Į pradžią




Istorija Tikslai Nariai Remejai Laikrastis Nuorodos English
Ankstesnių laikraščio numerių archyvas  English version      

Laikraštis Diabetas
Lietuvos diabeto asociacijos laikraštis
No 2 (26) Gegužės 10, 2000

Eli Lilly - pagrindinis rėmėjas.
Laikraštį remia: Abbott Medisense, "Berlin Chemie / Menarini pharma GmbH" atstovybė, DIAGNOSTA, "Roche Diagnostics" atstovybė UAB "Eksmos MTC", firma "Korys", Novo Nordisk, UAB "Olga & Olga", Pfizer H.C.P. corporation.


Puslapis 1
Naujas požiūris į sveikatos priežiūrą

     Daugelyje šalių jau manoma, jog atgyveno tradicija paciento diabetą valdyti gydytojui. Sergantieji ilgai siekė galimybės būti apmokyti, įgalioti ir savarankiški. Šis procesas ne tik pakeitė diabeto kontrolę, bet ir požiūrį į lėtines ligas. Savikontrolė pripažįstama kaip esminė gydymo dalis. Seno modelio diabeto priežiūros "gydytojas-pacientas" atsisakė daugiau apsišvietusios sergančiųjų organizacijos. Pacientai nenorėjo būti priklausomais ir pavaldžiais sveikatos priežiūros vartotojais. Ieškoma nepriklausomybės ir savarankiškumo.
     Koks tas savarankiškas ligos valdymas? Tai yra kasdienis darbas, besiskiriantis priklausomai nuo diabeto tipo. Tiek sergantiems I tipo tiek II tipo diabetu yra svarbu suprasti savo ligą.
     Viena pirmųjų sveikatos priežiūros specialistų pareigų yra suprasti diabetu susirgusio žmogaus šeimos išgyvenimus ir neretai patiriamą baimę. Ši liga asocijuojasi su komų ar mirties atvejais, apakimu ir kojų gangrena. Dėl streso žlunga žmogaus ateities, darbo planai, santuokos perspektyva ir pan. Susirgusįjį reikėtų raminti, aiškinti, kad komplikacijų galima išvengti. Neretai tas procesas yra ilgas ir labai sunkus, bet būtinas.
     Žmogus, sergantis diabetu, turi būti išmokytas taisyklingai naudotis švirkštais ir adatomis, nusistatyti insulino dozę, balansuoti maistą, jausti savo ligos simptomus, reguliariais tyrimais ją įvertinti ir pagal galimybes gerinti sveikatą.
     Naujai susirgęs žmogus kartais dedasi esąs drąsuolis, ryžtingai įsipareigoja kontroliuoti savo ligą, tik ne visada tai vykdo. Pastangas medikai turėtų palaikyti, kantriai remdami ir užjausdami pacientą. Gerai išmokti išmintingai savarankiškai kontroliuoti savo sveikatą yra labai svarbu. Sveikatos priežiūros vadovai ir politikai turėtų suprasti, kad tokiems pasiekimams reikia lėšų. Apie būtinybę išmokyti sergančiuosius savarankiško ligos valdymo yra pasakyta St. Vincento deklaracijoje.
     Savarankiškas diabeto valdymas daugelyje valstybių tapo diabeto priežiūros pagrindu. Sergantys žmonės patys lėmė šią situaciją. Taigi jie yra ne vartotojai, o aktyvūs savo sveikatos priežiūros dalyviai.

     Pagal TDF žurnalą "Diabetes Voice" parengė Dainara Kartheiser

Puslapis 3
LDA narių labui

     Neseniai Jungtinėse Amerikos Valstijose baigta diabeto kontrolės ir komplikacijų tyrimų studija (DCCT), taip pat Jungtinės Karalystės perspektyviniai diabeto tyrimai. Šiais darbais nustatyta, kad tiek I, tiek II tipo diabetu sergantiesiems reguliariai atliekama kraujo gliukozės bei kraujo spaudimo kontrolė lemia sveikatos būklę. Gera kraujo gliukozės, kraujo spaudimo bei lipidų kontrolė padeda sumažinti komplikacijų nuo 30 iki 70% (TDF leidinys "Diabetes Health Economics: Facts, Figures and Forecasts", 1999).
     Valstybinė ligonių kasa visiems sergantiesiems, kurie gydosi insulinu, per metus 100% kompensuoja tik 150 diagnostinių juostelių kraujo gliukozei tirti, nėščioms moterims - 300 juostelių per nėštumo laikotarpį. Kompensuojamos visų Lietuvoje registruotų aparatėlių diagnostinės juostelės.
     Lietuvos diabeto asociaciją remia Roche Diagnostics atstovybė Lietuvoje "Eksmos MTC" ir Abbott Medisense. Visi Asociacijos (diabeto klubų) nariai turi galimybę lengvatinėmis sąlygomis įsigyti šių kompanijų aparatėlius Glucotrend ir Precission. Šia lengvata Jūs galėsite naudotis tuo atveju, jei kreipsitės į Lietuvos diabeto asociaciją tiesiogiai ar per savo rajono diabeto klubo atstovą (pirmininką ar kt.).
     Jei dar neturite aparatėlio, kviečiame Jums pigiausiu būdu jį įsigyti.


Puslapiai 4-5
Savikontrolė ir diabeto priežiūra

     Tikrinant kraujo gliukozę, lengviau kontroliuoti diabetą, saugotis komplikacijų. Todėl savikontrolė privaloma visiems diabetu sergantiems žmonėms. Be jos, tenka pasikliauti spėlionėmis. Pasitikrinant kraujo gliukozę, galima patiems reguliuoti savo gyvenimą. Matavimų duomenis reikėtų užsirašyti ir atitinkamai įvertinti. Žinotinos gliukozės pokyčių priežastys ir insulino įtaka. Pagrindinis uždavinys yra gebėti insulino dozę derinti prie valgomo maisto, remiantis gliukozės tyrimo rezultatais. Svarbu suprasti, kaip maistas, fiziniai pratimai ar aktyvumas kartu su atliekamu gydymu veikia kraujo gliukozės kiekį. Norint atsakyti į šiuos klausimus, reikia mokytis.
     Pasikliautina medikų patarimais. Jeigu išmokstama derinti insulino dozę pagal dienos veiklą, maistą ir atliekamus fizinius pratimus, priklausomybė nuo medikų mažėja. Žmogus kontroliuoja situaciją pats. Diabeto mokymo tikslas ir yra padaryti sergančiuosius savo ligos žinovais ir valdytojais.
     Žmonėms, sergantiems I tipo diabetu, insulino dozės nustatomos pagal kraujo gliukozės ir angliavandenių maiste kiekį. Kraujo gliukozės tyrimai naudojami gydymo schemai sudaryti. Tiek pailginto, tiek ir trumpo veikimo insulino injekcijos turi tiksliai atitikti dietą ir kraujo gliukozės kiekį. Vėliau maisto angliavandenių kiekį ir insulino dozę galima keisti, atsižvelgiant į kintančią situaciją.
     Žmonės, sergantys II tipo diabetu, kraujo gliukozę kontroliuoja priklausomai nuo gydymo. Jei pavyksta sureguliuoti kūno svorį ir kraujo gliukozę tinkama dieta, tyrimų poreikis sumažėja. Tačiau jeigu vartojamos tabletės ar netgi insulinas, tikrintis kraują reikėtų 2-3 dienas per savaitę, rytą prieš pusryčius ir dar kartą prieš pietus. Norint sužinoti, kaip maistas keičia cukraus kiekį, tyrimas atliekamas po valgio praėjus 2 val. Jeigu leidžiamas insulinas, savikontrolės poreikis didėja: tyrimų kiekis priklauso nuo injekcijų skaičiaus.
     Savikontrole žiūrima, kaip gliukozės kiekį veikia dieta, fiziniai pratimai ir insulinas. Gydymo rezultatai iš karto pastebimi. Jei kraujo gliukozės labai gausu, gydymas turi būti skubiai koreguojamas. Jei kraujo gliukozė tikrinama atsitiktinai lankantis poliklinikoje, gydymas gali būti apleidžiamas ilgam laikui. Poliklinikoje atliekant tyrimus tik ryte nevalgius, cukraus pokyčiai paros metu lieka nepastebėti.
     Kraujo gliukozės tyrimų dažnumas ir skaičius priklauso nuo diabeto tipo, gydymo tikslų ir ligonio būklės. Kiekvienas matavimas yra svarbus, nes įvertinama diabeto kontrolė.
     Labai svarbu naudoti tikslias matavimo priemones. Netikslumo priežastis dažniausiai būna žmogaus, o ne aparato klaidos.
     Kraujo gliukozę reikėtų tirti ryte atsikėlus. Esant blogiems rodikliams, galima iš karto imtis priemonių. Maistas visada gausina gliukozę, todėl prieš valgant šis rodiklis turėtų būti pakankamai žemas, t.y. 4-6 mmol/l (72 - 108 mg/ dl). Jei taip ir yra, gliukozės per daug nepagausės, atitinkamai nustačius insulino dozę. Daugelis žmonių mano, kad naudinga pasitikrinti cukraus kiekį ir vakare prieš einant miegoti. Gydantis insulinu, reikėtų 4-5 cukraus matavimų per dieną (prieš pagrindinius valgymus ir prieš miegą). Tyrimai po valgio (1 ar 2 val.) naudingi, derinant insulino dozę ir vartojamą angliavandenių kiekį, taip pat leidžiantis greito veikimo preparatus. Pagal tokią schemą tyrimai turėtų būti atliekami 1-3 kartus per savaitę.
     Keičiant dienos aktyvumą, dietą ar insulino rūšį, kraujo gliukozė tirtina dažniau. Papildomi tyrimai naudingi sportuojant, sergant, nėštumo metu ar išgeriant alkoholio.
     Daugumas žmonių geba kontroliuoti savo ligą 2-3 tyrimais per dieną. Bet kartais prireikia 4-5 tyrimų 2-3 dienas per savaitę.
     Kadaise medžiagų apykaitos kontrolės metodas buvo šlapimo tyrimas. Vis dėlto išaiškinamas kraujo gliukozės kiekis yra tikslesnis tyrimas ir turi daugiau privalumų. Cukraus matavimas šlapime yra pasenęs metodas.
     Cukrus šlapime parodo kraujo gliukozę tarp dviejų šlapinimųsi. Pirmas mėginys turėtų būti paimtas iš rytinio šlapimo, kitas - praėjus 30 min. Kai kraujo gliukozės kiekis "peržengia inkstų slenkstį", t.y. apie 7-12 mmol/l (126-218 mg/dl), gliukozė pradeda išsiskirti su šlapimu. Su amžiumi inkstų slenkstis didėja. Žmonėms, sergantiems I tipo diabetu, reikia turėti diagnostinių juostelių acetonui šlapime tirti. Jos naudojamos esant gausiai kraujo gliukozei arba susirgus.
     Kaip jau buvo minėta, savarankiškas kraujo gliukozės tyrimas teikia svarbios informacijos ir sergančiam žmogui, ir diabeto priežiūros specialistams. Jei tyrimų rezultatai nefiksuojami, vėliau juos sunku prisiminti. Daugelis savikontrolės aparatų turi "atmintį", taigi rezultatai gali būti fiksuojami. Galima pasitelkti ir kompiuterį duomenims rūšiuoti ir sumuoti. Tačiau netgi šiuo atveju turėti užrašytus sąsiuvinyje duomenis yra patogiausia.
     Savarankiška kraujo gliukozės kontrolė yra tarsi kompasas, pagal kurį galima saugiau keliauti nežinomose vietose. Kai aplinka ir keliai pažįstami, mažėja pagalbos poreikis. Tada vyrauja patirtis bei intuicija. Kaip žinoma, netikėtomis aplinkybėmis kompasas naudingas nustatyti savo tikslaus buvimo vietą.

Diabeto kontrolės priemonės

     Daugumos gydytojų nuomone, patikimiausia diabeto kontrolės priemonė yra kraujo gliukozės tyrimas aparatu. Cukraus tyrimas šlapime jau nebėra patikimas kontrolės būdas. Taigi reikalingas aparatas. Koks gliukomatis yra geriausias? Renkantis jį, reikėtų atsižvelgti į daugelį dalykų: kiek tai kainuoja, ar tikslus, ar paprastas naudoti ir pan.
Konsultacija LDA būstinėje
     Prieš įsigyjant aparatą, reikėtų palyginti kainas, taip pat žinoti, ar ligonių kasos kompensuoja diagnostines juosteles. Kartais aparatams yra taikomos kainos nuolaidos. Gydytojai ir kiti specialistai turėtų tai žinoti. Nereikėtų pamiršti, kad dažniausiai diagnostinės juostelės kainuoja kur kas brangiau nei pats aparatas. Reikėtų apskaičiuoti, kiek normalios kraujo gliukozės kontrolei palaikyti reikėtų juostelių per dieną ir palyginti savo finansines galimybes. Išnaudotinos visos kompensacijos galimybės.
     Vieni gliukomačiai yra paprasčiau naudojami už kitus. Kai kuriems pakanka menko kraujo lašo, mažiau valdymo operacijų. Aparatų privalumus ir trūkumus derėtų aptarti su žinovais (kurie vartoja). Kai kurie gamintojai ar juos platinančios firmos turi nemokamą telefoną informacijai teikti. Kiekvieną aparatą reikia prižiūrėti, laikyti ir naudoti pagal instrukciją, valyti ar pan.
     Yra aparatų naudingų regėjimo ligoniams, kurie žodžiu praneša matavimo rezultatus. Jie vadinami audiomonitoriais.
     Piršto dūrikliai (ar lancetai) paprastai pridedami prie gliukomačio kaip sudėtinė rinkinio dalis. Daugelio jų dūrio gylis reguliuojamas. Vaikams ar jautresnę odą turintiems pacientams tiktų negilus dūris. Žmonėms, kurių kietesnė oda ar silpna kraujo cirkuliacija, - gilesnis. Skirtingi dūrikliai gali būti parenkami pagal aplinkos temperatūrą, kuri lemia kraujo cirkuliaciją. Taip pat nevienodas dūriklių paruošimas kitam naudojimui. Kai kurie yra su "kepurėle", kurią nuėmus spaudžiama adatėlė. Kiti su specialiu spaudikliu. Pastarasis tinkamesnis vaikams ar pacientams, kurių sutrikusi judesių koordinacija.
     Automatinis dūriklis patogus naudoti ir namuose, ir darbe, ir mokykloje. Jis nebrangus, naudojamas ilgą laiką, bet turėti reikėtų ne vieną, o daugiau. Žinotina, jog dūrikliai niekada neskolinami kitiems, vengiant užsikrėsti ar užteršti kraują.
     Gera technika gaunami geresni rezultatai. Taigi diabetu sergantys žmonės turėtų išbandyti skirtingas matavimo priemones ir išsirinkti patogiausią.
     Tinkamai vartojami visi kraujo gliukozės matavimo aparatai, pateikia pakankamai tikslius rezultatus. Aparato tikslumas turi būti reguliuojamas pagal gamintojo nurodymus. Jei neįprastoje aplinkoje, pvz., kelionėje, juostelės buvo netinkamai laikomos, galima aparato parodymus palyginti su laboratorijų (per 10 min.). Nuosavo aparato duomenys nuo laboratorijos prietaiso neturėtų skirtis daugiau nei 15%. Gliukozės kiekis, gautas, paėmus kraują iš venos, paprastai yra didesnis, nes ten gliukozės koncentracija yra didesnė nei kapiliaruose. Kai kurios naujos testo juostelės ir matavimo aparatai pateikia rezultatą, panaikindami skirtumą, gautą minėtais tyrimais. Ant šių aparatų ir juostelių dėžučių yra nurodoma, kad jie pateikia kraujo plazmos rezultatus. Jei aparatų duomenų skirtumas didesnis kaip 15%, gali būti, jog aparatas yra nešvarus, senas, netinkamoj temperatūroj arba drėgmėje laikytas, arba pasibaigęs juostelių galiojimo laikas.
     Kraujo gliukozės tyrimo rezultatus labai svarbu užsirašyti į sąsiuvinį arba dienyną. Pastaruosius turėtų platinti diabeto priežiūros tarnyba. Jie labai naudingi kartu su gydytoju aptariant gydymą. Dienyne derėtų pateikti duomenis apie valgytą maistą, aktyvumą ir nurodyti valandas. Nemaža žmonių šiam tikslui pasitelkia netgi kompiuterį ar duomenų valdymo sistemas.
     Daugiau nei prieš 20 metų pagaminti kraujo gliukozės tyrimo aparatai buvo didelis atradimas gerinant sergančiųjų diabeto kontrolę. Duomenų valdymo sistemos dar labiau palengvina priežiūrą.
     Kas kartą, atlikus tyrimą, šios sistemos automatiškai užfiksuoja įvairius diabeto kontrolės rodiklius. Jos galima fiksuoti įvairių tyrimų rezultatus: gliukozės kiekį, datą ir valandas, insulino rūšį, dozę, taip pat atliktus fizinius pratimus. Surinkta informacija gali būti įvedama į kompiuterį ir suskirstyta į skiltis. Iš tų duomenų galima greitai apibendrinti diabeto kontrolės būklę. Tokia informacija naudinga tobulinant gydymą. Gydytojas gali gauti tikslius tam tikro laikotarpio tyrimų duomenis. Kai kurie rezultatai gali būti perduodami gydytojui, aparatą suderinus su vartotojo namų kompiuteriu.
     Gerai diabeto kontrolei besigydantiems pacientams patariama dukart per metus atlikti glikolizuotą hemoglobino tyrimą. Jeigu keičiamas gydymas arba nesulaukta pagerėjimo, tai darytina keturis kartus per metus. Nevartojantiems insulino žmonėms taip pat pravartu išsitirti dukart per metus ar dažniau. Šie (HbA1c) tyrimai parodo gliukozės vidurkį kraujyje per pastaruosius 2-3 mėn. (Šie tyrimai atliekami jau ir Lietuvoje.) Užsienyje įmanoma įsigyti HbA1c tyrimams priemonių rinkinį ir namuose. Tinkamai naudojant gaunami tikslūs rezultatai. Lašas kraujo uždedamas ant testo juostelės ir pavyzdys siunčiamas į laboratoriją. Atsakymas pateikiamas paštu. (Tai artimiausiu metu bus praktikuojama Lietuvoje.) Rinkos naujovė yra kombinuotas kraujo gliukozės matuoklis (monitorius) ir glikuoto baltymo testas. Tai naujas namų savikontrolės įrankis. Be paprasto gliukozės tyrimo, galima atlikti fruktozamino testą, kuriuo nustatomi glikuoto serumo baltymai (daugiausia albuminai). Fruktozamino testas atspindi cukraus kraujyje vidurkį per pastarąsias 2-3 savaites. Taigi diabetu sergantiems žmonėms reikia įsigyti savikontrolės aparatą (monitorių), jį reguliariai naudoti. Išsirinktinas toks modelis, kuris geriausiai atitiktų žmogaus poreikius.

     Pagal TDF žurnalą "Diabetes Voice" parengė Dainara Kartheiser


Puslapis 6
Gliukomatis - laikrodis

     Manoma, kad pasaulyje šiuo metu diabetu serga per 135 mln. žmonių. Tyrimais nustatyta, kad kuo geresnė diabeto savikontrolė, tuo didesnė tikimybė išvengti sunkių komplikacijų. 1997 m. šios ligos savikontrolei pasaulyje išleista apie 2,5 bilijonų dolerių. Iki šiol, norint pasitikrinti kraujo gliukozę, reikia pradurti pirštą ir užlašinti kraujo ant tyrimo juostelės.
     JAV kompanija Cygnus paskelbė, kad sukūrė naują gliukomatį Glucowatch. Tai neinvazinis, periodiškai tiriantis prietaisas. Jis nešiojamas ant rankos riešo ir skirtas diabetu sergančių, vyresnių kaip 18 metų žmonių kraujo gliukozės kitimo tendencijoms nustatyti. Tikimasi, kad Glucowatch aparatu bus galima gauti vertingų duomenų apie kraujo cukraus pokyčius visą dieną ir parinkti geriausią gydymo modelį.
     Glucowatch galimybės:
     Automatinis periodiškas tyrimas;
     Didelio ir mažo gliukozės kiekio kraujyje "aliarmas";
     Kraujo gliukozės kitimo tendencijos indikavimas;
     Septynių skirtingų veiksmų (valgis, insulinas ir kt.) užrašymas į atmintį;
     Sekančio tyrimo laiko ženklinimas;
     Programuojamas displėjus (4 kalbos), kuriame laikas ir data;
     Po 3 val. apšilimo, prietaisas gali dirbti 12 val. ir atlikti iki 3 tyrimų per valandą (t.y. tiria kas 20 min.). 3 val. apšilimo reikia tam, kad būtų išvengta galimų pašalinių veiksnių įtakos. Prieš pradedant darbą, prietaisą reikia sukalibruoti, naudojantis įprastu gliukomačiu ir užlašinant kraujo iš piršto. Praėjus 12 val., autosensorius pakeičiamas. Apšilimas ir kalibravimas reikalingas kiekvienam naujam autosensoriui.
     Glucowatch veikia iontoporezės metodu. Gliukozės molekulės iš tarpląstelinio skysčio yra renkamos į gelio diskus. Diskuose yra enzimo gliukozės oksidazės. Patekusi į diskus, organizmo gliukozė reaguoja su gliukozės oksidaze, sudarydama vandenilio peroksidą. Biosensorius išmatuoja vandenilio peroksido elektrinį signalą. Prietaisas naudoja prieš tai įvestą kalibravimo reikšmę, kad paverstų signalą gliukozės kiekiu.
     Tikimasi, kad Glucowatch kainuos 225 - 400 dolerių, o vienas autosensorius - apie 4 dolerius. Manoma, kad prietaisas veiks 5 metus. Vienas autosensorius po kalibracijos veikia 12 val. Prietaisas skirtas vyresniems nei 18 metų žmonėms.
     Šiuo metu prietaisas yra pateiktas registracijai. Jei bus įregistruotas, tikimasi, kad II pusmetyje jau bus parduodamas.
     Daugiau informacijos galima rasti Internete, kompanijos Cygnus puslapyje: www.cygn.com

     Parengė Laima Kaulakienė

Sėkime gerumo grūdą

Gavę dovanų, laimingi piešėjai
     Neįgalius vaikus auginančios šeimos patiria didelių sunkumų. Neretai jos skurdžiai gyvena, yra priverstos atsisakyti pramogų, kelionių, geresnio poilsio. Nuolatos privalu derintis prie vaiko galimybių ir poreikių. Todėl mes savo bendrijoje vis svarstome, kaip suteikti malonumo sergantiems vaikams, atokvėpio valandėlę jų šeimai. Kovo 11 d. suorganizavome bendrijos vaikų piešinių konkursą. Nuo 6 iki 11 metų vaikai piešė Velykų šventę. Jų fantazija buvo labai laki. Darbeliuose pavaizduota įvairiausių margučių, zuikučių ir pirmųjų žiedų. Konkurso laimėtojai gavo prizus. Pralaimėjusiųjų nebuvo. Visi apdovanoti piešimo priemonėmis.
     Renginį rėmė mūsų nuolatiniai geradariai UAB "Hermis", AB "Naujasis Nevėžis", Kauno vaisių ir daržovių prekyba. Esame jiems labai dėkingi. Padėdami vaikams, kuriame ir savo ateitį. Tad sėkime gerumo grūdą, kuris užaugęs džiugins.

     L.Vitkauskienė
     Kauno bendrijos "Likimas" pirmininkė


Puslapis 9
LDA kolektyvinių narių (klubų, draugijų ir bendrijų) vadovų bei narių dėmesiui!

     Lietuvos diabeto asociacija, koordinuojanti savo kolektyvinių narių veiklą, jiems siunčia ir gauna iš jų informaciją. Tik turėdami iš visos respublikos išsamias žinias, galime tais duomenimis vadovautis, kreipdamiesi į įvairias vyriausybines institucijas dėl cukrinio diabeto priežiūros, vasaros stovyklų, konferencijų bei kitų reikalų. Pvz., kreipiamės dėl vaistų, savikontrolės priemonių, dietinės mitybos kompensavimo bei giname sergančiųjų teises. Asociacijos pasiūlymų svarumą bei iškovojimus lemia sergančių žmonių solidarumas, narių skaičiaus augimas bei pagrįsti, konkretūs duomenys apie mūsų visų atliekamo darbo svarbą. LDA įvaizdį kuria kiekviename rajone dirbantis diabeto klubas, draugija ar bendrija, kurie, savo ruožtu, bendrauja su rajono savivaldybe siekdami gerinti sergančiųjų priežiūrą.
     Deja, ne visų draugijų vadovai supranta, kaip svarbu laiku teikti informaciją bei laikytis organizacijos įstatų. Todėl labai trukdoma bendram Asociacijos darbui, siekiant geresnės Lietuvos sergančių žmonių diabeto kontrolės. LDA tarybos posėdyje, vykusiame 2000 m. balandžio 13 d., buvo pasiūlyta ir balsų dauguma nuspręsta "Diabeto" laikraštyje skelbti apie rajonų organizacijų vadovų nerūpestingumą (kartais ir nesąžiningumą), pateikiant informaciją Asociacijai. Raginame sergančius žmones, organizacijos narius, reikalauti tinkamo savo vadovų darbo arba rinkti naujus, kurie būtų suinteresuoti sąžiningai vykdyti patikėtas pareigas.
     Iki šiol nedavė žinių, privalomų pateikti iki 1999 m. lapričio 15 d. apie klubų narių sudėtį (anketa Nr. 3), apie sergančius vaikus, netgi nesumokėjo nario mokesčio už 1999 m. Asociacijai (po 3 Lt nuo klubo nario) šių rajonų klubai: Kaišiadorių, Kelmės, Kėdainių, Molėtų, N. Akmenės, Panevėžio (ir už 1998 m.), Šalčininkų. Neatsiuntę pažymos ir informacijos apie vaikus Vilniaus "DIA-BITė", Birštono-Prienų klubai, pažymos - Švenčionių, Vilniaus "Keturi žirgai". Duomenų apie vaikus nesulaukta iš Lazdijų; Šiaulių parengta labai netvarkingai, neįskaitomai. Lietuvos seserų-diabeto mokytojų, taip pat Lietuvos aklųjų ir silpnaregių, sergančių diabetu, draugijos nepateikė pažymų, nesumokėjo visų mokesčių. Klaidingą narių skaičių nurodė (taigi ir nesumokėjo visų nario mokesčių) Šiauliai (56 nariai), Vilkaviškis (129), Vilniaus "Dia" (narių - 384, nario mokestis sumokėtas tik 316, ir 73 žmonės, sumokėję nario mokestį, neįrašyti į sąrašą).
     Kviečiame visus dalyvauti savo organizacijos veikloje, skatinti vadovus deramai, garbingai atstovauti klubų nariams ir laiku teikti žinias Asociacijai. Nuo mūsų visų priklauso bendro darbo sėkmė. Kartu mes esame stipresni.

     LDA informacija


Puslapis 10
Lietuvos diabeto asociacijos kronika

  2000 m. vasario 8 d. Valstybinėje ligonių kasoje susitiko Lietuvos diabeto asociacijos atstovai (gyd. E. Baltrušaitienė, D. Kvedaravičienė, R. Lisauskas, I. Matulienė, A. Jusytė, V. Augustinienė). Aptarti sunkumai, kylantys cukriniu diabetu sergantiems žmonėms, norintiems gydytis sanatorijose, taip pat savikontrolės priemonių stoka ir pan. Pasiūlyta, kaip gerinti padėtį. Atsakyta į rūpimus klausimus dėl kompensuojamų vaistų, medicinos pagalbos priemonių, paslaugų.
  Vasario 11 d. Lietuvos diabeto asociacijos tarybos posėdyje patvirtinta 1999 m. veiklos ataskaita, 2000 m. darbo planas. Nuolatine LDA rėmėja priimta Pfizer H.C.P. Corporation atstovybė Lietuvoje. Pristatyti nauji vaistai Amaryl ir Prostavasin, saldiklis Cukradiet.
  Vasario 14 d. LDA susitikime su Novo Nordisk atstovais aptarti bendradarbiavimo planai.
  Vasario 15 d. Lietuvos dietologų draugijos surengtuose respublikiniuose kursuose pranešimą "Šiuolaikinis požiūris į cukrinį diabetą ir jo koregavimas dieta" skaitė LDA prezidentė Vida Augustinienė.
  Vasario 21 d. LDA susitikime su UAB "Labomeda" vadovu A. Garšva aptarti bendradarbiavimo reikalai.
  Vasario 21 d. LDA prezidentė V. Augustinienė ir atsakingoji sekretorė D. Kvedaravičienė susitikime su Sveikatos apsaugos ministerijos sudaryta darbo grupe, vadovaujama A. Armonavičienės, informavo apie sergančiųjų diabetu nerimą dėl keičiamo kompensuojamų medicinos pagalbos priemonių sąrašo projekto (išbraukta 20% MGL kompensacija mitybai). Pateikė pasiūlymus dėl racionalesnio lėšų naudojimo ambulatorinei diabeto priežiūrai.
  Vasario 26 d. Šiaulių diabeto klubo "Lemtis" ataskaitiniame susirinkime dalyvavusi LDA prezidentė išreiškė nepasitenkinimą dėl klubo pirmininko A. Šlivinsko Asociacijai pateikiamos klaidingos informacijos (nurodomas kelis kartus mažesnis narių skaičius, nemokamas nario mokestis, nesilaikoma LDA įstatų).
  Vasario 29 d. LDA susitikime su Roche Diagnostics atstovais Rita Mirz-Bierbaum ir Gintaru Zaleckiu aptartos bendradarbiavimo galimybės.
  Kovo 2-5 d. Europos parlamente Briuselyje (Belgijoje) vykusioje konferencijoje "Pacientų organizacijos ir Rytų - Vakarų bendradarbiavimas sveikatos priežiūros klausimais" LR Seimo sveikatos reikalų komiteto kvietimu dalyvavo ir LDA prezidentė Vida Augustinienė. Plačiau skaitykite 20 p.
  Kovo 8 d. Vilniaus miesto savivaldybėje surengta Lietuvos diabeto asociacijos ir Lietuvos geriatrų ir gerontologų mokslinės draugijos konferencija "Diabetą jau galima gydyti "sveikiau": gydymo pasirinkimo galimybės". Plačiau skaitykite 15 p.
  Kovo 15 d. Vilkaviškio diabeto bendrijos "Insula" ataskaitiniame susirinkime dalyvavo LDA prezidentė Vida Augustinienė. Klubo nariai skundėsi dėl šiuo metu neveikiančios diabeto mokyklos bei diabetinės pėdos priežiūros kabineto. Klubas pasirūpino, kad visi jo nariai galėtų nemokamai išsitirti glikuotą hemoglobiną. Rezultatai nedžiugina: daugelio liga yra dekompensuota.
  Kovo 17 d.Druskininkuose įvyko pirmasis LDA kolektyvinių narių iš Vilniaus ir Alytaus apskričių susitikimas. Aptartos svarbiausios LDA veiklos kryptys, plačiau susipažinta su rajonų diabeto organizacijų spręstinais klausimais, pasidalyta darbo patirtimi. Skaitykite 10 p.
  Kovo 17 d. Vilniaus "Dia" klubo susirinkime Lietuvos diabeto asociacija akcentavo susirūpinimą dėl netinkamos šio klubo veiklos: nesilaikoma nei klubo, nei LDA įstatų.
  Kovo 18 d. Marijampolės diabeto klubo ataskaitiniame susirinkime dalyvavo LDA prezidentė ir atsakingoji sekretorė. Klubo veikla įvertinta labai gerai.
  Kovo 21 d. Invalidų reikalų taryba prie LR vyriausybės surengė seminarą "Dėl programų sudarymo". Dalyvavo LDA prezidentė ir buhalterė Gailutė Činčikienė.
  Kovo 21 d. Vilniaus "Dia" klubo tarybos susitikime su LDA vadovais aptartos klubo veiklos gerinimo galimybės.
  Kovo 23 d. įvyko Vilniaus "Dia-Bitė" klubo susirinkimas.
  Kovo 25 d. Marijampolėje susitiko Marijampolės ir Kauno apskričių LDA kolektyvų nariai. Plačiau skaitykite 10 p.
  Kovo 28 d. LDA atstovai (prof. J. Danilevičius, V. Augustinienė, D. Kvedaravičienė) ir nefrologinių ligonių asociacijos "Gyvastis" atstovė U. Šakūnienė susitikime su LR Seimo sveikatos reikalų bei socialinių reikalų ir darbo komitetais informavo apie sergantiesiems diabetu kylančius sunkumus. Pateikti pasiūlymai būklei gerinti. Seimo atstovai pakviesti padėti LDA surengti visų suinteresuotų diabeto priežiūra institucijų susitikimą aptarti cukrinio diabeto bei jo komplikacijų prevencijos ir gydymo strateginėms kryptims.
  Kovo 29 d. pirmą kartą susirinko visi Vilniaus miesto LDA kolektyviniai nariai pasitarti, kaip tobulinti savo veiklą.
  Kovo 30 d. Santariškių ligoninėje Vilniaus apskrities gydymo įstaigų laboratorijų vadovų konferencijoje pranešimą apie diabeto kontrolės svarbą skaitė LDA prezidentė V. Augustinienė.
  Kovo 31 d. Vilniaus aukštesnioji medicinos mokykla, glaudžianti Lietuvos diabeto asociaciją, šventė savo veiklos 60 metų jubiliejų. LDA prezidentė ir atsakingoji sekretorė pareiškė padėką kolektyvui už labdaringai teikiamas patalpas.
  Balandžio 7-8 d. Taline Novo Nordisk kompanija surengė Baltijos šalių diabeto asociacijų antrąjį susitikimą. Į renginį buvo pakviestos LDA atstovės V. Augustinienė ir D. Kvedaravičienė. Čia dalyvavę TDF viceprezidentė Leena Etu-Seppala, Suomijos, Estijos, Latvijos ir Lietuvos diabeto asociacijų atstovai pasidalijo darbo patirtimi.
  Balandžio 13 d. įvykusiame LDA tarybos posėdyje nuolatiniu rėmėju priimta UAB "Labomeda", kolektyviniu nariu – Kauno diabetu sergančiųjų bendrija "Aronija".
  Balandžio 13-14 d. Vilniuje vyko Lietuvos ir Danijos diabeto asociacijų seminaras "Pasidalijimas darbo rajonuose patirtimi". Renginio rėmėjas kompanija Novo Nordisk. Plačiau skaitykite 21 p.
  Balandžio 24 d. Vilniaus vaikų klubas "DIA-Bitė" surengė velykų šventę.
  Balandžio 27 d. vyko Tauragės diabeto klubo susirinkimas.
  Gegužės 1-2 d. Invalidų reikalų tarybos prie LR Vyriausybės surengtame seminare neįgalių žmonių teisių klausimais dalyvavo LDA valdybos narys R. Lisauskas.
  Gegužės 5 d. Skuode vyko Klaipėdos ir Tauragės apskričių diabeto klubų susitikimas. Plačiau skaitykite 10 p.
  Birželio - liepos mėn. LDA organizuoja stovyklas vaikams ir jaunimui, keliones plaustu "Bliūškis". Kviečiame klubus kuo skubiau pateikti sąrašus, kas nori jose dalyvauti.


Puslapis 11
Susitiko klubų vadovai

Lietuvos ir Danijos diabeto asociacijų seminare atokvėpio valandėlę
     Vasario 11 d. vykusiame LDA tarybos susirinkime buvo nutarta organizuoti klubų vadovų susitikimus mažesnėmis grupėmis, kad būtų galima detaliau aptarti darbo reikalus, pasidalyti veiklos patirtimi.
     Numatyti susitikimai septyniuose miestuose ir rajonuose.
     Pirmasis įvyko kovo 17 d. Druskininkuose. Čia buvo pakviesti Alytaus ir Vilniaus apskričių diabeto klubų vadovai. Pas druskininkiečius atvyko Lazdijų, Lentvario, Vilniaus BETA ir DIA klubų vadovai ir atstovai, LDA prezidentė V. Augustinienė, viceprezidentė G. Naidzinavičienė, atsakingoji sekretorė D. Kvedaravičienė.
     Kovo 25 d. Marijampolėje susirinko Kauno ir Marijampolės apskričių klubų vadovai šių miestų, taip pat Šakių, Vilkaviškio, Jonavos, Prienų. Dalyvavo LDA prezidentė, atsakingoji sekretorė, LDA buhalterė G. Činčikienė, LDA valdybos narė A. Jusytė.
     Kovo 29 d. susitiko Vilniaus miesto cukriniu diabetu sergančiųjų klubų (Dia-Bitė, BETA, DIA, "Keturi žirgai") vadovai su LDA prezidente, viceprezidente, atsakingąja sekretore.
     Gegužės 5 d. skuodiškiai į susitikimą pakvietė Klaipėdos ir Tauragės apskričių – Šilutės, Šilalės, Tauragės, Palangos, Klaipėdos ir Skuodo diabeto organizacijų atstovus.
     Susitikimai buvo turiningi ir įdomūs. Gaila, kad dalyvavo ne visų klubų atstovai. Buvo puiki galimybė pasitarti, kaip gerinti savo veiklą, pritraukti daugiau narių ir kodėl tai yra svarbu.
     Artimiausiu laiku tokie susitikimai įvyks Kelmėje, Zarasuose.

     LDA informacija


Puslapis 12
Alaus mielės

     Gerai pamenu, kai vaikystėje man akies voke išsikėlė miežis.
     - Reikia alaus mielių, - pasakė mama.
     Tada pirmąsyk išgirdau apie alaus mieles. Vėliau, kai studijavau mediciną, buvo įdomu sužinoti, kas gi tos stebuklingosios tabletės, kuriomis kadaise išsigydžiau akis. Paaiškėjo, jog tai nuo seno žinoma priemonė organizmo atsparumui didinti, nuovargiui mažinti, gydyti kai kurioms odos ligoms, žarnyno negalavimams.Tačiau daugiau jomis susidomėta tik 1935 m., kai beveik tuo pačiu metu Anglijoje ir Amerikoje buvo atlikti moksliniai alaus mielių tyrimai.
     Alaus mielės - tai mieliagrybių šeimos vienaląsčiai grybeliai, užauginti specialiose terpėse ir išdžiovinti. 100 g sausų mielių turi 49 g baltymų, 3g riebalų ir 33 g angliavandenių. Mielių baltymai pasižymi amino rūgščių subalansuotumu, yra panašūs į gyvulinės kilmės baltymus. Jie gerai įsisavinami, aukštos kokybės, gali būti naudojami, esant mitybos sutrikimams, sąlygotiems baltymų stokos ar didesnio poreikio sportuojant arba intensyviai augant.
     Alaus mielių riebalai sudaryti iš palmitino (75 proc.) ir stearino (25 proc.) rūgščių. Kitas labai svarbus alaus mielių privalumas - B grupės vitaminų gausa. 100 g alaus mielių yra vitaminų:B1 - 12 mg, B2 - 3,5 mg, B6 - 4 mg. Vitaminas B1 veikia virškinimo organus, gerina skrandžio motorinę ir sekrecinę funkcijas, širdies veiklą.Vitamino B2 svarbiausia savybė - augimo skatinimas. Jis būtinas angliavandenių, riebalų, baltymų "sudeginimui'', teigiamai veikia regos organus, gerina adaptaciją tamsoje, regėjimą naktį, padeda ryškiau matyti spalvas. Jo stokojant, trūkinėja ir džiūsta lūpos, jų kampuose atsiranda opelių, lėčiau gyja žaizdos. Vitaminas B6 dalyvauja baltymo gamyboje. Jo trūkstant, lėtėja jaunesnio amžiaus vaikų augimas, gali išsivystyti mažakraujystė, didėja jautrumas, nėščioms moterims gresia veido, krūtinės, kaklo odos uždegimas.
     Alaus mielėse gausu vitaminų PP , būtinų organizme vykstančiai oksidacijai, taip pat šiek tiek folinės rūgšties, reikalingos normaliai kraujodarai. Be to, alaus mielėse yra ergosterolio, kuris, veikiamas ultravioletinių saulės spindulių, virsta vitaminu D.
     Alaus mielėse labai daug mikroelementų. Jose yra kalio, natrio, kalcio, magnio, geležies, fosforo, silicio, sieros junginių. Taigi dėl gana unikalios savo sudėties, alaus mielės yra vertingas mūsų mitybos priedas, tinkamas tiek sveikam, tiek sergančiam organizmui. Alaus mielės gali būti naudingos žmonėms, sveikstantiems po sunkių infekcijų, nudegimų, traumų, taip pat sergantiems lėtinėmis žarnyno, nervų sistemos, odos ligomis, tuberkulioze, reumatu, anemija, cukriniu diabetu. Su alaus mielėmis organizmas gauna didesnį pilnaverčio baltymo racioną, atstatoma mineralų, vitaminų pusiausvyra.
     Alaus mielių tabletės ypač rekomenduojamos vartoti suviduriavus, po bakterinių ir virusinių žarnyno infekcijų, chirurginių operacijų, ilgo antibiotikų vartojimo, visada, kai siekiama atkurti normalią virškinimo organų mikroflorą.
     Suaugusiesiems galima vartoti po 10 - 15 , vaikams po 6 - 9 tabletes per dieną.Užgerti stikline vandens ar sulčių valgant ar tuoj pavalgius. Alaus mielių tabletės laikomos sausoje vietoje.
     Taigi, jei jus vargina viena iš čia paminėtų ligų ar negalavimų, jei neseniai persirgote gripu ar tiesiog jaučiatės silpni, nepamirškite alaus mielių. Jų galima įsigyti vaistinėje. Lietuvoje fasuotos alaus mielių tabletės - pigus ir sveikas maisto priedas, stiprinantis organizmą.

     Gyd. Rima Bėrontienė
Saldžios riestės su razinomis (16 vienetų)

     250 g kvietinių miltų, 15-20 g mielių, 5 valg. šaukštai lieso (1,5 proc.) pieno, 4 valg. šaukštai grietinėlės (30 proc.), 1 arbat. šaukštelis skysto saldiklio, 1 kiaušinis, 40 g razinų, truputis druskos.
     Mielės išleidžiamos 4 šaukštuose šilto pieno, įpilama grietinėlė, saldiklio, suberiami miltai, įdedamas kiaušinio baltymas, pusė trynio, druskos. Gerai išminkoma ir paliekama pakilti šiltoje vietoje. Tada dar kartą išminkoma, suformuojamos riestės, dar pakildinama. Likusi pusė trynio išplakama su šaukštu pieno. Sudėtos į riebaluotą formą šia mase aptepamos riestės. Kepama 175 - 200  orkaitėje apie 30 min.
     1 riestėje bus 13 g angliavandenių, 2 g riebalų, 3 g baltymų, 82 kcal, 348 J.

Vynas ir diabetas

     Vynuogių vynas, priklausomai nuo jame esančio cukraus kiekio, gali būti sausas, pusiau sausas, pusiau saldus ir saldus.
     Sauso vyno (Vokietijoje žymimo geltonu ženklu) litre yra ne daugiau kaip 9 g cukraus. Ir tie patys 9 g esti tik tuomet, kai šiame kiekyje vyno yra ne mažiau kaip 7 g rūgšties. Dažniausiai šio vyno litre yra ne daugiau kaip 7 g cukraus. Pusiau sauso vyno (žalias ženklas) litre - ne daugiau kaip 18 g cukraus, pusiau saldaus - nuo 18 g iki 45 g. Saldus vynas (raudonas ženklas) turi daugiau kaip 45 g cukraus.
     Sergantiems diabetu žmonėms galima išgerti ketvirtį litro sauso vyno. Tai neturi ryškesnės įtakos medžiagų apykaitai. Išgeriant daugiau vyno, reikia nepamiršti suvalgyti papildomai angliavandenių, saugantis galimos hipoglikemijos. Reikia prisiminti, kad alkoholis pristabdo cukraus kaupimąsi kepenyse, todėl kyla hipoglikemijos pavojus.

     Pagal "Diabetes Journal", 1997 parengė Laima Kaulakienė


Puslapiai 13-14
Psichologiniai diabeto aspektai

     Diabeto diagnozė gali sukelti įvairių jausmų tiek suaugusiam, tiek ir jo šeimai. Vaikas ar paauglys gali neigti ligą, labai liūdėti, bijoti ar jaustis kaltas. Lengviau esti nusiraminti kalbantis, dalijantis savo išgyvenimais su kitais žmonėmis.

     6 – 11metų vaikui diagnozavus diabetą, tėvai būgštauja jo neapsaugosią. Vaikas neretai mano, kad ligą sukėlė agresyvūs ar panašūs jausmai. Šio amžiaus vaikui būdinga:
  • Baimė dėl galimų komplikacijų,apie kurias sužino iš informacijos šaltinių;
  • Bejėgiškumas;
  • Nuomonė,kad tėvai neapsaugos ir netoleruos ligos, patirs finansinių sunkumų dėl gydymo;
  • Nusivylimas,manant, jog praras savo pozicijas šemoje ar nebegalės įnešti savo pozityvaus indėlio;
  • Silpnėjanti priklausomybė nuo tėvų;
  • Baimė būti "kitokiu";
  • Noras slėpti glikemijos rezultatus;
  • Regresija: šlapinimasis į lovą, įniršio priepuoliai, mokyklinės fobijos;
  • Daug laiko leidimas ne namuose;
  • Troškimas mokytis ir, pagaliau, pasekmių supratimas.

         Sunkumai. Vaikas gali bandyti slėpti savo ligą ir ignoruoti diabetą naktiniu šlapinimusi, ''uždraustų '' saldainių valgymu mokykloje, atsisakyti privalomų užkandžių, ignoruoti ankstyvus hipoglikemijos simptomus, diabeto atpažinimo ženklus ir kt. Tokios pastangos dažnai sukelia blogesnes pasekmes: didelę ar per mažą glikemiją, suaugusiųjų nerimą.
         Mokyklos personalas gali nesuprasti sergančio vaiko ir jo poreikių. Liga, kelianti rūpestį vaikui, gali būti neįdomi mokytojui ar suprantama kaip priemonė vengiant dirbti, noras pelnyti sau daugiau dėmesio. Dėl to vaikas gali praleidinėti pamokas, blogiau mokytis, nepasitikėti savimi. Jeigu šeima vaiko nekontroliuoja, blogėja gydymo kokybė. Vaikui ir šeimoje gali pasidaryti nebemalonu.

    "Likimo" bendrijoje (Kaune) rūpinamasi vaikų laisvalaikiu
         Prevencija. Norint pagerinti situaciją, reikėtų:
      Pabrėžti vaiko ir jo bendraamžių skirtumus: sergantysis gali užkandžiauti, kai kiti negali;
      Suorganizuoti mokykloje pokalbį apie diabetą su mokytojais ir mokiniais, pasikvietus endokrinologijos specialistų;
      Pasakyti bendraklasiams, kad diabetas neužkrečiamas ir nesukeliamas saldumynų pomėgio;
      Išsiaiškinti, ką apie ligą mano sergantysis ir kiti vaikai;
      Leisti vaikui pasakyti savo nuomonę apie ligos kontrolę ir didžiuotis savikontrolės pasiekimais;
      Skatinti ir stiprinti šeimos atvirumą terapijos klausimais, išsiaiškinti sunkumus. Pasitarimo metu vaikai ir jų šeimos nariai neturi būti smerkiami;
      Rūpintis, kad mokytojai mokinių nevaišintų už gerą elgesį ar mokymąsi.

         12 - 18 metų susirgusiems paaugliams būdinga:
  • Nereguliarus augimas, brendimas;
  • Nereguliari gliukozės kontrolė;
  • Rūpinimasis savo kūno įvaizdžiu;
  • Stipri draugų įtaka;
  • Prieštaravimas autoritetams;
  • Savigarbos ugdymas;
  • Abstrakčių idėjų suvokimas;
  • Aiškesnis savęs suvokimas;
  • Sustiprėjęs autonomijos jausmas;
  • Rizikingi poelgiai;
  • Gausi visuomeninė veikla.

         Sunkumai. Šio amžiaus susirgusieji praleidžia insulino injekcijas, pamiršta laiku užkąsti ar persivalgo (ypač mergaitės). Savo elgesiu jie atmeta savoką "būti kitokiu". Vengiant glikemijos savikontrolės ar priklausomybės nuo adatų, dar labiau norima nepripažinti savo ligos. Nedalyvaujant grupiniuose (sporto ar kt.) renginiuose, atsiskiriama nuo bendraamžių, patiriama socialinės integracijos stoka.
         Jausmų įvairovė šiuo kūno keitimosi metu dažnai trukdo bendrauti su tėvais ir kitais žmonėmis. Pyktis, netinkamas elgesys, pabėgimai, depresija kelia pavojų fizinei ir emocinei paauglio sveikatai. Dėl paauglio savybių gali nutrūkti šeimos tarpusavio bendravimas. Valgymo sutrikimai (bulimija, svorio mažinimas, piktnaudžiavimas liuosuojamaisiais vaistais, sau sukeliamu vėmimu), insulino praleidimai žaloja sveikatą.
         Hiperglikemija gali vėlinti brendimą. Seksualinė identifikacija gali būti neteisingai suprasta. Mergaitėms didelė glikemija gali keisti mėnesinių eigą ir sukelti lėtines makšties infekcijas.

         Prevencija. Vengiant didesnių komplikacijų, patariama:
      Skatinti šeimos švietimą, kad nenutrūktų reikiama sergančiojo kontrolė;
      Aiškinti tėvams, kad jie turi teisę kontroliuoti paauglius;
      Instruktuoti paauglius, kad jie turėtų imtis atsakomybės už savo elgesį;
      Skatinti paauglius dalyvauti savikontrolės mokymuose, kad griežtai laikytųsi tinkamo režimo;
      Mokyti paauglius tam tikros diplomatijos ir kitų įgūdžių bendrauti su bendraamžiais ir visuomene;
      Skatinti paauglį kalbėti apie savo išgyvenimus, kad išvengtų psichosomatinių ligų ir somatinių simptomų, kaip isterija ir hipochondrija;
      Skatinti paauglius kviestis bendraamžius į klinikas, kad būtų geriau suprasti;
      Suteikti tinkamą informaciją apie seksualinius poreikius;
      Nuodugniai ištyrinėti insulino vartojimo, maitinimosi įgūdžių prasmę, kad tai būtų įsisąmoninta;
      Spręsti paauglio nusižengimo atvejus, bet jo neteisti.

         Parengė gyd. S. Žukauskaitė


    Puslapis 15
    "Nenoriu būti kitoks!"

         Kai vaikai mokosi savarankiškai valdyti diabetą, neretai jiems pasitaiko sulaužyti taisykles. Nors ir turėdami atsakomybės jausmą, kartais jie negali atsispirti pagundai suvalgyti draudžiamo maisto netinkamu laiku, atidėti ar praleisti injekciją, klaidingai nustatyti ar sumeluoti kraujo gliukozės kiekį. Tai neturėtų stebinti. Bandyti prisitaikyti prie aplinkybių yra gyvenimiška, ir be abejonės esti sunku visą laiką paklusti taisyklėms. Kiek kartų daugelis žmonių yra ragavę maisto, kenkiančio sveikatai, vartoję per daug alkoholio ar pasakę netiesą. Savikontrolė yra dorybė, kurios visi siekiame, bet ne visada gebame nenusižengti.
         Kaip reikėtų gerinti tokią būklę? Štai keletas idėjų:
         1. Kalbėti vienam su kitu yra geriau negu priekaištauti. Ne paslaptis, jog daugelyje šeimų yra bendravimo sunkumų. Paskatinus ir padrąsinus šeimos narius būti atviresniems, mažės paslapčių.
         2. Svarbu domėtis sergančio vaiko sveikata bei savijauta. To reikia, norint pašalinti galinčius kilti pavojus. Kartu skatintina vaikus neslėpti savo poelgių.
         3. Vaikus dera girti už gerus darbus, o ne peikti už blogus. Visi vaikai nori patikti savo tėvams. Jie stengiasi būti tobulesni, t.y. elgtis taip, kaip šie geidauja.
         4. Nereikia slėpti nuo vaikų sunkumų, kuriuos gali tekti jiems įveikti ne namuose. Daugeliui esti nemalonu išsiskirti iš draugų įvairiose vaišėse, svečiuose, mokykloje, kavinėje. Nuoširdžiai patariant, padrąsinant paauglį, ugdomas pasitikėjimo jausmas ir reikiami įgūdžiai.
         5. Puoselėtina ramybė. Nemaža diabetu sergančių vaikų linkę protestuoti. Tėvų santūri parama, geras žodis padės jiems tvardytis.
         6. Nevalia pulti vaiką, lyg "artilerijos šūviais". Toks elgesys duos daugiau žalos negu naudos. Daugelis puolamų vaikų, išsisukinėdami iš tokios būklės, meluoja.
         7. Pyktį būtinai reikia tramdyti, nes šis jausmas tarsi sukelia "proto užtemimą" ir elgiamasi neišmintingai. Išsigandęs vaikas nėra atviras. Pasitaiko, jog įniršus pasakomi žodžiai, dėl kurių vėliau tenka atgailauti.
         8. Žalinga vaiką bauginti "neišvengiama pražūtimi". Visiems žinoma, kad ateities baimė ne visada pakeičia žmogaus elgseną. Jei baimė darytų poveikį, niekas nerūkytų, negertų ir nevalgytų riebaus maisto. Taigi bauginimu nesustabdomas vaikas kartais sulaužyti taisykles.
         Visi tėvai nori vien tik gero savo vaikams. Šeimose, kuriose auga diabetu sergantis vaikas, esti daugiau įtampos. Labai svarbu, kad ligos kontrolė neužgožtų turiningo ir džiaugsmingo šeimos gyvenimo. Kartais kyla situacijų, kuriose tėvams ypatingai sunku. Tokiu atveju naudinga tartis su gydytojais.
         Daugelyje poliklinikų konsultuoja psichologai. Dažnai tėvai jų baiminasi, mano būsią nesuprasti, kritikuojami patys ar jų vaikai. Kaip rodo praktika, psichologų pagalba yra veiksminga, daugelis šeimų džiaugiasi ją gavę. Gana nebloga pagalba ir pokalbiai su kitais tėvais, turinčiais panašių problemų.

    Pramogos malšina skausmą

         Nuotaiką gerinanti pramoga malšina skausmą. Teko girdėti nuomonių, esą,dantų sopėjimas nyksta, sutelkus dėmesį į įdomų žaidimą, filmą ar jaudinantį pokalbį. Kas mažina fizinį skausmą, gali slopinti ir dvasinį. Taigi gydantis nuo minėtų nemalonumų, naudinga numatyti priemones. Pavyzdžiui:
         Skaityti kūrinį, kuris mintis kreiptų į kitas vietas ar laiką;
         Žiūrėti filmą, kuris savo turiniu domina, tiesiog traukte įtraukia, nuo pradžios iki pabaigos;
         Susitikti ar pakalbėti telefonu su sau artimu, nuoširdžiu žmogumi;
         Keisti, pajaukinti savo namų interjerą;
         Susipažinti bibliotekoje su įdomia literatūra;
         Nuvykti į kaimyninį miestą, pasivaikščioti ar aplankyti gražesnes vietas;
         Su bičiuliu pabendrauti kavinėje prie puodelio kavos.
         Šiuos pasiūlimus verta naudoti ar tobulinti pagal savo skonį ir pomėgius. Jų sarašą galima turėti, kad, pabjurus nuotaikai,būtų galima prisiminti.

    Kada vaikai patys kontroliuos diabetą

         Kai netikėtai sužinoma, jog sergama diabetu, labai nusimenama ir neretai liūdesys ilgai neapleidžia. Suaugęs žmogus šiuo atveju gali pasirūpinti savimi, o kūdikis negali.
         Tėvams, auginantiems sergančius vaikus, rūpi, kada jų atžalos gebės patys pasirūpinti savo sveikata. Atsakymas toks. Liga visada buvo ir bus sergančiojo problema, bet tėvai privalo kontroliuoti ją, kol vaikas negali to padaryti pats. Vėliau teks dalytis šiuo rūpesčiu, iki vaikai taps savarankiški. Tėvai labai nori vaduoti visuose darbuose savo atžalas todėl, kad jų veikla yra spartesnė, kvalifikuotesnė.
         Vis dėlto iš mažų dienų vaikas gali dalyvauti kasdienėje "rutinoje". Dvimetis gali susirasti kraujo tyrimo aparatą ir netgi nuspausti švirkšto stūmoklį, žinoma, jei injekcija yra ramiai atliekama procedūra. Ketvermetis geba pats prasidurti lancetu pirštelį ir pasirinkti valgį, jam išaiškinus maisto vertę. Šešiamečiai patys gali pasimatuoti kraujo gliukozę ir bandyti švirkštis vaistus.
         Daugelis tėvų gali tuo abejoti, nes yra vaikų, protestuojančių prieš visą ligos valdymo sistemą. Tad tik nuolatinėmis tėvų pastangomis atliekami kraujo tyrimai, švirkščiami vaistai. Žinotina, jog nusiminti nederėtų. Vaikas ilgainiui darys viską, kas yra būtina. Tik kasdien reikia teikti jam žinias, ruošti mažąjį savarankiškam gyvenimui. Kiekvienas individualiai bus pasirengęs skirtingu laiku. Niekas nevaldo diabeto visiškai vienas. Mažiukui padeda visa šeima. Suaugęs rūpesčiais dalijasi su draugais, partneriais ir savo šeima. Pereinamuoju - paauglystės - laikotarpiu gali būti sunku išvengti klaidų. Tėvai privalo būti kantrūs, vaikų neteisti, o nuoširdžiai su jais bendrauti. Tad pagaliau galės didžiuotis jaunu suaugusiu žmogumi, kuris tiek daug išmoko.

         Pagal užsienio spaudą parengė Dainara Kartheiser

    Gydymo galimybės

         Lietuvos diabeto asociacija kartu su Lietuvos geriatrų ir gerontologų moksline draugija kovo 8 d. pakvietė į Vilniaus savivaldybėje vykusią konferenciją "Diabetą jau galima gydyti "sveikiau": gydymo pasirinkimo galimybės" LR seimo, vyriausybės, nevyriausybinių institucijų, spaudos atstovus, žmones, sergančius diabetu.
         Pirmininkavo gyd. Medardas Čiobotas, atstovaujantis senyvo amžiaus žmonių interesams. Su cukrinio diabeto žmonių atkualijomis, šiuo metu kylančiais sunkumais, galimais jų šalinimo būdais supažindino LDA prezidentė Vida Augustinienė. Gydytojai endokrinologai Saulius Grigonis ir Rasa Pocienė kalbėjo apie II tipo cukrinio diabeto ypatumus, paplitimą, prevenciją, gydymo naujoves. Pristatytas naujos kartos sulfonylureos preparatas Glimepiridas II tipo cukriniam diabetui gydyti.
         Malonu pažymėti, kad renginyje dalyvavo LR Seimo sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas, Juozas Galdikas bei kiti atstovai, gausus būrys žurnalistų ir dalyvių iš įvairių organizacijų.

         LDA informacija


    Puslapis 16
    Velykų rytą margučiai ritas

         Pirmąją Velykų dieną Vilniaus miesto vaikų diabeto klubo "Dia–Bitė" vaikai rinkosi į Vilniaus aukštesniosios medicinos mokyklos didžiąją salę margučių ridenti. Į šventę mus pakvietė "Teatriuko" aktoriai. Jie suvaidino muzikinį spektaklį vaikams pagal J. Erlicko eilėraščius "Kad būtų linksma".
         Vėliau rinkome gražiausią ir toliausiai nuriedėjusį margutį. Nugalėtojai gavo prizus – laikroduką ir garso kasetę. Už dovanas dėkojame UAB "Eksmos MTC" ir aktoriams, už raktus į salę – mokyklos direktorei Irenai Grakauskienei.
         Visiems sakome ačiū ir iki kitų susitikimų.

         Vilniaus miesto vaikų diabeto klubo "Dia-Bitė"
         Pirmininko pavaduotoja Dainara Kartheiser
    Neužmirštamos Velykos su "Teatriuku"

    Gera būti klubo nariu

         Išrinkus naują valdybą, "Diabeto" klubas atnaujino savo veiklą. Dabar čia suburti 56 nariai, iš jų 11 vaikai. Klubo pastangomis organizuojamas sergančiųjų mokymas, padedama jiems integruotis į visuomenę, teikiama naujausia informacija apie cukrinį diabetą.
         Klubo pirmininko Vinco Dauginio, taip pat rajono Globos ir rūpybos skyriaus pastangomis nemažai sergančiųjų nemokamai aprūpinta gliukomačiais. Vasarą keletas vaikų ilsėjosi stovykloje Palangoje. Pirmininko dėmesį jaučia visi klubo nariai. Jis negaili patarimų, pamokymų. Mūsų rūpesčiai - jo rūpesčiai. Todėl gera būti klubo nariu.

         Gina Krivickienė
         Skuodo "Diabeto" klubo narė


    Puslapis 17
    Tarptautinės diabeto federacijos informacija apie fondus:

         Mary Jane Mayes fondas 2000
         Mary Jane Mayes fondas buvo įsteigtas 1992 m. prof. Harold Rifkino iniciatyva pagerbti Mary Jane Mayes (iš JAV), kuri teikė didelę pagalbą diabetu sergantiems žmonėms.
         Kviečiami kreiptis į fondą jauni žmonės, atliekantys diabeto sveikatos priežiūros darbą besivystančiose Afrikos, Azijos, Centrinės ir Lotynų Amerikos šalyse ir norintys pastudijuoti kitoje šalyje.
         Stipendijos skiriamos tiems žmonėms, kurie pateikia programas apie pačius svarbiausius diabetu sergančiųjų priežiūros būdus. Studijų tikslas - išmokti klinikinės ir tyrimų technikos, taikomos diabetu sergančių žmonių priežiūrai. Tikimasi, kad gautos žinios bei įgūdžiai padės tobulinti sveikatos priežiūrą savo šalyje.
         Stipendijos bus skiriamos besimokantiesiems diabeto tyrimo, klinikos, epidemiologijos bei diabeto mokymo.
         Prašymus galima pateikti iki 2000 m. rugsėjo 30 d.

         Tarptautinės diabeto federacijos Aventis Pharma fondas 2000
         Tarptautinės diabeto federacijos mokymo fondui 2000 m . Aventis Pharma teikia 20 tūkstančių JAV dolerių trumpo mokymo stipendijoms. Su prašymais gali kreiptis jauni žmonės, dirbantys diabeto priežiūros darbą besivystančiose Afrikos, Azijos, Centrinės ir Rytų Europos bei Lotynų Amerikos šalyse ir norintys pastudijuoti kitoje šalyje.
         Pareiškėjas stipendijai gauti privalo išmokti pagrindinės diabeto priežiūros klinikos ir tyrimo technikos. Tikimasi, kad gautos žinios ir įgūdžiai padės tobulinti diabeto priežiūrą savo šalyje.
         Stipendijos bus skiriamos besimokantiesiems diabeto klinikos, epidemiologijos bei diabeto mokymo.
         Prašymus galima pateikti iki 2000 m. rugsėjo 30 d.

         Detalios informacijos šiais klausimais prašoma kreiptis adresu:
         International Diabetes Federation
         1 rue Defacqz, 1000 Brussels, Belgium
         Ms. Anne De Boeck, Executive Assistant
         Tel: 32 2 538 5511, fax: 32 2 538 5114
         e-mail: anne.de.boeck@idf.org


    Puslapis 19
    Teikiama nemokama konsultacija

         "Mokytis, mokytis, ir dar kartą mokytis..." Nors šiuos žodžius pasakė labai prieštaringai vertinama asmenybė, bet kvietimas vertas dėmesio. Jei jūs savo rankose laikote "Diabeto" laukraštį ir skaitote šiuos žodžius, vadinasi, jau einate tinkama kryptimi. Čia pateikiama aktualiausia informacija apie viską, kas siejasi su cukralige. Iš laikraščio galime daug sužinoti apie savo ligą ir, svarbiausia, išmokti ją kontroliuoti, taigi kūrybingiau gyventi. Gal kai kam atrodo, kad ši liga paženklina negrįžtamai, visam gyvenimui. Iki gyvenimo pabaigos teks gerti tabletes, koreguoti ką ir kaip valgai, ir, neduok Dieve, - kasdien švirkštis insuliną. Taip būgštauja dažniausiai tie pesimistai, kurie retai skaito ir šiaip yra nuleidę rankas. Tie, kurie mokosi, domisi savo ateitimi, yra nusiteikę kitaip. Jie žino, kad liga yra sunki ir pavojinga, nes komplikacijos artėja dažnai nepastebimai. Tačiau jie taip pat žino, kad šiandieninis mokslo ir medicinos progresas yra toks spartus, kaip niekada anksčiau. Laboratorijose kuriami vaistai, kurie po 3-5 metų gali visai pakeisti sergančiųjų gyvenimą. Vien tik Novo Nordisk laboratorijose kuriama bent 10 įvairiausių vaistų cukriniam diabetui gydyti - pradedant insulinu, kuris bus įkvepiamas per burną, ir baigiant technologijomis, kurios leis pakeisti negrąžinamai pažeistas kąsos ląsteles naujomis, gaminančiomis insuliną. Pasakysite - mokslinė fantastika arba pasakos! Prisiminkite neseniai pasaulį apskriejusią sensaciją apie avį, kuri buvo klonuota. Ar kas būtų tuo tikėjęs prieš metus. Todėl reikia skubėti mokytis dabar, norint sulaukti naujų šios srities atradimų. Jie leis iš tikrųjų džiaugtis gyvenimu. Įrodyta, kad, išmokus gerai kontroliuoti glikemiją, galima sumažinti vėlyvųjų mikro ir makrokraujagyslinių komplikacijų skaičių daugiau kaip 50%.
         Deja, dėl vis didėjančio krūvio, spartėjančių gyvenimo tempų bei dažnai nesuprantamų sveikatos apsaugos sistemų reformų ir gydytojai stokoja laiko, taigi ir dėmesio pacientams. Norėdamos gerinti būklę, Danijos kompanijos Novo Nordisk A/S atstovybė Lietuvoje drauge su Lietuvos Diabeto asociacija įrengė naują mokymo kabinetą. Jame cukriniu diabetu sergantys žmonės gali nemokamai pasikonsultuoti rūpimais gydymo, savikontrolės, mitybos, fizinės veiklos ir įvairiais socialiniais klausimais. Taigi - naudokimės šia puikia dovana.

         Kabinetas įkurtas Vilniaus aukštesniosios medicinos mokyklos patalpose, Didlaukio g. 45 111 kabinete.
         Visai šalia - 108 kabinete - įsikūrusi Lietuvos diabeto asociacija. Kabinete dirbanti gydytoja endokrinologė nemokamai konsultuoja ir moko sergančiuosius cukriniu diabetu kol kas tris kartus per savaitę:
         
         Antradieniais   14.00-18.00
         Ketvirtadieniais   14.00-18.00
         Šeštadieniais   10.00-13.00

         Smulkesnė informacija telefonais:
         222 849 (Novo Nordisk A/S atstovybė Lietuvoje)
         768 884 (Lietuvos diabeto asociacija)


    Puslapiai 20-21
    Racionaliau naudokime gydymo lėšas

         Vilniaus Raudonojo kryžiaus ligoninės Endokrinologijos skyriuje 1999 m. apie 85 % ligonių buvo sergantys diabetu.
         Iš viso per metus stacionare gydėsi 1002 ligoniai; vidutinis gulėjimo laikas buvo maksimaliai sutrumpintas (maždaug 9 dienos). Vis dėlto ligonių kasos teigia, negebėsiančios apmokėti tokio stacionarinių ligonių skaičiaus. Siūlo mažinti jį (proporcingai ir kituose skyriuose) daugiau nei trečdaliu.
         Ką tai reiškia? Ką daryti likusiems 300-400 ligonių. Be abejo, galima sugriežtinti stacionarinio gydymo indikacijas, daliai pacientų siūlyti ambulatorinį gydymą. Ateityje, matyt, taip ir bus.
         Didžioji dalis sergančiųjų yra iš Vilniaus miesto, apskrities bei rajono. Pastarojo ekonominė būklė respublikoje yra bene blogiausia. Todėl gydymą perkelti į polikliniką turbūt dar per anksti.
         Be to, į stacionarą dažniausiai patenka naujai išaiškinti ar diabeto komplikacijų prispirti ligoniai.
         Juos visiškai ištirti, nustatyti tolimesnio gydymo planą, aptarti komplikacijų gydymą ir profilaktiką 9 dienų nėra per daug. Tuo labiau, kad į tą laiką visada patenka 2-3 poilsio dienos, kai ligonis nesusitinka su gydytoju.
         Bet svarbiausia: per tą laiką reikia ligonį paruošti, kad jis pats gebėtų kontroliuoti cukraligę. Jis turi dalyvauti kelias dienas trunkančiame apmokyme, analizuoti savo keletą kartų paroje tiriamą kraujo gliukozę, įsigyti savikontrolės priemones ir išmokti naudoti, nusipirkti apmokymui skirtą knygelę. (Daugumas ligonių neturi pinigų nei gliukomačiui, nei juostelėms, nei knygutei).
         Apmokymas Raudonojo kryžiaus ligoninėje lygiuojasi į europinį lygį, nes dirba aukštos kvalifikacijos med. seserys. Tokį apmokymą surengti ambulatorinėmis sąlygomis yra labai sudėtinga. Juk tai susiję su kelių dienų trukme. Reikia žinoti visos paros glikemijos pokyčius. Ligonis turėtų įsisąmoninti, kad tai jo paties rūpestis.
         Tuo tarpu geras paties ligonio apmokymas (deja, jis ne visada būna sėkmingas iš pirmo karto!) daugiausia sutaupo valstybės lėšas, skirtas cukraligės gydymui. Tai gerina ir paties žmogaus gyvenimo kokybę. Taigi su komplikacijomis lengviausia kovoti, neleidžiant joms atsirasti. Dėl to ekonominiu požiūriu yra abejotina ligonių kasų rekomendacija mažinti stacionaro ligonių skaičių. Gali atsitikti, jog dabar "sutaupysim", o po 5-8 metų mokėsim už klaidą trigubai.
         Pereiti tik prie ambulatorinio gydymo tokios grėsmingai plintančios ligos kaip diabetas reikia iš lėto, gerėjant gyventojų sanitarinei kultūrai ir ekonominei būklei.

         Gyd. Aldona Erelienė

         O ką apie tai mano Diabeto asociacijos nariai? Kviečiame parašyti savo nuomonę laikraščiui "Diabetas" į LDA.

    Konferencija Europos parlamente

         Kovo 2-3 d. Briuselyje vyko Europos Sąjungos surengta konferencija "Pacientų organizacijos ir Rytų-Vakarų bendradarbiavimas sveikatos priežiūros klausimais". Lietuvai konferencijoje atsovavo Seimo sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas, sveikatos apsaugos ministras Raimundas Alekna, Lietuvos diabeto asociacijos prezidentė Vida Augustinienė, Lietuvos sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijos tarybos pirmininkė Dana Migaliova, Lietuvos nefrologinių ligonių asociacijos "Gyvastis" atstovė Ugnė Šakūnienė.
         Konferencijos dalyviai plenariniame posėdyje teigiamai įvertino ministro Raimundo Aleknos pranešimą apie Lietuvoje vykdomą sveikatos priežiūros plėtrą. Pacientų organizacijų vaidmenį sveikatos politikai aptarė savo pranešimuose Europos Komisijos, Pasaulinės sveikatos organizacijos, Vengrijos sveikatos apsaugos ministerijos, Estijos pacientų gynimo asociacijos atstovai. Apie praktinį pacientų organizacijų dalyvavimą darant sprendimus kalbėjo atstovė iš Vidurio Europos universiteto Budapešte. Aptarti farmacinės pramonės ir pacientų organizacijų bendradarbiavimo Vidurio ir Rytų Europoje klausimai. Europos Parlamento narė pateikė pavyzdžių apie pacientų organizacijos įtaką sveikatos sprendimams Europos Sąjungoje. Buvo diskutuojama, kaip aktyvinti pacientų organizacijų veiklą.
         Malonu pažymėti, kad Lietuvoje yra gana geri pacientų organizacijų santykiai su valdžios institucijomis, lyginant su kitomis Rytų ir Vidurio Europos šalimis. Tik išklausius visas suinteresuotas puses, galima tobulinti sveikatos priežiūros sprendimus.
         Nuoširdžiai dėkoju Seimo sveikatos reikalų komitetui už sudarytą galimybę dalyvauti labai naudingoje konferencijoje.

         Vida Augustinienė
         LDA prezidentė
    Susitikimas LR Seime

         Kovo 28 d. Lietuvos diabeto asociacijos atstovų susitikime su LR Seimo sveikatos reikalų bei socialinių reikalų komiteto nariais LDA prezidentė Vida Augustinienė informavo, kad pagal nacionalinį cukrinio diabeto registrą šalyje yra per 32 tūkst. žmonių, sergančių šia liga. Tačiau iš tiesų jų yra gerokai daugiau. Per mažai rūpinamasi šios ligos ir jos komplikacijų profilaktika.
         Asociacijos organizuojamuose renginiuose, atliekant profilaktinius kraujo gliukozės tyrimus, kasmet randama 5,1 - 13,5 proc. žmonių, kurių šie rodikliai gerokai per dideli. Dėl komplikacijų kasmet užregistruojama apie 700 naujų invalidumo atvejų. Apie 20 tūkst. sergančiųjų II tipo diabetu neturi jokių savikontrolės priemonių, nes išlaidos diagnostinėms juostelėms nekompensuojamos. Atliekami glikuoto hemoglobino tyrimai rodo, kad daugiau kaip 70 proc. žmonių liga yra dekompensuota. Kasdienė savikontrolė gali išgelbėti ligonius nuo komplikacijų ir sutaupyti nemažai biudžeto lėšų. PSO duomenimis, apie 60 proc. visų šiai ligai skiriamų lėšų sunaudojama komplikacijų gydymui.
         Susitikime pabrėžta, kad dauguma ligonių nėra apmokomi valdyti ligą. Mūsų šalies sveikatos priežiūros įstaigose nėra tokių etatų. Su farmacinių kompanijų parama įsteigti ambulatoriniai diabeto centrai nedirba pagal paskirtį ar visai uždaryti (Vilkaviškyje, Panevėžyje, Šiauliuose). Diskutuota ir apie ydingą praktiką guldyti pacientus į ligoninę vien tam, kad būtų įmanoma jiems skirti sanatorinį gydymą. Buvo pasidalyta mintimis apie galimus padėties gerinimo, taip pat naujausius diabeto gydymo būdus. Susitikime dalyvavo prof. Juozas Danilevičius, gyd. Gytis Vitkauskas, Danguolė Kvedaravičienė, Vida Augustinienė, Lietuvos nefrologinių ligonių asociacijos "Gyvastis" atstovė Ugnė Šakūnienė.
         Seimo sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas, pritardamas Lietuvos diabeto asociacijos pasiūlymui, pažadėjo gegužės mėnesį organizuoti visų suinteresuotų vyriausybinių ir nevyriausybinų institucijų susitikimą tolesnei diabeto priežiūros strategijai aptarti.

         LDA informacija
    Lietuvos ir Danijos diabeto asociacijų seminaras

         1999 m. rugpjūčio mėnesį Šiaurės šalių diabeto asociacijų susitikime gavome pasiūlymą organizuoti Lietuvos ir Danijos diabeto asociacijų seminarą. Su Novo Nordisk kompanijos finansine parama tai įgyvendinome. Balandžio 13-14 d. į Vilniuje surengtą seminarą "Pasidalijimas rajonų darbo patirtimi" atvyko žmonių iš 39 Lietuvos rajonų diabeto klubų, bendrijų, draugijų, taip pat Danijos diabeto asociacijos tarybos narys Jorgen Pedersen.
         Pirmąją seminaro dieną darbo patirtimi dalijosi Lietuvos sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijos "Viltis" atstovė Inga Zapkutė. Prof. Juozas Danilevičius kvietė klubų vadovus į savo organizaciją suburti kuo daugiau žmonių, skleisti žinias apie diabetą šeimose, mokyklose, visuomenei. Gyd. Gintaras Zaleckis aiškino apie savikontrolės svarbą cukrinio diabeto komplikacijų prevencijai. Naujausius buhalterinių dokumentų tvarkymo reikalavimus išaiškino LDA buhalterė Gailutė Činčikienė. Apie Novo Nordisk kompanijos veiklą pasakojo gyd. Alminas Jarašūnas.
         Antrąją dieną svečias Jorgen Pedersen supažindino su Danijos diabeto asociacijos veikla. Jis atsakė į gausybę seminaro dalyvių klausimų. Jorgen pats jau 22 metus serga diabetu ir turi su sūnus, iš kurių vienam 29 metai (serga nuo 17 m.), kitam 16 metų (serga nuo 9 m.). Dirba savanoriu Asociacijoje jau 6 metus. Danija sudaro maždaug 2/3 Lietuvos ploto, 5 mln. gyventojų. Įregistruota 150 tūkst. diabetu sergančių žmonių (iš jų 25 tūkst. - I tipo), 1/3 visų sergančiųjų (50 tūkst.) susibūrę Danijos diabeto asociacijoje. Veikia 35 klubai, kurie dar jungiasi pagal 15 regionų (pvz., kaip Lietuvoje pagal apskritis) ir palaiko ryšius su savivaldybėmis rajonų lygiu. Klubų vadovai dirba savanoriais. Danijos diabeto asociacija koordinuoja visų klubų veiklą, palaiko ryšius su vyriausybinėmis institucijomis. Metinis Asociacijos nario mokestis yra 20 JAV dolerių (pensininkui - 10). Klubai iš Asociacijos gauna tik 1,5 JAV dolerio klubo nariui. Regionų klubai nurodo, kam gali būti naudojamos jų lėšos.
         I tipo diabetu sergantieji gauna nemokamai diagnostinių juostelių tiek, kiek tikrinasi kraujo gliukozę (kompensuojama iki 8 juostelių parai). Vidutiniškai visi šie žmonės sunaudoja po 300 juostelių per metus. II tipo ligoniai metams nemokamai gauna 150 juostelių. Už insuliną sergantieji iš dalies moka patys. Danijos vyriausybė suprato, kad juostelėms skiriama suma sudaro labai mažą išlaidų dalį, o komplikacijų gydymui išleidžiama apie 80% visų diabeto priežiūrai skiriamų lėšų.
         DDA siūlymu, 1994 m. išleista knyga, kurioje numatyta dešimtmečio diabeto priežiūros strategija. Ši knyga išsiųsta visoms šiuo klausimu suinteresuotoms institucijoms. DDA stebi, kaip laikomasi jos rekomendacijų. DDA aktyviai dalyvauja derybose su vyriausybe, ir jos veikla yra gerai vertinama. Regionų komitetuose dirba patarėjai ir iš diabeto klubų. Jie teikia siūlymus, kaip geriau organizuoti šį darbą rajonuose. DDA turi etatinių darbuotojų, kuriems talkina daug savanorių. Klubai Asociacijai pateikia savo darbo planus, jie spausdinami ir platinami visiems gyventojams. Norintieji gali dalyvauti Asociacijos veikloje, lankyti paskaitas, įsigyti literatūros. Atliekamas diabeto profilaktikos darbas. Mat manoma, jog serga 150 tūkst. žmonių, kuriems liga nediagnozuota. Pagrindinė Asociacijos veikla - švietėjiška.

         LDA informacija
    Keliaujame po Lietuvą

         "Insulos" klubas turi savo patalpas, organizuoja įdomias ekskursijas gimtojo krašto pažinimui. Tauragiškiai jau buvojo Kretingoje, Mosėdyje, viešėjo panevėžiečių klube, aplankė Kryžių kalną.
         Išrinkto naujo "Insulos" klubo komiteto pirmininke tapo S. Osteikienė, jai talkina R. Stankevičienė, A. Ardinskas, A. Meškauskienė ir kiti aktyvūs nariai. Šių metų kovo 26 dieną vėl surengta kelionė į Klaipėdą. Apžiūrėjome delfinariumą, laikrodžių muziejų.
         Muzikiniame teatre gėrėjomės koncertu, skirtu Teatro dienai. Foje žiūrovus sutiko scenos kostiumais vilkintys artistai. Veikė teatrinių kostiumų paroda. Po koncerto žiūrovus pašokti kvietė aktoriai, organizavo smagius žaidimus.
         Pavasarinė Klaipėda visus gerai nuteikė. Už įdomią kelionę esame dėkingi klubo aktyvistams.

         A. Mizgirienė
         Tauragės "Insulos" klubas


    Puslapiai 22-23
    Žinokime - laimėkime

         "Diabeto" laikraščio redakcinė kolegija tęsia konkursą "Ką žinome apie diabetą". Kiekviename 2000 metų laikraštyje bus spausdinami šiai ligai aktualūs klausimai, o kitame numeryje - atsakymai. Į vieną klausimą gali būti keli teisingi atsakymai. Iš skaitytojų siunčiamų atsakymų redakcija lauks ne ilgiau kaip 3 savaites po laikraščio išleidimo dienos. Pavyzdžiui, jei laikraštis išleistas gegužės 10 d., atsakymai turi būti išsiųsti paštu ne vėliau kaip gegužės 31 d. Gavę laiškus, išrinksime 5 žmones, kurių atsakymai teisingiausi. Nugalėtojais taps tik geriausiai atsakiusieji į klausimus, spausdintus visuose keturiuose laikraščio numeriuose. Šie žmonės bus apdovanoti Lietuvos diabeto asociacijos ir jos rėmėjų įsteigtais prizais: savikontrolės priemonėmis, knygomis ir kt. Nugalėtojai ir jiems skirti prizai bus paskelbti 2001 m. "Diabeto" laikraščio 1 (29) numeryje.
         Tikimės, kad mūsų pateikti klausimai padės sergantiesiems suvokti savo žinių spragas. Diabeto mokytojos iš to galės spręsti, ką reikėtų detaliau išaiškinti savo klausytojams diabeto mokyklose ar kitose konsultacijose, patikrinti, kaip gvildentas žinias klausytojai įsiminė.
         Linkime kuo geresnio žinojimo, taigi ir tobulesnės sveikatos kontrolės, visokeriopos sėkmės!

    Ką žinote apie diabetą (klausimai konkursui):

    1. Glikemija didės greičiau, suvalgius:
    a) produktą, kuriame yra cukraus;
    b) krakmolingą produktą.

    2. Kurie iš šių valgių kaloringiausi?
    a) 50 g grietinės;
    b) 50 g kiaulienos raumens;
    c) 50 g bulvių;
    d) 50 g pieniškų dešrelių.

    3. Planuojant mitybą, svarbu išmokti skaičiuoti angliavandenius, kuriuos suvartojate valgydami. Vienas angliavandenių vienetas yra:
    a) maisto kiekis, sveriantis 10 g;
    b) maisto kiekis, kuriame yra 10 g angliavandenių;
    c) maisto kiekis, duodantis 10 kilokalorijų.

    4. Kuriame iš šių produktų yra cukraus:
    a) meduje;
    b) varškėje;
    c) piene;
    d) bulvėse;
    e) obuoliuose;
    f) aluje.

    5. Kuriame iš šių produktų yra daug riebalų:
    a) varškės sūryje;
    b) dešroje;
    c) majoneze;
    d) veršienoje.

    6. Kuriame iš šių produktų gausu skaidulų:
    a) neluptose bulvėse;
    b) pupelėse, žirniuose;
    c) miltuose;
    d)agurkuose.

    7. Kaip dažnai cukralige sergantis žmogus turėtų valgyti angliavandenių?
    a) 3 kartus per dieną (pusryčių, pietų ir vakarienės metu);
    b) kiekvieno valgymo metu.

    8. Ką sveikiausia valgyti besigydančiam insulinu ligoniui prieš miegą (naktinės hipoglikemijos profilaktikai):
    a) 1 obuolį;
    b) riekę duonos ir 1 pomidorą;
    c) pusę riekės duonos ir stiklinę rūgpienio;
    d) 125 g jogurto.

    9. Parinkite tinkamus priešpiečius (pavakarius):
    a) 200 g tarkuotų morkų;
    b) 100 g varškės, 2 arbatiniai šaukšteliai grietinės;
    c) obuolys;
    d) bananas;
    e) 125 g jogurto;
    f) 60 g nesaldi bandelė ir stiklinė pieno.

    10. Gydytoja patarė ligoniui per pietus suvartoti 5 angliavandenių vienetus. Ar ligonė pasielgė teisingai, suvalgydama:
    1 riekę duonos, kopūstų sriubą (lėkštėje buvo apie pusę bulvės), 150 g troškintos veršienos, pusantros virtos bulvės (vidutinė bulvė sveria 90 g), 2 pomidorus, šaukštą aliejaus.
    a) teisingai;
    b) neteisingai.

    11. Ką suvalgius glikemija padidės mažiausiai:
    a) 2 riekes duonos;
    b) 100 g pyrago;
    c) grikių košės, išvirtos iš 4 šaukštų kruopų;
    d) 2 virtas bulves.

    12. Kuris teiginys teisingas apie sulfanilurio preparatų (maninilo, diaprelio, gliurenormo ir kt.) poveikį organizmui:
    a) mažina gliukozės kiekį kraujyje;
    b) skatina kasos ląstelės insulino gamybą ir išsiskyrimą;
    c) didina insulino receptorių jautrumą insulinui.

    13. Kuris teiginys teisingas apie metformino poveikį organizmui?
    a) skatina insulino gamybą ir išsiskyrimą;
    b) didina insulino receptorių jautrumą insulinui;
    c) slopina gliukozės įsisavinimą plonajame žarnyne;
    d) slopina apetitą;
    e) mažina kraujo riebalų (trigliceridų) kiekį;
    f) mažina kraujo gliukozės.

    PASITIKRINKITE!
    Atsakymai į konkurso "Ką žinome apie diabetą" klausimus, pateiktus "Diabeto" (Nr. 1/25) laikraštyje
    1
    2
    2
    4
    5
    6
    7
    8
    9
    10
    11
    12
    13
    14
    15
    6
    17
    b, c b a, b a b c b, c, d c b, c, d, e b b, c, d a, b, d a, c, d, e b b, c, d, e, f b, c, d c



    Puslapis 24
    Naujos knygos

         Į pagalba žmonėms, sergantiems cukralige, yra išleistos trys knygelės.
         Autoriai Viktor Jorgens, Monika Grusser, Peter Kronsbein savo leidinius skyrė sergantiems II tipo diabetu "Kaip aš gydausi cukraligę" (besigydantiems tabletėmis) ir "Insulinas man padeda jaustis geriau".
         Sergantiems I tipo cukralige veikalėjį "Mano knyga apie cukrinį diabetą" parašė Viktor Jorgens, Monika Grusser, ir Michael Berger. Visus šiuos leidinėlius iš vokiečių kalbos išvertė Laima Mališauskienė, spaudai parengė LSDMD pirmininkė Juzefa Uleckienė. Knygelėse pateikiama daug vertingų žinių apie dietinę mitybą, kojų priežiūrą, fizinį aktyvumą, insulino terapiją, kitus gydymo būdus, priemones komplikacijoms išvengti.
         Knygelių galima ieškoti knygynuose, taip pat Lietuvos diabeto asociacijoje:
         Didlaukio 45-108, Vilnius,
         tel. (8-22) 76 88 84

    Vyr. redaktorė Vida Augustinienė
    Redakcijos kolegija: E. Baltrušaitienė, J.S. Danilevičius, O.R. Jurkauskienė, D.Kartheiser, L. Kaulakienė, D. Kvedaravičienė, A. Norkus, M.Šaltytė, J. Uleckienė, B. Urbonaitė, N. Voveraitienė, L.Zimanienė, S.Žukauskaitė.
    Už autorių pareikštas mintis redakcija neatsako.
    Laikraščio steigėja ir leidėja: Lietuvos diabeto asociacija. Laikraštis išeina kartą per metų ketvirtį.
    Redakcijos adresas: Lietuvos diabeto asociacija, Didlaukio g. 45-108, 2057 Vilnius, tel. 76 88 84, faks. 76 92 91.
    © SENOJA