Ankstesnių laikraščio numerių archyvas  English version 

Laikraštis Diabetas
Lietuvos diabeto asociacijos laikraštis
No 4 (28) Lapkričio 10, 2000

Eli Lilly - pagrindinis rėmėjas.
Laikraštį remia: Abbott Medisense, "Berlin Chemie / Menarini pharma GmbH" atstovybė, "Roche Diagnostics" atstovybė UAB "Eksmos MTC", firma "Korys", Novo Nordisk, Pfizer H.C.P. corporation.


Lapkričio 14-oji - Pasaulinė diabeto diena
"Diabetas ir gyvensena naujajame tūkstantmetyje"

     Visame Žemės rutulyje plečiant žinias apie diabetą ir jo keliamas komplikacijas, 1991 m. pradėta minėti Pasaulinė diabeto diena (PDD). 2000 m. bus pažymimas dešimtmetis, kai ji tapo kasmetinis gerai organizuotas renginys. Tai teikia idealias galimybes telkti pasaulio visuomenės dėmesį į pavojingos ligos priežastis, požymius, komplikacijas ir gydymą. TDF paskelbė temą: "Diabetas ir gyvensena naujajame tūkstantmetyje".
     Pastaraisiais dešimtmečiais žmonių gyvensena ir mitybos įpročiai pastaraisiais gerokai pakito. Dėl nesveikos gyvensenos plinta diabetas. Manoma, kad epidemija neaplenks ir Lietuvos. Pagal nacionalinį registrą Lietuvoje šių sergančiųjų yra per 30 tūkst. TDF leidinyje "Diabetes around the world" 1998 m. nurodoma, kad Lietuvoje diabetu serga 94,5 tūkst. žmonių (paplitimas 2,54%). LDA atliekamų profilaktinių kraujo tyrimų metu aptinkama nuo 7 iki 14,7% patikrintųjų, kurių kraujyje per daug gliukozės ir galbūt vystosi komplikacijos. Medicininės socialinės ekspertizės komisijos duomenimis Lietuvoje kasmet nustatoma per 700 invalidumo atvejų. (1999 m. - net 907) Invalidumas pripažintas pakartotinai 2298 diabetu sergantiesiems. Daugiau nei 10% cukralige sergančių žmonių jau turi invalidumą. Taigi labai svarbu propaguoti sveikos gyvensenos naudą ir informuoti žmones, kaip mažinti II tipo diabeto ir jo komplikacijų grėsmę.
     Sveika gyvensena – savo gyvenimo kontrolė. Ji yra būtina visiems. Kiekvienam bet kurio amžiaus žmogui gali grėsti diabetas ir reikia vengti pavojaus. Todėl visi raginami ieškoti būdų savo sveikatą valdyti. 2000 m. lapkričio 14 d. kviečiamos visos TDF narės asociacijos (klubai) rengti šventes, įtraukti kuo daugiau visuomenės. Svarbi lyderių, sprendimus priimančiųjų, diabeto mokytojų, sveikatos priežiūros teikėjų, taip pat sergančių žmonių (ir vaikų) nuomonė. Siekiama tarpusavio supratimo, dalijamasi bendro darbo klaidomis ir sėkme.
     Kiekvienas asociacijos (klubo) narys ar organizacija, bendraudami su savo rajonų žmonėmis, yra pajėgūs įgyvendinti 2000 m. PDD uždavinius. Situacijos gvildenimas yra tarsi įrankis. Sergantieji gali dalytis savo patirtimi, aiškintis kylančius klausimus, mokytis.
     Šių metų kampanijos akcentas – sveika gyvensena. Kiekvienas žmogus yra šios kampanijos objektas.
     Sėkmę lemia:
     Visuomenė, kuri privalo geriau suprasti diabeto pavojų, šviestis. Kiekvienas žmogus turi rizikos veiksnių sirgti, todėl privalu saugotis sveika gyvensena.
     Sergantieji turi žinoti, kad, save rūpestingai prisižiūrėdami, bus sveikesni, darbingesni ir laimingesni.
     Žmonės, kuriems gresia diabetas, turi mažinti riziką. Žinios jiems yra raktas į sveikesnio gyvenimo "rūmą".
     Sveikatos priežiūros profesionalai ir darbuotojai turi teikti paramą ir savo paslaugas diabetu sergantiems žmonėms.
     Lyderiai (sprendimus priimantieji) privalėtų būti informuoti apie geros pacientų sveikatos priežiūros poreikį.
     Spauda, radijas, televizija Pasaulinės diabeto dienos metu turėtų skelbti apie diabeto pavojų ir organizuojamus renginius.
     Daugiau žinių apie 2000 m. PDD pateikiama internete http://www.idf.org. Yra tekstų anglų, prancūzų ir ispanų kalbomis. Tarptautinė diabeto federacija yra pasiruošusi padėti įgyvendinti ir įvertinti asociacijų veiklą.
     Apie PDD ir kitais cukrinio diabeto klausimais informuoja Lietuvos diabeto asociacija (tel. 8 22 768884).
     PDD bus pažymima visuose Lietuvos rajonuose (Lapkričio 8 d. – Alytuje; 9d. – Ukmergėje; 11 d. – Marijampolėje, Plungėje, Joniškyje, Rokiškyje (11 ar 15 d.), Kaune ("Aronija",11 – 14d.), Vilkaviškyje; 14 d. – Raseiniuose, Vilniuje ("Beta"), Pasvalyje (7 – 14), Kaune ("Likimas"); 15 d. – Lentvaryje, Utenoje, Šakiuose; 22 d. Tauragėje. Apie tikslų renginių laiką ir vietą praneš rajonų diabeto klubai, bendrijos, draugijos.
     Kviečiami visi aktyviai dalyvauti akcijoje. Bendromis jėgomis skleiskime žinias apie cukrinį diabetą, mokykimės sveikos gyvensenos. Juk mūsų sveikata yra mūsų pačių rankose. Ją stiprinti šventės proga linkime "Diabeto" skaitytojams ir visiems žmonėms.

     Vida Augustinienė,
     LDA prezidentė


Puslapiai 2-3
Diabeto faktai ir skaičiai

     Yra du diabeto tipai.
     I tipas būdingas vaikams ir paaugliams. Šie sudaro 10-15% visų diabetu sergančių žmonių.
     II tipas paprastai diagnozuojamas suaugusiesiems ir yra pagrindinė diabeto forma. Jis apima 85-90% visų sergančiųjų šia liga.

     Diabetu sergantys žmonės
     Pasaulyje jų yra daugiau kaip 150 mln. PSO duomenimis, šis skaičius 2025 m. išaugs iki 300 mln. Priežastis – urbanizacija, gyventojų gausėjimas, nesveiki mitybos įpročiai ir nejudrumas.
     2000 m. yra penkios šalys, kuriose daugiausia diabetu sergančių žmonių. Tai Indija (32,7 mln.), Kinija (22,6 mln.), JAV (15,3 mln.), Pakistanas (8,8 mln.) ir Japonija (7,1 mln.).
     2000 m. penkios šalys, kuriose labiausiai paplitęs suaugusių žmonių diabetas, yra Papua Naujoji Gvinėja (15,5%), Mauritanija (15,0%), Bachreinas (14,8%), Meksika (14,2%). Trinidadas ir Tobagas (14,1%).
     Besivystančiose šalyse gyvena 84% visų pasaulio gyventojų ir apie 65% visų diabetu sergančių žmonių. Tuo tarpu išsivysčiusiose šalyse yra 35% pasaulio diabetu sergančiųjų.
     I tipo diabetu išsivysčiusiose šalyse daugiausia susergama vaikystėje.
     50% visų diabetu sergančių žmonių nežino apie savo būklę. Kai kuriose šalyse šis skaičius gali augti iki 80%.
     TDF šalyse I tipo diabetu kasmet suserga 77 tūkst. 0-14 m. amžiaus grupės ir 119 tūkst. vyresnių nei 15 m. žmonių.

     Diabeto žala
     Daugelyje išsivysčiusių šalių diabetas, kaip mirties priežastis, yra ketvirtoje vietoje.
     Širdies ligos sukelia 75% visų mirčių Europos gyventojams, sergantiems diabetu. Jiems širdies ligų grėsmė yra 2-5 kartus didesnė negu nesergančių.
     Išsivysčiusiose šalyse diabetas yra dažniausia suaugusių žmonių apakimo ir regėjimo sutrikimų priežastis.
     Diabetas yra pagrindinė priežastis amputacijų, kurių prireikia ne dėl nelaimingų atsitikimų.
     Yra įtikinamai įrodyta, jog gera kraujo gliukozės kontrolė visiems diabetu sergantiems žmonėms gali labai sumažinti komplikacijų grėsmę ir sulėtinti jų progresavimą. Svarbus tinkamas kraujo spaudimo ir kraujo lipidų (riebalų) reguliavimas. Geresnė šių parametrų kontrolė visur ir visiems padeda iš esmės pagerinti sveikatą.

     Diabeto prognozė
     Manoma, kad iki 2025 m. diabeto paplitimas patrigubės Afrikoje, Rytų Viduržemio, Vidurio Rytų ir Pietryčių Azijoje, padvigubės Amerikos ir Vakarų Ramiojo vandenyno šalyse, išaugs iki 50% Europoje.
     Besivystančiose šalyse prognozuojamas ligos dažnėjimas 170% atvejų; išsivysčiusiose šalyse - 42%.
     Daugelyje šalių žmonių gyvenimo trukmė ilgėja. Labai paplitęs vyresnių žmonių diabetas ir didėja proporcingai ilgiau gyvenančiųjų skaičiui.

     Diabeto priežiūra
     1997 m. buvo išsiųstas klausimynas "Access to Insulin" į 120 šalių. Remiantis jo apžvalga, žinoma, kad tik 48 šalys galėtų pastoviai tiekti insuliną miesto gyventojams, kuriems jo reikia. Paaiškėjo, jog insuliną, švirkštus ir adatas lengviau gauti miesto negu kaimo vietovėse (iš 48 šalių 32 kraštuose insuliną; iš 41 šalies 29-iose švirkštus ir adatas).
     Alinančios diabeto komplikacijos – apakimas, inkstų nepakankamumas ir širdies ligos – yra milžiniška našta sveikatos priežiūros tarnyboms. Apskaičiuota, kad diabetui reikia apie 5-10% nacionalinio sveikatos biudžeto lėšų.
     Apie 25% pasaulio šalių sveikatos nacionaliniuose planuose nėra specialaus diabeto priežiūros nutarimo.
     Žmogiškoji ir ekonominė diabeto žala galėtų būti sumažinta iš esmės, investuojant į profilaktiką, ankstyvą ligos nustatymą, vengiant komplikacijų.

     Šaltinis: "Diabetes Atlas 2000", TDF, 2000.


Lietuvos diabeto asociacija – Tarptautinės diabeto federacijos narė
Burkitės Lietuvos diabeto asociacijoje ir veikite savo sveikatos labui
kartu su milijonais pasaulyje sergančių žmonių.
Lietuvos diabeto asociacija rūpinasi, kad gerėtų cukriniu diabetu sergančių žmonių gyvenimas.

Naudinga būti LDA nariu
LDA narys turi didesnę galimybę:


gauti naujausią informaciją apie sveikatos aktualijas;
padėti kitiems žmonėms gerinti savo ligos priežiūrą;
lengvatinėmis sąlygomis įsigyti savikontrolės priemonių.

Kuo gausiau suburiama LDA narių, tuo stiprėja Asociacija ir gali tobulinti diabeto priežiūrą.
Įstokite į savo rajono diabeto klubą ir tapsite LDA nariu.
Jei nežinote, kur ieškoti klubo, kreipkitės adresu:
LDA, Didlaukio g. 45 – 108, 2057 Vilnius, tel. (8-22) 768884.
Internetas: www.is.lt/diabetas
Elektroninis paštas: diabetas@is.lt
Lietuvos diabeto asociacija dirba visomis darbo dienomis 9-17 val.

LANKYTOJAI PRIIMAMI:
Pirmadieniais 13-17 val.
Antradieniais 13-17 val.
Trečiadieniais 13-17 val.
Ketvirtadieniais 9-12 val.
Pietų pertrauka 12-13 val.
Teikiama nemokama gydytojo endokrinologo konsultacija
Kabinetas įkurtas Vilniaus aukštesniosios medicinos mokyklos patalpose, Didlaukio g. 45, 111 kabinete. Gydytoja endokrinologė Eglė Rudinskienė nemokamai konsultuoja ir moko sergančiuosius cukriniu diabetu kol kas 3 kartus per savaitę.
Antradieniais 14-18 val.
Ketvirtadieniais 14-18 val.
Šeštadieniais 10-13 val.

Smulkesnė informacija telefonais:
(8-22) 300865
8-800-23332 nemokama linija
768 884 (Lietuvos diabeto asociacija)

Nepamirškime užsiprenumeruoti "Diabeto" laikraštį 2001 metams

     Prenumerata priimama visuose Lietuvos pašto skyriuose iki kiekvieno metų ketvirčio pirmo mėnesio 20 dienos. Laikraščio indeksas 0016. Laikraštis išeina vasario, gegužės, rugpjūčio ir lapkričio mėn. iki 10 d.

     Lietuvos diabeto asociacija


Puslapis 4
Tarptautinės diabeto federacijos prezidentės laiškas

     Mieli draugai,
     "Diabetas ir gyvensena naujame tūkstantmetyje" – Pasaulinės diabeto dienos 2000 tema. Ja siekiama atsakyti į klausimą, kaip privalėtume gyventi, kad būtume sveikesni.
     Šiuo metu visame pasaulyje požiūris į gyvenseną ir mitybą yra pakitęs. Gyvename greitai besimainančiame pasaulyje, kuriame socialinės-ekonominės būklės verčiami žmonės keliasi į miestus ieškoti didesnio užimtumo. O tai gausina stresinių situacijų, daugėja sėdimo darbo, žmonės mažiau juda, vartoja nesveiką, per riebų maistą. Dėl to gyventojai darosi nervingesni, greičiau "užsiaugina" viršsvorio.
     Naujas tūkstantmetis – tai laikas susiimti, suprasti, jog netinkama gyvensena kelia dižiausią grėsmę plisti diabetui. Jau apskaičiuota, kad 143 mln. žmonių serga šia liga, ir spėjama iki 2025 m. šį skaičių sieksiant iki 300 mln. Kitas svarbus rizikos veiksnys - gausėjanti populiacija ir ilgėjanti žmonių gyvenimo trukmė.
     Naujasis amžius turėtų pažadinti žmonių norą sveika gyvensena saugotis II tipo diabeto, taip pat cukraligės komplikacijų. Žmogaus sveikata yra jo paties rankose – tai svarbus Pasaulinės diabeto dienos 2000 teiginys. Todėl žinotina apie tinkamą mitybą, fizinį aktyvumą, gerą medicininę priežiūrą, taip pat turiningą visuomeninį gyvenimą. Jie lemia sveiką gyvenseną.
     Pasaulinės diabeto dienos kampanijos tikslas - prapaguoti sveiką gyvenseną visai žmonijai, kaip gerumo, laimės sąlygą. Žinoma, kad diabetu sergantys žmonės gali kūrybingai gyventi, jeigu yra aprūpinti tobulomis sveikatos kontrolės priemonėmis, išmokyti tinkamo režimo.
     Tarptautinė diabeto federacija ypatingai domisi šia kampanija ir yra pasirengusi bendradarbiauti su visais Pasaulinės diabeto dienos organizatoriais bei dalyviais. 2000 m. lapkričio 14 d. yra proga visos Žemės žmonėms susivienyti ir skatinti visuomenės, valdžios atstovų, medikų pastangas sudaryti sąlygas gyvensenai gerinti. Svarbu įtikinti ir diabetu sergančius žmones, jų šeimas, kad tinkamomis sąlygomis sveikatą lemiame patys.
     Tikiuosi, kad visur bus turiningai ir sėkmingai paminėta Pasaulinė diabeto diena. Laukiu žinių apie jūsų veiklą.

     Maria L de Alva,
     TDF prezidentė
LDA narių labui

     Neseniai Jungtinėse Amerikos Valstijose baigta diabeto kontrolės ir komplikacijų tyrimų studija (DCCT), taip pat Jungtinės Karalystės perspektyviniai diabeto tyrimai. Šiais darbais nustatyta, kad tiek I, tiek II tipo diabetu sergantiesiems reguliariai atliekama kraujo gliukozės bei kraujo spaudimo kontrolė lemia sveikatos būklę. Gera kraujo gliukozės, kraujo spaudimo bei lipidų kontrolė padeda sumažinti komplikacijų nuo 30 iki 70% (TDF leidinys "Diabetes Health Economics: Facts, Figures and Forecasts", 1999).
     Valstybinė ligonių kasa visiems sergantiesiems, kurie gydosi insulinu, per metus 100% kompensuoja tik 150 diagnostinių juostelių kraujo gliukozei tirti (jų pakanka tik 1,5 mėn.), nėščioms moterims - 300 juostelių per nėštumo laikotarpį. Kompensuojamos visų Lietuvoje registruotų aparatėlių diagnostinės juostelės.
     Lietuvos diabeto asociaciją remia Roche Diagnostics atstovybė Lietuvoje "Eksmos MTC" ir Abbott Medisense atstovybė Lietuvoje. Visi Asociacijos (diabeto klubų) nariai turi galimybę palankesnėmis sąlygomis įsigyti šių kompanijų aparatėlius Glucotrend 2 ir Precission. Šia lengvata Jūs galėsite naudotis tuo atveju, jei kreipsitės į Lietuvos diabeto asociaciją tiesiogiai ar per savo rajono diabeto klubo atstovą (pirmininką ar kt.).
     Jei dar neturite aparatėlio, kviečiame Jums pigiausiu būdu jį įsigyti.

     LDA informacija

Puslapis 5
Lietuvos diabeto asociacijos kronika

  2000 m. rugpjūčio 7 d. Lietuvos diabeto asociacijoje svečiavosi p. Lilly Karn iš Vokietijos. Ji paliko saldumynų ir diagnostinių juostelių Glucotrend už 980 Vokietijos markių. Dovanos perduotos diabetu sergantiems vaikams. Apie išdalytą paramą informuota p. L. Karn.
  Nuo rugpjūčio 7 d. Vilniuje, Vilniaus g. 29, veikia ir apsilankyti kviečia kavinė-valgykla. Joje gaminami patiekalai žmonėms, sergantiems diabetu.
  Rugpjūčio 22 d. Lietuvos diabeto asociacijoje įvyko susitikimas su kauniečiais "Aronijos" bendrijos nariais.
  Rugpjūčio 23 d. Lietuvos diabeto asociacijoje lankėsi Vilkaviškio bendrijos "Insula" delegacija, o rugpjūčio 24 d. - Kupiškio diabeto klubo "Kupa" atstovai.
  Rugpjūčio 29 d. Invalidų reikalų tarybos prie LR Vyriausybės surengtoje spaudos konferencijoje LDA prezidentė susitiko su neįgaliųjų delegacija, kuri rugpjūčio 13-20 d. dalyvavo olimpiadoje Prahoje.
  Rugsėjo 8 Asociacijoje įvyko susitikimas su Visagino miesto atstovais. Aptarti diabeto klubo steigimo šiame mieste reikalai.
  Rugsėjo 11 d. LR Seimo Sveikatos reikalų komiteto posėdyje su pacientų visuomeninėmis organizacijomis dalyvavo LDA prezidentė Vida Augustinienė ir atsakingoji sekretorė Danguolė Kvedaravičienė. Išsakyti diabetu sergantiesiems ir juos prižiūrintiems medikams šiuo metu kylantys sunkumai bei pasiūlyta gerinti šių pacientų sveikatos priežiūrą.
  Rugsėjo 14 d. (Žvėryno raj.), 19 d. (Vivulskio g.), 26 d. (Konarskio g.) ir spalio 3 d. (Naujininkų g.) įvyko bendra LDA ir Vilniaus televizijos akcija Pasaulinei diabeto dienai. Tema: "Diabetas ir gyvensena naujajame tūkstantmetyje". Šūkis: "Jūsų sveikata jūsų pačių rankose". Atlikti profilaktiniai 800 žmonių kraujo gliukozės bei kraujo spūdžio tyrimai. Net 14,7% patikrintųjų įtarta cukraligė (89% iš jų buvo pagyvenę žmonės, 78% - per daug sveria, 16% - giminėje turi sergančiųjų diabetu). Visiems jiems pasiūlyta kuo skubiau kreiptis į savo gydytojus detaliau tirti sveikatą bei gydytis. Akcijos metu išplatinta daug informacijos apie diabetą. Rėmėjai: UAB "Eksmos MTC", "Interfarma", Santariškių bei Sapiegos ligoninės.
  Rugsėjo 14 - 15 d. Europos med. seserų-diabeto mokytojų federacijos konferencijoje, vykusioje Jeruzalės mieste Izraelyje, stendinius pranešimus eksponavo LSDMD pirmininkė Juzefa Uleckienė ir narė plungietė Aldona Danylienė.
  Rugsėjo 17 - 21 d. Europos diabeto studijų asociacijos konferencijoje Jaruzalės mieste Izraelyje dalyvavo Danguolė Kvedaravičienė ir Vida Augustinienė. Dėkojame rėmėjams "Abbott Medisense", UAB "Labomeda" ir "Eksmos MTC". Šios konferencijos dalyvės ir LDA tarybos narės - gydytojos endokrinologės Ona Regina Jurkauskienė ir Jūratė Kulbokienė.
  Rugsėjo 25 d. Invalidų reikalų tarybos prie LR Vyriausybės susitikime su liberalų sąjungos kandidatais į Seimo narius dalyvavo LDA prezidentė.
  Rugsėjo 26 - 29 d. buvo eksponuojamas LDA stendas Tarptautinėje LitMedicin parodoje Vilniuje Litexpo parodų centre. Skleidžiant informaciją apie LDA veiklą bei atliekant profilaktinius visuomenės kraujo gliukozės tyrimus (neatitiko normos 8,3% patikrintųjų), talkino Druskininkų, Marijampolės, Vilniaus "Beta""ir "Dia" klubai. LDA rėmėjai - Litexpo parodų centras, UAB "Labomeda" ir "Eksmos MTC".
  Spalio 2 d. V. Augustinienė dalyvavo Invalidų reikalų tarybos prie LR Vyriausybės susitikime su Naujosios sąjungos kandidatais į LR Seimą.
  Spalio 10 d. vyko LDA tarybos posėdis. Kolektyviniams LDA nariams suteikta informacija ir perduotos diagnostinės juostelės Pasaulinės diabeto dienos renginiams. P. Eglė Juodvalkė pristatė naują savo knygą "Cukraus kalnas".
  Lapkričio 2 - 10 d. Tarptautinės diabeto federacijos konferencijose ir kongrese LDA atstovaus prezidentė Vida Augustinienė.
  Lapkričio 14-oji - Pasaulinė diabeto diena. Ją paminės visų rajonų diabeto organizacijos.
  Lapkričio 17 d. vyks jubiliejinė Lietuvos seserų - diabeto mokytojų draugijos dešimtmečio konferencija, skirta Pasaulinei diabeto dienai. Į konferenciją kviečiamos visų rajonų med. seserys diabetologės, chiropodistės, gydytojai endokrinologai, diabeto klubų vadovai bei nariai. Konferencijos pradžia - 10.30 val. Vilniuje Antakalnio g. 59 VI poliklinikos salėje (II aukšte).


Puslapis 6
Naujienos iš Jeruzalės konferencijos


V.Augustinienė, D.Kvedaravičienė, gyd. A.Masiulionis Europos diabeto studijų asociacijos konferencijoje.
     Rugpjūčio 17-21 d. Izraelyje, Jeruzalės mieste, įvyko Europos diabeto studijų asociacijos konferencija. Joje dalyvavo daugelio šalių mokslininkai, gydytojai endokrinologai, visuomenės atstovai, visi kuriems aktualūs aptarti sveikatingumo gerinimo klausimai.
     Daug pranešimų buvo skirta II tipo diabetu sergančių žmonių gydymui. Mat, pastebėta, jog grėsmingai plinta ši liga. Ja 1997 m. pasaulyje sirgo 110 mln. gyventojų, o 2010 m. šis skaičius gali prilygti epidemijai. Mažinti grėsmei telkiasi viso pasaulio sveikatos priežiūros specialistai. Ieškoma veiksmingesnių vaistų, tobulesnių diabeto kontrolės priemonių.
     Konferencijos dalyviai informuoti, jog jau pradėtas taikyti gydymui naujas preparatas - repaglinidas (Novo Nordisk).
     Žmonėms, sergantiems II tipo diabetu, po valgio labai sulėtėja insulino sekrecija, todėl kraujyje pagausėja gliukozės (kyla postprandialinė hiperglikemija). Svarbu laiku atstatyti normalų organizmo sekrecijos ritmą ir amplitudę, vengiant žalingų tokios būklės padarinių.
     Repaglinidas būtent ir reguliuoja šį procesą. Jo veikimas trumpas, jis koreguoja glikemiją pavalgius. Maksimali preparato koncentracija kraujyje - 50 min. po jo priėmimo. Vaistas skiriamas prieš pat valgant ar 30 min. prieš valgį. Išleidžiamas tabletėmis po 0,5 mg, 1 mg ir 2 mg. Jį galima derinti ir su kitais vaistais - sulfanilurėjos, metforminu ar insulinu.
     Postprandialinės hiperglikemijos reguliavimui - nauja II tipo diabeto strategija. Be to, šis preparatas padeda išvengti hipoglikemijos, kurios dažnos taikant vadinamąjį agresyvų gydymą sulfanilurėjos preparatais. Ligoniai, būkštaudami hipoglikemijų, valgo per daug. Auga svoris, kyla psichologinė įtampa, polinkis į depresiją ir pan.
     Repaglinido privalumas - valgoma tada, kai išalkstama. Kiek kartų per dieną užkandžiaujama, tiek kartų ir imamas vaistas.
     Netrukus bus pateiktas kitas naujas Lilly firmos preparatas - Pioglitezonas (Aetos).
     Cukraligė, tai medžiagų apykaitos liga. Sutrinka ne tik angliavandenių, bet ir riebalų bei baltymų metabolizmas. Dėl to žmonėms, sergantiems II tipo cukralige, būdingas: hiperinsulinizmas, hiperglikemija, dislipidemia, gausėjimas kraujyje laisvų riebalinių rūgščių, triglicenido, mažo tankio lipidų mažėjimas (didelio tankio lipidų).
     Nauja gydymo strategija - paieška tokių preparatų, kurie reguliuotų ne tik kraujo gliukozės kiekį, bet ir riebalų metobolizmą, t.y. mažintų kraujyje trigliceridus, laisvų riebalų rūgščių.
     Vienas iš tokių preparatų - pioglitazonas. Atlikti klinikiniai tyrimai. Šiuo vaistu gydyta daugiau kaip 4500 žmonių, sergančių II tipo diabetu. Pioglitezonas buvo skiriamas kaip monoterapija po 1 tabletę per dieną taip pat kombinuojant su sulfanilurėjos preparatais, metforminu ar insulinu.
     Rezultatai parodė, kad, skirtingai nuo įprasto gydymo, šis vaistas ne tik koregavo glikemiją, bet ir mažino dislipidemiją, trigliceridų, mažo tankio lipidų, o gausino didelio tankio lipidų. Tai labai rekšminga makroangiopatijų (miokardo infarkto, insulto, koronarinės širdies ligos) vystymosi prevencijai.
     Jeruzalės konferencijoje daug pranešimų buvo skirta žmonių, sergančių II tipo diabetu, gydymui insulinu.
     Dažniausia šios ligos priežastis insulino rezistensiškumas. Insulino sekrecija yra pakankama, tačiau stokojama jam jautrumo. Čia labai svarbu dieta, fizinis krūvis ir vaistai, mažinantys tą rezistensiškumą. Keletą metų galima išlaikyti normalų kraujo gliukozės kiekį, nes išaugusi insulino sekrecija. Tačiau iš lėto senka Beta ląstelės. Dėl to ima stigti insulino. Tada neišvengiama šio preparato terapija. Svarbu pacientui visa tai išaiškinti, parengti jį šiam gydymo pokyčiui, apmokyti.
     Neretai ligoniai labai nenori, vengia, atsisako insulino terapijos. To priežastys įvairios:
     1) injekcijų baimė;
     2) manymas, jog ligos eiga pablogės;
     3) nuomonė, kad nuo insulino priaugs svorio;
     4) vengimas galimos hipoglikemijos.
     Gydytojams endokrinologams ši situacija taip pat kelia daug rūpesčių:
     1) ar pasiseks išmokyti pacientą švirkšti insuliną, skaičiuoti angliavandenius, derinti mitybą su injekcijomis;
     2) nustatyti optimalią insulino dozę, ypač jei ši terapija pradedama ambulatorinėmis sąlygomis;
     3) vengti paciento hipoglikemijų.
     Vis dėlto tiek ligonio, tiek gydytojo baimę turi slopinti motyvai, dėl kurių skiriamas šis gydymas. Mokslininkų tyrimais įrodyta, kad mikroangiopatiją (akių, inkstų, nervų) bei makroangiopatiją (miokardo infarktas, insultas, koronarinė širdies liga) greitina per parą išsilaikantis per didelis kraujo gliukozės kiekis. Todėl, kai kitomis priemonėmis jau nebegalima pasiekti gerų rezultatų – skiriama insulino terapija. Insuliną galima skirti kaip monoterapiją arba kombinuojant su kitais vaistais (sulfanilurėjos, metforminu). Siekiant diabeto kompensacijos, būtina sekti: HbA1c, glikemiją nevalgius ir po valgio.
     Tarptautinė diabeto federacija pateikė tokią normų lentelę.

Hipoglikemija ir galimos komplikacijos:
GlikemijaLabai maža komplikacijų rizikaMakroangiopatijos rizikaMikroangiopatijos rizika
HbA1c<=6,5%>6,5%>7,5%
Glikemija nevalgius<=6,0>6,0>=7,0
Glikemija pavalgius<7,5>7,5>9,0

     Daugelio šalių specialistų nuomone, reikia siekti tokių rodiklių: HbA1c 7-8%. Daugiau negu 60% ligonių, sergančių II tipo diabetu, esti HbA1c >7,5% (7% - kai glikemija per dieną 4-8 mmol/l.
     Novo Nordisk firma konferencijoje pristatė naujus insulino analogus. Vienas iš jų – Insulin Aspert (NovoRapid). Jis 2001 m. turėtų pasiekti Lietuvą.
     Tai trumpo veikimo preparatas ir skiriasi nuo šios firmos insulino Actrapid (Regular) tuo, kad pradeda veikti greičiau ir veikia trumpiau. Taigi nebūna piko po 3-4 val. suleidus vaistus. Tuo tarpu naudojant Retrapidą ar kitą Reguliar insuliną kyla didžiausia hipoglikemijos rizika. Šiuo vaistu lengviau kontroliuoti prandialinė hipoglikemiją.
     Tai analogiškas insulinas Lilly firmos Humalogas Lispro, kuris jau yra Lietuvoje.
     Kitas Lilly firmos insulinas Humalog Mix 75/25. Jis – trumpo (25%) ir pailginto (75%) veikimo mišinys. Aktyvesnis už Humuli`ą mišinys.
     Ruošiamas gamybai ilgo veikimo preparatas – Insulin Glargine.
     Nakties metu, t.y. tarp vidurnakčio ir 3 val., mažėja insulino poveikis, o vėliau – tarp 4 ir 7 val ryto jis išauga apie 30%.
     Insulino NPH ir Lente veiklos pikas esti 4-5 val. po infekcijos, o po 5-6 val. veikimas silpnėja. Vadinasi, sušvirkšto vakare NPH ar Lente veikimo pikas bus po vidurnakčio iki 2 val. nakties. Žinant, kad tuo metu insulino poreikis sumažėjęs, kyla hipoglikemijos pavojus. Saugantis jo paprastai valgomi naktipiečiais. Žmones, sergančius I tipo diabetu, 30%-40% po dviejų ištinka nakties hipoglikemijos.
     Naujo ilgo veikimo insulino Glargine trukmė – visa para. Jis skiriamas vienąkart per parą – nakčiai. Šis maistas mažina naktinių hipoglikemijų riziką, nes nebūna piko. Jo veikimo pradžia – 90 min. po poodinės injekcijos, trukmė – 24 val. NPH pasireiškia po 50 min. ir veikia 12-14 val., NPH pikas po 3-6 val.
     Manoma, kad ateityje bus vartojami ilgo veikimo insulinai, tokie kaip Glargine, kartu su trumpo-greito veikimo insulinai (pavyzdžiui Humalog, NovoRapid). Tai padės paveikti geresnę sergančiųjų glikemijoskontrolęir palengvins gyvenimą.
     Dar kitos rūšies insulinas bus pateiktas apie 2003 m. tai insulinas inhaliacijoms. Jis pateks per žmogaus bronchus į plaučių alveoles ir į kraują. Šį vaistą galės vartoti ligoniai, nesergantys bronchų ir plaučių ligomis.

     Gyd. Regina Jurkauskienė

Puslapis 7
Didžiulė dovana diabeto tyrimams

     2000 m. rugsėjo 19 d. Europos diabeto studijų asociacija, Novo Nordisk A/S ir Jaunimo diabeto fondas (Juvenile Diabetes Foundation) tapo partneriais. Visi įsipareigojo per trejus metus teikti daugiau kaip 10 mln. JAV dolerių vertės paramą diabeto tyrimams Europoje. Ši unikali partnerystė pavadinta "Europos diabeto tyrimų programa". Tokia gera žinia buvo pranešta 36-ajame Europos diabeto studijų asociacijos susitikime Jeruzalėje, Izraelyje.
     Partneriai tikisi, kad ši iniciatyva prisidės prie naujų cukrinio diabeto gydymo atradimų ir patobulins šios ligos tyrimus. Pavyzdžiui, remiamais diabeto tyrimais bus siekta gerinti genetikos, ligos eigos, patofiziologijos pasiekimus ir gydymą.

     Novo Nordisk informacija

Puslapis 8
FEND konferencijoje


Aldona Danylienė prie stendo FEND konferencijoje Jeruzalėje.
     Rugsėjo 14-15 daugiau kaip 300 Europos diabeto med. seserų federacijos narių susirinko į kasmetinę konferenciją. Renginio tikslas – gerinti cukralige sergančių žmonių mokymą, sukurti bendrus ligonių priežiūros standartus visoje Europoje. Be to, - išryškinti profesinį diabeto med. seserų vaidmenį: daryti poveikį sveikatos mokymui ir moksliniams tyrimams, bendradarbiauti su tarptautinėmis sveikatos priežiūros organizacijomis. Koferencija vyko Izraelyje, Jeruzalės mieste. Tema – “Mokymas 2000 m. ir ateityje”.
     Savo darbo patirtimi čia dalijosi Švedijos, Anglijos, Izraelio, Prancūzijos, Norvegijos ir kitų šalių gydytojai, med. seserys – visi besidomintys diabeto gydymu.
     Prof. Pesach Segal (Izraelis) kalbėjo apie diabeto mokslo kaitą, dabartį ir ateities perspektyvas. Esminis dalykas išlieka pacientų švetimas. Minėta, kad kitas didelis diabeto gydymo žingsnis bus ląstelių salelių transplantacija “mokant” kepenų ląsteles funkcionuoti, išskirti insuliną, taip pat pažanga žmogaus genomo tyrinėjimo ir gydymo srityje. Buvo svarstoma kaip ketinama įtraukti visuomenę ir pirminį diabetologinį švietimą. Prof. P. Segal mano, kad čia reikėtų įtraukti kiekvieną pacientą, visuomenę, politikus. Genetinis polinkis negali būti kaip nors paveikiamas, bet labai daug galima pasiekti šviečiant visuomenę. Propaguojant sveiką gyvenseną, fizinį aktyvumą, svorio reguliavimą.
     A. Felton nuomone, svarbu sukurti individualias cukrinio diabeto mokymo programas, atsižvelgiant į etnokultūrą, žmogaus gyvenimo įpročius, išsilavinimą, amžių ir ligos pobūdį. Ji kalbėjo apie FEND ir 3 universitetinių centrų (Londono, Upsalos ir Barselonos) susivienijimo mokslinių tyrimų naudą.
     Net 56 med. seserys, baigusios Švedijos, Anglijos ar Ispanijos tarptautinius kvalifikacijos tobulinimo kursus, gavo teisę dalyvauti su stendiniais pranešimais. Tokią laimę turėjome ir mes, dvi Lietuvos med. seserys: Juzefa Uleckienė, kuri tobulinosi Londono universitete bei Aldona Danylienė, kėlusi kvalifikaciją Švedijoje, Upsalos universitete. Taigi ir mes pristatėme savo projektus, kaip gerinti vietinę diabeto priežiūrą. Dalyvavome darbo grupėse, kur keitėmis žiniomis, nuomonėmis ir įspūdžiais su kitais diabeto sveikatos priežiūros specialistais. Visi domėjosi mūsų stendais.
     Lyginant med. seserų darbo krūvį, pacientų skaičių Lietuvoje vienai tenka apmokyti dvigubai daugiau cukralige sergančių žmonių nei Islandijoje, Airijoje, Suomijoje. Pacientus apmoko komanda, kurioje yra endokrinologas, psichologas, pediatras, diatologas ir med. sesuo diabeto mokytoja. Taigi ten ligonio priežiūra yra aukšto lygio.

Juzefa Uleckienė prie Lietuvos diabeto mokytojų parengto stendo.
     Konferencijoje teigta nuomonė, jog atgyveno tradicija paciento diabetą valdyti gydytojui. Sergantieji turi būti puikiai apmokyti, įgalioti ir savarankiški. Šis procesas ne tik keičia diabeto kontrolę, bet ir požiūrį į lėtines ligas. Savikontrolė pripažįstama kaip esminė gydymo dalis. Teigta, jog nieko nėra gyvenime, ko sergantysis cukralige negalėtų padaryti: tik privalo žinoti kaip. O žinias perteikti – sveikatos priežiūros specialistų pareiga.
     Iš patirties ir informacijos pacientai žino, kuris gydymo planas jiems yra tinkamiausias, kaip veikia insulinas, tabletės, kaip juos geriausia vartoti ir kokia privaloma dieta. Galimų pavojų nuojauta ir gebėjimas vengti ir yra savarinkiškas ligos valdymas.
     Cukrinis diabetas trunka visą gyvenimą, todėl ir sergančiųjų mokymas turi būti nenutrūkstamas procesas. Ligoniai pamiršta, arba gali būti tokios būklės, kai neimlūs informacijai. Dažniausiai pradinės mokymo programos nepakanka. Ilgainiui kinta požiūris į gydymą, atsiranda naujų technologijų, tiek medicininių, tiek mokymo. Užuot dalijusis atsakomybe su gydytoju, reikia imtis jos pačiam.
     Mokytas ligonis – tas, kuris ekspermentuoja su savo gydymu; geba stebėti; gali aptarti savo stebėjimus su mediku ir analizuoti gydymo efektą; padeda medikui rasti tinkamą sprendimo būdą ir jį naudoja. Ligonių mokymas didina visų medicininių formų poveikį.
     Sveikatos priežiūros vadovai ir politikai turėtų suprasti, kad tokiems pasiekimams reikia lėšų. Pigiau kainuoja profilaktika negu komplikacijų gydymas. Mokyti sergančiuosius įpareigoja St. Vincento deklaracija. Norėdamas laiduoti aukštą mokymo kokybę, personalas taip pat privalo tobulėti.
     Nežinojimo kaina žymiai aukštesnė žmogui ir valstybei.
     Pasibaigus konferencijai skubėjome apžiūrėti įžymias vietas: pabūti senamiestyje, susikaupti prie Raudų sienos, aplankyti Kristaus karsto bažnyčią, Negyvąją Galilėjos jūrą, kalvas, Jordano upę, Nazaretą – vieną svarbiausių krikščionims šventų vietų.
     Sugrįžome su didele dvasine palaima, norėdamos tą širdies šlumą, meilę,tikėjimą perduoti savo pacientams ir visiems žmonėms.
     Už paramą, suteiktą galimybę dalyvauti tarptautinėse konferencijose dėkojame farmacinėms kompanijoms Eli Lilly, Novo Nordisk, Berlin-Chemie Menarini GROUP, MediSense, Eksmos MTC – Roche Diagnostics, įmonės UAB LITAMILK, daktarui australiečiui A. Stepanui.

     A. Danylienė ir J. Uleckienė

Puslapis 10
Arteriosklerozės profilaktikai - PADMA

     Grėsmė
 • Antro tipo diabetas plinta labai sparčiai. Pasaulyje šia liga serga 100-150 mln. žmonių. Tarptautinio diabeto instituto skaičiavimais, 2010 m. jų pagausės iki 220 mln. Netinkama, nesaikinga mityba, fizinio aktyvumo stygius - pagrindiniai veiksniai, lemiantys šią tendenciją.
 • Jungtinėse Amerikos Valstijose diabetu serga apie 16 mln. žmonių. Nuo 1980 m. mirčių dėl jo padaugėjo 30%. Manoma, kad per ateinantį dešimtmetį pasaulyje šių ligonių pagausės 122% (nuo 135 mln. iki 300 mln.). Didesnė šio gausėjimo dalis bus mažiau išsivysčiusiose šalyse (apie 170% - iki 228 mln. Indijoje, Pakistane, Indonezijoje, Meksikoje.)
 • Vokietijoje šiuo metu diabetu serga apie 4,6% gyventojų. 93-95% (3,5 mln.) iš jų - II tipo. Visame pasaulyje gausėja ligonių. Per pastaruosius 50 m. jų padaugėjo 20 kartų. Medikai labai rūpinasi šių žmonių kraujagyslių, nervų gydymu, nes sistemą žaloja pagausėjusi gliukozė, didelis kraujospūdis bei sutrikusi organizmo riebalų apykaita.
 • 1996 m. Vokietijoje diabetu sergantiems žmonėms atlikta 28 tūkst. amputacijų. 35 tūkst. šių sergančiųjų mirė dėl miokardo infarkto. Amputacijų priežastys:
  1) diabetinės polineuropatijos (40-45% visų atvejų). Dėl periferinės kraujotakos sutrikimų sulėtėja kraujotaka nervinėse skaidulose. Todėl nervai nepakankamai aprūpinami deguonimi, pažeidžiami - kyla hipoksija;
  2) periferinių arterijų okliuzija (protarpinis raišumas 20-30% visų atvejų);
  3) polineuropatija kartu su periferinių arterijų okliuzija (20-30%).
 • Vokietijoje įsteigto ir farmacijos kompanijų išlaikomo diabeto fondo duomenimis, toje šalyje 75% diabetu sergančių žmonių miršta nuo širdies infarkto arba insulto.

       Mikroangiopatijos, sergant II tipo cukriniu diabetu
 • Žmonių, sergančių II tipo (senatviniu) cukriniu diabetu, insulinas gaminamas organizme, tačiau jo poveikis yra gerokai silpnesnis. Priežastis - antikūnai, silpnesni raumenų, kepenų ir audinių ląstelių insulininiai receptoriai arba sumažėjęs jų kiekis. Organizmas bando tai kompensuoti insulino hiperprodukcija. Tačiau insulinas turi ir augimą skatinančių savybių. Per didelė jo koncentracija skatina arteriosklerozę, arterijų sienelių vidinio sluoksnio storėjimą. Dėl to didėja kraujospūdis ir susidaro aterosklerotinių plokštelių.
 • Žmones, sergančius diabetu, lyginant su kitais, dažniau vargina koronarinė širdies liga. Jiems yra būdingi lipidų apykaitos sutrikimai: kraujyje didėja trigliceridų koncentracija, maža didelio tankio cholesterolio koncentracija ir normali arba padidėjusi mažo tankio cholesterolio koncentracija. Tokie kraujo riebalų apykaitos sutrikimai yra rezistencijos insulinui požymis.
       Dėl riebalų apykaitos sutrikimų II tipo sergantiesiems dažniau diagnozuojama arteriosklerozė.
 • Žmonėms, sergantiems I ir II tipo diabetu, lėtinė glikemija skatina ir sustiprina laisvųjų radikalų susidarymą, taigi ir baltymų, amino rūgščių bei lipoproteinų oksidaciją. Hiperglikemija sukelia antrines reakcijas: 1) nefermentinį gliukozės jungimąsi prie ilgaamžių baltymų, 2) laisvųjų deguonies radikalų ir jų reakcijų produktų susidarymą.
       Keahler studija patvirtina tezę, kad dėl oksidacinio streso kyla vėlyvųjų diabeto komplikacijų grėsmė. Ją mažina antioksidacinė terapija.

       Gali padėti PADMA 28
       Iš klinikinės patirties žinoma, kad minėtų diabeto komplikacijų terapijai ir profilaktikai galima sėkmingai naudoti daugiakomponentį augalinės kilmės preparatą PADMA 28.
       PADMA 28 yra vaistažolių tabletės, gaminamos pagal seną Tibeto medicinos receptūrą. Jų sudėtyje yra 20 įvairių egzotinių ir Europoje augančių vaistinių augalų, natūralaus kamparo ir kalcio sulfato. Šis vaistas nuo 1978 m. gaminamas tibetietiškus vaistus tiriančioje Šveicarijos farmacinėje kampanijoje PADMA AG. Preparatas yra registruotas ne tik Šveicarijoje, Lietuvoje, bet ir Danijoje, Lenkijoje, Austrijoje, Izraelyje, Italijoje, Olandijoje, Anglijoje, Portugalijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose.
       Keliose klinikinėse studijose buvo patvirtinta, jog preparatas veiksmingai gydo periferinių arterijų okliuziją (protarpinį raišumą). Ilgalaikiais tyrimais įrodyta, jog jis padeda gydyti arterijų sklerozę, lėtinius uždegimus, medžiagų apykaitos sutrikimus, išemines širdies bei smegenų ligas, periferinius uždegiminius - sklerotinius kraujotakos sutrikimus.
       Žmogaus kraujotaka sutrinka todėl, kad kraujagysles siaurina ant jų sienelių besikaupiančios nuosėdos. Tai trukdo tekėti kraujui, ir raumenys, audiniai bei organai stokoja deguonies. Kalkėjant kraujagyslėms, vargina krūtinės srities skausmai; vėliau tai gali peraugti į širdies infarktą. Arterijų spindžiams dar labiau susiaurėjus, juntami įvairūs raumenų spazmai ir skausmai.
       PADMA 28 reguliuoja imuninę sistemą, lemiančią žmogaus organizmo atsparumą virusams, bakterijoms, grybeliams. Ji saugo nuo dažnų infekcijų, greitina žaizdų gijimą, sergantiesiems cukriniu diabetu lėtina pažeistų kraujagyslių sukeltus organų pakitimus.
       Vyresniems žmonėms, sergantiems II tipo diabetu, arterijų sklerozė progresuoja greičiau, todėl nemaža dalis PADMA 28 vartotojų Europoje yra tokie ligoniai. Preparatas lėtina arteriosklerozės eigą, mažina komplikacijų.
       Pastaruoju metu atliktos Suter ir Ginsburg studijos nustatė labai stiprias antioksidacines PADMA 28 savybes. Ji slopina glikemijos sukeltą oksidacinį stresą bei lipoproteinų oksidaciją. Normalizavusis riebalų apykaitai, mažėja arteriosklerozės rizika bei jos progresavimas.
       Kadangi šis preparatas yra visiškai natūralus ir saugus, be pašalinio poveikio, PADMA 28 skiriama po 1 ar 2 tabletes 3 kartus per dieną, 30 min. prieš valgį. Tabletė ištirpinama burnoje, ne nuryjama. Arteriosklerozės profilaktikai ir imuninei sistemai stiprinti skiriama po 1 tabletę 3 kartus per dieną.
       Tibeto medicinos filosofija teigia, kad žmogus yra neatsiejamas nuo gamtos, iš kurios semiasi energijos. Vaistažolė sudaryta iš aktyvių junginių, teikiančių gydomąją energiją žmogaus organizmui.

       Gyd. A. Kažemėkaitis

  Puslapiai 12-13
  Nėščiųjų ir gimdyvių mityba

       "Diabeto" laikraščio Nr. 3 (27) numeryje buvo rašyta apie nėštumą, sergant diabetu, apie tai, kaip jį planuoti ir kontroliuoti. Noriu pratęsti šią temą ir skaitytojų dėmesiui pateikti minčių iš "Diabetes Journal" Nr. 5/2000.
       Svarbi yra nėštumo metu savikontrolė. Diabetu sergančioms nėščiosioms patariama intensyvi insulino terapija, 4-5 injekcijos per dieną, taip pat reikia 5-6 kartus tikrinti kraujo gliukozę.
       Norint išvengti hipoglikemijų, nėščiosioms reikėtų valgyti kas 2-4 val. Ypač svarbu užkąsti prieš einant miegoti: siūlomas daug balastinių medžiagų turintis maistas, pvz., juoda duona su sūriu, virta dešra.
       Dėl geresnės diabeto kompensacijos mažėti kylančios hipoglikemijos pojūtis. Todėl, kaip jau minėta, nėštumo metu labai svarbu kuo dažniau kontroliuoti kraujo gliukozę.
       Saldikliai (sacharinas, ciklamatas, aspartamas ir acesulfanas) nėščiosioms nėra pavojingi ir gali būti vartojami įprastomis dozėmis.
       Vegetariška mityba nėščiosioms netinka. Jeigu dietoje išlieka pienas ir jo produktai, tokį vegetarizmo laipsnį dar galima toleruoti, tačiau visiškai atsisakyti gyvulinės kilmės produktų negalima. Organizmas stokos vitamino B12 ir geležies.
       Patariama kasdien išgerti 1,5 l skysčio. Geriausiai tinka nekaloringi gėrimai –mineralinis vanduo, nesaldyta vaisių ar žolių arbata. Turėkite pakankamai mineralinio vandens, kad nepamirštumėte atsigerti.
       Arbata, kava, kola,geriama saikingai dieną ne daugiau kaip 3 puodeliai kavos arba arbatos ir ne daugiau kaip 2 stiklines kolos. Be to, reikėtų atsisakyti nepasterizuoto pieno ir iš jo pagaminto sūrio. Tačiau fermentinis sūris tinka. Geriau nevalgyti žalios (rūkytos) mėsos, dešros. Taip vengiama apsinuodijimo, kuris labai pakenktų negimusiam kūdikiui. Šviežia mėsa labai gerai išverdama ar iškepama, vaisiai ir daržoves kruopščiai plaunami, o kiaušinis tinka tik kietai virtas.
       Apie maisto medžiagas tabletėse pasitartina su gydytoju. Ne tik nėščiosios sveikatai, bet ir jos kūdikiui labai svarbu, kad maiste nestigtų jodo. Vartotina joduotos druskos, su ja iškeptos duonos, reguliariai - jūros žuvies, kasdien pieno ar jo produktų. Nėštumo ir maitinimo krūtimi metu tinka jodo tabletes (200 mg per dieną). Nuo antro nėštumo trimestro maistas papildytinas geležimi, pasitarus su gydytoju. Visoms, kurios planuoja nėštumą, ypač pirmas 4 nėštumo savaites, vartotina folinė rūgštis (0,4 mg dienai).
       Gyvulių kepenys turi vitamino A, kuris kūdikiui, ypač jo pirmaisiais vystymosi mėnesiais, gali kenkti. Todėl patariama nevalgyti kepenėlių ir jų patiekalų, nevartoti vitamino A, nepasitarus su gydytoju.
       Kūdikiui geriausias maistas – motinos pienas. Todėl kūdikis juo maitintinas bent jau pirmuosius šešis jo gyvenimo mėnesius. Vėliau papildoma vaiko amžiui tinkamo maisto.
       Su pienu motina atiduota maisto medžiagas ir energiją kūdikiui, todėl pačios poreikis gali didėti.
       Stingant motinai maisto, gali sumažėti pieno. Gamtos taip sutvarkyta, kad maitinančios motinos medžiagų apykaita yra ypač ekonomiška, todėl ne sunku jų stoką papildyti. Patariama tuo metu papildomai vartoti odo (200 mg per dieną). Papildomas maitinančios motinos energijos poreikis yra, vidutiniškai 530 kcal (2,120 kJ) per dieną. Tačiau tą poreikį tiksliai apskaičiuoti yra gana sunku. Jeigu sekate savo svorį ir jis nekinta, tai galite būti tikra, kad maisto medžiagų pakanka. Prie įprasto maisto papildomai maitinančiai motinai galima būtų pasiūlyti: 1/4 pieno (1,5 proc. riebumo), 40 g liesos mėsos, riekę juodos duonos, 1 valg. šaukštą avižinių dribsnių, 1 bulvę. Šitą kiekį reikia suprasti kaip vidutinišką.
       Atsargiai su medikamentais. Alkoholis ir nikotinas draudžiami. Rūkymas kenkia ne tik kūdikiui, motinai, bet ir aplinkiniams, nes "pasyvus" rūkymas (kai rūkoma toje patalpoje, kur guli kūdikis), žaloja jo sveikatą.

  Siūlomas energijos kiekis nėščiosios mitybai (apie 2000 kcal per parą)
  ProduktasPavyzdžiai
  Duona, grūdiniai produktai (200g)100 g juodos duonos, 1 bandelė ir 6 šaukštai avižinių dribsnių
  Bulvės, ryžiai, makaronai (200 g)3 vidutinio dydžio bulvės arba 135 g virtų ryžių ar makaronų
  Daržovės, salotos (250 g)150 g paprikos, 100 g morkų
  Vaisiai (250 g)150 g obuolių ir 120 g bananų
  GėrimaiNe mažiau kaip 1,5 l skysčio
  Pienas ir jo produktai (450 g)0,5 stiklinės 1,5 proc. riebumo pieno, 150 ml jogurto, 30 g riekelė 30-40 proc. riebumo fermentinio sūrio
  Mėsa, dešra (90 g)90 g mėsos kukulis arba tik pat liesos dešros, 200 g liesos jūros žuvies (200 g) ir 100 g riebesnės žuvies per savaitę
  Kiaušinis2-3 per savaitź
  Margarinas, aliejus, sviestas1 arbat. šaukštelis margarino arba 2 valg. šaukštai aliejaus

  Pagal užsienio spaudą straipsnį parengė Laima Kaulakienė


  Žuvis, troškinta su pomidorais
  4 porcijoms:
  600 g jūros lydekos filė, 3 valg. šaukštai aliejaus, 2 svogūnai, 800 g nuplikytų ir nuluptų pomidorų, 5 valg. šaukštai 15 proc. riebumo grietinės pagal skonį joduotos druskos, pipirų, citrinos rūgšties, česnako, kmynų.

  Žuvis nuplaunama ir supjaustoma gabaliukais. Apibarstoma joduota druska ir apšlakstoma citrinos sultimis. Svogūnai smulkiai sukapojaimi ir apkepami aliejuje. Sudedami pomidorai, česnakai, prieskoniai, pasūdoma ir 10 min. patroškinama. Tada sudedama žuvis, supilama grietinė ir dar 10 min. troškinama. Prie taip paruoštos žuvies tinka ryžiai arba bulvės.
  1 porcijos energetinė vertė:
  23 g baltymų, 10 g riebalų, 6 g angliavandenių, 1,5 g balastinių medžiagų, 210 kcal, 880 kJ

  Makaronų - brokolių apkepas
  6 porcijoms:
  500 g makaronų, 1,3 kg brokolių, 1 puodelis 1,5% rieb. pieno, 5 valg. šaukštai 15 proc. riebumo grietinės, 300 g brokolių nuoviro, 2 nedideli kiaušiniai, 80 g fermentinio 30 proc. riebumo sūrio, pagal skonį joduotos druskos, pipirų, prieskonių.

  Makaronai išverdami. Brokoliaitaip pat apverdami. Į plonai riebalais išteptą formą sluoksniais dedami makaronai ir brokoliai. Pienas, grietinė ir brokolių nuoviras kartu su prieskoniais suplakama ir užpilama ant viršaus. Paskiausiai užtarkuojama sūrio. Pašildytoje orkaitėje 200oC temperatūroje kepama apie 30 min.
  1 porcijos energetinė vertė:
  12 g baltymų, 4 g riebalų, 28 g angliavandenių, 7 g balastinių medžiagų, 203 kcal, 850 kJ.

  Šiek tiek apie brokolius
  Brokoliai – tai vienmetė kopūstinė daržovė. Savo biochemine sudėtimi, mineralinėmis medžiagomis, baltymais ir vitaminais smarkiai pralenkia žiedinius kopūstus. Juose gausu karotino (žmogaus organizme virstančio vitaminu A), - 0,35-1,0 mg %, daug C, B grupės vitaminų, kalcio, fosforo ir vertingų amino rūgščių.
  Maistui vartojami brokolių žiedynai su 10-25 cm ilgio žiedstiebiais. Žiedynai pjaunami prieš pat išsiskleidžiant žiedpumpuriams (brokolių žiedynai su žydinčiais žiedais maistui netinka). Prieš gaminant patiekalus brokolių žiedynai, nupjausčius smulkius lapus, 15 min. pamerkiami į šaltą pasūdytą arba parūgštintą vandenį. Kad išlaikytų gražią žalią spalvą, jie ir verdami pasūdytame, truputį parūgštintame vandenyje, atidengtame puode.

  Laima Kaulakienė


  Puslapis 15
  Identifikavimo apyrankė


       Sergantis žmogus, ištiktas hipoglikemijos, gali būti panašus į išgėrusį alkoholio. Jis svirduliuoja, griūva, praranda sąmonę. Dreba rankos, pilta šaltas prakaitas. Tokiu atveju dažniausiai vietoj skubios medicinos pagalbos iškviečiama policija. O juk kiekvieną uždelstą minutę gresia mirtis.
       Dėl žinių stokos apie cukrinį diabetą sunku atskirti sergantįjį nuo neblaivaus. Dėl to visame pasaulyje diabetu sergantys žmonės nešioja skiriamąjį ženklą - dažniausiai apyrankę. LDA jau nuo 1992 m. pradėjo propaguoti diabetu sergančiojo ženklelį, ragino savo klubus informuoti žmones apie jo svarbą. Toks ženklelis pavaizduotas ir ant LDA nario pažymėjimo. Raidės "dia" reiškia - cukrinis diabetas.
       Šių metų spalio 10 d. LDA tarybos posėdyje įteisintas ženklelis - apyrankė. Ji suteikia informaciją apie ligonį. Joje išgraviruojama: vardas, pavardė, telefonas, kuriuo reikėtų pranešti apie žmogaus būklę; nurodomi ir vaistai: insulinas ar tabletės.
       Ženklelio reikšmę turi suprasti ne tik pats diabetu sergantis žmogus, bet ir medicinos, policijos darbuotojai bei kiekvienas visuomenės narys. Nežinia, kur žmogų gali ištikti priepuolis. Kviečiami visi diabeto klubai informuoti savo rajono sergančiuosius apie jau esamą galimybę įsigyti apyrankę. Jų galima užsisakyti UAB "Alpera". Jūsų pageidavimu, esti sidabrinių, auksinių, paauksuotų ar pasidabruotų (atitinkamai skirsis kainos).

       Daugiau informacijos prašoma teirautis UAB "Alpera", tel. (8-22) 31-16-67
       arba Lietuvos diabeto asociacijoje, tel. (8-22) 76-88-84.


  Puslapis 16
  Saugokimės gripo

       Gripas – epidemiškai plintanti, virusinė liga, kuriai būdinga ūmi eiga, trumpas karščiavimas, toksikozė ir kvėpavimo takų uždegimas. Dažnos ir nesuvaldomos epidemijos menkina žmonių atsparumą, aktyvina antrines bei lėtines ligas. Todėl gripo profilaktika yra vienas svarbiausių medicinos uždavinių.
       Ligos pavadinimas kilęs iš prancūzų kalbos žodžio "gripper" arba vokiško "greifen". Reiškia griebti, sučiupti. Toks apibūdinimas labai atitinka ūminį, epideminį ligos pobūdį.
       Daugiausia žmonių serga gripu spalio - vasario mėnesiais, kai šalta ir drėgna. Didžiausia gripo epidemija buvo 1918-1919 m. prasidėjusi Amerikoje. Ji pasiglemžė 20-30 mln. žmonių gyvybių. 1952 m. panašiai buvo Anglijoje dėl kuro krizės.
       Iki šiol nerasta veiksmingų priemonių gripui išvengti. XX a. mokslininkai nustatė, kad gripo virusas savo mutacijomis geba nuolatos keistis. Dabar žinoma šimtai viruso rūšių. Patekę į žmogaus organizmą, jie sukelia specifines imuninės sistemos reakcijas.
       Žinomi trys gripo virusų tipai: A, B ir C. Virusas yra apskritas, sudarytas iš RNR šerdies, apgaubtas baltyminiu apvalkalu. Jame yra neurogliutino ir aktyvaus fermento – neuraminidazės.
       Kintant antigeninėms gripo viruso savybėms, atsiranda naujų jo potipių, turinčių skirtingų hemagliutininų (H) ir neurominidazę (N). Paviršiniai viruso antigenai H ir N dažniausiai kinta ir sudaro naujus virusus, kurie tik truputį skiriasi nuo savo prototipo. Kasmet epidemijas sukelia vis naujos, skirtingos antigeninės sudėties gripo rūšys, todėl žmogaus imuninė sistema nesugeba jų atpažinti. Persirgęs gripu, žmogus įgauna trumpalaikį atsparumą tik vienai viruso rūšiai. Todėl jis nuolat suserga liga, kurią sukelia vis nauja viruso rūšis. Dabar jau sukurtos vakcinos nuo keleto gripo rūšių, bet jos saugo tik nuo tos specifinės rūšies.
       Persirgę žmonės imunitetą specifiniam viruso tipui įgyja 1-4 metams. Be to, pastebėta, kad gali "sugrįžti" prieš 20-40 metų išnykę virusai. Tada suserga būtent 20-40 m. amžiaus žmonės, tuo virusu anksčiau nesirgę.
       Sergant gripu susidaro specifinis imunitetas. Viruso pažeistose ląstelėse gaminasi ir nespecifinio rezistentiškumo veiksnys – interferonas. Gripas paveikia žmogaus imuninę sistemą. Susirgus susilpnėja ląstelių imunitetas, kraujyje mažėja leukocitų. Menkėja audinių reaktyvumas, dėl to aktyvėja lėtinės ligos: pablogėja cukrinio diabeto liga (gali vystytis ketoacidozė, didėja insulino poreikis), paūmėja reumatas, tuberkuliozė.
       Gripo vakcina – tai profilaktinė priemonė, apsauganti nuo gripo bei jo komplikacijų, o kartu nuo pagrindinės ligos (diabeto) paūmėjimo.
       Gripo vakcina gali sukelti nedidelį karščiavimą, bendrą silpnumą, galvos skausmą. Po skiepų nustatomas didelis antikūnų titras – tai apsauga nuo ligos.
       Europos mokslinio tyrimo grupė (ESW), tirianti gripą, gvildeno gripo ir cukrinio diabeto ryšį. Diabetas priskiriamas prie rizikos ligų, dėl kurių didėja tikimybė susirgti gripu. Todėl reikia skiepyti tiek I, tiek II tipo diabetu sergančius žmones dėl galimų gripo ar diabeto komplikacijų. Žmonėms, sergantiems I tipo diabetu, yra sutrikusi limfocitų veikla, todėl ūmi injekcija gali bloginti nestabilią reguliaciją. Studijos parodė, kad žmonės, sergantys diabetu, gripo epidemijos metu dažniau hospitalizuojami dėl ketoacidozės ir plaučių uždegimo. Didėja mirtingumas dėl gretutinių ligų ir jų komplikacijų.
       Olandijoje buvo atlikta detali studija, tirianti diabetu sergančius žmones gripo epidemijos metu. Jie buvo gydomi ligoninėse. Dėl diabetinės dekompensacijos buvo hospitalizuota 78%, o įprastu metu apie 50%.
       Lietuvoje tokia studija buvo atlikta 1996-1997 m. Tuo metu buvo skiepijami gripo vakcina diabetu sergantys žmonės bei palyginti su sergančiais šia liga, bet neskiepytais. Skiepytų žmonių amžius n-40 (51,4 +/- 13,8). Neskiepytų žmonių amžius n-40 (49,4 +/- 12,5). Neskiepytų žmonių, sergančių diabetu ir gripu, sirgo 50%, o skiepytų - tik 27,5%. Vadinasi, neskiepyti sirgo 1,8 karto dažniau nei neskiepyti.

       Išvados
       1. Diabetu sergantys žmonės dėl gripo 6 kartus dažniau gydomi ligoninėse.
       2. Gripo epidemijos metu, jo komplikacija plaučių uždegimas yra dažniausia sergančiųjų mirties priežastis.
       3. Gripo epidemijos metu diabetu sergantys žmonės dažniau kenčia dėl injekcijų. Jos gali sukelti stafilokokinį plaučių uždegimą, odos infekcijas, bloginti diabeto eigą.
       4. Diabetinė dekompensacija esti dažnesnė žiemos mėnesiais dėl kvėpavimo takų infekcijos.
       Gripo vakcina – tai profilaktinė priemonė vyresniems nei 65 m. žmonėms, kurie serga diabetu, širdies-kraujagyslių ar plaučių ligomis.
       Šiuo metu siūlomos šios vakcinos nuo gripo:
       Influvac (Solvay);
       Fluarix (Smith Klerie Buckom);
       Vaxigrip (Pastene Meriens Connaught).
       Gal netolimoje ateityje visiems žmonėms bus būtina pasikiepyti nuo gripo.

       Gyd. Eglė Rudinskienė

  Puslapis 17
  Stovykloje gerėja sveikata

       Šią vasarą talkinau LDA vaikų diabeto mokymo stovyklėlėje Palangoje. Poilsiavo vaikai ir paaugliai nuo 7 iki 18 metų. Čia dirbau ne pirmą kartą. Mačiau, jog kiekvienos pamainos vaikai labai skirtingi, todėl kinta ir pati stovykla. Lemia vaikų amžius, savarankiškumas, charakteris. Net ir oro sąlygos gali keisti stovyklos pobūdį – ar bendraujama patalpose, ar gamtos prieglobstyje.
       Daugumas vaikų buvo labai savarankiški. Stebindavo kai kurių jų žinios apie diabetą, angliavandenių kiekį produktuose, gebėjimas skaičiuoti jų normas. Sutikau ir keletą dešimtmečių – vienuolikmečių, kurie, sirgdami kelerius metus, visiškai nepaisydavo angliavandenių skaičiavimo principų, valgydavo - kas papuola. Viena mergaitė prisipažino kartais namuose nesileidžianti insulino. O štai berniukas leidosi jo 2-3 kartus mažiau nei jam priklauso pagal amžių, kūno svorį ir diabeto trukmę; nesutiko, jog jam reikia preparato daugiau, nors glikemija 18%. Bendraujant su šiais vaikais buvo aišku, jog tai tėvų nerimto požiūrio į ligą pasekmė. O juk tokiais atvejais gresia sunkios komplikacijos.
       Vaikams kasdien aiškindavau insulino svarbą, režimo, angliavandenių skaičiavimo prasmę. Man padėjo ir stovyklautojai, taigi mokėmės vieni iš kitų. Per dieną visiems mažiausiai 4 kartus matuodavome kraujo gliukozę. Po kelių dienų net ir "didieji skeptikai" domėjosi tyrimų rezultatais, lygindam, ką kas valgė, kiek judėjo. Tai keldavo diskusijas. Vaikai ėmė geriau valdyti glikemiją. Jie mokėsi ne tik pamokėlėse ar pildydami anketas, bet ir stebėdami kitus bei save. Pavyzdžiui, berniukui, suvalgiusiam porciją (ar net dvi) ledų, keista, kodėl nepagausėjo kraujyje cukraus. Visi kartu svarstė, kiek ir ko valgyta, kiek bėgiota, vaikščiota, lygino rezultatus. Staiga kažkam topteli mintis: ar tie ledai tikrai buvo su cukrumi? Paaiškėjo, jog ledai pagaminti su saldikliais. Gera žinia mažiesiems smaližiams! Juk kas vasarą netrokšta šio skanėsto! O kiek dar įvairių situacijų, patirtų žaidžiant, maudantis jūroje ar išgyvenant stiprias teigiamas emocijas, kai cukrus kraujyje gali pakisti ypatingai, buvo aptariama kartu su būriu kitų stovyklautojų. Pagerėjo visų nuotaika ir sveikata. Tačiau svarbu, kad suprastų rezultatus ir stovyklavusiųjų tėveliai.
       Diabeto stovyklėlės naudingos dar ir tuo, jog vaikai gyvena tarp likimo draugų, tad klausimas "kodėl būtent aš susirgau", kyla ne tik jiems. O sutikus būrį tą patį sunkumą įveikiančių bendraamžių, būklė esti ne tokia dramatiška.

       Gyd. Sonata Žukauskaitė


  Mokymo nauda


  Platelių stovykloje atliekami tyrimai.
       Atvykė ir išvykdami stovyklos dalyviai atsako į anketose patriktus klausimus. Jie LDA parengti pagal St. Vincento deklaracijos rekomendacijas. Taip įvertinamos teorinės žinios, praktiniai gebėjimai valdyti diabetą bei psichologinė savijauta. Stovykloje kasdien visi pildo savikontrolės dienyną. Gydytojai žymi pagrindinės informacijos žiniaraštyje, kokia buvo stovyklautojų sveikatos priežiūra per pastaruosius 12 mėnesių.
       Vienoje iš trijų grupių Palangoje ilsėjosi 19 jaunuoliųnuo 10 iki 16 m. (amžiaus vidurkis 13 m.). Diabeto trukmė nuo 2 mėn. iki 10 m. (grupės vidutinė diabeto trukmė 3 m.). 47% stovyklautojų čia vasarojo pirmą kartą. Visi serga I tipo diabetu. Vienas jų anketoje nurodė esąs neapmokytas valdyti diabetą. Stovyklos mokymo programoje dalyvavo visi vaikai ir jaunuoliai. Teisingi atsakymai į teorinius klausimus atvykimo dieną sudarė 72%, išvykstant - 77%. Praktinių gebėjimų kontroliuoti ligą atvykus teisingų atsakymų 79%, išvykstant - 80%. Pagal vaikų savikontrolės dienynus, gliukozė vidutiniškai tikrinta 4 kartus per dieną. Rytais kraujo gliukozės vidutinis kiekis kito nuo 4,3 iki 16,3 mmol/l (bendras grupės vidurkis ryte –9,7 mmol/l). Atitinkamai matavimai dieną –7,4 mmol/l (pokyčiai 4,7 – 11,1), vakare – 6,6 mmol/l (3,4 – 10,3), prieš miegą – 6,3 mmol/l (3,9 – 11,5).
       Iš anketų matyti, kad vaikai per 10 stovyklavimo dienų teorines žinias pagerino 5%, tačiau praktiniai gebėjimai tobulėjo tik 1%.
       Išvada: nors vaikai jau ir anksčiau nusimanė apie savo ligos kontrolė, tačiau žinių trūksta. Todėl visą gyvenimą reikia mokytis, atnaujinti ir kartoti žinias tobulinti gebėjimus valdyti ligą, gyventi pilnavertį gyvenimą.

       LDA informacija


  Puslapis 18
  Vėl buvome kartu


  Tinklinio "mačai"
       Neretai - patingėję ar pabijoję paprasčiausių buitinių nepatogumų –praleidžiame vasaras, nesutikę prie laužo brėkštančio ryto, nepabraidę po rasotą žolę, nepasigėrėję nuostabiausiais saulėlydžiais. Mūsų klubo nariai džiaugiasi išnaudoję tokias progas.
       1990 metai buvo pradžia. 2000-ieji – jau septintasis "Keturių žirgų" klubo žygis Lietuvos upėmis ir ežerais. Ilgas ir siauras Aisetas, dar siauresnė ir melduose paskendusi Aisetos upelė, Kiauno ežeriukas, išsiraičius Kiauna, didinga ir ramiai savo vandenis plukdanti Žeimena. Tai tik žodžiai, be argi jais nusakysi tai, ką mato akys ar apie ką šnabžda laužo liepsna. Devynios kelionės dienos praskrenda taip greitai, kad, jau grįžtant į kasdienybę, imi laukti kitų metų, kito žygio.
       Turime savas tradicijas, bet kiekvieni metai teikia naujovių. 2000 metų kelionė prasidėjo krikštynomis – pirmą kartą plaukiantys buvo išmaudyti su visais drabužiais: panardinant į vandenį užpakaliuką ir vis giliau, įmerkiant kitas kūno dalis. Deja, ne visi atlaikė krikštą – turėjome ir auką: aukšta temperatūra nuskynė vieną mūsų žygeivę.

  "Katamaranas" - trijų baigarių derinys prieš didelį vėją
       Šis žygis skyrėsi nuo kitų keliavimo būdu. Išaiškėjo, kas yra prisiekę baidarių mėgėjai, o kas tik prijaučia gamtos prieglobsčiui. Mat, šiemet kai kas pasirinko keturių ratų keliavimo priemonę, kuri traukdavo kartu su baidarėmis lygiagrečiai ežerui ar upelei. Neužmirštami ir labiausiai pasižymėję žygio dalyviai. Visam paradui vadovavo Eglė, kuri dar ant laužo gamintu maistu palaikė žygeivių jėgas, o tinklinio turnyrais – jų fizinę formą. Susižavėjimą kėlė kitos turistės – docentės - ryžtas ir noras keliauti. Juk ne kiekvienas, perkopusis šešiasdešimties metų ribą, ryžtųsi atsisakyti patogumų ir trenktis nežinia kur.
       Pernykštis girinis Darius perdavė estafetę naujam giriniui Audriui, kuris tempė malkas, statė tentą ir gelbėjo savo vyriška energija. Tikrai geros "dūšios". Beje, miškai šiemet pilni grybų, bet ar būtume tiek jų prisivalgę, jei ne šis mūsų girinukas. Taigi pareigas perdavusiam Dariui liko tik skvarbiu profesionalo žvilgsniu lydėti jaunojo kolegos žingsnius. Mantas išsiskyrė tinklinio varžybose stipriais padavimais ir kaip daugiausiai taškų pelnydavęs žaidėjas. Atrodo, kad tai tinkama kandidatūra kitų metų giriniui – labai jau dažnai jis kartu su šiųmetiniu Audriumi traukdavo į miškus.

  Atokvėpio minutę
       Šie metai nebuvo palankiausi žygiams, bet oras mums šypsojosi – lietus tik pašventino kelionę, švietė saulė. Vieną dieną pakilęs vėjas ir griežtas docentės "ne" privertė likti nakvoti toje pačioje vietoje ir neleisti irklų vandenin. Buvo net padaryta nauja transporto priemonė – katamaranas (trijų baidarių darinys), kuriuo bandėme įveikti bangas. Tačiau pastangos buvo perniek – tą dieną palapinės liko ant to paties kranto.
       Vakariniai pasisėdėjimai prie laužo tapdavo visuotiniu džiaugsmu, juoku, iš kurio garsiausiai skambėdavo ir į miško glūdumas nuaidėdavo skardus bei užkrečiantis Jurgos balselis. Populiariausias vakaro žaidimas buvo pantomima. Atrodo, tik pirmą vakarėlį buvo sunkiau, nes vėliau kiekvienas judesys įgavo savo reikšmę. Ilgai prisiminsime lėtus ir nedrąsius Rimgaudo judesius ir kitų bičiulių vaidybą.
       Paskutinis vakaras – atsisveikinti. Mūsų likę tik vienuolika labiausiai prisiekusių plaukikų. Taigi aptartas žygis, atvirai pasidalyta įspūdžiais, pasižadėta plaukti kitais metais.
       Dėkojame už paramą Lietuvos diabeto asociacijai ir Vilniaus miesto savivaldybei.

       "Keturių žirgų" informacija


  Puslapis 19
  Kelionė "Bliūškiu"

       Jau trečius metus iš eilės į romantišką kelionę plaustu leidosi ir žmonės, sergantys diabetu. Jau antri metai keliauninkai stotelėse atliko profilaktinius gyventojų kraujo gliukozės tyrimus. 1999 m. tokios akcijos metu beveik 11% pasitikrinusiujų gliukozė buvo didesnė už normą. Šiais metais tirta per 150 žmonių. 8,5% patikrintųjų patarta susirūpinti sveikata – kuo skubiau kreiptis į savo gydymo įstaigą.
       Šią vasarą kartu su lietuviais keliavo Latvijos vaikų ir jaunimo diabeto asociacijos delegacija. Su jais buvo prezidentė Inara Pužule.
       LDA dėkoja plausto kapitonui Vladui Kasperavičiui, suteikusiam galimybę sergantiesiems grožėtis Lietuva ir išbandyti jėgas tokioje neįprastoje kelionėje. Liga nebuvo kliūtis jiems džiaugtis gyvenimu. Invalidų reikalų tarybai prie LR Vyriausybės, UAB "Eksmos MTC" ir Novo Nordisk už materialinę paramą. Kauno bendrijos "Likimas" pirmininkei Laimutei Vitkauskienei, ir nariams, atlikusiems tyrimus.. Tikimės, kad ateityje šios kelionės pritrauks dar daugiau romantikų.

       Danguolė Kvedaravičienė


  Mokėme, žaidėme pasaką


  Marijampolės klubo seminare
       Mūsų klubas vasarą surengė dviejų dienų seminarą diabetu sergančiam jaunimui, vaikams bei jų tėveliams. Vadovavo G. Naidzinavičienė. Vertingais pamokymais dalijosi, su seminaro dalyviais bendravo Kauno klinikinės ligoninės gydytojos endokrinologės L. Fedaravičienė, I. Dobrovolskienė, Kauno klinikų psichiatrijos klinikų doc. Burba, gyd. V. Grigaliūnienė, med. seserys V. Bulikaitė, B. Marčiukaitienė.
       Gydytojai diskutavo, mokė jaunimą praktiškai kovoti su diabetu, atsakė į klausimus.
       Abi dienas kontroliuota cukralige sergančiųjų kraujo gliukozė. Vaikai ne tik mokėsi, bet ir pramogavo. Dalyvavo koncerte, piešinių konkurse, varžytuvių programoje "Pažaiskime pasaką".
       Programos vedėja Elvyra salę pavertė karalyste, atsirado karalius, karalienė, įnoringa princesė, išradingi, sąmojingi ir kūrybingi princai. Skambėjo dainos, vyko didelė puota. Visi linksminosi ir gavo dovanų. Atsisveikinimo valandėlę atsakyta į anketų klausimus, išdalyti pagyrimo raštai, knygos, kitos atminimo dovanėlės.
       Dėkojame seminaro rėmėjams – LDA, Atviros Lietuvos fondui, Marijampolės savivaldybei, gydytojams, med. seselėms.

       A. Jonuškienė
       Marijampolės "Diabetikas ABC" klubo sekretorė


  Puslapis 20
  Aktyvumas – sveikata

       Mankšta ir judrumas sveika visiems, bet ypač diabetu sergantiems jauniems žmonėms. Fizinis aktyvumas šiems vaikams ir jaunuoliams yra būtinas. Ar žaidžiate kamuoliu, ar pėsti grįžtate iš mokyklos – padeda viskas.
       Būdami aktyvūs, gerinate širdies darbą, kraujo apytaką, esti normalus kraujo spaudimas, mažėja cholesterolio kraujyje. Tai didina ištvermę, lankstumą ir suteikia pasitenkinimą, kurio reikia diabetu sergančiam jaunuoliui. Be to, mankšta aktyvina insulino veiklą.
       Tačiau tai gali sukelti hipoglikemiją. Aktyvumas mažina kraujyje cukraus. Mat organizmas gliukozę paverčia energija, reikalinga raumenų darbui. Kuo daugiau reikia energijos, tuo gausiau sunaudojama gliukozės. Jei judama daugiau nei tikėtasi, organizmas sudegina per daug gliukozės ir kyla hipoglikemijos pavojus.
       Kaip to pavojaus išvengti?
       Yra priemonių. Prieš sportavimą mažinkite įprastą insulino dozę arba gausinkite angliavandeningo maisto. Gali padėti ir injekcijos vietos pakeitimas, kad preparatas lėčiau veiktų.
       Vadinasi, fizinis aktyvumas turi būti planuojamas. Reikia visada nešiotis gliukozės tablečių ar užkandėlių, jei kartais tektų daugiau naudoti energijos. Hipoglikemijos riziką vaiko mankštos metu lemia daugelis dalykų, pvz.:
    mankštinimosi dažnumas – kartą per dieną ar per mėnesį;
    pratybų trukmė;
    pratybų intensyvumas (kiek pastangų reikia), pvz.: futbolo rungtynės ar paprasčiausi žaidimai su draugais kieme;
    laikas, praėjęs po injekcijos ar valgio prieš fizinį aktyvumą.

       Pasitikėkite savimi
       Svarbu atminti, kad kiekvienas esame kitoks. Kas tinka vienam vaikui, gali visiškai netikti kitam. Nėra lengva balansuoti suvalgomo maisto kiekį, insulino poveikį ir fizinį aktyvumą. Todėl iš pradžių laukia išmėginimai ir klaidos. Labai svarbu pasitikėti savimi eksperimentuojant. Kraujo gliukozės rezultatai parodys, kaip sekasi tvarkytis. Padėti gali diabeto gydytojas ir dietologas.

       Klausimai, kuriuos gali užduoti diabetu sergantis vaikas (ar jo tėvai) prieš sportuojant:

       1. Ar fizinis aktyvumas yra planuotas, ar ne?
       Reguliarios, planuotos fizinės pratybos
       Prieš mankštinantis reikėtų sumažinti įprastinę švirkščiamo insulino dozę ir valgyti lėtai įsisavinamų angliavandenių turinčio maisto (makaronai, kruopų košė, pienas, jogurtas, vaisiai).
       Neplanuotos fizinės pratybos
       Būtina su savimi turėti užkandžių. Geriausiai tiktų saldus maistas, pvz., šokoladas.

       2. Kaip greitai bus sportuojama po valgio?
       Pratimai atliekami 1 val. po valgio. Tuo atveju daugiau valgykite angliavandeningo maisto. Jei per sotu, tinka angliavandeniai lėtai įsisavinami, o prieš pat pratybas papildomai suvalgoma, pvz., mažą šokoladuką.
       Jei pratybos pradedamos vėliau po valgymo, prieš jas reikia suvalgyti bananą, javainių ar pyrago gabalėlį.

       3. Kokio aktyvumo bus fizinės pratybos?
       Atliekant įtemptus, sunkius pratimus (futbolo varžybos), gali labai sumažėti kraujo gliukozės. Įpusėjus žaidimo laikui, reikėtų vartoti greitai įsisavinamų angliavandenių: limonado, vaisių sulčių.
       Ilgos trukmės pratybos (ilga dviračio distansija) bus saugesnės, jei turima su savimi lėtai ir greitai įsisavinamų angliavandenių – vaisių sulčių, šokolado, saldainių, sumuštinių, traškučių ar sausainių. Tai pagydys nuo hipoglikemijos.
       Pasirūpinkite, kad vaikas, išeidamas į mokyklą, visada turėtų greitai įsisavinamų angliavandenių, jei kartais fizinių pratimų metu ar po jų ištiktų hipoglikemija.
       Jei vaikas sportuoja arba žaidžia kieme su draugais, įsitikinkite, ar jie žino apie diabetą, hipoglikemiją ir galėtų suteikti pagalbą. Padrąsinkite savo vaikus, kad jie patys papasakotų žmonėms, kurie juos prižiūri, apie savo ligą.
       Hipoglikemija gali pasireikšti ir kelioms valandoms praėjus po pratybų. Mat organizmui vis dar reikia gliukozės grąžinti raumenims energijai, kurią sunaudojo. Todėl reikėtų užvalgyti pabaigus sportuoti arba daugiau suvartoti angliavandenių kito valgymo metu. Pasimatuotinas kraujo cukraus kiekis įsitikinti, ar jis ne per mažas.
       Jei vaikas aktyviai sportavo prieš susirgdamas diabetu, tai darytina ir toliau. Lai diabetas netrukdo siekti gerų rezultatų. Tai nėra sudėtinga. Tereikia kontroliuoti kraujo gliukozę prieš treniruotę ir po jos, ir visuomet atsargai turėti saldaus gėrimo.

       Pagal užsienio spaudą parengė
       Dainara Kartheiser

  Puslapis 21
  Stažuotė St. Vincento ligoninėje


  St. Vincento diabeto centre.
       Plačiau pažinti cukralige sergančiųjų mokymo programą bei organizacinius principus turėjau galimybę du mėnesius stažuodamasi Indianapolyje (JAV). Dirbau savanore katalikiškoje St. Vincento ligoninėje ir jos diabeto centre. Savanorės pareigos įvairios, darbas ofise: pašto išsiuntimas įvairioms organizacijoms, draudimo kompanijoms, pacientams, kvietimai, sveikinimai, įvairios anketos gydymo kontrolei stebėti. Skyriuje teko slaugyti ligonius, keisti jų lovų skalbinius, aptarnauti nevaikštančius. Ligoniai stacionare neužsibūna, išvyksta namo arba į slaugos namus. Savanoriais dirbti pageidauja pensininkai arba atvykusieji iš kitų šalių.
       St. Vincento diabeto centre ligonių mokymas yra individualus ir grupinis – dalyvaujant šeimos nariams, nėščiųjų, taip pat su vyrais. Jis trunka iki vėlyvo vakaro, apmokamas draudimo kompanijų (labai daug pildoma draudimo formų). Mokymui naudojama įvairių vaizdinių priemonių: maisto produktų, kraujagyslių su per dideliu gliukozės kiekiu pjūviu, gliukozės ir insulino kelio į ląsteles ir kitus organus spalvinių vaizdų maketų.
       Diabeto centre pacientas pirmiausiai ateina į registratūrą, padaroma fotonuotrauka, patikrinmas HbA1c ir su diabeto mokytoja pratybos trunka apie 1 val. Tada vėl apie 1 val. darbą atlieka diabetologė, kuri aiškina, kaip apsiskaičiuoti angliavandenius, kalorijas, reikiamą maisto kiekį.

  Eli Lilly muziejuje.
       Lankantis farmacinėje Eli Lilly kompanijoje susipažinau su jos istorija, mačiau filmą apie klinikas, Eli Lilly vaistinę, jų darbuotojus. Roche kompanijoje įdomu buvo stebėti ilgą savikontrolės juostelių gamybos procesą.
       Švenčiant Sant Patriko dieną, paprašyta vilkėjau lietuviškais tautiniais drabužiais. Mažųjų kultūrų koordinatorius, savanorių ofiso administratorius Jose Lusende – taip pat nacionaline apranga. Tą dieną daugelis žmonių domėjosi, kur ta Lietuva! Malonu buvo gauti padėkos raštą iš Sant Vincento klinikų prezidentės Marsha Casey.
       Grįžau iš JAV per Londoną, kur Rochamptono institute balandžio 15-22 d. vyko baigiamoji FEND kursų sesija ir projektų gynimas. Kursuose dalyvavo 19 diabeto seserų iš vienuolikos Europos šalių. Čia lankiau paskaitas, išlaikiau egzaminus, apsigyniau projekto temą “Lietuvos slaugytojų diabetologių ir chiropodisčių kvalifikacijos programa”. Džiaugiuosi gavusi daugiau specialybės žinių, kurias taikysiu savo tėvynėje.
       Lapkričio 17 d. mūsų (LSDM) draugija minės savo veiklos dešimtmečio jubiliejų. Ta proga sveikinu jos nares, linkėdama geros nuotaikos ir sėkmingo darbo žmonių sveikatos labui.

       Juzefa Uleckienė
       LSDMD pirmininkė

  Puslapiai 22-23
  Žinokime – laimėkime

       "Diabeto" laikraščio redakcinė kolegija tęsia konkursą "Ką žinome apie diabetą". Kiekviename 2000 metų laikraštyje yra spausdinami šiai ligai aktualūs klausimai, o kitame numeryje – atsakymai. Šiame numeryje pateikiame paskutinius konkurso klausimus.Į vieną klausimą gali būti keli teisingi atsakymai. Iš skaitytojų siunčiamų atsakymų redakcija lauks ne ilgiau kaip tris savaites po laikraščio išleidimo dienos. Pavyzdžiui, jei laikraštis išleistas lapkričio 10 d., atsakymai turi būti išsiųsti paštu ne vėliau kaip gruodžio 2 d. Gavę laiškus, išrinksime 5 žmones, kurių atsakymai teisingiausi. Nugalėtojais taps tik geriausiai atsakiusieji į klausimus, spausdintus visuose keturiuose laikraščio numeriuose. Šie žmonės bus apdovanoti Lietuvos diabeto asociacijos ir rėmėjų įsteigtais prizais: savikontrolės priemonėmis, knygomis ir kt. Nugalėtojai ir jiems skirti prizai bus paskelbti 2001 m. "Diabeto" laikraščio 1(29) numeryje.
       Linkime kuo geresnio žinojimo, taigi ir tobulesnės sveikatos kontrolės, visokeriopos sėkmės!

  Ką žinome apie diabetą
  (klausimai konkursui):


  1. Cukralige sergančio žmogaus kojas turi tikrinti:
  a) pats sergantysis kartą per savaitę;
  b) pats sergantysis kasdien;
  c) tik pėdų priežiūros specialistas.

  2. Prižiūrint kojas, reikia:
  a) nukarpyti nagus, išvalyti panages;
  b) nagus nukarpyti labai trumpai;
  c) nagus nukarpyti tiesiai.

  3. Kaip cukralige sergantis žmogus turėtų šalinti nuospaudas?
  a) peiliuku;
  b) pleistrais;
  c) pemza.

  4. Cukralige sergančiam žmogui tinkamiausi batai:
  a) tvirtais plačiais kulnais;
  b) vasarą atvirais galais pirštams;
  c) iš minkštos viršutinės odos, suvarstomi;
  d) iš kietos viršutinės odos, suvarstomi.

  5. Kojų žaizdos blogai gyja, jeigu:
  a) kraujo gliukozė blogai kontroliuojama;
  b) sutrikus kojų kraujo apytaka;
  c) sumažėjęs kojų jautrumas.

  6. Mažiausi kojų sužeidimai supūliuoja, jeigu:
  a) dažnai ligonio glikemija maža;
  b) glikemija dažnai esti per didelė;
  c) kartais glikemija būna per didelė.

  7. Atsiradus ant kojos žaizdelei, geriausia:
  a) gulėti;
  b) vartoti kraujagysles plečiančius medikamentus;
  c) ant žaizdos dėti insulino pavilgus;
  d) dešimt dienų vartoti antibiotikus;
  e) vartoti antibiotkus, iki užgyja žaizdelė.

  8. Žmogui, kuris rūko:
  a) didėja kraujagyslių pažeidimo grėsmė;
  b) vystosi diabetinė neuropatija;
  c) kyla širdies aterosklerozės rizika;
  d) mažėja insulino poveikis.

  9. Kasmet reikia ištirti:
  a) ar nepažeisti kojų nervai;
  b) ar sveikos akys;
  c) kasa;
  d) glikuotą hemoglobiną;
  e) inkstus.

  10. Autonominė diabetinė neuropatija gali sukelti:
  a) neskausmingą miokardo infarktą;
  b) širdies aritmiją;
  c) kosulį;
  d) kojų jautrumo stoką;
  e) erekcijos sutrikimą;
  f) šlapimo pūslės sutrikimus;
  g) vidurių laisvumą ar kietėjimą.

  11. Dėl diabetinės retinopatijos akių dugne pastebima:
  a) išsiplėtę venos, susiaurėję arterijos;
  b) mikroaneurizmos;
  c) kraujosruvos;
  d) naujai susiformavusios trapios kraujagyslės
  e) tinklainėje minkšti ir kieti židiniai.

  12. Dėl mikroalbuminurijos šlapime yra:
  a) drumzlių;
  b) baltymo albumino;
  c) nuo 30 iki 300 mg albumino (paros šlapimo litre).

  13. Gera ilgalaikė cukraligės kontrolė mažina šių pažeidimų grėsmę:
  a) skrandžio;
  b) kojų nervų;
  c) inkstų;
  d) plaučių;
  e) akių;
  f) klausos.

  PASITIKRINKITE!
  Atsakymai į konkurso "Ką žinome apie diabetą" klausimus,
  pateiktus "Diabeto" (Nr. 3/27) laikraštyje:
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  c b a, b, c, d, a, b b a, b b, c, e, f a, b, d c c a c a, c a, d a, d c, e, f


  Puslapis 24
  Naujos knygos

       Į pagalba žmonėms, sergantiems cukralige, yra išleistos trys knygelės.
       Autoriai Viktor Jorgens, Monika Grusser, Peter Kronsbein savo leidinius skyrė sergantiems II tipo diabetu "Kaip aš gydausi cukraligę" (besigydantiems tabletėmis) ir "Insulinas man padeda jaustis geriau".
       Sergantiems I tipo cukralige veikalėjį "Mano knyga apie cukrinį diabetą" parašė Viktor Jorgens, Monika Grusser, ir Michael Berger. Visus šiuos leidinėlius iš vokiečių kalbos išvertė Laima Mališauskienė, spaudai parengė LSDMD pirmininkė Juzefa Uleckienė. Knygelėse pateikiama daug vertingų žinių apie dietinę mitybą, kojų priežiūrą, fizinį aktyvumą, insulino terapiją, kitus gydymo būdus, priemones komplikacijoms išvengti.

       Knygelių galima ieškoti knygynuose, taip pat Lietuvos diabeto asociacijoje:
       Didlaukio 45-108, Vilnius,
       tel. (8-22) 76 88 84

        

  Vyr. redaktorė Vida Augustinienė
  Redakcijos kolegija: E. Baltrušaitienė, J.S. Danilevičius, O.R. Jurkauskienė, D.Kartheiser, L. Kaulakienė, D. Kvedaravičienė, A. Norkus, M.Šaltytė, J. Uleckienė, B. Urbonaitė, N. Voveraitienė, S.Žukauskaitė.
  Už autorių pareikštas mintis redakcija neatsako.
  Laikraščio steigėja ir leidėja: Lietuvos diabeto asociacija. Laikraštis išeina kartą per metų ketvirtį.
  Redakcijos adresas: Lietuvos diabeto asociacija, Didlaukio g. 45-108, 2057 Vilnius, tel. 76 88 84, faks. 76 92 91.