Tyrimu normas nurode Egle, todel apie jas nekalbesiu, o tiesiog paprastai paaiskinsiu (zmoniu kalba) ka jusu isvardinti tyrimai reiskia:
Leukocitai, arba baltosios kraujo lasteles - tai lasteles, kurios saugo mus nuo infekcijos, augliu ir kt. Ju ryskus padidejimas gali reiksti kad turit infekcija, kokia nors uzdegimine liga, kartais autoimunine liga ar kita susirgima (tuo atveju kalbekit su gydytoju). Jei turit infekcija, bet leukocitu mazai - gali buti nusilpes imunitetas, kas reiskia didesni pavoju, kad bus sunku gintis nuo ligos. Sio tyrimo as paprastai nedarau sveikiems diabetikams.
Eritrocitu nusedimo greitis: taip pat rodo uzdegima organizme, kartais ir rimtesnes ligas. Taciau gali pakilti ir nuo iprasto virusinio susirgimo (kaip ir leukocitai). Jis taip pat nera diabetiko kasdienybe.
Hemoglobinas ir eritrocitai - praktiskai tiria ta pati: mazakraujyste. Tai atliekama zmonems kurie turi mazakraujystes pozymiu (blyskuma, silpnuma..), moterims, kurios smarkiai kraujuoja, diabetikams, kai jie turi arba mazakraujystes pozymius arba inkstu funkcijos sutrikima (kaip nekeista, inkstai yra svarbus organas eritrocitu gamybai)
Nemaisykit hemoglobino nuo hemoglobino A1c ar glikuoto hemoglobino. Tai visiskai skirtingi tyrimai. Pastarieji yra pagrindiniai diabeto kontroles rodikliai (ne anemijos), bet daugelis zmoniu juos maiso. Jie turi buti atliekami visiems diabetikams kas 3-4 men ir turit stengtis juos islaikyti zemiau 7. Tai ryskiai sumazins jusu tikimybe kad issivystys diabeto komplikacijos.
Kreatininas (ne kreatinas) yra paprasciausias testas inkstu funkcijai nustatyti, didejantis jo kiekis reiskia, kad inkstai nepajegia atsikratyti medziagu apykaitos pasaliniais produktais ir tai reiskia, kad reikia imtis rimtu priemoniu padeti inkstams. Kadangi esu vaiku endokrinologe, mes si tyrima atliekam ne taip daznai kaip suaugusiems, dazniausiai, kai vaikas turi pastovu baltyma slapime (proteinurija), kas atsiranda daug anksciau nei padidejes kreatinino kiekis. 2 tipo diabetikams abu sie tyrimai atliekami is karto, nes daznai ju diabetas buvo nekontroliuojamas ilga laika pries jiems suzinant kad jie apskritai turi diabeta. Kartais to laiko uztenka kad sutrikdyti inkstu veikla. Kreatinino kiekis kraujyje labai priklauso nuo zmogaus raumenu mases: vaiku normos daug mazesnes nei suaugusiu, moteru - negu vyru, sesliu - negu fiziskai aktyviu.
Geriausiai saugoti inkstus kol jie dar nepazeisti: visu pirma ir svarbiausia - gera cukraus kontrole, po to - nemaziau svarbi kraujospudzio kontrole. Tai jusu geriausi draugai kovojant ir su visomis kitomis diabeto komplikacijomis.
Kiti svarbus tyrimai diabetikams (1 tipo) tai kasmetinis skydliaukes tyrimas (TTH), nes jie turi polinki skydliaukes funcijos surikimui, kuris nepriklauso nuo diabeto trukmes ir kontroles.
Kasmet taip pat turit pasitikrinti kraujo lipidus (cholesteroli) del dvieju priezasciu: diabetiku, ypac prastai kontroliuojamu, lipidai linke buti nenormalus, be to, ju pakilimas dar labiau padidina ir taip didele diabetiko rizika susirgti sirdies - kraujagysliu ligomis (ateroskleroze, insultais, infarktais...) Tai atliekama nuo paauglystes vaikams ir nuo diagnozes pradzios suaugusiems.
Yra daug kitu tyrimu, kuriuos galima atlikti esant budingiems ligu pozymiams, bet tai ne rutina ir turi buti skiriama selektyviai.
Visada prasykit kad gydytojai paaiskintu jums suprantama kalba, kokius tyrimus ir kodel daro, bei ka reiskia rezultatai - isvengsit bereikalingo nerimo. Taip, gydytojai daznai "pamirsta" kad ligoniai - ne medikai.
|