Ankstesnių laikraščio numerių archyvas  English version 

Laikraštis Diabetas
Lietuvos diabeto asociacijos laikraštis
Nr. 2 (34) Gegužės 10, 2002

Eli Lilly - pagrindinis rėmėjas.
Laikraštį remia: Abbott Medisense, Berlin Chemie Menarini Baltic, Interlux, Roche Diagnostics atstovybė UAB "Eksmos MTC", Novo Nordisk


Visuomeninė akcija
„Pacientai prieš kvotas vaistams“

      Valdžia dar kartą pasikėsino į Lietuvos piliečių teises. Nuo 2002 m. vasario 23 d. įsigaliojo LR sveikatos apsaugos ministro įsakymas Nr. 85 ,,Sutarčių dėl lėšų kompensuojamiesiems vaistams apimčių, nustatomų asmens sveikatos priežiūros įstaigoms, sudarymo ir vykdymo tvarka”. Šis įsakymas prieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijoje įtvirtintoms vertybėms ir pažeidžia žmogaus teisę į valstybės laiduojamą nemokamą sveikatos priežiūrą.

      Sveikatos apsaugos ministro sprendimas atima iš sergančiųjų galimybę gauti pakankamą kiekį gydymui būtinų vaistų. Tokiu būdu sukuriamas pretekstas įtampai ir konfliktams tarp pacientų bei jų gydytojų. Akivaizdu, kad tik daliai pacientų vaistai bus kompensuojami, o išrašant vaistus ligoniai neišvengiamai bus suskirstyti į „geresnius ir blogesnius“, į vertus ir nevertus gauti „kompensuojamąjį“ gydymą.

      Kiekvienas galime netekti kvalifikuoto, kokybiško gydymo ir tapti antrarūšiais pacientais. Sveikatos apsaugos valdininkų diegiama planinė medicininė pagalba ne tik pamina Hipokrato principus bet ir prieštarauja sveikai logikai.

      Sveikatos ministro įsakymas dėl kompensuojamų vaistų apimčių yra ydingas ir turi būti panaikintas.

      Kreipiamės į visus Lietuvos gyventojus – jei dėl apribojimų skirti kompensuojamuosius vaistus Jums buvo pakeistas gydymas kitais medikamentais ar visai negavote recepto ir dėl to pablogėjo Jūsų sveikata, praneškite nemokamu telefonu
8 800 22525

      Sveikatos ministro įsakymas dėl kompensuojamų vaistų apimčių yra ydingas ir turi būti panaikintas.


      Lietuvos artrito asociacija
      Lietuvos astmos asociacija
      Lietuvos diabeto asociacija
      Lietuvos invalidų draugija
      Lietuvos Dž. Parkinsono draugija
      Lietuvos nefrologinių ligonių asociacija ,,Gyvastis”
      Lietuvos sutrikusios psichikos žmonių globos bendrija
      Nacionalinė moterų, sergančių krūties ligomis, organizacijų asociacija
      Onkologinių ligų paramos fondas ,,Spindulys”
      Vilniaus miesto vaikų klubas ,,Daigas“

Puslapis 2

Lietuvos diabeto asociacija – Tarptautinės diabeto federacijos narė
Burkitės Lietuvos diabeto asociacijoje ir veikite savo sveikatos labui
kartu su milijonais pasaulyje sergančių žmonių.
Lietuvos diabeto asociacija rūpinasi, kad gerėtų cukriniu diabetu sergančių žmonių gyvenimas.

Naudinga būti LDA nariu
LDA narys turi didesnę galimybę:


gauti naujausią informaciją apie sveikatos aktualijas;
padėti kitiems žmonėms gerinti savo ligos priežiūrą;
lengvatinėmis sąlygomis įsigyti savikontrolės priemonių.

Kuo gausiau suburiama LDA narių, tuo stiprėja Asociacija ir gali tobulinti diabeto priežiūrą.
Įstokite į savo rajono diabeto klubą ir tapsite LDA nariu.
Jei nežinote, kur ieškoti klubo, kreipkitės adresu:
LDA, Gedimino pr. 28/2, 404 kabinetas, LT-2600 Vilnius, tel. (8-22) 62 07 83.
Internetas: www.is.lt/diabetas
Elektroninis paštas: diabetas@is.lt
Lietuvos diabeto asociacija dirba šiokiadieniais 9-18 val.

LANKYTOJAI PRIIMAMI:
Pirmadieniais 13-17 val.
Antradieniais 13-17 val.
Trečiadieniais 13-17 val.
Ketvirtadieniais 9-12 val.
Pietų pertrauka 12-13 val.
Teikiama nemokama gydytojo endokrinologo konsultacija
Gydytoja endokrinologė Eglė Rudinskienė nemokamai konsultuoja ir moko sergančiuosius cukriniu diabetu Lietuvos diabeto asociacijos buveinėje - Vilniuje, Gedimino pr. 28/2, 404 kabinetas.

Pirmadieniais 10-15 val.
Trečiadieniais 10-15 val.

Smulkesnė informacija telefonu:
(8-22) 62 54 76



Puslapis 3
Daugiau rūpinkimės savimi

      Aktyvus visuomeninis gyvenimas atima nemaža laiko ir jėgų. Jaučiamas nuolatinis spaudimas daryti daugiau, greičiau ir geriau. Atsakomybė darbe, vaiku ar pasiligojusių tėvų priežiūra, namų ruoša, santykiai šeimoje – didžiulė našta šiuolaikinei moteriai.
      Kokią įtaką tai turi fizinei, emocinei ir dvasinei sveikatai? Kokioje ilgo kasdienių darbų sąrašo eilėje yra pati moteris? Ar asmeninius savo poreikius ji žymi sąrašo pradžioje, ar jo pabaigoje, kai lieka paskutinės besibaigiančios dienos minutės bei išsekusi energija.
      Paaiškėja, kad daugumas mūsų, diabetu sergančių moterų, rūpestį savimi ir savo sveikata palieka sąrašo gale. Užuot sąmoningai skyrus laiko mūsų sveikatai svarbiems fiziniams pratimams ar kitiems poreikiams, pasitenkiname kartais laisvu pusvalandžiu ar nelieka nė jo.

      Nepersieikvokime
      Kai kurios moterys atrodo didžiuojasi savimi, kad geba tiek daug nuveikti. Jos mano, kad viską privalo daryti pačios, neleisdamos sau padėti. Elgiamasi taip, ko ir tikimasi iš XXI amžiaus moters. Energingai žengiant gyvenimo keliu, atrandant laiko darbui, draugams, šeimai, sveikatos stiprinimui, retai kada bepavyksta visur išlaikyti pusiausvyrą. Ilgainiui pasijaučiame emociškai išsekus, nes kiekviena veikla atima energijos. Kokia kaina mokama? Praradus pusiausvyrą gyvenime, kenčiama. Stengiantis būti supermoterimi, nelieka jėgų mėgautis gyvenimu bei pasirūpinti savimi. Noras visur spėti sekina – darosi vis sunkiau tvardytis ir kovoti su stresu. Organizmas kenčia. Nepastovumas sąlygoja nuovargį, įvairias ligas. Diabetu sergančios moterys, nesirūpindamos savimi, didina komplikacijų grėsmę. Žinotina, kad yra labai svarbu gerai išsimiegoti, laiku ir sveikai maitintis, mankštintis bei ilsėtis. Blogai, kad neretai mums svarbesni kitų rūpesčiai nei pačių gerovė.

      Laikas sustoti
      Kaip žinoti, kada reikia sustoti? Kokie sutrikusios pusiausvyros požymiai? Ar kreipiamas į tai dėmesys? Ar imamasi priemonių tik išsekus emociškai ir fiziškai? Ar tik besikartojančios hipoglikemijos bei kiti negalavimai priverčia suklusti bei kreiptis pagalbos?
      Jei taip, reikia įrašyti savo sveikatą pirmu numeriu poreikių sąraše! Sveikatai tai būtina. Norint gyventi su diabetu, to pamiršti nereikėtų. Rūpintis savimi yra svarbu visoms moterims, o diabetu sergančioms – juo labiau. Kitu atveju galimi neigiami padariniai – chroniškos ligos, komplikacijos, depresijos.
      Kaip siekti pusiausvyros? Dažniausiai tai žinoma, bet nedaroma. Pokyčius sunku įgyvendinti, o vieno atsakymo į klausimą nėra.
      Pirmiausia svarbu pasidalyti darbus su šeimos nariais, artimaisiais, nebijoti prašyti pagalbos prižiūrėti vaikus, apsiruošti namus. Drįstina išsakyti savo pageidavimus, atskleisti savo silpnybes. Norint apginti laiką ir energiją, kurių stokojama, verta sakyti NE!
      Jei sunku prisiversti sportuoti, galima rasti bendraminčių ir daryti tai kartu. Gerai drauge pasidarbavus, retkarčiais galima drauge ir papramogauti.
      Taigi skelbtinas karas savo vidiniam balsui, verčiančiam nenuilstamai darbuotis. Keistinas toks mąstymas. Nebūkime didmoterės.

      Pagal “Diabetes forecast”, 2002 m., February, parengė
      Dainara Kartheiser


Puslapis 5
Pataria vaikų gydytoja


      Interviu su Vilniaus m. Antakalnio vaikų poliklinikos gydytoja-endokrinologe Rasele Kiseliūniene. Specialistę kalbina Vilniaus m. vaikų diabeto klubo ,,Dia-Bitė” narė Dainara Kartheiser.

      2000 m. gruodžio mėn. Lietuvoje buvo užregistruota 415 cukriniu diabetu sergančių vaikų iki 16 metų. Kokią jų dalį sudaro gyvenantys sostinėje?
      2001 m. Vilniaus mieste buvo užregistruota 96 šia liga sergantys vaikai nuo 2,5 iki 16 metų. Jau gana seniai tas skaičius yra panašus: nuo 80 iki 90 vaikų.

      Kiek per metus užregistruojama naujai susirgusiųjų?
      1997 m. jų buvo 20, 1998 m. – 12, 1999 m. ir 2000 m. - po 11, 2001 m. – 13. Reikėtų pastebėti, kad susirgimų padaugėja rudenį bei pavasarį, kai dažniau užsikrečiama virusinėmis bei infekcinėmis ligomis.

      Ar visi cukriniu diabetu sergantys vaikai turi būtiniausių savikontrolės priemonių?
      Taip. Visi sergantieji gydomi geros kokybės biosintetiniu žmogaus insulinu. Skiriami dviejų firmų – Eli Lilly bei Novo Nordisk preparatai. Visi vaikai yra aprūpinti 3 ml talpos injektoriais penais. Galima rinktis ir vienkartinio naudojimo penus. Neabejoju, kad kiekvienas sergantysis tikrai turi po vieną, kiti ir po 2 kraujo gliukozės matavimo aparatėlius. Iš stacionaro nėra išrašomas nė vienas naujai susirgęs vaikas, neįsigijęs vienokio ar kitokio aparatėlio. Vienintelis rūpestis – per mažai kompensuojama diagnostinių juostelių kraujo gliukozei tirti. O tai yra labai svarbu gerai glikemijos kontrolei.

      Kaip galėtumėte trumpai apibūdinti sergančiųjų ligos kontrolę?
      Kaip žinoma, reikšmingas diabeto kompensacijos rodiklis yra glikuoto hemoglobino tyrimas (HbA1c), įvertinantis cukrinio diabeto kompensaciją per paskutinius 3 mėnesius. Kiekvienas vaikas gali būti tiriamas 4 kartus metuose. Pavyzdžiui, 2001 m. pusė vaikų tyrėsi tik kartą, šiek tiek mažiau nei pusė – po du ir tik keli – po tris – keturis kartus (tik pastarieji išnaudojo jiems suteiktą galimybę). Apsilankiusiųjų visada klausiama, kada paskutinį kartą buvo tirtas glikuotas hemoglobinas ir pasiūloma tai padaryti, jei reikia.
      Glikuoto hemoglobino (HbA1c) vertinimo lentelėje nurodoma, kad gera diabeto kontrolė, kai rodiklis yra iki 7 proc., patenkinama – 7-8 proc., o bloga – per 8 proc. Peržiūrėjus 2001 m. tyrimų duomenis, tik 33,3 proc. vaikų diabeto kontrolė yra gera ar patenkinama.

      Turint visas savikontrolės priemones, būtų galima geriau prisižiūrėti sveikatą. Kaip Jūs manote, ko sergantiesiems trūksta?
      Trūksta mokymo, žinių apie mitybą, pagrindines maisto sudedamąsias dalis. Baiminamasi savarankiškai keisti insulino dozę. Be to, per retai atliekami savikontrolės tyrimai. To priežastis gali būti ir ligos trukmė bei paauglystės metai. Tik susirgę vaikai vykdo gydytojo nurodymus, stengiasi palaikyti normalų kraujo gliukozės kiekį. Jų savijauta bei ligos kompensacijos rodikliai paprastai esti geri. Po 3 – 4 metų dažniausiai pacientai atsipalaiduoja. Pavargsta nuo nuolatinių tyrimų bei injekcijų rutinos. Mažiau rūpinasi dietine mityba, pablogėja diabeto kontrolė. O po 5 ligos metų pradeda reikštis pirmosios lėtinės komplikacijos.

      Kokius papildomus tyrimus reikėtų atlikti ankstyvųjų diabeto komplikacijų diagnozei?
      Ankstyvai inkstų ligų diagnozei kasmet reikėtų išsitirti mikroalbuminuriją (rytinio šlapimo). Po penkerių ligos metų tyrimas atliktinas 2 kartus per metus. Dėl tos pačios priežasties dar tirtinas kreatinino kiekis kraujyje. Kraujagyslių ligų profilaktikai tikrintinas cholesterolio ir kitų lipidų kraujyje kiekis. Kiekvienais metais būtina bent viena okulisto konsultacija.

      Kaip galėtumėte padrąsinti sergančiuosius siekti geresnių tyrimo rezultatų, taigi geros sveikatos bei ilgo kūrybingo gyvenimo?
      Pirmiausia – siekti žinių apie ligą, mitybą bei savikontrolę.
      Būtina kraujo gliukozės rodiklius žymėtis kontrolės dienynuose arba kaupti duomenis aparatėliuose. Aptarus šiuos rezultatus, lengviau koreguoti gydymą.
      Nesibaiminkite prastų rezultatų. Tai nėra jūsų nesėkmės atspindys. Tai tik viena iš priemonių, leidžiančių įvertinti ir keisti situaciją.
      Patarimas tėvams: nepalikite vien patiems vaikams kontroliuoti ligą. Jie yra dar nesubrendę, kad galėtų tinkamai tai atlikti. Ši našta jiems per sunki. Mano praktikoje yra pasitaikę skaudžių pamokų, įrodančių, kad vaikams reikia suaugusiųjų pagalbos. Neretai tėvams pradėjus domėtis ligos kontrole, tyrimų rezultatai, taigi ir vaikų sveikata, pagerėja.
      Iškilus klausimams dėl ligos valdymo, geriausia konsultuotis su specialistais.

      Ačiū jums už pokalbį ir naudingus patarimus.


Puslapiai 6-9

Lda II tipo cukrinio diabeto mokykla
2001m. Sergančiųjų sausio, balandžio, spalio mėn. lipidų duomenys

Word 2000 failas (160Kb.)



Puslapis 10
Dovana ,,Lemties” klubui

      ,,Lemties” klubui priklauso 25 regėjimo negalios žmonės. Šiaulių miesto tarybos narys Edvardas Žakaris juos nudžiugino, padovanodamas klubui magnetofoną ,,Aiwa”. Jis pritaikytas sutrikusio regėjimo žmonių poreikiams. Aparatą, kainuojantį 150 Lt, E. Žakaris nupirko už Tarybos nario darbo atlyginimą. Šiauliečiai jam labai dėkingi. Dabar jie galės žinoti įgarsintas laikraščių skelbiamas naujienas, klausytis gerų knygų – įdomiau gyventi. Malonu, kad atsiranda žmonių, kurie skaidrina kitų dienas.

      Mūsų informacija


Puslapis 11
Sveikiname


      Redakciją nudžiugino geros naujienos, pateiktos LDA prezidentei V. Augustinienei atsiųstame rokiškiečio Vidmanto Pilbaičio laiške. Pateikiamos jo ištraukos.
      Man jau 53 m. Diabetu sergu nuo 1966 m. Linkiu žmonėms sirgti ne diabeto, o sporto liga. Visiems reikia mankštos: bėgioti, važinėti dviračiu, plaukioti, slidinėti (priklausomai nuo metų laiko). Aš dabar jau ne taip intensyviai sportuoju, kaip anksčiau. Nepaisant to, daug kartų rajono pirmenybėse esu tapęs įvairių sporto šakų prizininku, nugalėtoju. Man sportas tikrai padėjo palaikyti geresnę sveikatą ir iškovoti pergalių. Štai jos:
      2001 m. rugsėjo 29 d. Panevėžio rajone vykusiame Lietuvos svarsčių kilnojimo čempionate – III vieta.
      2001 m. spalio 13 d. Estijoje vykusiose tarptautinėse svarsčių kilnojimo senjorų varžybose – II vieta.
      2001 m. gruodžio 9 d. Rokiškio rajono trikovės pirmenybėse – III vieta.
      2001 m. gruodžio 22 d. Marijampolėje vykusiame Lietuvos senjorų (vyresnių kaip 40 m.) sunkiosios atletikos čempionate – I vieta.
      2002 m. vasario 23 d. Rokiškyje vykusiose tarptautinėse senjorų svarsčių kilnojimo varžybose – I vieta ir ,,Žemdirbių taurė”.
      2002 m. kovo 2 d. Panevėžyje vykusiose Lietuvos svarsčių kilnojimo federacijos prezidento Kazimiero Paltaroko taurės svarsčių kilnojimo varžybose – II vieta.

      Dėkojame Lietuvą garsinusiam sportininkui už malonų laišką ir linkime stiprios sveikatos ir dar daug daug tokių gražių pergalių.       Tai vienas iš pavyzdžių, kuris rodo, kad diabetas netrukdo gyventi visaverčio gyvenimo.


Identifikavimo apyrankė

      Pranešame, kad diabetu sergantys žmonės gali įsigyti identifikavimo apyrankę. Nelaimės atveju, pvz., ištikus hipoglikemijai, ji padės šalia esantiesiems, taip pat medikams greičiau nustatyti, kad žmogus serga cukriniu diabetu. Apyrankėje išgraviruota ženklelis ,,dia", taip pat sergančiojo vardas, pavardė, telefonas, kuriuo reikėtų pranešti apie žmogaus būklę; nurodomi jo vaistai - insulinas ar tabletės.
      Apyrankių (pasidabruotų, paauksuotų, sidabrinių ar auksinių pagal pageidavimą ir finansines galimybes) galima užsisakyti ar teirautis smulkesnės informacijos adresu:

      UAB ,,Alpera"
      Titnago g. 10, Vilnius 2053
      Tel.: 8 22 311667
      Tel./faksas: 8 22 455012
      Mob. tel. 8 287 16182

      Apyrankių kainos: pasidabruota – 26 Lt, paauksuota – 35 Lt, sidabrinė – 15 Lt už 1 g, auksinė – 60 Lt už 1 g.

      Diabeto klubų, bendrijų, draugijų vadovai kviečiami apie šią galimybę informuoti savo miesto ir rajono sergančiuosius, taip pat padėti gauti apyrankes pageidaujantiesiems. Apie apyrankės reikšmę reikėtų informuoti greitosios pagalbos, policijos darbuotojus bei visą bendruomenę.

      Lietuvos diabeto asociacija



Puslapis 12

Suaugusiųjų latentinis autoimuninis cukrinis diabetas (LADA)

      Sergantį cukriniu diabetu žmogų dėl insulino ar jo sekrecijos veiklos sutrikimo vargina lėtinė hiperglikemija. Blogėja ir angliavandenių, riebalų, baltymų apykaita.
      Šiuo metu yra naudojama tokia cukrinio diabeto klasifikacija:
      1 tipas
      Autoimuninis
      Idiopatinis
      2 tipas
      Dominuoja rezistentiškumas insulinui
      Dominuoja insulino sekrecijos defektai

      Kiti specifiniai cukrinio diabeto tipai
      Gestacinis diabetas
      I tipo diabetą lemia autoimuninė kasos Langerhanso salelių ?-ląstelių destrukcija. Aptinkami jų ir (arba) insulino antikūnai. Kitais atvejais žmonės fenotipiškai identiški, jauni, dažnai patiria ketoacidozę. Nors kasoje nerandama autoimuninių proceso požymių, jiems gydymui gyvybiškai būtinas insulinas. Šie sutrikimai vadinami idiopatiniu I tipo diabetu. Jie nustatomi daugeliui europiečių, bet dažnai ir Afrikos gyventojams bei indėnams. Kad I tipo cukrinis diabetas autoimuninė liga, rodo pažeistų ląstelių limfocitinė infiltracija, įvairių autoantikūnų prieš ?-ląsteles sudėtinės dalys bei gliutamininės rūgšties dekarboksilazė (GRD). Pastaroji yra identifikuota kaip I tipo diabetu sergančiųjų autoantigenas. Sergant I tipo cukriniu diabetu, padidėjusi antikūnų prieš GRD koncentracija serume ir anti-GRD yra svarbios insulino veiklos nepakankamumui nustatyti.
      Reikia pažymėti, jog ?-ląstelių destrukcija visose klinikinėse stadijose (1 – normalus gliukozės toleravimas; 2 – sutrikusi glikemija nevalgius; 3 - nuo insulino nepriklausoma; 4 – priklausoma nuo insulino) gali reikštis neryškiai. Tokiais atvejais liga vadinama lėtiniu autoimuniniu suaugusiųjų diabetu ( LADA ) ir priskiriama I tipo autoimuninio diabeto kategorijai. Šis diabeto tipas gali būti įtartas liekniems, vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonėms, kuriems kartais diagnozojamas II tipo diabetas. Esant šiai ar kitoms I tipo ligos formoms, proceso metu visiškai suardomos ?-ląstelės ir tuomet kraujyje labai sumažėja arba visai nelieka C-peptido. Iš C-peptido ir insulino kraujyje galima spręsti apie kasos turimą jų rezervą ateičiai. Taip tiksliai diagnozuojama liga ir laiku skiriamas tinkamas gydymas. Jeigu kraujyje C-peptido bei insulino visai mažai, būtinos kasdienės insulino injekcijos.
      Jau 1980 m. pradžioje moksliniais tyrimais įrodyta, kad LADA taip pat turi autoimuninę genezę. L. Groop ir kiti mokslininkai nurodo aptikę didelę antikūnų prieš ?-ląstelių saleles (SLA) koncentraciją suomiams, sergantiems latentiniu 1 tipo cukriniu diabetu. Įtariant lėtinį autoimuninį suaugusiųjų diabetą, reikia ištirti autoimuninius serologinius markerius: anti-GRD, SLA antikūnus, C-peptido ir insulino kiekį kraujyje. Tai padėtų tiksliau nustatyti diagnozę. Iš tyrimų duomenų matyti, kad autoimuniniai markeriai, ypač anti-GRD, patikimai koreliuoja su insulino sekrecijos nepakankamumu. Todėl galima daryti išvadą, kad daliai sergančiųjų II tipo diabetu progresuoja autoimuninis insulitas. Ši diabeto forma vadinama suaugusiųjų latentiniu autoimuniniu cukriniu diabetu (LADA).
      Remiantis pasaulio šalių mokslininkų tyrimais, žinomas šios ligos paplitimas. 30% Europoje gyvenančių žmonių, kurie diabetu susirgo vyresni kaip 35 metų, diagnozuota LADA. Naujojoje Zelandijoje 16% visų, kuriems nustatytas II tipo cukrinis diabetas, serga LADA. Taigi suaugusiųjų latentinio autoimuninio diabeto paplitimas turėtų būti 20-25% žmonių, susirgusių per 35 m. amžiaus.
      LADA yra dažnėjanti II tipo cukrinio diabeto forma, todėl antikūnų prieš gliutamininės rūgšties dekarboksilazę tyrimai gali būti atliekami visiems, ypač per daug sveriantiems II tipo ligoniams. Tai teikia gydytojams svarbios informacijos apie galimą insulino sekrecijos nepakankamumą. Nepavėluota insulino terapija gali pagerinti ne tik ligonio savijautą, bet ir yra imunoterapinė gydymo forma, sauganti nuo neigiamo ?-ląstelių proteino poveikio. Tai gali padėti išsaugoti ?-ląstelių funkciją ir lėtinti komplikacijų progresavimą.

      Literatūra:
      1. Atkinson M. A., Maclaren N.K. The pathogenesis of insulin- dependent diabetes mellitus // N.Engl. J. Med. 1994. Vol.331. P.1428-1436.
      2. Groop L . // Diabetes. 1988. Vol.37. P.99-103.
      3. Diabetologia. 1984. Vol.27. P.90-92 .
      4. Diabetologia. 1991. Vol.34. P.796-800.

      Pagal užsienio spaudą parengė gyd. Eglė Rudinskienė


Puslapiai 16-19

Lietuvos diabeto asociacijos kolektyviniai nariai
(Klubai, draugijos, bendrijos)

Word 2000 failas (60Kb.)



Puslapis 17

“Diabeto” skaitytojų anketa

      Lietuvos diabeto asociacijai ir “Diabeto” redakcinei kolegijai yra labai svarbi kiekvieno skaitytojo nuomonė apie šį laikraštį. Todėl maloniai kviečiame visus atsakyti į čia pateikiamus 10 klausimų ir iškirpus anketą atsiųsti adresu: Lietuvos diabeto asociacija, Gedimino pr. 28/2 – 404, 2600 Vilnius. El. paštu: diabetas@is.lt ar faksu (8-5) 610639.
      Mūsų tikslas yra parengti laikraštį taip, kad jis būtų kuo naudingesnis, įdomesnis kiekvienam sergančiajam, jo šeimos nariui ar medicinos darbuotojui, patrauklus išvaizda. Todėl laukiame Jūsų laiškų – siūlymų, kaip gerinti tą leidinį.

Skaitytojų anketa - Word 2000 failas (62Kb.)



Puslapis 21

Svarbi informacija

      2002 m. vasario 14 d. sveikatos apsaugos ministras Konstantinas Romualdas Dobrovolskis įsakymu Nr. 84 pakeitė ankstesnį (2001. 01. 28. Nr. 49) kompensuojamųjų vaistų sąrašą ir patvirtino naują. Čia pateikiamos mūsų skaitytojams svarbios įsakymo ištraukos.

Ligų ir kompensuojamųjų vaistų joms gydyti sąrašas (A sąrašas)
(vaikams iki 16 metų vaistai pagal visas ligas kompensuojami 100%)

Word 2000 failas (31Kb.)



Puslapis 22
Darbas – švietėjiškas ir kultūrinis


Pagerbti jubiliatai
      Apmąstydami 2001 m. nuveiktus darbus, Tauragės ,,Insulos” bendrijos nariai turi kuo pasididžiuoti ir pasidžiaugti. Pagal gerai apgalvotą veiklos planą, surengta daug svarbių posėdžių, susirinkimų, įdomi konferencija. Suorganizuotos paskaitos ,,Regos sutrikimai, sergant cukriniu diabetu” (gyd. V. Stankūnienė), ,,Ortopedijos klausimais” (gyd. V. Dargis), ,,Diabetas ir širdies ligos” (gyd. B. Stulaitė), ,,Diabetas ir osteoporozė” (gyd. M. Lapienė), literatūrinis renginys ,,Motiejau Valančiau, kelkis”. Juose yra dalyvavę nemaža respublikos diabeto specialistų, Lietuvos slaugytojų diabetologių draugijos pirmininkė J. Uleckienė, LDA prezidentė V. Augustinienė, rajono medikai ir apie 400 sergančių ar juos remiančių žmonių.
      Bendrija supažindina visuomenę, rajono institucijas su plintančio diabeto grėsme savo klube, įstaigose, mokyklose, per vietos televiziją, taip pat rajono spaudą. Už instruktažus mokyklose rajono savivaldybė ,,Insulos” veiklą pagyrė ,,Tauragės kurjerio” laikraštyje.
      Pasaulinės diabeto dienos proga, be minėjimo, buvo eksponuotos neįgaliųjų žmonių rankdarbių, taip pat Tauragės bitininkų draugijos ,,Medaus” parodos. Jų lankytojai ne tik įsigijo ekologiškai švarios bičių duonelės, kitų produktų, rankdarbių, bet ir vaišinosi arbata, vaisiais, sumuštiniais, pasitikrino kraujo gliukozę. Šventės baigiamos koncertais. Juos yra atlikę Tauragės muzikos mokyklos, ,,Šaltinio” vidurinės mokyklos, Kunigiškių kultūros namų saviveiklininkai, moterų ansamblis ,,Sidabrinė gija”, dainininkai A. Batavičius, A. Kasparavičienė ir R. Ivanauskas.

Tauragės diabeto klubo nariai gieda savo sukurtą himną
      ,,Insulos” bibliotekėle naudojasi bendrijos nariai. Sveikatos žinių, kaip ir pačios sveikatos, pasisemiame ir ekskursijose. Palangoje ne tik pasidžiaugta jūra, ,,Žvorūnės” sanatorijoje išklausyta diabeto mokytojos paskaita. Pavaikštinėta Druskininkų kurorte, Grūto parke, pasigėrėta Kretingos žiemos sodu, aplankyta Šiluva, susimąstyta prie Kryžių kalno. Kartu švenčiamos didžiosios šventės. Kas metų ketvirtis sveikinami jubiliejus paminėję bendrijos nariai. Jaunimui rengiamos Kalėdų eglutės su programa, dovanėlėmis. Pagal galimybes apsirūpinama kelialapiais į diabeto mokymo stovyklas, savikontrolės priemonėmis. Stipresni bendrijos žmonės lanko silpnesniuosius Vladą Mingelienę, Alfonsą Jancevičių, Angelę Juodžiukymienę ir kt. Patalkinti niekada neatsisako Ausma Valčackienė, Ona ir Vytas Šimkai, Dainara Malinauskienė, Eugenija ir Vytas Kazakevičiai, Aldona Pipynienė, Danutė Jusčienė. ,,Insulos” rūpesčiu centrinė vaistinė prekiauja kojų gydymo vaistais.
      ,,Insula” bendrauja su sveikuolių, Marijampolės diabeto klubais, sąnarių ligomis sergančiųjų, invalidų draugijomis, kitais kaimynais.
      Cukralige sergantys žmonės mato, kas jais rūpinasi. Ne veltui pastaruoju metu į ,,Insulos” bendriją įstojo net 25 nauji nariai – dabar jų per 80. Trečiadieniais, klubo priėmimo dienomis, per metus suteikta per 500 konsultacijų, panašiai tiek atlikta ir kraujo gliukozės tyrimų. Viskam reikia lėšų. Bendrijos pirmininkas lankosi savivaldybėje, tariasi su tarybos nariais, ligoninės vadovais, rėmėjais aktualiais, taigi ir finansinais, klausimais. Apie labdaros lėšų naudojimą atsiskaito Valstybinei mokesčių inspekcijai. Už paramą ,,Insulos” bendrija dėkinga visiems rėmėjams, taip pat Lietuvos diabeto asociacijai, rajono laikraščių redakcijoms.

      Iš Algirdo Ardinsko pranešimo


Puslapis 23
Tai būtų nusikaltimas

      Jau valdžios atsakingi pareigūnai pradėjo kėsintis netgi į cukriniu diabetu sergančiųjų išlikimą. Kokia sunki nepagydomų žmonių būklė žinoma ne tik patiems ligoniams, gydytojams, bet ir visuomenei. Daugiausia diabetu sergantys žmonės – besiverčiantys iš 250 –300 Lt ir niekaip neatgaunantys savo viso gyvenimo santaupų. Tik valdžios ponai, gaudami tūkstantinius atlyginimus, to niekada nesupras. Persisotinęs alkano neužjaučia. O kad papildytų savo netinkamais įstatymais valstybės tuštinamą biudžetą nesidrovi kėslais atimti ir tuos 25 Lt iš sergančiųjų diabetu. Žmonės bauginami, kad nuo balandžio mėn. neliks kompensuojamų vaistų. Antidiabetiniai vaistai labai brangūs. O jų reikia daug ir įvairių. Pavyzdžiui, pačia lengviausia cukrinio diabeto forma sergančiajam reikia po 2 tabletes ,,Glurenorm” 30 mg dukart dienoje, 120 tablečių mėnesiui, kurie, panaikinus kompensaciją, kainuotų per 65 litus. O kur dar įvairūs kiti vaistai nuo gresiančių komplikacijų akims, inkstams, širdies bei kraujagyslių ligoms gydyti. Vadinas, mums liks išeiti iš gyvenimo, nes neįpirksime vaistų, o juk ir maistas, ir komunalinės paslaugos brangsta. Bagočiai išlieka – tokia laukinio kapitalizmo prigimtis. Žiauriausias pasityčiojimas iš žmonių. O sveikatos apsaugos ministras K. P. Dobrovolskis net drįsta gražbiliauti, kad reforma siekiama pagerinti medicinos paslaugų kokybę ir prieinamumą. Nejaugi jis mano, kad gydytojas be vaistų darys stebuklus? Prenumeruoju ,,Diabeto” leidinį jau ne pirmi metai. Džiaugiuosi, kad jis rūpinasi, jog šia liga sergantys žmonės gyventų. Esu įsitikinęs, kad tik bendromis pastangomis tai galima išsikovoti. Valdžios kėslų įgyvendinimas būtų nusikaltimas. Todėl ir rašau jums.

      Jonas Vainauskas, Kėdainiai


Neįtikėtina, bet akivaizdu
(kaip man ,,padėjo” medikai)

      Paskutinę vasario dieną mano sūnui mokykloje įvyko nelaimė: jį ištiko hipoglikeminė koma. Gal priežastis buvo paskutinę trimestro dieną per didelė įtampa, bet ne tai svarbu. Priepuolis buvo labai staigus. Vaikas net nespėjo pajusti – netekęs sąmonės, griuvo ant mokyklinio stalo ir nebesikėlė. Mokytojai stengėsi padėti, pirko saldumynų, bandė ligonį girdyti saldžiomis sultimis. Tačiau nei valgyti, nei gerti jis nebegalėjo. Toliau viskas vyko kaip klaikiausiame filme. Iškviesta greitoji med. pagalba, kuriai iš anksto buvo pranešta, kad vaikas sergantis diabetu yra be sąmonės. Deja, atvažiavęs gydytojas ramiai ir apatiškai sėdėjo prie vaiko, gulinčio be gyvybės žymių, pildė įvairiausius popierius, niekuo ligoniui nepadėjo, net gliukozės nebuvo atsivežęs. Galiausiai, surašęs šūsnį popierių, nusprendė vaiką vežti į Antakalnio klinikas. Ten, priėmimo skyriuje, padėtis nė kiek nepasikeitė: seselės ir gydytojai bandė kalbinti sąmonės netekusį, nieko nesuvokiantį vaiką, vėl ėmėsi rašyti popierius, pagalbos neteikė. Pagaliau ligonis ratukais buvo nuvežtas į reanimacijos skyrių, bet ten leisgyviam vaikui vietos neatsirado. Tada nuspręsta jį perkelti į III vaikų ligų skyrių. Perkraustymas vyko labai vangiai: kol vienos seselės perdavinėjo vaiką kitoms, kol buvo pakviesti kito skyriaus gydytojai, kol jį pagaliau pervežė… Pagalbos komos kamuojamas vaikas vis nesulaukė. Dėkui mokytojams, kurie man paskambino į darbą, ir aš žaibo greičiu atsidūriau ligoninėje. Vaizdas, kurį išvydau tame skyriuje, mane sukrėtė. Mano vaikas tebegulėjo koridoriuje stovinčiuose rateliuose. Prie jo stovėjo mažiausiai 10 medikų, kurie jį glostė ir kalbino. Jokia pagalba jam dar nebuvo teikiama, gliukozė nesuleista. Aš skubiai liepiau gydytojams leisti gliukozę. Juk kiekviena sekundė buvo brangi. Gydytojai su manimi nesiginčijo, pamažu seselė ruošėsi švirkštus, tik vėliau niekaip nepataikė į veną…
      Negaliu atsipeikėti nuo streso, patirto stebint, kaip sunkiai mano sūnus vadavosi, iki atsipeikėjo, kaip ilgam buvo praradęs kalbą, kaip dar tą patį vakarą mano pastangomis vis dėlto buvo perkeltas į reanimacijos skyrių…
      Dabar jis vėl gyvena. Tačiau aš neatsistebiu: komos būklėje gydytojų akivaizdoje vaikas išbuvo lygiai pusantros valandos. Per tą laiką neatsirado nė vieno mediko, kuris suleistų jam gliukozę, iki aš pati atvažiavau ir tuo pasirūpinau. Ne man spręsti apie medikų kvalifikaciją ir apie tai, kokius vaistus privalu turėti greitosios pagalbos gydytojams. Aš tik kiekvieno tą dieną sūnumi ,,besirūpinančiojo” klausiau: jei šiuose neštuvuose mirtimi vaduotųsi jūsų sūnus, ar elgtumėtės taip pat abejingai?

      Motina
      (redakcijai autorės pavardė žinoma)


Puslapis 24
Prasmingo darbo jubiliejus


Larisa Rarovskaja klubo dešimtmečio minėjime
      Kelmės diabeto klubo dešimtmečio minėjimo dalyvius jaudino nuotaikingai surengta šventė. Larisa Rarovskaja, jau kelerius metus vadovaujanti klubui, pasakojo apie savo ir buvusių vadovų Emilijos Rudzevičienės, Ramutės Kriaučiūnienės, taip pat kitų bendraminčių darbą. Jie skaitė metraštį. Tai įdomi istorija – kova už galimybę sergantiems žmonėms susiburti, gerinti sveikatą, veikti. Paminėti mirusieji pagerbti tylos minute. Gyvieji, apsakius jų gerus darbus, apdovanoti padėkos žodžiu, atminimo medaliu ar suvenyru. LDA prezidentei V. Augustinienei už kasdienę duoną – rūpestį, kad nebūtų bloginama sergančiųjų būklė, - įteiktas didžiulis kepalas ,,Ajero” duonos. Šventės dalyviai, tarsi atsukę istorijos ratą atgal, regėjo žmones, kurie per dešimtmetį nusipelnė klubo pagarbos.
      O darbas nebuvo lengvas. Pradėta nuo nulio. Prašytojų – patalpų, konsultacijų, lėšų – vaidmuo nėra malonus. Tačiau rezultatais jau galima pasidžiaugti. Tuometinis rajono valdytojas Z. Mačernis iš biudžeto klubui skyrė 2000 Lt. Gydytojas R. Kavaliauskas leido Kelmės ligoninėje įsteigti diabeto mokyklą. ,,Bičiulio” laikraščiui aprašius sergančių žmonių būklę, pavyko geriau susitvarkyti. Su Sveikatos ministerijos pagalba gautos patalpos. Baldus, telefoną klubui padovanojo policijos komisariatas, vadovaujamas A. Spurgos. Ilgai klubą rėmė verslininkas Z. Strodomskis. Žurnalistės J. Skeberdienės pastangomis, susidraugauta su Vokietijos samariečiais. Iš Vokietijos dovanų gauta kilimas, užuolaidos. Įkurtas kojų priežiūros kabinetas. Lietuvos diabeto asociacijos rūpesčiu, verslininkams remiant, klubo vaikai vasarą stovyklauja Palangoje, o suaugusieji pavažinėja po Lietuvą, dalijasi patirtimi viešėdami kaimyninių rajonų klubuose. Prieš metus suburtas meno saviveiklos būrelis ,,Mes drauge” (vadovė O. Radzevičienė), jau daug sykių koncertavęs ne tik namuose, bet ir Druskininkuose, Panevėžyje, Raseiniuose, Šiauliuose.
      Už nuoširdų darbą L. Rarovskają sveikino visi garbingi svečiai, kaimyniniai diabeto klubai, o socialinių paslaugų tarnybos direktorė A. Kvintufelienė perdavė jai rajono mero K. Arvasevičiaus sveikinimus ir padėkos raštą.
      Koncertą surengė ne tik kolektyvas ,,Mes drauge”, bet ir Panevėžio, taip pat literatų klubo ,,Vieversys” saviveiklininkai. Pirmininkė L. Rarovskaja iš širdies dėkoja Eli Lilly, Berlin Chemie, Eksmos MTC atstovams už materialinę paramą, Lietuvos diabeto asociacijai, UAB ,,Abovita” ir visiems kitiems svečiams už dovanas, gražius žodžius, gėles.

      Iš A. Geštauto, R. Musneckienės straipsnių


Kelmiškių šventėje

      Savo dešimtmečio jubiliejaus proga Kelmės diabeto klubas į šventę pasikvietė Plungės, Šiaulių, Kuršėnų, Joniškio ir kitų kaimyninių klubų atstovus. Dalyvavo ir LDA prezidentė V. Augustinienė, Lietuvos slaugytojų diabetologių draugijos pirmininkė J. Uleckienė.
      Iš išsamios Kelmės klubo pirmininkės Larisos Rarovskajos darbo ataskaitos supratome, kaip nelengvą kelią jiems teko įveikti, kad galėtų atlikti gerų darbų sergančių žmonių labui. Juk būtina parama žmonėms, kad mokėtų ir galėtų įveikti negalavimus, pasidalyti žiniomis, rūpesčiais ir džiaugsmais.
      Šventės dalyvius maloniai nuteikė koncertas, kurį atliko Kelmės diabeto klubo ansamblis, ,,Vilties” draugijos vaikai; skambėjo gražus panevėžiečių Arvydo Monkevičiaus ir Petro Simonaičio duetas. Buvo proga visiems smagiai pabendrauti prie skoningai paruošto vaišių stalo. Už gerą nuotaiką esame dėkingi šventės organizatorei Larisai Rarovskajai.

      Birutė Purauskienė
      Plungė


Aktyvėja panevėžiečiai

      “Vilties” draugija neseniai surengė ataskaitinį susirinkimą. Jame aptarta vienerių metų veikla, kurią nušvietė pirmininkė Danutė Kavaliauskienė. Draugijos narių gausėja – greit bus pusantro šimto. Iš jų 28 vaikai, 7 pirmos grupės invalidai. Pastaruosius metus vangiai dirbusi draugija buvo atkurta 2001- ųjų vasario mėnesį. Nuo tada suorganizuota daug paskaitų, surengta švenčių, įvyko įdomi ekskursija po Panemunės pilis. Vilniuje LDA surengtoje diabeto mokykloje buvo sudaryta galimybė dalyvauti 6 draugijos nariams. Vasarą 5 diabetu sergantys vaikai stovyklavo Druskininkuose ir Rukloje. Ten jie mokėsi prisižiūrėti savo sveikatą.
      Nemaža mokytojų, kuriems tenka mokyti cukralige sergančius vaikus, nežino apie jų ligą. Todėl D. Kavaliauskienė ir vaikų gydytoja endokrinologė aplankys mokyklas, su pedagogais aptars, kokią pagalbą būtina suteikti hipoglikemijos priepuolio ištiktiems vaikams. Numatyta surengti specialistų susitikimus su klubo nariais, organizuoti paskaitas apie sveiką mitybą, kojų priežiūrą, diabeto komplikacijas. Į renginius jau pakviestas psichologas, taip pat ortopedijos technikos žinovas.
      “Vilties” draugijos būstinėje visada galima įsigyti diabeto savikontrolės priemonių, medicininės literatūros, identifikavimo apyrankių, akinių rėmelių, užsisakyti laikraštį “Diabetas”.

      Daiva Baronienė


Puslapis 26
Diabeto stovykloje - laimingiausias laikas

      Šiandien savo klube bendravau su mažąja Karolina Čalneryte ir jos motina. Aptarėme šios jauniausios mūsų narės sveikatos būklę, mitybą, vartojamus vaistus ir kitus rūpimus klausimus. Grįžusi namo, apmąstydama dabartinę diabetu sergančių vaikų padėtį, prisiminiau savo paauglystę, išgyventus metus.
      Gimiau 1951 m. Sulaukusi aštuonerių persirgau kiaulyte, kuri komplikavosi į meningitą. Po šių nesėkmių sveikata negerėjo; dažnai lankydavausi pas gydytojus. Turėdama trylika metų, patyriau hiperglikemijos komą: tada buvo nustatytas diabetas.
      Gal liga skatino mane, o gal ir linkusi buvau domėtis sveikatos klausimais – baigiau medicinos mokyklą. Ištvėriau sunkų ,,lietuviško insulino” laikotarpį. Po 19 m. ligos teko atlikti skydliaukės operaciją. Be insulino išbuvau 3 savaites. Atrodė, kad įvyko stebuklas ir aš pasveikau. Deja, parvykus iš ligoninės į namus, grįžo ir liga.
      Dirbdama ligoninėje dietos med. seserimi, domėjausi įvairių ligonių racionalia mityba, tinkamais maisto produktais, kalorijų kiekiais, režimu. Apie tai dabar pasakoju klubo nariams. Anksčiau gydant cukraligę buvo daroma daug klaidų. Nemažai ligonių nesuvokdavo, jog ši liga nepagydoma ir jos tinkamai nekontroliuodavo.
      Tik susikūrus Lietuvos diabeto asociacijai, jos klubams, pagerėjo mūsų gyvenimas. Labai nuoširdžiai mus konsultuoja Kauno akademinių klinikų prof. Juozas Danilevičius. LDA prezidentės Vidos Augustinienės dėka galėjau tris vasaras pabuvoti diabeto mokymo stovykloje Plateliuose, kur ir pati atsigaudavau, ir vaikams, jaunimui aiškinau sveikos gyvensenos, tinkamos mitybos, mankštos svarbą. Man tai buvo laimingiausias laikas, tartum kompensacija už sunkią vaikystę. Esu dėkinga ir stovyklos vadovei Aldonai Danylienei, kuri čia visus subūrė lyg darnią šeimą. Dažnai pavartau stovyklos nuotraukas, iš kurių žvelgia pasitikinčių, gerų vaikų akutės – didžiausias atpildas mokytojams. Mes čia visi išgyvenome kartu ir liūdesį dėl negalavimų, ir nemaža džiaugsmo. Linkėčiau mažiesiems ,,cukrinukams” kuo dažniau stovyklauti.
      Mūsų klubas veikia nuo 1993 m. Jau 4 m. esu jo pirmininkė. Kas mėnesį organizuojame klubo narių mokymą. Mus konsultuoja gyd. endokrinologė Aistė Valantukevičienė, med. sesuo Rasa Vipartienė. Visi klubo nariai nuoširdžiai vienas kitam pataria, padeda pažinti savo ligą, nepažeisti režimo reikalavimų. Mokosi ir mūsų šeimos nariai, kad galėtų pagelbėti hipoglikemijos priepuolio ištiktiems artimiesiems.
      Iš žmonių pasakojimų žinome, kad ne visi šeimos gydytojai nusimano apie diabetą. Mat negauna gerų patarimų nei apie gydymąsi, režimą, mitybą, nei apie diabeto klubus, specialią literatūrą. Sutikau sergančių žmonių, kurie kartą per mėnesį pasitikrinę kraujo gliukozę ir apsidžiaugę neblogais rodikliais, manė esą pasveikę ir atsisakė vaistų. Tūkstančiai žmonių serga cukriniu diabetu. Nemažai jų gerai tvarkosi. To nuoširdžiai linkiu visiems likimo draugams.

      Aldona Goštautienė
      Joniškio CD klubo pirmininkė


Maloniai kviečia

      Kavinė-valgykla "DIA". Joje didelis pasirinkimas skanių patiekalų ne tik diabetu sergantiems, bet ir sveikiems žmonėms. Dirbame kasdien (išskyrus šventadienius) 10-17 val.
      Mūsų adresas: Vilniaus g. 29, Vilnius

Vyr. redaktorė Vida Augustinienė
Redakcijos kolegija: E. Baltrušaitienė, J.S. Danilevičius, O.R. Jurkauskienė, D.Kartheiser, L. Kaulakienė, D. Kvedaravičienė, A. Norkus, E. Rudinskienė, M.Šaltytė, J. Uleckienė, B. Urbonaitė, N. Voveraitienė, S.Žukauskaitė.
Už autorių pareikštas mintis redakcija neatsako.
Laikraščio steigėja ir leidėja: Lietuvos diabeto asociacija. Laikraštis išeina kartą per metų ketvirtį.
Redakcijos adresas: Lietuvos diabeto asociacija, Gedimino pr. 28/2, 404 kabinetas, LT-2600 Vilnius, tel. 62-07-83, faks. 61-06-39.