»  Ankstesnių laikraščio numerių archyvas  English version 

Laikraštis Diabetas
Lietuvos diabeto asociacijos laikraštis
Nr. 4 (40) Lapkričio 10, 2003

Lilly - pagrindinis rėmėjas.
Laikraštį remia: Abbott Medisense atstovas UAB Abovita, Berlin Chemie Menarini Baltic, Canderel, Interlux, Limeta, Roche Diagnostics atstovybė UAB "Eksmos MTC", Novo Nordisk, WORWAG Pharma GmbH&Co. KG


Mieli skaitytojai, maloniai kviečiame apsilankyti diabeto forume.



Lapkričio 14-oji - Pasaulinė diabeto diena.
2003 m. tema:
Diabetas ir inkstų ligos.
Laikas susirūpinti!

      Tikrovė
      Diabetas-epidemiškai plintanti liga. Kasmet vis daugiau diagnozuojama naujų šios ligos atvejų. Dalis žmonių net neįtaria, kad serga diabetu.

   »  1985 m. pasaulyje cukriniu diabetu sirgo 30 mln., o šiandien dėl jo kenčia jau apie 190 mln. žmonių;
   »  Jeigu neužkirsime kelio epidemijai, 2025m. cukriniu diabetu sirgs apie 330 mln. žmonių.

      Išsivysčiusiose šalyse cukrinis diabetas pagal mirties priežastis užima ketvirtą vietą.
      Pasaulyje gausėja žmonių, ilgėja jų gyvenimo trukmė. Daug jų gyvena didmiesčiuose, miestuose gana sėsliai, patiria stresų, maitinasi rafinuotu, riebiu, kaloringu, nesveiku maistu. Tokios gyvensenos pasekmė - lėtinės ligos, dažnėjantis cukrinis diabetas.
      Viena iš sunkiausių cukrinio diabeto komplikacijų yra inkstų ligos -inkstų veiklos nepakankamumas. Ši komplikacija vargina 1/3 pacientų, sergančių tiek I, tiek II tipo diabetu. Labai svarbu kuo anksčiau diagnozuoti diabetą ir inkstų ligas, kad būtų išvengta komplikacijų.

      Kas yra diabetas?
      Cukrinis diabetas yra lėtinė endokrininė metabolinė liga. Ją sukelia žmogaus organizme insulino sintezės, sekrecijos ir periferinio veikimo sutrikimas.
      Insulinas - hormonas, kurį gamina kasos beta-ląstelės. Jis padeda gliukozei patekti į raumenis, riebalinį audinį, kepenis, reguliuoja ir mažina gliukozės kiekį kraujyje. Žmonių, kurie serga I tipo cukriniu diabetu, kasos beta-lastelės dėl įvairių priežasčių negamina insulino. Jeigu organizme yra pakankamai insulino, bet jis nėra periferijoje veiksmingai naudojamas, susergama II tipo diabetu.

      Cukrinio diabeto klasifikacija
      I tipo diabetas. Dažniausiai juo serga vaikai ir paaugliai. Šiuo atveju kasos beta ląstelės negamina pakankamai insulino. Todėl kasdien reikia šio preparato injekcijų, kruopščiai sekant kraujo gliukozės kiekį. Priešingu atveju ligonis gali mirti. Iš visų diabetu sergančių žmonių 5-10 % yra I tipo ligoniai.
      II tipo diabetas yra dažnesnė šios ligos forma. Juo serga suaugę ar vyresnio amžiaus žmonės, neretai per daug sveriantys.
      Vaikai gali sirgti vadinamuoju MODY tipo diabetu. II tipo cukrinis diabetas ne visada yra gydomas insulino injekcijomis. Kartais ligą pavyksta kontroliuoti subalansuota dieta, kūno masės mažinimu, fiziniu aktyvumu. Jei šių priemonių nepakanka ligos kontrolei, skiriamas gydymas tabletėmis. Iš visų diabetu sergančių žmonių 90-95 % yra II tipo ligoniai.
      Kiti specifiniai diabeto tipai:
      »  genetiniai beta-ląstelės funkcijos defektai;
      »  genetiniai insulino veikimo defektai;
      »  egzokrininės kasos ligos;
      »  endokrinopatijos: (kušingo sindromas, akromegalija, feochromacitoma, gliukagonoma, hipertiroidizmas, somatostatinoma);
      »  vaistai ir cheminės medžiagos;
      »  infekcijos;
      »  nespecifinės imuninės cukrinį diabetą sukeliančios būklės;
      »  kiti genetiniai sindromai.

      Komplikacijos ir diabetas
      Kaip minėta, žmonių, sergančių cukriniu diabetu, organizmas nepanaudoja gliukozės. Didelė jos koncentracija kraujyje yra vadinama hiperglikemija. Ilgai trunkanti ji gali sukelti ūmias bei lėtines komplikacijas. Šiai negandai išvengti netaikant profilaktinių priemonių, nė tinkamo gydymo, žmogus gali netekti darbingumo, tuo sunkindamas ne tik savo, bet ir šeimos gyvenimą. Pasitaiko ir mirties atvejų. Žmonės, sergantys II tipo diabetu, neretai nepaiso ankstyvų ligos požymių, tad ji diagnozuojama per vėlai. Apie 50% žmonių, kuriems nustatomas diabetas, jau kenčia nuo komplikacijų.

      Negydomas diabetas gali sukelti sunkias komplikacijas. Tai:
      Inkstų ligos. Kasmet nustatoma 35-40% atvejų inkstų veiklos nepakankamumo, kurio priežastis cukrinis diabetas.
      Akių ligos. Cukrinis diabetas blogina regėjimą, dėl to žmogus gali apakti. 2% žmonių, sirgusų diabetu, po 15 metų apanka. 10% jų labai sutrinka regėjimas. Vienam iš 5 žmonių nustatomi ryškūs diabetinės retinopatijos požymiai dar diagnozuojant cukrinį diabetą. Apakimo grėsmė yra 25 kartus didesnė žmonėms, sergantiems cukriniu diabetu negu kitiems.
      Nervų ligos. Jeigu diabetas pažeidžia nervus ir periferines kraujagysles, kartais tenka amputuoti kojas. Sergantiesiems cukriniu diabetu, lyginant su kitais žmonėmis, 15-40 kartų didesnė ši grėsmė.
      Širdies bei kraujagyslių ligos. Sergančiuosius diabetu 2-4 kartus dažniau kankina širdies bei kraujagyslių ligos (miokardo infarktas, stenokardija) nei kitus žmones. Šiems žmonėms yra toks pat širdies priepuolio pavojus, kaip tiems, kurie neserga diabetu, bet jau patyrė tokį priepuolį. Be to, jiems yra 40 kartų didesnė mirties dėl širdies bei kraujagyslių ligų grėsmė, lyginant su sveikųjų populiacija.

      Cukrinio diabeto požymiai
      I tipo cukrinio diabeto pradžia paprastai yra staigi ir netikėta. Jai būdingi šie simptomai:
      »  padažnėjęs šlapinimasis,
      »  nenormalus troškulys,
      »  burnos džiūvimas,
      »  kojų tirpimas,
      »  nuolatinis nuovargis,
      »  alkio jausmas,
      »  staigus svorio kritimas,
      »  pablogėjęs regėjimas,
      »  pasikartojantys infekciniai susirgimai.

      II tipo cukrinis diabetas paprastai pasireiškia ne iš karto, todėl jį diagnozuoti sunkiau. Požymiai yra tokie pat, kaip I tipo, tik silpniau juntami. Žmonės, sergantys II tipo diabetu, neretai nekreipia dėmesio į ankstyvus ligos simptomus, nesitikrina, todėl ji diagnozuojama per vėlai. Kaip minėta, apie 50% žmonių, kuriems nustatomas diabetas, jau kenčia nuo komplikacijų.

      II tipo cukrinio diabeto rizikos veiksniai
      Kiekvienas gali susirgti diabetu. Tačiau II tipo diabetas gresia, jeigu žmogus yra:
      »  vresnis kaip 45 m.;
      »  nutukęs (kūno masės indeksas KMI> ar =27 kg/m2);
      »  turi artimų giminių, sergančių diabetu;
      »  sergantis arterine hipertenzija AKS > 140/90 mmhg;
      »  turintis lipidų apykaitos sutrikimų (didelio tankio lipidų (DTL) < 0,9 mmol/l ir trigliceridų (TG) > 2,2 mmol/l);
      »  patyręs gliukozės tolerancijos sutrikimų;
      »  sirgęs širdies ir kraujagyslių ligomis;
      »  varginamas II tipo cukrinio diabeto simptomų;
      »  moteris, gimdžiusi sunkesnius kaip 4 kg naujagimius;
      »  moteris, nėštumo metu sirgusi gestaciniu (nėštumo) diabetu.
      »  pajutus ar įtarus cukrinio diabeto požymius ar esant rizikos veiksnių, reikia patikrinti kraujo gliukozę. Svarbu kuo ankščiau diagnozuoti cukrinį diabetą ir išvengti gresiančių komplikacijų.

   »  Cukrinis diabetas yra kol kas neišgydoma, bet valdoma liga.
   »  Ligą laiku diagnozavus, gydant medikamentais (insulinu, tabletėmis ar kombinuotu gydymu) ir gerą medicinę priežiūrą derinant su sveika gyvensena, sergantieji gali būti darbingi, kūrybingi ir išvengti komplikacijų.

Cukrinio diabeto paplitimas (%)
Šalis
2003
2025
Jungtiniai Arabų Emiratai 20,1 24,5
Kuba 13,2 17,3
Kinija 8,2 12,9
Hong Kongas 8,8 12,8
Vokietija 10,2 11,9
Čekija 9,5 11,7
Baltarusija 6,9 10,7
Jungtinės Amerikos Valstijos 8,0 9,3
Naujoji Zelandija 7,6 9,0
Danija 6,9 8,3
Japonija 6.9 7,9
Prancūzija 6,2 7,3
Čekija 9,5 11,7
Alžyras 4,1
Kamerūnas 0,8
Šaltinis: Diabeto atlasas, Tarptautinė diabeto federacija, 2003

   »  Diabeto komplikacijos, tokios kaip apakimas, inkstų nepakankamumas ir širdies bei kraujagyslių ligos, kelia daug rūpesčių sveikatos priežiūros tarnyboms. Numatoma, kad diabetui prireiks 5 - 10% sveikatos nacionalinio biudžeto.
   »  Diabetinė nefropatija vargina 1/3 žmonių, sergančių cukriniu diabetu.


      Kas yra inkstai? Kaip jie dirba?

      Inkstai yra porinis organas, savo forma primenantis pupelę. Juos sudaro liaukinis audinys. Inkstai - tarsi organizmo filtravimo ir valymo įrenginys. Jie sudaryti iš kūnelių nefronų, o šie - iš kapiliarų kamuolėlių glomerulų. Viename inkste yra 1,2 -1,3 mln. Kūnelių nefronų. Žmogui gyvenant, jų nedaugėja; jie neatsinaujina.
      Kamuolėlių kapiliarų kilpų sienelės yra kraujo filtras. Filtravimo procesas-tai kraujo tekėjimas kamuolėlių kapiliarų tinklu ir valymas nuo nereikalingų medžiagų. Jos išskiriamos į šlapimą, kuris šlapimtakiais patenka į šlapimo pūslę.

      Yra trys pagrindinės inkstų funkcijos. Šis organas:
      »  Dalyvauja vandens apykaitoje. Palaiko kraujo osmosinį slėgį-osmoreguliaciją ir pastovų organizmo skysčių tūrį - voliumreguliaciją, taip pat tvarko šarmų ir rūgščių apykaitą (kraujo ph 7,36).
      »  Reguliuoja organizme mineralinių druskų - elektrolitų kiekį: kalio, natrio, kalcio, fosforo, chloro - organizmo skysčių joninę sudėtį.
      »  Sintetina hormonus, kurie palaiko organizmo funkcijas. Pavyzdžiui: eritropoetiną (stimuliuoja eritropoezę kaulų čiulpuose), 1,25-dihidroksicholekalciferolį (aktyvi forma Vit. D3), reniną (arterinį spaudimą), prostaglandinus (PGE2, PGE2a, PGI2), prostacikliną, tromboksaną A2.

      Diabeto sukeltos inkstų ligos
      Nefropatija yra lėtinė, progresuojanti inkstų liga, kuria serga 1/3 visų diabeto varginamų žmonių. Jų pasaulyje - apie 60 mln. Blogai kontroliuojama kraujo gliukozė pažeidžia smulkiąsias kraujagysles. Dėl to kapiliarai negali atlikti savo darbo. Sutrinka kraujo filtravimo, valymo procesas. Jis neišvalomas nuo susidariusių šlakų, į šlapimą išsiskiria baltymai. Jei liga progresuoja, išsivysto inkstų funkcijos nepakankamumas. Tuo metu visiškai sutrinka inkstų veikla, filtravimo, valymo mechanizmai. Jei liga negydoma, dėl kraujyje susikaupusių nuodingų medžiagų ligonis gali mirti.

      Diabetinę nefropatiją sukelia:
      »  Rūkymas;
      »  Didelis arterinis kraujo spaudimas;
      »  Blogai kontroliuojama kraujo gliukozė (hiperglikemija);
      »  Paveldimumas (šeimoje yra sergančiųjų šia liga).

      Diabetinės nefropatijos požymiai
      Dažnai inkstų ligos pradžioje nejuntama jokių simptomų.
      Vis dėlto į kai kuriuos požymius ar ligos rizikos veiksnius gydytojas turėtų atsižvelgti. Taigi verta tikrinti inkstus:
      »  Šlapime aptikus baltymo;
      »  Esant hipertenzijai;
      »  Blogėjant inkstų funkcijai;
      »  Tinstant kojoms;
      »  Varginant kojų mėšlungiui;
      »  Kraujyje padaugėjus šlapalo;
      »  Prireikus mažiau leistis insulino ar gerti antidiabetinių medikamentų;
      »  Esant pykinimui, vėmimui ar silpnumui;
      »  Reiškiantis blyškumui ar anemijai (mažakraujystei).

      Diabetinė nefropatija yra distrofinio pobūdžio inkstų pažeidimas - kamuolėlių kapiliarų mikroangiopatija, inkstų stambiųjų kraujagyslių makroangiopatija su joms būdinga simptomatika. Mokslininkas C. E. Mogensenas išskiria 5 diabetinės nefropatijos stadijas.
      Mikroalbuminurijos diagnostika. Ankstyvas diabetinės nefropatijos stadijas galima nustatyti pagal mikroalbuminuriją (lentelė).

Diabetinės nefropatijos stadijos
Stadijos
Atsiradimo laikas
Charakteringi simptomai
Prognozė
I. Inkstų hipertrofija ir hiperfunkcija Nustačius cukrinį diabetą Inkstų hipertrofija, padidėjusi (>140 ml/min.) Glomerulų filtracija ir pagreitėjusi inkstų kraujotaka. Normali albuminurija - <30 per/24 val. Pagydoma stadija
II. Pradiniai inkstų struktūros pokyčiai Po 5 m. susirgus diabetu Pradiniai inkstų struktūros pokyčiai: glomerulų kapiliarų bazinės membranos sustorėjiusios, padidėjęs glomerulų filtracijos greitis. Normali albuminurija - <30 per/24 val. Iš dalies pagydoma stadija
III. Prasidedanti nefropatija Susirgus diabetu po 5-15 m. Mikroalbuminurija (30 - 300 mg/ 24 val.), nepastovi hipertenzija. Progresavimą galima sustabdyti
IV. Nefropatijos klinikinių požymių ryškėjimas Susirgus diabetu po 10-25 m. Proteinurija (>kaip 500 mg per parą), glomerulų filtracijos mažėjimas ir inkstų kraujotakos lėtėjimas. Hipertenzija (apie 60 proc. ligonių) Galima pristabdyti progresavimą, bet ne procesą
V. Inkstų nepakankamumas Susirgus diabetu po 15-30 m. Uremija, kreatinino pagausėjimas, hipertenzija (beveik 90 proc. ligonių) Nepataisomi pakitimai

      Diagnostiniai diabetinės nefropatijos kriterijai
      Ankstyva diabetinė nefropatija - nuolatinė mikroalbuminurija:
      »  Mažiausiai 2 tyrimų iš trijų metu
      »  Albuminas šlapime 20-200 mg/l
      »  Albuminas paros šlapime 30-300 mg/24 val.
      Sunki diabetinė nefropatija-makroalbuminurija:
      »  Albuminas šlapime > 200mg/l
      »  Albuminas paros šlapime > 300 mg/24 val.

      Norma: <30 mg/24 val.
      Mikroalbuminurija: 30-300 mg/ 24 val.
      Makroalbuminurija: > 200 mg/ 24 val.

      Inkstų ligų gydymas
      Pažeisti inkstai neatlieka kraujo filtravimo, valymo darbų. Organizmą nuodija kenksmingos medžiagos - šlakai. Žmonės, varginami inkstų veiklos nepakankamumo, yra gydomi:
      »  Hemodialize (ar peritonine dialize);
      »  Transplantacija.

      Hemodializė
      Hemodializė yra procedūra, kuria valomas kraujas specialiais aparatais su dirbtiniais filtrais. Šiais aparatais iš organizmo pašalinamos toksinės medžiagos. Žmogui ligoninėje per savaitę atliekamos 2-3 dializės procedūros, kurios trunka apie 3-5 val. Užsienyje kai kurie pasiturintys ligoniai turi dializės aparatus namie.

      Transplantacija
      Ligoniai, sergantys inkstų veiklos nepakankamumu, yra gydomi transplantacija. Sveikas inkstas yra persodinamas diabetine nefropatija sergančiam ligoniui. Paprastai inkstai yra persodinami iš gyvo donoro. Tačiau dažnai, persodinus transplantantą, vyksta „svetimo” organo atmetimo reakcija. Tokia reakcija į „svetimą” imuninę sistemą vėl sukelia organo veiklos nepakankamumą. Organų atmetimo reakcijai išvengti skiriamos didelės dozės imuninę sistemą slopinančių medikamentų (imunosupresantų).

      Gydymo kaina
      »  Jungtinėse Amerikos Valstijose dializės procedūra vienam žmogui per metus kainuoja apie 35 000 dolerių.
      »  Inkstų transplantacija pirmais metais kainuoja apie 15 000 JAV dolerių ir po 6 000- kiekvienais vėlesniais metais.
      »  Diabetinės inkstų ligos yra sunkios ir brangiai kainuojančios komplikacijos. Todėl būtina imtis visų priemonių diabetinei nefropatijai išvengti ar bent mažinti jos pavojų.

Diabetas gali pažeisti inkstus. Laikas susirūpinti !

      Inkstų ligų profilaktika
      Spręstina problema
      Diabetinė nefropatija yra opi ir sunki liga. Tai viena iš pagrindinių sergamumo, mirštamumo priežasčių ir daug gydymo lėšų kainuojanti komplikacija. Tai aktuali visuotinė problema, kurią privalu greitai spręsti. Nors inkstų ligos dažnai diagnozuojamos per vėlai, bet šiuolaikišku gydymu galima lėtinti diabetinės nefropatijos progresavimą ar net užkirsti jai kelią.
      Nacionalinė diabeto programa
      Inkstų veiklos nepakankamumo išvengti padėtų didesnis dėmesys diabetinėms inkstų ligoms. Nacionalinėje programoje turi būti nuodugniai aptariamos pirminė ir antrinė diabeto bei diabetinės inkstų ligų profilaktikos grandys. Čia galėtų talkinti ir organizuotos mokymo kampanijos.
      Svarbu laiku diagnozuoti diabetą ir diabetinę nefropatiją
      Ne per vėlai diagnozavus diabetą ir diabetinę nefropatiją, būtų galima užkirsti kelią ligos progresavimui iki inkstų veiklos nepakankamumo. Tada nereikėtų hemodializės ar transplantacijos. Nereikėtų žmogaus kančių, būtų sutaupoma lėšų.
      Svarbu informuoti visuomenę
      Daugelis žmonių, sergančių cukriniu diabetu, nežino apie gresiančią komplikaciją - diabetinę nefropatiją. Ne visi, varginami diabetinės nefropatijos, yra girdėję apie inkstų veiklos nepakankamumą. Tačiau žmonės turi būti supažindinti su rizikos veiksniais, kurie lemia šią sunkią komplikaciją. Naudotinos priemonės, stabdančios ligos progresavimą.

      Norint mažinti inkstų ligų riziką, reikia
      »  Dažnai kontroliuoti kraujo gliukozę;
      »  Sekti ir koreguoti arterinį kraujo spaudimą;
      »  Mažiau vartoti baltymų;
      »  Atsisakyti žalingų įpročių: nikotino bei alkoholio;
      »  Gydyti šlapimtakių infekcijas;
      »  Radus šlapime baltymo pėdsakų, tyrimą kartoti kasmet;
      »  Reguliariai mankštintis;
      »  Stengtis nepriaugti svorio.

Nėra neišbrendamų ūkanų.
Svarbiausia - laikytis ir eiti į priekį. Nes didžiausia viltis - nevilties įveikimas.
                              R.Rolanas

      Šaltiniai:
      1. Diabetes Atlas 2000, International Diabetes federation (IDF), 2000
      2. Diabetes and Cardiovascular Disease: Time to Act, IDF 2001, www.who.int/ncd/dia/
      3. Awareness, Intervention and Education - Enhancing the lives of people with diabetes, IDF 2001
      4. Keep your Kidneys Healthy, National diabetes Information Clearinghouse, www.niddk.nih.gov
      5. International survey of People with Diabetes - Attitudes and Concerns, IDF - European Region and Lions Club International Foundation
      6. Foster A. World Distribution of Blindness, J. Community Eye Health 1988; 1: 2-3

      Tarptautinės diabeto federacijos informaciją iš anglų kalbos išvertė
      Gyd. Eglė Rudinskienė


Puslapis 2

Lietuvos diabeto asociacija – Tarptautinės diabeto federacijos narė
Burkitės Lietuvos diabeto asociacijoje ir veikite savo sveikatos labui
kartu su milijonais pasaulyje sergančių žmonių.
Lietuvos diabeto asociacija rūpinasi, kad gerėtų cukriniu diabetu sergančių žmonių gyvenimas.

Naudinga būti LDA nariu
LDA narys turi didesnę galimybę:


       »  gauti naujausią informaciją apie sveikatos aktualijas;
       »  padėti kitiems žmonėms gerinti savo ligos priežiūrą;
       »  lengvatinėmis sąlygomis įsigyti savikontrolės priemonių.

Kuo gausiau suburiama LDA narių, tuo stiprėja Asociacija ir gali tobulinti diabeto priežiūrą.
Įstokite į savo rajono diabeto klubą ir tapsite LDA nariu.
Jei nežinote, kur ieškoti klubo, kreipkitės adresu:

LDA, Gedimino pr. 28/2, 404 kabinetas, LT-2600 Vilnius, tel. (8-5) 262 07 83.
Internetas: www.is.lt/diabetas
Elektroninis paštas: diabetas@is.lt
Lietuvos diabeto asociacija dirba visomis darbo dienomis 8 - 17 val., penktadieniais iki 16 val.
Pietų pertrauka 12 - 13 val.
Diabeto mokykla:

Gydytoja endokrinologė Eglė Rudinskienė nemokamai konsultuoja ir moko sergančiuosius cukriniu diabetu LDA buveinėje - Vilniuje, Gedimino pr. 28/2, 404 kabinete
 »  trečiadieniais 13 - 18 val.
 »  penktadieniais 9 - 16 val.
Smulkesnė informacija telefonu: (8-5) 262 54 76



Puslapis 8
Gyvenimo dovanos


      "Daugybę kartų, atsisakiusi savo troškimų, dariau tai, ko norėjo kiti. O kai kitiems atiduodi geriausia, sau lieka labai mažai, nieko arba tai, kas prasčiausia. Manoma, kad visko netekęs žmogus yra nelaimingas ir negali suteikti laimės kitiems. Bet turbūt dažnas iš mūsų aukojasi kasdien. Visko pasisavinti neįmanoma. Motina negali atimti iš savo vaiko geriausio kąsnio. Neretai mus trikdo ir klaidina mūsų norai. Jų nepatenkinę, jaučiamės nuskriausti, nelaimingi. Todėl kas dabar pasakys, ką atradau ir praradau, neišnaudodama gyvenimo siūlomų galimybių? Paklususi savo norams, būčiau gyvenusi kitaip, bet vargu ar patirčiau laimės pilnatvę. Juk nežinau, kokius sunkumus, išmėginimus būčiau turėjusi įveikti. Gal stovėčiau nuleistomis rankomis ir gailiai verkčiau, praradusi artimųjų, draugų meilę, rūpestį, dėkingumą ir paramą. Pusę amžiaus gyvenome kitoje santvarkoje, buvome orientuoti į kitas vertybes, mūsų gyvenimo būdas, bendravimas turėjo tarsi standartus. Kiekvienas žmogus viską išgyvena savaip, patiria sėkmių ir nesėkmių, gyvenimo praktika labai individuali.
      Gyvenimo pamokas priimu kaip brangiausias dovanas. Žvelgiu likimui tiesiai į akis, lyg mudu atvirai pasikalbėtume. O jis neretai siunčia dar didesnius išbandymus. Kasdien keliuosi su mintimi: liko gerokai daugiau, negu nuveikiau iki šiol. Kas teikia jėgų, drąsos ir vilties? Gyvenimo pamokos, kurios grūdino, gludino kaip akmenėlį jūroje, vertė kentėti, abejoti, bet ir džiaugtis mažyčiais, lakiais kaip smėlis laimės trupinėliais. Nuostabiausia, kad šios palaimos akimirkos sudaro esmę, sukuria žmogaus ir pasaulio visumą. Todėl noriu apie tai pasipasakoti. Tikiuosi būti nuoširdžiai išklausyta. Jei rasite ką nors naudinga, džiaugsiuosi, atidavusi dalį skolos žmonėms už tai, kad mane užjautė, guodė, mylėjo ir neapleido.”
      Taip ką tik išleistos knygos "Gyvenimo dovanos” autorė Vida Augustinienė rašo pratarmėje. Knygoje atsispindi jos sunkaus gyvenimo patirtis. Autorė į daugelį dalykų žvelgia filosofiškai, gyvenimo vertybes apibendrina per savo patirties prizmę. Šioje knygoje daug rašoma apie laimę, darbą, meilę ir būties prasmę. Kiekviena gyvenimo dovana turi savo pavadinimą: " Per neviltį ir skurdą - į vidinę laisvę”, "Nepašykštėk aukoti vargetai”, "Vaikai mus moko, o mes juos už tai baudžiame”, "Netaupykim juodai dienai, jei nežinome, kada ir kaip ji ateis”, "Laikas, kaip ir gamta, abejingi gyvybei. Nekaltinkim gyvenimo ir laiko”, "Dirbdamas mėgstamą darbą, esi laisvas ir nepriklausomas”... Gyvenimas labai įvairus. Jis keičiasi kasdien, atneša naujų rūpesčių ir džiaugsmo, o svarbiausia - patirties. Vida Augustinienė savo knygoje teigia: jūs galite įveikti visas negandas ir džiaugtis gyvenimu. Perskaitykite šią knygą, ji jus praturtins naujomis mintimis ar patvirtins jau jūsų turimas. Laukiame jūsų atsiliepimų.
      Knyga parduodama visuose šalies knygynuose.

      Kristina Kudirkienė


Puslapis 10
Vasara Druskininkuose


Šildė draugystė ir saulė
      Kad vasara galėtų džiaugtis diabetu sergantys vaikai ir jaunuoliai, rūpinasi Lietuvos diabeto asociacija, organizuodama stovyklas. Ačiū visiems, remiantiems šiuos labai reikalingus projektus. Diabeto mokymo stovyklose vaikai ir jaunuoliai turiningai leidžia laiką, mokosi kontroliuoti ligą įvairiose situacijose, yra saugūs, nes medikai visada pasirengę jiems padėti. Mokymo procesas neįkyrus, labai individualus, pagal situacijas ir poreikius.
      Šią vasarą teko dirbti Druskininkuose “Dainava” diabeto mokymo stovykloje.
      Gydytojų - mano ir Vitos Zupkauskienės - užduotys buvo: vaikų glikemijos kontrolė, korekcija, žinių tikrinimas, jų įvertinimas, spragų ,,lopymas”, pakartotinė apklausa.
      Glikemija buvo tikrinama ne mažiau kaip 4 kartus per parą. Rodiklių pokyčių priežastys ir korekcija aptartos individualiai. Visų stovyklautojų glikemijų dienos vidurkis buvo 8,4 mmol/l. Dienos vidurkis iki 6 mmol/l rastas 6,7 proc., 6-9 mmol/l - 46,7 proc., per 9 mmol/l - 30 proc. stovyklautojų. Blogiausias rodiklio vidurkis prieš pusryčius buvo 9,4 mmol/l. Daugeliui stovyklautojų pastebėtas “aušros fenomenas”, todėl stengtasi glikemiją matuoti labai ankstyviai. Beveik 30 proc. žmonių reikėjo to laiko korekcijos. Rodiklio vidurkiai kiek blogėjo ir dėl fizinio krūvio metu suvalgytų angliavandenių. Jie didindavo glikemiją, kuri buvo matuojama ir registruojama prieš kitą pagrindinį valgymą. Pastebėjome, kad sergantieji, besigydantys ultratrumpo veikimo insulino analogais, turėtų mažinti užkandžių tarp pagrindinių valgymų. Prieš užkandėles, jeigu nesimankštinama, būtina - papildoma kontrolė, dažnai ir papildoma insulino injekcija.
      Kiekvieną kartą susėdę prie stalo aptardavome maisto energetinę sudėtį, ko ir kiek reikia suvalgyti. Maitinimas iš tiesų buvo puikus. Juokinga ir graudu buvo skaityti vieno stovyklautojo dienoraštį: “Skaniai maitina, aukšti cukrai”. Daugelis vaikų angliavandenius skaičiuodavo puikiai.
      Trys stovyklautojai gydėsi poodinėmis insulino infuzijomis (turėjo pompas). Jų glikemijos rezultatai buvo ženkliai geresni ir pastovesni nei kitų. Matyt, todėl pompą DANA pristačiusią p. L.Kaulakienę stovyklautojai labai ilgai klausinėjo. Deja, nedaugelis gali įsigyti šį įtaisą.
      Jau antrąją stovyklavimo dieną buvo atlikti HbA1c tyrimai. Kol firmos “Interlux” atstovas Aivaras pilstė ir maišė reagentus (tyrimas trunka net 5min.), turėjome laiko su kiekvienu vaiku aptarti tyrimo reikšmę ir siektinus rodiklius. Visi stovyklautojai žinojo, koks tai tyrimas. Kaip jie jaudinosi, kol sužinodavo atsakymą! Daugelio tyrimo rezultatai nenuvylė. 56,7 proc. vaikų ligos kontrolė buvo gera (HbA1c iki 7), 26,7 proc. rezultatas siekė 7-9, o 16,6 proc. buvo daugiau kaip 9.
      Parėmus Eksmos firmai, vaikams ištirtas mikroalbuminų kiekis šlapime. Keleto vaikų šie testai nebuvo geri, todėl patarta jiems grįžus į namus išsitirti detaliau. Čia buvo proga pakalbėti apie diabeto poveikį inkstams.
      Iš užpildytų anketų buvo aišku, kokių žinių vaikams trūsta. Teisingų atsakymų į klausimus buvo 89 proc. Dažniausiai nesuprasta trumpo veikimo insulino trukmę. Stovyklautojai, besigydantys ultragreito veikimo insulino analogais, gerai žinojo šio poveikio ypatybes. Daugelį klaidino klausimas, kuriame reikėjo pasirinkti 1AV turintį derinį iš 2 svogūnų, 2 persikų ir 4 bulvių. Daugelis rinkosi persikus, nors vėliau paaiškėjo, kad visi žinojo, jog 1 persikas turi 1 AV. Neįvertintas svogūnas kaip daržovė, kurios daug galima suvalgyti. Visos klaidos aptartos. Išvykdami stovyklautojai jau atsakė į 98 proc. klausimų. Jų žinios pagerėjo 9 proc.
      Vaikai gerai nusimanė apie hipoglikemijos požymius ir suteiktiną pagalbą. Jie nuoširdžiai rūpinosi vieni kitais ir jautėsi lyg šeimoje.
      Vaikų kūrybingumas ir fantazija atsiskleidė konkursuose. Reikėjo parengti televizijos laidas, suvaidinti pasaką apie ropę komedijos, tragedijos ir siaubo žanruose. Tai mokėjo jie atlikti, taip pat kaip ir pradžiuginti vienas. O kai gera kitiems, geriau jautiesi ir pats. Per atsisveikinimo vakarienę picerijoje, susėdę prie didžiulio stalo, dalijomės stovyklos įspūdžiais. Kiekvienas turėjo savo nuomonę. Vieni stovykloje išmoko mitybos skaičiavimo principų, kiti - suprato insulinų veikimo ypatybes, kai kas išmoko važiuoti dviračiu, visi susirado draugų... Atminimui dalijosi dovanomis.
      Manau, kad svarbiausia stovykloje įgyjama patirtis - ir draugystė, bendro rūpesčio, atsakomybės jutimas, savo išskirtinumo pamiršimas, gyvenimo pilnatvės suvokimas.
      O savo rašinį pabaigiu mintimis iš širdies - apie mūsų vaikus:

      Negalite už kitus išmokti ir paruošti pamokų.
      Jie patys turi tai daryti ir darys, kada bus pasirengę.
                                                            Louise L. Hay


      Aistės mama gyd. Eglė Jakimavičienė,
      Vilniaus vaikų ir jaunimo diabeto klubo
      “Diabitė plius” pirmininkė

Ačiū!


Ekskursijoje
      Jau vėlyvas ruduo, bet trumpėjančios dienos ir darganos skelbia, kad greitai gamtoje viskas keisis į gerąją pusę. Laukiu žiemos, pavasario. Jaučiuosi laminga, kad galiu gyventi ir džiaugtis gyvenimu! Man sekasi valdyti savo ligą. Labai padėjo vasaros stovykla Druskininkuose. Kelialapį man parūpino Pasvalio rajono draugijos "Sveikata" pirmininkė Vida Vegienė.
      Stovykloje prisiminiau Kauno klinikose išmoktą, bet jau pamirštą kalorijų skaičiavimą. Be to, susiradau naujų draugų. Stovyklos vadovė Jelena Šimonienė nuoširdžiai stengėsi, kad visiems būtų įdomu ir smagu. Prisiminimai šildo širdį, pasitikiu savimi ir vėl noriu susitikti su draugais ir gydytojais kitą vasarą.

      Gryta
      Pasvalys



Puslapis 11
Neužmirštamos dienos stovykloje


Nebuvo dienelės be pramogėlių
      Kokia nuostabi buvo vasara! Liepos 15 - 24 d. Druskininkuose vyko vaikų ir jaunimo diabeto mokymo stovykla. Nors tokioje stovykloje aš dalyvavau pirmą kartą, bet buvo taip linksma ir jauku, kaip su savo šeima.
      Stovyklavome 33 žmonės: 30 vaikų ir 3 darbuotojai. Visų siela - nenuilstanti Jelena Šimonienė, kūrybingos mumis besirūpinančios daktarės Eglė Jakimavičienė, Vita Zupkauskienė. Joms talkino šaunūs vaikinai Mindaugas Briedis ir Tomas Kaulakys.
      Laiką leidom kuo įdomiausiai. Keliskart mums buvo išnuomoti dviračiai, kuriais numindavom 10 ir daugiau kilometrų. Pėstute irgi ne ką mažiau.
      Mus aplankė ponia Lilly Karn iš Vokietijos. Ji vaišino becukriais saldumynais, padovanojo savikontrolės priemonių. Kartu su mumis plaukė garlaiviu Nemuno upe. Atvykęs atstovas iš Novo Nordisk supažindino su savo kompanijos produkcija. Svečiavosi pas mus med. sesuo Aušra iš Kauno klinikų endokrinologinio skyriaus. Ji priminė, kaip privalome kontroliuoti diabetą. Pažiūrėti, kaip gyvenam ir pasiteirauti, kaip mums sekasi, atvyko LDA prezidentė Vida Augustinienė. Su ja mes nuoširdžiai pasišnekėjom. Apie insulino pompą Dana Diabecare pasakojo Laima Kaulakienė. Ne vienas panoro išbandyti šį prietaisą.
      Visiems patikrintas glikuotas hemoglobinas. Kai kurie stovyklautojai paraginti labiau prisižiūrėti sveikatą.
      Paskutinė stovyklos diena buvo pavadinta švelniukų vardu. Kiekvienas turėjo padaryti kokį gerą darbelį ar padovanoti mielą niekutį savo burtais ištrauktam žmogui. Įvyko atsisveikinimo, stovyklos uždarymo vakaras. Išsiaiškinom, kas kieno švelniukas. Vakaras buvo gražus, tačiau truputį liūdėjome, nes jis - paskutinis. Naktį ilgai neužmigom, šnekėjomės, planavome būsimus susitikimus. Rūpėjo, ką reikėtų padaryti, kad vėl čia galėtume sugrįžti?
      Jei norite įsitikinti, kaip gera stovyklauti, apsilankykite interneto svetainėje. Ten yra mūsų nuotraukų.
      AČIŪ Jelenai, Vitai, Eglei, Mindaugui, Tomui už rūpestį ir gerai praleistą laiką. Dėkoju Lietuvos diabeto asociacijai - be jos pagalbos stovyklos nebūtų.

      Vis dar pilna įspūdžių
      Gintarė Nefaitė iš Anykščių

Žaidėme, sportavome


Gydytojos Galinos Apanel globotiniai
      Šaunių "Dainavos" stovyklos vadovų išmonė, nuostabus Druskininkų kurortas teikė mums daug pramogų. Buvo sudarytos trys komandos po 10 jaunuolių, kurios kiekvieną dieną varžėsi vis kitokiose rungtyse. Vieną dieną pasisekdavo vienai, kitą dieną kitai komandai, tačiau visi buvo linksmi ir patenkinti. Kasdien po pietų maudydavomės ežere. Kaip ir pernai, atsisveikindami dalijome "švelniukus" t.y. darėme staigmenas, gerus darbus draugams.
      Buvo smagu būti kartu, dalyvauti žaidimuose, iškylose.
      Ačiū tariame Jelenai Šimonienei. Ji buvo ne tik vadovė, bet ir visų vaikų draugė. Gydytojos Vita Zupkauskienė ir Eglė Jakimavičienė rūpinosi mūsų sveikata. Stovyklos nevyktų be LDA ir jos prezidentės Vidos Augustinienės, be rėmėjų, kurie lankėsi mūsų stovykloje, bendravo su vaikais. Ačiū ir jiems.
      Aš dar ilgai prisiminsiu įspūdingas dienas, gerus draugus ir tikiuosi sugrįžt į Druskininkus kitąmet.

      Mindaugas Briedis



Puslapiai 12-13
Vaikai teberašo

      Jau gerokai nuo mūsų nutolo žaliaskarė vasara, bet į Lietuvos diabeto asociaciją dar plaukia mokymo stovyklose pabuvojusių vaikų laiškai. Su gražiausių prisiminimų aprašymais, spalvingais piešiniais, meiliausiais padėkos žodžiais. Bent keletą jų pacituojame.

* * * * *


"Ir džiaugsmas gydo", - sakė stovyklautojai, bendraudami su vadove Aldona Danyliene ir į svečius atvykusiu Vilniaus meru Artūru Zuoku
      Miela LDA Prezidente,
      labai dėkoju Jums už nuostabią Platelių stovyklą, už gerai praleistą laiką, už galimybę susirasti daug naujų draugų ir mokymą geriau pažinti savo ligą. Ačiū.
      Sandra Mulevičiūtė iš Anykščių
* * * * *

      Dėkojame už mums suteiktą galimybę atvykti į šią nuostabią svajones išpildančią stovyklą. Čia labiau kontroliavome savo ligą. Gerėjomės Platelių ežeru ir kerinčiu kraštovaizdžiu.
      Linkime Jums būti visada tokiai gerai ir kovoti dėl mūsų ateities.
      Ačiū Jums už viską!
      Laima Ragažinskaitė iš Panevėžio
      Žydrūnė Vaitkutė iš Telšių

      Visi laiškai netilptų į mūsų laikraštuką. Todėl tik nuoširdžiai dėkojame Evelinai Baranauskytei, Onutei Petkutei, Kristinai Alsytei, Sandrai Špiegytei, Živilei Dambrauskaitei, Giedrei V. iš Radviliškio, Ričardui N., Kęstučiams M. ir R., Irenai T., Dominykai N., taip pat Reginai, Egidijai, Linui, Osvaldui ir visiems kitiems vaikams, ir tiems, kurie pasirašė tik vardo raides ar iš viso užmiršo pasirašyti.
      Būkite sveiki, aukite drūti!

      Lietuvos diabeto asociacija



Puslapis 14
Kaip aš sutariu su savo liga


Pagelbėjo du ratai
      Diabetas - mano liga iki gyvenimo pabaigos. Žinau, kad jos neatsikratysiu, todėl lieka tik sutarti.
      Man - šešiasdešimt ketvirti metai. Treji metai, o gal ir daugiau, kai sergu šia liga. Rytais gliukozės kraujyje būdavo 10-12 mmol/l. Menkiausia žaizdelė pūliuodavo, negydavo mėnesiais. Nelabai padėjo ir gydytojų išrašytos ,,Diaprel” tabletės, kurių naudojau iki 4 per parą. Buvau ligos šokiruotas.
      Pradėjau lankytis ,,Atgajos” diabeto klube. Išstudijavus visą čia gautą literatūrą, bendraujant su klubo nariais, gimė viltis.
      Apie mitybą literatūros, įvairių straipsnių yra pakankamai. Kaip derinti ligą ir fizinį krūvį, rašoma bendromis frazėmis, todėl šia tema norėčiau pasidalyti savo mintimis. Ir dabar sveikatos priežiūros įstaigose tenka sutikti nusiminusių, sutrikusių ligonių, nežinančių ką daryti, nuo ko pradėti. Mano praktiškai pasiteisinęs būdas yra gana paprastas ir prieinamas visiems.
      Labai svarbu reguliariai tirti kraujo gliukozę. Yra individualūs gliukomačiai, kuriuos lengvatinėmis sąlygomis galima įsigyti diabeto klubuose. Dar būtini glikuoto hemoglobino tyrimai, kurie parodo gliukozės kiekio vidurkį kraujyje per pastaruosius mėnesius. Deja, kaip teko pastebėti, tai atlieka tik 25 proc. klubo narių. Kiti, ko gero, iš viso apie tai nieko nežino. Didžioji dauguma sergančiųjų II tipo diabetu pasitenkina vienkartiniu gliukozės kiekio matavimu per mėnesį, kai lankosi poliklinikoje išsirašyti vaistų. Tokiu atveju apie pozityvų rezultatą nėra ko ir kalbėti. Tai reikalinga tik gydytojui išrašant vaistus. Juk kraujo gliukozės pokyčiai nuolatiniai, ypač po valgio, fizinio krūvio. Jei to ligonis nežino, tai ir ligos nevaldo.
      Aiškumo dėlei pateiksiu keletą skaičių iš savo dienoraščio:
        »  2001 m. rugpjūčio 11d. 1,5 val. po pietų - kraujo gliukozės 9,7 mmol/l. Pusvalandis dviračiu - (7 km) - 6,7 mmol/l.
        »  2002 m. balandžio 6 d. 2val. po gerų pusryčių patingėjau judėti - 10,7 mmol/l. Geras pusvalandis dviračiu - 7 mmol/l ir t.t.
      Taip mokiausi sutarti su savo liga. Gavosi tokia glikuoto hemoglobino dinamika:
        »  2001 m. balandis: HbA1C 9 proc. arba 11,6 mmol/l - blogai;
        »  2001 m. lapkritis: HbA1C 7,7 proc. arba 9,5 mmol/l - patenkinamai;
        »  2002 m. kovas: HbA1C 5,3 proc. arba 5,4 mmol/l - normalu;
        »  2003 m. rugpjūtis: HbA1C 4,4 proc. arba mažiau 4 mmol/l - normalu.
      Sureguliavus mitybos režimą ir suintensyvinus fizinį aktyvumą, cholesterolio kraujyje nuo 6,3 mmol/l sumažėjo iki 4,6 mmol/l (norma < 5,2). Numečiau 13 kg viršsvorio, KMI (kūno masės indeksas) nuo 27 sumažėjo iki 23 (norma < 25).
      Kokiu būdu tai pasiekiau? Visų pirma nusipirkau dviratį, nes jaunystėje jį labai mėgau. 15-25 km ir daugiau - mano dienos norma. Pasirodė pirmi rezultatai - suliesėjau, nors pirmus mėnesius svoris nekrito. Matyt, tvirtėjo raumenys. Esant blogam orui, daug vaikščiojau. Pamažu svoris pradėjo kristi (iki 1 kg per mėnesį). Iš pradžių gana tankiai būdavo taip - prieš miegą pasimatuoju gliukozės kiekį 9-10 mmol/l. Visi eina miegoti,o aš - sėdu ant dviračio arba pėsčias vaikštinėju po miestą.
      Pastoviai rašiau dienoraštį: kiek ko suvalgiau, kiek judėjau, koks buvo kraujo gliukozės kiekis. Po pusryčių, pietų ir vakarienės - būtinai judu. Gyvendamas tokiu režimu, jokių nepatogumų nejaučiu. Labai pagerėjo savijauta, pajutau judėjimo džiaugsmą. Dabar valgau praktiškai viską, aišku, su saiku, bet maisto naktimis nesapnuoju. Dabar net be kontrolės galiu įspėti, kiek yra gliukozės mano kraujyje. Dabar per parą vartoju po 1 tabletę ,,Diaprel”, kai kada, esant dideliam fiziniam krūviui, jos atsisakau.
      Taigi įsitikinau, kad viskas priklauso nuo mūsų pačių, lieka tik labai geros sveikatos norėti. To ir linkiu visiems.

      Albinas Pilypas
      Druskininkai


Puslapiai 15-16
Lietuvos diabeto asociacijos kronika

      »  2003 m. rugpjūčio 9-10 d. Marijampolės klubas ,,Diabetikas ABC” (pirmininkė Genovaitė Naidzinavičienė) Jurgežeriuose surengė seminarą-praktikumą. Jame dalyvavo Marijampolės, Šakių ir Vilkaviškio diabeto organizacijos. Pagrindinis rėmėjas - Invalidų reikalų taryba prie LR Vyriausybės.
      »  Rugpjūčio 8-12 d. Vilniuje, ,,Pušyno kelio” sanatorijoje, LDA pirmą kartą organizavo 15 žmonių, sergančių II tipo diabetu, mokymo stovyklą. Pagrindinis rėmėjas - Invalidų reikalų taryba prie LR Vyriausybės.
      »  Rugpjūčio 16-25 d. Plateliuose įvyko V vaikų ir jaunimo diabeto mokymo stovykla (23 žmonės). Jai vadovavo Plungės diabeto klubo slaugytoja diabetologė Aldona Danylienė.
      »  Rugpjūčio 21-23 d. Prancūzijoje, Versalio mieste, Tarptautinio diabeto žurnalų komiteto konferencijoje ,,Diabeto” laikraščio vyriausioji redaktorė Vida Augustinienė darė pranešimą bei vadovavo darbo grupei ,,Rytų ir Centrinės Europos šalių diabeto leidinių problemos ir lūkesčiai”. Šioje konferencijoje ji kartu su Sharley Murray iš Australijos išrinktos šio komiteto darbotvarkės sudarymo komiteto vadovėmis.
      »  Rugpjūčio 24-29 d. Paryžiuje TDF kongrese Vida Augustinienė kartu su Linda Cann iš Amerikos diabeto asociacijos vadovavo apvalaus stalo diskusijoms ,,Nacionalinių diabeto asociacijų vaidmuo gerinant sveikatos priežiūrą” ir darė pranešimą apie Lietuvos diabeto asociacijos darbo patirtį. LDA prezidentė išrinkta Tarptautinės diabeto federacijos Europos regiono tarybos nare. Kongrese eksponuotas stendas ,,Lietuvos diabeto asociacijos veikla”. Dalyvavo ir LDA delegatės Genovaitė Naidzinavičienė ir Jelena Šimonienė. Rėmėjai - TDF ir kompanija Eli Lilly.
      »  Rugpjūčio 26 d. sveikatos apsaugos ministras pakvietė Lietuvos pacientų organizacijų atstovus aptarti naujo kompensuojamųjų vaistų sąrašo.
      »  Rugsėjo 3 d. Lietuvos pacientų organizacijų atstovų taryba (LPOAT) kartu su Lietuvos gydytojų sąjunga išsiuntė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai raštą su pasiūlymais dėl invalidumo nustatymo.
      »  Rugsėjo 4 d. LPOAT ir LDA vadovė su Nacionalinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos prie LR Teisingumo ministerijos pirmininku aptarė bendradarbiavimo klausimus.
      »  Rugsėjo 9 d. LR Seime vykusiame seminare ,,Moderni visuomenės sveikatos viešųjų ryšių svarba stiprinant vaikų sveikatą” dalyvavo LPOAT narys Gintaras Mažintas.
      »  Rugsėjo 9 d. vyko LPOAT posėdis. Jame aptarti sveikatos priežiūros paslaugų kokybės ir kiti klausimai.
      »  Rugsėjo 10 d. LR Seimo sveikatos reikalų komiteto posėdyje, svarstant kompensuojamųjų vaistų kainyną, dalyvavo Vida Augustinienė.
      »  Rugsėjo 11 d. LDA išsiuntė raštą Sveikatos apsaugos ministerijai, Farmacijos departamentui ir Valstybinei ligonių kasai dėl vaisto Tiochtacid įrašymo į kompensuojamųjų vaistų sąrašą polineuropatijoms gydyti.
      »  Rugsėjo 15 d. SAM surengtame seminare pranešimą ,,Pacientų problemos dėl sveikatos priežiūros paslaugų teikimo kokybės” skaitė Vida Augustinienė.
      »  Rugsėjo 16 d. LPOAT atstovai susitikime su Valstybinės ligonių kasos vadovais aptarė aktualiausius sergančių žmonių klausimus.
      »  Rugsėjo 16 d. Žinių radijo laidoje apie medikų darbo kultūrą, aptarnavimo tvarką kalbėjo Vida Augustinienė.
      »  Rugsėjo 17 d. Lietuvos diabeto asociacijoje su Kauno Griniaus slaugos ligoninės vadovėmis aptarti paslaugų ir vaistų finansavimo klausimai.
      »  Rugsėjo 18-20 d. EASD Postgraduate kursuose, vykusiuose Kaune, pakviesta dalyvavo ir LDA vadovė.
      »  Rugsėjo 23 d. Privalomojo sveikatos draudimo tarybos posėdyje svarstyti PSDF biudžeto projektas bei kiti klausimai.
      »  Rugsėjo 24-26 Pasaulio banko konferencijoje ,,Vaistai ir medicinos technologijos: įtakingi sveikatos sistemos veiksniai” dalyvavo LPOAT atstovai Vida Augustinienė, Eglė Kvedaraitė, Juozas Bulota.
      »  Rugsėjo 25-27 BaltMedica parodoje, Litexpo parodų centre, LDA eksponavo stendą ir atliko profilaktinius kraujo gliukozės bei cholesterolio tyrimus. Rėmėjai: Litexpo parodų centras, UAB ,,Abovita”, Eksmos MTC, Interlux, Limeta.
      »  Rugsėjo 25 d. SAM sukvietė posėdį tema ,,Darbo grupės parengti sveikatos priežiūros paslaugų kokybės garantavimo programa”. Dalyvavo Vida Augustinienė.
      »  Rugsėjo 26 d. konferencijoje ,,Keiskime požiūrį. Visuomenės nuostata - pagrindas neįgaliųjų integracijai” dalyvavo LDA vadovė.
      »  Rugsėjo 26 d. Nacionalinė sveikatos taryba prie LR Seimo pakvietė LPOAT pirmininkę Vidą Augustinienę į konferenciją ,,Vaistai ir medicinos technologijos: įtakingi sveikatos sistemos veiksniai”.
      »  Spalio 1-5 d. Europos sveikatos forume, vykusiame Bad Gastein mieste Austrijoje, pranešimą ,,Pacientų patirtis ir tinkamos sveikatos priežiūros lūkesčiai” skaitė LDA prezidentė.
      »  Spalio 6 d. sveikatos apsaugos ministerijoje pasirašytas susitarimas ,,Dėl vaistų gamintojų kompanijų atstovų bendradarbiavimo su sveikatos priežiūros įstaigomis ir gydytojais”. Šį dokumentą pasirašė ir LPOAT pirmininkė Vida Augustinienė.
      »  Spalio 7 d. įvyko ,,Darbo grupės parengti sveikatos priežiūros paslaugų kokybės garantavimo programą” I tikslo pogrupio, kurį koordinuoja LPOAT pirmininkė, posėdis.
      »  Spalio 9 d. LPOAT posėdyje aptartos padidėjusios priemokos už vaistus; sveikatos priežiūros teikiamų paslaugų kokybė. Priimtas Kreipimasis į valdžios institucijas dėl sveikatos priežiūros finansavimo 2004 m. planuojamame valstybės biudžete.
      »  Spalio 9 d. LPOAT pirmininkė atsakė į žurnalo ,,Farmacija ir laikas” klausimus.

Iveta Ulpaitytė Lietuvos slaugytojų diabetologų draugijos konferencijoje
      »  Spalio 10 d. Lietuvos slaugytojų diabetologių konferencijoje LDA prezidentė skaitė pranešimą ,,LDA įtaka sergančiųjų diabetu mokymui”.
      »  Spalio 14 d. Trakuose aptarta sveikatos priežiūros paslaugų kokybė. Seminare dalyvavo Vida Augustinienė.
      »  Spalio 17-18 d. Anykščiuose įvyko LDA kolektyvinių narių vadovų mokymo seminaras. Jo dalyviams atlikti kraujo gliukozės, cholesterolio ir HbA1c tyrimai, perduota rėmėjų parama. Pagrindinis rėmėjas - Invalidų reikalų taryba prie LR Vyriausybės. Rėmėjai: Eli Lilly, Novo Nordisk, Abovita, Eksmos MTC, Limeta, ,,Rūta”, ,,Anykščių šilelis”. Seminarą organizavo LDA ir Anykščių diabeto klubas ,,Ateitis”.
      »  Spalio 18 d. LDA tarybos posėdyje į Asociaciją kolektyviniu nariu priimtas Pagėgių savivaldybės diabeto klubas ,,Rambynas”. Aptartas veiklos planas, finansiniai klausimai. Kolektyviniams nariams perduota Pasaulinei diabeto dienai parengta informacija. Svarstyta ,,Savanorio - ne sveikatos priežiūros profesionalo - cukralige sergančiųjų patarėjo mokymo programa”. Ją parengė VU MF Bendrosios medicinos praktikos ir slaugos katedros doc. Janina Edita Janulionytė ir II kurso magistrantė Natalija Gagarina. Programai nepritarta.
      »  Spalio 22 ir 29 d. SAM iniciatyva įvyko ,,Darbo grupės parengti sveikatos priežiūros paslaugų kokybės garantavimo programą” posėdis.
      »  Spalio 24 d. KMU surengė konferenciją. Pranešimą ,,Gydytojų ir pacientų bendradarbiavimas: pacientų pozicija” skaitė LPOAT pirmininkė Vida Augustinienė, o ,,Slaugytojų ir pacientų bendradarbiavimas: pacientų pozicija” - LPOAT narė Daiva Andriulienė.
      »  Spalio 28 d. Nacionalinė sveikatos taryba prie LR Seimo pakvietė LPOAT atstovus dalyvauti apskrito stalo diskusijoje ,,Kaip geriau aprūpinti Lietuvos gyventojus efektyviais kompensuojamaisiais vaistais ir medicinos pagalbos priemonėmis”.
      »  Spalio 30 d. Lietuvos Teisės universiteto soacialinio darbo fakultete organizuotoje paskaitoje ,,Psichologiniai diabeto aspektai” pakviesti dalyvo LDA atstovai.
      »  Spalio 31 d. - lapkričio 6 d. LDA prezidentė dalyvavo TDF Europos regiono tarybos posėdyje, taip pat ES konferencijoje skaitė pranešimą apie LDA veiklą.
      »  Lapkričio 14-oji Pasaulinė diabeto diena. Šių metų tema ,,Inkstai ir diabetes. Laikas susirūpinti”.



Puslapis 18
Tarptautinės diabeto federacijos kongrese


TDF kongrese. Iš kairės - Dina Constantinides, Andre Hervouet, Vida Augustinienė
      2003 m. rugpjūčio 24-29 d. Paryžiuje, Kongresų rūmuose, vyko Tarptautinės diabeto federacijos (TDF) 18-asis kongresas. Renginį organizavo Prancūzijos diabeto asociacija. Jame dalyvavo per 16 tūkst. mokslininkų, gydytojų, sergančiųjų diabetu, jų šeimų narių, pramonės atstovų. Pirmą kartą TDF kongresų istorijoje buvo organizuota programa nacionalinėms diabeto asociacijoms. Čia dalyvavo per 1 tūkst. jų atstovų.
      Atidarant renginį kalbėjo TDF kongreso 2003 prezidentas prof. Gerard Cathelineau. Jis džiaugėsi, kad per pastaruosius 54 metus, kas treji metai, karta po kartos, žmonės susitinka, keičiasi gydymo ir tyrimo metodų bei praktikos patirtimi, bendromis pastangomis sprendžia uždavinius, kad diabetu sergantys žmonės galėtų valdyti savo ligą, gyventi visavertį gyvenimą.
      Prancūzijos diabeto asociacijos prezidentas M. Jean Merel apgailestavo, kad, nors rūpinamasi sergančiaisiais, tačiau dar pasitaiko faktų, kai žmonės miršta dėl insulino stokos. Todėl būtina solidarizuotis, vienyti viso pasaulio jėgas. Itin svarbu, kad žmonės būtų apmokyti.
      Per 300 mln. žmonių būdinga rizika susirgti diabetu, rašoma Diabeto atlase. 314 mln. Žmonių, arba 82 proc. suaugusių pasaulio gyventojų, yra sutrikusi gliukozės tolerancija, dažnausiai išsivystanti į II tipo diabetą. ,,Tai yra pirmas kartas, kada surinkti viso pasaulio duomenys apie gliukozės tolerancijos sutrikimus”, - teigė TDF prezidentas prof. Sir George Alberti spaudos konferencijoje. Iš šių skaičių galima spręsti apie tikrąją diabeto situaciją. Tai didžiausia sveikatos katastrofa: tokios pasaulis dar nėra matęs. Gliukozės tolerancijos sutrikimas (GTS) sukelia II tipo diabetą (70 proc. atvejų) ir širdies ligas. Iki 2025 m. prognozuojama, kad gliukozės tolerancijos bus sutrikusios apie 472 mln. žmonių arba 9 proc. suaugusių žmonių.
      194 mln., arba 5,1 proc. suaugusių pasaulio žmonių jau serga diabetu. Prognozuojama, kad šis skaičius 2005 m. išaugs iki 333 mln. (6,3 proc.). Apie 2/3 šių ligonių yra besivystančiose šalyse, kur susirgimų skaičius auga labai sparčiai. ,,Ši liga sukels daug finansinių ir socialinių problemų, jei vyriausybės jau dabar nesusirūpins”- teigė Sir George. ,,Mums žinoma, kad daugelyje bendruomenių per 25 proc. sveikatos išlaidų skiriama diabeto ir jo komplikacijų prevencijai”.
      II tipo diabetas sudaro apie 85-95 proc. visų diabeto atvejų išsivysčiusiose šalyse ir dar daugiau - besivystančiose šalyse. To priežastis - daugumos šalių sparčiai kintanti mityba, kultūra, socialinė būklė, ilgėjantis žmonių amžius, nejudrumas, nesveika gyvensena.
      Didelės įtakos augti II tipo cukriniu diabeto atvejams turi per didelis žmonių svoris. PSO ir Tarptautinė nutukimo darbo grupė praneša, kad 58 proc. diabeto atvejais ligonio kūno masės indeksas (KMI) yra didesnis kaip 21 kg/m². Vakarų šalyse apie 90 proc. atvejų II tipo diabetą sukelia per didelė žmogaus kūno masė.
      "Gaila, kad daugiausia žmonių, kurių sutrikusi gliukozės tolerancija, yra darbingo amžiaus 40-59 metų". - kalbėjo TDF elect-prezidentas prof. Pierre Lefebvre.
      Prognozuojama, kad netrukus daugiau kaip 10 proc. moterų nei vyrų susirgs diabetu. Daugiau kaip 20 proc. moterų negu vyrų yra sutrikusi gliukozės tolerancija. Daugėja ir vaikų, sergančių II tipo diabetu. Mokslinės studijos įrodė, kad II tipo diabeto galima išvengti, pakeitus gyvenseną ar tinkamai gydantis vaistais. ,,Dabar pats laikas, - sakė prof. Lefebvre, - vyriausybėms bei socialinės apsaugos sistemoms stabdyti diabeto augimą, rūpintis prevencija”.
      Dr. Linda Siminero atkreipė kongreso dalyvių dėmesį į studijų išvadas dėl ligos ir jos komplikacijų profilaktikos, keičiant gyvenseną. Svarbiausia - žmonių mokymas ir jų įgaliojimas sveikai gyventi.
      TDF viceprezidentas Bjornar Allgot, sergantis diabetu jau 31 metus (nuo 17 m.), pateikė realią savikontrolės situaciją. Per tą laiką jis atliko sau 30 185 insulino injekcijas, 19 200 kraujo gliukozėstyrimų, patyrė 3600 reakcijų, 39 500 kartų valgė, išgyveno 11 125 naktis be atostogų nuo ligos. Jis pažymėjo, kad diabetas turi du veidus. Tu gali sugyventi su šia liga arba tu gali nuo jos mirti.
      Žmogus gali gyventi kūrybingai, jei turi konsultantą ir yra apmokytas. Diabeto asociacijų vaidmuo - priversti valdžios institucijas gerinti sergančiųjų gyvenimą taip, kad jie gautų kokybiškas priemones ir paslaugas. Būtinas ne tik sergančiųjų, bet ir sveikatos priežiūros profesionalų mokymas, visuomenės švietimas, geri patarimai. Vyriausybė turi raginti gyventojus keisti gyvenseną, mokyti visus tinkamai prisižiūrėti, investuoti į pirminės prevencijos programas.
      TDF viceprezidentas prof. Jean-Claude Mbanya (Cameroon) apgailestavo, kad praėjo daugiau kaip 80 metų nuo insulino išradimo, bet, pvz., dar nė vienoje Afrikos šalyje žmogui nėra 100 proc. prieinamas gydymas insulinu. Kongo Respublikoje, taip pat Ukrainoje, mažiau kaip 25 proc. I tipo diabetu sergančiųjų aprūpinami insulinu. Pietų Amerikoje tik 1/4 Peru ligonių reguliariai aprūpinami insulinu. Salvadore tik 26-49 proc. žmonių gauna insulino. Insulino stokos priežastys yra įvairios: jo trūksta kaimuose dėl transporto problemų, žema šio preparato kokybė. Svarbiausia priežastis - per didelė insulino kaina. Lyginant su BVP augimu, įvairiose šalyse 3-26 kartus mažiau išgalima nupirkti insulino Afrikoje negu kituose regionuose. ,,Tose šalyse, kur medicininis aprūpinimas ekstremaliai ribotas, - teigė prof. Mbanya, - žmonės turi spręsti baisią dilemą - pasirinkti gyventi ar mirti”.
      Pagal neseniai atliktą apžvalgą iš 75 šalių tik 41 pranešė apie nuolatinį žmonių, sergančių I ir II tipo diabetu, aprūpinimą insulinu. Tai grėsmingas žmonijos negandos faktas. Į tai nekreipti dėmesio - nusikaltimas.

      Vida Augustinienė
      Genovaitė Naidzinavičienė
      Jelena Šimonienė



Puslapis 18
Už meilę - ačiū

      Dėkoju LDA prezidentei Vidai Augustinienei už suteiktą galimybę pailsėti Druskininkuose gražioje ,,Dainavos” stovykloje.
      Ačiū stovyklos darbuotojoms Jelenai Šimonienei, Vitai Zupkauskienei, Eglei Jakimavičienei, jų padėjėjams Mindaugui Briedžiui ir Tomui Kaulakiui už rūpestį, nuoširdumą ir meilę.
      Kiekvieną dieną sportavome, žaidėme, važinėjomės su dviračiais, maudėmės ežere. Aplankėme gražiausias Druskininkų vietas. Ne tik pramogavome, bet ir mokėmės reguliuoti insulino dozę, tyrėme kraujo gliukozę, pildėme savo žinių anketas. Sulaukdavome ir svečių. Vakarais vykdavo diskotekos.
      Norėčiau čia grįžti ir kitais metais.

      Jovita Rudytė
      ,,Insulos” klubo narė
      Tauragė
Dėkojame

      Druskininkų ,,Atgajos” klubo pirmininkei Jelenai Šimonienei už tai, kad galėjome pailsėti stovykloje. Pasisėmėme žinių, įgijome pasitikėjimo savimi, išmokome geriau pažinti ir suprasti kitą žmogų.

      Julija Aleškevičiūtė ir Dovilė Esterytė

Stovyklos džiaugsmai


      Kai gavau kvietimą dalyvauti ,,Dainavos” diabeto mokymo stovykloje, nelabai nudžiugau. Mat, tapusi abituriente, rūpinausi, kur mokysiuosi. Egzaminų metu net buvau primiršusi kontroliuoti savo ligą.
      Tačiau, vos peržengusi sanatorijos slenkstį, išvydau daug draugingų veidų - gerokai pasikeitusį Mindaugą, besišypsantį Jonuką, Grytą, Jolantą, Juliją. Mano nuotaika iškart prašviesėjo. Mums neteko nuobodžiauti. Ne tik rūpinomės sveikata, bet ir daug keliavome pėsčiomis, dviračiais, garlaiviu. Po tokių pasisportavimų ,,cukriukai” būdavo idealūs. Aplankėme dailininko ir kompozitoriaus M.K.Čiurlionio memorialinį muziejų, grožėjomės ,,Girios aido” eksponatais, pasiekėme Česnulio malūną, kuriame daugybė iš medžio išdrožtų rūpintojėlio skulptūrų. Apžiūrėjome Liškiavos bažnyčią ir jos požemyje įrengtą muziejų. Ypač buvo smagi kelionė garlaiviu - neatsigrožėjome Nemuno pakrantėmis, dainavome. Beveik kasdien eidavome prie ežero maudytis - vanduo šiltutėlis. Vakarais vykdavo įvairios atrakcijos, žaidimai, diskotekos. Nevargino net ligos kontrolės rutina, ilsėjomės, džiaugėmės.
      Už tas nuostabias dienas esu dėkinga kelialapį davusiai Pasvalio ,,Sveikatos” draugijai, vadovei Jelenai Šimonienei, gydytojoms Vitai Zupkauskienei, Eglei Jakimavičienei, LDA prezidentei Vidai Augustinienei.
      Viliuosi, kad vėl visi susitiksime, nes niekada neišblės mūsų globėjų noras daryti gera.

      Sigita Pažemeckaitė
      Rinkūnai. Pasvalio raj.



Puslapis 18
Mokytis niekada nevėlu!


"Pušyno kelio" sanatorija
      Vasarą Vilniuje, "Pušyno kelio" sanatorijoje įvyko II tipo diabetu sergančiųjų mokymo stovykla. Tokia stovykla LDA istorijoje buvo pirmoji.
      Mes, sergantieji, 10 moterų ir 5 vyrai, susirinkome iš įvairių Lietuvos vietovių. Vyriausiam buvo 73 m., jauniausiam - 42 m.
      Darbas buvo toks:
      »  mokymas ir pratybos,
      »  procedūros,
      »  ekskursijos po Vilnių.
      Registratūroje kiekvienas gavome literatūros apie diabetą ir anketą, į kurios klausimus privalėjome atsakyti. Taip patikrintos mūsų žinios. Čia atliktas kraujo gliukozės ir glikuoto hemoglobino tyrimai.
      Įsikūrėme dviviečiuose kambariuose nedideliame dviaukštyje. Valgėme 6 kartus per dieną: pusryčius, pietus ir vakarienę - valgykloje, priešpiečius ir pavakarius - mokymo klasėje per pertrauką, o naktipiečius - kambariuose. Darbui vadovavo diabeto mokytojos: Juzefa Uleckienė ir Aldona Danylienė.
      7 val. būdavo matuojama kraujo gliukozė, rezultatas aptariamas su sesele, numatant, kiek trumpo veikimo insulino reiktų leistis prieš pusryčius, 7.30 val. pusryčiai. Analogiškos tvarkos laikytasi prieš pietus (13 - 13.30 val.) ir vakarienę (18 - 18.30 val.).
      Per pusryčius, pietus ir vakarienę mus stropiai ir reikliai prižiūrėjo medikės. Reikėjo apytikriai įvertinti, kiek patiekalų porcijose yra angliavandenių vienetų (AV) prisiminti, kiek reikia suvalgyti, kiek trūksta. Pavyzdžiui, nustatėme, kad per pietus man reikia suvalgyti iš viso 7 AV; pirmame patiekale yra 2 AV, antrame - 3 AV, trūksta 2 AV. Vadinasi, turiu suvalgyti dar dvi duonos riekeles po 1 AV.
      8 - 9 val. taip pat 11 - 12 val. gaudavome gerų procedūrų - kasdien po keturias: masažą, mankštą, vonią ar pan. Iš viso kiekvienas po 16 procedūrų.
      9 val. vykdavo paskaitos ir pratybos. Gyd. Eglė Rudinskienė mokė diabeto kontrolės. Seselės aiškino kaip pasiskaičiuoti maisto energetinę vertę; kiek kalorijų reikėtų gauti per parą, kokią dalį jų angliavandenių, baltymų ir riebalų. Paros angliavandenius skirstydavome pusryčiams, priešpiečiams, pietums, pavakariams, vakarienei ir naktipiečiams.
      10.30 val. gaudavome priešpiečius. Tada dalydavomės patirtimi apie ligos koregavimo sėkmes ir nesėkmes.
      Po pietų programa būdavo kultūrinė, pažintinė. Ekskursuodavome po Vilnių, vaikštinėdavom senamiestyje, lankėme muziejus, galerijas, bažnyčias, grožėjomės neseniai atidengtu paminklu karaliui Mindaugui, matėme restauruotą Gedimino prospektą ir naująjį karaliaus Mindaugo tiltą per Nerį. Aplankėme ,,Akropolį”, tačiau apsipirkti nepavyko, nes trūko ,,smulkių”. Taigi nenuobodžiavome. Deja, nenumaldomai artėjo trumpos, bet labai naudingos stovyklos pabaiga. Suburti medikių Juzefos Uleckienės ir Aldonos Danylienės tapome draugiška šeima. Visi buvome patenkinti LDA prezidentės Vidos Augustinienės suorganizuota stovykla.
      Prisiminimui nutarėme surengti atsisveikinimo vakarą. Susėdę už ilgo ir plataus užkandžių stalo, dalijomės žiniomis, stovyklos įspūdžiais, dainavome. Suskambus armonikai, pasišokome. Čia surengta loterija. Kiekvienam, ištraukus bilietą, teko atsakyti į jame pateiktą klausimą. Už teisingą atsakymą - dovanėlė. Prizais apdovanoti ir aktyviausi stovyklos dalyviai.
      Prie stalo kalbėjo gyd. E.Rudinskienė, diabeto mokytojos Juzefa Uleckienė ir Aldona Danylienė. Stovyklautojai dėkojo už žinias, pataisytą sveikatą. Visi kaip vienas tvirtino, kad stovykla buvo įdomi, naudinga, pageidavo tokiose dalyvauti visada.
      Baigiamąjį žodį tarė LDA prezidentė Vida Augustinienė. Ji džiaugėsi, kad pirmą kartą organizuota II tipo diabetu sergantiesiems mokymo stovykla buvo sėkminga - ,,pirmas blynas neprisvilo”. O būta abejonių, ar atsiras norinčių, ar neišlakstys, ar išlaikys ir t.t. Mes su didesniu žinių bagažu, sveikesni ir laimingesni išsklaidėme visas abejones. Prezidentė labai nuoširdžiai atsisveikino su kiekvienu stovyklos dalyviu. Linkėjome vieni kitiems sveikatos, sėkmės, laimės ir ilgų gyvenimo metų.

      Stovyklos dalyvis Vytautas Baltrušaitis

* * *


      Aš esu 62 m. ir jau 25 m. sergu cukralige. Lietuvos diabeto asociacija pakvietė mane dalyvauti II tipo diabeto mokymo stovykloje. Ji vasarą vyko Vilniuje ,,Pušyno kelio” sanatorijoje. Buvo žmonių iš įvairių rajonų. Mus mokė kontroliuoti ligą. Aš čia kasdien gaudavau po kelias procedūras: masažą, vertikalią vonią ir t.t. Mus gerai maitino 6 kartus per dieną.
      Patiko vyriausiosios slaugos administratorės Juzefos Uleckienės bei plungiškės med. sesers Aldonos Danylienės pamokėlės, apie dietą, mankštos naudą, savikontrolės priemones. Dalyvavome ekskursijose po Vilnių, aplankėme Arkikatedrą, Dailės muziejų.
      Manau, kad verta mums visiems burtis į klubus savo sveikatos labui. Esu dėkingas stovyklos organizatoriams: LDA prezidentei V.Augustinienei, gyd. E.Rudinskienei, administratorei J.Uleckienei, A.Danylienei ir visam sanatorijos personalui.

      Petras Streckis
      ,,Ventos” klubo narys
      Kuršėnai

* * *

      Pušyno kelias - sanatorija prie šilo.
      Čia Kalvarijų kelias ant Neries kranto rymo.
      Bažnyčios aplankytos, paminklai, tiltai, koplytėlė sena.
      Dėkingi esam mes ir sakome - sudie.


      Tas eilutes sukūriau dėkinga už dienas, praleistas II tipo diabeto mokymo stovykloje ,,Pušyno kelias”. Čia ilsėjomės ir mokėmės sveikos gyvensenos mes - 15 žmonių iš visos Lietuvos.
      Nuoširdžiai dėkoju LDA prezidentei V.Augustinienei, LR sveikatos ministrui J.Olekai, LSDD pirmininkei J.Uleckienei, slaugytojai diabetologei A.Danylienei, gydytojai E.Rudinskienei. Ačiū rėmėjams Invalidų reikalų tarybai prie LR Vyriausybės, Eksmos MTC, Abovita, LSD draugijai, ,,Pušyno kelio” sanatorijos administracijai. Linkiu visiems puikios sveikatos, optimizmo, geriausios kloties ir toliau nepamiršti mūsų - neįgalių žmonių.

      Angelė Brizickaja
      ,,Likimo” klubo narė
      Kaišiadorys



Puslapis 21
Marijampoliečiai subūrė kaimynus


Po paskaitos Jurgežeriuose
      ,,Diabetiko ABC” klubas vykdo St.Vincento deklaracijos įpareigpjimus. Čia mokoma valdyti diabetą, nes 98% pagalbos žmogus teikia sau pats. Pirmininkės G.Naidzinavičienės iniciatyva Jurgežeriuose įvyko seminaras ,,Kartu mes esame stipresni”. Pakviesti dalyvavo Šakių ,,Linelio” (vad. B.Jančaitienė), Vilkaviškio ,,Insulos” (vad. J.Janušaitis) bendrijos nariai.
      LDA prezidentė V.Augustinienė papasakojo apie TDF, PSO ir savo organizacijos veiklą. KMU prof. J.Danilevičius aiškino apie diabetą, jo gydymo naujoves, saugantis komplikacijų, atsakė į dalyvių klausimus. Med. sesuo B.Marčiukaitienė mokė sveikos mitybos pagrindų. Įdėmiai išklausyta Birštono ,,Versmės” gydytojo paskaita ,,Padėkite patys sau”.
      Seminaro dalyviai turėjo progos pabendrauti su LR Seimo nariu A.Rimu, Marijampolės savivaldybės atstove V.Bružinskaite, UAB Abovita konsultante L.Kaulakiene. Atlikta sergančiųjų kraujo gliukozės kontrolė.
      Surengta viktorina ,,Ką aš žinau apie diabetą”. Geriausiai atsakiusieji į klausimus apdovanoti prizais. Išradingai pramogas organizavusios Vilkaviškio, Šakių, Kazlų Rūdos, Marijampolės komandos pelnė suvenyrų. Visus linksmino ,,Sidabrinės gijos” ansamblis.
      Marijampoliečiai už paramą dėkoja ,,Gintaro” poilsiavietės direktorei V.Menkevičienei, Lietuvos diabeto asociacijai, Lietuvos invalidų tarybai prie LR Vyriausybės, UAB Abovitai.

      A.Jonuškienė
      Marijampolė

Pagėgiuose - įkurtuvės!

      Geras pavyzdys patraukia. Pagėgiečiai įkūrė diabetu sergančiųjų klubą, sekdami tauragiškių ,,Insulos” bendrijos pavyzdžiu. Pirmininko Algirdo Ardinsko vadovaujama, per 13 gyvavimo metų žmonių sveikatai daug pasidarbavusi, itin aktyvia veikla pasižyminti ,,Insulos” draugija ,,uždegė” kaimynus.
      Pagėgių diabeto klubo iniciatyvinė grupė - Lietuvos invalidų draugijos Pagėgių savivaldybės buhalterė Irena Gečienė, PSPC gydytoja Lilija Lacienė, visuomeninių organizacijų reikalų koordinatorius Edmundas Incius, Tauragės rajono gydytojas Tomas Kuzmarskas ir ,,Insulos” pirmininkas Algirdas Ardinskas. Žengtas svarbus žingsnis. Pateikta informacija apie naujo klubo įregistravimą, finansavimą, projektų rengimą.
      Steigiamajame susirinkime klubo pirmininke išrinkta Laima Jucienė, sekretore - Zofija Markauskienė, iždininku - Petras Bičkovas taip pat penkių žmonių taryba. Priimti klubo nuostatai.
      Klubo tikslas - vienyti diabetu sergančius žmones, spręsti kylančius klausimus, prasmingai leisti laisvalaikį, dalytis patirtimi su kitais Tauragės apskrities, šalies panašiais klubais, bendrijomis.
      Neatsidžiaugia pagėgiečiai, kad atsirado organizacija, kuri rūpinsis jų sveikata: skleis žinias apie diabetą, mokys jo kontrolės, suburs bendraminčius ne tik kasdienybėje, bet ir švietėjiškuose, kultūriniuose renginiuose. Algirdas Ardinskas mielai sutiko talkininkauti kaimynams patarimais. Jo žodžiais, svarbu ne tik mokyti žmones gelbėtis kritiškais ligos atvejais, laiku konsultuotis su medikais, likimo draugais, bet ir kartu paekskursuoti, pabendrauti, atsigaivinti prie šventinio stalo. O tokia proga yra. Įkurtuvės! Sveikiname! Stiprinkite sveikatą, gyvuokite!

      Lietuvos diabeto acociacija



Puslapis 22
Neužmirštami tauragiečių maršrutai


Kelionėje šypsosi ne tik saulė. Jonas Laiva, Laima Laukaitienė, Algirdas Ardinskas
      ,,Ir laimėje ir nelaimėje kartu” - toks ,,Insulos” bendrijos šūkis, kuriam ji ištikima. Prie Platelių ežero ji surengė susitikimą su Plungės, Jonavos diabeto klubų bičiuliais. Iš daugiau kaip 100 šventės dalyvių buvo nemaža gražaus jaunimėlio, kurie neatsidžiaugė šiuo sambūriu. Visus pasveikino renginio organizatorius A.Ardinskas ir LDA prezidentė V.Augustinienė - linkėjo sveikatos, sėkmės, malonaus bendravimo. (Pasigėrėta šiai progai J.Liozanco sukurtu lankstinuku.)
      Kiekvienas klubas (jonaviškių pirmininkas J.Laiva, plungiškių - L.Laukaitienė) prisistatė su humoru ir dainomis. Įvyko sporto varžybos; nugalėtojams negailėta prizų. UAB Eksmos vadybininkė J.Margelytė norintiesiems tikrino kraujo gliukozę. E.Vismanienė visus vaišino bulvių plokštainiu; atsirado ir milžiniškas vaisių tortas.
      Uždegtas laužas. Suskambo A.Kasparavičienės, R.Ivanausko akordeonas, prisidėjo kiti muzikantai, toli už ežero girdėjosi dainos, kurių tarsi klausėsi A.Danylienės pasakotų Platelių ežero legendų herojai…
      Daug Lietuvoje gražių kampelių. Rado progą tauragiškiai apsilankyti Anykščiuose, išugdžiusiuose nemaža rašytojų. Diabeto klubo pirmininkas A.Šližys svečius maloniai priėmė ir globojo visą dieną. Apžiūrėta Antano Baranausko klėtelė, kurioje 1858 - 1859 m. sukurta ,,Anykščių šilelio” poema, gerėtasi tautodailininko S.Petroškos kūryba, pabuvota Jono Biliūno tėviškėje, Arklio muziejuje, parymota prie Puntuko.
      Traukė tauragiškius ir Baltijos jūra, ir Kuršių marios, ir žavingos vandenų pakrantės kelionėje į Nidą ,,Neptūno” laivu. Kurortas švytėjo saule, gėlėse skendinčiais žvejų nameliais, bangose - jų laiveliais, pasakiškomis smėlio kopomis, kvepiančiais pušynais. Įvyko sporto varžybos, kurių nugalėtojai V.Šimkus, A.Arcišauskas, E.Rimkus, A.Mėjeris. Ta proga moterys surengė puotą. Magiliona ir Kęstutis vaišino sūriu ir medumi (retsykiais kiek pasmalyžiauti galima). Tyras miško oras, šnarančios bangos visus stiprino, ramino, džiugino.
      Už kūrybingą vadovavimą ,,Insulos” bendrija dėkinga pirmininkui A.Ardinskui, pelnančio visų pagarbą ir meilę. Jam ačiū sako jaunuolės Jovita Rudytė, Aurelija Birbalaitė. LDA, taip pat A.Ardinsko pastangomis jos ilsėjosi Druskininkuose ,,Dainavos” stovykloje. ,,Insulos” narys A.Arcišauskas mergaites savo automobiliu į Druskininkus nuvežė. Gera būti bendrijoje, kurios žmonės - kaip viena šeima.

      Nijolė Voveraitienė



Puslapis 23
Plečiasi ,,Likimo” klubas

      Į Radviliškio ,,Likimo” klubą ateina nemaža naujų narių. Jau nepakanka burti sergančiuosius vien mieste. Nutarėme telkti juos ir atokesnėse vietovėse, prie ambulatorijų. Įsteigtas koordinacinis centras Šeduvoje. Jam vadovauja klubo tarybos narė Regina Underytė.
      Neseniai gautas Sidabravo ambulatorijos prašymas padėti jų apylinkėje diabetu sergantiems pacientams. Klubo taryba nutarė prie Sidabravo ambulatorijos įsteigti koordinacinį centrą. Jam vadovauti paskirta vyriausioji bendruomenės slaugytoja Aldona Beresnevičienė. Šis centras telks Sidabravo seniūnijos sergančius gyventojus ir rūpinsis jų sveikata.
      Panašų centrą numatoma įsteigti Baisogalos seniūnijoje.
      Besiplėsdamas ,,Likimo” klubas vasarą savo nariams savaitgaliais rengdavo ekskursijas prie Baltijos jūros pailsėti, pasimaudyti, pasigrožėti gamta. Žmonės su savo šeimos nariais, vaikais gerėjosi vis labiau besipuošiančia Palanga, aplankė jos muziejus, botanikos sodą. Kiekvienas džiaugdavosi turiningu laisvalaikiu. Tokios tradicijos neatsisakysime ir ateityje.

      Jeronimas Dambrauskis
      ,,Likimo” klubo pirmininkas



Puslapis 24
Svarbiausia - neprarasti vilties

      Pakruojo ,,Vitos” klubo pirmininkė Adelė Dobilienė įsitikinusi, kad tik susibūrusiems žmonėms bendromis pastangomis lengviau valdyti diabetą, įveikti stresą ir kūrybingai gyventi.
      Dar trisdešimtmetė ji įspėta, kad serga cukralige. Diagnoze moteris netikėjo, jos nepaisė. Deja, nusilpęs organizmas buvo neatsparus kitoms ligoms ir ilgainiui jau du vaikelius turinti motina privalėjo susiimti.
      Dėl sveikatos pakeitė darbą į valytojos, kad tektų daugiau judėti. Ji jau ėmė stebėti savo savijautą, gyventi pagal griežtą dienotvarkę. Įsijungė į klubo veiklą. Išrinkta ,,Vitos” pirmininke, rūpinosi kitais žmonėmis tiek klube, tiek namuose, kur priglobė penkis staiga mirusios sesers našlaičius. Užtat Motinos dienos proga jos namai pilni dėkingų sveikinančių giminaičių.
      Visų gerbiama pakruojietė pastebėjo, kad į klubą nenori burtis daugelis sergančiųjų, ypač jaunimo, nes vengia viešumo. Mat žmonės patiria darbdavių diskriminaciją, neretai dėl ligos nepriimami į darbą ar atleidžiami. Ji apgaili tokią mūsų šalyje susiklosčiusią situaciją. Klube jaunimas išmoktų sveikesnės gyvensenos. Nenormali būklė visuomenėje - visapusiška žala. ,,Vitos” klube esama įvairių žmonių - ir ieškančių naudos tik sau, ir besiaukojančių kitiems. Gerai, kai pastarųjų daugiau. Pati ,,Vitos” pirmininkė stiprybės sau semiasi bendraudama su žmonėmis, juos paremdama bent geru žodžiu, grąžindama jiems tikėjimą šviesa. Juk visiems svarbiausia - neprarasti vilties.

      Janina Šaparnienė

Plungėje svečiavosi latviai

      Vasarą Plungės diabetu sergančiųjų klubo pirmininkė L.Laukaitienė sulaukė skambučio iš Latvijos Tukumo miesto - buvome pakviesti į jų miesto šventę. Nuvykti neturėjome galimybės, todėl rugpjūčio 15 d. tukumiečiai atvyko pas mus.
      Plungės invalidų draugijos patalpose įvyko susitikimas. Susėdę prie užkandžių ir kavos stalo, dalijomės savo žiniomis apie diabetą, pasikeitėme prisiminimo dovanėlėmis.
      Svečiams buvo įteikta iš savivaldybės gauta atributika - šventinės vėliavėlės bei lankstinukai, nes tą pačią rugpjūčio 15-ąją vyko Plungės miesto šventė. Tukumiečiams patiko mūsų šventės programa. Vaikštinėjome su svečiais po Plungės parką, ant Babrungo tilto sustoję jie mėtė į vandenį monetas, apžiūrėjo Oginskių rūmus. Visi aplankėme šeimos kliniką ,,Inesa”. Tukumiečiai domėjosi diabeto mokykla, mokytojos A.Danylienės darbu, apžiūrėjo jaukias klinikos patalpas, stebėjosi, kad nėra diabetinės pėdos kabineto.
      Vakare svečius palydėjome į Paplatelėje esančią ,,Linelio” poilsiavietę, kur nakvynę svečiams parūpino Plungės vicemeras G.Orda. Atsisveikinome kaip sesės ir broliai. Latviai pakvietė mus atvykti į Tukumą.
      Plungės vicemerui G.Ordai dėkojame už dovanotą svečiams nakvynę, Socialinės paramos skyriaus vedėjai G.Vasylienei, parduotuvės ,,Prietema” savininkams už paramą organizuojant susitikimą.

      S.Urbonienė
      Plungė

Tyrimai BALTMEDICA parodoje

      2003 m. rugsėjo 25 -27 dienomis LITEXPO parodų centre LDA iniciatyva 538 lankytojams atlikti kraujo gliukozės tyrimai. Nustatyta, kad 509 žmonės neserga, o 29 serga cukriniu diabetu. Iš nesergančiųjų 16 žmonių (3,2 proc.) yra pagausėjusi gliukozė. Iš patikrintųjų 14 (87,5 proc.) yra vyresni kaip 40 m. 7 žmonės (43,8 proc.) per daug sveria, 2 (12,5 proc.) turi giminių, sergančių diabetu.
      Už paramą dėkojame LITEXPO parodų centrui, UAB Abovita, UAB Eksmos MTC, UAB Interlux.

      Lietuvos diabeto asociacija



Puslapis 25
Mokymo stovykla - nauda visiems

      Vilniuje, „Pyšyno kelio” sanatorijoje pirmą kartą LDA istorijoje įvyko II tipo diabetu sergančiųjų mokymo stovykla. Dalyvavo 15 žmonių iš Šilutės, Joniškio, Mažeikių, plungės, N. Akmenės, Tauragės, Alytaus, Druskininkų, Marijampolės, Jonavos, Kelmės, Kaišiadorių, Kuršėnų, Elektrėnų ir Varėnos diabeto klubų. Jie iš pageidaujančiųjų sąrašo išrinkti burtų keliu. Vadovė -LSDD pirmininkė Juzefa Uleckienė. Jai talkino plungietė slaugytoja diabetologė Aldona Danylienė ir LDA gydytoja endokrinologė Eglė Rudinskienė. Pagrindinis rėmėjas - Invalidų reikalų taryba prie LR Vyriausybės. Rėmėjai - Lietuvos diabeto asociacija, Slaugytojų diabetologių draugija, „Pyšyno kelio” sanatorija, firmos Abovita ir Eksmos MTC.
      Stovykloje žmonės ilsėjosi ir mokėsi įveikti ligą. Jų žinios bei praktiniai komplikacijų prevencijos gebėjimai įvertinti pagal (PSO rekomenduotas) LDA parengtas anketas. Čia pateikiami stovyklos duomenys, pagal kuriuos vertinama mokymo nauda. Dalyviai visi serga II tipo diabetu. Jų amžius 42-73 m. Poilsiavusiųjų ligos trukmė 1-25 metai. Kraujo gliukozę jie tyrė ne mažiau kaip 4 kartus per parą. Kaip kontroliuoti ligą, patarimus teikė slaugytoja diabetologė. Ji mokė reguliuoti insulino dozę pagal kraujo gliukozę, pasirenkant tinkamą maisto kiekį, vertinant fizinio aktyvumo įtaką savijautai. Tikrinant apklaustųjų žinias apie diabetą, atvykimo dieną teisingų atsakymų buvo 84 proc., klaidingų - 16 proc. Išvykstant teisingų atsakymų jau buvo 96 proc., klaidingų - 4 proc. Vadinasi, visi stovyklautojai žinias pagerino apie 12 proc.
      Stovyklautojų HbA1c buvo nuo 3,3-6,5proc. Stovykloje 13 žmonių gydėsi insulinu, 2-tabletėmis. Gliukozės pokyčiai ryte: 5,5-18,2 mmol/l, prieš pietus: 5,1-15,6 mmol/l, prieš vakarienę: 4,4-15,1 mmo/l, gliukozės svyravimai vėlai vakare: 5,6-11,7 mmol/l. Iš apklausų sužinojome, kaip dažnai gliukozę sergantieji tikrinasi namuose (tai pavaizduota 1 diagramoje).
      Pastebėjome, kad daugelio sergančiųjų ligos žinios silpnos. Užsiimdami įvairia namų veikla, jie tam, matyt per mažai skiria dėmesio Tik kas antras poilsiavusis prenumeruoja laikraštį ,,Diabetas”. Vadinasi, žmonės turėtų labiau rūpintis patys savo sveikata.
      Vyriausybė privalo žinoti, koks yra svarbus ligonių mokymas ir kodėl yra būtinos savikontrolės priemonės. Tik užkirsdami kelią diabeto komplikacijoms, sutaupysime lėšas-išvengsime žmonių invalidumo, hospitalizacijos ir brangių operacijų. Nuoširdžiai dėkojame stovyklos vadovams, organizavimo partneriams, rėmėjams, „Pyšyno kelias” sanatorijos šeimininkams. Linkime stovyklavusiems ir sanatorijos personalui, kuo geriausios sveikatos ir kūrybingo gyvenimo.

      Lietuvos diabeto asociacija
      Gyd. Eglė Rudinskienė



Puslapiai 26-27
Cukrinis diabetas Lietuvoje

      I ir II tipo cukrinis diabetas - skirtingos kilmės.
      I tipo ligos priežastis gali būti idiopatiniai (nenustatyti) ar autoimuniniai (sukelti savų antikūnų) kasos Langerhanso salelių beta ląstelių pažeidimai. Dėl jų labai sumažėja arba nutrūksta ląstelių išskiriamų hormonų - insulino ir amilino gamyba. Kitose kasos salelių ląstelėse, pvz., a (alfa), gaminamo hormono gliukagono sekrecija dažniausiai lieka normali.
      Pirminė I tipo cukrinio diabeto profilaktika yra brangi ir Lietuvoje netaikoma. Mat liga dažniausiai nustatoma, jau žuvus apie 90 proc. beta ląstelių. Tada gydymas imunosupresoriais yra neveiksmingas, o sulfanilamido tabletės insulino sekreciją didina nepakankamai. Taigi insulino švirkštimas į poodį yra vienintelis sergančiojo saugojimo būdas. Gydymas dviejų tos pačios ląstelės išskiriamų hormonų - insulino ir amilino - deriniais Lietuvoje dar netaikomas.
      Susirgus II tipo cukriniu diabetu sutrinka insulino veikimo mechanizmai, kurie skatina gliukozės, kaip energetinės medžiagos, įsisavinimą kepenų, riebalinio audinio, skeleto raumenų ir kitose ląstelėse. Šį cukraligės tipą lemia organų defektai, pvz., raumenų bei riebalinių ląstelių receptorių atsparumas insulinui, nepilnavertė ar sutrikusi šio hormono gamyba, per gausi susidariusi gliukozė iš kepenyse sukaupto glikogeno.


Diagramoje - Lietuvos gydymo įstaigose užregistruoti diagnozuoti diabeto atvejai

      Per 10 metų II tipo cukraligė daugelyje šalių padažnėjo apie 30 proc. Ne išimtis ir Lietuva. Pvz., 35- 64 m. amžiaus žmonių grupėje 1986-1987 m. cukriniu diabetu sirgo 1,74 proc. vyrų ir 3,15 proc. moterų, o 2001-2002 m. iki 3,76 proc. vyrų ir iki 4,56 proc. moterų. Beje, 1986-1987 m. pirminius epidemiologinius duomenis perskaičiavus Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) konsultacinės grupės 1999 m. rekomenduotais angliavandenių apykaitos sutrikimų diagnostikos kriterijais, bendras šių susirgimų (cukraligės, gliukozės tolerancijos sutrikimų ir sutrikusios glikemijos nevalgius - kartu) rodiklis Kauno vyrams buvo 13 proc., ir 17,7 proc. moterims. Epidemiologiniame 2001-2002 m. tyrime šis rodiklis vyrams buvo 8,59 proc., moterims - 10,33 proc. Ypač skyrėsi gliukozės tolerancijos sutrikimų duomenys. 1986-1987 m. gliukozės tolerancijos sutrikimai buvo nustatyti 4,16 proc. 35-64 m. vyrų ir 8,33 proc. atitinkamo amžiaus Kauno moterų, o 2001-2002 m. - tik 1,07 proc. vyrų ir 3,34 proc. moterų. Galima įtarti, kad 1986-1987 m. tyrimai buvo atlikti metodologiškai klaidingai. Tačiau tokie rezultatai buvo statistiškai artimi kitos tyrėjų grupės tuo pačiu metu nustatytiems Joniškio, Kaišiadorių, Kretingos, Kupiškio ir Varėnos rodikliams. Interpretuodami ir lygindami 1986-1987 m. ir 2001-2002 m. Kauno gyventojų cukraligės, gliukozės tolerancijos, glikemijos nevalgius sutrikimų rezultatus, galima daryti tokias išvadas: tyrimų rezultatų lyginti negalima, nes vienas iš jų buvo atliktas klaidingai surinkus miesto gyventojų kontingentą arba panaudojus blogą glikemijos nustatymo technologiją. O gal tyrėjai skirtingai interpretuoja glikemijos nevalgius ir išgėrus 75 g gliukozės derinius. Tyrimo rezultatus lyginti galima, nes rezultatų pokyčius lėmė besikeičianti kauniečių gyvensena, fizinis aktyvumas ir mityba. Diabeto plitimą įrodo kasmet Lietuvos gydymo įstaigose užregistruotų diagnozavimo atvejų dažnėjimas (žr. diagramą).
      Teigiama, kad dėl insulino poreikio I tipo ligoniai Lietuvoje registruojami geriausiai (jų yra apie 5000). D.McCarty ir P.Zimet metodu skaičiuojant II tipo sergančiuosius, galima spėti, kad tikrasis jų kiekis Lietuvoje 2003 m. sausio 1 d. galėjo būti apie 40000. Vadinasi, cukralige serga apie 1,4 proc. visų Lietuvos gyventojų. Jie sudaro 1,6 proc. 15 m. ir vyresnių žmonių, arba apie 3,5 proc. 35-65 m. gyventojų. Deja, apskaitos duomenimis, daugeliui sergančiųjų II tipo diabetu liga nustatoma tik tada, kai žmogų ima varginti poliurija, troškulys, niežulys, parodontozė, neuropatija, trofiniai odos, inkstų ar akių pažeidimai. Tokiu atveju gydymas yra brangus ir mažiau veiksmingas.
      II tipo cukrinio diabeto gydymas gali būti įvairus, tačiau vengiant komplikacijų, būtina reguliuoti kraujo gliukozės kiekį. DCCT bei UKPDS tyrimais įrodyta, kad, palaikant jį artimą normai, išvengiama ar mažinama komplikacijų. Taikant bet kuriągydymo schemą svarbi ligonio dieta, mankšta, svorio mažinimas. Nekaloringa dieta ir reguliarūs aerobikos pratimai naudingi daugeliui sergančiųjų II tipo diabetu, ypač per daug sveriantiems. Sveika gyvensena mažina ne tik kraujo gliukozės, bet ir daugelio komplikacijų. Tačiau sureguliuoti glikemiją vien pakeitus gyvenseną daugumai pacientų nepavyksta, nors fizinis aktyvumas ir tinkama dieta didina vaistų poveikį.
      Iš pradžių, tik susirgus II tipo diabetu, natūralus ir sulfanilamidinių vaistų paskatintas kasos insulino sekrecijos augimas yra pajėgus palaikyti normalią glikemiją. Vėliau liga progresuoja, insulino produkcija laipsniškai mažėja, hiperglikemija didėja. Sulfanilamidinio tipo insulino sekretagogai veiksmingi visiems, ypač mažesnio antsvorio II tipo diabetu sergantiesiems. Sulfanilamidiniai vaistai jungiasi prie beta ląstelės paviršiaus receptoriaus ir, veikdami kanalų srovę, palengvina ląstelės membranos depoliarizaciją, insulino sekreciją. Vadinasi, insulinas gali išsiskirti, esant mažesniam gliukozės slenksčiui. Todėl gliukozės koncentracija mažėja. Gydymas sulfanilamidiniais vaistais glikolizuoto hemoglobino (HBA1c) sumažina 1-2 proc. Nežinoma, ar sulfanilamidų veikimas sekina kasos beta ląstelių funkciją, ar beta ląstelių funkcijos silpnėjimas yra esminė paties diabeto ypatybė, nepriklausanti nuo gydymo būdo. Dėl svorio augimo skatinimo sulfanilamidinius vaistus skirti nutukusiems ligoniams kartais yra rizikinga.
      Per daug sveriantiems II tipo ligoniams, kurių insulino sekrecija yra normali ar padidėjusi, skirtini nestimuliuojantys insulino sekrecijos biguanidai. Jie, dalyvaujant insulinui, mažina gliukozės produkciją kepenyse ir jo toksiškumą. Gliukozė geriau panaudojama periferiniuose audiniuose. Veikiant biguanidams, pvz., metforminui, mažėja mažo tankio lipoproteidų cholesterolio, trigliceridų ir antifibrinolitino faktoriaus - plazmogeno. Hipoglikemijos retėja.Ligonio kūno masė mažėja arba lieka stabili. HbA1c koncentracija sumažėja 1-2 proc. Metforminas taikytinas pacientams, kurių sutrikusi gliukozės tolerancija, nes mažina II tipo diabeto grėsmę. Biguanidai ilgai nebuvo skiriami dėl dviejų priežasčių. 1. Laktatinė acidozė lėmė, kad metformino pirmtakas - fenforminas 1970 m. buvo išimtas iš JAV rinkos; 2.Gastroenterologiniai sutrikimai (pykinimas, pilvo skausmai ir viduriavimas), kuriais skundėsi 50 proc. pacientų. Biguanidai II tipo diabeto ligoniams pradėti skirti tik nuo 2000 m. Šiuo metu metforminas, mažinantis ligonio svorį ar bent jo nedidinantis, yra laikomas geriausiu tabletiniu hipoglikemizuojančiu medikamentu. Jį galima skirti per didelės kūno masės pacientams, kuriems nustatoma II tipo cukraligė.
      Alfa-gliukozidazės inhibitoriai (akarbozė ir kt.) stabdo alfa-gliukozidazės veikimą ir mažina angliavandenių absorbciją žarnyne bei glikemijos pokyčius po valgio. Tačiau šalutiniai poveikiai (dujų kaupimasis žarnyne, viduriavimas ir kiti pilvo negalavimai) mažina alfa-gliukozidazės inhibitorių populiarumą.
      Tiazolinedionai mažina rezistentiškumą insulinui ir didina insulinu stimuliuojamos gliukozės naudojimą raumenų ląstelėse. Šie vaistai mažina glikemiją ir riebiųjų rūgščių koncentraciją be papildomo insulino. Lieka tikimybė, kad jie gali pailginti insuliną gaminančių beta ląstelių gyvybingumą.
      Jei diabetas sukelia daug patofiziologinių pažeidimų, ligonio gydymas vienu tabletiniu kraujo gliukozę mažinančiu vaistu tampa neveiksmingas. Pastebėta, kad per 9 metus tik vienas ketvirtadalis ligonių, gydytų tabletėmis, neblogai reguliuoja glikemiją. Galima dviejų peroralinių vaistų, pvz., sulfanilšlapalo ir biguanido, kombinacija. Šiuo metu II tipo cukriniam diabetui gydyti yra taikomi įvairūs (sulfanilšlapalo - biguanidų; sulfanilšlapalo - insulino; biguanidų - insulino ir kt.) deriniai.
      Lietuvoje insulinu gydomų vyrų ir moterų proporcijų santykis buvo 1,4. Mat I tipo cukriniu diabetu, kurio gydymui insulinas yra būtinas, dažniau serga vyrai nei moterys. II tipo diabetu sergančių insulinu gydomų vyrų ir moterų santykis buvo 1,18, o gydomų tabletėmis - 0,95. Tai sąlygojo socialinė, psichologinė, fiziologinė vyro ir moters organizmo struktūra, taip pat cukrinio diabeto rizikos veiksniai. Moterims II tipo diabetas nustatomas ankščiau nei vyrams, kada yra mažiau indikacijų taikyti gydymą insulinu. Vyrai mažiau rūpinasi negalavimais, todėl liga jiems diagnozuojama vėliau, kai atsiranda komplikacijų požymių. Be to, moterų kūno masė santykinai didesnė nei vyrų, todėl jų patologijoje gali dominuoti kompensacinė hiperinsulinemija. Dėl mažesnio gliukozės toksiškumo jas galima ilgiau gydyti tabletėmis. Gydomų dieta vyrų ir moterų santykis - 1,004.

      Dr. Rytas Ostrauskas
      KMU Endokrinologijos instituto
      Cukrinio diabeto laboratorijos vyr. mokslinis darbuotojas



Puslapis 28
Identifikavimo apyranke


Apyrankių kainos:
pasidabruota - 26 Lt,
paauksuota - 35 Lt,
sidabrinė - 15 Lt už 1 g,
auksinė - 60 Lt už 1 g.
      Pranešame, kad diabetu sergantys žmones gali isigyti identifikavimo apyrankę. Nelaimes atveju, pvz., ištikus hipoglikemijai, ji pades šalia esantiesiems, taip pat medikams greičiau nustatyti, kad žmogus serga cukriniu diabetu. Apyrankeje išgraviruota ženklelis "dia", taip pat sergančiojo vardas, pavarde, telefonas, kuriuo reiketu pranešti apie žmogaus būklę; nurodomi jo vaistai - insulinas ar tabletes.
      Apyrankiu (pasidabruotu, paauksuotu, sidabriniu ar auksiniu pagal pageidavimą ir finansines galimybes) galima užsisakyti ar teirautis smulkesnes informacijos adresu:

      UAB "Alpera"
      Titnago g. 10, Vilnius 2053
      Tel.: 8-5 2311667
      Tel./faksas: 8-5 2455012
      Mob. tel. 8 687 16182

      Diabeto klubų, bendrijų, draugijų vadovai kviečiami apie šią galimybę informuoti savo miesto ir rajono sergančiuosius, taip pat padeti gauti apyrankes pageidaujantiesiems. Apie apyrankes reikšmę reiketu informuoti greitosios pagalbos, policijos darbuotojus bei visą bendruomenę.

      Lietuvos diabeto asociacija



Maloniai kviečia

      Kavinė-valgykla "DIA". Joje didelis pasirinkimas skanių patiekalų ne tik diabetu sergantiems, bet ir sveikiems žmonėms. Dirbame kasdien (išskyrus šventadienius) 10-17 val.
      Mūsų adresas: Vilniaus g. 29, Vilnius


Vyr. redaktorė Vida Augustinienė
Redakcijos kolegija: D. Augustinaitė, E. Baltrušaitienė, J.S. Danilevičius, O.R. Jurkauskienė, D. Kartheiser, L. Kaulakienė, K. Kudirkienė, A. Norkus, R. Ostrauskas, E. Rudinskienė, M. Šaltytė, A. Šimkus, J. Uleckienė, B. Urbonaitė, N. Voveraitienė.
Už autorių pareikštas mintis redakcija neatsako.
Laikraščio steigėja ir leidėja: Lietuvos diabeto asociacija. Laikraštis išeina kartą per metų ketvirtį.
Redakcijos adresas: Lietuvos diabeto asociacija, Gedimino pr. 28/2, 404 kabinetas, LT-2600 Vilnius, tel. (8-5) 262-07-83, faks. 261-06-39.