Ankstesnių laikraščio numerių archyvas  English version 

Laikraštis Diabetas
Lietuvos diabeto asociacijos laikraštis
No 2 (30) Gegužės 10, 2001

Eli Lilly - pagrindinis rėmėjas.
Laikraštį remia: Abbott Medisense, Berlin Chemie / Menarini pharma GmbH atstovybė, Roche Diagnostics atstovybė UAB "Eksmos MTC", Novo Nordisk, Pfizer H.C.P. corporation.


Saugokimės ketoacidozės

      Sergant diabetu ir jį nepakankamai kontroliuojant, labai greitai gali išsivystyti diabetinė ketoacidozė.
      Kas tai per būsena? Kuo ji pasireiškia? Koks ketoacidozės organizme kelias ir pasekmės? Apie tai ir kalbama šiame straipsnelyje, kuris parengtas pagal užsienio ir Lietuvos spaudą.
      Kaip žinoma, insulino reikia tam, kad energija gliukozės (cukraus) pavidalu iš kraujo patektų į visas organizmo ląsteles ir laiduotų jų funkcionavimą. Jeigu organizmas stokoja insulino, vyksta du sveikatai kenksmingi procesai:
      1. Gliukozė iš kraujo negali patekti į ląsteles, todėl jos kraujyje vis gausėja. Saldus kraujas kenkia kraujagyslėms ir daugeliui organų;
      2. Ląstelės, negaudamos gliukozės energijai, badauja. Tada energijai gauti organizmas ima ardyti riebalus. Dėl šio proceso atsiradę ketonai patenka į kraują ir nuodija organizmą.
      Sergant diabetu, ketoacidozė labai tikėtina, ypač gripo, slogos ar kitos užkrečiamos ligos atveju. Infekcija didina insulino poreikį. Trumpalaikį organizmo jautrumo insulinui mažėjimą gali sukelti ir kitos priežastys. Jas suprasti labai svarbu.
      Ketoacidozę galima įtarti tada, kai:
  kankina troškulys;
  dažnai šlapinamasi;
  staiga netenkama daug svorio;
  vargina pilvo skausmas ar vemiama;
  skauda vidurius;
  iš burnos sklinda acetono kvapas.
      Svarbu reguliariai tirtis kraujo gliukozės kiekį. Jei jis yra neįprastai padidėjęs, visuomet galima įtarti ketoacidozę. Esant ketoacidozei, iš riebalų kepenų ląstelių mitochondrijose gaminasi ketoniniai kūnai. Ketoniniai kūnai – tai energijos pernešėjai. Ląstelės mitochondrijos – tai tarsi maži energijos fabrikėliai.
      Yra skiriami du pagrindiniai ketoniniai kūnai: acetoacetatas (AcAc) ir 3-b-hydroksibutyratas (3HB). Acetonas yra trečiasis, ir jo kraujyje visada yra mažiausiai.
      Taigi terminas "ketoninis kūnas" yra taikomas trijų rūšių molekulėms apibūdinti: acetoacetatui, 3-b-hydroksibutyratui ir acetonui.
      Šiek tiek ketoninių kūnų kraujyje aptinkama visą laiką. Tačiau ilgą laiką badaujant arba labai sunkiai dirbant, ketonų kraujyje gali pagausėti ir sveikiems žmonėms. Ketonų randama taip pat naujagimių bei nėščiųjų kraujyje.
      Sergant diabetu, ūmios ketoacidozės atveju ketoninių kūnų - 3-b-hydroksibutyrato ir acetoacetato santykis nuo normalaus (1:1) išauga iki 10:1. Žmogaus organizmas labai greitai reaguoja į insulino trūkumą, todėl 3-b-hydroksibutyrato kraujyje jau galima rasti ir tuomet, kai acetono organizme dar nėra ir šlapime įprastais metodais jo neaptinkama.
      Acetoacetato atsiranda, organizmui skaidant riebiąsias rūgštis, kai energijai išgauti stokojama angliavandenių. Tiek acetoacetatas, tiek 3-b-hydroksibutyratas perneša energiją iš kepenų į audinius. Acetonas atsiranda, vykstant acetoacetato dekarboksiliacijos procesui. Jis yra supuvusių obuolių kvapo ir sklinda iš burnos ketoacidoze sergantiems žmonėms.
      Trūkstant organizme gliukozės, ketonų paskirtis – aprūpinti organizmą energija. Žmogaus smegenys, skirtingai negu kitų audinių, negali skaidyti riebiųjų rūgščių, pernelyg sumažėjus kraujo gliukozės. Tada ketoniniai kūnai aprūpina žmogaus smegenis trūkstama energija. Ilgo badavimo metu jie tiekia du trečdalius smegenims reikiamos energijos. Anksčiau ketonų kiekis buvo tiriamas namų sąlygomis tik šlapime. Tačiau mokslininkai nustatė, kad 3-b-hydroksibutyrato tyrimas tiksliausiai ir anksčiausiai nustato ketoacidozę. Iki šiol tai buvo galima atlikti tik ligoninių laboratorijose. Abbott Laboratories kompanijos MediSense padalinyje neseniai sukurta unikali sistema Optium, kuria galima labai tiksliai kraujyje ištirti ketonų 3-b-hydroksibutyratą. Pakanka mažyčio (5µl) kraujo lašelio, ir tyrimas atliekamas per 30 sek.
      Amerikos diabeto asociacija pataria naudoti Optium sistemą, norint kuo tiksliau ir anksčiau nustatyti pavojingą diabeto komplikaciją - ketoacidozę. Šią sistemą galima naudoti tiek ligoninėse, poliklinikose, gydytojo kabinete, tiek namuose ar bet kurioje kitoje vietoje, kai įtariama, kad kyla pavojus sveikatai.
      Patogu, kad šių naujų MediSense Optium prietaisų galima jau įsigyti ir Lietuvoje.

      Laima Kaulakienė
      MediSense konsultantė

Puslapis 2

Lietuvos diabeto asociacija – Tarptautinės diabeto federacijos narė
Burkitės Lietuvos diabeto asociacijoje ir veikite savo sveikatos labui
kartu su milijonais pasaulyje sergančių žmonių.
Lietuvos diabeto asociacija rūpinasi, kad gerėtų cukriniu diabetu sergančių žmonių gyvenimas.

Naudinga būti LDA nariu
LDA narys turi didesnę galimybę:


gauti naujausią informaciją apie sveikatos aktualijas;
padėti kitiems žmonėms gerinti savo ligos priežiūrą;
lengvatinėmis sąlygomis įsigyti savikontrolės priemonių.

Kuo gausiau suburiama LDA narių, tuo stiprėja Asociacija ir gali tobulinti diabeto priežiūrą.
Įstokite į savo rajono diabeto klubą ir tapsite LDA nariu.
Jei nežinote, kur ieškoti klubo, kreipkitės adresu:
LDA, Didlaukio g. 45 – 108, 2057 Vilnius, tel. (8-22) 768884.
Internetas: www.is.lt/diabetas
Elektroninis paštas: diabetas@is.lt
Lietuvos diabeto asociacija dirba visomis darbo dienomis 9-17 val.

LANKYTOJAI PRIIMAMI:
Pirmadieniais 13-17 val.
Antradieniais 13-17 val.
Trečiadieniais 13-17 val.
Ketvirtadieniais 9-12 val.
Pietų pertrauka 12-13 val.
Teikiama nemokama gydytojo endokrinologo konsultacija
Kabinetas įkurtas Vilniaus aukštesniosios medicinos mokyklos patalpose, Didlaukio g. 45, 111 kabinete. Gydytoja endokrinologė Eglė Rudinskienė nemokamai konsultuoja ir moko sergančiuosius cukriniu diabetu kol kas 3 kartus per savaitę.
Antradieniais 14-18 val.
Ketvirtadieniais 14-18 val.
Šeštadieniais 10-13 val.

Smulkesnė informacija telefonais:
(8-22) 300865
8-800-23332 nemokama linija
768 884 (Lietuvos diabeto asociacija)

Nepamirškime užsiprenumeruoti "Diabeto" laikraštį 2001 m. antrajam pusmečiui

      Prenumerata priimama visuose Lietuvos pašto skyriuose iki kiekvieno metų ketvirčio pirmo mėnesio 20 dienos. Laikraščio indeksas 0016. Laikraštis išeina vasario, gegužės, rugpjūčio ir lapkričio mėn. iki 10 d.
      Jums reikia iškirpti čia pateiktą prenumeratos kvitą, įrašyti duomenis, kam ir kokiu adresu užsakote laikraštį, ir nunešus į pašto skyrių sumokėti už 2 numerius. Vieno numerio kaina – 1 Lt ir pašto pristatymo išlaidos – 0,36 Lt. Kaip mus informavo Lietuvos paštas, jei kvitą prašote užpildyti pašto darbuotojo, papildomai reikės mokėti 1 Lt. Todėl siūlome jį užsipildyti patiems.

      Lietuvos diabeto asociacija


Puslapis 3
Diabeto mokykla

      Žmonių, sergančių diabetu, Lietuvoje kaip ir visame pasaulyje, sparčiai daugėja. Tai sąlygoja besikeičiantys mitybos ypatumai (angliavandeningas, riebus maistas), mažėjantis fizinis aktyvumas. Atrandami nauji medikamentai (insulino analogai, glikemiją mažinančios tabletės), tobulesnės savikontrolės priemonės, nauji insulino injektoriai ir dozatoriai. Medikamentus sergantysis turi vartoti kasdien visą likusį gyvenimą. Keičiasi diabeto diagnozavimo kriterijai, kontrolės rodikliai. Jie tapo kur kas griežtesni. Norint išvengti diabeto komplikacijų, reikia, kad glikemija nevalgius būtų ne didesnė kaip 6 mmol/l, 2 val. po valgio iki 7,5 mmol/l, glikuotas hemoglobinas iki 7%.
      Pasiekti tokių rezultatų nelengva. Ligonis turi turėti pakankamai žinių bei kasdien gerai mokėti jas taikyti. Visiems ligoniams būtina žinoti tinkamos dietos pagrindus, mankštos sąlygas. Sergantysis privalo mokėti elgtis hipoglikemijos ar hiperglikemijos atvejais, prižiūrėti akis, kojas. Žinios reguliariai atnaujintinos. Mokymasis gyventi, sergant lėtine liga, turi būti nuolatinis procesas.
      Pastaraisiais metais mokymas tobulėjo. Kas buvo draudžiama valgyti prieš kelerius metus, tą dabar medikai gali rekomenduoti tinkamai apskaičiuojant maisto kaloringumą. Žinias apie ligą sergantysis gauna diabeto mokykloje. Tačiau jos ne visur veikia. Kad galėtų mokytis daugiau žmonių, įkurta diabeto mokykla prie Lietuvos diabeto asociacijos - Didlaukio g. 45, 111 kabinetas. Čia sergantieji konsultuojami nemokamai. Teikiama informacija nemokamu telefonu. Kabinete dirbanti gydytoja endokrinologė Eglė Rudinskienė konsultuoja ir moko sergančiuosius cukriniu diabetu ligos kontrolės 3 kartus per savaitę:
  Antradieniais 14 – 18 val.
  Ketvirtadieniais 14 – 18 val.
  Šeštadieniais 10 – 13 val.
      Telefonas Vilniuje: 300865
      Nemokamas telefonas: 8 800 23332
      Įgytos žinios apie cukrinį diabetą įgalins geriau kontroliuoti ligą, tai apsaugos nuo komplikacijų, pailgins gyvenimą.

      Gyd. Alminas Jarašūnas
      Novo Nordisk A/S vadybininkas


Puslapis 5
,,Diabeto" skaitytojų anketa

      Atsakymus į ,,Diabete" nr.1(29) skelbtą anketą atsiuntė apie 1,5% skaitytojų.
      1. ,,Diabeto" laikraštį reguliariai prenumeruoja 89% atsakiusiųjų į anketą; kartais prenumeruoja, skaito bibliotekoje ar diabeto klube po 3% ir apie 8% žmonių laikraštį skolinasi iš kitų.
      2. Visą laikraščio informaciją skaito 81%; 2/3 informacijos - 8%; tik mažą dalį žinių - 5%; kiti žmonės – nepažymėjo anketoje, ką skaito.
      3. Perskaitę laikraštį: kolekcionuoja visus numerius 68%; išsikerpa įdomiausius straipsnelius - 11%; atiduoda kitiems paskaityti - 14% žmonių.
      4. Laikraštis padėjo skaitytojams: suprasti savikontrolės svarbą - 57%; reguliuoti vaistų dozes - 49%; tinkamai maitintis - 49%; psichologiniais klausimais - 30%; sužinoti apie valstybės teikiamą paramą diabetu sergantiesiems - 57%; įsitraukti į diabeto klubų veiklą - 35%; sužinoti diabeto srities naujoves - 70%.
      5. Apie ,,Diabeto" laikraštį skaitytojai sužinojo: iš gydytojo, slaugytojos - 30%; Lietuvos diabeto asocijoje ar klube - 51%; išgirdo per radiją, televiziją - 16%; patys domėjosi pašte – 3%.
      6. Laikraštį vertina: labai gerai - 38%; gerai - 54%; patenkinamai - 8%.
      7. Pasiūlymus dėl straipsnių įvairinimo pateikė 14% skaitytojų. Jie norėtų, kad būtų daugiau informacijos apie diabeto komplikacijas, jų stabdymą, medikamentus; apie klubo sąnarių artrozę; patarimų mitybos klausimais; dializuojamų ligonių priežiūrą, režimą. Pageidaujama straipsnių, kuriuose ilgą laiką sergantys diabetu žmonės papasakotų, kaip kontroliuoja ligą. Dėl leidinio apipavidalinimo priekaištų niekas nepareiškė. Tik 3% žmonių siūlo mažinti ar visai atsisakyti nuotraukų bei kartojamų reklamų. Siūloma įvesti pastovų skyrelį ,,Klausimai – atsakymai". Nemaža dalis skaitytojų pageidautų laikraštį gauti kas mėnesį. Skaitytoja iš Kaišiadorių norėtų tapti klubo nare, tačiau rajone jo nėra. (LDA pastaba: klubas Kaišiadoryse buvo įregistruotas, tačiau neveikia. Siūloma atnaujinti jo veiklą.)
      8. Informacija apie skaitytojus: sergantieji I tipo diabetu - 27%; II tipo - 68%; šeimos nariai - 5%.
      9. Skaitytojų išsilavinimas: aukštasis - 14%; spec. vidurinis - 16%; vidurinis - 51%; nebaigtas vidurinis - 5%.
      10. Skaitytojų socialinė padėtis: studentai - 3%; tarnautojai - 8%; darbininkai - 14%; pensininkai - 70%; bedarbiai - 5%.
      Širdingai dėkojame visiems ,,Diabeto" skaitytojams. Mums labai svarbi kiekvieno Jūsų nuomonė apie LDA leidinį. Atsižvelgdami į pasiūlymus, teiksime kuo daugiau Jus dominančios informacijos. Kviečiame visus pasidalyti savo patirtimi, kaip sekasi įveikti ligą. Galbūt Jūsų pavyzdys padės daugeliui žmonių pasitikėti savimi, gerinti ligos kontrolę, kūrybingai dirbti ir nenusiminti. Tobulinkime savo leidinį bendromis pastangomis. Informuokime apie jį kitus sergančiuosius, dalykimės žiniomis su tais, kurie galbūt turi daug rūpesčių ir nežino, kaip tvarkytis. Laukiame Jūsų laiškų.

      ,,Diabeto" redakcinė kolegija


Puslapis 6
Lietuvos diabeto asociacijos kronika

  2001 m. sausio 8-10 d. įvyko pirmasis projekto „II tipo cukriniu diabetu sergančiųjų mokykla LDA" dalyvių susitikimas. Mokymo programoje dalyvauja 100 žmonių iš 16 rajonų diabeto klubų.
  Sausio 11 d. LDA atstovai V. Augustinienė, D. Kvedaravičienė, O. Jurkauskienė, R. Lisauskas, D. Kartheiser susitikime su sveikatos apsaugos viceministru V. Radavičiumi pateikė Asociacijos pasiūlymus dėl būtinumo organizuoti visų sveikatos priežiūros institucijų atstovų pasitarimą strateginiais diabeto klausimais. Kol kas atsakymo į siūlymą negauta.
  Vasario 8 d. LDA prezidentė V. Augustinienė su Vyriausybės patarėju sveikatos klausimais K. Štaru kalbėjosi apie diabetu sergančių žmonių keliamus klausimus. K. Štaras pritarė siūlymui organizuoti SAM visų sveikatos priežiūros institucijų susitikimą tiems reikalams aptarti ir žadėjo tarpininkauti, kad susitikimas įvyktų. Vėliau jis informavo LDA, kad renginiui pritarė ir SAM viceministras V. Radavičius.
  Vasario 22 d. Šilutės diabeto klubo narių susirinkime prezidentė V. Augustinienė pasakojo apie cukrinio diabeto tinkamos kontrolės svarbą. Cholesterolio tyrimus susirinkimo dalyviams nemokamai atliko Eksmos MTC atstovė J. Margelytė.
  Vasario 27 d. LDA kartu su Zarasų PSPC ir diabeto klubu surengė seminarą „Cukrinio diabeto aktualūs klausimai". Pranešimus skaitė prof. J. Danilevičius, gyd. G. Zaleckis. Su LDA ir klubo veikla supažindino V.Augustinienė ir Z. Černovienė.
  Kovo 2 d. su nesenai įsikūrusio Visagino diabeto klubo nariais susitiko LDA vadovė ir gyd. G. Zaleckis.
  Kovo 10 d. Kauno bendrija „Likimas" minėjo savo veiklos dešimtmetį. Jubiliatus pasveikino LDA prezidentė V. Augustinienė. Daug padėkos žodžių pirmininkei L. Vitkauskienei už nuoširdų darbą pasakė ir mažieji bendrijos nariai, ir jų tėveliai. Gražia švente džiaugėsi visi jos dalyviai.
  Kovo 13 d. Raudonojo kryžiaus ligoninėje slaugytojų diabetologių kursų klausytojoms LDA prezidentė papasakojo apie asociacijos veiklą ir sergančiųjų rūpesčius. Kvietė padėti geriau kontroliuoti pacientų ligą.
  Kovo 14 d. Druskininkų diabeto klubo „Atgaja" pirmininkės J. Šimonienės pakviesti aptarti miesto sergančiųjų problemas dalyvavo savivaldybės, ligoninės, poliklinikos vadovai, LDA prezidentė. Susitikime kalbėjo ir klubo nariai, buvo spaudos atstovų.
  Kovo 22 d. LDA būstinėje lankėsi Kuršėnų diabeto klubo delegacija (21 žmogus). Pasidalyta rūpesčiais ir džiaugsmais. Daug patarimų svečiams gydymo klausimais davė LDA talkinanti gydytoja endokrinologė E. Rudinskienė.
  Kovo 26 d. Invalidų reikalų tarybos prie LR Vyriausybės surengtame seminare „Dėl programų rašymo" dalyvavo LDA vadovė.
  Kovo 28 d. simpoziume „Neuropatija. Šiuolaikinė diagnostika ir gydymas" dalyvavo LDA prezidentė, taip pat tarybos nariai gydytojai endokrinologai.
  Kovo 29 d. LR Seime vykusioje konferencijoje „Pacientas ir sveikatos priežiūra" LDA atstovavo J. Janušaitis, J. Laiva, O. Jurkauskienė, J. Treinys, D. Kavaliauskienė, G. Sereikienė. Pranešimą „Pacientų sveikatos priežiūros paslaugų vartotojų vaidmuo sveikatos apsaugos sistemoje" skaitė V. Augustinienė.
  Kovo 30 d. Elektrėnų diabeto klubo narių susirinkime LDA prezidentė kvietė klubo vadovus aktyvinti savo veiklą, dalyvauti Asociacijos renginiuose, teikti diabetu sergantiems žmonėms aktualią informaciją.
  Balandžio 4 – 5 d. Vilniaus aukštesniojoje medicinos mokykloje paskaitas apie sergančiųjų diabetu mitybą dietisčių kursų studentėms skaitė V. Augustinienė. Mokyta sudaryti individualų žmogaus mitybos planą, kviesta bendradarbiauti su rajonų diabeto klubais.
  Balandžio 5 d. įvyko LDA susitikimas su Lietuvos medicinos studentų asociacijos atstovais. Aptartos bendradarbiavimo galimybės, balandžio 27 d. dalyvaujant LiMSA projekte „Už sveiką rytojų".
  Balandžio 9-11 d. įvyko antrasis projekto ,,II tipo diabetu sergančiųjų mokykla LDA" dalyvių susitikimas.
  Balandžio 19 – 20 d. Maskvoje eksponuotoje parodoje "Žizn bez vlasti diabeta", taip pat tarptautiniame seminare diabeto spaudos atstovams dalyvavo LDA prezidentė, Tarptautinio diabeto žurnalų komiteto Europos regionui komiteto narė V. Augustinienė.
  Balandžio 21 d. Vilniaus "DIA" klubas organizavo konferenciją diabetu sergantiesiems.
  Gegužės 10 – 11 d. Druskininkuose vyks seminaras LDA kolektyvinių narių diabeto organizacijų vadovams.
  Birželio-rugpjūčio mėn. Palangoje, Plateliuose, Druskininkuose planuojamos stovyklos LDA nariams – vaikams ir jaunimui. Kviečiami klubų vadovai, kuo skubiau pateikti Asociacijai sąrašus vaikų, norinčių jose dalyvauti.


Puslapis 7
Lietuvos diabeto asociacijos skelbimas

      Roche Diagnostics atstovybei Lietuvoje Eksmos MTC ir Abbott Medisense remiant, Lietuvos diabeto asociacijos nariai gali palankesnėmis sąlygomis įsigyti aparatėlius Glucotrend 2 ir Precision Q.I.D. kraujo gliukozei nustatyti. Šiuo reikalu prašoma kreiptis į LDA tel. 8-22 768884 arba į rajono diabeto klubą.
      Žmonėms, besigydantiems insulinu, VLK pagal gydytojo receptą metams kompensuoja 150 diagnostinių juostelių. Jų yra vaistinėse tinkamų įvairiems gliukomačiams, taip pat BMTest 144, nustatančių glikemiją pagal spalvų skalę (be aparato).


Tarptautinės diabeto federacijos informacija

      Tarptautinė diabeto federacija kviečia jaunus žmones, dirbančius besivystančiose Afrikos, Azijos, Centrinės ir Rytų Europos bei Lotynų Amerikos šalyse, studijuoti kitoje šalyje. Tarptautinės diabeto federacijos 2001 m. Mokymo fondų remiamų studentų uždavinys yra išmokti sergančiųjų diabetu sveikatos priežiūros klinikinės ir mokslo technikos pagrindų. Tikimasi, kad įgyti gebėjimai pagerins savos šalies gyventojų sveikatos priežiūrą. Lėšų pareiškėjai gali tikėtis iš ,,IDF/Aventis Pharma Fund 2001" arba ,,Mary Jane Mayes Fund 2001". Prašymą tuo pačiu metu galima rašyti tik į vieną iš šių fondų ir pateikti iki 2001 rugsėjo 30 d. Tarptautinei diabeto federacijai.
      Apie šiuos fondus ir pareiškimų pateikimo tvarką detalios informacijos galima rasti TDF interneto puslapyje: www.idf.org arba tiesiog kreipiantis adresu:

      Ms. Anne De Boeck
      Executive Assistant

      International Diabetes Federation
      1 rue Defacqz
      B-1000 Brussels
      Belgium

      Tel.: 32 2 5385511
      Fax: 32 2 5385114
      E-mail: idf@idf.org


Puslapis 8
Pabuvome kartu

      Radviliškio laisvalaikio studijoje ,,Lituanika" buvo gražiai paminėta Pasaulinė invalidų diena. Šventės dalyvius sveikino, geros sveikatos, žvalumo visiems linkėjo rajono meras V. Simelis, Lietuvos neįgaliųjų žmonių organizacijos viceprezidentas G. Aleksa, rajono savivaldybės gydytoja V. Kungienė. Skambiomis dainomis, vingriais šokiais dalyvius linksmino Baisogalos etnografinis ansamblis ,,Dainoriai", nuotaikingų dainų padainavo ir grupė karių. Mįslingas buvo diabeto klubo ,,Likimas" parengtas vaišių stalelis, paženklintas žaibu ir klaustukais. Klubo vicepirmininkė Z. Paurienė paaiškino. Visiems sergantiesiems svarbus klausimas – kada diabetas bus pagydomas.
      Radviliškiečiai atšventė ir šv. Valentino dieną. Ją rengė ,,Likimo" klubas ir Lietuvos aklųjų, bei silpnaregių sąjunga. LASS rajono tarybos pirmininkė J. Aižinienė pasakojo apie šv. Valentino istoriją, savo eiles skaitė poetas ir dainininkas K. Gailius, koncertavo ,,Pasagėlės" ansamblis, vadovaujamas R. Godelienės. Susitikimą vedė LASS rajono tarybos vadovė ir diabeto klubo "Likimas" pirmininkas J. Dambrauskis.

      Laikraščio ,,Mūsų kraštas" informacija

Identifikavimo apyrankė

      Pranešame, kad diabetu sergantys žmonės gali įsigyti identifikavimo apyrankę. Nelaimės atveju, pvz., ištikus hipoglikemijai, ji padės šalia esantiesiems, taip pat medikams greičiau nustatyti, kad žmogus serga cukriniu diabetu. Apyrankėje išgraviruota ženklelis ,,dia", taip pat sergančiojo vardas, pavardė, telefonas, kuriuo reikėtų pranešti apie žmogaus būklę; nurodomi jo vaistai - insulinas ar tabletės.
      Apyrankių (pasidabruotų, paauksuotų, sidabrinių ar auksinių pagal pageidavimą ir finansines galimybes) galima užsisakyti ar teirautis smulkesnės informacijos adresu:

      UAB ,,Alpera"
      Titnago g. 10, Vilnius 2053
      Tel.: 8 22 311667
      Tel./faksas: 8 22 455012
      Mob. tel. 8 287 16182

      Diabeto klubų, bendrijų, draugijų vadovai kviečiami apie šią galimybę informuoti savo miesto ir rajono sergančiuosius, taip pat padėti gauti apyrankes pageidaujantiesiems. Apie apyrankės reikšmę reikėtų informuoti greitosios pagalbos, policijos darbuotojus bei visą bendruomenę.

      Lietuvos diabeto asociacija


Puslapis 9
Mokykimės diabeto kontrolės

      1999 m. rugsėjo - gruodžio mėn. Šiauliuose buvo atlikti glikuoto hemoglobino tyrimai 365 diabetu sergantiems žmonėms. Rezultatai parodė, kad 77,5% patikrintų ligą kontroliuoja blogai (HbA1c daugiau negu 7,5%), 19,5% - patenkinamai (HbA1c - 6,5-7,5%) ir tik 3% - gerai (HbA1c mažiau negu 6,5%).
      1998 - 2000 m. Lietuvos seserų diabeto mokytojų draugijos pirmininkės J. Uleckienės ir diabeto klubų vadovų iniciatyva HbA1c tyrimai buvo atlikti Medicinos diagnostikos centre 204 diabetu sergantiesiems iš 9 klubų. Tik 8,3% patikrintų žmonių ligą kontroliuoja gerai, 39,2% - diabeto kontrolė patenkinama, net 52,5% žmonių - bloga ligos kontrolė.
      Kokia pagrindinė nesėkmingo gydymo priežastis? Lėtinę ligą gerai valdo tik tie ligoniai, kurie jaučiasi atsakingi, dalyvauja gydymo procese ir vykdo gydytojo nurodymus. Gydydamas lėtinėmis ligomis sergančiuosius medikas, turi pasirūpinti jų mokymu. Pedagoginis darbas yra svarbi sudėtinė mediko veiklos dalis, lemianti gydymo kokybę. 1991 m. Kopenhagoje įvykusioje PSO sesijoje visų Europos šalių sveikatos apsaugos ministrai pasirašė 5 metų diabeto mokymo programos rezoliuciją. Joje nurodoma, kad pagrindinė priemonė, laiduojanti gerą ligos kontrolę ir vėlyvųjų komplikacijų mažinimą, yra pacientų mokymas.
      Lietuvoje diabeto kontrolės mokymas dar nėra geras. Daugiausia reikiamų žinių sergantieji gauna Kauno bei Vilniaus universitetinių ligoninių diabeto centruose, taip pat Birštono ir Palangos sanatorijose. Deja ten patenka nedaug žmonių. Rajono endokrinologas, ambulatorijoje konsultuodamas ligonį, tegali jam skirti 20 min. Per trečdalį valandos jam reikia apžiūrėti ligonį, pasidomėti jo savijauta, numatyti reikalingus papildomus tyrimus, nustatyti negalavimų priežastis, koreguoti gydymą, išrašyti vaistus, patarti, kaip juos naudoti, užpildyti dokumentaciją. Manau, niekas neabejoja, kad paciento mokymui laiko nelieka.
      Lietuvos diabeto asociacijoje ir Šiauliuose 2000 m. spalio 9-20 d. anketomis buvo apklausti 124 žmonės. Apklausoje dalyvavo 37 pacientai gydomi dieta ar tabletėmis ir 87 - besileidžiantys insuliną. Anketose buvo klausiama, ar jie lankė diabeto mokyklas ligoninėje, poliklinikoje, sanatorijoje, kokią naudą ten gavo. Pateikiame atsakymus:
Gydomi tabletėmis ar dieta (pildė anketas)
37
Nesimokė
20
Mokėsi, išmoko mitybos planavimo pagrindų
12
Mokėsi, bet neišmoko
5
Gydomi insulinu (pildė anketas)
87
Nesimokė
25
Mokėsi, išmoko savikontrolės, insulino dozės keitimo bei mitybos planavimo pagrindų
40
Mokėsi, bet šias žinias gerai neįsisavino
22
    & apie diabeto komplikacijas.
      Beje, į laikraštyje paskelbtus klausimus atsakė patys aktyviausi ir labiausiai apsišvietę Lietuvos diabeto asociacijos nariai. Kiti sergantieji turbūt atsakytų blogiau.

      Gyd. Egidija Baltrušaitienė


Puslapiai 10-11
Visada šalia

      Kova už gyvenimą
      Žmogus, apie kurį rašysiu, suteikė mano varganam gyvenimui prasmę. Be jo šis būtų pilkas, niūrus, be juoko, be džiaugsmo atgarsio. Jam esu skolingas daug daugiau negu kuriam kitam Žemės gyventojui, ir ši skola tokia didelė, kad aš negebėčiau net per tris savo gyvenimus jos išpirkti. Ne, ji nematuojama pinigais. Jai atlyginti reikėtų kur kas didesnių vertybių. Tas žmogus yra motina, suteikusi man gyvybę.
      Sakysite, kad kiekvienas vaikas yra dėkingas savo motinai ir čia nesą nieko neįprasto. Vis dėlto manasis atvejis ypatingas. Kad tai tiesa, svarbius gyvenimo įvykius trumpai papasakosiu.
Pasaulį išvydau 1984 metų spalio 13- ąją, nors motulė gamta man buvo parinkusi gruodžio mėnesį. Per gimdymą dėl medikų kaltės tijose vietose man buvo užspausti stuburo kanalo nervai. Nuo pat pirmos dienos tapau neįgaliu žmogeliu. Motinai iškart pasiūlyta atsisakyti tokio kūdikio. Ji to nepadarė ir nuo pat pirmųjų dienų pradėjo kovą už mano gyvenimą.
      Mano būklė iš tiesų buvo apgailėtina. Nereagavau į jokius išorės veiksnius, išskyrus garsą ir šviesą. Jokių refleksų nerodžiau kutenamas, judinamas. Kai suėjo metai, man atlikta pirma operacija. Po kelių mėnesių prasidėjo tas laikotarpis, per kurį ieškota būdų ir priemonių mane gydyti. Visą laiką mama leisdavo gydymo įstaigose arba namuose, stengdamasi gerinti mano būklę. Vienerių metų aš dar negebėjau sėdėti ant kėdės su atrama. Tačiau motina nenuleido rankų ir kovojo toliau. Viskas vykdavo labai pamažu: skubėti būtų neatsakinga. Pradėdavo nuo mažiausių smulkmenų, tačiau, pasiekusi tikslą,niekada nesustodavo. Sakydavo: ,,Tu atsisėdai, aš laiminga, bet būsiu dar laimingesnė, kai atsistosi". Taip reikalaudama iš manęs pažangos, ji vylėsi dienų dienas. Mūsų dienotvarkė buvo suskirstyta į tris dalis: mankšta, mankšta, poilsis. Kelerių metų vaikui tai sunkus išbandymas ir dar sunkesnis jo motinai. Sunkiausia tokiam vaikui paaiškinti, kad visa tai būtina jam pačiam, kad pats galėtų vaikščioti.
      Mama niekada neprarasdavo vilties, ir štai vieną saulėtą 1988 metų dieną jos sūnus žengė pirmus žingsnius. Nuo tada dar įnirtingiau pradėta grumtis su likimu, kuris kiek šviesėjo. Atsiradus menkiausiai progai, motina jos griebdavosi kaip skęstantysis šiaudo. Pradėjus daryti Lietuvoje operacijas vaikams, sergantiems cerebraliniu paralyžiumi, ji ėmėsi visų priemonių, kad tai būtų atlikta ir man. Taip visa operacijų virtinė tobulino mano vaikščiojimo įgūdžius. Motina šias operacijas emociškai ir fiziškai labai sunkiai išgyvendavo. Rezultatai pateisindavo lūkesčius. Tačiau jos atlikdavo tik pusę darbo. Labai sunkiais ir ilgais reabilitacijos laikotarpiais reikėdavo ypatingų mūsų abiejų pastangų.
      Ilgainiui aš pradėjau tvirčiau vaikščioti. Iš pradžių trumpais atstumais, ramsčiuodamasis lazdele, paskui ryžausi žengti savarankiškai. Nors mano eisena nebuvo tobula, bet aš žingsniavau, ir tik dėl motinos begalinio ryžto bei atkaklumo.

      Vienatvė
      Taip jau susiklostė, kad dabar vėl esu po kelių operacijų, vėl reabilitacijos laikotarpis. Jau beveik dveji metai. Ir per visą tą laiką aš labai retai išeinu į kiemą, retai mane aplanko draugai, nedalyvauju renginiuose. Dažnai lieku vienas namuose, nes vis dar negaliu tvirtai atsistoti – išbuvusios sugipsuotos septynis mėnesius kojos labai nusilpo.
      Likau vienas… vienas… Sėdžiu kambaryje… Darosi nesmagu, liūdna… Įsijungiu televizorių – nieko įdomaus nerodo. Tada įjungiu kompiuterį – gal žaisdamas ,,prastumsiu" laiką, kuris slenka taip lėtai, kad sekundė – tartum valanda. Laikas lyg sustojęs… Negaliu ištverti visiškos vienatvės. Kartais man reikia vienatvės, bet tik ne dabar… Žvelgiu pro langą. Kieme vaikai bėgioja, krykštauja, linksminasi, o aš vienas… Viliuosi: „Gal koks draugas užsuks? Būtų labai smagu". Bet tikimybė maža… Net kompiuteris nepadeda (jis vienintelis mano draugas)… Pradedu širsti ant viso pasaulio, tokio abejingo, bejausmio, šalto, svetimo. Tačiau, kiek aprimęs, suprantu, kad tik pats esu savo likimo kūrėjas. Pats kaltas, kad taip ilgai neatsistoju .. Mama per visus tuos sunkius metus padarė, ką galėjo. Savo jaunystę, sveikatą aukojo, kad aš vaikščiočiau… Netgi dabar ji su manimi mankštinasi: tam reikia daug jėgos ir stiprybės… Daktarai irgi atliko viską kuo puikiausiai, kad mano eisena gerėtų. Kaltas tik aš, nes tik pats galiu prisiversti mankštintis. Bet man tai daryti ištisus penkiolika metų (iš šešiolikos) – kasdien, be perstojo kartoti tuos monotoniškus pratimus, įgrisusius iki gyvo kaulo, nusibodo. Juk tiek daug valios reikia, o aš šiuo metu jaučiuosi visiškai bevalis. Žinoma, vis vien stengiuosi. Tik mano mankšta turi sau lygų konkurentą – mokslą, kuris irgi man labai svarbus. Svarbus, nes vienintelis gerai veikiantis daiktas – mano galva. Juk nevaldomomis kojomis aš nei gatves šluočiau, nei krovinius nešiočiau… Telieka mokytis. Mokytis, kad įgyčiau išsilavinimą – ateities pragiedrulį. Todėl gerai mokausi. Mokslas iš manęs ima labai daug – daug daugiau, negu aš jam galiu skirti. Todėl dažnai man kyla klausimas – knyga ar mankšta? Kai daugiau mankštinuosi, kenčia žinios, o kai daugiau mokausi, stoka mankštos. Niekada nepavyksta padaryti taip, kad ir vilkas būtų sotus, ir avelė nepapjauta… Todėl neretai mane šie du dalykai trauko į abi puses. Visada būnu kupinas prieštarų: mankšta man yra svarbi, bet be mokslo aš pražūsiu, o be mankštos niekur toli nenueisiu… Juk kai būsiu studentas, laikas manęs negailės. Bus tempas, reikės visur spėti… Bet jeigu prastai mokysiuosi, - koks iš manęs bus studentas?… Nuo tų minčių man darosi bloga… Košmaras… Pažiūriu į laikrodį – jau penkios valandos… Tyla. Tik laikrodis tiksi… Temsta… Blykčioja mašinų šviesos. Tikriausiai jau grįžo namiškiai. Bet mašina nuvažiuoja… Žingsniai laiptinėje. ,,Gal jie?"…,,Ne, tai pas kaimyną!"… Klaikiai nuobodu… Vėl važiuoja lengvoji. Laukiu: ,,Gal jie". Žingsniai laiptinėje. Vis arčiau. Mama, tėtis… Pagaliau ne vienas. Tačiau pats nežinau, kodėl pykstu… Prasiveria durys, įeina mama. Jos veidas švyti, bet aš dar nirštu. Nutaikau rūgščią miną, o ji vis tiek šypsosi. Prieina, apkabina, pabučiuoja į skruostą ir sako:
      - Kaip mes tavęs pasiilgom, svečiuose visi pasigedo tavęs!…
      Nurimstu… Gera…

      Kada motina šypsosi
      Jau rytas, aš nubudau… Kieme sninga… Visur balta… Kambary dvelkia kalėdine nuotaika. Pakloju lovą, prikeliu brolį. Einu pusryčių. Priėjęs pamatau rūškaną motinos veidą… Spėlioju: ,,Tuoj kažkas bus?… Turbūt aš kaltas?… Gal išsisuksiu?"… Baigęs valgyti, greitai einu nuo stalo, nes nenoriu su mama pakliūti į ,,kryžminę ugnį"… Pakeliu galvą, ir mūsų žvilgsniai susiremia. ,,Dabar man jau niekas nebepadės". Stoviu prieš ją kaip pirmokėlis, išdaužęs langą, prieš savo mokytoją – sutrikęs, nerandantis, ką sakyti, kaip aiškintis. Tačiau įvyko stebuklas. Ji, nieko man nepasakiusi, nepriekaištavusi, atsitraukia į šalį ir duoda man kelią. Nieko nelaukęs, kiek pajėgdamas skubu į savo kambarį… Pykstu pats ant savęs. ,,Kad kur mane galas griebtų", nedarau tos savo nepakenčiamos mankštos! Ilgai sau priekaištauju, tačiau vis tiek nenoriu mankštintis. Mane sukaustė stingulys… Aš jo neįveikiu… Staiga tarpduryje atsistoja mama.. Veidas švyti, bet akyse kibirkštys… Mane užplūsta nerimo banga, kuri pamažu didėja… Prasideda motinos priekaištai, o tai greitai virsta tikromis rietenomis. Įsiplieskia barnis… Koks esu bejausmis padaras, kad gadinu mamai ir sau nuotaiką… Baramės… „Juk vienintelis dalykas, dėl kurio kyla mudviejų barniai, yra mankšta"… Greitai imuosi neatliktos pareigos… „Bet diena jau sugadinta, ir viskas dėl mano kaltės – dėl tingumo"… Labai nesmagu… Atlikdamas pratimus, mąstau: „Kaip čia ištaisius padėtį?" Jokios skaidrios minties.
      Baigęs mankštą, imuosi savo paties sukurto susitaikymo plano. Įnirtingai, visomis pastangomis tvarkausi kambarį. Šveičiu, kad net blizga. Tačiau mamos nuotaika negerėja. Uoliai išvalau visus kampelius, sudėlioju kiekvieną daiktelį. Bet norimo rezultato nėra… Apmaudu… „Gal suplauti indus?"… Ne, kokia kvaila mintis! Galiausiai prieinu prie mamos ir iš sielos gelmių prašau:
      - Atleisk man, mama… Atleisk…
      Tyla… Begalinė tyla… Pagaliau mama taria:
      - Tu prasikaltai, tačiau matau, kaip išgyveni, kaip kremtiesi, atleidžiu. Liūdnai atsidūsta. Akys žvelgia pro langą.
      - Ačiū, mama!
      Lyg koks akmuo nuo širdies nusirita. Veidas šviesėja, mintys skaidrėja. Rimstu. Apima šventinė nuotaika.

      Robertas Šimonis
      Druskininkų „Ryto" vidurinės mokyklos 10h klasės mokinys

      Tęsinys kitame numeryje.


Puslapis 12
12 būdų kraujo spaudimui reguliuoti

      Didelis kraujo spaudimas gali neturėti juntamų požymių, tačiau iš lėto veikti jūsų organizmą ir didinti diabeto komplikacijų grėsmę. Žinotina, kad rekomenduojama kraujospūdžio riba yra 130/80.
      Laimė, yra būdų reguliuoti padidėjusį kraujo spaudimą. Jei jūs jau dėl jo skundžiatės, naudokitės pateiktais patarimais. Jokiu būdu nesiliaukite vartoję gydytojo paskirtų kraujo spaudimą mažinančių vaistų.
      Dažniau valgykite kalio turinčių maisto produktų. Tai vaisiai ir daržovės. Itin gausu kalio bananuose, džiovintose slyvose, slyvų bei greifrutų sultyse, razinose, melionuose ir bulvėse.
      Vartokite magnio turinčių maisto produktų. Tai nesmulkinti grūdai, žalios lapinės daržovės, kai kurios jūros gėrybės ir liesa mėsa.
      Ribokite produktų, kuriuose yra natrio. Natrio yra daugelyje šaldytų, skardinėse laikomų produktų, sūdytuose užkandžiuose, konservuotoje mėsoje ir daugelyje kitų maisto pusfabrikačių. Keiskite juos nesūdytu maistu, šviežiais vaisiais ir daržovėmis, nesūriais užkandžiais, pvz., spragintais kukurūzais. Išbandykite druskos pakaitalus, kuriuose yra kalio.
      Valgykite neriebius pieno produktus. Jūs jau žinote, kad kalcis stiprina kaulus. Mažiau žinoma, kad kalcis taip pat mažina kraujo spaudimą. Atidžiai tikrinkite maisto sudedamąsias dalis, nes kai kuriuose pieno produktuose yra natrio.
      Nerūkykite!
      Reguliariai lankykite aerobikos pratybas. Prieš sportuodami konsultuokitės su gydytoju.
      Pradėkite kilnoti svarelius ar atlikti kitus jėgos pratimus, jei gydytojas tam pritaria. Svarbu pažymėti, kad ir aerobika, ir jėgos pratimai mažina sistolinį ir diastolinį kraujo spaudimą.
      Sekite savo kūno svorį. Jei esate normalios kūno masės, stenkitės tai ir palaikyti. Jei turite viršsvorio – konsultuokites su dietologu dėl vartojamų kalorijų mažinimo programos, kuri jus patenkintų ir būtų įvykdoma.
      Jei vartojate alkoholį, darykite tai saikingai. Pasiklauskite gydytojo apie leistiną šių gėrimų vartojimo normą.
      Venkite streso. Gyvendami vien tik darbu ir nemokėdami atsipalaiduoti, didinate širdies ligų ir net infarkto riziką. Raskite kasdien laiko atsipūsti. Išbandykite jogos pratimus, meditaciją ar kitas stresą mažinančias priemones.
      Aptarkite su gydytoju visus savo vartojamus medikamentus. Kai kurie vaistai didina kraujospūdį arba mažina kraujo spaudimą reguliuojančių vaistų poveikį.
      Reguliariai tikrinkitės kraujo spaudimą. Tai turėtų būti atliekama kiekvieno vizito pas gydytoją metu. Priminkite jam apie tai.

      Paruošė Dainara Kartheiser
      pagal ,,Diabetes Forecast" November 2000


Puslapis 13
Saugios kelionės!

      Žmogus, sergantis I tipo diabetu, vartojantis naujausius insulinus ir tinkamai kontroliuojantis kraujo gliukozę gali saugiai vairuoti automobilį, kaip ir sveikas. Bet, prieš sėdant už vairo, svarbu pasirūpinti, kad nekiltų pavojus pačiam, kitiems vairuotojams ir keleiviams.
      Nuspręsti, kada vairuoti saugu, yra keblu. Nors kraujo cukraus pokyčiai nedideli, svarbu jį pasitikrinti. Bet, jei kraujo cukraus mažėja, trinka mąstymas, svaigsta galva, vadinasi reikėtų nedelsiant nuodugniai, pasitikrinti.
      Tyrimai rodo, kad ne visi diabetu sergantys žmonės junta, kai mažėja kraujyje gliukozės, ir vairuoti esti nesaugu. Kai kurie sakosi galintys vairuoti, kai jų kraujo rodiklis – su mažiau nei 3 mmol/ l (40 mg/ dl).
      Žinotina, kad 4 mmol/l (70 mg/ dl) yra mažas cukraus kiekis. Esant 3,3 mmol/l (60 mg/dl) lėtėja mąstymas, blogėja vairavimo gebėjimai. Kai gliukozės – 2,3 mmol/l (40 mg/ dl), neretai prarandama sąmonė.
      Vis plačiau taikant intensyvią insulino terapiją, didėja hipoglikemijų rizika ir vairavimo saugumas kelia rūpesčių, kaip niekada anksčiau.

      Todėl reikėtų laikytis kai kurių praktinių taisyklių:
  Visuomet pasitikrinkite kraujyje cukraus kiekį prieš sėsdami į automobilį. Jei rezultatas yra mažiau kaip 4 mmol/ l, nevažiuokite. Suvalgykite 15 g angliavandeningo maisto ir po 15 minučių tyrimą pakartokite.
  Ilgai trunkančiose kelionėse cukrus tikrintinas kas 1 – 2 val., ypač privalomas atsargumas, kai kraujyje cukraus mažėja. Esant pavojingam rodikliui, užvalgykite ir nepradėkite vairuoti iki gliukozė normalizuosis.
  Kelionę reikėtų planuoti taip, kad būtų įmanoma pavalgyti įprastu laiku.
  Automobilyje turėtų būti greitai įsisavinamų angliavandenių: gliukozės tablečių ar saldaus gėrimo.
  Neatidėliokite cukraus kontrolės ar hipoglikemijos gydymo dėl kurių nors nepatogumų. Priešingu atvėju bus daug blogiau gulėti ligoninėje ir remontuoti automobilį.

      Kiti saugios savijautos būdai:
  Pažinti hipoglikemijos simptomus.
  Jei dažni hipoglikemijos atvejai, privalu konsultuotis su gydytoju, gali tekti keisti gydymo planą.
  Nevalia klysti tikint, kad prityręs vairuotojas, kuriam retos hipoglikemijos, gali saugiai vairuoti nors kraujyje mažai gliukozės.
  Hipoglikemija yra labai klastinga. Vairuotojas gali pradėti vingiuoti skersai kelio ir to visiškai nejausti.

      Pagal ,,Diabetes Forecast" April 2000
      parengė Dainara Kartheiser


Puslapis 14
Viešnagė Vilniuje

      Kovo mėnesio pabaigoje dvidešimt vienas Kuršėnų diabeto klubo "Venta" aktyvistas lankėsi Vilniuje. Susitikta su Seimo pirmininko pavaduotoju R. Karbauskiu, Sveikatos reikalų komiteto pirmininku K. Kuzmicku, Lietuvos diabeto asociacijos vadovėmis, gydytoja E. Rudinskiene. Aptarti aktualūs sveikatos ir kiti rūpimi klausimai. Gauta daug patarimų, kaip tobulinti ligos kontrolę. Grįžtant namo, aplankyti Aušros Vartai.
      Tai buvo įdomi, turininga išvyka, kurią klubui dovanojo Šiaulių rajono savivaldybė.

      K. Žadeikis
      ,,Ventos" klubo pirmininkas
Mes - drauge

      ,,Sveikas pavasari"- tokią šventę surengė Kelmės "Diabeto ABC" klubas. Tai buvo debiutas ir klubo saviveiklininkų, kurie susibūrė į kolektyvą "Mes drauge". Pasak klubo pirmininkės L. Rarovskajos, žinodami, jog kartu esame stipresni, saviveiklininkai pasirinko tą pavadinimą.
      Malonu buvo klausytis moterų ansamblio, kapelos, kuriems vadovauja O. Radavičienė, humoristinių pasakojimų. Su debiutu klubo narius savivaldybės vardu sveikino rajono tarybos sveikatos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkė A. Monkauskaitė, taip pat "Bičiulio" redakcijos atstovas.
      Nors mūsų žmonės negali pasigirti stipria sveikata, nesusikrovė turtų, tačiau entuziazmu gali daugelį pralenkti, - teigė L. Rarovskaja. Atrodė, bus neįmanoma įsirengti būstinės, bet pavyko, daug kas abejojo diabeto mokyklėlės veiklos galimybe Kelmės ligoninėje, bet ir ją gerų žmonių dėka turime. Dabar suburti entuziastai, norintyss groti, dainuoti. Su dideliu džiaugsmu jie tris mėnesius repetavo, aukojo savo laik į konsultacinę polikliniką. Kvalifikuotą pagalbą teikia slaugytojos S. Jasaitienė (kojų priežiūros), ir I. Žemaitienė (diabeto mokytoja). Vis dėlto ne visiems sergantiesiems pavyksta išvengti pėdos opų ar amputacijų. Gydytoja endokrinologė E. Baltrušaitienė teigia, kad tokia realybė neturėtų nuvilti. Tinkama profilaktika, mokymas ir gera ligos kontrolė mažins komplikacijų.
      Šiuo metu vykstant sveikatos priežiūros reformai, sergantieji diabetu priskirti bendrosios praktikos gydytojui. Be aiškių veiklos gairių palikti gydytojai endokrinologai, į kuriuos visuomet kreipdavosi cukraligės varginami žmonės ir gaudavo kvalifikuotą pagalbą. Vyresnio amžiaus šiauliečiai nėra patenkinti tokia reforma - bijo, kad juos ,,nugydys”. Šeimos gydytojams neretai trūksta žinių bei patirties. Gydytoja E. Baltrušaitienė prisimena konkretų atvejį:”Skirdavau pacientui vienas tabletes, o šeimos gydytoja, nesusipažinusi su ligos istorija, išrašė kitas. Gliukozės kraujyje gausėjo. Žmogų galėjo ištikti koma”. Slaugytojų diabetologių paslaugų įkainiai neįteisinti. Šiaulių konsultacinės poliklinikos specialistai dirba išlaikomi ligoninės. Pasak A. Šlivinsko, Sveikatos apsaugos ministerija, teigdama apie šeimos gydytojų svarbą, klysta, menkindama gydytojų endokrinologų reikšmę. Skubi ir neapgalvota reforma gali pridaryti daug žalos sergantiesiems: augs valstybės išlaidos komplikacijų gydymui.

      “Šiaulių krašto” ir “Šiaulių naujienų” informacija

Moko vieni kitus

      Veiklus Druskininkų miesto cukrinio diabeto “Atgajos” klubas sukvietė savo narius į “Vilniaus” sanatorijos biblioteką. Buvo daug aptartinų reikalų. Juk Druskininkuose įregistruota I tipo diabetu sergančiųjų 38, II tipo - 236, gliukozės tolerancijos sutrikimas nustatytas 46 žmonėms. Dėl šios ligos komplikacijų amputuoti kojų pirštai ir pėdos 10 žmonių, viena arba abi kojos - 2 sergantiesiems, paralyžuoti 7 ligoniai. Klube - per 60 narių. Pirmininkė J. Šimonienė ir druskininkiečiai, sergantys šia klastinga liga, susirinkime pasakojo apie patiriamus sunkumus LDA prezidentei V. Augustinienei, UAB “Labomeda” atstovui G. Baliukui, Druskininkų ligoninės direktoriui V. Šimkoniui, klinikinės diagnostinės laboratorijos vedėjai J. Montvilienei, Savivaldybės tarybos Socialinių reikalų ir sveikatos komiteto pirmininkui V. Stašinskui, Savivaldybės gydytojai B. Vilkaitienei, Socialinės paramos skyriaus vedėjai V. Grigonienei. Pageidauta, kad Druskininkuose būtų įsteigtas gydytojo-endokrinologo etatas. Labai reikalinga ir slaugytoja diabetologė, kuri mokytų druskininkiečius sveikos mitybos, tinkamos kojų priežiūros, savikontrolės, injektorių naudojimo, vaistų švirkštimo technikos.
      Iki šiol kontroliuoti ligą, sergantieji diabetu apmoko vieni kitus. Visi laukia miesto ligoninėje atsidarysiančio kojų priežiūros kabineto. J. Montvilienė informavo, jog miesto ligoninės klinikinė diagnostinė laboratorija atlieka glikuoto hemoglobino, taip pat skydliaukės hormonų, vėžio profilaktikos tyrimus. Nors jie ir mokami, tačiau pigiau kainuoja juos atlikti savo mieste.
      Druskininkų diabeto klubo “Atgaja” nariai susitinka kiekvieno mėnesio pirmąjį antradienį 16.30 val. “Vilniaus” sanatorijos bibliotekoje.

      A. Zurlio informacija “Druskonyje"


Puslapis 15
Tarptautinėje parodoje “Žizn bez vlasti diabeta”

      Balandžio 18 - 22 d. Maskvoje vykusios pirmosios Rusijoje Tarptautinės specializuotos parodos “Žizn bez vlasti diabeta” tikslas buvo supažindinti visuomenę su šalies ir užsienio mokslo bei pramonės pasiekimais, kovojant su cukriniu diabetu. Čia buvo demonstruojamos diabeto profilaktikos ir gydymo galimybės, supažindinta su medicinos prekėmis ir teikiamomis paslaugomis. Vyko pirmoji Medicinos seserų diabetologių federacijos konferencija. Susitiko nepriklausomų valstybių sąjungos visuomeninių diabeto organizacijų vadovai, diabeto leidinių redaktoriai. Veikė diabeto mokyklos. Specialistai ir sergantieji klausėsi įdomių paskaitų, dalyvavo seminaruose, firmų produkcijos pristatymuose. Renginiuose patyrimu dalijosi Tarptautinės diabeto federacijos Europos regiono atstovai.
      Konferencijų, pokalbių metu buvo aptariamos sergantiesiems diabetu ir specialistams kylančios problemos, galimi jų sprendimo būdai. Keltos informacijos trūkumo, insulino stokos, bei jo kokybės problemos. Pasigęsta glaudesnio tarpusavio bendravimo. Kiekviename regione aprūpinimas insulinu priklauso nuo vietos valdžios reiklumo bei finansinių galimybių. Kai kuriuose rajonuose dažniausiai perkamas pigiausias insulinas, bet ir jo neužtenka aprūpinti sergančiuosius. Tenka dalį jo pirktis patiems. Žinoma, maskviečiai turi kur kas geresnes sąlygas negu tolimesni regionai.
      Samaroje, St. Peterburge medicinos sesuo diabetologė yra artimiausia sergančiojo patarėja, o Volgograde net ir Maskvoje gydytojai endokrinologai nenori patikėti joms sergančių žmonių. Medicinos seserų diabetologių federacija rūpinasi ne tik ligonių mokymu, bet ir savo pačių psichologinės sveikatos gerinimu. Siekia įteisinti pareigybės statusą, pagal galimybes tobulinasi tarptautiniuose kursuose. Dar iki šiol yra regionų (pvz., Volgograde), kur draudžiama diabetu sergantiems vaikams lankyti fizinio lavinimo pamokas. Pasitaiko, jog nesutaria nė medikai. Bijo viešai pasakyti savo nuomonę apie trūkumus. Tačiau kai kuriuose regionuose veikia diabetu sergančiųjų asociacijos, kurios ieško būdų, kaip gerinti padėtį, siekia glaudesnio bendradarbiavimo su gydytojais, stengiasi įveikti specialistų ambicijas, stabdančias progresą.
      Aktyvios Permės, Volgogrado, Kazachstano, Maskvos, St. Peterburgo, Samaros ir kitos visuomeninės organizacijos gerina savo regionų sergančiųjų gyvenimą. Yra ko iš jų pasimokyti mažiau turintiems patirties. Leidžiama diabeto žurnalų, laikraščių.
      Tiek gydytojai, tiek sergantieji džiaugiasi, kad per pastaruosius 10 metų diabeto situacija sparčiai gerėja. Anot gydytojos endokrinologės E. Voičik, prie to daug prisidėjo visuomeninės diabeto organizacijos, žurnalas “Diabet - obraz žizni”, laikraštis “Dia - Novosti”, televizija. Skleidžiama informacija apie cukrinį diabetą visuomenei, kitų specialybių gydytojams. Vis daugiau žmonių supranta mokymo ir geros diabeto kontrolės bei savikontrolės svarbą. Kalbinti diabeto organizacijose dirbančių sergančiųjų tėvai džiaugiasi, kad jų vaikai, nors patirdami įvairių nepriteklių, labai gerai mokosi, turi darbą, kuria šeimas ir yra aktyvūs, geri patarėjai likimo draugams.
      Džiaugiuosi, kad ir aš dalyvavau Maskvoje vykusiuose renginiuose, dalijausi darbo Lietuvos diabeto asociacijoje bei Tarptautiniame diabeto žurnalų komitete patirtimi. Čia sutikau daug bendraminčių, kolegų - nuostabių žmonių - tiek sergančiųjų, tiek medikų. Už suteiktą tą galimybę esu labai dėkinga Tarptautinei diabeto federacijai, organizaciniam komitetui ir kompanijai Eli Lilly.

      Vida Augustinienė

Puslapiai 16-17
Sriubos

      Prie kiekvieno recepto yra pateikta angliavandenių (A), baltymų (B), riebalų (R) kiekis. Jeigu nenurodytas porcijų skaičius, vadinasi aprašomas patiekalas skirtas vienam žmogui.

      Jautienos sultinys
      2 stiklinės neriebaus jautienos sultinio,
      ¼ kiaušinio arba ½ baltymo,
      truputis pipirų,
      pagal skonį svogūnų laiškų, druskos,
      petražolių arba gelsvės.

      Mėsos sultinys perkošiamas, paskaninamas druska, pipirais. Išplaktu kiaušiniu sriuba sutirštinama ir apibarstoma svogūnų laiškais, kitais žalumynais.
      Porcijoje yra: 3 g B; 1 g R; 21 kcal.

      Šampinjonų sriuba
      (2 porcijos)
      0,5 l vandens,
      10 g margarino, aliejaus arba sviesto,
      20 g svogūnų,
      100 g šampinjonų arba šviežių grybų,
      2 arbat. šaukšteliai miltų,
      pagal skonį kmynų, druskos, petražolių.

      Smulkiai supjaustytas svogūnas pakepinamas riebaluose, suberiami nuvalyti, supjaustyti grybai, druska, kmynai, šiek tiek patroškinama, įpilama vandens ir paverdama. Tada sutirštinama vandenyje išmaišytais miltais ir dar paverdama. Prieš valgant, suberiamos susmulkintos petražolės.
      Vienoje porcijoje yra: 3 g A; 0 g B; 4 g R; 48 kcal.

      Pomidorų sriuba
      0,25 l kaulų nuoviro,
      1 arbat. šaukštelis aliejaus,
      10 g svogūnų,
      nedidelis pomidoras,
      citrina, kadagio uoga,
      pagal skonį česnako, druskos,
      arbat. šaukštelis miltų.

      Ant aliejaus trumpai pakepinami susmulkinti svogūnai, pridedama, nulupus odelę, supjautytų pomidorų, griežinėlis citrinos su žievele (neapdorota chemiškai), pasūdoma. Tada įmetama kadagio uoga, užpilama kaulų nuoviru, užblendžiama miltais (išmaišytais vandenyje) ir paverdama. Viskas pertrinama per sietelį arba suplakama mikseriu (kadagio uoga ir citrina išimama). Paskaninama česnaku, sutrintu su druska.
      Porcijoje yra: 5 g A; 1 g B; 4 g R; 60 kcal.

      Žiedinių kopūstų sriuba su sūriu
      (2 porcijos)
      100 g žiedinių kopūstų (kalafiorų),
      0,5 l neriebaus mėsos nuoviro arba vandens,
      10 g augalinio aliejaus arba margarino,
      vidurinio dydžio tarkuota bulvė,
      kiaušinio baltymas,
      3 valg. šaukštai pieno,
      2 valg. šaukštai tarkuoto 30% riebumo sūrio,
      pagal skonį supjaustytų svogūnų laiškų, muškato riešuto.

      Susmulkintas (galvutėmis) žiedinis kopūstas verdamas pasūdytame vandenyje arba nuovire. Pridedama tarkuota bulvė, paverdama, tada suleidžiamas piene išplaktas baltymas. Paskaninama muškato riešutu, svogūnų laiškais, o prieš pat patiekiant - tarkuotu sūriu.
      Vienoje porcijoje yra: 8 g A; 7 g B; 6 g R; 114 kcal.

      Siūlomus receptus iš čekų kalbos išvertė Virginija Čepaitė


Antrieji patiekalai
      Veršiena su kumpiu ir žirneliais
      (2 porcijos)
      0,5 l nuoviro ar vandens,
      160 veršienos arba triušienos,
      nubrauktas arbat. šaukštelis miltų,
      0,5 kiaušinio,
      20 g augalinių riebalų,
      20 g neriebaus kumpio arba paukštienos raumenų,
      20 g šviežių arba šaldytų žirnelių,
      pagal skonį petražolių, druskos, citrinos sulčių.

      Mėsos gabalėliai išmušami, pasūdomi, apibarstomi pipirais, apkepami įkaitintuose riebaluose. Įpilama truputį vandens arba nuoviro ir troškinama, kol suminkštėja. Paskui mėsa išimama, nuoviras užblendžiamas miltais, išmaišytais su vandeniu. Vėl paverdama, sudedamas smulkiai supjaustytas kumpis ir susmulkintas kietai virtas kiaušinis, žirneliai, trumpai pavirti vandenyje su keletu lašų citrinos sulčių. Visa pakaitinama, lėkštėn suberiami mėsos gabalėliai, užpilama skysčiu, kuriame virė. Priedai iš skysčio sudedami ant mėsos. Pabarstoma smulkintomis petražolėmis. Prie veršienos tinka virtos bulvės.
      Vienoje porcijoje yra: 4 g A; 23 g B; 14 g R; 232 kcal.

      Siūlomą receptą iš čekų kalbos išvertė Virginija Čepaitė

      Makaronų pica
      250 g makaronų (spageti),
      3 kiaušiniai (180 g),
      0,25 l 3,5 proc. riebumo pieno,
      4 pomidorai,
      nedidelis svogūnas,
      1 valg. šaukštas saulėgrąžų aliejaus,
      2 valg. šaukštai pomidorų tyrės,
      100 g šampinjonų,
      100 g įvairių spalvų paprikos,
      100 g konservuotų kukurūzų,
      150 g tarkuoto fermentinio 45 proc. riebumo sūrio,
      lašelis skysto saldiklio,
      pagal skonį smulkinto raudonėlio, baziliko, kmynų, pipirų, druskos.

      Makaronai išverdami vandenyje ir nusunkiami. Nepervirti! Sukrečiami į riebalais išteptą formą. Kiaušiniai, išplakti su pienu, druska ir pipirais, užpilami ant makaronų. Pomidorai, perpilti karštu vandeniu, nulupami ir susmulkinami. Svogūnas sukapojamas, pakepinamas aliejuje su pomidorais 10 min. ant silpnos ugnies, patroškinamas. Įpilama pomidorų tyrės, suberiami prieskoniai, įlašinamas saldiklis, ir viskas užpilama ant makaronų. Šampinjonai ir paprika, supjaustyti, sumaišyti su kukurūzais, paskleidžiami ant viršaus. Masė apibarstoma tarkuotu sūriu ir 175-200° orkaitėje kepama apie 20 min. Galima picą gaminti ne tik su šampinjonais ir paprika, bet ir su kitomis daržovėmis, dešra ar dešrelėmis.
      1 porcijos (iš keturių) energetinė vertė: 30 g baltymų, 23 g riebalų, 54 g angliavandenių, 4,5 g duonos vieneto arba 5 angliavandenių vienetai, 9 g balastinių medžiagų, 415 kcal., 2280 kJ, 280 mg cholesterolio.

      Vafliai
      200 g avižinių dribsnių,
      1 arbat. šaukštelis džiovintų mielių,
      250 g 3,5 proc. riebumo pieno,
      3 valg. šaukštai margarino,
      1 arbat. šaukštelis cinamono,
      2 kiaušiniai,
      pagal skonį skysto saldiklio.

      Iš avižinių dribsnių, mielių, šilto pieno, išlydyto margarino, saldiklio ir cinamono užmaišoma tešla ir paliekama vieną valandą šiltai, kad pakiltų. Kiaušinių tryniai atskiriami ir sumaišomi su tešla, o baltymai, išplakti iki standžių putų, sukrečiami į ją. Iškepti vafliai patiekiami su šviežiomis arba šaldytomis uogomis, apvirtais ar šviežiais vaisiais, plakta grietinėle.
      Viso recepto (išeina 6 vafliai) energetinė vertė: 49 g baltymų, 59 g riebalų, 135 g angliavandenių, (11 duonos vienetų arba 13 angliavandenių vienetų), 13 g balastinių medžiagų, 1270 kcal., 5315 kJ, 660 mg cholesterolio.
      Vieno vaflio energetinė vertė: 8 g baltymų, 10 g riebalų, 22 g angliavandenių.

      Pagal ,,Diabetes Journal” 2000 straipsnį parengė Laima Kaulakienė


Puslapiai 18-19
Anketa
      ANKETA (Word-97 dokumentas, 1 lapas, 30 Kb.)
      Cukraligė yra viena iš visuotinai pripažintų pasaulinių sveikatos negandų, kuriai įveikti reikia milžiniškų intelektualinių ir finansinių investicijų. Medžiagų apykaitos sutrikimų sukelta širdies ir kraujagyslių sistemos patologija yra viena iš dažniausių diabetu sergančiųjų negalios priežastis. Žmonės, sergantys I tipo diabetu, kenčia dėl diabetinės retinopatijos, kuri progresuodama trikdo regėjimą, taip pat nefropatijos; ši yra viena iš ankstyvojo mirtingumo priežasčių. Iki šiol neišvengta neuropatijos ir diabetinės pėdos.
      Apie pasaulio, žemynų ar teritorijų diabetologinę situaciją galima spręsti iš visų šių ligų registracijos duomenų, pavienių bei kartotinių parinkto kontingento tyrimų, epidemiologinių pjūvių, atskirų ar ilgalaikių apskaitos duomenų. Ilgalaikiai tyrimai rodo, kad cukraligė plinta daugelyje pasaulio ir Europos šalių. Didžiausias ir vis dar augantis I tipo cukralige sergamumas užregistruotas Suomijoje. Vaikų cukraligės sergamumo rodikliai labai įvairuoja rytinės Baltijos pakrantės šalyse, nuo didžiausių Estijoje iki mažiausių Lietuvoje ir Lenkijoje. Didėjantis sergamumas šia liga pastebėtas tiek Lietuvos vaikų, tiek ir suaugusiųjų. Pagal Kingo (H.King), Uberto (R.E.Aubert) ir Hermano (W.H. Herman) prognozę 2025 m Lietuvoje cukralige turėtų sirgti 137 tūkst. žmonių. Dvidešimt penkeri metai - ilgas laiko tarpas. Ateityje gali įvykti neįspėjami ekonominiai ar socialiniai kataklizmai, kurių pasekmės gali keisti prognozes. Sergamumo rodiklius lemia naujai nustatytų ligų skaičius, gyventojų imigracija iš kraštų, kur yra didelė genetinė rizika sirgti angliavandenių apykaitos sutrikimais, medicininės pagalbos kokybė, sergančiųjų cukralige ir kitų šalies gyventojų amžiaus trukmės panašėjimas. Mažėjant vaikų mirštamumui bei kuriantis sergančiųjų diabetu šeimoms, susilauksiančioms palikuonių, gali daugėti žmonių,kurie paveldėja polinkį į angliavandenių apykaitos sutrikimus. Dar nežinia, kokį poveikį ateinančioms kartoms padarys vis dažniau buityje, pramonėje, žemės ūkyje bei vaistų gamyboje naudojamos naujos organinės medžiagos, cheminiai junginiai. Klimato kaita gali sąlygoti šalies augmenijos pokyčius bei netradicinių augalų, taigi ir gamtinių alergenų invaziją.
      Priežastys, kurios, manoma, mažina cukraligės sergamumą, yra labai prieštaringos: sąlyginai trumpa piliečių gyvenimo trukmė; sergančiųjų diabetu ankstyvasis mirtingumas; socialinės nelaimės; rizikos grupių ar pavienių ligonių emigracija, taip pat mažesnės rizikos sirgti, žmonių imigracija; valstybės ir visuomenės negebėjimas teikti ligoniams kvalifikuotą medicinos pagalbą, žinias, kontrolės bei savikontrolės priemones. Totali bei selektyvi (skirta rizikos grupėms) pirminė prevencija, kaip vakcinos, karvės pieno baltymų turinčio maisto nevartojimas kūdikystėje, laisvų radikalų (nikotinamido) skyrimas ir priešalerginė, imunosupresinė ar imunomodulinė terapija, galėtų mažinti sergamumą šia liga.
      Žinios apie diabeto plitimą padeda įvertinti šalies gyventojų sveikatos būklę. Tikslus sergančiųjų skaičius yra svarbus orientyras nustatyti diabetologinės pagalbos apimčiai ir poreikiams. Cukriniu diabetu sergančių vaikų bazė pradėta kurti 1983 m., o nuo 1991 m. registruojami visi 15 metų ir vyresni suaugusieji, kurių gydymui reikia insulino. Informaciją teikia Lietuvos poliklinikų gydytojai, tačiau, kad registras būtų tikslesnis, reikia žinių ir iš pačių sergančiųjų.
      Labai prašome užpildyti ANKETĄ. Jūsų pateikti duomenys padės įvertinti Lietuvos diabetinę situaciją ir nebus perduodami jokiai kitai organizacijai ar žinybai. Šventai saugosime žmonių asmenines paslaptis, kurias saugo ir Lietuvos įstatymai.

      C us. Tai aptartina su gydytoju, diabeto specialistu poliklinikoje arba nors telefonu. Štai keli patarimai, kuriuos jie pasiūlytų:
  Įsidėkite pakankamai maisto pavalgyti ir užkąsti sau ir vaikui visai kelionei. Nesitikėkite kelyje rasti užkandinę ar kavinę, nors būtumėte oro uoste, autobusų ar geležinkelio stotyje, keliautumėte lėktuvu ar traukiniu.
  Jei jūs vairuojate automobilį, neplanuokite rasti maisto parduotuvę ar restoraną, kuriame galėtumėte užvalgyti jums pageidaujamo maisto reikiamu laiku.
  Nepasitikėkite, kad, pvz., lėktuve, maistas bus pateiktas numatytu laiku. Valgymo laikas gali būti pakeistas net kelioms valandoms dėl daugelio priežasčių. Skrydis gali būti atidėtas dėl oro sąlygų, techninių kliūčių ir paprasčiausiai maisto nepasiūlyta.
  Pasiruoškite 2-3 mažas maisto porcijas hipoglikemijai gydyti: gliukozės, sulčių, angliavandeningų užkandžių.
  Gliukomatį, diagnostines juosteles, insuliną, gliukagoną visuomet turėkite prie savęs. Nedėkite jų į lagaminą, kurį atiduosite į lėktuvo ar automobilio bagažinę. Šioms priemonėms gali pakenkti temperatūros kaita. Lagaminas gali vėluoti, būti pamestas arba pavogtas.
  Jei keliaudami kertate valstybės sieną, paprašykite gydytojo išrašyti pažymą, kurioje nurodoma, kad vaikas serga diabetu ir jums reikia švirkštis vaistų ir kitų būtinų priemonių.
  Jei vykstate į užsienį, pasiklauskite muitinės darbuotojų apie taisykles, leidžiančias transportuoti maisto produktus.

      Informuokite šeimininkus.
      Prieš išvykdami iš namų pasakykite naujiems vaiko šeimininkams pagrindinius dalykus apie I tipo cukrinį diabetą. Pažymėkite, kaip svarbu yra jūsų vaikui vartoti tinkamus maisto produktus, laikytis valgymo ir užkandžiavimo režimo. Pasakykite jiems, kad, eidami pasivaikščioti su vaiku, būtinai ką nors nupirktų užvalgyti. Įsitikinkite, kad tie žmonės, pas kuriuos svečiuojasi vaikas, supranta valgymo numatytomis valandomis svarbą gerai diabeto kontrolei.
      Jei su vaiko šeimininkais esate pakankamai artimi, galėtumėte iš anksto pateikti sąrašą pageidaujamų produktų, kurie būtų nupirkti jūsų atvykimui. Arba paaiškinti, kad vaiko maitinimu rūpinsitės patys. Tuomet pasiimkite su savimi į kelionę vaiko mėgstamų negendančių maisto produktų. Ar įsigykite jų atvykę.
      Informuokite savo artimuosius apie vaiko valgymo ir poilsio valandas, kad netyčia dienos poilsiui skirtu metu neišsivestų jo, pvz.: į zoologijos sodą.
      Pakalbėkite apie hipoglikemiją ir jos gydymą. Geriausia, kad aplinkiniai nesistebėtų, jei vaikui pasidarytų silpna, o jūs imtumėtės atitinkamo gydymo.
      Telkite dėmesį į teigiamus vaiko gyvenimo aspektus. Suteikite jam galimybių dažniau džiaugtis mėgstamais darbais, t.y. mažinkite „negalima” iki minimumo.

      Kai jūs esate svetur atvirai pasakokite apie diabetą. Žmonės domėsis jūsų pastabomis. Rodykite jiems, kad norite kalbėti apie ligą ir atsakyti į visiems rūpimus klausimus. Naudinga turėti informacinės medžiagos (lankstinukų) apie I tipo cukrinį diabetą.
      Jei informacija žmonėms yra negirdėta, kils daugiau klausimų šia tema. Žinoma, įtikinkite, kad diabetas yra kontroliuojama liga, ir vaiko laukia puiki ateitis. Kartą praleidus naktį ne namuose ir patyrus, kaip keičiasi vaiko diabeto kontrolė svetur, ateityje tokios išvykos bus lengvesnės, patirsite daugiau malonumo nei baimės.

      Parengė Dainara Kartheiser
      pagal ,,Diabetes Forecast” December 2000


Puslapiai 22-23
Inkstų priežiūra

      Inkstai žmogaus organizme atlieka didelį darbą. Šie kumščio dydžio filtrai, esantys už nugaros raumenų, veikia ištisą parą, valydami kraują ir mažindami jo spaudimą. Inkstai išvalo nuodingas medžiagas, neleisdami pasišalinti reikalingoms, pvz., baltymams.
      Sveiki inkstai gerai atlieka šias funkcijas. Deja, diabetas trukdo jiems: pažeidžia mažyčius kapiliarų kamuolėlius, vadinamąsias glomerulas.
      Pažeistos glomerulos įsiurbia kraują spaudimu. Mineralai, kenksmingos medžiagos, šlakai pašalinami per kapiliarų sieneles iš organizmo su šlapimu. Baltymo molekulės yra per didelės prasiskverbti per kapiliarų sieneles, todėl jos grąžinamos atgal į medžiagų apykaitos sistemą.
      Diabetui pažeidus glomerulas, jos praranda gebėjimą sulaikyti baltymą, kuris patenka į šlapimą. Kai maži baltymų kiekiai, vadinami albuminais, atsiranda šlapime, būklė vadinama mikroalbuminurija. Tai yra pirmas inkstų pažeidimo įrodymas, galintis pasireikšti po 5-15 metų diagnozavus diabetą. Dar po kelerių metų inkstai gali būti pažeisti taip, kad daug baltymų patenka į šlapimą. Toks stovis vadinamas proteinurija. Maždaug po 20 metų inkstai gali visai nustoti funkcionuoti.
      Būtent to reikėtų ypatingai saugotis. Yra keletas būdų, padedančių išvengti inkstų ligų arba stabdyti jų progresavimą.

      Rizikos veiksniai.
      Apie 30% I tipo diabetu sergančių žmonių išsivysto inkstų ligos. Sergančiųjų II tipo diabetu inkstų ligų rizika yra mažesnė.
      Šeimos istorija taip pat atlieka nemažą vaidmenį. Jei jūsų tėvai ar giminaičiai serga diabetu ir inkstų ligomis, yra didelė tikimybė, kad ir jūs tai patirsite. Tai būdinga tiek I, tiek ir II diabeto tipui. Teigiama, kad tam tikri dar neidentifikuoti genai iš anksto lemia inkstų ligas. Vadinasi, jos gali būti paveldimos.
      Kita vertus, jei ilgai - apie 40 metų - sergate diabetu ir nesiskundžiate inkstų negalavimais, didelė tikimybė, jog to išvengsite.

      Tikrinkitės.
      Kadangi sergantiesiems diabetu yra didesnė tikimybė susirgti inkstų ligomis, patariama tirtis mikroalbuminus šlapime. I tipo ligoniams geriausia tirtis paauglystės laikotarpiu, po 5 ligos metų ar kiek anksčiau. II tipo - diagnozavus ligą ir vėliau kartą per metus.
      Mikroalbuminurija yra anksčiausia klinikinė inkstų pažeidimo liga, įspėjanti apie jų veiklos sutrikimą. Jei diagnozavus šią stadiją, pradedama veikti iš karto, galima užkirsti kelią tolesniam organų žalojimui. Gydytojai turėtų tai žinoti ir paskirti šį tyrimą, kurio tik vienas iš keturių gali parodyti esant mikroalbuminų. Patarimas: paskyrimo šiam tyrimui prašykite patys.

      Saugojimasis ir gydymas.
      Daugelis priemonių gali saugoti nuo inkstų ligų progresavimo, net jei mikroalbuminurijos ar proteinurijos testas rodo teigiamą atsakymą.
      Kontroliuokite savo diabetą. Gera diabeto kontrolė gali ilgai apsaugoti nuo inkstų ligos. Net diagnozavus mikroalbuminuriją ar proteinuriją, palaikant kraujo gliukozę arčiau normos, užkertamas kelias ligai progresuoti.
      Išbandykite ACE inhibitorius. Tai yra kraujo spaudimą reguliuojantys preparatai, stabdantys mikroalbuminurijos procesą ar proteinuriją sukelianti inkstų veiklos sutrikimą. Kai kurie mokslininkai tiki tokiu ACE inhibitorių poveikiu, nors šis procesas dar vis yra medikų tyrinėjamas.
      Medikai teigia, kad šiuos preparatus gali vartoti kelios žmonių grupės. Pirma grupė - žmonės, kuriems diagnozuota mikroalbuminurija ar proteinurija, bet nesiskundžiantys padidėjusiu kraujospūdžiu. Kita grupė - žmonės, kurių kraujospūdis padidėjęs, nepaisant inkstų ligų.
      Medikų nuomone, ACE inhibitoriai yra gydymo kertinis akmuo. Pasireiškus inkstų pažeidimui, nors pacientai nėra hipertonikai, jiems skiriamas minėtas preparatas. Antra vertus, diagnozavus proteinuriją, hipertenzija išsivystys ir vėl reikės skirti ACE inhibitorius. Jie vartojami kraujospūdžiui mažinti ir, jei vis dar aptinkama baltymo šlapime, didinama dozė proteinurijos procesui stabdyti.
      Pradėjus vartoti ACE inhibitorius, mažėja esantis normalus kraujo spaudimas. Dėl to būgštauti nereikia, vaistai palaikys normalią būseną.
      ACE inhibitoriai gali sąlygoti kai kuriuos šalutinius poveikius (sausas kosulys, spengimas ausyse). Tai atsitinka nedažnai. Dar rečiau preparatas gali veikti kalio, kreatinino ir nitrogeno kiekį organizme; todėl po 4 - 5 dienų vaistų vartojimo vertėtų tai išsitirti.
      Sektinas kraujo spaudimas. Hipertenzija yra svarbiausia inkstų ligų priežastis. Jei ji gydoma, neigiamas poveikis stabilizuojamas. Jei kraujospūdis per didelis, reikia konsultuotis ir gydytis. ACE inhibitoriai gali atlikti du darbus - mažinti kraujo spaudimą ir stabdyti inkstų ligų progresavimą.
      Piktnaudžiauti skausmą malšinančiais vaistais negalima. Sergantieji diabetu turėtų vengti didelio kiekio šių vaistų (kaip aspirinas, ibuprofenas ir acetaminofenas). Tai kenkia inkstams. Jei nesiskundžiama inkstų ligomis, dažnai ir gausiai vartojant skausmą slopinančius vaistus, rizikuojama jomis susirgti.
      Kaip elgtis, kai kasdien vartojamas aspirinas širdies ligų profilaktikai? Teigiama, kad reguliarus nesteroidinių priešuždegiminių vaistų vartojimas didina chroniškų inkstų ligų riziką ir neigiamai veikia kraujospūdžio kontrolę. Nors mažos aspirino dozės neturi ryškaus klinikinio poveikio minėtų ligų kontrolei.
      Todėl prieš aspirino terapiją konsultuokitės su savo gydytoju, žinančiu jūsų individualius poreikius.
      Venkite baltyminių dietų. Sveikatos priežiūros specialistai teigia, kad baltymų dietos (pvz.: pagal Atkinso programą) diabetu sergantiesiems yra kenksmingos sveikatai. Geriausia valgyti dienos normai nustatytą ar šiek tiek mažesnį baltymų kiekį. Iki minimumo mažinti baltymų vartojimą nėra griežtai reikalaujama todėl, kad tyrimais nenustatyta to nauda.
      Diabetu sergantiems žmonėms patariama vartoti nuo 0,6 iki 0,8 g baltymų svorio kilogramui per dieną, net jei esama inkstų funkcijos sutrikimų.
      Per didelis baltymų kiekis turi įtakos inkstų veiklai, nes sukelia hiperfiltraciją. Vadinasi, inkstai turi dirbti sunkiau. Bet dar nėra galutinio atsakymo, ar ilgalaikis per didelio baltymų kiekio vartojimas žeidžia inkstų veiklą. Geriausia rinktis vidutinį kiekį baltymų, kurie yra neriebūs ir nekaloringi.
      Nerūkykite. Rūkymas kelia proteinurijos grėsmę, didina kraujo spaudimą, kenkia kraujagyslėms.
      Inkstų veiklos sutrikimas yra viena sunkiausių diabeto komplikacijų, bet, glaudžiai bendradarbiaujant su visais gydytojais, šio nemalonumo galima išvengti. Specialistai patars, kaip mažinti inkstų ligų riziką.

Išvados
      Štai būdai, padedantys sergantiesiems diabetu saugotis inkstų ligų.

      Tikrinkitės!
      Mikroalbuminurija yra pirmas inkstų ligų požymis. Kuo anksčiau tai diagnozuota, tuo greičiau galima imtis priemonių proteinurijai išvengti. I tipo diabetu sergantieji mikroalbuminų tyrimus turėtų atlikti brendimo metu, praėjus 5 metams po ligos diagnozės ar anksčiau. II tipo diabetu sergantys žmonės - diagnozavus diabetą ir vėliau kartą per metus.

      Gerai kontroliuokite diabetą!
      Tyrimais įrodyta, kad gera diabeto kontrolė mažina inkstų ligų grėsmę. Palaikykite kraujo gliukozę kuo arčiau normos.

      Tikrinkitės kraujo spaudimą!
      Didelis kraujo spaudimas greitina inkstų ligas.

      Nepiktnaudžiaukite skausmą malšinančiais vaistais!
      Nesaikingas skausmą malšinančių vaistų vartojimas didina inkstų pažeidimo pavojų, nesvarbu - sergate diabetu, ar ne. Jei jau sergate inkstų ligomis, šie vaistai gali dar labiau pakenkti.

      Tinkamai maitinkitės!
      Venkite didelio baltymų kiekio dietos, geriau rinkitės neriebių baltymų šaltinį.

      Nerūkykite!
      Rūkymas didina proteinurijos riziką.

      Parengė Dainara Kartheiser
      pagal ,,Diabetes Forecast” November 2000


Puslapis 24
Kuris alyvų aliejus geriausias

      Rūšys
      Alyvų aliejus pagal kokybę skirstomas į rūšis, kurių dažniausiai aptinkamos trys (nuo aukščiausios iki žemiausios kokybės). Tai exstra virgin (ekstra grynas), virgin (grynas), pure (švarus).
      Extra virgin ir virgin yra išspausti šaltu būdu tik iš alyvuogių, be chemikalų ir nekaitinti. Šios rūšys skiriasi rūgščių kiekiu. Extra virgin aliejuje neturi būti daugiau kaip 1% rūgščių.
      Pure alyvų aliejuje yra rafinuoto aliejaus. Rafinuotas yra blogesnės kokybės aliejus (gautas po antro spaudimo, prastesnio skonio ir spalvos), tačiau perdirbtas trūkumams ištaisyti. Pure alyvų aliejus paprastai turi šiek tiek virgin aliejaus spalvai ir skoniui pagerinti.
      Kai kurios kompanijos gamina extra light (ekstra lengvą) alyvų aliejų. Jame yra gryno rafinuoto aliejaus, neturinčio alyvų aliejui būdingos spalvos nei skonio. Extra light aliejus yra toks pats riebus ir kokybiškas, kaip ir kiti alyvų aliejai.

      Kas sveikiau
      Visų rūšių aliejuose gausu mononesočiųjų riebalų, kurie mažina mažo tankio lipoproteino, blogojo cholesterolio kiekį.
      Kiekvienos rūšies aliejuje nevienodi antioksidantų, junginių, kurie saugo ar neutralizuoja oksidaciją, kiekiai. Virgin ir extra virgin aliejuose daug antioksidantų, rafinuotuose - mažiau. Ispanų mokslininkai, atlikę trijų mėnesių tyrimus, žmonėms, kurių pažeistos periferinės kraujagyslės, nusprendė, kad extra virgin aliejų vartoti širdžiai yra sveikiau negu rafinuotą.

      Ragaukite
      Extra virgin alyvų aliejus yra ne tik naudingiausias sveikatai, bet ir skaniausias. Vis dėlto, kaip ir geras vynas ar skani duona, extra virgin alyvų aliejus turi skirtingų savybių. Vienų skonis aštresnis, kitų švelnesnis, vieni - saldesni, kiti - kartesni. Geriausia paragauti. Alyvų aliejus brangus, todėl patariama su draugais šiam tikslui nusipirkti 4 - 5 mažus buteliukus. Merkite šviežios duonos riekeles į kiekvieną aliejų iš eilės ir rinkitės pagal skonį.
      Kad išliktų šviežias, aliejų laikykite vėsioje tamsioje vietoje, gerai užsuktu kamštuku. Tinkama vieta ir šaldytuvas.

      Pagal ,,Diabetes Forecast” July 2000
      parengė Dainara Kartheiser


Puslapiai 25-26
Menopauzė:
Subalansuotas pereinamasis laikotarpis

      Menopauzė - tai moterų gyvenimo tarpsnis, kai mėnesinės visiškai baigiasi. Ji žymi pereinamąjį laikotarpį nuo gimdymo ir savęs atradimo iki išminties ir saviraiškos amžiaus. Vienoms moterims šis metas yra ramus, kitoms - nerimastingas.
      Moterims, sergančioms diabetu, šie metai gali būti ypač prieštaringi. Kraujo gliukozės pokyčiai gali sunkinti menopauzę. Antra vertus, menopauzė gali sukelti gliukozės pokyčius.
      Daugeliui moterų menopauzė pasireiškia apie 51 metus. Šiuo natūraliu pereinamuoju laikotarpiu būdingi požymiai: muša karštis, kankina nemiga, irzlumas. Makštis sausėja, seksualinė energija mažėja.
      Metai prieš menopauzę mėnesinės pradeda vėluoti, sutrinka jų ciklas. Sergančių diabetu moterų kraujo gliukozės kiekis greitai keičiasi.
      Šiuo laikotarpiu moters organizme mažėja estrogenų. Tai sąlygoja fizinį organizmo senėjimą. Nyksta veido skaistumas, ant pilvo ir klubų kaupiasi riebalai.
      Nukenčia ir diabeto kontrolė. Sumažėjus estrogenų gamybai, didėja organizmo rezistentiškumas (priešinimasis insulino įsisavinimui), dažnai labai daugėja kraujo gliukozės. Gali tekti su medikais koreguoti insulino dozę, galbūt keisti preparatus. Tai itin aktualu moterims, kurios priauga svorio arba mažiau juda. Vėliau, kai estrogeno ir progesterono sumažėjęs gamybos kiekis nusistovi, organizmo jautrumas insulino poveikiui didėja. Tuomet dažniau pasireiškia hipoglikemija. Vėl reikia koreguoti gydymą.
      Menopauzės metu moterims padidėja širdies, osteoporozės ir kitų lėtinių ligų rizika. Sergančios diabetu jau ir anksčiau yra neatsparios joms. Todėl svarbu stiprinti sveikatą,mažinti kraujospūdį, cholesterolį ir daugiau mankštintis.
      Menopauzės simptomai ir diabetas. Paauglystės laikotarpiu bręsta jauni žmonės, keičiasi ir jų emocijos dėl hormonų audrų. Menopauzės metu hormonų poveikis moterims panašus. Tai lyg paauglystės atvirkščioji pusė, pasižyminti neprognozuojamais hormonų ir emocijų pokyčiais. Vieną mėnesį estrogenų moters organizme yra daug, kitą - mažai. Dėl to gali kisti ir kraujo gliukozės kiekis be aiškios priežasties.
      Hormonų kiekio pokyčiai yra sutrikusio nakties miego, prakaitavimo (dieną ir naktį), atminties silpnėjimo priežastis. Tai gali išbalansuoti gliukozės kiekį kraujyje. Kova su nuotaikų kaitomis, nuovargiu, nenuspėjamomis karščio bangomis, kraujo gliukozės pokyčiais alina moterį ir izoliuoja.
      Svarbu jai jausti, kad yra ne viena. Gera žinia, kad ilgainiui tai praeis.
      Karščio bangos ir kiti požymiai. Menopauzės požymiai gali būti painiojami su didelio ir mažo kraujo gliukozės kiekio įvairavimu. Karščio bangos, nuotaikų kaita ir trumposios atminties netekimas gali būti panašūs į hipoglikemijos požymius. Ir atvirkščiai - prakaitavimas ir karščio bangos gali klaidingai asocijuotis su hormonų kiekio pokyčiais, todėl painiojami su hipoglikemija.
      Sudėlioti viską į vietas padės dažnesnė kraujo gliukozės kontrolė. Neskubėkite, pajutusios hipoglikemijos požymius ir to nepatikrinus, imti papildomų kalorijų. Tai tik pablogins situaciją.
      Kai kurios moterys skundžiasi, jog dažnai (ypač naktį) labai sumažėja kraujo gliukozės. Tai gali trikdyti miegą, sukelti karščio bangas ir prakaitavimą. Prastas miegas labai blogina kraujo gliukozės kontrolę. Šiuo atveju reikėtų pasnausti dieną atgauti išeikvotai energijai.
      Norint retinti varginačių karščio bangų, būtina išmokti valdyti situaciją. Žinoma, kad tam įtakos turi psichologinis stresas, karštas ir drėgnas oras, uždaros patalpos, alkoholis, kofeinas ir aštrus maistas. Vartojant sojas arba hormonų terapiją, galima švelninti menopauzės nemalonumus. Į dienotvarkę įtraukus atpalaiduojančią veiklą (jogos pratimus, meditaciją, maldą), lengviau nuraminti kūną ir stimuliuoti jo gebėjimus kovoti su negalia.
      Makšties sausumas ir šlapimo takų infekcijos. Kaip minėta, menopauzės metu vaginos sienelės suplonėja ir sausėja. Dėl to lytiniai santykiai esti skausmingi, nemalonūs.
      Gali padažnėti ir makšties infekcijų. Šlapimo pūslės sienelės plonėja ir sukelia šlapimtakių uždegimus. Šie estrogenų stygiaus sukelti pakitimai gali dar sunkėti, esant gausiai kraujo gliukozei. Ilgai besilaikantis didelis gliuozės kiekis kraujyje sąlygoja minėtas infekcijas.
      Negydomi negalavimai neišnyksta. Infekcijos tampa skausmingos ir erzinančios, be to, išbalansuoja kraujo gliukozę.
      Todėl tik gydytojas gali padėti: paskirti veiksmingą gydymą. Pavyzdžiui, naudotini makšties kremai, želė. Atitinkami antibiotikai padės įveikti šlapimo takų infekcijas.
      Pagalbos priemonės. Reikėtų derinti diabeto kontrolę taip, kad mažėtų kraujo gliukozės pokyčiai. Tam reikia dažniau, t.y. 3 - 4 kartus per dieną, o kartais ir naktį, tirtis gliukozę ir žymėtis rezultatus dienyne. Geriausia konsultuotis su gydytojais, kurie pagal moters gyvenimo būdą paskirtų gydymą, švelninantį nepageidaujamus reiškinius, mažinantį širdies ligų bei osteoporozės grėsmę.
      Mankšta, stiprinanti raumenų sistemą ir didinanti lankstumą, mažina traumų ir kaulų lūžių atvejus, širdies ligų riziką. Raminantis poveikis dvasiai ir kūnui švelnina streso žalą organizmui ir emocijoms.
      Humoras ir kantrybė yra vertingos savybės, galinčios padėti. Bet jei kasdienybėje daug rūpesčių, gali talkinti draugai, šeimos nariai ar sveikatos priežiūros specialistai.
      Pamąstymui. Moters reakcija į menopauzę priklauso nuo daugelio veiksnių: jos sveikatos, gyvenimo būdo ir nuotaikos. Jei ji aktyvi, geros sveikatos ir džiaugsmingai nusiteikusi - gyvens ramiai.
      Kai kurioms moterims menopauzė yra vidinio augimo ir dvasinio tobulėjimo metas. Kitoms - kelia rūpestį ir liūdesį. Kad ir kaip jaustumėtės, gerbkite save ir ieškokite būdų stiprėti fiziškai ir dvasiškai.
      Žinokite, kad šiuo pereinamuoju laikotarpiu galima atrasti naujus savo interesus ir slaptus talentus. Svarbu kuo daugiau gauti iš gyvenimo ir džiaugtis viskuo - nors ir mažmožiu.

      Pagal ,,Diabetes Forecast” March 2001
      parengė Dainara Kartheiser


Puslapis 28
Nekratyti, o volioti

      NPH ar lente insulinas yra drumstas, bet nejudinamas nusistovi. Prieš leidžiantis jį reikia sumaišyti. Dėl to peną, kuriame yra insulinas, reikia volioti (ne kratyti) 20 kartų, kad kosnistensija susivienodintų. Jei insulinas blogai sumaišomas, rizikuojama jo susileisti per daug arba nepakankamai. Žinotina, kad prieš švirkščiama sumaišyta suspensija turi būti vienodai drumsta.

      Pagal ,,Diabetes Forecast” July 2000
      parengė Dainara Kartheiser

Naujos knygos

      Į pagalba žmonėms, sergantiems cukralige, yra išleistos trys knygelės.
      Autoriai Viktor Jorgens, Monika Grusser, Peter Kronsbein savo leidinius skyrė sergantiems II tipo diabetu "Kaip aš gydausi cukraligę" (besigydantiems tabletėmis) ir "Insulinas man padeda jaustis geriau".
      Sergantiems I tipo cukralige veikalėjį "Mano knyga apie cukrinį diabetą" parašė Viktor Jorgens, Monika Grusser, ir Michael Berger. Visus šiuos leidinėlius iš vokiečių kalbos išvertė Laima Mališauskienė, spaudai parengė LSDMD pirmininkė Juzefa Uleckienė. Knygelėse pateikiama daug vertingų žinių apie dietinę mitybą, kojų priežiūrą, fizinį aktyvumą, insulino terapiją, kitus gydymo būdus, priemones komplikacijoms išvengti.

      Knygelių galima ieškoti knygynuose, taip pat Lietuvos diabeto asociacijoje:
      Didlaukio 45-108, Vilnius,
      tel. (8-22) 76 88 84

      

Vyr. redaktorė Vida Augustinienė
Redakcijos kolegija: E. Baltrušaitienė, J.S. Danilevičius, O.R. Jurkauskienė, D.Kartheiser, L. Kaulakienė, D. Kvedaravičienė, A. Norkus, E. Rudinskienė, M.Šaltytė, J. Uleckienė, B. Urbonaitė, N. Voveraitienė, S.Žukauskaitė.
Už autorių pareikštas mintis redakcija neatsako.
Laikraščio steigėja ir leidėja: Lietuvos diabeto asociacija. Laikraštis išeina kartą per metų ketvirtį.
Redakcijos adresas: Lietuvos diabeto asociacija, Didlaukio g. 45-108, 2057 Vilnius, tel. 76 88 84, faks. 76 92 91.