»  Ankstesnių laikraščio numerių archyvas  English version 

Laikraštis Diabetas
Lietuvos diabeto asociacijos laikraštis
Nr. 1 (37) Vasario 10, 2003

Eli Lilly - pagrindinis rėmėjas.
Laikraštį remia: Abbott Medisense, Berlin Chemie Menarini Baltic, Canderel, Interlux, Limeta, Roche Diagnostics atstovybė UAB "Eksmos MTC", Novo Nordisk, WORWAG Pharma GmbH&Co. KG


Mieli skaitytojai, jau metus veikia Diabeto forumas. Maloniai kviečiame apsilankyti!

Dalinkimės rūpesčiu ir meile


      Kiekvienais metais lapkričio 14 d. žmonija pamini Pasaulinę diabeto dieną, kartu prisimindama insulino išradėjo Frederiko Bantingo gimino dieną. Šią dieną ypač kreipiamas dėmesys į informaciją apie diabeto ligą, apie pastangas bei būdus su ja kovoti, taip pat organizuojamos priemonės, sudaromos sąlygos, kad kuo daugiau žmonių galėtų pasitikrinti, ar kartais jų kūne neatsirado pakitimų, ženklinančių šios klastingos ligos pradžią.
      Kiekvienais metais Vilniaus arkikatedroje lapkričio 14 d. aukojamos Šv. Mišios meldžiant sergantiesiems fizinės sveikatos, o taip pat ir dvasinės tvirtybės, ištvermės, pasitikėjimo bei gyvos vilties, o iš jų artimųjų bei aplinkinių - jautrumo ir meilės, jau iškeliavusiesiems - amžinosios šviesos. Pakutinį kartą ši malda buvo sujungta su kilnia Lietuvos diabeto asociacijos akcija: asociacijos darbuotojams pasiūlius, o Katedros klebonui maloniai sutikus, pamaldų dalyviai buvo pakviesti nemokamai pasitikrinti cukraus kiekį kraujuje čia pat Katedroje, tam parinktoje vietoje. Čia buvo teikiama ir informacija apie šią ligą bei - kaip elgtis ja susirgus. Reikšdami savo didį dėkingumą tuo pasinaudojo labai daug tą dieną Katedrą aplankiusių žmonių.
      Prisimenant šią gražią akciją ir malonius jos rengėjus, į galvą ateina mintis apie gailestingąjį samarietį iš Jėzaus palyginimo. "Eik ir tu taip daryk!"- sakė Jėzus (Lk 10, 37).
      Kančia ir mirtis yra būtina mūsų gyvenimo dalis. Čia negali padėti nei prieštaravimas, nei pasislėpimas, nei priešinimasis, nei pabėgimas. Bet čia gali labai daug mums padėti meilė. Juk skausmingiausias kančios bruožas yra tas, kad ji įstumia mus į vienatvę, lyg kokia siena atskiria nuo sveikųjų pasaulio. Mūsų širdis sustyra ir nebemato nieko, tik savo žaizdas. Šitą kalėjimą išgriauna meilė. Meilė, jeigu ir ne visada nuima skausmą, tai visgi jį sušvelnina,pridengia tarsi šydu, o svarbiausia - ji išlaisvina mus iš izoliacijos, leidžia atsikvėpti, parodo naujus akiračius ir ateitį, atgaivina viltį. Už savo skausmo tikrovės pajuntame šviesą, atidumą, jautrumą, gerumą.
      Apaštalas sako, kad mes, krikščionys, esame "paguodos vaikai" (plg. Apd 4,36). Dalinkimės šia Dievo dovana, paguodos ir meilės vaistu plačiai išskėstomis rankomis ir atvertomis širdimis.
      Ačiū gydytojams, ačiū visiems sveikatos apsaugos darbuotojams, kurie su pasišventimu dirba šį labai šventą artimo meilės darbą. Savo pašaukimu ir veikla jie tampa panašūs į pasaulio Gelbėtoją Jėzų Kristų, kuris "vaikščiojo, darydamas gera ir gydydamas" (Apd 10,38).

      Vyskupas Juozas Tunaitis


Puslapis 2

Lietuvos diabeto asociacija – Tarptautinės diabeto federacijos narė
Burkitės Lietuvos diabeto asociacijoje ir veikite savo sveikatos labui
kartu su milijonais pasaulyje sergančių žmonių.
Lietuvos diabeto asociacija rūpinasi, kad gerėtų cukriniu diabetu sergančių žmonių gyvenimas.

Naudinga būti LDA nariu
LDA narys turi didesnę galimybę:


       »  gauti naujausią informaciją apie sveikatos aktualijas;
       »  padėti kitiems žmonėms gerinti savo ligos priežiūrą;
       »  lengvatinėmis sąlygomis įsigyti savikontrolės priemonių.

Kuo gausiau suburiama LDA narių, tuo stiprėja Asociacija ir gali tobulinti diabeto priežiūrą.
Įstokite į savo rajono diabeto klubą ir tapsite LDA nariu.
Jei nežinote, kur ieškoti klubo, kreipkitės adresu:

LDA, Gedimino pr. 28/2, 404 kabinetas, LT-2600 Vilnius, tel. (8-5) 262 07 83.
Internetas: www.is.lt/diabetas
Elektroninis paštas: diabetas@is.lt
Lietuvos diabeto asociacija dirba visomis darbo dienomis 9-18 val., penktadieniais iki 17 val. Pietų pertrauka 12 - 13 val.
Diabeto mokykla:

Gydytoja endokrinologė Eglė Rudinskienė nemokamai konsultuoja ir moko sergančiuosius cukriniu diabetu LDA buveinėje - Vilniuje, Gedimino pr. 28/2, 404 kabinete
pirmadieniais, antradieniais, trečiadieniais ir ketvirtadieniais 10-15 val.

Smulkesnė informacija telefonu: (8-5) 262 54 76Puslapis 3

Ar nukentėjote dėl kvotų vaistams

      Į "Diabeto" laikraštyje Nr. 4(36) išspausdintus anketos klausimus atsakė apie 2 proc. skaitytojų. 42 proc. jų gyvena rajone ar kaime, 58 proc. - mieste. 70 proc. sergančiųjų diabetu gydosi insulinu, 6 proc. - insulinu ir tabletėmis, 24 proc. - tik tabletėmis. 33 proc. vargina ne mažiau kaip 2 -3 gretutinės ligos ar diabeto komplikacijos, 45 proc. - 3 ar net 5, 15 proc. - daugiau nei 5, kitus - bent 1 kita liga. Daugumą žmonių kamuoja širdies, skydliaukės, osteoporozės, onkologinės, įvairios kojų ligos ir pan. Į klausimą ,,Kas išrašo sergantiesiems vaistus?” dauguma atsakė - bendrosios praktikos gydytojas, 45 proc. pažymėjo, kad jiems vaistų išrašo endokrinologas, 9 proc. - kardiologas, 9 proc. - neurologas, 30 proc. - okulistas. Net 21 proc. skaitytojų nurodė, kad gydytojai nebeišrašo visų jiems būtinų kompensuojamųjų vaistų. 12 proc. pažymėjo, jog ir išrašytų vaistų nepakanka vienam mėnesiui, todėl dėl receptų išrašymo pas gydytojus tenka kreiptis vieną kartą per mėnesį 75 proc. žmonių, 2 kartus per mėnesį net 19 proc. sergančiųjų ir po 3 ar daugiau kartų - pažymėjo po 3 proc. atsakiusiųjų į anketas. Norint patekti pas reikiamus gydytojus, tenka užsirašyti iš anksto prieš 1 - 3 dienas, nurodė 45 proc. žmonių, prieš 1-2 savaites - 33 proc., prieš ilgesnį laiką - 1 ar net 2 mėnesius - 22 proc. Už kompensuojamuosius vaistus tenka prisimokėti 85 proc. žmonių. Priemokos už vaistus yra nuo 4 iki 210 Lt. Po 20-100 Lt primoka 30 proc. žmonių, daugiau kaip 100 Lt - 6 proc. Iš insulinu besigydančiųjų, kuriems priklauso nemokamai metams 150 diagnostinių juostelių kraujo gliukozei tirti, visas jas gavo tik 80 proc., 11 proc. gavo tik po 100 vnt, 9 proc. - visiškai jų negavo. Norintiems patekti pas gydytoją žmonėms reikia vykti 10- 36 km, kelionė kainuoja iki 30 Lt per mėnesį, sugaišta 1 val. ar daugiau kaip pusę dienos, kiti net iki 9 val. laiko. Į anketas atsakė net 64 proc. žmonių, kuriems pripažintas invalidumas. 95 proc. iš jų - dėl diabeto komplikacijų. Apie 30 proc. žmonių tenka duoti ,,kyšių” gydytojams. Į klausimą ,,Kokių dar patiriate sunkumų?” atsakyta taip. Dauguma žmonių skundžiasi vargstantys eilėse prie gydytojų kabinetų net po 3- 4 val. Kitiems žmonėms brangesni ir efektyvesni vaistai pakeisti pigesniais, dėl to labai pablogėjo jų sveikata ir bendra savijauta. Sunku žmonėms patekti pas gydytoją endokrinologą ir kitus specialistus. Kai kurie žmonės skundžiasi tuo, kad pateikus receptą kompensuojamiesiems vaistams, juos vaistinės išduoda tik po 3 - 4 dienų. Gydytojai neišrašo vaistų nuo žvynelinės, tenka pirktis net insulino, kitų vaistų, kurių gydytojai nebeišrašo motyvuodami tuo, kad pasibaigė kvotos. Didžioji dalis skaitytojų atsakė, kad neturi galimybės prisimokėti už vaistus ir jų nenusiperka. Todėl kelias dienas jų visai nevartoja ar sumažina dozę. Dėl to vis blogėja sveikata. Žmonės prašo, kad būtų leidžiama:
       »  gydytojams išrašyti visus reikiamus kompensuojamus vaistus ne tik nuo diabeto, bet ir nuo jo sukeltų pasekmių, neribojant receptų kiekio;
       »  didinti kompensuojamų diagnostinių juostelių kraujo gliukozei tirti kiekį;
       »  sergantiesiems diabetu ir kitomis nepagydomomis ligomis kreiptis į gydytojus endokrinologus ir kitus specialistus tiesiogiai, nevargstant eilėse pas bendrosios praktikos gydytojus tik dėl atitinkamo siuntimo;
       »  sergantiesiems diabetu gauti siuntimą sveikatos grąžinamajam gydymui ar reabilitacijai tiesiogiai iš poliklinikos be papildomo guldymo į ligoninę;
       »  diabetu ar kitomis lėtinėmis ligomis sergantiesiems, kurių būklė stabili, vaistus išrašyti laikotarpiui iki 3 mėnesių;
       »  ligoniui, besigydančiam stacionare ar kitoje sveikatos priežiūros įstaigoje (pvz., sanatorijoje), išrašyti jo vartojamus kompensuojamus vaistus, kurių stacionare nėra.
      Taigi iš šios sergančiųjų diabetu apklausos matyti, kas sveikatos apsaugos ministro bei Valstybinės ligonių kasos pareigūnų džiūgavimai, jog situacija sveikatos apsaugos sistemoje gerėja, biudžetas subalansuotas, ligoniai patenkinti esama tvarka, neatitinka realybės.

      Janina Dainaravičienė
      LDA sekretorė


Puslapis 4

Naujos pergalės

      Sveikiname savo organizacijos narį rokiškietį Vidmantą Pilibaitį, 2002 m. iškovojusį naujų sporto laimėjimų. Štai jie:
       »  Birželio 7 d. Jokabpilyje (Latvija) vykusiame veteranų svarsčių kilnojimo čempionate - I vieta.
       »  Rugpjūčio 17 d. Lentvaryje Lietuvos veteranų čempionate - IV vieta.
       »  Spalio 26 d. Estijoje Baltijos svarsčių kilnojimo čempionate - II vieta.
       »  Gruodžio 21 d. Zakopanėje (Ukraina) Pasaulio sporto veteranų svarsčių kilnojimo čempionate - IV vieta.
      Puikus sportininkas už paramą dėkoja Lietuvos diabeto asociacijai, Eksmos vadybininkei J.Margelytei, UAB Abovita konsultantei L.Kaulakienei, Wörwag Pharma GmbH&Co.KG atstovybės vadovei R.Samuolienei.
      Linkime, kad ir 2003 m. diabetas netrukdytų Vidmantui Pilibaičiui būti stipriam, energingam ir sėkmingai skinti pergalės laurus.

      V.Augustinienė
      Lietuvos diabeto asociacija


Puslapiai 5-10

Reikšmingi Pasaulinės diabeto dienos renginiai

      TDF/Europos regione
      Tarptautinės diabeto federacijos Europos regionas (TDF/Europa) suorganizavo du nepaprastai svarbius Pasaulinės diabeto dienos renginius Europos Parlamente Briuselyje ir Strasbūre. 2002 m. lapkričio 5 d. Europos Parlamento nariai Mary Banotti ir John Bowis pakvietė prie apvalaus diskusijų stalo Europos Parlamente Briuselyje Tarptautinės diabeto federacijos Europos regiono atstovus. Šių diskusijų metu išryškėjo bendra nuomonė: būtinai reikia tuoj pat imtis skubių priemonių gelbėtis nuo diabetinės uždelsto veikimo bombos Europoje. Susitikimo rezultatai - tai didžiulė pacientų, gydytojų, mokslininkų ir politikų sėkmė. Viena svarbiausių išvadų - Europos Parlamento nariai sutiko sudaryti neformalią diabeto darbo grupę, kuri spręs visas su šia liga susijusias negandas Europoje. Tarptautinei diabeto federacijai grupėje atstovaus TDF Europos regiono pirmininkas prof. Massimo Massi-Benedetti.

Iš dešinės: prof. M.Massi-Benedetti ir ES pirmininkas R.Prodi
      Europos Parlamento Sveikatos grupės pirmininkas, Europos Parlamento narys Heidi Hautala patvirtino, kad diabeto klausimas bus sugrąžintas į visuomenės sveikatos darbotvarkę. Šį susitikimą rėmė Europos diabeto studijų asociacija (EASD), Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ir Europos diabeto med. seserų federacija (FEND).
      Lapkričio 19-21 d. TDF/Europa Europos Parlamente Strasbūre nemokamai atliko 636 kraujo gliukozės ir 190 akių tyrimų. Taip padaryta ir Europos komisijos prezidentui Romano Prodo, Europos Parlamento pirmininkui Pat Cox bei Europos Sveikatos ir vartotojų apsaugos komisijos nariui David Byrne. D.Byrne padarė pareiškimą apie nerimą keliantį diabeto didėjimą Europos Sąjungoje. ,,Per paskutinę dekadą diabeto paplitimas išaugo beveik 20 proc. Tai iššūkis Europos Sąjungai ir jos narėms valstybėms. Nauja Europos Sąjungos visuomenės sveikatos programa 2003 - 2008 m. stiprins pajėgumą stebėti ir analizuoti ligos tendencijas. Svarbų darbą atliks komisija, padėdama narėms valstybėms tirti, kodėl įvyko šis pavojingas diabeto augimas ir ko reikėtų imtis tam stabdyti”.
      Tikiuosi, kad šis didžiulis Tarptautinės diabeto federacijos Europos regiono žingsnis skatins ir Lietuvos, besiruošiančios tapti Europos Sąjungos nare, politikus, mokslininkus ir visus sveikata besirūpinančius žmones sparčiau spręsti pasaulinės reikšmės epidemijos klausimus.

      Lietuvos diabeto asociacija
      Pasaulinė diabeto diena buvo minima visose Tarptautinės diabeto federacijos (TDF) narių šalyse. Šia tema TDF parengė daug informacijos ir išsiuntinėjo visoms narėms. Lietuvos diabeto asociacija gautą medžiagą ,,Akys ir diabetas” parengė lietuvių kalba ir išplatino savo kolektyviniams nariams - klubams, bendrijoms, draugijoms - ,,Diabeto” laikraštyje. Pasaulinės diabeto dienos (PDD) proga atitinkamą informaciją spausdino ne tik ,,Lietuvos rytas”, ,,Respublika”, ,,Kauno diena”, bet ir daugelio rajonų laikraščiai. Progines laidas rodė LNK ir Lietuvos TV, transliavo Lietuvos ir kitos radijo stotys.
      LDA parengta ir išplatinta ši informacija:
       »  Tarptautinės diabeto federacijos prezidento prof. Sir George Alberti laiškas;
       »  Pasaulio sveikatos organizacijos pranešimas;
       »  Diabetas. Skaičiai ir faktai;
       »  Viktorina ,,Ką žinote apie diabeto sukeltas akių komplikacijas”;
       »  Viktorina ,,Apie diabetą, akių komplikacijas, sveiką mitybą, fizinį aktyvumą”;
       »  Greito akių tikrinimo projektas (Olandija);
       »  Bukletas ,,Akys ir diabetas. Saugokime regėjimo šviesą”;
       »  Lankstinukas ,,Diabetas. Žinokite apie pavojų”;
       »  Lankstinukas ,,Lapkričio 14 - Pasaulinė diabeto diena”.
      Pagrindinis LDA Pasaulinės diabeto dienos rėmėjas - Invalidų reikalų taryba prie LR Vyriausybės. Rėmėjai - UAB Abovita, Eksmos MTC, Interlux, Limeta, Medisana ir kt.
      Renginių metu ne tik skleistos žinios apie plintančią ligą, bet ir atlikti profilaktiniai gyventojų kraujo gliukozės tyrimai. Informacija gauta iš 37 rajonų diabeto klubų. Iš viso atlikti 8 254 tyrimai, iš jų - 1 481 sergančiajam diabetu, ir 6 783 žmonės tyrėsi profilaktiškai. Rezultatai nedžiugina. Net 606 (arba 40 proc.) sergančiųjų - liga nekontroliuojama, o profilaktiškai tirtų 1 208 žmonių (arba 17,8 proc.), kraujo gliukozė rasta nenormali. Visiems jiems pasiūlyta kuo skubiau pas savo gydytojus išsitirti, ar neserga diabetu, kad būtų paskirtas reikiamas gydymas ir užkirstas kelias komplikacijoms. Iš 1 208 žmonių, kuriems blogi kraujo gliukozės rodikliai, 71,5 proc. vyresni nei 40 metų, 59 proc. - per daug sveria, 16 proc. - turi diabetu sergančių artimų giminių.
      Deja, kai kurie klubai (Lazdijų, Radviliškio, Šiaulių aklųjų, Šilutės, Utenos, Vilkaviškio, Vilniaus ,,Beta” ir ,,Dia”) nevisiškai užpildė duomenų anketas ir į šią apskaitą nepateko per 700 tyrimų rezultatų.
      LDA džiaugiasi klubų vadovais, kurie nuoširdžiai dirbo, organizuodami renginius ir atlikdami tyrimus savo rajonų žmonėms, taip pat talkinusiems gydytojams, slaugytojoms, rėmėjams. Daugiausia tyrimų atliko Šiaulių (782), LDA (604), Marijampolės (570), Radviliškio (465), Vilniaus ,,Dia” (410), Skuodo (368), Vilkaviškio (345), Elektrėnų (335), Druskininkų (283), Panevėžio (274), Mažeikių (228), Klaipėdos ,,Smalsučių” (185), Utenos (154) Alytaus (138) klubai.
      Vilniaus Arkikatedros Bazilikos vyskupo J.Tunaičio aukotos šv. Mišios buvo už visus LDA narius, visus sergančiuosius šia liga, jų gydytojus ir slaugytojus. Vyskupas pasakė, kad tai yra pirmas kartas Lietuvos Bažnyčios istorijoje, kai atėję į Mišias žmonės galėjo pasitikrinti savo sveikatą. Šią kilnią misiją atliko visuomeninė organizacija - Lietuvos diabeto asociacija, telkianti visų pastangas žmogaus gerovei. Padirbėjo ir LDA nariai rajonuose.

      Druskininkai
      "Atgajos" klubas Savivaldybės salėje minėjo ne tik Pasaulinę diabeto dieną, bet kartu ir savo klubo ketverių metų veiklos jubiliejų. Renginio pradžioje, tyliai skambant muzikai, pirmininkė Jelena Šimonienė, demonstruodama skaidres, labai išradingai pristatė klubo veiklą.
      Renginio dalyvius pasveikino ir svarbią informaciją suteikė LDA prezidentė Vida Augustinienė. Pranešimą apie cukrinį diabetą skaitė LDA viceprezidentas KMU Endokrinologijos klinikos prof. Juozas Danilevičius. Žiniomis dalijosi Novo Nordisk kompanijos atstovas Dalius Lagunavičius, Wörwag Pharma GmbH&Co.KG atstovybės vadovė Rūta Samuolienė, UAB Abovita atstovė Laima Kaulakienė, UAB Eksmos MTC atstovė Jūratė Margelytė, poliklinikos gydytoja Regina Balčienė. Klubą sveikino Druskininkų socialinės globos skyriaus vedėja, LDA sekretorė Janina Dainaravičienė, Kaišiadorių diabeto klubo ir kitų visuomeninių organizacijų atstovai. Druskininkų savivaldybės vyriausiasis gydytojas Žemaitis ne tik pasidžiaugė aktyvia klubo veikla, bet ir pasakė, kad Jelena Šimonienė yra įtraukta į Savivaldybės stebėtojų tarybą. Savivaldybė ir toliau rems šios organizacijos veiklą. Sergantieji labai dėkingi savo klubo vadovei už nuolatinę pagalbą.

      Jonava
      Manoma, kad Jonavos rajone cukriniu diabetu serga per 1 000 žmonių. Į ,,Ramunės” klubą šiuo metu yra susibūrę per 80 jonaviškių. Vadovaujamas Jono Laivos, klubas savo narius ir visus jonaviškius Pasaulinę diabeto dieną minėti pakvietė į ,,Lietavos” kino teatro salę. Renginyje pranešimą apie diabetą ir akių ligas skaitė KMU Akių klinikos gydytoja Nijolė Jurgevičienė. Lietuvos diabeto asociacijos prezidentė Vida Augustinienė aptarė ir kritiškai įvertino sveikatos apsaugos reformą. Ji įteikė padėkos raštą Jonui Laivai, pakvietė ir toliau kovoti už žmonių sveikatą. Kalbėjo LDA sekretorė Janina Dainaravičienė, Ukmergės diabeto klubo pirmininkas Saulius Narkūnas, Kauno bendrijos ,,Likimas” pirmininkė Laima Vitkauskienė, UAB Abovita konsultantė Laima Kaulakienė. Išklausyti gydytojos Eglės Sakalauskienės patarimai.. Seimo nario padėjėja Regina Daunorienė, padrąsindama jonaviečius, siūlė svarbius reikalus spręsti kartu. Renginio dalyvius pasveikino Lietuvos invalidų draugijos Jonavos skyriaus pirmininkė Violeta Neimontaitė. Meninę renginio dalį atliko etnografinis ansamblis ,,Rasakila”, vadovaujamas Nijolės Smolinos, savo eiles skaitė Albina Jefimenko. Susirinkusieji vaišinosi klubo narių atsineštais sumuštiniais, vaisiais, džiaugėsi, galėdami nuoširdžiai pabendrauti, pasidalyti patirtimi. Už tai dėkojo savo vadovui Jonui Laivai.

      Kelmė
      Pasaulinė diabeto diena pažymėta Kelmės kultūros centre. Klubo pirmininkė Larisa Rarovskaja pasidžiaugė, kad šie metai nepraretino jų gretų, todėl šventė pradėta be tylos minutės. Apie diabetą ir kitas ligas kalbėjo Bendrosios praktikos gydytojų centro vyriausioji gydytoja Vilhelmina Andrulienė. Ji priminė, kad dauguma žmonių nekreipia dėmesio į ankstyvus akių ligų simptomus. ,,Saugokime akių šviesą”, - sakė V.Andrulienė. Ji išrinkta Kelmės klubo garbės nare. Šventės dalyvius sveikino LR Seimo narys Z.Mačernius, linkėjęs visiems šypsenų ir sveikatos. Dovanų įteikė Kelmės meras K.Arvasevičius, Socialinių paslaugų tarnybos direktorė A.Kvintefulienė, Socialinės paramos skyriaus vedėja R.Každailienė, klubo garbės narė J.Skerbedienė. Klubo saviveiklos kolektyvas ,,Mes drauge” linksmino susirinkusiuosius dainomis, parodė naujausią nuotaikingą programą ,,Vėl rinkimai”. Kelmiečiai dėkingi klubo vadovei Larisai Rarovskajai, kuri nuoširdžiai rūpinasi visais rajono žmonėmis.

      Klaipėda
      Klubas ,,CD” veikia jau 12 metų. 2002 m. jo veikla kiek pakeista. Padėta susikurti vaikų, sergančių diabetu, klubui ,,Smalsučiai”. Pasaulinės diabeto dienos minėjime, kuris, ,,Smalsučių” organizuotas, įvyko vaikų ligoninėje, išklausyta nemaža narių nusiskundimų dėl gydymo įstaigų darbo trūkumų.
      Renginyje dalyvavusi LDA prezidentė Vida Augustinienė supažindino gausiai susirinkusius tėvelius ir vaikus su organizacijos veikla, pasidalijo naujausiomis žiniomis apie ligą bei savo gydymosi patirtimi. Nors klubas dirba tik pirmus metus, tačiau jo veikla ir pirmininkės Jolantos Jasiulionienės aktyvumu galima džiaugtis. Padeda ir vaikų gydytoja Sigita Valūnienė ir slaugytoja Kristina Zaglubotskaja. Veikia diabeto mokyklėlė. Klubo nariams surengtos kelios ekskursijos po Lietuvą. Kartu aptarti tolimesni darbai.
      Sveikatos tikrinimo akcijas klubas surengė prekybos centre Hyper Maxima, Euro vaistinėje, Jūrininkų PSPC. ,,Smalsučiai” aktyviai įsitraukė į Pasaulinės diabeto dienos akcijas ir žmonėms atliko 185 profilaktinius kraujo gliukozės tyrimus.

      Mažeikiai

Mažeikių klubo pirmininkė F.Juozėnienė atlieka tyrimus
      "Žemaičių spėka" poliklinikoje paminėjo Pasaulinę diabeto dieną. Apie diabetą ir akių ligas kalbėjo ir į dalyvių klausimus atsakė gydytojai Z.Vaitiekūnienė, V.Kuznecovas, R.Poviliūnienė.
      Kiek anksčiau Mažeikiuose Gydytojų sąjungos Mažeikių skyriaus pirmininko G. Berenio iniciatyva įkurta Mažeikių sveikatos koalicija, kurioje kartu su kitomis 8 organizacijomis aktyviai bendradarbiauja ir ,,Žemaičių spėka”, vadovaujamas Fainos Juozėnienės. Parengta programa siekiama suvienyti medikų ir pacientų nevyriausybines organizacijas, kurios gintų savo sveikatos priežiūros interesus, taip pat darytų įtaką valdžios struktūroms, kad priimtų svarbius sveikatos sprendimus.

      Palanga
      Lapkričio 22 - 23 d. Palangoje vyko KMU Endokrinologijos instituto, Endokrinologijos klinikos ir Lietuvos endokrinologų draugijos respublikinė mokslinė-praktinė konferencija ,,Aktualūs diabetologijos klausimai”. Pranešimą apie Lietuvos diabeto asociacijos veiklą ir sergančiųjų problemas skaitė prezidentė Vida Augustinienė.
      Palangos diabeto klubas Pasaulinės diabeto dienos proga atliko profilaktinius gyventojų kraujo gliukozės tyrimus.

      Radviliškis
      Remiant rajono sveikatos bendruomenei, ,,Likimo” klubo pirmininkas J.Dambrauskis, nariai G. Margaitienė, L. Veseckienė, R. Underytė,E. Brazienė, R. Zakarkienė, R. Sabakova, V. Zalencienė bei slaugytoja diabetologė O. Kačinskienė. atliko profilaktinius gyventojų kraujo gliukozės tyrimus seniūnijoje, savivaldybėje, ,,Korio” vaistinėje, Šeduvos, Daugėlaičių, Aukštelkų, Baisogalos seniūnijose. Savo sveikatą pasitikrino beveik 500 radviliškiečių. Akcijos rezultatai aptarti kartu su rajono savivaldybės vyriausiąja gydytoja, o visi, kam įtarta cukraligė, paraginti kuo greičiau gydytis.
      Lapkričio 15 d. Pasaulinė diabeto diena buvo minima PSPC salėje. Pasidalijus žiniomis apie ligą, surengta nuotaikinga liaudiška vakaronė.

      Skuodas

Norinčiųjų patikrinti sveikatą nestokojo
      "Diabeto" klubo surengtas Pasaulinės diabeto dienos minėjimas vyko savivaldybės salėje. Renginyje dalyvavo Novo Nordisk atstovas Raimondas Savickas, UAB Abovita atstovė Laima Kaulakienė.
      Klubas įsteigtas 1990 m. Šiuo metu jame yra 68 nariai, 11 iš jų - vaikai. Pirmininkas Vincas Dauginis nuoširdžiai dėkoja Abovitai už didžiulę dovaną - 33 aparatėlius (vieno kaina - 150 Lt), kuriuos gavo nemokamai visi insuliną besileidžiantys ir iki šiol jų neturėję žmonės. Anot V. Dauginio, ne visi sergantieji nori dalyvauti klubo veikloje. Dažniausiai pirmininko klausiama, kokia iš to bus nauda. Rajone nėra net endokrinologo. Bendrosios praktikos gydytojai nenoriai siunčia sergančiuosius konsultuotis į kitus miestus. Pirmininkas ragina žmones ne prašyti, o reikalauti tokio siuntimo ne rečiau kaip kas 3 mėnesiai. Pagrindinis sveikatos prižiūrėtojas yra pats sergantysis. Todėl svarbu išmokti ligą pačiam valdyti. Klubo pagrindinė veikla ir yra skirta žinių teikimui. Diabeto dienos renginių metu Skuode ir Lenkimuose profilaktinius kraujo gliukozės tyrimus klubas nemokamai atliko maždaug 350 žmonių. Net 17 proc. jų kraujo gliukozės rasta per daug. Visi paraginti kreiptis į gydytojus.

      Šiauliai

Šiaulių "Lemties" klubo pirmininkė Laima Makaliūnienė, Silpnaregių klubo pirmininkė Odeta Jurevičienė ir slaugytoja Irena Žemaitinenė
      "Lemties" klubo pirmininkė Laima Mikaliūnienė įsitikinusi, kad jų veikla labai reikalinga šiauliečiams. Spalio mėnesį po paskelbtos akcijos ,,Pasaulinei diabeto dienai - kuo mažiau neišaiškinto diabeto!” į klubą išsitirti, ar nesetrga diabetu, kreipėsi per 300 žmonių.
      Lapkričio 13 - 14 d. klubas tyrimus atliko ,,Euro” vaistinėje, Šiaulių televizorių gamykloje, ,,Naujojoje Rūtoje”, Aklųjų ir silpnaregių įmonėje, Medžiotojų ir žvejų draugijoje, AB ,,Plentas”, Šiaulių ,,Malūne”, grūdų įmonėje. Sveikatą pasitikrino 782 žmonės. Klubas dėkoja tarybos narėms Irenai Balienei, Daliai Juškienei, Bronei Vaitiekaitienei, Rasai Macijauskienei už atliktą darbą gyventojų labui.
      Pasaulinė diabeto diena paminėta Kultūros centre. Dalyvavo ligoninės vyriausiojo gydytojo pavaduotoja R.Noreikaitė. A.Vileikis padėkojo visiems medikams, rėmėjams už pagalbą organizuoti klubo veiklą. Koncertavo Šiaulių aklųjų ir silpnaregių kultūros namų mišrus vokalinis ansamblis ,,Dermė”, vaikų vokalo studija ,,Ro ko ko”.
      Jau pusantrų metų Šiaulių miesto ir rajono aklieji bei silpnaregiai reguliariai renkasi pabendrauti, todėl nutarė įregistruoti klubą savivaldybėje. ,,Lemties” pirmininkė Laima Mikaliūnienė sveikina klubą ir kviečia aktyviai bendradarbiauti, dalyvauti renginiuose. Šiaulių miesto ir rajono aklųjų ir silpnaregių, sergančiųjų diabetu, klubo pirmininkė Odeta Jurevičienė dėkinga visiems, padėjusiems organizuoti Pasaulinės diabeto dienos minėjimą. ,,Saugokime regėjimo šviesą, nes dažniausiai susimastome tik jos netekę”, - teigė Odeta.

      Šilalė

Šilalės diabeto klubo pirmininkas Vaclovas Šimkus su kolegėmis
      Diabeto klubo pirmininkas gydytojas Vaclovas Šimkus džiaugiasi, kad rajono gyventojai nėra abejingi savo sveikatai, dalyvauja klubo veikloje. Pasaulinės diabeto dienos minėjime, surengtame ligoninės salėje, jam talkino ir paskaitas skaitė gydytojos Kuncienė, A.Šiaudvytienė, Novo Nordisk atstovas R.Savickas. eksponuota mokinių piešinių paroda, sveikatos žinias skelbė rajono spauda, atlikti profilktiniai tyrimai 90 žmonių; rasti 8 padidėjusios kraujo gliukozės atvejai, vienam išaiškintas diabetas. Su švente šilaliečius sveikino ir linksmino II vidurinės mokyklos saviveiklininkai.

      Šilutė
      Minėdami Pasaulinę diabeto dieną, šilutiškiai apžvelgė per dešimt metų nuveiktus darbus. Klubo veiklą gerai įvertino rajono vadovai, medikai, nevyriausybinių organizacijų atstovai, kiti šventės svečiai. Miesto meras Arvydas Jakas džiaugėsi klubo aktyvumu, linkėdamas geros sveikatos sergantiesiems, dėkojo jais besirūpinantiems medikams, įteikė padėkos raštą KMU Akių klinikos gydytojai mokslų daktarei Nijolei Jurgevičienei, konsultuojančiai rajono žmones. ,,Noriu, kad įprastumėte reikalauti iš savo akių gydytojo 1 kartą per metus duoti siuntimą akis išsitirti lazeriniame centre, kur yra moderniausia aparatūra”. Atitolinti sunkias komplikacijas gydytojas galės padėti tik tada, kai pats ligonis kontroliuos savo ligą”, - sakė N.Jurgevičienė.
      Šventinės konferencijos proga klubą sveikino rajono Socialinės paramos skyriaus vedėja K.Šveikauskienė, RK Šilutės komiteto sekretorė J. Kubaitienė, Moterų seklyčios pirmininkė N.Vaitekat, ,,Vilties” bendrijos pirmininkė B.Budrikienė, Šilutės viešosios bibliotekos atstovė A.Narbutienė, gydytoja R.Šukliauskienė, diabeto mokytoja E.Balčytienė. Susidomėję konferencijos dalyviai klausėsi firmos Corpus atstovo Roko Vilimo, kuris pristatė diabeto kontrolės priemones.
      ,,Linkim daug laimės ir kad jūs niekada nesusirgtumėte”, - tokiais nuoširdžiais žodžiais lopšelio-darželio ,,Žvaigždutė” vaikučiai sakė klubo ,,Diabetas ABC” nariams, pažymintiems Pasaulinę diabeto dieną.

      Tauragė

Dainora Malinauskienė įsitikino, kad meras Viktoras Kovšovas cukralige neserga
      Miesto kultūros namuose ,,Insulos” bendrija paminėjo Pasaulinę diabeto dieną. Dalyvavo per 100 bendrijos narių bei svečių. Surengta socialinės pagalbos ir invalidų reabilitacijos centrą lankančių žmonių rankdarbių paroda pardavimas. Buvo galima įsigyti kokybiškų medaus bei kitų bičių produktų, nemokamai pasitikrinti kraujo gliukozę. Tauragės apskrities viršininkas Arūnas Beišys klubo pirmininkui įteikė Padėkos raštą. Rajono savivaldybės meras Viktoras Kovšovas pažadėjo ir toliau remti klubo veiklą. Pranešimus sveikatos klausimais skaitė gydytojai Marija Lapienė ir Raimondas Savickas. Minėjimo dalyviai atsakė į viktorinos klausimus, parengtus gydytojos Eglės Rudinskienės pagal Tarptautinės diabeto federacijos informaciją. Koncertavo Lauksargių kultūros namų kaimo kapela "Gilanda".

      Varėna
      "Ribos" klubo nariai Pasaulinę diabeto dieną minėjo PSPC salėje. Šventės dalyvius pasveikino ir TDF bei LDA informaciją perdavė klubo pirmininkas Petras Kontrimas. Rajono poliklinikos gydytojai A. Pigagienė, R. Grinkevičienė, Novo Nordisk atstovas D. Lagunavičius pasidalijo žiniomis apie diabeto kontrolę. Kalbėjo pensininkų sąjungos ,,Bočiai” rajono skyriaus pirmininkė M. Šilalienė, Aklųjų draugijos rajono skyriaus pirmininkė L.Lapienytė. Visus linksmino ,,Bočių” ansamblis ,,Šarma”. Susirinkusieji parašė laišką varniškiams Seimo nariams, prašydami neatimti kompensacijos dietinei mitybai. ,,Merkio kraštas” paskelbė informaciją apie plintantį diabetą ir jo profilaktiką.

      Vilkaviškis
      "Insulos" bendrijos, kuriai vadovauja vienas iš aktyviausių LDA tarybos narių Juozas Janušaitis, tarybos posėdyje patvirtintas Pasaulinės diabeto dienos renginių planas. Informacija apie tai paskelbta laikraštyje ,,Santaka”. Keturias dienas žmonėms buvo tikrinama kraujo gliukozė Vilkaviškio ir Kybartų PSPC, Vilkaviškio ligoninės, taip pat Virbalio ir Pilviškių ambulatorijų laboratorijose. ,,Insulos” tarybos nariai R. Plačkaitienė, V. Dailydienė, V. Jablonskis ir J. Janušaitis tyrimus atliko rajono savivaldybėje, ,,Santakos” redakcijoje, Vilkaviškio muzikos ir Pilviškių vidurinėse mokyklose. Iš 400 žmonių 2,5 proc. įtarta cukraligė. Vilkaviškio ligoninės salėje įvykusiame bendrijos narių susirinkime dalyvavo rajono mero pavaduotojas A. Grimas, socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotoja I. Radavičienė. Pranešimus skaitė Kauno medicinos universiteto Akių klinikos gydytoja J. Balčiūnienė, Vilkaviškio konsultacinės poliklinikos gydytoja L. Rudzinskienė. Eksmos MTC atstovė J. Margelytė nemokamai atliko cholesterolio tyrimus. Visi galėjo įsigyti savikontrolės priemonių. 30 žmonių užsiprenumeravo "Diabetą", platinta iš LDA gauta informacija. Apdovanoti viktorinos ,,Ką žinote apie diabeto sukeltas ligas” nugalėtojai. Viktorina ir kita informacija apie diabeto sukeliamas akių ligas išspausdinta ,,Santakos” laikraštyje. Dvi premijas skyrė Eksmos MTC. Renginio dalyvius koncertu sveikino Vilkaviškio muzikos mokyklos moksleiviai.

      Informacija apie atliktų kraujo tyrimų rezultatus
Metai
Žmonių, kuriems buvo patikrinta kraujo gliukozė, skaičius
Žmonių, kurių kraujyje rasta per daug gliukozės, skaičius
%
Klubų, kurie atsiuntė duomenis, skaičius
1993 1943 100 5.1 20
1994 1272 80 6.0 9
1995 3249 295 9.0 31
1996 2880 369 13.0 24
1997 2387 186 8.0 27
1998 1829 130 7.1 20
1999 4813 551 11,4 28
2000 3864 434 11,2 26
2001 4656 996 17,7 31
2002 6883 1208 17,8 37

      Žmonėms, kurių kraujyje rasta per daug gliukozės, pasiūlyta detaliai išsitirti sveikatą.
      Tyrimų rezultatai pateikti Sveikatos apsaugos ministerijai, Pasaulio sveikatos organizacijai bei Tarptautinei diabeto federacijai.

      Lietuvos diabeto asociacija


Puslapis 11
Cukrinis diabetas - uždegiminė liga

      Didžiosios Britanijos žurnalas “Practical Diabetes International” savo spalio mėn. numeryje praneša apie svarbų diabetologijos įvykį. 2002 m. birželio 14-18 d. JAV, San Francisko mieste, įvyko Amerikos diabeto asociacijos (ADA) 62-ji mokslinė sesija. Jos metu surengtas simpoziumas apie uždegimą ir cukrinį diabetą. Čia pirmą kartą pareikšta nuomonė, kad II tipo cukrinis diabetas yra susijęs su uždegiminiais procesais. Ši tema sukėlė karščiausias diskusijas. Žurnale skelbiama, jog naujausi duomenys rodo, kad uždegimas gali sąlygoti ligas, kurios iki šiol nebuvo laikomos uždegiminėmis. Tokiu pavyzdžiu gali būti išeminė širdies liga, o dabar - ir II tipo cukrinis diabetas. Tai suteikia galimybę ieškoti naujų diabeto ir jo komplikacijų profilaktikos bei gydymo būdų.
      Simpoziumo metu kalbėjęs JAV mokslininkas J.Barzilay pažymėjo, kad praėjusiais metais 6 mokslinėmis studijomis įrodyta, jog uždegimo požymiai (markeriai arba žymekliai) atsiranda prieš pasireiškiant II tipo cukriniam diabetui. Aukšti tokių uždegimo žymeklių rodikliai kraujyje dabar aptikti žmonėms, kurie serga diabetu arba pasižymi didele rizika juo susirgti. Vienas iš uždegimo žymeklių yra CRB (C-reaktyvinis baltymas). Jo kraujyje pagausėja sergantiesiems išemine širdies liga, cukriniu diabetu ir nutukimu.
      Kitame šios mokslinės sesijos simpoziume kalbėta apie uždegimą ir diabetinę dislipidemiją (riebalų kiekio kraujyje sutrikimą). Nustatyta, kad nuo uždegimo išsivysto rezistentiškumas insulinui, cukrinis diabetas ir išeminė širdies liga. Todėl būtų labai naudinga kontroliuoti ir gydyti aukštus CRB rodiklius.
      B.Duncan informavo, kad pagalbinėje studijoje apie aterosklerozės riziką bendruomenėse 9 metus buvo stebima ir tiriama per 10.000 žmonių, nesirgusių cukriniu diabetu. Žmonėms, kurių kraujyje rasta gausiausiai uždegimo žymeklių, ypač sialinės rūgšties, buvo didesnė cukrinio diabeto grėsmė.
      Gauta duomenų, kad naujas cukraus kraujyje mažinantis tiazolidinedionų grupės vaistas rosiglitazonas bei cholesterolį mažinantys vadinamieji statinai pasižymi ir nedideliu priešuždegiminiu veikimu.
      Pažymėtina, kad Lietuvoje ne mažiau karštos diskusijos dėl cukrinio diabeto uždegiminės kilmės prasidėjo kur kas anksčiau - jau nuo 1980 metų. Uždegiminė kilmė yra silpnoji cukrinio diabeto pusė. Tik gydant bakterijų sukeltą uždegimą, galima priversti atsitraukti šią labai plintančią ir agresyvią ligą. Insulinas ir cukrų kraujyje mažinančios tabletės yra tiktai ligonio palaikymo priemonė.
      Numatome mūsų laikraštyje sistemingai skelbti medžiagą apie bakterinius-uždegiminius cukrinio diabeto aspektus ir su jais susijusias naujas cukrinio diabeto gydymo bei profilaktikos galimybes.

      Doc. Algimantas Šimkus


Puslapiai 12

Sveikatos pasas DIABETAS
      San Vincento deklaracijos vienas iš įgyvendinimo uždavinių, tai „Sveikatos pasas - DIABETAS”.

      Tikslas - gerinti cukriniu diabetu sergančiųjų priežiūrą, išvengti vėlyvųjų komplikacijų.
       »  Tai priemonė keistis svarbia informacija tarp sergančiojo, jo giminių ir diabeto specialistų.
       »  Pase pažymėtos tarptautiniu lygiu (TDF ir PSO) pripažintos minimalios diabeto prevencijos ir tikslinės intervencijos priemonės.
       »  Šis sveikatos pasas papildo lankstinuką „Sveikatos priežiūra: ligonio teisės ir pareigos”.

      Pasą optimaliai naudoti reiškia:
      1. Sergantysis diabetu „Sveikatos pasą - Diabetas” turi nešiotis su savimi.
      2. Pasą pildo patys sergantieji diabetu (kiekvienos ligonio apžiūros metu), gali padėti pildyti gydytoja, slaugytoja, diabeto klubo pirmininkas;
      3. Surašo pagrindinius savo asmens duomenis, medikamentus.
      4. Kartą per metus su gydytoju aptarkite ilgalaikius gydymo tikslus ir surašykite (dvigubo lapo pirmoje skiltyje).
      5. Kas 3 mėnesiai atlikite reikiamą kontrolę ir rezultatus užsirašykite. (papildomai pridedamas paso pildymo pavyzdys).
      6. Aptarkite per 3 mėnesius įgyvendintus vieną - du gydymo tikslus.
      7. Tyrimo rezultatais remkitės nuosekliai tam, kad imtumėtės būtinų sveikatos gerinimo priemonių.
      Slaugytojos diabetologės turi padėti sergantiesiems cukriniu diabetu pildyti pasą, kol jie patys tai supras. Jos turi aiškinti „Sveikatos paso - Diabetas” svarbą.


Puslapis 13

Lietuvos diabeto asociacijos kronika

       »  2002 m. lapkričio 6 d. LNK televizijos laidoje ,,Žodžio laisvė”, apie sveikatos reformą diskutavo Sveikatos apsaugos ministras R. K. Dobrovolskis ir Seimo narė I. Degutienė dalyvavo Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos 10 narių ir LDA prezidentė V. Augustinienė.
       »  Lapkričio 8 d. Pasaulinės diabeto dienos (PDD) renginio Joniškyje dalyvius sveikino LDA prezidentė.
       »  Lapkričio 9 d. Druskininkuose, PDD ir klubo 4 metų veiklos minėjime kalbėjo V. Augustinienė, prof. J. Danilevičius ir LDA sekretorė J. Dainaravičienė.
       »  Lapkričio 11 d. Jonavos diabeto klubo PDD šventės dalyviams informaciją teikė V. Augustinienė, J. Dainaravičienė, LDA tarybos nariai L. Vitkauskienė ir S. Narkūnas.
       »  Lapkričio 12 d. Vilniaus ,,Beta” klubas į PDD renginį pakvietė LDA atstoves V. Augustinienę, J. Dainaravičienę ir gydytoją E. Rudinskienę.
       »  Lapkričio 12 d. Vilniaus laidinio radijo PDD skirtoje laidoje apie klastingą ligą žinias pateikė kalbėjo LDA prezidentė.
       »  Lapkričio 13 d. V. Augustinienė kalbėjo Lietuvos radijo I programoje.
       »  Lapkričio 13 d. Vilniaus Archikatedros Bazilikoje buvo aukojamos šv. Mišios diabetu sergantiems žmonėms, jų globėjams, gydytojams. Vyskupo Tunaičio žodžiais tariant, pirmą kartą Lietuvos bažnyčios istorijoje į šv. Mišias atėjusiems žmonėms buvo tikrinama sveikata. LDA iniciatyva kraujo gliukozės tyrimus atliko Lietuvos slaugytojų diabetologių draugijos atstovės J. Uleckienė ir G. Mereškevičiūtė.
       »  Lapkričio 14 d. Lietuvos radijo II laidoje ,,Šeimos rytmetys” kalbėjo LDA prezidentė. Renginiai PDD proga vyko daugelyje respublikos rajonų.
       »  Lapkričio 15 d. Marijampolės diabeto klubo minėjime dalyvavo LDA atstoves V. Augustinienė, E. Rudinskienė, Seimo narys Rimas, savivaldybės pareigūnai.
       »  Lapkričio 21 d. su mažaisiais klaipėdiečiais ir jų tėveliais susitiko V. Augustinienė. Klaipėdoje paminėta PDD ir klubo ,,Smalsučiai” vienerių metų sukaktis.
       »  Lapkričio 22 - 23 d. konferencijoje ,,Aktualūs diabetologijos klausimai” V. Augustinienė pasakojo apie Lietuvos diabeto asociacijos veiklą.
       »  Lapkričio 26 d. Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos posėdyje į LR Seimo Sveikatos reikalų komitetą neetatiniu ekspertu pasiūlyta LDA prezidentės kandidatūra, o 2003 m. sausio 13 d. - ji patvirtinta Seime.
       »  Lapkričio 27 d. Kaišiadoryse vyko diabeto klubo atkuriamasis susirinkimas.
       »  Lapkričio 29 d. Mažeikių sveikatos organizacijų koalicijos surengtoje konferencijoje ,,Sveikatos reforma: keliai ir klystkeliai” pranešimą skaitė V. Augustinienė.
       »  Gruodžio 3 d. susitikime su Konservatorių partijos atstovais gydytojais LR Seimo nare I. Degutiene ir R. Alekna aptartos sergančiųjų įvairiomis ligomis problemos. Dalyvavo Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkė V. Augustinienė ir narės U. Šakūnienė bei D. Kašubienė.
       »  Gruodžio 5 d. LDA svečiavosi p. Lilly Karn ir Viesbadeno miesto ,,Liūto” klubo narė Schirmer Christa. Viešnios susitiko su Vilniaus ,,Diabitė Plius” klubo vaikais, jų tėveliais. LDA jos perdavė paramą 1 tūkst. Eurų diagnostinių juostelių pirkimui vaikams.
       »  Gruodžio 6 d. LDA vadovė Santariškių klinikose dalyvavo Lietuvos gydytojų sąjungos surengtame susitikime su kandidatais į LR Prezidentus.
       »  Gruodžio 9 d. KMU Vaikų endokrinologijos klinikoje V. Augustinienė ir LDA valdybos narė J. Šimonienė su skyriaus vadove ir gydytojais aptarė bendradarbiavimo galimybes organizuojant vaikų diabeto mokymo stovyklas.
       »  Gruodžio 12 d. Kauno kolegijos Medicinos ir socialinių mokslų studijų centre vykusioje konferencijoje V. Augustinienė skaitė pranešimą apie cukrinį diabetą, jo komplikacijas, taip patpastangas bendradarbiauti su vaistinėmis, gerinant šią situaciją.
       »  Gruodžio 13 d. LDA prezidentė davė interviu Žinių radijui apie pacientų problemas.
       »  Gruodžio 14 d. su Kaišiadorių diabeto klubo nariais ir miesto meru sergančiųjų reikalus aptarė V. Augustinienė.
       »  Gruodžio 14 d. Vilniaus klubas ,,Dia” paminėjo 15 metų veiklos jubiliejų.
       »  Gruodžio 16 d. Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos posėdyje aptarti pasiūlymai, kaip reikėtų gerinti sveikatos apsaugos sistemą.
       »  Gruodžio 17 d. įvyko Valstybinės diabeto programos sudarymo darbo grupės posėdis SAM, Vilniuje.
       »  Gruodžio 17-18 d. Vilniaus kolegijos sveikatos priežiūros fakultete su dietos specialistų kursantais sveikos mitybos žiniomis pasidalijo V. Augustinienė.
       »  Gruodžio 19 d. su Skuodo diabeto klubo nariais susitiko gyd. E. Rudinskienė ir prezidentė V. Augustinienė.
       »  Gruodžio 20 d. prezidentė dalyvavo Nevyriausybinių organizacijų forume Vilniuje.
       »  Gruodžio 23 d. su LR Prezidentu Valdu Adamkumi susitiko Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkė V. Augustinienė, nariai D. Andriulienė, D. Kašubienė, L. Bartkevičienė, I. Juknys, M. Chmeliauskienė, U. Šakūnienė, O. Telyčėnienė, E. Kvedaraitė. Jie aptarė sveikatos reformos sunkumus pacientams, įteikė pasiūlymus dėl situacijos gerinimo. Nutarta artimiausiu metu organizuoti Prezidentūroje bendrą SAM, VLK, Seimo sveikatos reikalų komiteto ir pacientų organizacijų atstovų tarybos atstovų susitikimą sveikatos reformos klausimams aptarti.
       »  Sausio 17 d. KMU Endokrinologijos klinikoje, Kaune posėdžiavo Valstybinės diabeto programos sudarymo darbo grupė.
       »  Sausio 22 d. LDA valdybos ir tarybos posėdžiuose įvertinta 2002 m. veikla, patvirtintas darbo planas 2003 m., aptarti organizaciniai ir kiti aktualūs klausimai.


Puslapis 16
Dar taip norėjom būt kartu


      Sustok lemties akimirka!
      Norėjom dar pabūt kartu
      po šiom tyliom žvaigždėm,
      po šiais plačiais klevais…
      Kai kas jau čia nebesugrįš,
      Kai kas jau čia nebeateis,
      ar šauktum, ar nešauktum…

      Nuliūdino mus skaudi netektis. 2003 m. sausio 9 d. Australijoje sunki liga pakirto mūsų Tautietį, LDA ir Marijampolės diabeto klubo Garbės narį, Bičiulį, Mokytoją, Rėmėją gydytoją Antaną Vytautą Stepaną. Pripažintas ir vertintas kaip aukščiausiosios kvalifikacijos diabetologas Australijoje, šis lietuvis niekada neužmiršo savo Tėvynės, mylėjo jos žmones ir tai įrodė darbais.
      A.V.Stepanas gimė 1943 m. Kaune teisininko, Lietuvos banko Ukmergės skyriaus direktoriaus ir mokytojos šeimoje. 1944 m. jo šeima pasitraukė į Vokietiją. Buvo apsistojusi Adelaidėje (Australija), Londone (Anglija), Houstone (JAV), iki apsigyveno Australijos sostinėje Kanberoje. Talentingas aktyvių ateitininkų sūnus labai gerai mokėsi. Jis baigė Blackriasų Domininkonų kunigų seminariją, Adelaidės universiteto medicinos fakultetą. Kaip diabetologas tobulinosi Londono ir Houstono ligoninėse. Dirbdamas Kamberos ligoninėje kaip aukščiausiosios kvalifikacijos endokrinologas, buvo ir aktyvus mokslininkas (per 30 publikacijų mokslo darbuose), visuomenininkas, apdovanotas Australijos (Order of Australia) Ordino medaliu. Aktyvus Kamberos diabeto asociacijos bendradarbis, šią patirtį perdavė Lietuvos diabeto asociacijai, su kuria draugystė užmegzta tuoj po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo. Kas dveji metai A.V.Stepanas čia lankėsi, skaitė paskaitas, dalijosi savo žiniomis, darbo patirtimi su miestų medikais, rajonų diabeto klubuose - su sergančiais žmonėmis. Jo pastangomis ir lėšomis Lietuvos medikai yra įgiję naujausių pasaulio diabetologijos žinių užsienyje. Bendraudamas su LDA prezidente A.V.Stepanas skatino diabeto mokyklų, vaikų vasaros stovyklų steigimą, sanatorinį gydymą, pats dalyvavo ,,Saulės vaikų” stovyklos darbe Palangoje. Jis pelnė didžiulę sergančių vaikų meilę, nes buvo ne tik jų gydytojas, mokytojas, bet ir draugas, globėjas. Aktyvus lietuvių išeivijos veikėjas už profesinę ir meterialinę paramą Lietuvos diabetu sergantiems žmonėms, seserims, gydytojams apdovanotas Didžiojio Lietuvos kunigaikščio Gedimino ordino I laipsnio medaliu.
      Dėl blogėjančios sveikatos nebegalėdamas atvykti į Lietuvą, A.V.Stepanas su tėvynainiais bendravo laiškais, atsiųsdamas svarbios literatūros, patarimų. 2003 m. sveikinimas su gražiausiais A.V.Stepano linkėjimais LDA prezidentei V.Augustinienei įteiktas vos prieš kelias savaites… Nenuostabu tad, kad, V.Augustinienės žodžiais: Gerbiamas daktaras Antanas buvo mums Apvaizdos ir likimo atsiųstas Žmogus, be skambių žodžių mylėjęs artimą, branginęs Tėvų žemę Lietuvą, gaivinęs jos gležną gyvybę.
      Tai išlieka mūsų atmintyje, palydint jį į Amžinybę.

      Lietuvos diabeto asociacija


Puslapiai 15-16
Vaiko priežiūra šeimoje

      Auginti vaiką nėra lengva. Sergant jam diabetu, kyla papildomų rūpesčių. Mažyliui augant, jie kinta. Šeimai geriau, jeigu pavyksta diabetą taikyti prie gyvensenos, o ne gyvenseną prie diabeto.
      Vaikas domisi savo liga. Tėvų užduotis patiems mokytis suteikti mažajam žinių ir suformuoti teigiamą jo požiūrį į situaciją. Svarbu padėti vaikui ruoštis pačiam kontroliuoti ligą. Tėvai turi tikėti, kad vaikas yra sveikas tiek fiziškai, tiek dvasiškai, nors jo kraujo gliukozės rodikliai ir nedžiugina.

      Mažyliams reikia švelnumo
      Vaikai iki dvejų metų yra nepajėgūs suprasti, kodėl jiems reikia insulino. Jie gali manyti, kad pirštelio badymas yra bausmė. Mažyliai labai jautriai reaguoja, jeigu tėvai nerimauja. Nusiminę tėvai juos baugina.
      Norint padėti vaikui taikytis prie gydymo, svarbi ramybė. Viskas vyksta sklandžiai, pasiruošus visoms procedūroms iš anksto ir jas atliekant greitai, švelniai, saugiai. Pavyzdžiui, sakykite ,,Atėjo laikas insulinui. Jo reikia tavo sveikatai.” Guoskite ir raminkite mažylį po procedūros. Palaikykite prie savęs jį susuktą į švelnią antklodėlę. Duokite mėgstamą žaisliuką.

      Ikimokyklinukų globa
      3 - 5 metų vaikai labai sunkiai suvokia, kaip dirba jų organizmas. Jiems nelengva žinoti, kaip ir kodėl serga. Mažyliai kartais mano patys sukėlę ligą. Juos globojantys tėvai turi paaiškinti, kad taip nėra; svarbu išmokyti vaiką pajusti mažėjant karujyje gliukozės.
      Paprastais žodžiais ir kuo dažniau aiškinama ikimokyklinukams apie diabetą. Bendradarbiautina su medikais. Reikia derinti diabeto kontrolę su vaiko poreikiais. Diabeto kontrolė nebūtinai turi būti ideali. Tarkitės su tėvais, auginančiais sergančius vaikus. Dalykitės patirtimi.

      6 - 12 metų vaikų savarankiškumas
      Pradinukai paprastai prisitaiko prie savo ligos. Jų amžiui būdingas didžiausias žinių troškimas. Vėliau vaikas gali jausti, kad diabeto gydymas atima per daug laiko ir kelia specialius reikalavimus. Jis pamažu ima suvokti niekada nepasveiksiąs. Svarbu padėti vaikui nusiraminti ir pratinti jį patį kontroliuoti ligą. Vaikas jausis saugiai, kada pamažu šeimos padrąsinamas ir palaikomas, pradės gydytis savarankiškai. Reikia tėvų paramos, ugdant vaiko brandumą, gebėjimus, skatinant apsiskaitymą, domėjimąsi. Iš ikimokyklinuko negalima tikėtis, kad jis savimi pasirūpins, bet lavinti jo savarankiškumą naudinga. Vaikai dažnai nori viską daryti patys, kai tikisi dovanos, pvz., žaislo ar pramogos, ar pan. Jis skatintinas už sėkmingai atliktas gydymosi užduotis. Tai tinka ir vyresniems.
      Atsakomybė už ligos kontrolę vaikui perleidžiama laipsniškai, nesitikint didelių rezultatų. Stebima, kaip tai vyksta kantriai, nepriekaištaujant, nemoralizuojant.
      Pasitartina su medikais, kaip organizuoti vaikų išvykas ir gimtadienių šventes.

      Paauglių pokyčiai
      Paaugliai keičiasi fiziškai ir emociškai. Jie jaudinasi, jeigu išsiskiria iš kitų, jie dirba ir klysta. Prioritetai keičiasi, ir diabetas dažnai lieka paskutinėje vietoje. Paaugliai dažnai laužo taisykles, todėl rizikuoja savo sveikata.
      Su sergančiu paaugliu reikia būti jautriems, draugiškiems. Šio amžiaus žmogus turi išmokti pats spręsti ir patirti pasekmes. Todėl jis turi pakankamai žinoti apie diabetą, taip pat numanyti sprendimų padarinius.

      Paauglių nerimą kelia:
       »  Komplikacijų rizika;
       »  Alkoholis ir narkotikai;
       »  Socialiniai ir seksualiniai santykiai.

      Kaip kontroliuoti ligą, gali suteikti informacijos medikai, diabeto stovyklų ir klubų darbuotojai.
      Naudinga jų savistaba. Svarbu palaikyti paauglį. Nebarti, jeigu iš eilės keli blogi gliukozės tyrimų rezultatai. Ramiai klaustina, kokios reikėtų pagalbos.
      Bendraujama: kai viskas gerai, paauglys pagiriamas, kai nelabai - užjaučiamas.

      Seneliai, auklės, pedagogai
      Neišvengiami kontaktai su seneliais, auklėmis, mokytojomis, treneriais. Kuo jie daugiau žino apie diabetą, tuo geriau.
      Vaikai paliekami globai tų žmonių, kurie moka suteikti reikiamą pagalbą sergančiajam. Tai mažina rūpestį, didina pasitikėjimą kontroliuojama situacija. Netgi patyrusi auklė privalo žinoti apie diabetą ir sergančiojo poreikius. Prireikus gilinti žinias, ją galima nusivesti į diabeto mokyklą.
      Namuose paliktina instrukcija apie priemones įvairiose situacijose, taip pat tėvų, gydytojo ar kiti reikalingi telefonai.
      Pasirūpintina, kas tinkamai atliktų injekcijas, tirtų kraujo gliukozę. Pažymėtinas tų procedūrų grafikas. Apžvelgtina pagalba hipoglikemijos atveju.
      Viską suplanavus, galima ramiai palikti vaiką patikimam žmogui. Bus gera ir saugu visiems.
      Mokykla. Su mokyklos darbuotojais geriausia pakalbėti prieš prasidedant mokslo metams. Tai turėtų būti mokyklos medicinos sesuo, mokytojai, direktorius ir kiti suaugusieji, prižiūrintys vaiką, taip pat pailgintos grupės auklėtojas, treneris, autobuso vairuotojas. Bendravimas su pedagogais priklauso nuo vaiko amžiaus. Paauglys tikriausiai nori pokalbyje dalyvauti pats. Nors tėvai yra atsakingi už mokyklos darbuotojų informavimą, vaikai turi teisę pasirinkti, ką ir kuriems bendraamžiams sakys apie save.
      Pateiktina Atmintinė pedagogams apie diabetu sergantį vaiką. Ją galima gauti diabeto asociacijoje ar vaikų diabeto klube. Svarbu, kad personalas žinotų, jog vaikas serga, bet jo nediskriminuotų. Kiekvienas neįgalus vaikas turi teisę dalyvauti visoje mokymo programoje.
      Bendraamžiai ramiai reaguoja į vaiko ligą, jeigu jis yra santūrus. Jeigu sergančiajam liga nesukelia kompleksų, draugai taip pat nepanikuoja.
      Kai kurie vaikai gali drovėtis ligos. Mokytojai turėtų raminti geru žodžiu, paremti. Jeigu vaikui sunku tvarkytis, mokytojas ar mokyklos taryba privalo padėti. Sergančiųjų tėvai gali nurodyti pedagogus, kurie turi didesnę šio darbo patirtį.

      Saugantis hipoglikemijos
      Bet kuris suaugęs žmogus, būnantis su vaiku, turi žinoti apie hipoglikemiją.
      Pirmieji jos požymiai yra prakaitavimas, didelis jautrumas, silpnumas. Ligonio savijauta pagerėja suvalgius angliavandeningo maisto (vaisių, saldainį, gliukozės tablečių) ar išgėrus sulčių, pieno.
      Reikėtų susirašyti požymius, kurie vaiką vargina, aptarti juos su endokrinologe ar diabetologe. Galima paklausti:

       »  Ką daryti, kai vaiką kankina traukuliai?
       »  Ką daryti, jeigu vaikas nejaučia, kad jo kraujo gliukozės mažėja?
       »  Kaip išvengti hipoglikemijos sportuojant?
       »  Kaip saugotis hipoglikemijos miegant?
       »  Ką daryti ištikus priepuoliui ir jam praėjus?

      Pažymėtinas žemas kraujo gliukozės rodiklis ir aplinkybės, kurios tai sukėlė. Aptartina tai su medikais. Galbūt reikia keisti gydymo planą.
      Kartais atrodo, kad diabeto gydymo kontrolė yra begalinė. Reikia ramintis: išmokstama visko iš lėto kaupiant žinias, remiantis medikų ir to paties likimo tėvų patarimais. Diabeto kontrolė lemia vaiko sveikatą. Liga neturi mažinti šeimos laimę.

      Pagal užsienio spaudą parengė
      Eglė Jakimavičienė


Puslapis 17


Prezidentūroje.
Iš kairės: I.Juknys, E.Kvedaraitė, D.Kašubienė, L.Bartkevičienė, V.Augustinienė, V.Adamkus, D.Andriulienė, U.Šakūnienė, M.Chmeliauskienė, O.Telyčėnienė
      2002 m. gruodžio 23 d.

      Jo Ekscelencijai
      Lietuvos Respublikos Prezidentui
      Valdui Adamkui

      K R E I P I M A S I S


      Atkreipiame Jūsų dėmesį į šiuo metu sergantiems įvairiomis ligomis žmonėms kylantį nusivylimą dėl valdžios institucijų neapgalvotų ir skubotų sveikatos sistemos sprendimų. Taupoma žmonių sveikatos sąskaita. Valdininkai nenori bendradarbiauti su pacientų teises ginančiomis organizacijomis. Pateikiame siūlymus, kokių, mūsų įsitikinimu, reikėtų imtis šiai būklei keisti neatidėliotinų priemonių.

      1. PREVENCIJA

      1.1. Būtina gerinti ligų profilaktiką bei ambulatorinį gydymą. Svarbu įsigyti šiuolaikinių diagnostikos priemonių valstybinėse gydymo įstaigose (privačios daugumui žmonių yra neprieinamos).
      1.2. Tobulintina gera ir prieinama lėtinių ligų ankstyvų stadijų diagnostika. Įvedus kvotas kompensuojamiesiems vaistams, vengiama diagnozuoti naujus ligų atvejus (pvz., cukrinį diabetą, kai kraujo gliukozės daugiau kaip 6,1 mmol/l).
      1.3. Vengiant galūnių amputacijų ir kitokių komplikacijų, būtina įteisinti slaugytojų diabetologių ir kojų priežiūros specialisčių pareigybių įkainius. Atnaujinti sunaikintus ir įkurti naujus diabeto mokymo ir kojų priežiūros kabinetus kiekvieno rajono poliklinikoje.

      2. VAISTŲ IR SVEIKATOS PRIEŽIŪROS PASLAUGŲ KOMPENSAVIMAS

      2.1. 2002 m.vasario 23 d. įsigaliojus LR sveikatos apsaugos ministro įsakymui Nr.85, kuriuo įvestos kompensuojamųjų vaistų ir medicininių paslaugų kvotos, kokybiškas ir veiksmingas gydymas ligoniams tapo bemaž neprieinamas:
            a) gydymas pakeistas kitais - pigesniais, o dažnai ir visai kito veikimo - vaistais;
            b) ribojamas kompensuojamų vaistų receptų kiekis - ne daugiau kaip dviem vaistams, kitus siūloma nusipirkti (pvz., išrašius dviejų rūšių insulino, nebeišrašoma antihipertenzinių vaistų, ar pan.);
            c) žmonės siuntinėjami nuo vieno gydytojo pas kitą;
            d) neįmanoma laiku patekti pas specialistus.
      2.2. Išlaikyti šiuo metu esantį maksimalų (100 proc.) vaistų nuo mirtinai pavojingų ligų kompensavimą, taikant šiuolaikiškus medikamentus, kad netektų didinti išlaidų pacientų hospitalizavimui bei socialinėms išmokoms, kai žmonės tampa nedarbingi.
      2.3. Laipsniškai įtrauktini į kompensuojamųjų vaistų sąrašą naujos kartos vaistai bei medicinos pagalbos priemonės ir iki šiol nekompensuojamoms sunkioms ligoms.
      2.4. Sergantiesiems lėtinėmis ligomis garantuotinas nepertraukiamas aprūpinimas gyvybiškai būtinais vaistais.
      2.5. Vaistai ligoniams, sergantiems lėtinėmis ligomis, kompensuotini 100 proc., nelaukiant, iki išsivystys sunkios komplikacijos.
      2.6. Turi būti atliktas sociologinis tyrimas ir įvertinta ligonių galimybė primokėti už vaistus. Tik gavus šio tyrimo rezultatus, nustatyti priemokas, kad jos neužkirstų kelio žmogui išgyventi.
      2.7. Turi būti sudaryta galimybė lėtinėmis ligomis sergantiems ligoniams visus vaistus, susijusius su liga bei jos komplikacijomis, išrašyti tam gydytojui, kuris yra šios srities specialistas. (Šiuo metu sergantysis siuntinėjamas nuo vieno gydytojo pas kitą).
      2.8. Reikia leisti gydytojui vaistus išrašinėti laikotarpiui iki 3 mėnesių, jei sergančio žmogaus ligos eiga yra stabili. Poliklinikose sumažėtų eilės prie kabinetų, o gydytojai galėtų daugiau laiko skirti paciento konsultavimui.
      2.9. Sudarytina galimybė gydytojui išrašyti ligoniui, besigydančiam stacionare ar kitoje sveikatos priežiūros įstaigoje (pvz., sanatorijoje), jo vartojamus kompensuojamus vaistus, kurių stacionare nėra.
      2.10. Išplėstinos indikacijos lėtinėmis ligomis sergančiųjų reabilitaciniam ir sveikatą grąžinamajam gydymui. Būtina spręsti reabilitacinio gydymo galimybę be hospitalizavimo.
      2.11. Pirmiausia reikėtų atgaivinti ir išnaudoti gerai pritaikytą seniai įkurtų sanatorijų bazę, kvalifikuotų specialistų darbą. O tik paskui kurti brangiai kainuojančius naujus reabilitacinius centrus prie gydymo įstaigų.
      2.12. Būtina įkurti bendruomenėje specializuotas slaugos ligonines ir globos institucijas žmonėms, kurie dėl fizinės, psichinės ar socialinės priklausomybės negali gyventi savo namuose.
      2.13. Reikia įteisinti stomatologinių paslaugų dalinį apmokėjimą privačiuose kabinetuose. Sudaryti galimybę žmonėms prisimokėti tik skirtumą už brangesnes paslaugas.
      2.14. LR Sveikatos draudimo įstatymo pakeitimo įstatyme II skyriaus 10 straipsnio 2 dalyje nurodoma, kad bazinei kompensuojamojo vaisto kainai apskaičiuoti naudojamos gamintojo kainos turi būti mažesnės arba ne daugiau kaip 5 procentais viršyti mažiausią atitinkamų vaistų gamintojo Europos šalyse kainą.
      Yra pavojus, kad įsigaliojus šiai pataisai, gali mažėti medikamentų prieinamumas dėl dalies būtinų vaistų dingimo iš Lietuvos rinkos bei galimų didelių priemokų pačiam sergančiajam.

      3. PACIENTŲ ORGANIZACIJŲ ATSTOVŲ DALYVAVIMAS PRIIMANT SVEIKATOS SISTEMOS SPRENDIMUS

      3.1. Siūlyti LR Seimui papildyti ar pakeisti Lietuvos Respublikos Seimo 1998 m. sausio 15 d. Nr. VIII-612 nutarimo ,,Dėl Nacionalinės sveikatos tarybos nuostatų patvirtinimo” IV skyriaus ,,NST sudarymas ir darbo organizavimas” 1 d. 2 p. ir LR Seimo 2001 m. liepos 5 d. Nr. IX-422 nutarimą ,,Dėl Seimo ,,Dėl Nacionalinės sveikatos tarybos įsteigimo ir jos sudėties” pakeitimo”, kad į Nacionalinę sveikatos tarybą būtų įtrauktas ir pacientų organizacijų atstovas.
      3.2. Inicijuoti LR Sveikatos apsaugos ministeriją, kad, remiantis LR sveikatos apsaugos ministro 2002 m. sausio 15 d. Nr. 22 įsakymu ,,Dėl ligų ir kompensuojamųjų vaistų sąrašų tikslinimo komisijos darbo reglamento patvirtinimo”, į komisijos posėdžius būtų kviečiami ir galėtų juose dalyvauti su patariamojo balso teise Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos nariai.
      3.3. Inicijuoti SAM ir VLK leisti Privalomojo sveikatos draudimo tarybos posėdžiuose Pacientų organizacijų atstovams pasakyti nuomonę apie svarstomus ligoniams aktualius klausimus.
      3.4. Inicijuoti sveikatos priežiūros strateginių klausimų pagal atskiras ligas svarstymą kompleksiškai, dalyvaujant visoms suinteresuotoms pusėms (LR Prezidentūros, Seimo, Sveikatos apsaugos, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijų, Valstybinės ligonių kasos, specialistų, pacientų bei kitų organizacijų atstovams).
      3.5. LR Sveikatos draudimo įstatymo pakeitimo įstatyme IV skyriaus 28 straipsnio 1 dalyje nurodoma, kad Privalomojo sveikatos draudimo taryba yra kolegiali patariamoji institucija. Nepatvirtinti šios redakcijos. Priešingu atveju sprendimai dėl Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų naudojimo priklausys tik nuo vieno žmogaus - sveikatos apsaugos ministro. Visiškai panaikinama fondo lėšų naudojimo kontrolė.
      3.6. Siekti sveikatos politikos skaidrumo bei valdininkų tiesioginės (ne kolektyvinės) atsakomybės už žalingus sprendimus.
      3.7. Priimant sprendimus, būtina atsižvelgti į sergančių žmonių gyvenimo kokybės gerinimą, ne vien tik į gyvybės palaikymą.
      3.8. Pripažinti Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybą lygiaverte parnere priimant sveikatos sistemos sprendimus.

      Sergančių žmonių problemos ir pasiūlymai joms šalinti apsvarstyti ir patvirtinti Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos susirinkime, įvykusiame Vilniuje, 2002 m. gruodžio 16 d. Taryba vienija astma, artritu, diabetu, epilepsija, Alzheimerio, Parkinsono, psichikos, nefrologinėmis, onkologinėmis ligomis, žemaūgių vaikų organizacijų atstovus.

      Lietuvos pacientų organizacijų atstovų taryba


Puslapis 19

,,Diabitės Plius” Kalėdos


Su Kaledų seneliu
      Į tradicinę 2002m. išvyką susirinkę “Dia - Bitės” klubo nariai pastebėjo, kad dauguma klubo jų užaugo. Per ilgus ligos metus susidraugavę jaunuoliai nenorėjo išsiskirti. Todėl rudenį nutarta kolektyvą perregistruoti į Vilniaus vaikų ir jaunimo klubą “Diabitė plius”. Taip sudaryta galimybė vyresniesiems toliau dalyvauti veikloje. “Diabitė plius” išsirinko ir naują pirmininkę.
      Klubas ir toliau vienys sergančiuosius ir jų tėvelius,rūpinsis švietimu, mokymu, renginių organizavimu, savitarpio pagalba, naujai susirgusiųjų globa, leidybine veikla, dalyvaus Lietuvos diabeto asociacijos veikloje.
      Jau susiburta paklausyti klubo nario A. Steponavičiaus įspūdžių iš kelionės į JAV diabeto stovyklą, vaikų akių ligų gydytojos N. Dziubak paskaitos apie diabeto sukeliamas akių komplikacijas, vaikų nefrologės gyd. A.Jankauskienės pasakojimo apie inkstus ir diabetą. Minėdami Pasaulinę diabeto dieną Baltupių vidurinėje mokykloje atlikome profilaktinius žmonių kraujo gliukozės tyrimus . Vaikučius aplankė ir parėmė iš Vokietijos atvykusi geradarė p. Lilly Karn.
      Vienbalsiai nutarėme, kad klubas turi rūpintis savo narių fizine veikla. Kiekvieną šeštadienį jiems sudaryta galimybė sportuoti Vilniaus Žirmūnų gimnazijos salėje. Susirinkę vaikai ir tėveliai žaidžia krepšinį, badmintoną. Tėveliai pasidalija rūpesčiais ir patirtimi.
      Gruodžio pabaigoje tradiciškai atšventėme Kalėdas. Ir didieji, ir mažieji galėjo žaisti, ridenti kamuolius. Kad cukrinukai laiku pasimatuotų kraujo gliukozę, sergėjo mūsų rėmėja Abbot Medisense atstovė Laima Kaulakienė.
      Atsilankė Kalėdų senelis - linksmas, šmaikštus, su didžiuliu dovanų maišu. Jų ten pridėjo ir šventę organizuoti talkino Abbot Medisense atstovybė, UAB Coca - Cola bottlers Lietuva, UAB ,,Rūta”, A. Gečo firma ,,Deva”, UAB TURICUM. Nuoširdžiai dėkojame visiems rėmėjams, klubo gydytojai R. Kiseliūnienei, slaugytojai A. Umbražiūnienei ir linkime jiems kuo didžiausios sėkmės.

      Vilniaus vaikų ir jaunimo diabeto,,Diabitė Plius” klubo pirmininkė Eglė Jakimavičienė


Puslapis 20

Semiamės sveikos mitybos žinių

      Radviliškyje svečiavosi ,,Korio” laboratorijos atstovai. Gyd. R.Bėrontienė papasakojo apie mitybą ir maisto papildų svarbą diabetu sergantiems žmonėms, atsakė į renginio dalyvių klausimus. Po paskaitos buvo pristatyta ,,Korio” laboratorijos produkcija. Žmonės galėjo paragauti ir įsigyti patikusių sveikatai naudingų gaminių. Vadybininkas p. Edmundas, kuris aptarnauja Šiaulių regioną, savo vaistinėje suteikė lengvatų ,,Likimo” klubo nariams. Aptarti tolesnio bendradarbiavimo klausimai.
      Apie tinkamos mitybos svarbą įdomiai papasakojo ir gyd. E.Rudinskienė neseniai diabetu susirgusiems mūsų klubo nariams, atvykusiems į Vilnių, apsilankiusiems Lietuvos diabeto asociacijoje. Kiekvienam individualiai pagal ūgį ir svorį buvo apskaičiuoti reikiami angliavandenių vienetai. UAB ,,Abovita” atstovė L.Kaulakienė visiems atliko kraujo gliukozės tyrimus.
      LDA sekretorė J.Dainaravičienė nušvietė organizacijos veiklą, ateities planus. Asociacijos darbuotojoms esame dėkingi už gražų priėmimą, žinias. Radviliškio socialinės paramos skyriui ačiū už transportą.

      Jeronimas Dambrauskis
      "Likimo" klubo pirmininkas


Puslapis 21

Organizacijos veiklos vertinimas


       »  ANKETA (Word, 28 Kb.)
      Atsakydami į pateiktus klausimus padėsite geriau įvertinti Lietuvos diabeto asociacijos veiklą rajonuose, patarsite, kaip ją gerinti, kad kiekvienas diabetu sergantis žmogus gautų visą jam reikiamą paramą.
      Anketą prašytume užpildyti ir atsiųsti į Lietuvos diabeto asociaciją iki 2003 m. kovo 15 d.


Puslapis 23

AKYS IR DIABETAS
Pateikiame atsakymus į viktorinos klausimus, išspausdintus ,,Diabeto” laikraštyje Nr.4(36)

Eil. Nr.
TAIP/NE
ATSAKYMAI
1. TAIP Žmonėms,sergantiems cukriniu diabetu, yra didesnė diabetinės retinopatijos, kataraktos, akių pakitimų bei ligų tikimybė
2. TAIP Apie 2% žmonių, sergančių cukriniu diabetu, po 15 metų nuo ligos diagnozavimo apanka, 10% - blogėja regėjimas
3. TAIP Šviesos spindulėlis patenka į šviesai jautrią tinklainės dalį, informacija ( vaizdas ) optiniu nervu perduodamas galvos smegenų regėjimo centrui ir vėl grįžta atgal į akį
4. NE Tinklainės smulkiųjų kraujagyslių pažeidimas yra diabetinės retinopatijos simptomas
5. NE Lęšiuko drumstis yra kataraktos simptomas
6. TAIP Diabetinė retinopatija ankstyvosiose stadijose neturi būdingų požymių. Todėl tik reguliarus akių tikrinimas padeda diagnozuoti ankstyvą diabetinę retinopatiją
7. NE Katarakta dažniau suserga vyresni (per 50 metų) žmonės. Bet tai pasitaiko ir jaunimui, sergančiam cukriniu diabetu
8. NE Diabetinė retinopatija nepasireiškia skausmais, ir regėjimo ryškumas gali būti nepablogėjęs tol, kol liga netampa grėsminga
9. NE Žmonėms, sergantiems tiek I , tiek II tipo cukriniu diabetu, yra didesnis akių komplikacijų pavojus. Esant ilgesnei diabeto trukmei, - didesnė komplikacijų rizika
10. TAIP Tinklainės smulkiąsias kraujagysles žeidžia: gausi kraujo gliukozė ir padidėjęs arterinis kraujo spaudimas
11. TAIP Akių dugno tyrimui išplečiant akių vyzdį, tiksliau ir detaliau matomas akių dugnas, anksti pastebimi tinklainės pakitimai
12. NE Visiems žmonėms turi būti ištiriamos akys, pirmą kartą diagnozavus cukrinį diabetą, o vėliau kasmet
13. TAIP Gydymas lazeriu yra labai veiksmingas gydymo būdas. Deja, ne visose šalyse jis taikomas
14. NE Įvairiomis gydymo priemonėmis bei metodais saugojamasi akių ligų ir regėjimo sutrikimų.Dažniausiai, praradus regėjimą, jo nepavyksta atstatyti
15. TAIP Moksliniai tyrimai įrodė, kad gera diabetu sergančių žmonių gliukozės ir arterinio kraujo spaudimo korekcija gali iki 76 % sumažinti akių patologijos riziką
16. NE Kontroliuoti ir palaikyti arčiau normos kraujo gliukozę padeda subalansuota mityba (paskaičiuotas angliavandenių kiekis g ar DV ), fiziniai pratimai, tinkami medikamentai (insulinas , tabletės ar kombinuotas gydymas)
17. TAIP Kraujo gliukozę mažina fiziniai pratimai. Tai padeda veiksmingiau panaudoti organizmui gliukozę, gerinti ir insulino poveikį
18. NE Žmonės ,sergantys cukriniu diabetu, gali valgyti viską, bet maistas turėtų būti subalansuotas, laikantis dietos
19. TAIP Svorį galima sureguliuoti subalansuota dieta ir kasdien sportuojant
20. NE Arterinis kraujo spaudimas yra diabetinės retinopatijos rizikos veiksnys. Žmonės, sergantys diabetu, turi kontroliuoti, sekti kraujo gliukozės kiekį, matuotis bei koreguoti arterinį kraujo spaudimą. Šie rodikliai turi būti kuo arčiau sveiko žmogaus normosPuslapis 24

Praneškite apie save!

       »  ANKETA (Word, 36 Kb.)
      Cukraligė yra viena iš visuotinai pripažintų pasaulinių sveikatos problemų, kurios sprendimui reikia milžiniškų intelektualinių ir finansinių investicijų. Pasaulinė sveikatos organizacija siūlo tokį cukrinio diabeto (CD) apibrėžimą: “Cukrinis diabetas apibūdinamas kaip įvairiapriežastinis metabolinis sutrikimas, kurio metu stebima lėtinė hiperglikemija su angliavandenių, riebalų ir baltymų apykaitos sutrikimu, atsirandančiu dėl insulino sekrecijos, jo veikimo sutrikimų arba dėl šių abiejų priežasčių. Diabeto eigoje atsiranda ilgalaikis įvairių organų pažeidimas, jų disfunkcija ir nepakankamumas.” 1 tipo cukraligei būdingi simptomai kaip pvz., polidipsija, poliurija, kūno masės mažėjimas ir kt. gali skirtis nuo 2 tipo CD požymių, kaip pvz., kūno masės augimas bei arterinė hipertenzija. Jei nėra tinkamo gydymo gali vystytis ketoacidozinė, hiperosmozinė, hiperlaktacideminė komos. CD simptomų gali ir nebūti arba jie nėra išreikšti, tačiau procesui progresuojant vystosi specifinės diabeto komplikacijos: retinopatija, nefropatija ir neuropatija bei makroangiopatijos, kurių pasekmė - įvairių organų veiklos sutrikimai. Nepriklausomai nuo to, kokios yra etiologinės CD priežastys, šiai ligai būdingus angliavandenių, riebalų bei baltymų apykaitos sutrikimus visuomet lemia insulino stygius, arba neefektyvi jo sąveika su ląstelių receptoriais. Medžiagų apykaitos sutrikimų sąlygota širdies ir kraujagyslių sistemos patologija yra viena iš dažniausių sergančiųjų CD negalios priežasčių. Sergantys 1 tipo CD ypač kenčia dėl diabetinės retinopatijos, kuriai progresuojant atsiranda regėjimo sutrikimai ir aklumas, bei diabetinės nefropatijos, nes pastaroji yra viena iš ankstyvojo mirtingumo priežasčių. Iki šiol neišspręstos diabetinės neuropatijos ir diabetinės pėdos problemos. Sergančius 2 tipo CD dažniau kankina širdies ir kraujagyslių ligos, įvairūs nervų sistemos sutrikimai (diabetinė neuropatija) ir diabetinės pėdos sindromas, kurio galima pasekmė - vienos ar abiejų kojų amputacija.
      Apie Pasaulio, žemynų bei šalių ar teritorijų diabetologinę situaciją galima spręsti iš pirminių šaltinių (totalinės visų ligos atvejų registracijos duomenų), vienkartinių bei kartotinų atsitiktinai išrinkto kontingento tyrimų - epidemiologinių pjūvių bei pirminio sergamumo vienkartinės ar ilgalaikės apskaitos duomenų. Ilgalaikiai tyrimai rodo, kad daugelyje Pasaulio ir Europos šalių cukraligės sergamumas vis didėja. Didžiausias ir vis dar didėjantis 1 tipo CD sergamumas yra užregistruotas Suomijoje. Vaikų CD sergamumo rodikliai labai įvairuoja rytinės Baltijos jūros pakrantės šalyse, nuo didžiausių Estijoje iki mažiausių Lietuvoje ir Lenkijoje, nors sergamumo diabetu augimo tendencija stebima tiek Lietuvos vaikams, tiek ir suaugusiems. Pastaruoju metu Kaune atlikti epidemiologiniai tyrimai leidžia įtarti, kad šiuo metu cukralige serga virš 4 proc. 20 metų ir vyresnių suaugusių Lietuvos gyventojų. H.King, R.E.Aubert ir W.H. Herman prognozė teigia, kad 2025 m Lietuvoje cukralige gali sirgti virš 137 tūkstančių žmonių. Ateityje gali įvykti neįspėjami ekonominiai ar socialiniai pokyčiai, kurių pasekmės gali pranokti arba paneigti bet kokią prognozę.
      Apie pokyčius diabetologijoje dažnai sprendžiama pagal pirminį sergamumą, t.y. apie naujų susirgimo atvejų skaičių tam tikroje teritorijoje. Sergamumo rodiklių bei bendro sergančiųjų CD paplitimo rodiklių augimas gali būti tiesiogiai proporcingas naujai nustatytų ligos atvejų skaičiui, gyventojų imigracijai iš kraštų, kur yra didelė genetinė rizika sirgti angliavandenių ar riebalų apykaitos sutrikimais. Mažėjant vaikų mirštamumui bei kuriantis sergančiųjų diabetu šeimoms, kurios savo ruožtu susilaukia bei dar susilauks palikuonių, gali padaugėti žmonių, turinčių paveldimą polinkį į angliavandenių apykaitos sutrikimus. Laikinas sergamumo augimas gali atspindėti ir teigiamas tendencijas, pvz., reikšmingą CD ankstyvosios diagnostikos pagerėjimą, esant teigiamiems pokyčiams sveikatos apsaugoje. Dar nežinia kokį poveikį dabartinei bei ateinančioms kartoms padarys vis intensyviau buityje, pramonėje, žemės ūkyje bei vaistų gamyboje naudojamos naujos organinės medžiagos bei kiti cheminiai junginiai. Klimato kaita gali sąlygoti tradicinės šalies augmenijos pokyčius bei netradicinių augalų, o tuo pačiu ir gamtinių alergenų invaziją.
      Priežastys, kurios įvardijamos kaip mažinančios cukraligės pirminį sergamumą ir bendrąjį sergančiųjų cukralige skaičių gali būti labai įvairios ir prieštaringos, pvz., sąlyginai trumpa šalies gyventojų gyvenimo trukmė; sergančiųjų CD ankstyvasis mirtingumas; socialinės nelaimės; rizikos grupės asmenų ar ligonių emigracija; žmonių, kurie turi mažesnę riziką susirgti, imigracija. Neefektyvią pirminę profilaktiką bei Valstybės ir visuomenės nesugebėjimą suteikti ligoniams kvalifikuotos medicinos pagalbos, žinių ir kontrolės bei savikontrolės priemonių lydi šalies gyventojų vidutinio amžiaus sumažėjimas. Totali bei selektyvi (skirta rizikos grupėms) pirminė prevencija, kaip vakcinos, karvės pieno baltymų turinčio maisto nevartojimas kūdikystėje, laisvų radikalų (nikotinamido) skyrimas ir priešalerginė, imunosupresinė ar imunomodulinė terapija, nutukimo ir arterinės hipertenzijos profilaktika galėtų sumažinti sergamumą CD.
      Žinios apie cukraligės paplitimą padeda įvertinti šalies gyventojų sveikatos būklę. Tikslus sergančiųjų CD skaičiaus nustatymas yra svarbus orientyras diabetologinės pagalbos apimčių ir poreikių charakterizavimui. Lietuvos vaikų, sergančių CD duomenų bazė pradėta formuoti 1983 m., o nuo 1991 m. registruojami visi 15 metų ir vyresni suaugusieji, kurių gydymui reikia insulino. Žinias teikia Lietuvos gydytojai, tačiau apskaita būtų daug tikslesnės jei gautume žinių ir iš pačių sergančiųjų CD.
      Visų sergančiųjų cukralige labai prašome užpildyti šiame “Diabeto” numeryje spausdinamą ANKETĄ. Prašome pateikti negausią, bet labai svarbią informaciją, kuri padėtų mūsų šalies mokslininkams geriau įvertinti tikrąją mūsų šalies sergančiųjų CD diabetu būklę. Jūsų pateikti asmeninai duomenys tarnaus tik moksliniam Lietuvos diabetinės situacijos įvertinimui ir nebus perduodami jokiai kitai organizacijai ar žinybai. Šventai saugosime Jūsų asmenines paslaptis, nes jas saugo Lietuvos įstatymai.

      Dr. Rytas Ostrauskas
      KMU Endokrinologijos institutas


Puslapis 11
Naujienos iš EASD konferencijos


      Kasmetinė Europos asociacijos diabeto studijos (EASD) konferencija yra svarbus tarptautinis diabetologijos mokslo renginys. Jau 38 - oji kasmetinė ši konferencija įvyko rugsėjo 1 -5 d. Vengrijoje, Budapešte. Dalyvavo 11 tūks. dalyvių iš 113 šalių. Ją atidarė Vengrijos sveikatos apsaugos ministras Kinga G?ncz. Budapešte buvo diskutuojama naujausiais diabeto diagnostikos, gydymo, kontrolės klausimais.Susirūpinta, kad cukrinis diabetas tampa visuotine, globaline problema. Numatoma, kad 2025 m. diabetu sirgs iki 300 mln. II tipo diabetas labiau paplitęs, todėl jam buvo skiriama daugiau pranešimų.
      EASD buvo įkurta 1965 m. Italijoje. Pagrindinis jos tikslas yra paremti mokslininkus tiriančius diabetą, palengvinti jiems darbą, gilinti žinias įvairiais šios ligos klausimais. EASD vienija viso pasaulio mokslininkus, gydytojus, laboratorijų darbuotojus, slaugytojas, medikus studentus, pavienius asmenis, kurie domisi diabetu. EASD narių yra apie 5,5 tūks. daugiau kaip iš 100 pasaulio šalių. EASD leidžia mėnesinį žurnalą „Diabetologia” (Diabetologija). Jame skelbiami klinikiniai ir eksperimentiniai darbai ar duomenys apie diabetą ir metabolizmą. Per metus gaunama per 1000 mokslinių straipsnių iš viso pasaulio.
      EASD metu pristatomi jaunų ir vyresnių mokslininkų šios tematikos darbai, atradimai, pastebėjimai.
      Numatomos EASD konferencijjos:
      2003 m. - Tarptautinės diabeto federacijos kongresas - Paryžiuje (Prancūzija), EASD bendradarbiaus ruošiant mokslinę kongreso programą;
      2004m .- Miunchene (Vokietija);
      2005 m. - Atėnuose (Graikija);
      2006 m. - Kopenhagoje (Danija);
      2007 m. - Amsterdame (Olandija);
      2008 m. - Turine (Italija);
      2009 m. - Vienoje (Austrija).
      Kasmet EASD organizuoja mokslininkų ruošimo kursus. Juose tobulinama jaunų mokslininkų kvalifikacija.

      EASD - turi 15 grupių. Jose tiriama:
      1.Insulino pompų sistema;
      2. Metabolizmas ir insulino veikimas;
      3. Diabetas ir nėštumas;
      4. Diabetinė pėda;
      5. Diabeto mokymas;
      6. Diabetas ir mityba;
      7. Diabetinė polineuropatija;
      8. Informacinių technologijų taikymas diabeto kontrolei;
      9. Europos diabeto epidemiologija;
      10. EASD salelės;
      11. Akių komplikacijos;
      12. Nefropatija;
      13. Hipertenzija ir diabetas;
      14. Lipoproteinai ir psichologiniai-socialiniai diabeto aspektai.
      15. Po universitetinių studijų aktyvus darbas su klinicistais ir pedagogais.

      EASD konferencijoje pristatytos diabeto tyrimo studijos, kurios įrodo naujų medikametų ar jų derinių veiksmingumą diabetui, nutukimui gydyti.
      Nutukimas plinta kaip epidemija ir kelia daugelio ligų grėsmę. Pasaulyje apie 1 bilijonas žmonių per daug sveria, yra nutukę, todėl neatsparūs įvairioms ligoms. Nutukimas - išsivysčiusių šalių neganda. Europos šalyse per 10 metų tokių žmonių padaugėjo 10 - 15 %. Tai glaudžiai siejasi su II tipo diabetu. Apie 80 - 90 % žmonių sergančių II tipo diabetu, yra nutukę. Taikant įvairias svorio metimo priemones, mažinama II tipo cukrinio diabeto grėsmė.
      Nutukimas gali lemti įvairias ligas. Dėl jo gali varginti:
      1. II tipo cukrinio diabeto manifestavimas;
      2. Arterinė hipertenzija (nutukę žmonės 3 kartus dažniau ja serga);
      3. Stenokardija (diabetas ir viršsvoris 2 -4 kartus didina pavojų);
      4. Miokardo infarktas;
      5. Kraujagyslių aterosklerotiniai pokyčiai;
      6. Dislipoproteinemija (padidėjęs cholesterolio, TG, MTL kiekis);
      7. Vėžiniai susirgimai (buvo atlikti tyrimai: 6% vėžio atvejų (ypač kaulų, endometriumo, krūties) Europoje siejami su per dideliu svoriu).
      8. Tulžies pūslės ligos;
      9. Plaučių organų ligos;
      10. Sąnarių ligos (osteoartritas, osteochondrozė);
      11. Moterims: mėnesinių ciklo sutrikimai, nevaisingumas, komplikuotas nėštumas ir gimdymas;
      12. Depresija;
      13. Dažnesnės mirtys dėl kūno masės sukeltų gretutinių ligų.
      EASD buvo šia tema daug kalbėta, aptartos komplikacijos bei nauji medikamentai.

      Gydytojas Ksavier Pi-Sunyer(JAV) skaitė pranešimą: „Nutukimo gydymas, sergant diabetu”. Jis rekomendavo gydymą dieta ir mankšta. Sumažėjus kūno svoriui, pagerėja insulino veikimas periferijoje, normalėja gliukozės rodikliai ir mažiau kepenys gamina gliukozės. Mankšta taip pat atstato insulino jautrumą. Patarė laikytis hipokaloringos dietos: 500 - 1000 kcal/dienai (angliavandeniai sudaro 55 % dienos kalorijų kiekio, baltymai - 15 % ir riebalai - 30 %). Svorio per savaitę reikėtų numesti apie 0,5 -1 kg (bet ne daugiau). Tokios hipokaloringos dietos siūloma laikytis 24 savaites ar ilgiau. Paskui - dar apie 4 -6 mėnesius. Tai padeda reguliuoti ne tik gliukozę, bet ir koreguoja arterinį kraujo spaudimą bei lipoproteinų apykaitą organizme. Daugelis žmonių, sergančių diabetu, naudoja medikamentus (metforminą, sulfanilurėjos preparatus, meglitinidą ar insuliną), bet kartu koreguojamas kūno svoris.

      XENDOS studija tyrė vaisto Xenical veikimą.
      Jos iniciatorius prof. Larsas Sjöströmas (Švedija).
      Studijoje dalyvavo 6902 pacientai,gydomi ir stebimi buvo 3304 pacientai. Tai buvo atliekama 4 metus. Xenical - medikamentas, kuris naudojamas nuo 1998 m. Juo yra gydyta per 13,5 mln. žmonių. Vaisto licenzijos duotos 149 šalims (ir Lietuvai).
      Nustatyta, kad gydantis šiuo vaistu:
      1. Pakeitus mitybos įpročius ir mankštinantis, galima išvengti II tipo diabeto manifestavimo. Tokios išvados gautos 4 metus tiriant, stebint pacientus.
      2. Sumažėjo iki 37 % II diabeto pavojus.
      3. Apie 50 % pacientų neteko 5 %- 10% kūno svorio, lyginant su kontroline grupe.
      4. Sumažėja juosmens apimtis bei pagerėja liemems/klubų santykis.
      5. Gerėja gliukozės rodikliai.
      6. Mažėja širdies bei kraujagyslių ligų grėsmė.
      7. Lengviau koreguojama hipertenzija.
      8. Gerėja organizme lipoproteinų apykaita.
      9. Galima vartoti ir antidiabetinius II tipo medikamentus.
      10. Organizmas gerai toleruoja, tik būtina mažinti su maistu vartojamų riebalų.

      Temą „Nutukimo ir insulino rezistentiškumo tarpusavio ryšys” gvildeno prof. A. Scheen (Belgija).
      Dr. K. Matyka (Anglija) nagrinėjo vaikų nutukimo klausimus („Priemonės, mažinančios vaikų nutukimą, leidžia išvengti diabeto”).
      Prof. A. Hattersley (Anglija) - pasakojo apie vaikų II tipo diabetą („MODY - jaunų žmonių II tipo diabetas”). Nutukimas kenkia ne tik suaugusiems žmonėms, bet ir vaikams.
      Diabeto prevencijos programą pristatė Teksaso universiteto sveikatos mokslo centro, vadovas prof. Ralph De Fronzo. Jis pateikė duomenų apie II tipo diabeto gydymą. Kombinuota terapija rosiglitazonu (Avandia) ir metforminu padeda kontroliuoti II tipo diabetą. Ši terapija sumažina endogeninės gliukozės gamybą. Metforminas daugiau veikia kepenis ir inhibuoja (slopina) gliukozės produkciją kepenyse. Rosiglitazonas (Avandia) atstato insulino receptorių jautrumą audiniuose. Tai mažina insulino rezistentiškumą, kuris yra pagrindinė II tipo diabeto preižastis. Kuo ankščiau pradedamas gydymas, mažėja komplikacijų grėsmė.
      Avandia (rosiglitazonas) - tai vienas plačiausiai naudojamų glitazonų II tipo diabetui gydyti.

      Diabeto kainos Europoje studija (CODE) ištyrė, kad 65 % žmonių, sergančių II tipo diabetu ir naudojančių tik vieną vaistą, yra sunkiai pasiekiama gera gliukozės kontrolė. UKPDS studija parodė, kad vidutiniškai pusei žmonių, naudojant monoterapiją, po trejų metų ligos kontrolei yra būtina kombinuota terapija.
      EASD buvo kalbėta apie postprandialinę hiperglikemiją (glikemija po valgio). Matuojant glikemiją po valgio, galima įvertinti, kaip veikia medikamentai (insulinas, tabletės ar kombinuota terapija). Ar medikamentai yra suderinti su mityba (su angliavandenių kiekiu maiste). DECODE studija truko 10 metų. Stebėta 25 tūks. žmonių. Nustatyta, kad postprandialinės gliukozės padidėjimas kelia mikroangiopatijų ir makroangiopatijų grėsmę.
      EASD buvo pristatytos naujos gliukozės matavimo ir monitoriavimo technologijos. Kompanija Roche apžvelgė naujus kraujo gliukozės matavimo prietaisus ir sistemas. Pristatė naują gliukomatį Accu - cheek Compact. Jo privalumas: yra 17 juostelių kasetė. Todėl ligoniui nereikia nuolat dėti juostelę į aparatėlį. Apie kitas naujoves daugiau informacijos pateikta internete.

      Interneto adresai:
       »  www.accu-chec.com
       »  www.roche.com (ROCHE naujos technologinės gliukozės matavimo sistemos);
       »  www.NovoNordisk.com (Danijos firma Novo Nordisk ir jos produkcija);
       »  www.NovoMix30.com (Danijos firma Novo Nordisk ir mišrus insulinas);
       »  www.servier.com;
       »  www.dawnstudy.com (Diabeto priežiūros studija);
       »  www.easd.org.

      Pagal 2002 m. EASD informaciją.

Maloniai kviečia

      Kavinė-valgykla "DIA". Joje didelis pasirinkimas skanių patiekalų ne tik diabetu sergantiems, bet ir sveikiems žmonėms. Dirbame kasdien (išskyrus šventadienius) 10-17 val.
      Mūsų adresas: Vilniaus g. 29, Vilnius

Vyr. redaktorė Vida Augustinienė
Redakcijos kolegija: E. Baltrušaitienė, J.S. Danilevičius, O.R. Jurkauskienė, D. Kartheiser, L. Kaulakienė, K. Kudirkienė, A. Norkus, R. Ostrauskas, E. Rudinskienė, M. Šaltytė, J. Uleckienė, B. Urbonaitė, N. Voveraitienė, S. Žukauskaitė, A. Šimkus.
Už autorių pareikštas mintis redakcija neatsako.
Laikraščio steigėja ir leidėja: Lietuvos diabeto asociacija. Laikraštis išeina kartą per metų ketvirtį.
Redakcijos adresas: Lietuvos diabeto asociacija, Gedimino pr. 28/2, 404 kabinetas, LT-2600 Vilnius, tel. (8-5) 262-07-83, faks. 261-06-39.