Į pradžią




Istorija Tikslai Nariai Remejai Laikrastis Nuorodos English
Laikraštis Diabetas
Lietuvos diabeto asociacijos laikraštis.
No 1 (21) Vasario 10, 1999

Eli Lilly - pagrindinis rėmėjas.
Laikraštį remia: AB Abbott Medisense, AB Berlin Chemie - Menarini group, UAB "Eksmos MTC", bendrovė Ferrosan A/S, UAB "Inmeda", firma "Korys".

Patogu būti Lietuvos diabeto asociacijos nariu

     Organizacijoje yra progų dalyvauti sveikatos renginiuose, ekskursijose, sanatorijose, pabendrauti su ta pačia liga sergančiais žmonėmis, pasitarti rūpimais klausimais. Gaunama nauja medicininė informacija, prireikus literatūra, kita parama. Kuo gausesnė Asociacija, tuo daugiau galimybių lengvinti sergančiųjų gyvenimą.
     Šiuo metu Asociacijai priklauso apie 4000 žmonių, nors diabetu Lietuvoje serga per 30000. Taigi daug vienišų, abejingų savo sveikatai.
     Kviečiame vienytis savo interesus ginančioje Lietuvos diabeto asociacijoje. Raginkite ir kitus sergančiuosius tai padaryti. Rajone tereikia įstoti į diabeto klubą, ir tapsite mūsų Asociacijos nariu. Visais kilusiais klausimais kviečiame kreiptis į mus:
     Vilnius 2057 Didlaukio g. 45-108, tel. 8-22 768884.
     Lankytojai priimami:
          pirmadieniais, antradieniais, trečiadieniais 14-17 val.,
          ketvirtadieniais 9-13 val.
     Dėl apsilankymo kitu metu derėtų susitarti telefonu.



Puslapis 2
LDA kronika

     · Lapkričio 4 d. Lietuvos diabeto asociacijoje priimta Plungės diabeto klubo delegacija.
     · Lapkričio 6-8 Italijoje, Assisi mieste įvyko TDF Europos regiono diabeto asociacijų susitikimas "Kartu mes esame stipresni". Dalyvavo ir LDA prezidentė.
     · Lapkričio 7-24 d. visoje Lietuvoje vyko Pasaulinės diabeto dienos renginiai.
     · Lapkričio 20-22 d. LDA surengė Baltijos šalių diabeto asociacijų pirmąjį susitikimą "Kartu mes esame stipresni".
     · Gruodžio 16-17 d. Lietuvos neįgalių žmonių sąjunga pakvietė į seminarą ir LDA atstovą. Dalyvavo Vilniaus "Dia – bitė" klubo pirmininkas Rolandas Lisauskas.
     · 1999 m. sausio 14 d. vyko LDA prezidiumo posėdis. Į LDA priimtas Kuršėnų diabeto klubas.
     · Vasario 3 d. posėdžiavo LDA valdyba.
     · Balandžio 24 vyks LDA ketvirtasis suvažiavimas.



Puslapis 4
Gedėjimo būsena - ne amžina

     Dirbu ligoninėje bei poliklinikoje, ir ne kartą esu mačiusi, kaip šokiruotas esti pacientas, sužinojęs, jog serga nepagydoma liga. Įvairūs žmonės ne vienodai elgiasi nemaloniose situacijose. Vis dėlto pastebimi ir bendri dėsningumai. Daugumas žmonių atsiduria savotiškoje gedėjimo būsenoje. Mūsų visuomenėje, kurią vadiname technokratine, nėra gajūs seni liaudies papročiai. Nelieka ritualų, kurie padėtų tvardyti patiriamą skausmą, "tvarkyti" savo jausmus. Žmogus atsisveikina su išgyventu etapu, neretai svajonėmis, ateities vizijomis, planais, savo saugumu. Stabilus, tiek vidinis, tiek aplinkos vaizdas staiga susvyruoja iš pačių pamatų. Atrodo, tarsi viskas griūva, prarandama amžinai. Apima savigrauža, beviltiškumo jausmas, pyktis dėl praradimų, nepasitenkinimas aplinkiniais.
     Mano nuomone, šiuo metu svarbu leisti sau gedėti, išgyventi skausmą dėl prarastų vilčių ir skirti tam pakankamai laiko.
     Išaugti iš tam tikro santykio (su aplinka, su kitu žmogumi, su savo vidiniu pasaulio vaizdu), vadinasi, pasakyti praeičiai "viso gero". Dabar prasminga būtų klausti savęs, ką toliau darysiu?
     Mūsų kultūroje, taigi ir šeimose, atsisveikinimai slopinami, dažnai "žymimi" minuso ženklu. Todėl nuo pat mažens ne retas mūsų išmokstame tarsi gauti negaudami, pykti, neparodydami savo pykčio.
     Vis dėlto šioje situacijoje atsiranda mumyse vietos, kuri trokšta užuojautos, bet nepaguodžiamumo jausmas atstumia užjautėjus, ir kartais gana piktai. Tuo pat metu kyla pagalbos troškimas, kuris ilgainiui stiprėja. Jei šioje situacijoje "įstringame" dėl to, kad atsiskirti su ankstesne būsena labai sunku, mus ilgam gali užvaldyti neviltis.
     Tik atsiskyrus, atsisveikinus su tuo, kas prarasta, skausmas atslūgsta, kyla noras žvelgti į ateitį, atsiranda jėgų perorganizuoti savo energiją ir ryžtis naujam gyvenimo etapui. Įsižiebia viltis, geresnė perspektyva, noras kurti. Gyvenimas, įprasmintas iš naujo, ima džiuginti, tampa įdomus. Tiesa, liūdesys kartkartėmis grįžta, bet nebe toks aitrus. Taigi, jei leidžiame sau kurį laiką gedėti, pamažu neviltį keičia šviesesni jausmai, ateina susitaikymas, viltis, noras patirti naujų gerų įspūdžių, džiaugtis darbu ir kūryba.
     Patyrus gedulo skausmą, labiau džiugina kiekviena laiminga gyvenimo minutė.

     Šį straipsnį skiriu savo mokytojui Tomui Frazier
     Gyd. Dalė Juozapaitienė



Puslapis 5
LDA narių labui

     Neseniai Jungtinėse Amerikos Valstijose atlikta diabeto kontrolės ir komplikacijų tyrimo studija įrodyta, kad, esant gerai ligos kontrolei, I tipo sergantiesiems galima sumažinti:
     27% pirminių retinopatijų,
     34-76% klinikinių retinopatijų progresavimo,
     60% neuropatijų,
     35% pirminės albuminurijos ir
     56% klinikinės albuminurijos progresavimą.
     1998 m. EASD konferencijoje paskelbti Didžiosios Britanijos Perspektyvinės diabeto grupės studijos rezultatai. Įrodyta, kad sergant II tipo diabetu, geresnė gliukozės kraujyje kontrolė mažina grėsmę: akių ligų - 1/4, ankstyvo inkstų sutrikimo 1/3. Geresnė kraujo spaudimo kontrolė mažina: mirčių dėl ilgalaikių komplikacijų 1/3, didelių regėjimo sutrikimų daugiau kaip 1/3.
     Taigi sergantiesiems diabetu yra būtinai reikalingos savikontrolės priemonės.
     Valstybinė ligonių kasa visiems sergantiesiems, kurie gydosi insulinu, per metus 100 proc. kompensuoja 150 diagnostinių juostelių kraujo gliukozei tirti, nėščioms moterims - 300 juostelių per nėštumo laikotarpį. Tai tik maža dalis savikontrolės priemonių, kurių reikia kasdienei ligos kontrolei.
     Šiuo metu Lietuvoje galima nusipirkti įvairių užsienio firmų pagamintų gliukomačių, taip pat tik konkrečiam aparatui tinkamų diagnostinių juostelių. Asociacijoje kiekvienas jos narys, nusipirkęs 100 diagnostinių juostelių, gali nemokamai gauti prietaisą gliukozei nustatyti.
     Mus remia Roche Diagnostics ir Abbott Laboratories S.A. kompanijos. Jums reikia kreiptis į Lietuvos diabeto asociaciją telefonu 8 22 768884 ar užeiti adresu: Vilnius, Didlaukio g. 45, 108 kab. (Vilniaus aukštesnioji medicinos mokykla).
     Pas mus iš karto nusipirkę 2 dėžutes (po 50 vnt.) Glucotrend juostelių (1 dėžutė - 80 Lt), rinkinį Glucotrend Kit (aparatas Glucotrend, piršto dūriklis Softclix II, 10 adatėlių, 10 juostelių, dėklas - 170 Lt) gausite nemokamai. Taip pat nusipirkę 2 dėžutes (po 50 vnt.) Medisense juostelių (1 dėžutė-83 Lt), gliukomatį Precision QID (kaina 180 Lt) gausite veltui.
     Taip pat kiekvienas žmogus gali pasikeisti bet kurios firmos seną ar sugadintą gliukomatį nauju Glucotrend arba Precision QID, nusipirkęs 1 dėžutę (50 vnt.) atitinkamų diagnostinių juostelių.
     Jei dar nesate Lietuvos diabeto asociacijos narys, įstoję į savo rajone esantį diabeto klubą, galėsite pasinaudoti šia lengvata.



Puslapis 7
Prašau padėti

     Čia spausdiname sutrumpintą insulinu besigydančio Kelmės gyventojo laišką rajono "ABC" klubo pirmininkei, kuri korespondenciją persiuntė mums.
     Prašau pirmininkę padėti išsiaiškinti man rūpimą klausimą. Remiantis Lietuvos respublikos Sveikatos apsaugos ministerijos 1997 m. liepos 2 d. įsakymu Nr. 367, man sergančiam cukriniu diabetu, metams priklauso 150 diagnostinių juostelių kraujo gliukozei nustatyti, pagal endokrinologo receptą (apie tai skaičiau ir "Valstybės žiniose").
     Deja, rajono endokrinologas gyd. Staburauskas apie man priklausančias juosteles nieko nesakė iki pat rugsėjo mėsesio, kol aš įsigijau aparatėlį.
     Įsigijus aparatėlį, jis išrašė vieną dėžutę juostelių. Kadangi 1998 m. buvo besibaigiantys, paprašiau, kad gydytojas išrašytų visas man priklausančias juosteles. Deja, jis nerašė sakydamas, išrašysiąs iki 1999 m. rugsėjo.
     Paskambinau į Lietuvos diabeto asociaciją. Prezidentė paaiškino, kad kalendoriniai metai prasideda sausio 1 d. ir baigiasi gruodžio 30 d. Tačiau vėl nuėjęs pas gydytoją Staburauską, išgirdau tą patį. Išeina užburtas ratas. Dar kartą paskambinau į Asociaciją. Prezidentė patarė kreiptis į rajono vyr. gydytoją. Nejaugi aš negaliu be nervų tąsymo gauti tai, kas man teisėtai priklauso?

Raimondas Zemeckis Kelmė

Puslapis 9
Paminėta Pasaulinė diabeto diena

Tauragė      Rajone diabetu serga 400 žmonių, iš kurių 60 suburta klube. Jo veiklai talkina gydytoja M. Lapienė, med. sesuo R. Valinčienė, taip pat Globos ir rūpybos skyrius. Darbą organizuoti nelengva, nes klubas neturi patalpos, kur susitikti ir pabendrauti. Gyd. M. Lapienė suteikia reikalingą informaciją susitikimuose, taip pat per rajono laikraštį. Pasaulinės diabeto dienos proga "Tauragiškių balsas" skyrė visą puslapį mūsų problemoms aptarti. Kiekvienas dėl kojų negalavimų kenčiantis gerai prižiūrimas med. sesers R. Valinčienės. Tauragiškiai bendradarbiauja su Panevėžio diabeto klubo nariais, organizuoja ekskursijas po Lietuvą.

Rokiškis      Laikraščiai "Gimtasis Rokiškis" bei "Rokiškio pragiedruliai" pateikia nemaža žinių ir apie diabetą. Klubo pirmininkė Regina Minikevičienė džiaugiasi, kad sergančiųjų rūpesčiams nėra abejingi rajono vadovai. Pasaulinės diabeto dienos minėjime dalyvavo meras Vytautas Masiulis, Lietuvos invalidų draugijos Rokiškio skyriaus pirmininkė Birutė Kerskelienė, rajono socialinės paramos ir darbo tarnybos atstovė Zina Kurpienė. Sergančiuosius valdyti ligą moko gyd. Gražina Vaštakienė ir med. sesuo Audronė Masiulionienė.
     Rajone serga apie 500 žmonių, iš kurių klubo veikloje dalyvauja tik 50. Klubo "Rokiškis" pirmininko pavaduotojo Vidmanto Pilibaičio žodžiais: "Blogiausia, kad daugumas žmonių ligos pradžioje nesirūpina savo negalavimu, paskui dažnai būna per vėlu". Su liga reikia kovoti nenuleidžiant rankų. Naudinga žmonėms burtis klube, dalytis gydymosi patirtimi. Deja, kol kas klubas neturi savo patalpos.

Pakruojis      Rajono klubas "Vita", minėdamas Pasaulinę diabeto dieną, šventė ir savo penktąjį gimtadienį. Nors rajone yra 360 diabetu sergančių žmonių, klubo veikloje tedalyvauja jų dešimtadalis. Jų reikalus iki šiol spręsti padėjo gyd. A. Matvejevas, o dabar talkina gyd. A. Dervinienė. "Kas nori, randa laiko savimi rūpintis", - pasakojo laikraščio "Auksinė varpa" žurnalistės A. Vernitienės pakalbinti Pasaulinės diabeto dienos renginio dalyviai. Tačiau labai daug žmonių savo sveikatai neskiria dėmesio: reikia juos įkalbėti. Klubo pirmininkė V. Galvanauskienė dėkinga Pasaulinės diabeto dienos renginio rėmėjams "Eksmos MTC", taip pat Pakruojo globos namų auklėtiniams, surengusiems gražų koncertą.

Plungė      Rajone diabetu serga 267 žmonės, kurių 87 yra klubo nariai. Klubo iniciatyva rajono įstaigose ir organizacijose nemokamai tikrinama gyventojų kraujo gliukozė. Pasaulinės diabeto dienos metu med. sesuo A. Danylienė ir klubo pirmininkas V. Lūža tai atliko savivaldybėje. Meras A. Lukas sakė, kad procedūra neskausminga, tyrimo atsakymo sulaukęs po minutės. Meras tvirtai pažadėjo remti vasaros mokymo stovyklą sergantiems rajono vaikams. Ją organizuoja A. Danylienė. Klubo nariai dėkingi A. Danylienei, V. Lūžai, gyd. V. Murašovui bei savivaldybės socialinės paramos skyriui už galimybę apsilankyti ir pasikonsultuoti Vilniaus medicinos diagnostikos centre. LSDMD pirmininkė J. Uleckienė suorganizavo įdomų susitikimą su Centro vadovu prof. G. Grybausku, kitais medikais. Plungiečiai svečiavosi ir Lietuvos diabeto asociacijoje. "Plungės" ir "Brastos" laikraščiai spausdino mūsų šventei proginius straipsnius.

Anykščiai      Lapkričio 13 d. klubas pakvietė visus rajono sergančiuosius (jų 283; klube – 83), jų šeimos narius į parapijos salę paminėti Pasaulinės diabeto dienos. Didelės akcinės bendrovės "Anykščių vynas" darbuotojams buvo patikrinta kraujo gliukozė. Įmonės felčeriniame punkte įvyko susitikimai su J. Biliūno, A. Vienuolio gimnazijų, A. Baranausko vid. mokyklos vadovais. Jie buvo pakviesti supažindinti moksleivius su sparčiai plintančia diabeto liga. Visose mokyklose buvo išplatinta LDA ir klubo parengta aktuali informacija ir laikraštis "Diabetas". Kaip ir kiekvienais metais, atitinkamas žinias paskelbė laikraštis "Anykšta". Klubo pirmininkas S.Malinauskas dėkoja gyd. R. Ališauskienei, taip pat visiems renginio rėmėjams ir talkininkams.

Mažeikiai      Klubas "Žemaičių spėka" surengė Pasaulinės diabeto dienos minėjimą naujosios poliklinikos salėje. Renginyje dalyvavo ir savivaldybės socialinės globos bei rūpybos skyriaus inspektorė S. Dabulskenė, Astmos klubo narė gyd. A. Knidulienė, Pirminės sveikatos priežiūros centro direktoriaus pavaduotoja V. Juočinskienė.
     "Santarvė" išspausdino klubo patarėjos gyd. Z. Vaitiekūnienės straipsnį. Visi norintieji rajono gydymo įstaigose galėjo pasitikrinti kraujo gliukozę. Klubo nariai ir jo pirmininkė J. Čiučkienė dėkinga visiems talkininkams bei rėmėjams už sudaromą galimybę žmonėms turiningai bendrauti.

Klaipėda      Į Pasaulinės diabeto dienos minėjimą klubas "CD" pakvietė sergančiuosius, jų gydytojus, televizijos, spaudos atsovus. Kiekvienas galėjo pasitikrinti kraujo gliukozę, gauti gydytojo konsultaciją, informaciją sau aktualiais sveikatos klausimais. Visuomenei apie tai iš ankto paskelbė "Vakarų ekspreso", "Klaipėdos" laikraščiai, radijo stotis "Lalūna". Taikos karalienės bažnyčioje aukotos šv. Mišios už sergančiųjų diabetu sveikatą.
     Klaipėdos diabeto klubo "CD" pirmininkė B. Jucienė visų narių vardu dėkoja Lietuvos diabeto asociacijai už nuolatinę globą ir metodinę paramą organizuojant darbą.

Sveikos gyvensenos seminaras      Lietuvos aklųjų ir silpnaregių diabetu sergančiųjų draugija (pirmininkė Irena Matulienė) surengė visuomeninį seminarą Pasaulinei diabeto dienai pažymėti. Dalyvavo keliasdešimt žmonių, dirbančių su aklaisiais iš visų respublikos regionų, nemaža sergančiųjų diabetu. Pranešimus skaitė: LDA prezidentė V. Augustinienė "Diabetas ir žmogaus teisės", hab. m. daktaras prof. Leonardas Lukoševičius "Ydinga mityba ir jos koregavimas", Lietuvos vegetarų draugijos viceprezidentė Janina Davydonienė "Netradicinė medicina – kviečių želmenys", prezidentė Ksavera Vaištarienė "Sveika mityba", Tarptautinės kategorijos ekstrasensė S. Puzlienė "Visiškos fizinės, dvasinės ir socialinės gerovės užtikrinimo klausimai". Seminaro dalyviai dirbo ir grupėse.



Puslapis 12
Laisvieji radikalai, vitaminai ir sveikata

     Cukrinis diabetas paplitusi liga: Lietuvoje užregistruota per 40 tūkst. sergančiųjų, iš kurių beveik 7 tūkst. gydomi insulinu. Pastaruoju metu sparčiai dažnėja II tipo ligos atvejų: 1996m. sirgo 564, o 1997m. 572 žmonės (iš 100 tūkst. gyventojų).
     Pagrindiniai II tipo diabeto rizikos veiksniai yra nutukimas, fizinio aktyvumo stoka ir genetinis polinkis. Sergančiojo organizmas negali tinkamai suvartoti maisto. Su maistu gaunama gliukozė reikalinga energijai gauti. Hormonas insulinas padeda gliukozei patekti į ląstelę. Paprastai kasa gamina pakankamai insulino, todėl dalis gliukozės suvartojama energijai gaminti, o kita dalis - kaupiama kaip gliukogenas. Diabetu susergama tada, kai kasa arba neišskria pakankamai insulino, arba sumažėja ląstelių jautrumas šiam hormonui.
     Sergant II tipo cukriniu diabetu, kasa gamina pakankamai insulino, kuris palaikytų normalią gliukozės koncentraciją kraujyje, jei kūno svoris būtų normalus. Kartais pasigamina net per daug insulino, tačiau jis tinkamai nesuvartojamas, nes ląstelės jam nejautrios. Ilgainiui kasos B ląstelė ima mažiau gaminti insulino.
     Cukrinį diabetą, aterosklerozę ir hipertenziją skatina metabolinis sindromas, dėl ląstelių nejautrumo insulinui. Šį sindromą gali sukelti sresas, infekcija, trauma, piktnaudžiavimas alkoholiu, nepakankamas fizinis aktyvumas, per didelis svoris. Turi reikšmės ir genetinis polinkis - raumenų struktūros, riebalų kaupimosi ir angliavandenių apykaitos savitumai.
     Iš pradžių, esant insulino pertekliui organizme, gliukozės koncentracija kraujyje esti normali. Vėliau, sutrinkus riebalų apykaitai ir pagausėjus kraujyje riebalų rūgščių, prasideda metabolinis sindromas. Dėl nepakankamos riebalų rūgščių oksidacijos ima formuotis laisvieji radikalai (deguonies superoksidas, vandenilio ir riebalų rūgšties peroksidai, hidroksilo radikalai), kurie gali sukelti oksidacinį stresą.
     Laisvieji radikalai - tai atomai ir molekulės, turintys neporintus elektronus - yra ypatingai reaktyvūs. Mat oksidacijos-redukcijos reakcijų metu gali atsiskirti pavieniai elektronai, tada likusi molekulė tampa laisvu radikalu. Ji stengiasi suporinti savo elektroną su kita molekule ir taip pradeda laisvųjų radikalų susidarymo grandininę reakciją.
     Laisvųjų radikalų susidarymą gali aktyvinti išoriniai ir vidiniai veiksniai - jonizuojanti radiacija, ozonas, oro, vandens teršalai, maisto priedai, tabako dūmai, tam tikri vaistai, stresas ir pan.
     Laisvieji radikalai susidaro visą laiką žmogaus organizme ir palaiko leukocitų bakteriocidinio veikimo pagrindą. Kai šis procesas tampa per daug intensyvus, prasideda jo kenksminga veikla. Laisvieji radikalai ima ardyti baltymus, nukleino rūgštis, membranas, ribosomas, kraujagyslių vidines sieneles. Ypač agresyvūs laisvieji radikalai, susidarę iš riebalų. "Laisvaradikalinių ligų" grupei priskiriama aterosklerozė, cukraligė, piktybiniai navikai, katarakta, reumatoidinis poliartritas ir kiti.
     Sergantiesiems II tipo diabetu būtina gyvensenos korekcija, adekvati mityba ir fizinis aktyvumas. Mažintinas maisto kaloringumas. Norint per savaitę numesti 0,5 kg svorio, reikia mažinti dienos kaloringumą 500 kkal. Maistas turi būti įvairus ir turėti: angliavandenių (duona, vaisiai, daržovės) - 50-60 proc., baltymų (liesa mėsa, žuvis) - 12-15 proc., riebalų (augaliniai aliejai pavyzdžiui "Obelių" su karotinu, kiti produktai su karotinu - iki 30 proc. Reikėtų mažinti gyvulinės kilmės riebalų, lydytų sūrių, grietinės. Vengti cukraus ir konditerijos gaminių, nes jie kaloringi ir riebūs. Alkoholinių gėrimų geriausia atsisakyti, nebent retkarčiais išgerti taurę raudono gero vyno, kuriame yra resveratrolio ir kitų antioksidantų.
     Medžiagų apykaitai pagerinti gausiau vartotina skaidulinių medžiagų. Reikėtų kasdien imti vitaminų ir mineralų (tai būtina fermentų veiklai). Kaip žinoma, maistas be fermentų neįsisavinamas.
     Lietuvoje vis populiaresni tampa Danijos firmos specializuotų vitaminų "Multitabs" rinkiniai su mineralinėmis medžiagomis suaugusiems ir vaikams.
     Šiame rinkinyje be kitų ingredientų, yra antioksidantų - vitaminų E (tokoferolio), A (retinolio), C (askorbino rūgšties) ir karoteno (vitamino A provitaminas). Jų veikimas yra sudėtingas ir daugialypis. Vitaminas E yra svarbiausias antioksidantas, gebantis nutraukti laisvųjų radikalų gaminimosi grandinę. Vitaminas A skatina regos funkciją ir ląstelių augimą bei diferenciaciją, saugo gleivines, stimuliuoja oksidacijos ir regeneracijos procesus ląstelėse. Vitaminas C yra antioksidantas, padeda nuo sreso, dalyvauja jungiamojo audinio biosintezėje ir geležies apykaitoje. Tai stiprina organizmo apsaugines galias. Beta-karotenas ne visas paverčiamas vitaminu A, bet pasižymi ir antivėžiniu veikimu. Kaip antioksidantai šie junginiai yra nepakeičiami mityboje, gali pistabdyti sunkias laisvaradikalines ligas. "Ferrosan" polivitaminuose, be kitų mikroelementų, yra seleno. Tai vienintelis neorganinės kilmės antioksidantas, esantis antioksidantinės sistemos glitation peroksidazės sudėtyje.
     Greta mitybos korekcijos, pasitarus su gydytoju ir pasitikrinus sveikatą, reikėtų pamažu didinti fizinį aktyvumą, pasirenkant pratimus, sporto šakas, esant galimybei, lankytis sveikatingumo centre. Tik kompleksiškai keičiant gyvenseną, galima taisyti sveikatą.

Prof. Leonardas Lukoševičius


Puslapis 16
Pirmasis Baltijos šalių susitikimas
"Kartu mes esame stipresni"

     1987 m. vasarą Helsinkyje vykusiame Tarptautinės diabeto federacijos kongrese buvo pasiūlyta reguliariai rengti Baltijos šalių diabeto asociacijų susitikimus. Skandinavijos šalys tai daro dar nuo 1950 m. Ši idėja imta įgyvendinti ir mūsų respublikoje. 1998 m. lapkričio 20-22 d. Lietuvos diabeto asociacija į pirmąjį susitikimą pasidalyti darbo patirtimi pakvietė Latvijos, Estijos, Suomijos, Švedijos, Danijos diabeto asociacijų, Pasaulinės sveikatos organizacijos, Tarptautinės diabeto federacijos delegatus, visų Lietuvos rajonų diabeto klubų pirmininkus, taip pat nemaža gydytojų, med. seserų, rėmėjų, valdžios atstovų.
     Konferencijos atidaryme renginio dalyvius pasveikino Pasaulinės sveikatos organizacijos atstovas prof. I. Kalo ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos viceministras dr. Vytautas Basys.
     Apie Lietuvos diabeto asociacijos veiklą, pasitaikančius sunkumus ir pasiekimus pasakojo LDA prezidentė Vida Augustinienė. Med. seserų-diabeto mokytojų draugijos veiklą nušvietė šios organizacijos pirmininkė, LDA prezidiumo narė Juzefa Uleckienė. Apie Lietuvos medikų diabeto sąjungos veiklą kalbėjo dr. Vladimiras Petrenka.
     Savo šalies ligonių rūpesčiais ir džiaugsmais pasidalijo Latvijos diabeto federacijos atstovė D. Berzinia, Latvijos diabeto asociacijos viceprezidentas dr. I. Rasa.
     Vakarienės metu buvo puikios sąlygos artimiau susipažinti ir pabendrauti konferencijos dalyviams vieniems su kitais, susibičiuliauti su kitų šalių diabeto organizacijomis.
     Antrąją dieną su Danijos diabeto asociacijos veikla renginio dalyvius supažindino jos valdybos narys Jorgen Pedersen. Nors ir daug metų serga diabetu, jis džiaugėsi išmokęs gerai valdyti ligą ir nepraradęs darbo kariuomenėje. Jo ligą paveldėjo ir du sūnūs, kurie taip pat gerai tvarkosi ir sėkmingai mokosi. Svarbiausiu diabeto organizacijos uždaviniu jis laiko visuomenės švietimą, sergančiųjų priežiūros gerinimą. Labai daug įdomios informacijos pateikė viešnia iš Suomijos Tuula Lehto. Jų organizacijoje jau suburta 45 tūkst. žmonių (dirba 46 etatiniai darbuotojai). Nors šalyje yra visos priemonės, padeda ir vyriausybė, tačiau diabeto kontrolės rezultatai (pvz., HbA1c) I tipo ligonių tik 25% yra geri, II tipo - tik 8%. Daugeliu atveju liga diagnozuojama per vėlai, kai pasireiškia komplikacijos. Labai svarbų vaidmenį profilaktikos profesionalų ir sergančiųjų mokymo darbe atlieka Suomijos diabeto asociacija. Joje aktyviai veikia tiek sergantieji, tiek ir medikai.
     Švedijos diabeto asociacijoje, įkurtoje 1943 m., jau 34 tūkst. narių. Kaip pažymėjo Asociacijos prezidentas Anders Ericsson, jie dirba partnerystės pagrindu su gydytojų, med. seserų, pediatrų ir dietologų asociacijomis. Siekiama, kad sergantieji diabetu būtų pripažinti su medikais lygiaverčiais sveikatos priežiūros partneriais. Sprendžiami švietimo, socialiniai bei ekonominiai reikalai. A. Ericsson teigimu, labai naudingas ne tik savo šalies tarpusavio organizacijų bendradarbiavimas, bet ir įgyvendinamos tarptautinių partnerių idėjos. Jis pasveikino šiandien iškilmingai pradėtą Baltijos šalių susitikimą. Juk Asociacijas stiprina vykdomos "dvynių" programos.
     Savo pranešime prof. I. Kalo atvirai pripažino, kad daugelyje šalių labiausiai rūpinamasi I tipo diabetu sergančiais vaikais bei jaunuoliais. Užmirštama, jog 90% sergančiųjų sudaro II tipo liga kankinami žmonės, kurių 70% pagyvenę. Jiems - jokio dėmesio. Gydytojai neturi laiko išklausyti sergančiojo, todėl jie lieka palikti likimo valiai. Profesoriaus žodžiais tariant, diabeto asociacijos turėtų jiems skirti daugiau dėmesio.
     Įgyvendinant St. Vincento dekklaraciją, reikia koordinuoti bendro tikslo siekiančiųjų veiksmus. Tuo tarpu neretai esti ne taip. Pavyzdžiui, ir šiandien, kai vyksta toks svarbus diabetologams tarptautinis renginys, Lietuvos endokrinologai išvyko kitur.
     Tik suvienijus Sveikatos apsaugos ministerijos, medikų, farmacinių kompanijų ir pačių sergančiųjų jėgas bendriems tikslams, įmanoma pasiekti geresnių diabeto priežiūros rezultatų. Visos šios instancijos turi būti geranoriški partneriai, o ne konkurentai.
     TDF Europos regiono viceprezidentas Anders Ericsson tai patvirtino, kartodamas Marijos L. de Alvos teiginį: "Kartu mes esame stipresni". Jis papasakojo apie TDF Europos regiono veiklą, jų leidžiamą literatūrą, numatomus darbus. Kvietė tarptautiniu lygiu ieškoti atsakymų, kad pažangiomis priemonėmis nugalėtume kliūtis. Ragino mokytis iš gerų pavyzdžių.
     Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos invalidų integracijos skyriaus viršininkas R. Šlapelis nušvietė konferencijos dalyviams veiksmus, kuriais sprendžiamos Lietuvoje invalidumo problemos.
     Svečiai iš užsienio šalių lankėsi Antakalnio poliklinikos ir Raudonojo kryžiaus ligoninės ambulatoriniuose diabeto centruose, taip pat LDA būstinėje.
     Nors netikėtai atšalęs oras neteikė malonumo vėsioje salėje sėdintiems svečiams, draugiškumas visus šildė.
     Maloniai nuteikė med. seserų uždegtos žvakės, kanklių skambesys, nuotaikingos choro "Vytis" dainos, V. Survilaitės vargonavimas.
     Nuoširdžiai dėkojame renginio pagrindiniams rėmėjams Roche Diagnostic’s atstovybei "Eksmos MTC", Vilniaus aukštesniajai medicinos mokyklai, Abbott Laboratories S. A., A. Gricevičiaus saldainių fabrikui "Rūta", AB Berlin Chemie - Menarini Group, bendrovei Ferrosan A. S., Eli Lilly (SUISSE) S. A., Invalidų reikalų tarybai prie LR Vyriausybės, Novo Nordisk A. S., Servier International, Spaudos, radijo ir TV rėmimo fondui, UAB "Baltora", UAB "Inmeda" ir kitiems mūsų talkininkams.

Danguolė Kvedaravičienė


Puslapis 18
Diabetu sergantis žmogus įgaliotas valdyti ligą

     Pasaulinės sveikatos organizacijos ir Tarptautinės diabeto federacijos parengta ir Europos vyriausybių pasirašyta St. Vincento deklaracija pripažino diabeto problemų svarbą. Tai iškėlė du pagrindinius tikslus, siektinus sergantiems žmonėms:
     · Ilgalaikis sveikatos gerinimas ir normali gyvenimo kokybė bei trukmė;
     · Cukrinio diabeto ir jo komplikacijų profilaktika ir gydymas, aktyvinant šios krypties mokslininkų pastangas.
     Penkerių metų St. Vincento deklaracijos programoje numatyta iš esmės sumažinti apakimo, inkstų nepakankamumo, amputacijų, širdies ligų atvejų, taip pat pagerinti visų diabetu sergančių Europos žmonių socialinę padėtį. Iš karto buvo pripažinta, kad šių tikslų nebus įmanoma pasiekti, jei nesirūpins patys sergantieji. Nepaisant to, šie įgaliojimai labai retai tesuvokiami. O jie buvo suformuluoti taip:"...pacientai yra įgalioti tada, kai jie turi žinių, geba savo pažiūras ir save įvertinti taip, kad tinkamai koreguotų elgesį, gerindami savo gyvenimo kokybę."
     Diabetas yra liga iki gyvenimo pabaigos. Vadinasi, žmonėms, sergantiems šia liga, turėtų būti sudaryta galimybė prisižiūrėti save kuo daugiau. Šiam tikslui žinių teikimas yra tiktai dalis įgaliojimų. Ne mažiau svarbu, kaip tos žinios suteikiamos, kreipiant dėmesį į kiekvieno sergančiojo psichologines - socialines savybes. Žmogus turi būti mokomas ne tik valdyti ligą, bet ir orientuotis šalies sveikatos priežiūros sistemoje. Tai buvo aptarta St. Vincento deklaracijos susitikime Lisabonoje.
     Sergančiųjų cukriniu diabetu mokymas yra kertinis ligos valdymo akmuo. St. Vincento deklaracijos veiklos programoje konstatuota, kad kiekvienas klinikinis padalinys privalo turėti mokymo planus visoms pacientų grupėms. Planas turėtų apimti ne tik gydymo pradžią, bet ir tolesnį kasdienės klinikinės praktikos procesą. Sergantį žmogų reikia informuoti apie šiuos planus, ir tada jis jausis saugus.
     Kad mokymas būtų sėkmingas, neužtenka turėti vien tikslų šio darbo planą. Esminis dalykas yra "lankstumas". Daugumas žmonių, sužinoję sergantys diabetu, yra prislėgti psichologiškai. Jie dažniausiai prisižiūri savo nuožiūra, nesirūpindami įgyti tinkamų žinių ir įgūdžių. Konsultacijų metu reikia individualios mokymo programos. Taip pat svarbu, kad vienos pamokos metu nebūtų per daug informacijos. Sergančiojo įgaliojimai bus įtaigesni, jei kartu bus apmokomi ir jo šeimos nariai ar prižiūrėtojai.
     Mokymas visada yra veiksmingesnis, jei pradedamas dviejų ar daugiau žmonių bendravimu. Tiek sveikatos priežiūros profesionalas, tiek sergantis žmogus, matydami realią situaciją, įtaigiau įgalios ligonį geriau prisižiūrėti. Svarbu atsižvelgti į šiuos realius dalykus:
     1. Nors profesionalai padeda gerinti sveikatos priežiūrą, tačiau žinoma, kad daugiau negu 98 proc. priežiūros teikia sau pats sergantysis ar jo globėjus.
     2. Sveikatos priežiūros komandos misija yra teikti sistemingą mokymo ir psichologinę paramą, kad sergantys žmonės gebėtų kasdien patys kontroliuoti savo ligą.
     3. Pripažinta, kad suaugusieji noriau daro savo nuožiūra keitimus, jei tie keitimai yra svarbūs tikslui pasiekti.
     Žinotina, kad čia netinka prievarta. Sveikatos priežiūros tiekėjų vaidmuo yra padėti sergantiesiems jų pačių "savęs atradimo" kelyje. Tai leistų pripažinti tą jėgą, kurią žmonės patys turi. Praktiškai dažniausiai klinicistai teikia nurodymus, kurių turi laikytis sergantysis.
     Diabetas yra lėtinė liga, kurią privaloma skirtingai koreguoti. Taigi sergantysis yra "esminis ekspertas" ir pagrindinis sprendėjas visą gyvenimą. Sveikatos priežiūros profesionalai tik konsultuoja. Sergantiesiems reikia daugiau klausinėti ir turėti didesnę įtaką konsultacijų metu.
     Sveikatos priežiūra kiekvienoje šalyje yra skirtinga. Priežiūros turinį lemia įvairūs veiksniai, kurių svarbiausias - lėšos, pinigai. Vis dėlto kiekviena šalis turi turėti priimtą minimalios priežiūros programą, kurią galėtų gauti kiekvienas sergantis žmogus. Sveikatos priežiūrą teikia komanda. Kiekvienas žmogus turi žinoti, kas ir už ką yra atsakingas, kad žinotų, į ką kreiptis. Apie tai gali būti informuojama spaudinyje ar grupinio mokymo metu. Aiški sveikatos priežiūros sistema įgalina sergantįjį ieškoti atitinkamo asmens pagalbos.
     Darbo programas parengti nėra labai sunku. Tačiau svarbu, kad jos būtų įgyvendinamos. Sveikatos priežiūros tiekėjai turi tuo pasirūpinti.
     Daugelyje bendruomenių yra mažai težinoma apie diabetą. Nacionalinių diabeto asociacijų pagrindinis uždavinys ir yra, skleidžiant žinias, laiduoti, kad diabeto priežiūrai būtų skiriamas reikiamas dėmesys bei mažinama ligonių diskriminacija, kuri pasitaiko darbdavių ir draudimo kompanijose. Rajonų diabeto klubai turėtų primygtinai reikalauti, kad būtų teikiama tinkama diabeto priežiūra kiekviename rajone.
     Kiekvienas žmogus, gaudamas daugiau informacijos, žino savo teises. Taip pat labai svarbi nuoširdi ir sąžininga informacija apie lėšų stoką ir kitus trūkumus, kurie trukdo teikti tinkamą priežiūrą. Informuota visuomenė gali daryti poveikį sveikatos vadovams bei politikams. Pacientai yra patys geriausi medikų sąjungininkai kovojant, kad būtų tiekiama geresnė visų sergančiųjų priežiūra. Ir žinios yra jėga.
     Esu labai dėkinga Pasaulinei sveikatos organizacijai už suteiktą galimybę dalyvauti St. Vincento deklaracijos veiklos programos darbo grupėje "Cukriniu diabetu sergančiųjų įgaliojimai". Tai ne tik puiki proga aktyviai dalyvauti šios programos darbe, gvildenant ligonio vaidmenį. Džiugina, kad Lietuvos diabeto asociacijos veikla pripažinta tarptautiniu mastu. Į mūsų renginius atvyksta Pasaulinės sveikatos organizacijos bei Tarptautinės diabeto federacijos, kurios nare yra LDA, atstovai. Jie dalyvavo ir 1998 m. lapkričio mėnesį Vilniuje vykusiame Baltijos šalių asociacijų susitikime.
     Deja, Lietuvoje neretai pasitaiko atvejų, kai sergantieji diabetu nepalankiai sutinkami endokrinologų, kai ligoniams nenorima suteikti daugiau įgaliojimų, kad žmogus, turėdamas reikiamų žinių, gebėjimų bei save geriau pažindamas, galėtų keisti savo elgesį, gerintų gyvenseną. Neišklausomi, neįvertinami savikontrolės rezultatai. Dažniau uždraudžiama ko nors valgyti nei paaiškinama, jog, sergant šia liga, būtina įvertinti maisto sudėtį ir kiekį. Dar dažnai ligonis aprėkiamas. Neinformuojama apie valstybės teikiamas kompensuojamas paslaugas, vaistus bei priemones ligos priežiūrai. Todėl ne visada žmogus gali pasinaudoti ir tuo, ką jam teikia valstybė. Labai piktinamasi, jei žmogus, kreipęsis į Lietuvos diabeto asociaciją, sužino savo teises ir pareikalauja iš gydytojo privalomos priežiūros. Ne visiems žmonėms pasiekiamas mokymas. Kad yra organizacija, ginanti sergančiųjų interesus bei leidžiamas laikraštis "Diabetas", daugelis gydytojų pacientų neinformuoja. Pastaruoju metu nemaža diskutuojama apie "dovanas" medikams. Su šiuo nepatogumu susiduria ir diabetu sergantys žmonės. Apie tai rašo laiškuose, pasako telefonu ar lankydamiesi diabeto asociacijoje. Dažnai užmirštama, kad reikia ginti savo šalies piliečių teisę į tinkamą sveikatos priežiūrą, o ne tarnauti atskirų kompanijų interesams. Ar ne laikas daugeliui medikų prisiminti Hipokrato priesaiką?

Vida Augustinienė
Lietuvos diabeto asociacijos prezidentė
Tel. (8 22) 768884



Puslapis 20
Laukimas - kantrybės išbandymas

     Dažnai tenka išgirsti, kad kažkas kažkur jau turi tokius prietaisus, kuriais gali pasitikrinti kraujo gliukozę nepradurdami piršto. Domimasi, ar tokius prietaisus jau galima įsigyti Lietuvoje. Todėl ir siūlau jūsų dėmesiui straipsnį iš Vokietijos diabeto federacijos leidžiamo žurnalo "Diabetes Journal" (1998 Nr.8).
     Ta diena, kai, norint pasitikrinti kraujo gliukozę, mums nebereikės durti piršto kraujo lašui išspausti, dar neatėjo, bet ji tikrai ateis. Daugelis diabetu sergančiųjų svajoja pasitikrinti kraujo gliukozę nebadydami piršto. Deja, dar reikia laukti. Neinvaziniai (be odos pradūrimo) ir semi-invaziniai (praduriant odą plauko storio zondu arba implantatu) gliukomačiai ir sensoriai dar nėra pakankamai tobuli. Tačiau pastaraisiais metais buvo padaryta labai didelė pažanga. Jungtinėse Amerikos Valstijose kelios firmos tikisi dar šiemet įteikti dokumentus Maisto ir vaistų administracijai. Jeigu tie dokmentai bus priimti, tai jau bus pirmas svarbus žingsnis. Vadinasi, gaminys patikimai atlieka tai, kam skirtas. Šiuo atveju - kraujo gliukozės tyrimą nepraduriant piršto. Kai Maisto ir vaistų administracija tai patvirtins, tai reikš, kad naujas prietaisas ateina į JAV rinką.

Neinvaziniai metodai      Šioje srityje daug pasiekė firma Cygnus iš Kalifornijos. Jos prietaisas, vadinamas GlukoWatchSystem, susideda iš dviejų komponentų: GlucoWatch ir autosensoriaus. Labai silpna elektros srove giukozė paimama į tam tikrą pleistrą - autosensorių, kuris pritvirtinamas prie odos. Gliukozė sukelia pleistre reakciją, kurios metu pasigamina elektronai. Autosensorius išmatuoja tą reakciją ir perduoda informaciją į GlucoWatch, kuris automatiškai kas 20-30 min. įvertina gliukozės lygį. Visas procesas yra techniškai labai sudėtingas, tačiau mums jis reiškia tik vieną - be piršto badymų! Iškilo ir įvairių papildomų klausimų. Pavyzdžiui, ar neturės įtakos tyrimo rezultatui prakaitavimas. Tačiau paskutiniai tikrinimų rezultatai lyg tai rodo, kad tokie veiksniai, kaip tamperatūra ir prakaitavimas, rodiklių nekeis. Dabar autosensorius turi būti kiekvieną kartą naujai kalibruojamas (praduriant pirštą), kai uždedamas naujas pleistras. O tai atsitinka kas 12 val. Atliekami tyrimai įvertinti, kaip dažnai reikia kalibracijos - galbūt tik kartą per savaitę.
     Technical Chemicals and Products, Inc. (TCPI) - tai dar viena firma, kuri pranešė, kad jau yra pasiruošusi pradėti naujo prietaiso įregistravimą. Jos sukurta sistema vadinasi TD Gliukometras. Šioje sistemoje taip pat naudojamas vienkartinis pleisras, tikrinimo procesas - neinvazinis. Kaip ir GlucoWatch atveju, yra tikrinamas ne kraujas, o skystis, esantis audiniuose, t.y. skaidrus ląsteles supantis skystis. Kad pasiektų kraujagysles, lancetas turi prasiskverbti pro nervų galūnėles arba skausmo receptorius. Skausminga? Tyrimai parodė, kad tas skystis, eantis tarp audinių, gali būti paimamas iš mirusių ląstelių, esančių pačiame odos paviršiuje ir neturinčių skausmo receptorių. Kai mokslininkai pirmą kartą iškėlė tokią tezę, jog tarp audinių esančiame skystyje gliukozės kiekis gali būti matuojamas lygiai taip pat, kaip ir kraujyje, tyrinėtojai ir gamintojai karštligiškai puolė ieškoti tos "stebuklingos" formulės, kuri tuos du dydžius susietų. Prasidėjo tikros varžybos! Bandoma surasti tokį algoritmą, kuris leistų pagal nustatytą gliukozės kiekį tarp audinių esančiame skystyje spręsi apie kraujo gliukozę. Kaip teigia TCPI firmos atstovai, šiuo metu tik jie turi "vienintelę" tokią tikrai veikiančią sistemą. Tačiau abejojama, ar jiems pavyko rasti tą "stebuklingą formulę.
     Firma CME Telemetrix, Inc. iš Kanados bando sukurti infraraudonųjų spindulių gliukometrą. Jo bandymas pradėtas 1997 m., o 1998 m. pabaigoje tikimasi prietaiso registracijos. Infraraudonųjų spindulių metodo privalumas yra tas, kad skysčiai gali būti ištirti, nepaimant jų iš organizmo. Žmogus padeda pirštą ant detektoriaus. Kai jis peršviečiamas, detektorius nustato bangų ilgį to skysčio, kurį norima ištirti. Įvairūs enzimai, hormonai ir skysčiai sugeria šviesą skirtingai. Kebliausia čia yra išskirti sritis, kuriose yra gliukozės.

Beveik sukurta      Firma MiniMed inc. jau yra pateikusi dokumentus įregistruoti du semiinvazinius gliukomačius. Pirmasis turėtų veikti taip: pacientas eina pas gydytoją, kuris įsiuva jam į pilvą mažą biosensorių. Po 2-3 dienų jis vėl turi nueiti pas savo gydytoją, kuris "paskaitys" informaciją iš implamtuoto sensoriaus. Nors ligonis pats savo rezultatų žinoti negali, tačiau kartu su gydytoju gali aptarti jo diabeto kompensacijos būklę. MiniMed antrasis prietaisas yra susijęs su pirmuoju, ir tai yra hipoglikemijos signalas, kuris turi įspėti pacientą, kad jo organizmo būklė kritiška. MiniMed taip kuria visiškai naujos kartos prietaisą, apie kurį informacijos dar nepateikia.

Akmenuotas kelias      O kas gi atsitiko su tomis firmomis, kurios jau tarėsi sukūrusios patikimus neinvazinius gliukomačius? Viena iš tokių firmų yra Futrex Medical Instrumentation Inc. 1995 m. ji bandė su savo sukurtu prietaisu išeiti į rinką ir patyrė nesėkmę. Dabar firma apie savo veiklą neinformuoja.
     O kur dingo firma Biocontrols Diasensor 1000, kurios bandymas 1996 m. įregistruoti savo prietaisą JAV buvo atmestas? Pasisakymas prieš prietaiso įregistravimą motyvuotas tuo, jog iš 85 tyrime dalyvavusių pacientų tik 8 firma galėjo pateikti rezultatus... Galiausiai tik kas antro tyrimo rezultatai buvo patikimi... Pakartotinai dokumentų firma įregistravimui nepateikė, o dabar bando ieškoti savo rinkos kitur.

Lyderiai      Firma SpektRx kartu su firma Abbott Laboratories kuria prietaisą, kuris naudos lazerį, kad beveik beskausmio dūrio vietoje ištirtų tarpląstelinio skysčio gliukozę. Ar gali lazerio dūris būti neskausmingas? Reikia paaiškinti, kad 143 lazerio dūriai gali būti prilyginti 1 dūriui įprastiniais lancetais. Tikimasi 1999 m. pateikti dokumentus registracijai. Firma vadovaujasi filosofija, kad pacientas pats turi žinoti, kada pasitikrinti, jokia automatika čia nenumatoma. Tačiau vietoj dabartinio piršto kirtiklio bus lazeris, o paimtas mėginys tiriamas naudojant įprastines testines juosteles.
     Firma Bioject Medical Technologies bando sukurti prietaisą, kurio tyrimų rezultatais pacientai galėtų visiškai tikėti. Tai būtų kasdien keičiamas pleistras su plauko storio zondu, įvedamu į odą. Informacija iš zondo perduodama į laikrodžio išvaizdos prietaisą.
     National Applied Science firma taip pat atlieka bandymus. Jos sukurtas plonas lankstus sensorius taip pat turi būti įvestas po oda. Tarpląstelinio skysčio gliukozė turėtų būti tikrinama kas 30 sekundžių. Sensorius būtų keičiamas kas 7 dienos, o informacija perduodama taip pat į laikrodžio pavidalo prietaisą, turintį ir pavojaus signalą, įspėsiantį apie hipoglikemijas.
     Dar dvi firmos - Therasense Inc. ir Integs - kuria prietaisus, bet dar nėra numatę terminų, kada pateiks dokumentus registracijai.

Kas toliau?      Kaip matyti, kūrybos ir tyrimo procesas vyksta, nors ir ne taip sparčiai, kaip mes tikimės. Juk tikrai nelengva laukti, kasdien badantis pirštus, arba, dar blogiau, duriant pirštelius mylimam vaikui. Tačiau nepamirškime vieno - tas bandymas kol kas yra vienintelė priemonė, padedanti mums palaikyti sveikatą, kol sulauksime kitokių prietaisų.
     Tiems, kurie turi galimybę naudotis Internetu, pateikiame adresus, kur jie galės daugiau sužinoti apie kuriamus prietaisus:

Abbott Laboratories
http://www.abbott.com

Biocontrol Technology, Inc.
http://www.bico.com

Bioject Medical Technologies
http://www.bioject.com

CME Telemetrix
http://www.cmetele.com

Futrex, Inc.
http://www.futrex.com

U.S. Food and Drug Administration
http://208.206.43.181/default.html

Masimo Corporation
http://www.masimo.com

MiniMed, Inc.
http://www.minimed.com

Selfcare, Inc.
http://www.selfcareinc.com

SpectRx, Inc.
http://www.spectrx.com

Technical Chemicals & Products, Inc.
http//www.techchem.com

Integ, Inc.
http://www.integonline.com

Straipsnį paruošė L.Kaulakienė



Puslapis 22
"Piemenėlių išdaigos" mažiesiems

     Gruodžio mėnesį "Dia-bitės" klubas vaikučius ir jų tėvelius pakvietė į tradicinę Kalėdų šventę. Antakalnio vaikų poliklinikos salėje švenčių laukė papuošta eglutė. Nedidelio teatriuko aktoriai džiugino muzikiniu spektakliu "Piemenėlių išdaigos". Klausėmės lietuvių tautosakos, paukščių čiulbesio, linksmos muzikos. Smagūs, energingi aktoriai išjudino visus - nuo 3 iki 15 metų - dalyvius. Šypsojosi ir tėveliai.
     Sulaukėme Kalėdų Senelio, kuris vikriai sukosi žaidimų ratelyje. Visi dainavo linksmas daineles, vaikai deklamavo eilėraštukus, buvo verti gerų dovanėlių. Maišeliuose rado lietuviškų Šiaulių "Rūtos" saldumynų be cukraus, po didelį šokoladą nuo "Žolyno" vaistinės darbuotojų. Dovanų gavo ir tėveliai. Už tai dėkojame LDA moterims, o už talką klubo veikloje - gyd. R. Kiseliūnienei ir med. seseriai A. Umbražiūnienei.

D. Žulonienė, "Dia-bitės" klubo pirmininko pavaduotoja



Puslapis 22
Puiki dovana

     Idėją mūsų klubo nariams pasidaryti Vilniaus diagnostikos centre glikolizuoto hemoglobino tyrimą pasiūlė klubo pirmininkas V. Lūža ir med. sesuo A.Danylienė. Ją įgyvendinti Pasaulinės diabeto dienos proga padėjo Plungės centrinės ligoninės vyr. gydytojas V. Murašovas, kuriam esam dėkingi.
     Diagnostikos centre buvome gražiai priimti. Mus sutiko vyr. med. sesuo J. Uleckienė. Jos ir Centro vadovo prof. G. Grybausko dėka mums patikrino sveikatą. Po tyrimų konferencijų salėje mus konsultavo: diabeto mokytoja J.Uleckienė, okulistė J.Čepinskienė, endokrinologė A. Erelienė. Po pietų prof. G. Grybauskas mums papasakojo apie Diagnostikos centrą, aprodė laboratorijas. Visur labai jauku, puiki naujausia įranga. Čia aptarnaujami ir Lietuvos, ir iš užsienio atvykę žmonės. Atsisveikindami su ekskursijos vadovais profesorium ir med.sesute J.Uleckiene nusifotografavome.
     Malonūs vairuotojai A. Mačiulskis ir V. Stonkus dar nuvežė mus į Lietuvos diabeto asociaciją. Prezidentė V.Augustinienė ir atsakingoji sekretorė D.Kvedaravičienė mums nušvietė LDA veiklą, papasakojo apie laikraščio "Diabetas" leidybą. Gavę naudingų žinių, supratome, kad sostinėje neaplankius Asociacijos tolygu pabūti Vilniuje, bet jo gerai nepažinti.
     Ši praktinė-pažintinė kelionė į Vilnių mūsų klubo nariams - puiki dovana.

Povilas Grigola
Plungės cukriniu diabetu sergančiųjų klubo tarybos narys



Ačiū už neužmirštamą kelionę

     Jūsų laikraštį skaitau gan seniai - visada randu sau įdomų straipsnį. Labai patiko kryžiažodis. Tik nepavyko jo išspręsti: liko trys žodeliai. Norėčiau, kad išspausdintumėte padėką "Bliūškio" kapitonui Vladui Kasperavičiui.
     Aš ir dar trys žmonės, sergantys cukriniu diabetu, į plaustą įsėdome Jurbarke. Iškart nebuvome išskirti iš įgulos. Kiekvienas gavome savo pareigas: parnešt geriamo vandens, pasirūpinti malkomis laužui ir pan. Pajudėjus plaustui, buvome pristatyti mokytis irkluoti. Tokį gan įdomios konstrukcijos plaustą reikia gerai valdyti. Šonu įsirėmėme į tilto atramą. Gerai, kad mūsų laivas nedaug tenukentėjo, įrodė esąs labai patvarus. Turėjome puikias sąlygas tikrintis kraujo gliukozę, už tai esu dėkingas Vilniaus UAB "Eksmos MTC" ir "Medisense" firmų atstovams. Tačiau kartais tekdavo nesitraukti nuo irklų ar kokio darbo. Nemesi kada užsigeidęs veiklos, nebėgsi leistis insulino ar tikrinti gliukozės. Taigi reikėjo prisitaikyti. Šioje kelionėje labiau išmokau kontroliuoti savo ligą bei įrodžiau sau ir kitiems, kad ir sergantis žmogus gali turėti maloniausių išgyvenimų. Įdomiai leidau laiką, grožėjausi nuostabiais gamtovaizdžiais, kurių, pasak kapitono, nematysi iš upės kranto. Nuoširdžiai dėkoju Vidai Augustinienei ir Danguolei Kvedaravičienei, kad jos pasiūlė ir sudarė sąlygas sėsti į tą puikų plaustą. Ačiū laivo kapitonui Vladui Kasperavičiui už neužmirštamą kelionę.

Kazys Kuneika, Rietavas
Vyr. redaktorė Vida Augustinienė
Redakcijos kolegija: E. Baltrušaitienė, J.S. Danilevičius, R. Filipavičiūtė, O.R. Jurkauskienė, L. Kaulakienė, D. Kvedaravičienė, A. Norkus, M.Šaltytė, J. Uleckienė, B. Urbonaitė, N. Voveraitienė, L.Zimanienė.
Už autorių pareikštas mintis redakcija neatsako.
Laikraščio steigėja ir leidėja: Lietuvos diabeto asociacija. Laikraštis išeina kartą per ketvirtį.
Redakcijos adresas: Lietuvos diabeto asociacija, Didlaukio g. 45-108, 2057 Vilnius, tel. 76 88 84, faks. 76 92 91.
© SENOJA