»  Ankstesnių laikraščio numerių archyvas  English version 


Laikraštis Diabetas
Lietuvos diabeto asociacijos laikraštis
Nr. 2 (50) Gegužės mėn., 2006

Lilly - pagrindinis rėmėjas.
Laikraštį remia: Abbott diabetes care, UAB Abovita, Aconitum, Berlin Chemie Menarini Baltic, Convatec, Eksmos MTC, Interlux, Limeta, Microlife, Novo Nordisk Pharma, Sanofi-Aventis Lietuva, Vitabalans OY atstovybė, Wörwag Pharma GmbH & Co. KG.


Muzika džiugina ir gydo
      Liolių seniūnijos Dikšių kaime gyvenanti Regina Šaulienė jau penkiolika metų serga cukriniu diabetu.
Buvusi ilgametė ikimokyklinukų mokytoja, pastaruosius 12 metų dirbusi Kelmės specialiojoje mokykloje,
prisipažino, jog visiška ligone pasijaučia tada, kai… diabeto klube nevyksta repeticijos.
Muzika ją gydo geriau už vaistus, todėl su daina draugauja visą gyvenimą.

      R.Šaulienė – lioliškė. Daugelis tenykščių gerai pažinojo jos tėvą Stanislovą Buzį. Jis ne tik grojo armonika ir bandonija, bet ir jas remontuodavo. Kai šiltą vasaros dieną, atsisėdęs po obelimi, sutaisytą instrumentą išmėgindavo, – trys dukros vaikiškais balseliais pritardavo. Sodraus balso mergaitę greitai pastebėjo ne tik Liolių, bet ir Kelmės pedagogai. Muzikos mokytoju dirbęs S.Kačenauskas koncertuoti į kaimus veždavosi Reginą, kuri dainavo ne tik chore, bet ir duetu bei trio. Ir specialybę rinkosi artimą muzikai. Mokydamasi Marijampolės pedagoginėje mokykloje, išmoko skaityti natas, koncertuodavo su bendrakursiais. Iš paskutinės darbovietės išeidama į pensiją, Regina gavo Padėkos raštą už liaudies dainų ir lietuviškos kultūros puoselėjimą. Tiesa, sulaukusi pensijinio amžiaus, tą pačią dieną turėjo išeiti iš darbo, nors šešetą vaikų išauginusi moteris tikėjosi pasididinti senatvės pensiją.
      „Tikriausiai būčiau visiškai palūžusi, jei ne mintis suburti diabetu sergančiųjų ansamblį”, – sakė pedagogė. Prasidėjusios repeticijos leido trumpam pabėgti ne tik nuo ligos, bet ir nuo liūdnų minčių.
      38 metus kartu išgyvenę Regina Šaulienė ir Vladas Šaulys nepažįstamam pašnekovui mėgsta prisistatyti:
      „Mes – dukart Šauliai. Pirma, kad abu esame vienmečiai, gimę po Šaulio ženklu.
      Tiesa, per karo suirutę metrikuose buvo įrašytos ne gimimo, o krikštynų datos. Tačiau reikia paneigti taisyklę, kad Šaulys su Šauliu negali sugyventi. Kaip matote, gerbiame vienas kitą”. Taip kalba Vladas Šaulys, kurio gimtinė – Raseinių rajonas, Pasandravio kaimas. Tas pat kaimas, kuriame gimęs ir mūsų tautos dainius Jonas Mačiulis – Maironis. V.Šaulio tėvas irgi buvo muzikantas, todėl paaugęs Vladas išmoko groti armonika bei akordeonu. Per savo gyvenimą teko pakeisti ne vieną armoniką, o akordeonui liko ištikimas iki šiol.
      „Tarnaudamas armijoje, nusižiūrėjau tinkamą ir, padedant tėvams, bei iš savo santaupų nusipirkau naują akordeoną”, – prisimena V.Šaulys. Ir mainyti ar keisti jo į kitą nė negalvojęs.
      28 metus Kelmės kelių valdybos autogreiderininku išdirbęs V.Šaulys prisipažįsta su muzika retai išsiskirdavęs. Kai žmona Regina, augindama vaikus, lopšines dainuodavo prie pametinukų lovyčių, Vladas su uošviu yra atgrojęs ne vienas vestuves ar bičiulių gimtadienius. Užtat dabar į repeticijas ar koncertus diabeto kluban sutuoktiniai eina kartu: Regina – dainuoja, o Vladas – groja. O kai Dikšiuose pasitaiko kokia šeimyninė šventė, namai aidi nuo muzikos. Sūnūs Gintaras ir Raimondas talkina tėčiui gitara ir akordeonu, o mama su dukromis Rasa, Laimute, Lina ir Vida bei vaikaičiais suruošia tikrą pageidavimų koncertą.

      O. Petravičienė


Puslapis 2
Pirmasis ir gerai ištirtas insulino analogas

      Prieš dešimtmetį Lietuvoje gautas insulinas Lispro (Humalogas), palyginti su trumpo veikimo insulinu Regular, padeda geriau kontroliuoti diabetą ir sergantiesiems yra patogesnis vartoti. Tad kokie yra Lispro pranašumai?
      Kaip žinoma, diabetu sergantys žmonės mitybos režimą privalo derinti prie insulino veikimo kreivės. Trumpo veikimo insulino Regular veikimo kreivė „diktavo” griežtą mitybos ir injekcijų režimą, nes suleistas vaistas pradeda veikti po 30–40 min., jo pikas – po 2,5–3 val., o trukmė 5–6 val.
      Lispro reabsorbcija spartesnė, vaistas ima veikti greičiau, veikia dukart trumpiau už Regular ir geriausiai pakartoja fiziologinį insulino veikimo pobūdį. Taip pasiekiama geresnių glikemijos rodiklių, yra mažesnė hipoglikemijų rizika (ypač naktį). Greito veikimo insulinai švirkščiami dažniausiai prieš pat valgį, valgant ar tuoj po valgio, todėl yra patogūs vartoti. Be to, galima tiksliau dozuoti insuliną, atsižvelgiant į suvalgomo maisto kiekį ir sudėtį. Jei žmogaus, besileidžiančio insuliną Regular, glikemija rytais būna per 11 mmol/ml, kyla pusryčių laiko klausimas – matyt, reikėtų valgyti tik praėjus valandai ar daugiau po injekcijos. Lispro išsprendžiama ši problema, nes jis veikia greitai. Daugeliui žmonių mitybos režimas sukelia ne tik nepatogumų, bet ir psichologinę įtampą. Vartojant insuliną Lispro ir papildomai užkandžiaujant, gautą angliavandenių kiekį galima mažinti papildoma injekcija. Būtent ji ir sąlygoja lankstesnį mitybos ir injekcijų režimą, kuris leidžia ne taip griežtai laikytis mitybos valandų, laisviau tvarkyti savo darbą, poilsį, išvengti hipoglikemijų.
      Mano pacientai, kuriems paskyriau Lispro, buvo aktyvūs, visuomeniški žmonės. Nors ir anksčiau jie rūpinosi savo sveikata, tačiau neišvengdavo hipoglikemijų, be to, jautėsi suvaržyti dėl griežto mitybos režimo. Vieną mokytoją labai slėgė tai, kad Regular piko metu turėdavo išeiti iš pamokos užkąsti. Kai paskyriau šiems pacientams Lispro, pagerėjo visų savijauta, nuotaika, nes jie galėjo laikytis laisvesnio režimo, nepatyrė hipoglikemijų. „Džiaugiuosi, kad nereikia nuogąstauti, jog nespėsiu laiku pavalgyti ar susileisti insulino. Nuo to mane saugo Lispro, kurį pradėjau švirkštis vos tik jam atsiradus Lietuvoje,“ – sako V. Augustinienė.
      Pastaruoju metu Lietuvoje yra trijų pavadinimų greito veikimo insulinai. Klinikiniu požiūriu jie nesiskiria. Prieš 10 metų į Lietuvą atgabentas Lispro buvo reikšmingas įvykis tiek medikams, tiek insuliną vartojantiems pacientams. Juo gydėsi daugybė nėščių moterų. Literatūros duomenimis, Lispro nesukelia jokių pašalinių reiškinių nei nėščiajai, nei vaisiui, nei kūdikiui. Jis gali būti skiriamas ir vaikams, nes yra saugus, rekomenduojamas pediatrų.
      Lispro yra seniai vartojamas insulino analogas, todėl geriausiai ištirtas daugiau negu 12 metų trukusiuose klinikiniuose tyrimuose. Juose dalyvavo daugiau kaip 35000 pacientų. Šį insuliną sėkmingai vartoja cukriniu diabetu sergantys žmonės daugiau kaip iš 80 šalių.

      Gyd. endokrinologė
      Ona Regina Jurkauskienė

Kviečiami ir mūsų skaitytojai „Diabeto“ laikraštyje pasidalyti Lispro gydymosi patirtimi,
papasakoti apie šio insulino poveikį savo sveikatai.


Naujos cukrinio diabeto gydymo galimybės

      II tipo cukrinis diabetas jau tampa pasauline epidemija. Juo dažniausiai serga vyresni nei 40 metų žmonės, bet liga jaunėja, nes plinta blogi visuomenės mitybos įpročiai, mažėja fizinis aktyvumas, dažniau nutunkama. Prognozuojama, kad 2025 metais II tipo diabetu pasaulyje sirgs 333 mln. žmonių. Dabar ši klastinga liga jau diktuoja savo taisykles beveik 195 mln. pasaulio ir daugiau nei 70 tūkst. Lietuvos gyventojų. Jiems reikia iš esmės keisti gyvenseną, vartoti vaistus, gydyti komplikacijas.

      Kodėl susergama II tipo cukriniu diabetu?
      Ligą lemia dvi priežastys. Pirmoji – tai organizmo ląstelių nejautrumas nuosavam insulinui. Dėl šios priežasties raumenys ir riebalinis audinys blogiau įsisavina pagrindinę organizmo energetinę medžiagą gliukozę. Nors organizme insulino netrūksta, bet vis tiek audiniai jaučia jo stygių. Kasa stengiasi gaminti dar daugiau insulino, kuris laikinai tarsi atstato sutrikusią gliukozės apykaitą. Deja, ilgainiui kasa nuvargsta ir išsenka jos galimybės gaminti insuliną. Kraujyje gausėja gliukozės, žmogų ima varginti troškulys, silpnumas, galimas odos niežulys, blogesnis žaizdų gijimas ir kt. Vangi ir užslėpta ligos eiga ilgai nesukelia įtarimo, o padidėjusi gliukozės kraujyje koncentracija žaloja kraujagysles.
      97 proc. sergančiųjų II tipo cukriniu diabetu padaugėja trigliceridų, sumažėja gerojo cholesterolio. Riebalų apykaitos sutrikimai kelia širdies bei kraujagyslių pažeidimo grėsmę. Todėl sergantieji cukriniu diabetu kur kas dažniau kenčia dėl širdies ir kraujagyslių ligų. Infarktai, insultai juos vargina 2 – 3 kartus dažniau nei kitus. Apie 70 proc. pacientų skundžiasi per dideliu kraujo spaudimu.

      Ar galima koreguoti ligą?
      Taip. Vartojami nauji preparatai tiazolidindionai teikia gerų ir ilgalaikių rezultatų viltį. Šios grupės vaistas pioglitazonas (ACTOS) jau pradinėje diabeto stadijoje mažina nejautrumą nuosavam insulinui ir užkerta kelią diabeto progresavimui, taigi ir kraujagyslių komplikacijoms. Ankstyvoje ligos stadijoje pioglitazonas tarsi atstato ląstelių „dialogą” su gliukoze, normalizuoja jų veiklą, mažina kraujo cukrų. Nustatyta, kad, vartojant pioglitazoną, mažėja glikuoto hemoglobino rodmuo. Taip apsaugomi visi organai (inkstai, kepenys, kasa, akys, smegenys ir kt.), kuriuos paprastai pažeidžia liga. Tai labai pagerina ligos eigos prognozę.
      Kitas ne mažiau svarbus pioglitazono veikimo aspektas yra lipidų apykaitos gerinimas. Daugumas sergančiųjų II tipo diabetu žmonių per daug sveria. Pioglitazonas padeda normalizuoti riebalų apykaitą, mažina širdies ir kraujagyslių ligų pavojų. Tyrimais įrodyta, kad net jau pažengus ligai vartojamas pioglitazonas gerina stambiųjų kraujagyslių būklę ir ženkliai mažina infarktų ir insultų riziką.
      Pioglitazonas tausoja kasą, jos ląstelės atsistato ir kurį laiką dar gali gaminti insuliną. Įrodyta, kad net 50 proc. pacientų pioglitazonas tolina gydymo insulinu būtinybę.
      Pioglitazonas gerai toleruojamas ir patogus vartoti: geriamas vieną kartą per dieną nepriklausomai nuo valgio.
      Būkime budrūs – cukrinis diabetas gali netikėtai sutrikdyti nuotaiką. Reguliuokime kūno svorį, stebėkime kraujo gliukozės tyrimus, laiku konsultuokimės su medikais. Na, o jau sergantieji cukriniu diabetu tarkitės su endokrinologu, ar nereikia gydymo koreguoti. Gerai kontroliuoti diabetą gyvybiškai svarbu.

      Med. dr. Rima Bėrontienė


Puslapis 3
Brangūs skaitytojai,

      Kaip paaiškinti vertybių nuopuolį ir suirutę, kurie alina mūsų valstybės ir kiekvieno iš mūsų gyvenimą? Paaiškinti taip trumpai, kad tilptų į šią man skirtą skiltį?
      Geresnio patarėjo ir pagalbininko, kaip Epiktetas, nesuradau. Kelias ištraukas paskaitysiu ir jums.
      „Tad jeigu nei vadinamieji karaliai, nei karalių draugai negyvena taip, kaip nori, tai kas gi bėra laisvas?
      – Ieškok ir rasi. Juk tau prigimties duota mokėti surasti teisybę. O jei pats negali, remdamasis vien prigimtimi, užčiuopti nuoseklumo, pasiklausyk radusiųjų. Ką jie sako? Ar manai, kad laisvė yra gėris?
      – Pats didžiausias.
      – Tad ar gali kas, gavęs didžiausią gėrį, būti nelaimingas ar blogai gyventi?
      – Ne.
      – Atsakyk man į šitai: ar tau atrodo, kad laisvė yra kažkas didaus, prakilnaus, svarbaus?
      – O kaipgi kitaip?
      – Tad ar įmanoma, kad žmogus, pasiekęs šį didelį, svarbų, prakilnų dalyką, būtų žemas?
      – Neįmanoma.
      – Tad kai matai žmogų, priklausomą nuo kito ar pataikaujantį, nors pats yra priešingos nuomonės, drąsiai sakyk, kad ir šitas žmogus nėra laisvas; ir ne tik tada, kai jis tai daro dėl pietukų, bet ir dėl provincijos, konsulo vietos. Tik pirmuosius, kurie šitaip elgiasi dėl mažų dalykų, vadink mažvergiais, o antruosius (to jie visiškai yra užsitarnavę!) – didžvergiais!
      – Ir šitai lai būna.
      – Ar manai, kad laisvė yra kažkas savarankiško ir nepriklausomo?
      – Kaipgi kitaip?
      – Vadinasi, apie žmogų, kuriam galima kliudyti ir kurį galima prievartauti, drąsiai sakyk, kad jis nėra laisvas.“*

      Su geriausiais linkėjimais –
     
      Vida Augustinienė

      * Epiktetas. Pokalbiai. Fragmentai. Vadovėlis.Vilnius: Pradai, 2001.


Puslapis 4
Deklaracija dėl į pacientą orientuotos sveikatos priežiūros
      Į pacientą orientuota sveikatos priežiūra – kelias į sąžiningą ir rentabilią sveikatos priežiūros sistemą


Tarptautinio pacientų organizacijų aljanso pirmininkė Myrl Weinberg ir LPOAT pirmininkė Vida Augustinienė kongrese Barselonoje
      Visuose pasaulio regionuose sveikatos apsaugos sistemos jau-čia spaudimą ir negali susitvarkyti, jeigu jose daugiausia dėmesio skiriama ligoms, o ne pacientams. Reikia, kad tokiose sistemose dalyvautų patys pacientai, kurie prisidėtų prie savo gydymo, keistų elgseną ir patys užsiimtų vadyba. Į pacientą orientuota sveikatos priežiūra gali būti rentabiliausias būdas gerinti sveikatos apsaugos rezultatams.
      Mums, Tarptautiniam pacientų organizacijų aljansui (TPOA), svarbi į pacientą orientuota sveikatos priežiūra. Jos esmė yra ši: sistema turi būti skirta ir įgyvendinama tam, kad, tenkindama sveikatos priežiūros poreikius, teiktų pacientams pirmenybę. Tik tokia sveikatos priežiūra būtų tinkama ir rentabili, kuri skatintų didesnę pacientų atsakomybę ir optimalią praktiką. Taigi į pacientą orientuota sveikatos priežiūra lemia geresnius visuomenės sveikatos rezultatus, žmonių gyvenimo kokybę ir optimalią investicijų į sveikatos priežiūrą kainą.
      Pacientų, šeimų ir slaugytojų prioritetai skirtingi kiekvienoje šalyje ir kiekvienoje ligų grupėje. Vis dėlto šioje įvairovėje yra keletas bendrų prioritetų. Mūsų nuomone, į pacientą orientuota sveikatos priežiūros sistema turi būti pagrįsta penkiais principais. Būtent:
      1. Pagarba. Pacientai ir slaugytojai turi pagrindinę teisę į sveikatos priežiūrą. Ji turi būti orientuota į pacientus ir gerbti unikalius jų poreikius, pirmenybę, vertybes, savarankiškumą ir nepriklausomybę.
      2. Pasirinkimas ir įgaliojimų suteikimas. Pacientai, atsižvelgiant į jų galimybes ir pirmenybę, turi teisę ir pareigą kaip partneriai dalyvauti priimant sveikatos priežiūros sprendimus, kurie aktualūs jų gyvenimui. Sveikatos paslaugų teikimas turi atitikti tinkamas gydymo alternatyvas ir pacientų poreikius tenkinantį valdymą, pacientų ir slaugytojų skatinimą bei paramą, kad būtų pasiekta kuo geriausia gyvenimo kokybė. Pacientų organizacijos privalo turėti įgaliojimus atlikti svarbų vadovaujantį vaidmenį, kad šeimos galėtų naudotis savo teise pasirinkti kvalifikuotą sveikatos priežiūrą.
      3. Pacientų dalyvavimas sveikatos politikoje. Pacientai ir pacientų organizacijos, aktyviai ir pagrįstai dalyvaudamos priimant visų pakopų sprendimus, yra vertos dalytis pareiga formuoti sveikatos priežiūros politiką. Tuo svarbu užtikrinti, kad, priimant sprendimus, pacientas būtų dėmesio centre. Čia kalbama ne vien apie sveikatos priežiūrą, bet ir apie socialinę politiką, kuri itin svarbi pacientų gyvenimui. Žr. TPOA Politikos pareiškimą adresu: www.patientsorganizations.org/involvement.
      4. Prieinamumas ir parama. Pacientai privalo turėti galimybę naudotis sveikatos priežiūros paslaugomis, kurių reikia, atsižvelgiant į jų būklę. Vadinasi, jiems būtina galimybė naudotis saugiomis, kokybiškomis, tinkamomis sveikatos gerinimo paslaugomis, gydymu, prevencine priežiūra. Reikia, kad visi pacientai, nepriklausomai nuo jų būklės ar socialinio ekonominio statuso, galėtų naudotis reikiamomis paslaugomis. Kad pacientų gyvenimo kokybė būtų geriausia, sveikatos priežiūra privalo tenkinti ne tik emocinius jų poreikius, bet ir svarstyti su sveikata nesusijusius tokius dalykus kaip švietimas, užimtumas, šeima. Visa tai daro poveikį žmogaus požiūriui į sveikatos priežiūros alternatyvas ir valdymą.
      5. Informacija. Tiksli, aktuali ir išsami informacija yra būtina, kad pacientai ir slaugytojos gebėtų daryti žiniomis pagrįstus sprendimus dėl sveikatos priežiūros procedūrų ir tolesnio gydymo ar režimo. Informacija turi būti pateikiama atitinkamo formato, suprantamai, aiškiai, atsižvelgiant į žmogaus būklę, kalbą, amžių, išsilavinimą, gebėjimus, kultūrą. Žr. TPOA Politikos pareiškimą adresu: www.patientsorganizations.org/healthliteracy
      Tarptautinis pacientų organizacijų aljansas nori visų lygių į pacientą orientuotą sveikatos priežiūrą užtikrinti visose bendruomenėse. Todėl Aljansas kreipiasi į politikus, sveikatos specialistus, paslaugų teikėjus ir su sveikata susijusių ūkio šakų atstovus, kad jie bendradarbiautų, remtų ir palaikytų šiuos penkis principus savo politika ir praktine veikla. Mes kviečiame visus dalininkus aptarti ir įkurti struktūras, pasirūpinti ištekliais ir mokymu, kad būtų įgyvendinti šioje Deklaracijoje išdėstyti principai.

      © 2006 TPOA. Visos teisės saugomos. Šią strategiją TPOA priėmė 2006 m. vasarį po narių pasitarimo ir sutikus Administracinei tarybai. Išsamesnę informaciją apie į pacientą orientuotą sveikatos priežiūrą, įskaitant jos poveikio įrodymus ir įgyvendinimo kliūtis, galima rasti TPOA leidinyje “What is Patient-Centred Healthcare?: A Review of Definitions and Principles (TPOA, 2005)” adresu www.patientsorganizations.org/pchreview. Kreipkitės į TPOA adresu info@patientsorganizations.org


Puslapiai 5-9
Europos Sąjungos konferencija II tipo diabeto prevencija
      2006 m. vasario 15 – 16 d. Viena, Austrija

Pirmos darbo grupės rezultatai ir rekomendacijos. Širdies bei kraujagyslių ligų prevencija sergant diabetu


Konferencijoje Vienoje (iš dešinės): gyd. Rita Šulcaitė, Genovaitė Paulauskienė ir Vida Augustinienė
      Įvadas ir prielaidos
      • Širdies bei kraujagyslių ligos yra dažniausia mirčių Europos Sąjungoje priežastis.
      • Diabetas yra pagrindinis veiksnys, pažeidžiantis žmogaus (netgi iki 65 m. amžiaus) širdį bei kraujagysles.
      • Daugiau kaip 40 proc. diabetu sergančių žmonių miršta dėl širdies bei kraujagyslių ligų. Maždaug 50 proc. II tipo diabetu sergančių žmonių liga dar nediagnozuota.
      • Vis labiau didina diabeto grėsmę ir kitos priežastys – per didelis kraujo spaudimas, lipidų kiekis, nutukimas ir t.t.
      • Diabetas – artimiausiais 10 – 15 metų yra tarsi paslėpta bomba.
      • Širdies bei kraujagyslių ligų grėsmę sergantieji diabetu gali iš esmės mažinti geresniu ligos valdymu – ankstyva diagnoze, mokymu ir gydymu.
      • Tam reikia koordinuotų visuomenės ir sveikatos profesionalų veiksmų.
      • Įrodymai yra įtikinami, bet veikla nėra efektyvi.
      • Laikas veikti!

      Siūlymai ir nuomonės
      • Diabetas ir širdies bei kraujagyslių ligos dažnai egzistuoja kartu, viena sąlygoja kitą. Deja, tai dažnai nepripažįstama.
      • Pacientai, sergantys diabetu, turėtų būti tiriami dėl širdies bei kraujagyslių ligų, o pacientai, sergantys širdies bei kraujagyslių ligomis, turėtų būti tikrinami, ar neserga diabetu.
      • Kiekvienam pacientui turėtų būti įvertinama rizika, tiriant priežastis, kurios yra galimos klinikinėje praktikoje.
      • Komplikacijų galima vengti rizikos veiksnių (dislipidemijos, hipertenzijos, hiperglikemijos, nejudrumo, viršsvorio, nutukimo, rūkymo) kontrole.
      • Pacientų ir visų lygių sveikatos profesionalų aktyvus bendradarbiavimas yra sėkmės laidas.
      • Diabetu sergančių pacientų ir sveikatos priežiūros teikėjų tvirtos žinios ir įgūdžiai yra būtinas kokybiškos priežiūros garantas.

      Esama situacija ir sunkumai
      • Diabetu arba širdies bei kraujagyslių ligomis sergantys pacientai nėra reguliariai tikrinami dėl alternatyvių ligų.
      • Diabetu sergantys žmonės, nežinantys širdies bei kraujagyslių ligų įtakos, nesirūpina sveika gyvensena, nesilaiko griežtos terapijos.
      • Bendrosios praktikos gydytojų, diabetologų, kardiologų ir kitų sveikatos priežiūros teikėjų tarpusavio bendradarbiavimas neatitinka reikalavimų.
      • Daug įrodymais pagrįstų gydymo modulių nėra naudojama, ir gydymo uždaviniai diabetu sergantiems žmonėms yra nepasiekiami, neįgyvendinami.
      • Baziniai ir klinikiniai moksliniai tyrimai finansuojami nepakankamai.

      Rekomendacijos ir prioritetai
      Svarbu, kas už tai yra atsakingas profesionalų, nacionaliniame ir Europos lygmeniu.
      Profesionalų lygmuo
      • Įgyvendinti, tobulinti ir kontroliuoti diabetu sergančių žmonių, kurių sutrikusi širdies bei kraujagyslių veikla, priežiūros standartus ir grįsti tai praktinėmis rekomendacijomis.
      • Nustatyti didelės rizikos grupės pacientus ir inicijuoti jų gydymą bei gyvensenos keitimą ankstyvose ligos stadijose.
      • Įtraukti pacientus į aktyvų savistabos valdymą.
      • Sudominti visus sveikatos profesionalus tokių pacientų priežiūra. Garantuoti, kad mokymo programose būtų į tai atsižvelgta.
      • Skatinti visų sveikatos priežiūros teikėjų bendradarbiavimą.
      Nacionalinis lygmuo
      • Suvokti ekonominę žalą, kuri patiriama, kai darbingo amžiaus gyventojai serga širdies bei kraujagyslių ligomis ir diabetu.
      • Kontroliuoti, ar pagal prieinamas rekomendacijas laikomasi standartų prižiūrint pacientus, sergančius širdies bei kraujagyslių ligomis ir diabetu.
      • Įgyvendinti vyriausybines iniciatyvas gerinti žmonių gyvenseną – mitybą, fizinį aktyvumą, aplinką ir švietimą.
      • Skirti lėšų, kad pacientai galėtų naudotis jiems garantuotu tinkamu mokymu ir gydymu.
      • Skirti lėšų, kad sveikatos priežiūros teikėjai tobulintų savo kvalifikaciją.
      • Remti nacionalinius mokslinius tyrimus.
      Europos lygmuo
      • Paruošti ES sveikatos priežiūros standartus, kurie atspindėtų nacionalines rekomendacijas nuosekliai mažinti sergamumą ir mirštamumą.
      • Garantuoti, kad sveikatos priežiūra būtų prieinama visiems gyventojams.
      • Kontroliuoti, kokį poveikį daro neatidėliojama ir ilgalaikė sveikatos priežiūros programa.
      • Optimizuoti sveikos gyvensenos galimybes nacionalinių vyriausybių, pramonės, nevyriausybinių organizacijų ir sveikatos profesionalų susitarimu.
      • Iš struktūrinių programų finansuoti diabeto ir jo komplikacijų mokslinius tyrimus.
      • Pripažinti diabeto bei širdies ligų žalą pačiam pacientui, sveikatos tarnyboms ir ekonomikai.
      • Garantuoti, kad būtų visiems prieinama diabeto, širdies bei kraujagyslių ligų ir su jomis susijusių rizikos veiksnių valdymas ir priežiūra.
      • Teikti paramą, kad būtų įgyvendinamos diabeto ir širdies bei kraujagyslių ligų valdymo rekomendacijos nacionaliniu lygmeniu.
      • Kontroliuoti neatidėliotinus ir ilgalaikius sveikatos priežiūros gerinimo programų įgyvendinimo rezultatus.
      • Didinti Europoje diabeto ir jo komplikacijų mokslinių tyrimų finansavimą.

Antros darbo grupės rezultatai ir rekomendacijos. Ligos valdymas, mažinant diabeto komplikacijų

      Įvadas ir prielaidos
      • II tipo diabetas Europoje plinta dramatiškai.
      • Pasaulyje nuo diabeto, kaip ir nuo AIDS, miršta labai daug ligonių.
      • Žmonių gyvenimo kokybė blogėja dėl ligos komplikacijų (aklumo, širdies bei kraujagyslių, inkstų ligų, amputacijų).
      • Asmenines ir ekonomines išlaidas didina ir neveiksmingas ligos valdymas.
      • Būtina nedelsiant vykdyti planuojamas ligos valdymo programas.
      • Būtina numatyti lėšas, kurių reikia mažinti diabeto ir jo komplikacijų sužalotų žmonių skaičiui.

      Svarbiausios pastabos
      • Diabetas dažnai diagnozuojamas žmonėms, kurie jau serga 5 – 9 metai ir kenčia dėl komplikacijų. Laiku nustatyta diagnozė sudaro ankstyvos intervencijos galimybes.
      • Svarbiausia yra prevencija.
      • Prevencija turėtų būti integruota kaip ligos valdymo dalis.
      • Reikia strategijos, pagal kurią įtariamas diabetas būtų nustatomas, iki prasidedant ligai.
      • Tinkamą pagalbą turėtų gauti žmonės, kuriems būdingi diabeto požymiai.
      • Vertinant ligos riziką, svarbūs ir populiacija pagrįsti veiksniai.
      • Skleistina geriausia ES šalių praktika.
      • Reikia įvertinti ir kontroliuoti darbą.
      • Ligai valdyti reikia:
          – laikytis nustatytų rekomendacijų,
          – reguliariai tikrinti sveikatą,
          – fiksuoti dokumentuose, pvz., juosmens perimetrą, kraujo spaudimą, HbA1c, lipidus,
          – nepažeisti nustatyto režimo.
      • Ligos valdymas gali būti:
          – priežiūros suvienodinimas,
          – priežiūros kokybės gerinimas.

      Esama situacija ir trūkumai
      • 11 iš 25 ES narių teigia turinčios nacionalinius diabeto planus.
      • Nevienodai traktuojamas ligos valdymas (pvz., pagrįstas kokybe arba kaina).
      • Siekiant geresnės kokybės, keliose valstybėse reikia mokėti už tyrimus.
      • Egzistuoja ekonominiai sveikatos priežiūros skirtumai tarp skurdžių gyventojų grupių.
      • Ateityje reikės įvertinti nacionalines ir regionines sveikatos programas.
      • Sveikatos priežiūra turėtų būti orientuota į pacientą.
      • Diabeto programose trūksta aiškumo.
      • Diabeto programose stokojama ekonominio sveikatos vertinimo.
      • Retai apibrėžiami sveikatos priežiūros būdai.
      • Pernelyg didelė administracija dažnai apsunkina sveikatos priežiūrą.

      Siūlymai ir nuomonės
      • Regioninėse schemose turėtų būti žymima:
          – sisteminė sveikatos priežiūra,
          – daugiadisciplinės komandos (bendrosios praktikos gydytojas, endokrinologas, diabetologas, oftalmologas, diabeto mokytoja, slaugytoja, dietologas, psichologas, pacientai),
          – praktinės rekomendacijos.
      • Sumažintinas biurokratizmas.
      • Skatintinas darbas, siekiant gerų rodiklių.
      • Gerintinas diabeto programų pritaikomumas.
      • Kurtinos ir įgyvendintinos naujos metodikos – pacientas centre.
      • Rengtinos mokymo programos sveikatos priežiūros profesionalams.
      • Įsteigtini nacionaliniai diabeto registrai (registruojant prevenciją ir vėlyvųjų komplikacijų mažinimo priemones).
      • Atliktini tinkamai finansuojami diabeto ir jo gydymo moksliniai tyrimai.
      • Turi būti visiems prieinami daugiaintervenciniai gydymo būdai ir kvalifikuotai parengtos mokymo programos.
      • Konfidencialumo klausimas turi būti sprendžiamas nacionaliniu lygmeniu (pvz., pacientų pasirašymas).

      Svarbiausios rekomendacijos
      • Į ES diabeto strategiją reikia įrašyti:
          – ES Tarybos diabeto prevencijos, ankstyvo diagnozavimo ir valdymo rekomendaciją,
          – nuolatos rengiamus ES forumus keistis darbo patirtimi,
          – lyginamuosius duomenis, remiantis bendrais įvertinimo kriterijais.
      • Šalys narės turėtų:
          – rengti ir įgyvendinti nacionalinius diabeto planus;
          – rengti ir įgyvendinti diabeto valdymo programas, kuriose numatoma:
          – diabeto prevencijos valdymas,
          – daugiadisciplinis ir daugiasektorinis darbas,
          – nuolatinės sergančiųjų diabetu ir visų sveikatos priežiūros profesionalų mokymo programos,
          – praktika pagrįstos kokybiškos sveikatos priežiūros rekomendacijos,
          – nuolatinė darbo kokybės kontrolė ir vertinimas.
      • ES ir valstybės narės turėtų:
          – remti svarbiausius klinikinius diabetu sergančių žmonių priežiūros mokslinius tyrimus, didinant finansavimą.

Trečios darbo grupės rezultatai ir rekomendacijos. Ankstyva II tipo diabeto prevencija

      Įvadas ir prielaidos
      • Diabetas yra neišgydoma liga. Diabeto ir jo komplikacijų (aklumo, inkstų nepakankamumo ir t.t.) gydymas kainuoja brangiai ir šiuo metu sudaro apie 15% visų sveikatos priežiūros išlaidų.
      • Įrodyta, kad II tipo diabeto pradžią galima būtų atitolinti ar net ligos išvengti.
      • Investijos į diabeto prevenciją nepaprastai naudingos ir atsiperka.
      • II tipo diabetas sparčiai plinta dėl nesveikų mitybos įpročių, sumažėjusio fizinio aktyvumo ir nutukimo. Be to, sergančiųjų diabetu daugėja dėl ilgesnio Europos gyventojų amžiaus. Taip pat pasitaiko neretai II tipo diabetu susirgti jauniems žmonėms, kuriems ligos trukmė ilgėja, gresia komplikacijos. Visa tai didina išlaidas.
      • Laiku nustatytas diabetas mažina komplikacijų ir dėl to patiriamų nuostolių Europos Sąjungos šalyse.

      Siūlymai ir nuomonės
      Yra trys diabeto prevencijos rūšys:
      1. Sveikos gyvensenos propagavimas, palankių tam sąlygų kūrimas.
      2. Diabeto prevencija žmonėms, kuriems būdinga rizika sirgti šia liga.
      3. Ankstyvas diabeto nustatymas sergantiems žmonėms, kad jie išvengtų komplikacijų.
      • Visos prevencijos priemonės yra vienodai svarbios, tačiau joms spręsti reikia skirtingų partnerių ir strategijų.
      • Visais prevencijos atvejais skurdžiai gyvenantiems, žemesnį išsimokslinimą turintiems žmonėms reikia gerinti sveikatos priežiūros prieinamumą.

      Esama situacija ir trūkumai
      11 ES šalių iš 25 narių valstybių pranešė, kad turi nacionalinį diabeto prevencijos ir kontrolės planą.
      • Pagrindiniai trūkumai, kuriuos reikia šalinti, yra:
          – informacijos prieinamumo, mokslinių tyrimų stoka, netinkama prevencinių paslaugų infrastruktūra, neįgyvendinta diabeto prevencija kituose ne sveikatos politikos sektoriuose.

      Rekomendacijos ir prioritetai
      1. Diabeto žalos valdymas
      Kad būtų stiprus pagrindas politikai planuoti ir vertinti, reikia:
          – diabeto plitimą ir ligos rizikos veiksnius kontroliuoti, apie tai skleisti žinias tiek valstybėse narėse, tiek visoje ES (lyginant duomenis);
          – šalyse įsteigti tinkamas nacionalines struktūras.
      2. II tipo diabeto prevencija visuomenėje
      • ES ir valstybėms narėms reikia didinti visuomenės sąmoningumą, diabetu dominti bendruomenes, mokyti žmones, kad jie siektų geresnės sveikatos priežiūros.
      • ES turėtų skatinti keitimąsi prevencinės veiklos patirtimi ir nustatyti geriausią praktiką.
      • Valstybės narės turi kurti ir įgyvendinti išsamias ir nuoseklias pirminės diabeto prevencijos programas.
      • Rengtini siūlymai tėvams, globėjams, auklėtojams, mokytojams, kaip prižiūrėti sergančius vaikus. Žiniasklaidoje platintina tik teisinga informacija apie diabetą.
      • Propaguotina visuomenei naudinga sveika dieta ir mankšta.
      • Teiktini specialūs sveikatingumo siūlymai skurdžiai gyvenantiems, etninių mažumų, senyvo amžiaus ir neįgaliems žmonėms.
      • Palaikytinas ryšys su Europos mitybos ir fizinio aktyvumo sistema, Europos dietos ir fizinio aktyvumo platforma.
      • Kurtina aplinka, lengvinanti sveikos gyvensenos sąlygas (miestų planavimas, mokesčių dydis, įstatymai ir kt.).
      • Tiek nacionaliniu, tiek ES lygmeniu vertintina žemės ūkio, švietimo, transporto, miestų planavimo, mitybos politika, jos reikšmė žmonių sveikatai imantis reikiamų veiksmų.
      3. II tipo diabeto prevencija
      • ES turėtų siekti, kad šalys kuo lengviau galėtų keistis geros praktikos patirtimi, kaip sudaryti ir įgyvendinti visuomenės švietimo ir ankstyvo diabeto diagnozavimo didelės rizikos žmonėms programas.
      • Reikėtų imtis tinkamų sveikatos priežiūros prevencinių intervencijų pagal sistemingas programas.
      • Turėtų būti parengtos Europos rekomendacijos, kokios strategijos laikytis nustatant žmones, kuriems būdinga didelė rizika sirgti diabetu.
      4. Diabeto prevencijos moksliniai tyrimai
      • Stokojama diabeto mokslinių tyrimų tiek ES lygmeniu, tiek valstybėse narėse.
      • ES turėtų lengvinti ir didindama finansavimą remti visus Europos diabeto prevencijos mokslinius tyrimus.
      • Moksliniai tyrimai turėtų apimti diabeto rizikos veiksnių, ligonių režimo ir socialinius aspektus, sveikatos paslaugas ir veiksmingas prevencines programas.

Ketvirtos darbo grupės rezultatai ir rekomendacijos. II tipo diabeto socialiniai, visuomeniniai ir giminės (lyties) aspektai

      Įvadas ir prielaidos
      • II tipo diabetu sergančių žmonių daugėja.
      • Sergančiųjų jaunuolių gausėja visose etninėse grupėse, bet ypač etninių mažumų grupėse.
      • II tipo diabetą ir blogesnius gydymo rezultatus sąlygoja socialiniai nepritekliai. Moterų šioje grupėje yra daugiausia.
      • Blogiausiai apie II tipo diabeto prevenciją, diagnozę ir komplikacijas nusimano žemos socialinės ekonominės padėties žmonės, ypač moterys.
      • II tipo diabeto didžiausia žala, kad suserga darbingos, jaunos, gimdyti galinčios moterys.
      • II tipo diabetu sergančių moterų nėštumas prieš 20 metų Europoje būdavo itin retas; dabar Londone jos sudaro 45% visų diabetu sergančiųjų.
      • Pastojusioms II tipo diabetu sergančioms moterims gali pasitaikyti vidinių gimdos sutrikimų, naujagimių apsigimimų bei mirčių. Būdingi 3 – 5 rizikos veiksniai.
      • Iš motinos paveldėtas diabetas gali būti paauglių II tipo diabeto priežastis, taip pat vėlesnio diabeto, nutukimo ir metabolinio sindromo priežastis.
      • Riziką mažina gera motinos diabeto kontrolė. Šaltinis: Confidential Enquiry into Maternal and Child Health (CEMACH). http://www.cemach.org.ukl/publications/Diabetes Didžiausia kada nors atlikta nėščiųjų diabeto studija.
      • Svarbi jaunų žmonių II tipo diabeto pasekmė yra ankstyvos komplikacijos.
      • II tipo diabetas gali būti širdies bei kraujagyslių ligų priežastis.
      • Sergamumas ir mirtingumas nuo širdies bei kraujagyslių ligų gali būti susijęs su II tipo diabetu, kuris yra 2 – 3 kartus dažnesnis moterims negu vyrams.
      • Moterims, sergančioms II tipo diabetu, yra sunkiau negu vyrams išvengti širdies bei kraujagyslių ligų ir būti ištirtoms dėl šių ligų.

      Nėštumo auditas
      Visos Europos mastu rinktini duomenys apie II tipo diabetu sergančių moterų paplitimą, nėštumus.
      • Nėštumo auditas galėtų būti atliktas konfidencialaus tyrimo metodu pagal CEMAC pranešimą, kaip geriausios duomenų rinkimo praktikos pavyzdį.
      • Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ECDC).

      Profesionalų patirtis
      • II tipo diabetu sergančioms nėščioms moterims geriau valdant ligą, esti sėkmingesnis gimdymas bei mažesnė nutukimo ir ligos vėlesnėse kartose paveldėjimo rizika.
      • Anksti nustačius II tipo diabetą moterims, jos gali greičiau keisti gyvenseną ir gauti medikamentinį gydymą, kad išvengtų širdies bei kraujagyslių ligų.
      • Tokios ankstyvos intervencijos nauda būtų akivaizdi, išvengiant vėlesnių grėsmingų diabeto komplikacijų ir ligos paveldimumo ateities kartose.

      Visuomenės sąmoningumas
      • Reikėtų gerinti visuomenės ir pacientų supratimą apie galimą II tipo diabeto poveikį moterų nėštumui ir širdies bei kraujagyslių ligoms.
      • Pabrėžtina diabeto žala visai visuomenei.
      • Itin svarbu skleisti žinias apie diabetą dar nepastojusioms moterims.

      Diabeto duomenų standartai
      ES privalo taikyti ir kontroliuoti diabeto duomenų standartus.
      Kiekvienoje ES šalyje turėtų būti renkami šie duomenys:
          – geografinis II tipo diabeto paplitimas,
          – rizikos grupių nustatymas (kreiptinas dėmesys į etnines mažumas).
      ES privalo reikalauti, kad valstybės narės atliktų konkrečius darbus sunkiomis sąlygomis gyvenančių grupių sveikatos priežiūrai gerinti.

      Nacionalinis diabeto planavimas
      • Sudaryti prevencijos programas, kad būtų laiku nustatytas diabetas, kaip koordinuoto nacionalinio diabeto plano dalis. Įrodyta, kad:
          – naudinga keisti gyvenseną,
          – investavimas į žmogų daro gerą poveikį ateities kartoms.
      • Susipažinti su Suomijos II tipo diabeto prevencijos programos pavyzdžiu.

      Mokslinių tyrimų skatinimas
      • Moksliniais tyrimais turėtų būti daroma įtaka ES VII struktūrinėje programoje keliamiems specialiems reikalavimams formuluoti, kainoms ir jų rezultatams iššaiškinti.
      • Atliktini ES finansuojami bendri moksliniai tyrimai.
      • ES finansuojamų mokslinių tyrimų rezultatai skelbtini:
          – visuomenei,
          – atitinkamiems sveikatos profesionalams,
          – valstybių narių vyriausybėms.

      Naujų žinių platinimas
      ES turėtų raginti valstybes nares nuolatos rinkti duomenis, remti kasmetinį auditą ir konferencijas, kurios:
          – leistų laiku palyginti sveikatos priežiūros būdus,
          – gerintų kainų veiksmingumą ir tinkamą lėšų naudojimą,
          – remtų sveikatos priežiūros žinių prieinamumą, kaip nustatė ES Komisija.

      Diabetas ir nėštumas
      Būtinas ankstyvas nėščios moters kraujo gliukozės testas (dar geriau konsultacijos iki pastojimo) susekti II tipo diabetui.
      Tai duoda dvigubą naudą:
          – anksčiau nustatomas ir gydomas II tipo diabetas,
          – galima nutukimo ir II tipo diabeto prevencija palikuonims.
      Be to:
      • tinkamai nustatomas nėštumo diabetas,
      • stebima diabetu sergančios pacientės nėštumo eiga ir vėliau tiriama, ar negresia vaikui II tipo diabetas.

      Socialiniai sunkumai
      • Sveikatos priežiūros prieinamumas socialiai skurdžioms gyventojų grupėms.
      • Kalbos ir kultūrinio gyvenimo barjerai imigrantams: reikia specialių planų.
      • Sudarant specialius planus rizikos grupėms, gali būti kartu sprendžiamos ir kitos sveikatos priežiūros problemos (tai vertina ES).

      Diskriminacija
      Sprendžiant diskriminacijos klausimus, lengvėja ligų prevencija ir diagnozavimas.
      • Netenka aktualumo draudimas dirbti avarinėse tarnybose, vairuoti mašinas, nes daugėja darbo vietų.
      • Išskyrus armijos pajėgas, diskriminacija yra nereikalinga (Suomijos studija).
      • Diskriminacija išlieka mokyklose, draudimo ir sveikatos priežiūros srityse.
      • ES diskriminacijos direktyvos privalo būti baigtos įgyvendinti, atsižvelgiant į aplinkybių pokyčius ir diabeto valdymą.
      • ES turėtų išaiškinti ir peržiūrėti vairavimo leidimų direktyvas.

      Išvados ir rekomendacijos
      ES Tarybos rekomendacijoje turėtų būti pažymėta:
          – Europos diabeto duomenų standartai,
          – planuojamos skurdžiai gyvenančios grupės, ypač nėščios moterys,
          – sprendimas diskriminacijos klausimais,
          – koordinuoti ir laiku įgyvendinti valstybių narių nacionaliniai diabeto planai.

      Atliktini darbai
      • Reikia skubiai numatyti neatidėliotinų darbų įvykdymo laiką.
      • ES turi prisiimti atsakomybę kooperuodamasi su valstybėmis narėmis, PSO ir Europos Taryba.
      • ES Tarybos diabeto rekomendacija turi būti parengta nedelsiant!


Puslapis 10

Lietuvos diabeto asociacija - Tarptautinės diabeto federacijos narė
Burkitės Lietuvos diabeto asociacijoje ir veikite savo sveikatos labui
kartu su milijonais pasaulyje sergančių žmonių.
Lietuvos diabeto asociacija rūpinasi, kad gerėtų cukriniu diabetu sergančių žmonių gyvenimas.

Naudinga būti LDA nariu
LDA narys turi didesnę galimybę:


       »  gauti naujausią informaciją apie sveikatos aktualijas;
       »  padėti kitiems žmonėms gerinti savo ligos priežiūrą;
       »  lengvatinėmis sąlygomis įsigyti savikontrolės priemonių.

Kuo gausiau suburiama LDA narių, tuo stiprėja Asociacija ir gali tobulinti diabeto priežiūrą.
Įstokite į savo rajono diabeto klubą ir tapsite LDA nariu.
Jei nežinote, kur ieškoti klubo, kreipkitės į Lietuvos diabeto asociaciją.
Jei nežinote, kur ieškoti klubo, kreipkitės adresu:

LDA, Gedimino pr. 28/2, 404 kabinetas, LT-01104 Vilnius,
tel. (8-5) 262 07 83.
Internetas: www.dia.lt, el.paštas: info@dia.lt
Lietuvos diabeto asociacija dirba visomis darbo dienomis
8 - 17 val., penktadieniais iki 16 val.
Pietų pertrauka 12 - 13 val.
Atsiskaitomoji sąskaita Nr. LT 50 7044 0600 0103 0696
AB SEB Vilniaus bankas
Įmonės kodas: 291737660
Diabeto mokykla:

Gydytoja endokrinologė Eglė Rudinskienė nemokamai konsultuoja ir moko sergančiuosius cukriniu diabetu LDA buveinėje - Vilniuje, Gedimino pr. 28/2, 404 kabinete
pirmadieniais 8:30 - 11 val.
Smulkesnė informacija telefonu: (8-5) 262 54 76






Puslapis 11
Lietuvos diabeto asociacijos kronika

      »  2006 m. vasario 10 d. LDA prezidentė, Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos (LPOAT) pirmininkė V.Augustinienė dalyvavo „Žinių” radijo laidoje, kurioje diskutuota apie pacientų teises Lietuvoje.
      »  Vasario 15–16 d. Vienoje, Austrijoje, vyko Europos Sąjungos (ES) konferencija „II tipo diabeto prevencija”. Dalyvavo nemaža politikų, specialistų, pacientų organizacijų atstovų iš visų ES šalių. LDA atstovavo V. Augustinienė, LR sveikatos apsaugos ministerijai – G. Paulauskienė, KMU endokrinologijos institutui ir klinikai – gyd. R.Šulcaitė, slaugytoja diabetologė I. Ulpaitytė.
      »  Vasario 22–24 d. Barselonoje, Ispanijoje, vyko Tarptautinio pacientų organizacijų aljanso kongresas. LPOAT atstovavo pirmininkė V. Augustinienė.

Tarptautinės diabeto federacijos Europos regiono valdybos posėdyje Tamperėje prezidentas Tony O'Sullivan ir Vida Augustinienė
      »  Vasario 25 d. Tamperėje, Suomijoje, Tarptautinės diabeto federacijos Europos regiono valdybos posėdyje dalyvavo šios valdybos narė V. Augustinienė.
      »  Kovo 3 d. LR sveikatos apsaugos ministerija į susitikimą su jos vadovais pakvietė LPOAT narius. Susitikime pacientų organizacijos buvo supažindintos su joms aktualia 2005 m. SAM veikla, informuota apie planuojamą finansinę ministerijos paramą organizacijoms. Išklausyti pacientų organizacijų atstovai.
      »  Kovo 6–7 d. V. Augustinienė Vilniaus kolegijos sveikatos priežiūros fakulteto dietos specialisčių kursų klausytojas supažindino su LDA veikla, dalijosi žiniomis apie mitybos svarbą cukriniam diabetui kontroliuoti.
      »  Kovo 7 d. Lazdijuose surengta akcija „Riba <7”. Čia LDA prezidentė domėjosi sergančiųjų rūpesčiais, atsakė į jų klausimus, kalbėjo apie gydymo naujoves. Žmonės skundėsi, kad rajone nėra gydytojo endokrinologo ir pacientai nesiunčiami šio gydytojo konsultacijoms, pacientams neišrašoma diagnostinių juostelių, neskiriama HbA1c tyrimo.
      »  Kovo 10 d. valdybos posėdyje svarstyta ir patvirtinta patikslinta neįgalių žmonių socialinės integracijos programa.
      »  Kovo 16 d. V. Augustinienė ir Baxter kompanijos atstovė P.Rudinskienė aptarė bendradarbiavimo su pacientų organizacijomis galimybes.
      »  Kovo 17 d. LPOAT pirmininkė V. Augustinienė dalyvavo Lietuvos greitosios medicinos pagalbos įstaigų asociacijos I suvažiavime, vykusiame Kaune.

Lazdijuose vykusioje akcijoje "Riba <7" gyd. Eglė Varanauskienė ir Vida Augustinienė bendravo su renginio dalyviais
      »  Kovo 20 d. LDA prezidentė V.Augustinienė su Roche Lietuva atstove T.Stonkiene aptarė bendradarbiavimo galimybes.
      »  Kovo 21-23 d. Briuselyje, Belgijoje, vyko Tarptautinės diabeto federacijos Europos regiono ES mokymo sesija. LDA atstovavo A. Danylienė (Plungė) ir B. Švagždienė (Radviliškis).
      »  Kovo 22 d. V.Augustinienė susitiko su Microlife bendrovės vadovu D.Milkevičiumi. Microlife tapo „Diabeto” laikraščio nuolatiniu rėmėju.
      »  Kovo 24 d. atkurtas diabetu sergančių telšiečių klubas „Dia Telšiai” šventė 5 metų jubiliejų. Minėjime pranešimus skaitė LDA vadovai prof. J. Danilevičius ir V. Augustinienė.
      »  Kovo 24 d. Plungės rajone, Rietave, surengti slaugytojų kursai. Konsultantėms aktualių žinių teikė LDA vadovai prof. J. Danilevičius ir V. Augustinienė.
      »  Kovo 28 d. Vilniuje vyko konferencija „Privačios medicinos perspektyvos Lietuvoje”. Pranešimą „Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos pozicija privačios medicinos atžvilgiu” skaitė V. Augustinienė. Renginyje išplatintas LPOAT ir Privačių medicinos įstaigų asociacijos bendras kreipimasis į valdžios institucijas dėl būtinybės priimti neatidėliotinus sprendimus, kurie garantuotų visų sveikatos priežiūros įstaigų – viešųjų ir privačių – lygias teises steigtis ir vykdyti veiklą.
      »  Kovo 3 d. – balandžio 1 d. Rygoje, Latvijoje, posėdžiavo TDF Europos regiono valdybos darbo grupė DEPAC (Diabeto ekspertai iš naujai įstojusių į ES šalių). TDF Europos regiono valdybos narė V. Augustinienė apžvelgė naujai įstojusių į ES šalių socialines, visuomenines ir pacientų teises, taip pat pirmininkavo darbo grupei „Pacientų organizacijos”.
      »  Balandžio 2 d. Baltijos TV laidoje „Sveikatai ir laimei” LDA vadovė dalyvavo pokalbyje apie LDA ir Sanofi –Aventis Lietuva akciją „Riba <7”.
      »  Balandžio 4 d. Valstybinėje ligonių kasoje posėdžiavo Privalomojo sveikatos draudimo taryba. Dalyvavo jos narė V. Augustinienė.
      »  Balandžio 4 d. LPOAT susirinkime aptarė spręstinus klausimus.
      »  Balandžio 5 d. LR Seime pristatant Tabako kontrolės įstatymo pakeitimus LPOAT atstovavo pirmininkės pavaduotoja E. Kvedaraitė.
      »  Balandžio 7 d. – Pasaulinė sveikatos diena. Apie sveikatos apsaugos sistemos situaciją Lietuvoje „Žinių” radijuje kalbėjo LPOAT pirmininkė V. Augustinienė.
      »  Balandžio 18 d. LPOAT susirinkime patvirtinta 2005 m. veiklos ataskaita, 2006 m. darbo planas.
      »  Balandžio 19 d. LR švietimo ir mokslo ministerijoje surengtame darbo grupės posėdyje „Viešųjų paslaugų kokybė ir prieinamumas” dalyvavo LPOAT pirmininkė V. Augustinienė.
      »  Balandžio 20 d. SAM vyko kolegijos posėdis. Svarstytas „Cukrinio diabeto kontrolės 2006 – 2007 m. programos“ projektas. Nors LDA vadovė ir kiti dalyviai išsakė daug pastabų dėl projekto, į tai neatsižvelgta. Siūloma SAM ministrui programą tvirtinti.
      »  Balandžio 21 d. Valstybinėje ligonių kasoje posėdžiavo privalomojo sveikatos draudimo taryba.
      »  Balandžio 26 d. Nacionalinės sveikatos tarybos prie LR Seimo organizuotoje konferencijoje „Pacientų organizacijų dalyvavimas formuojant sveikatos politiką” pranešimą „Integruoto susivienijusių pacientų organizacijų atstovavimo galimybės ir patirtis” parengė V. Augustinienė.
      »  Balandžio 27 d. V. Augustinienė atsakė į „Kauno dienos“ klausimus dėl pacientų organizacijų dalyvavimo sveikatos politikoje.
      »  Balandžio 28 d. V. Augustinienė „Valstiečių laikraščiui“ pasakė savo nuomonę apie finansavimo ribojimą už paslaugas rajonų gydymo įstaigose.
      »  Gegužės 2 d. V. Augustinienė atsakė į „Žinių“ radijo klausimą „Kaip tinkamai užtikrinti GMP darbą“.
      »  Gegužės 6 d. Parkinsono ligos draugijos konferencijoje, vykusioje Šiauliuose, dalyvavo LPOAT pirmininkė V. Augustinienė.


Puslapis 14
FLAVOXAN padeda įveikti moterų negalavimus

      Daugelį įvairaus amžiaus moterų vargina hormonų apykaitos sutrikimų sukelti negalavimai: premenstruacinis sindromas, skausmingos mėnesinės, jų ciklo sutrikimai, menopauzės sukelti simptomai, kurie apsunkina moters gyvenimą, mažina darbingumą. Pagerinti moterų gyvenimo kokybę įvairiais amžiaus tarpsniais padės natūralus preparatas Flavoxan.
      Koks preparatas yra Flavoxan?
      Tai izoflavonų – natūralių estrogenų turintis preparatas. Vienoje kapsulėje yra 40 mg izoflavonų, 300 mg linų sėmenų aliejaus. Šiame preparate esančių izoflavonų kiekis atitinka mokslinius tyrimus, įrodančius teigiamą jų poveikį moters organizmui.
      Natūralūs estrogenai veikia švelniau nei sintetiniai hormoniniai preparatai.
      Kuo Flavoxan naudingas vyresnio amžiaus moterims?
      Kai estrogenų moters organizme per mažai, pavyzdžiui, menopauzės metu, tada natūralūs estrogenai padidina jų aktyvumą ir mažina nepageidaujamus menopauzės simptomus.
      Vyresnio amžiaus moterims Flavoxan gali sumažinti cholesterolio kraujyje. Mat, sumažėjus estrogenų aktyvumui, organizme gausėja cholesterolio, vystosi aterosklerozė ir kitos su kraujotaka susijusios ligos. Menopauzės metu dažniausiai sutrinka ir kalcio apykaita. Dėl to kaulai retėja, lūžta, o kai kurios traumos esti labai sunkiai gydomos. Nustatyta, kad izoflavonai stabdo kaulų retėjimą. Buvo atlikti tyrimai; vartota 90 mg ir 80 mg izoflavonų per parą (tai atitinka 2 kapsules Flavoxan). Įvertinus tyrimų rezultatus, paaiškėjo, kad vaistas gerokai sulėtina kaulų retėjimą.
      Preparato sudėtyje esantis sėmenų aliejus gali padėti užkirsti kelią navikiniams susirgimams, ženkliai sumažina cholesterolio kraujyje, gerina kraujotaką, slopina uždegimą, stiprina imuninę sistemą.
      Flavoxan rekomenduojama vartoti:
      • esant padidėjusiam cholesterolio kiekiui,
      • menopauzės ir premenstruacinio sindromo simptomams lengvinti.
      Dozavimas:
      Vartojamas po 1–3 kapsules per dieną.

      Gydytoja konsultantė
      G. Valančienė


Puslapis 15
„Neišsiųsti laiškai” laukia skaitytojų

      „Aš, Vilius Kazanavičius, gimiau 1936 m. Rokiškio rajone, Kriaunose, valstiečių šeimoje. Taip visada pradėdavau savo biografiją. Daug kam esu dėkingas, kad manyje nuo vakystės įsitvirtino nuostata – nedaryk kitam to, ko nenorėtum sau. Tokia mano dvasinio kompaso rodyklė atvedė iki šių dienų...“ – rašo naujo leidinio autorius.
      Lietuvos diabeto asociacijos narys Vilius Antanas Kazanavičius, pradėjęs savo savarankišką kelią nuo darbininkiškos veiklos, būdamas gabus, sumanus, energingas, išaugęs iki LTSR Ministrų Tarybos pirmininko pavaduotojo. Vėliau jam teko darbuotis, keliauti užsienio šalyse, iki vėl grįžo į Lietuvą. Vilius Kazanavičius gerai pažinojo buvusius respublikos vadovus. Jis dažnai lankydavosi aukščiausiosiose valstybės valdymo struktūrose Lietuvoje ir Maskvoje, gerai jautė tuometinio gyvenimo pulsą, suprato ekonomikos dalykus. Kodėl niekieno neužpulta subyrėjo branduolinė valstybė Sovietų Sąjunga, o jos žmonės, įveikę didžiausią pasaulio priešą fašizmą, gyveno blogiau ir skurdžiau negu nugalėtieji? Kas lėmė, kad neįgyvendinti daugelio žmonių lūkesčiai nepriklausomoje Lietuvoje? Tai klausimai, į kuriuos, remiantis faktais ir skaičiais, ieškoma atsakymų knygoje. Daugelyje puslapių autorius savo požiūrį į aprašomus įvykius grindžia praeities dienoraštyje užfiksuotais duomenimis.
      Autorius nuoširdžiai dalijasi diabeto kontrolės patirtimi. Jis atvirai pripažįsta, kad klydęs, kai praėjus 10 metų nuo ligos pradžios, nepakluso daktarams – vis bandė gydytis tabletėmis, atsisakydamas insulino. Deja, niekas, nei saikingesnis angliavandenių vartojimas, nei įvairių tablečių kaita, nei vis didinti fiziniai krūviai negelbėjo. Išskyrus maudynes Indijos vandenyne. Net neplaukiodamas, o tik mėgaudamasis bangomis šiltame ir sūriame vandenyje, po vienos valandos kraujyje gliukozę sumažindavo net 4-5 mmol/l. Gal ir mums padėtų druskingas vanduo? Verta pasvarstyti. O labai įdomi knyga „Neišsiųsti laiškai” jau laukia skaitytojų didžiųjų miestų knygynuose.

      Kristina Noreikienė


Puslapis 16



LIETUVOS PACIENTŲ ORGANIZACIJŲ ATSTOVŲ TARYBA


PRIVAČIŲ MEDICINOS ĮSTAIGŲ ASOCIACIJA


LR Seimo Sveikatos reikalų komitetui
LR Vyriausybei
LR sveikatos apsaugos ministerijai
Valstybinei ligonių kasai prie SAM

2006-03-28,
Vilnius

KREIPIMASIS


      Kreipiamės į Jus didžiai susirūpinę dėl jau daugiau kaip 10 metų vykdomos sveikatos priežiūros reformos eigos ir likimo. Stebėdami Lietuvos sveikatos priežiūros reformos eigą ir joje dalyvaudami kaip tiesioginiai paslaugų gavėjai ir paslaugų teikėjai, prašome, kad sveikatos priežiūros politiką formuojančios ir įgyvendinančios institucijos (LRS, LRV, SAM, VLK) kuo greičiau priimtų neatidėliotinus sprendimus, kurie garantuotų pacientų, medikų gerovę, reformos sėkmę bei visų sveikatos priežiūros įstaigų – viešųjų ir privačių – lygias teises steigiantis ir vykdant veiklą. Taigi reikia:

      1. Sudaryti realias sąlygas pacientams pasirinkti sveikatos priežiūros įstaigą, kurioje jie norėtų gauti paslaugas. Tam būtina:
      a) pereiti nuo dabartinio principo „pinigai ateina prieš ligonį”, kai ligonių kasa skiria įstaigoms išankstines sutartines kvotas, prie pasaulyje įprasto draudiminės medicinos principo „pinigai seka paskui ligonį”, kai ligonių kasa perka paslaugas iš tos įstaigos, kurią pasirinko pacientas;
      b) sudaryti objektyviais kriterijais paremtas, vienodas, aiškias ir skaidrias sąlygas privačioms ir valstybinėms sveikatos priežiūros įstaigoms lygiais pagrindais ir principais veikti, taip pat pasirašyti sutartis su ligonių kasomis, kad pacientui, pasirinkusiam privačią sveikatos priežiūros įstaigą, už jam suteiktas paslaugas apmokėtų ligonių kasos.

      2. Sudaryti sąlygas, kad pacientams nereikėtų tiesiogiai mokėti už papildomas ar mokamas paslaugas, ypač už pagrindinės ligos tyrimo ir gydymo paslaugas. Tam būtina:
      a) iš esmės (apie 3 kartus) ir neatidėliojant (iki 2007 m. pabaigos) padidinti sveikatos priežiūros paslaugų bazines kainas iki realių jų kainų, kad būtų padengiami visi paslaugų kaštai (įrangos, pastatų amortizacijos, darbo užmokesčio ir kt.). Sveikatos paslaugų įkainiai turėtų būti ne mažesni kaip ES šalių vidurkis;
      b) užkirsti kelią pseudoprivačiai praktikai ir neformaliems mokėjimams valstybinėse gydymo įstaigose, kai pacientams sudaromos sąlygos, kuriomis jie turi prisimokėti už valstybės garantuojamą sveikatos priežiūrą;
      c) sudaryti sąlygas įsisteigti ir veikti papildomam sveikatos draudimui, kad patys pacientai ar jų darbdaviai galėtų papildomai drausti sveikatą ir už suteiktas papildomas ar mokamas paslaugas pacientams mokėtų sveikatos draudimo bendrovės.

      3. Sumažinti vis didėjančias pacientų eiles sveikatos priežiūros paslaugoms (konsultacijoms, tyrimams, operacijoms, kt.). Gerinti paslaugų prieinamumą bei sumažinti jų dirbtinai formuojamą stygių. Tam būtina sudaryti realias sąlygas privačioms sveikatos priežiūros įstaigoms lygiaverčiais pagrindais su viešosiomis teikti „deficitines“ paslaugas ir gauti apmokėjimą už jas per ligonių kasas.

      Esame tikri, kad po šiuo kreipimusi pasirašytų šimtai tūkstančių Lietuvos piliečių – pacientų, gydytojų, slaugytojų, kitų sveikatos priežiūros specialistų.
      Mes tikime, kad šešioliktais Lietuvos nepriklausomybės ir antraisiais buvimo ES metais sveikatos priežiūros reforma bus vykdoma siekiant kuo geriau patenkinti pacientų poreikius ir lūkesčius, o ne centralizuoti ir monopolizuoti valstybinį sveikatos priežiūros paslaugų sektorių, užkertant kelią dorai konkurencijai šiame ūkio sektoriuje. Esame įsitikinę, kad atsigręžimas į pacientą bei sąžininga konkurencija sveikatos sektoriuje gali užtikrinti geresnę sveikatos priežiūros paslaugų kokybę ir prieinamumą Lietuvos gyventojams.

      Pagarbiai,

      Vida Augustinienė
      Lietuvos pacientų organizacijų
      atstovų tarybos pirmininkė

      Vadimas Grebinskis
      Privačių medicinos įstaigų
      asociacijos prezidentas


Puslapis 18

Europos Sąjungos sesijoje svarstyti klausimai


ES mokymo sesijoje Briuselyje. Centre sėdi Aldona Danylienė ir Bernadita Aušrelė Švaigždienė
      2006 m. kovo 22 – 23 d. Briuselyje vyko Europos Sąjungos mokymo sesija. Ją organizavo Tarptautinės diabeto federacijos Europos regiono biuras. Buvo pakviesti 22 delegatai iš ES šalių narių. Lietuvos diabeto asociacija siuntė du delegatus. Grėsmingai plintant diabetui, buvo kreipiamasi į Europos Parlamento narius, kad palaikytų iniciatyvą užkirsti kelią epidemijai. Pirmininkaujanti ES Austrija sveikatos priežiūros srityje teikia pirmenybę cukriniam diabetui. Dar sausio mėnesį Europos parlamentarams šiuo klausimu buvo pateiktas rašytinis pareiškimas, kuriuo pritariama pirmininkaujančios valstybės iniciatyvai.
      Europos Komisijai ir Tarybai siūloma:
      •  Naujojoje ES sveikatos strategijoje teikti pirmenybę cukriniam diabetui, nes ši pavojinga liga kelia didelių nelaimių grėsmę;
      •  Raginti šalis nares parengti valstybinius diabeto prevencijos ir kontrolės planus;
      •  Parengti ES cukrinio diabeto prevencijos, diagnozavimo, kontrolės strategiją ir paruošti šiais klausimais ES Tarybos rekomendacijas;
      •  Parengti strategiją, pagal kurią būtų skatinama gaminti ir vartoti sveiką maistą.
      ES diabeto konferencijoje, vykusioje 2006 m. vasario Vienoje, Austrijos sveikatos ir moterų ministrė akcentavo Europos Parlamento pareiškimo svarbą ir pakvietė EP narius ją pasirašyti. Kad diabeto klausimas būtų įtrauktas į Sveikatos Tarybos susirinkimų, vyksiančių balandžio ir birželio mėnesiais darbotvarkę, reikėjo surinkti 367 europarlamentarų parašus. Iki kovo 22 dienos jau buvo pasirašę 285 žmonės. 100 proc. pasirašė Maltos, 71 proc. Slovėnijos, 67 proc. Kipro ir Latvijos parlamento nariai. Lietuvos – 62 proc. Po susitikimo su Lietuvos atstovais liko nepasirašęs tik p. A. Degutis. Apgailestaujame, kad jis neprisijungė prie savo kolegų ir nepalaikė pastangų nuoseklia diabeto prevencija ir kontrole gerinti visuomenės sveikatos priežiūrą Europoje.
      2004 m. duomenimis, diabetas kankina per 30 mln. europiečių ir yra pagrindinė mirties priežastis. Europos Parlamentas turi atlikti svarbų vaidmenį savo gyventojų labui. Numatoma, kad liga katastrofiškai plis ir 2050 m. sirgs daugiau kaip 500 mln. žmonių, jeigu nebus imtasi skubių priemonių.
      Belgijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Italijoje, Švedijoje diabeto gydymui išleidžiama 5 – 10 proc. visų sveikatos priežiūrai skirtų pinigų. Diabeto komplikacijoms gydyti reikia dvigubai daugiau lėšų nei profilaktikai. Prieš 80 metų buvo išrastos insulino injekcijos, kurios dabar gelbsti daugelį ligonių. Ateities gydymui bus svarbūs imunologijos genetikos specialistų tyrimai su kamieninėmis ląstelėmis, vakcinacija. Būtina parengti ir įgyvendinti nacionalines diabeto prevencijos programas ir, bendradarbiaujant su kitomis šalimis, mažinti epidemijos grėsmę.

      Aldona Danylienė,
      Bernadita Aušrelė Švagždienė


Puslapis 19
Benfotiaminas (Milgamma) gydo ne tik galūnių išemiją

      Kraujagyslių pažeidimai yra pagrindinė cukrinio diabeto komplikacijų (kraujagyslių, nervų, širdies, inkstų veiklos sutrikimo) ir mirštamumo dėl šios ligos priežastis. Kai diabetas ima kenkti kraujagyslėms, vyksta keturi biocheminiai gliukozės apykaitos procesai. Ypač jautrios didelei gliukozės koncentracijai yra tinklainės ir inkstų arteriolių, taip pat kapiliarų endotelio ląstelės. Pagausėjus ląstelių viduje gliukozės, pradeda kauptis tarpiniai medžiagų apykaitos produktai, kurie aktyvina tuos biocheminius procesus. Taip pažeidžiamos endotelio ląstelės, o dėl hiperglikemijos progresuoja aterosklerozė.

      Diabeto komplikacijos
      Daugeliui pacientų, kurie serga bet kurio tipo cukriniu diabetu 10–15 metų, atsiranda morfologinių pakitimų. Smulkiųjų kraujagyslių bazinę membraną pažeidžia mikroangiopatija, arterijų sieneles aterosklerozė, makroangiopatija, inkstus – diabetinė nefropatija, tinklainę – retinopatija, nervus – neuropatija. Vienas diabetui būdingų kraujagyslių pažeidimo požymių – difuzinis bazinės membranos sustorėjimas. Jis aiškiai pastebimas odos, skeleto raumenų, tinklainės, inkstų glomerulų ir širdies kapiliaruose – vystosi šių organų diabetinė mikroangiopatija. Ji glaudžiai susijusi su hiperglikemija. Daugumos smulkiųjų kraujagyslių komplikacijų galima išvengti ar pristabdyti jų progresavimą tinkamai kontroliuojant kraujo gliukozės kiekį. Tačiau ne visada įmanoma jį palaikyti tokį, koks atitinka sveiko organizmo fiziologines normas. Daugelio tyrimų, atliktų su benfotiaminu (Milgamma), rezultatai įrodo, kad šis preparatas veiksmingai apsaugo nuo tokių diabeto komplikacijų kaip retinopatija ir nefropatija. Naujausių tyrimų tikslas – įvertinti, ar benfotiaminas skatina naujų kraujagyslių susidarymą diabetu sergančiam žmogui, kurį vargina galūnių išemija.

      Galūnių išemija ir benfotiaminas
      Periferinių arterijų okliuzinė liga – ganėtinai paplitusi išsivysčiusiose šalyse. Kritinė galūnių išemija diabetu sergančiuosius kamuoja 10 kartų dažniau nei kitus žmones. Ši liga dažnai sukelia negyjančias trofines opas ar gangrenas, dėl kurių tenka šalinti galūnę. Vilčių suteikia kraujagyslių gydymas – naujas būdas įvairiais vaistais skatinti susidaryti kolaterales (aplinkinius kelius) išeminiuose audiniuose. Pakitusios medžiagų apykaitos produktai pažeidžia kraujagysles, suardydami baltymų vientisumą ir veiklą, gausėja laisvųjų deguonies radikalų. Taip slopinami mechanizmai, kurie normaliomis sąlygomis saugo ląsteles.

      Benfotiamino tyrimas esant galūnių išemijai
      Neseniai atlikto ir 2006 m. žurnale Diabetologia paskelbto tyrimo tikslas buvo patikrinti, ar iš tikrųjų benfotiaminas gerina eksperimentinių gyvūnų, sergančių I tipo diabetu, poišeminę galūnių būklę, skatina naujų kraujagyslių susidarymą ir slopina endotelio ląstelių pažeidimus. Kartu buvo ištirti ir molekulėse bei ląstelėse vykstantys procesai, kai gydomasi benfotiaminu. Anksčiau tokių tyrimų nebuvo atlikta. Jeigu benfotiaminas apsaugo smulkiąsias kraujagysles nuo pažeidimo, tai galima daryti prielaidą, kad jis yra veiksmingas ir gydant galūnių išemiją.
      Diabetu sergančius žmones dažnai vargina sunki galūnių išemija, dėl kurios išopėja pėdos. Gali prireikti net amputacijos. Taip esti, matyt, dėl to, kad yra sumažėjusi galimybė susidaryti šalutinėms kraujagyslėms. Vienas šio tyrimo naujausių atradimų yra tas, kad vartojant benfotiaminą (Milgamma) mažėja išemijos sukeltų pažeidimų, normalėja audinių perfuzija (perliejimas). Be to, vartojant benfotiaminą, diabeto pažeistuose raumenyse gydoma išemija: greičiau formuojasi nauji kapiliarai ir arteriolės, tankėja smulkiųjų kraujagyslių tinklas, todėl raumenys geriau aprūpinami krauju, labai pagerėja kraujotaka.

      Išvados
      Svarbiausia benfotiamino (Milgamma) savybė yra ta, kad jį vartojantys žmonės gali išvengti trijų diabeto komplikacijų – galūnių išemijos, nefropatijos ir retinopatijos. Nefropatija yra viena sunkiausių diabeto komplikacijų, todėl labai svarbu tęsti klinikinius tyrimus ir įsitikinti, ar sumažėjusią proteinuriją vartojant benfotiaminą iš tiesų lemia vaisto poveikis inkstų mikrocirkuliacijai. Veikdamas panašiai kaip ir statinai, benfotiaminas (Milgamma) yra sėkmingai taikomas klinikinėje praktikoje. Taigi benfotiaminas gali būti būtent tas ilgai lauktas vaistas smulkiųjų kraujagyslių pažeidimo sukeltoms diabeto komplikacijoms gydyti.

      Straipsnis parengtas pagal
      2006 m. „Interniste” Nr. 3
      paskelbtus duomenis


Puslapis 20
Tarptautinės diabeto federacijos Europos regiono konferencija


Marjatta Stenius-Kaukonen (Suomija), Vida Augustinienė, Soteris Ylangou (Kipras)
      2006 m. kovo 30 d.– balandžio 1d. viešėjau Rygoje, Latvijoje, kur dalyvavau Tarptautinės diabeto federacijos (TDF) Europos regiono Diabeto ekspertų iš naujai įstojusių į ES šalių darbo grupės (DEPAC) posėdžiuose. Čia buvo aptariami nacionalinių diabeto programų kūrimo ir įgyvendinimo klausimai. Informaciją pateikė Suomijos, Slovakijos, Čekijos ir Lenkijos diabeto asociacijų atstovai. Su pacientų organizacijų veikla supažindino Latvijos ir Vengrijos diabeto asociacijų nariai.
      Konferencijoje nedalyvavo prof. Antanas Norkus, nors jis yra Lietuvos diabeto programos kūrimo darbo grupės vadovas ir atstovauja Lietuvos gydytojams DEPAC darbo grupėje. Apmaudu, kad Lietuva – vienintelė šalis, kurioje nepripažįstamas svarbus pacientų organizacijų vaidmuo tiek kuriant, tiek įgyvendinant Nacionalinę diabeto programą. Konferencijos dalyvius stebino LR sveikatos apsaugos ministerijos valdininkų ir jų konsultantų endokrinologų pasenę darbo metodai, visiškai nesuderinami su ES šalių pažangia praktika. Tik Lietuvoje nesiekiama, kad Diabeto asociacija dalyvautų visuose lygiuose priimant sveikatos priežiūros sprendimus lygiavertės partnerystės pagrindu. Konferencijos dalyviai pažymėjo, kad Lietuvos diabeto programos kūrimo ir įgyvendinimo vadovu yra paskirtas netinkamas lyderis. Nors Lietuvos diabeto asociacija yra įrašyta programos viršelyje, tačiau neturi teisės žinoti, kas joje rašoma ir koks LDA vaidmuo įgyvendinant šią programą. Programa kuriama KMU endokrinologijos institute, ji nėra aptariama su kitais įvairių lygių diabetu sergančiųjų sveikatos priežiūros organizavimo parneriais. SAM tai toleruoja.
      Konferencijoje posėdžiavo ir pacientų organizacijų bei gydytojų darbo grupės. Buvau paskirta kartu su Kipro diabeto asociacijos prezidentu pirmininkauti pacientų darbo grupei. Čia buvo skaitomi du pranešimai „Socialiniai, visuomeniniai aspektai ir pacientų teisės“ (Slovakija) ir „Mano žinios apie diabetą“ (Slovėnija). Ruošdamasi darbo grupės posėdžiui, išsiunčiau anketą „Socialiniai, visuomeniniai aspektai ir pacientų teisės“ visoms 10 naujų į ES įstojusių šalių pacientų organizacijoms. Atsakymai gauti iš 7 šalių. Pagal gautą informaciją parengiau ataskaitą, kurią pristačiau darbo grupei. Darbo grupės nariai labai gerai įvertino mano darbą ir paprašė apklausos apžvalgos rezultatus atsiųsti visų posėdyje dalyvavusių šalių diabeto asociacijoms. Esminius principus apie darbo grupės rezultatus Slovėnijos ir Kipro diabeto asociacijų atstovai pristatė plenariniame posėdyje „Išvados iš darbo grupių sesijų“.
      Gydytojų darbo grupėje buvo svarstomos ir aptariamos rekomendacijos, priimtos ES konferencijoje „II tipo diabeto prevencija“, vykusioje 2006 m. vasario 15 – 16 d. Vienoje, Austrijoje. Išvados aptartais klausimais „Ligos valdymas – diabeto komplikacijų mažinimas“ ir „Širdies bei kraujagyslių ligų prevencija sergant diabetu“ taip pat paskelbtos plenariniame posėdyje.

      Vida Augustinienė
      TDF Europos regiono darbo grupės DEPAC organizacinio komiteto narė


Puslapis 21

LR Darbo partijos pirmininkui 2006 02 01 Nr.5/02
Viktorui Uspaskich
LR Seimo nariams R.Bašiui, A.Gedvilui

Dėl sergantiesiems diabetu aktualių sveikatos problemų

      Vertindami Jūsų vadovaujamos partijos vaidmenį bendroje Vyriausybės politikoje, norime pranešti apie diabetu sergantiems žmonėms skaudžias problemas, kurios jau keleri metai nesprendžiamos arba spręstos dar labiau pablogino ligonių padėtį.
      Mums labai svarbu mokėti savo ligą valdyti: koreguoti dietą, dozuoti insuliną, remiantis savikontrolės duomenimis, derinti režimą. Šiam tikslui kartu su Šiaulių ligonine pradėjome diabeto mokyklos ir diabetinės pėdos kabineto veiklą, tačiau jau keleri metai šio darbo, be ligoninės, niekas nefinansuoja. Teikiamoms paslaugoms LR sveikatos apsaugos ministerija nenustato įkainių, nepatvirtina nei slaugytojo diabetologo, nei chiropodisto pareigybių, todėl jos egzistuoja tik dėl ligoninės administracijos malonės. Šiam darbui prieš 10 metų materialinę bazę sukūrė užsienio insulino gamybos kompanijos savo lėšomis. Norėtųsi, kad nors dabar valstybė pasirūpintų, jog antro lygio gydymo įstaigose būtų atnaujinta materialinė bazė ir dirbtų kvalifikuoti specialistai.
      Per pastaruosius 10 metų kai kurios sergančiųjų priežiūros, savikontrolės galimybės pasikeitė, bet mums itin apmaudu, kad, SAM vadovaujant ministrui Ž. Padaigai, įvykdytos reformos ypatingai pablogino ligonių galimybes įsigyti savikontrolės priemonių glikemijai tirti ir daugumą insulino rūšių, nes jiems nustatė priemokas; to niekada anksčiau nėra buvę ir nedaroma daugelyje pasaulio valstybių (Valstybės žinios, 2006, Nr.9). Kai SAM, 2005 m. gegužę nutraukdama 15-20 proc. MGL kompensaciją dietiniam maitinimui, padidino kompensuojamų diagnostinių juostelių skaičių metams (nors esame įsitikinę, tai galėtų būti nenormuojama, nes glikemiją reikia tikrintis 3 – 4 kartus per dieną), nesitikėjome, jog dar bus įvestos priemokos, kurios labai skaudžiai palies daugumą sunkiai besiverčiančių ligonių ir tuo smarkiai padidins jų komplikacijų gydymo kainas. (Be to, sergantiesiems II tipo cukriniu diabetu ir nevartojantiems insulino numatyta tik 150 juostelių metams, nors komplikacijos visiems gresia vienodai.)
      Ligonių kasoms nustačius kompensuojamų vaistų kvotas, šeimos gydytojai privengia išrašyti insulinus, kitus būtinus vaistus, diagnostines juosteles.
      Esant mažoms kvotoms, sunkiai įmanoma ligoniui pakliūti į sanatoriją, nes siuntimas duodamas tik po kelerių metų eilės ir tik esant sunkiai diabeto dekompensacijai, ne tik komplikacijoms. Tokios situacijos prieš 10 metų visai nebuvo.
      Dėl sumažinto finansavimo pastaraisiais metais pablogėjo ir ortopedinės avalynės įsigijimo sąlygos. Panaikinus jos gamybą Šiauliuose, vien užsirašyti eilėje tenka laukti apie 4 – 6 mėn., paskiau dar tiek pat, kol pagamina.
      SAM neskiria dėmesio ir insulino pompų problemai. Nors jos kainuoja apie 6-10 tūkst. Lt, bet labai palengvintų bent sergančių vaikų gyvenimą, o jų Lietuvoje yra apie 450. Šiemet mūsų prašoma Šiaulių savivaldybė dešimčiai miesto vaikų padengė didesnę pompų kainos dalį, bet nekompensuojami šių prietaisų eksploatacijos kaštai – 300 – 400 Lt kas mėnesį.
      Vaikams labai naudingos diabeto mokymo stovyklos, kurias jau daug metų organizuoja Lietuvos diabeto asociacija, bet nesiryžta finansuoti SAM. Nors remiant miesto ar rajono savivaldybėms kartais mums pavyksta į stovyklą pasiųsti kelis vaikus, bet didėjant valstybės biudžetui laikas palengvinti visų sergančių vaikų gyvenimą. Mokymo stovyklų finansavimas turėtų būti numatomas valstybės biudžete. Insulino pompas ir jų eksploatavimą nors iš dalies privalėtų finansuoti Ligonių kasos.
      Šiauliuose nė viena pirminė sveikatos priežiūros įstaiga neskiria lėšų diabeto profilaktiniams tyrimams. Nors tokią mūsų klubo praktikuojamą profilaktinių tyrimų veiklą iš dalies remia savivaldos iš bendruomenės sveikatos fondų, bet vėlgi: kada tuo pasirūpins pati valstybė, numatydama lėšas SAM biudžete? Negi amžinai būsime abejingi epidemijų profilaktikai?
      Prašome Jūsų išnagrinėti šias pastabas dėl mūsų gyvenimo socialinių ir sveikatos priežiūros sąlygų blogėjimo ir imtis atitinkamos pilietinės bei valstybinės iniciatyvos.

      Pagarbiai,
      Laima Mikaliūnienė


Puslapis 22
Penkeri prasmingų darbų metai


Telšių klubo jubiliejuje
      Kovo 24 d. Žemaitijos sostinėje Telšiuose įvyko šventinė konferencija, skirta diabeto bendrijos „Dia Telšiai” penkerių metų atkūrimo sukakčiai pažymėti. Konferencijos dalyviai susirinko į patį gražiausią ir svarbiausią miesto pastatą „Alkos” muziejų. Įspūdingi tapybos darbai, romantiška jaunųjų gitaristų ir fleitistų muzika, aktorės L.Lėverienės skaitoma poezija visus sutelkė gėrėtis menine kūryba.
      Po koncerto apžvelgtas bendrijos nueitas kelias, nuveikti darbai.
      Pirmą sykį diabeto klubas Telšiuose buvo sukurtas 1990 metais, bet po 6 metų jo veikla nutrūko. Tik 2001-aisiais A.Grigaliaus, I.Onaitienės, V.Stulpino iniciatyva vėl atvėrė duris bendrija „Dia Telšiai”. Nuo tada pagrindinis jos darbas – švietėjiška veikla, nes būtina nuolatos mokyti diabeto kontrolės sergančius žmones, ypač naujus narius, jaunimą, kad gebėtų kuo ilgiau išsaugoti sveikatą.
      Neįmanoma išvardyti visų renginių, susitikimų, paskaitų, kurios įvyko per penkerius darbo metus. Prisiminti tik įspūdingiausi: susitikimas su lietuve rašytoja, gyvenančia Amerikoje, Egle Juodvalke. Pristatyta ir aptarta jos knyga apie cukrinį diabetą „Cukraus kalnas”.
      Paminėta draugystė su žolininke J.Balvočiūte, jos įdomi ir naudinga paskaita apie vaistažoles, kelionė į botanikės vaistažolių ūkį, pasidžiaugta jos dovanotais sodinukais ir daigais.
      Dabar Telšių diabeto bendrija vienija per 100 narių. Ir toliau dirbamas švietėjiškas darbas, propaguojama speciali metodinė literatūra, nauji gydymo būdai, medikamentai, savikontrolės priemonės, sveika gyvensena.

Jubiliejuje skambėjo ir sveikinimo kalbos, ir jaunųjų gitaristų muzika. Vadovas - A.Lukošius
      Pasidžiaugta išleistu lankstinuku apie Telšių diabeto bendriją, veiklos metraščiu.
      Po pirmininkės D.Daugnorienės pranešimo apie diabetą Europos Sąjungoje, kalbėjo Lietuvos diabeto asociacijos prezidentė V. Augustinienė. Nepagailėta kritikos LR Seimui ir Sveikatos apsaugos ministerijai dėl naujos vaistų kompensavimo tvarkos, dėl netinkamo Nacionalinės diabeto programos rengimo ir kitų aktualių klausimų nesprendimo.
      Viceprezidentas prof. J.S.Danilevičius pranešime aptarė diabeto aktualijas Lietuvoje ir Nacionalinę diabeto programą. Profesorius akcentavo, kad ši liga ir jos komplikacijos labai priklauso nuo pačių sergančiųjų gebėjimo diabetą kontroliuoti.
      Apie diabeto savikontrolę ir Abbot produktų išskirtines ypatybes kalbėjo UAB Abovita vadybininkė L.Kaulakienė. Telšių gydytoja endokrinologė B.Vaidakavičienė papasakojo apie ligos plitimą, įvertino bendrijos veiklos svarbą. Pasidžiaugta Telšių kojų priežiūros kabineto slaugytojos G.Gedvilienės veikla.
      Šventėje dalyvavo svečių iš Plungės diabeto bendrijos, Mažeikių diabeto klubo „Žemaičių spėka”. Savivaldybės atstovas K.Gusarovas padėkojo ir įteikė dovanėlių visiems pranešėjams, Telšių diabeto bendrijai.
      Pradžiugino LR Seimo nario V.Bukausko sveikinimas, linkėjimai ir gėlės. Nepamiršti aktyviausieji bendrijos nariai.
      Telšiškiai dėkingi visiems, kurie kartu buvo mūsų šventėje. Prisiminusi ją, mąsčiau kokie teisingi šie žodžiai: „Juodomis nevilties valandomis viską atiduočiau ne už Leonardo paveikslą, bet už artimo žmogaus rankos paspaudimą, už žmogų, kuris atgniaužia delną tam, kad aš galėčiau į jį įdėti savo vargų kamuolį…” (Lenta Maurinia)

      Dalia Daugnorienė
      Telšių diabeto bendrijos pirmininkė


Puslapis 23
Šiaulių „Lemties” klubo pastangos nugalėti sunkumus

      Artėja pavasaris, tolindamas rudenį, žiemą nuveiktus darbus, iškovotas pergales, tačiau nemažina nerimo, kad nepajėgiama įveikti valdininkų biurokratiškumo.Jau gaila ir sveikatos, ir laiko belstis į LR sveikatos ministeriją ar LR Seimą, rašyti ir siuntinėti raštus. Atrodo tokie aiškūs sergančių žmonių poreikiai, kuriuos išspręsti taip paprasta. Deja, tik ne mūsų savo postais tesirūpinantiems vyrams. Jiems ligonių sveikata nerūpi. Atrodo elementaru įteisinti diabeto mokytojos, slaugytojos etatus, kad galėtų veikti kabinetai. Juk žmonės tam darbui buvo paruošti per ne vienerius metus. Buvo įrengti kabinetai, dėkojome juos įrengusioms firmoms. Tikėjome, kad to, kas sukurta, niekas nenaikins. Deja, klydome.
      Norėtume žinoti, kas yra tas stabdis etatams ir įkainiams įteisinti. Reikėtų paviešinti asmenis, nuo kurių sprendimo tai priklauso. Jis toks aktualus sergantiesiems. Prašome talkinti ir Lietuvos diabeto asociaciją. Tik bendrom jėgom ką nors įmanoma iškovoti. Į mūsų siunčiamas peticijas iki šiol niekas neatsakė, vadinasi, reikia imtis ryžtingesnių veiksmų.
      Dabar galime dėkoti tik Šiaulių ligoninės direktoriui P. Simonavičiui, gydytojams V.Makštutienei, A.Lukošaičiui, kad Šiauliuose dar veikia diabeto mokyklėlė, pėdos kabinetas. Nors trūksta instrumentų, chiropodistė, pakeitusi keletą metų dirbusią slaugytoją, dar nelankė kursų. Darbo valandos ne visiems ligoniams patogios, bet taikomės.
      Už vaikų diabeto mokyklėlę esame dėkingi klinikų direktorei gyd. R.Ulkštinienei, kuri supranta šio darbo reikšmę ir nesikėsina jo nutraukti.
      Visi sergantieji turi domėtis savo liga, sveikata, būti solidarūs ir vieningai kovoti už savo teises, užuot palikę LDA ir klubams eiti vieniems tuos kryžiaus kelius. Klubuose turėtų dalyvauti kuo daugiau žmonių. Kiekvienas klubas teikia pagalbą sergantiesiems. Bet gal vertėtų, kad bent dalis paramos būtų teikiama tik klubų nariams. Gal tada sergantieji suprastų, kad neverta sėdėti namuose nieku nesirūpinant, privalu kartu kovoti su biurokratais. Juk privalome mažinti bėdų. Vis dar stokojame diagnostinių juostelių, už jas jau reikia primokėti. Šeimos gydytojai nenoriai siunčia glikuoto hemoglobino tyrimams. Neskuba siųsti nė konsultacijoms pas endokrinologus. Yra žmonių, kurie serga 2–3 metus, bet nekonsultuoti specialistų. Patys koreguoja insulino dozes, keičia vaistus. Ar anksčiau būdavo tokių atvejų? Tikrai ne.
      Šiaulių Euro vaistinės darė didžiules nuolaidas, platino kaupimo korteles, padėjo klubams, kad tik daugiau prisitrauktų mūsų narių. Dabar gailimės, kad jomis pasitikėjome. Jau keleri metai užmiršti klubai, o šios vaistinės siūlo tik vienos firmos diagnostines juosteles ir aparatėlius.
      Tačiau Šiaulių savivaldybė rūpinasi sergančiais žmonėmis, klubo vaikai, norintys įsigyti insulino pompą, gaus po 4 000 Lt. Pagal projektą šiais metais klubas gaus 40 000 Lt. Tikimės, kad projektas bus tęstinis. Tik susibūrus į organizaciją galima nuveikti daug darbų, kad gerėtų žmonių sveikata ir gyvenimas būtų šviesesnis.

      „Lemties“ klubo pirmininkė L. Mikaliūnienė


Puslapis 26
Kodėl įsteigiau diabeto sąjungą

      Aš visą gyvenimą buvau energinga, linksma ir mėgau bendrauti. Tikriausiai tai lėmė sangviniškas mano charakteris. Džiaugiausi ir kasdieniu darbu, ir šventėmis. Viskas pasikeitė, kai susirgau diabetu. Apimta nevilties nebesvajojau siekti geresnio likimo. Žinojau, kad nelaimė – paveldimumas. Diabetu jau sirgo mano motina, jos sesuo ir brolis. Diabetu sergančiam žmogui ilgai nieko neskauda, bet liga progresuoja, slapta naikindama gyvybiškai svarbius organus. Apie savo ligą sužinojau tik tada, kai po kojos operacijos 2000 metais niekaip neužgijo žaizda, keturis mėnesius pūliavo. Tada, atlikus tyrimą, paaiškėjo, kad jau seniai sirgau, bet gydytojai to neįtarė. Apėmė neviltis, sutrikau, nežinojau, kaip gyventi. Buvau priversta atsisakyti darbo. Pradėjau ieškoti pagalbos. Lietuvos diabeto asociacijoje sužinojau, kad yra klubas, kuriame renkasi visi, kas nori gyventi prasmingai, dalyvauti visuomeniniame gyvenime. Ten bendraudama su žmonėmis, jutau, kaip suvokta būties prasmė pamažu mane gaivina, teikia vilties. Supratau, jog reikia mokytis valdyti diabetą. Deja, tam reikia didelių pastangų, valios ir atkaklumo. Būtinas ryžtas ir valia tobulinti save, savo režimą. Pamažu susitaikiau su likimu. Suvokiau, kad geriausiai jautiesi, kai esi reikalingas ir gali padėti kitiems, bet to padaryti nespėjau. Dėl diabeto komplikacijų 2003 metais mirė mama, tetą kankina diabetinė pėda, dėdė apanka. Mane kamuoja depresija, išgyventi stresai. Ištikta komos atsidūriau ligoninėje, ilgai negalėjau atsigauti, dingo noras gyventi. Bet čia susipažinau su moterimi, kuri jau trisdešimt metų nepasiduoda ligai, nors jau ruošiasi antros kojos amputacijai. Būdama optimistė, ir man įkvėpė viltį. Juk man dar nėra penkiasdešimt metų, privalau gyventi, susitelkti gydytis, džiaugtis kiekviena diena. Po visų netekčių privalau gelbėti save ir padėti kitiems. Nusprendžiau Šeškinės poliklinikoje, kur gydausi, įsteigti diabeto klubą, kur galėtų sergantieji rinktis bendrauti, padėti vienas kitam, organizuoti susitikimus su specialistais, psichologais, plėsti žinias apie klastingą ligą.
      Lengviau yra gydytis, kai moki ligą valdyti.
      Noriu, kad ir visi sergantys žmonės nebūtų abejingi, pasyvūs, rūpintųsi savo sveikata. Privalome išvengti komplikacijų, netapti artimiesiems našta. Tikiu, kad cukrinio diabeto epidemiją galima pristabdyti. Tad kviečiu Šeškinės gyventojus į Vilniaus miesto ir rajono diabeto sąjungą. Čia bendrausime, mokysimės sveikos gyvensenos, organizuosime susitikimus su medikais, kartu įveiksime negandas ir džiaugsimės.

      Raimonda Černiauskienė
      Vilniaus miesto ir rajono diabeto sąjungos pirmininkė


Puslapiai 27-28
Seksualinė sveikata

      Gyvenimo kokybė. Šiuo metu vis dažniau apie tai prabyla tiek gydytojai, tiek ir patys pacientai. Lytinio gyvenimo kokybė – vienas iš gyvenimo kokybės veiksnių.
      Seksualinės sveikatos klausimus savo darbe tenka spręsti ne tik urologams, bet ir šeimos gydytojams, ginekologams, psichiatrams bei kitų specialybių medikams.
      Vis daugiau specialistų pradėjo domėtis seksualine įvairaus amžiaus žmonių sveikata. Visuomenėje pastebima, kad žmonės pamažu pradeda suvokti ir siekti pagerinti savo gyvenimo kokybę, nesitaikstyti su esamais seksualiniais nesklandumais.Vyro lytinio gyvenimo fiziologija susideda iš kelių komponentų, kurių pagrindiniai yra seksualinis potraukis, erekcija, ejakuliacija, orgazmas. Kiekviena iš šių grandžių gali sutrikti, ir lytinis gyvenimas taps nevisavertis. Sumažėjęs hormonų kiekis kelia nemažai nepatogumų ne tik vyrams, bet ir moterims. Postmenopauzė (hipoestreminė būklė, neatsiejama menopauzės dalis) lemia didelius fizinius pokyčius, nuotaikos sutrikimus, blogina savijautą, o tai menkina seksualumą. Erekcijos sutrikimai, hormoniniai pokyčiai labai dažnai būna susiję su tokiomis ligomis kaip pirminė arterinė hipertenzija, cukrinis diabetas ir pan. Daugelis pacientų vartojamų vaistų taip pat gali kelti seksualines problemas (pvz., diuretikai, b blokatoriai).

      Medikai gali padėti
      •  Du iš dešimties stipriosios lyties atstovų patiria erekcijos sutrikimų.
      •  Tik kas dešimtas vyras dėl seksualinių sutrikimų kreipiasi į specialistus.
      •  80 proc. vyrų impotencija atsiranda dėl fiziologinių priežasčių ir kitų sunkių ligų.
      •  Daugiau kaip 70 proc. planetos gyventojų vyrų anksčiau ar vėliau turi seksualinio gyvenimo problemų (susilpnėjusi potencija ar lytinis potraukis, pablogėjusi erekcija, ejakuliacijos sutrikimai ir kt.).
      •  90 proc. atvejų erekciją galima atkurti.

      Seksualinės nesėkmės – nebūtinai žmogaus amžiaus rodiklis. Tiesa, senėjant jų pasitaiko dažniau, tačiau šiuolaikinė medicina gali padėti net aštuoniasdešimtmečiams. Taigi lytinį nepajėgumą reikėtų vertinti, kaip laikiną ir pataisomą dalyką.
      Dažnos seksualinių sutrikimų priežastys:
      •  nuolatinis stresas,
      •  lytinių ir šlapimo takų ligos,
      •  cukrinis diabetas,
      •  pirminė arterinė hipertenzija,
      •  nutukimas,
      •  narkotikų, alkoholio vartojimas,
      •  organizmo intoksikacija,
      •  medžiagų apykaitos sutrikimai,
      •  įvairūs lėtiniai procesai, fizinis ir nervinis nuovargis.

      Seksualinės nesėkmės dažnai slepia ir susirgimus – galima įtarti, kad vystosi uždegiminiai procesai uretroje, šlapimo pūslėje, priešinėje liaukoje, sėklidėse. Ir beveik visada šie sutrikimai siejasi su užslėptomis, lytiškai plintančiomis infekcijomis. Užsikrėtusieji gali nieko nejausti, išskyrus silpnus, bet vis pasikartojančius raižančius skausmus šlapindamiesi. Ilgainiui šios infekcijos organuose sukelia lėtinius procesus.
      Turbūt niekam nekyla abejonių, kad tik laiku atlikta diagnostika, individualiai parinktas seksualinių sutrikimų gydymas, kontroliuojant specialistams, duoda teigiamų rezultatų. Gydymo metodikos skiriamos atsižvelgiant į paciento fiziologijos ypatumus, persirgtas ligas. Medicininių priemonių seksualiniams sutrikimams koreguoti yra gausu, todėl nereikia veltui švaistyti laiko ir tikėtis „gal praeis”.
      Erekcijos sutrikimas (ES) yra būklė, kurią dažai pavyksta sėkmingai išgydyti.
      •  ES vargina daugiau nei 152 mln. pasaulio vyrų.
      •  Tikėtina, jog daugiau nei 50 proc. vyrų nuo 40 iki 70 m. amžiaus patiria ES.
      •  Kasmet maždaug 900 000 vyrų papildo ES varginamųjų gretas.

      ES šiandien dar ne visada diagnozuojamas ir nepakankamai gydomas. Sutrikimas nustatomas testosterono kraujyje tyrimu. Jį skiria gydytojas.

      Erekcijos sutrikimų gydymas
      Kiekvienas žmogus nori būti laimingas ir mylimas. Ir kaip nuostabu, kai meilė ir aistra eina greta. Moksliniai tyrimai rodo, kad aktyvų seksualinį gyvenimą gyvenantys žmonės yra sveikesni ir laimingesni. Kokybiškam lytiniam aktui būtina gera erekcija. Dėl įvairių jos sutrikimo formų dažniausiai kenčia 40–50 metų vyrai. Apskaičiuota, kad daugiau kaip 150 mln. pasaulio vyrų erekcija yra sutrikusi. Deja, dėl gydymo į medikus jų kreipiasi tik 15–20 proc. Daugumas drovisi praverti gydytojo kabineto duris.
      Erekcijos sutrikimus sukelia:
      •  organinės,
      •  psichogeninės,
      •  įvairios – mišrios priežastys.

      Organinės kilmės priežastys – tai kraujagyslių, neurologiniai, hormoniniai sutrikimai bei akytkūnių pažeidimai. Organinius sutrikimus lemia lėtinės ligos (cukrinis diabetas, širdies ir kraujagyslių ligos, aterosklerozė, lėtinis kepenų, inkstų nepakankamumas, Alzheimerio liga), chirurginės operacijos (ypač radikalus priešinės liaukos pašalinimas), stuburo bei nugaros smegenų traumos. Lytinį pajėgumą mažina alkoholis,nikotinas, narkotikai, vaistai, stresai, pervargimas, rūkymas. Net 25 proc. erekcijos sutrikimų priežastis yra vaistai, vartojami kitoms ligoms gydyti.
      Erekciją trikdantys vaistai (jų yra apie 200):
      •  kai kurie hipertenzijai gydyti (ypač senesnės kartos),
      •  antidepresantai,
      •  H2 antagonistai,
      •  hormonai,
      •  nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo,
      •  trankviliantai,
      •  antipsichotikai.

      Psichogeniniai veiksniai
      Erekcijos sutrikimus gali sukelti ir psichogeninės priežastys: vidinė baimė, nerimas, dvejonės dėl savo vyriškumo.
      Nereta priežastis – nesėkmingai įveiktas Edipo kompleksas, kai nėra tvirto pasitikėjimo savimi, susiformuojančio iki 2 metų amžiaus. Tai labai svarbus psichologinis veiksnys. Jei vaikas nepasitiki savimi vaikystėje, ilgainiui atsiranda paauglio, vėliau – vyro asmenybės trūkumų. Tuomet didelė tikimybė, kad lytiniai santykiai bus nesėkmingi.
      Neretai naują lytinį ryšį lydi baimė. Daugelis vyrų moterį nesąmoningai lygina su motina, su kuria vaikystėje siejo labai glaudus psichologinis ryšys. Pacientas psichologine prasme negali nutraukti jo visą gyvenimą. Tai vadinama bambagyslės sindromu.
      Po ilgalaikio gydymo pacientas įgyja tvirtą pasitikėjimą ir sėkmingai įveikia Edipo kompleksą.
      Kai yra psichologinių nesklandumų, labai svarbus moters elgesys. Jokiu būdu nereikėtų kritikuoti partnerio lytinio akto metu. Moteris turėtų palaikyti, paskatinti atlikti lytinį aktą, pagirti net už mažytę sėkmę.

      Geismo skirtingumas
      Kartais partnerių seksualiniai poreikiai labai skiriasi: vienas jų geidžia, o kitas – ne. Vienas norėtų mylėtis penkis kartus per savaitę, kitam pakaktų penkių sykių per metus. Tai atvejis ne medicininis. Geriausias būdas išspręsti tokį neatitikimą – pokalbis su gydytoju, santuokų konsultantu ar seksoterapeutu.
      Seksualinio geismo gerinimo būdai:
      •  Mankšta.
      •  Kūno masės reguliavimas.
      •  Vengimas alkoholio.
      •  Atsisakymas vaistų (kurių nebūtinai reikia).
      •  Gydymasis nuo depresijos.
      •  Oralinė ir fizinė higiena.
      •  Malonus elgesys su sutuoktine (ar sutuoktiniu).
      •  Darnūs šeimos santykiai.

      Profilaktika
      Šeimos gydytojai turėtų daugiau dėmesio skirti erekcijos sutrikimams. Reiktų apklausti 40–50 metų ir vyresnius vyrus, ypač sergančius diabetu, hipertonine liga ar vartojančius kraujospūdį mažinančių vaistų. Pasiskundęs pirmaisiais erekcijos sutrikimais pacientas siųstinas pas urologą.
      Svarbu patarti, kad vyras rūpintųsi gyvenimo kokybe, tausotų sveikatą. Geriausia alternatyva visiems nesklandumams – sveika gyvensena, darnūs tarpusavio santykiai.
      Tačiau nuo 50 metų, kartais vėliau (įtakos turi ir genai) pradeda mažėti testosteronų, kartu silpnėja lytinis potraukis, blogėja erekcija.
      Žinotina, kad kuo dažnesni lytiniai santykiai, tuo mažesnė tikimybė patirti erekcijos sutrikimų. Lytinių santykių dažniui receptų nėra, kiekviena pora nusistato savo režimą.

      Gydymas
      Erekcijos sutrikimai neturėtų būti slepiami, priešingai – turi būti tiriami ir gydomi. Gydymas esti veiksmingesnis, kai jo būdą renkasi abu partneriai.
      Erekcijos sutrikimai gydomi kompleksiškai. Taikomi įvairūs psichoterapijos metodai (hipnozė, sekso terapija, poros terapija) bei vaistai.
      Esant lengviems erekcijos sutrikimams, skiriama be receptų vaistinėse parduodamų preparatų, kurių sudėtyje yra augalinių komponentų, vitaminų, didinančių organizmo tonusą. Jie skatina testosterono gamybą, ilgina erekcijos laiką, skatina lytinį potraukį, didina spermatozoidų skaičių bei judrumą.
      Vidutiniai bei sunkūs erekcijos sutrikimai veiksmingai gydomi preparatais, skatinančiais geresnį kraujo priplūdimą į varpą. Naujausi tokie preparatai yra Viagra, Cialis ir Levitra, priskiriami FDE5-inhibitorių grupei.
      Kartu su gydomaisiais preparatais pacientui patariama gerti vitaminų, ženšenio preparatų. Bet kuriuo atveju prieš skiriant kompleksinį gydymą pacientą privaloma individualiai ištirti, įvertinti jo širdies ir kraujagyslių sistemos būklę.

      Pagal užsienio spaudą parengė
      gyd. Eglė Rudinskienė


Puslapis 29
Europos Parlamento deklaracija diabeto klausimais

      Balandžio mėnesį priimtas Europos Parlamento (EP) rašytinis pareiškimas – deklaracija diabeto klausimais. Siūlymą teikė EP narys John Bowis kartu su savo kolegomis Georgs Andrejevs, Dorette Corbey ir Karin Schelle. Pareiškimas priimtas absoliučia balsų dauguma (415 parašų) ir perduotas Europos Komisijai ir Tarybai.
      Tokia aukšto lygio parama, kaip rašytinis pareiškimas, retai pasitaiko. Tai yra ženklas, kad EP gerai supranta, kokią grėsmę kelia diabeto epidemija ir kaip svarbu ją stabdyti. Raginama dirbti taip, kad būtų mažinamas sergamumas diabetu, gerinama ligonių gyvenimo kokybė, mažinamas mirtingumas, o tam reikia visuomenės paramos visoje Europos Sąjungoje.
      EP deklaracija raginama, kad Europos Komisija ir Taryba suteiktų ES sveikatos politikoje prioritetą diabeto epidemijai ir skatintų valstybes nares sudaryti ir įgyvendinti nacionalinius diabeto planus. Taip pat deklaracija kviečiama rekomendacijos pagrindu sudaryti ES diabeto strategiją prevencijos, diagnozės ir kontrolės klausimais.
      Tarptautinės diabeto federacijos Europos regionas ir Europos medicinos seserų diabeto mokytojų federacija (FEND) tikisi, kad Europos Komisija ir Taryba artimiausiu laiku apsvarstys šį pareiškimą ir pateiks atsakymą. Dėkojame Europos Parlamento nariams, parengusiems ir pasirašiusiems deklaraciją.
      Lietuvos diabeto asociacija (LDA) nuoširdžiai dėkoja Lietuvos EP nariams Laimai Liucijai Andrikienei, Vytautui Landsbergiui, Justui Vincui Paleckiui, Aloyzui Sakalui, Margaritai Starkevičiūtei, Eugenijui Gentvilui, Jolantai Dičkutei, Šarūnui Biručiui, Onai Juknevičienei, Danutei Budreikaitei, Gintarui Didžiokui ir Rolandui Povilioniui už paramą ir deklaracijos pasirašymą. Deklaraciją pasirašė 12 iš 13 Lietuvos EP narių.
      Lietuvos diabeto asociacija tikisi, kad ir LR sveikatos apsaugos ministerija, taip pat jai talkinantys konsultantai endokrinologai supras Tarptautinės diabeto federacijos Europos regiono bei jos narių asociacijų siekį parengti ES institucijų strategiją ir rekomendacijas. LDA sieks, kad būtų laikomasi ES diabeto strategijos, tiek sudarant, tiek įgyvendinant nacionalinį diabeto prevencijos, kontrolės ir gydymo planą.

      Vida Augustinienė
      Tarptautinės diabeto federacijos
      Europos regiono valdybos narė


Puslapis 30
Pažinkime savo ligą

      Pirmieji rašiniai apie cukrinį diabetą, kai cukraus padau-gėja kraujyje ir atsiranda šlapime, aptikti prieš 3 tūkst. metų senovės Kinijoje. Šią ligą pirmosios pastebėdavo musės, kurias viliojo salstelėjęs šlapimas. O gydytojai senovėje ligą nustatydavo ne atlikdami šlapimo tyrimą, o pagal jo skonį.
      Šiuo metu yra visos galimybės diabetą diagnozuoti ir gydyti. Pasaulyje yra apie 160 mln. sergančių žmonių. Liga epidemiškai plinta, todėl reikia ją gerai pažinti.
      Sveiko žmogaus organizme, kasoje yra ląstelių, kuriose gaminamas insulinas. Šio hormono reikia reguliuoti kraujo gliukozės kiekiui. Kai žmogus pavalgo, jo kraujyje padaugėja gliukozės. Tada kasa išskiria insulino, kad jos sumažėtų. Ir nevalgančio žmogaus organizme visą laiką išsiskiria šiek tiek insulino. Reguliacija vyksta visą parą. Kai žmogus suserga I tipo diabetu, dėl įvairių priežasčių visiškai nebesigamina insulinas, todėl iš karto reikia jo švirkštis. Susirgus II tipo diabetu, kurį laiką nuosavo insulino pakanka ar net esti per daug, bet organizmas jo nepanaudoja. Su maistu gaunama gliukozė nepatenka į ląsteles ir nesuteikia energijos. Tačiau II tipo diabetui progresuojant, nuosavo insulino rezervai pamažu išsenka. Tada tenka pradėti švirkštis insuliną – tai yra natūralus ir neišvengiamas gydymo etapas.
      Kuo anksčiau diagnozuojamas diabetas, tuo lengviau gydomas, taigi geriau apsisaugoma nuo komplikacijų (infarkto, insulto, aklumo, kojų amputacijų ir pan.).Visos diabeto komplikacijos atsiranda ir progresuoja, kai cukraus kiekis kraujyje viršija normą. Bet koks, nors ir nedidelis kraujo cukraus mažinimas sumažina komplikacijų grėsmę, gerina žmogaus savijautą.
      Cukrinis diabetas yra lėtinė liga, trunkanti visą žmogaus gyvenimą. Ją koreguoti yra bendras paciento ir mediko reikalas. Poliklinikoje konsultuojamasi kartą per mėnesį ar net rečiau, o namuose tenka vienam kovoti su liga. Gliukomatis – savikontrolės priemonė, padedanti laiku įvertinti gydymosi kokybę.
      Kada reikėtų matuoti cukraus kiekį kraujyje? Iki šiol buvo įprasta atlikti tyrimą ryte nevalgius, t.y. praėjus 12 valandų po paskutinio valgio. Bet šio tyrimo nepakanka. Sergantiesiems II tipo diabetu svarbu matuoti glikemiją po valgio (po pusryčių, pietų, vakarienės) praėjus 2 val. Žmogus po valgio iš viso išbūna 12 – 14 val. per parą, taigi šis laikotarpis labai svarbus. Nustatyta, kad insulto ar infarkto pavojų didina būtent nekoreguojama kraujo gliukozė po valgio.
      Niekada nedarytinos išvados po vieno tyrimo. Reikia tikrinti kraujo gliukozės kiekį 3 – 4 kartus tuo pačiu paros laiku ir tik tada spręsti, kaip saugotis komplikacijų. Įvertinti 2 – 3 mėnesių glikemijos vidurkį galima glikuoto hemoglobino (HbA1c) tyrimu. Jei rodiklis didesnis nei 7.0% – diabetas blogai gydomas (gresia diabeto komplikacijos). Jeigu rytą kraujo gliukozės daugiau kaip 7.0 mmol/l ar 2 val. po valgio per 9.0 mmol/l, ar HbA1c per 7.0% – būtina kreiptis į mediką, kad pakeistų gydymą.
      Jei gydytojas tolimesniam gydymui skiria insuliną, paklustina jo sprendimui. Organizmas negali normaliai veikti be šio preparato, tad privalu jį švirkštis.
      Gydymu insulinu stengiamasi kuo labiau imituoti sveikos kasos darbą. Žinoma, viena injekcija to padaryti negali. Būtina švirkštis kelis insulinus: vienu mažinamas gliukozės kiekis valgant, kitu tenkinamas insulino poreikis tarp valgymų ir nakties metu. Kad insulino injekcijos nebūtų tokios dažnos, vartojami dvejopo veikimo mišiniai. Ta pačia injekcija sušvirkščiami du insulinai.
      Šiuo metu II tipo diabetu sergantys žmonės dažniausiai gydomi mišraus veikimo insulino analogu, sudarytu iš greitai ir ilgai veikiančių preparatų. Jis švirkščiamas prieš pat valgant ar net po valgio įvertinus maisto kiekį ir sudėtį. Šiuo insulino analogu gydomi pacientai rečiau patiria hipoglikemiją. Be to, ligoniams nereikia užkandžiauti tarp valgių, todėl mažiau auga svoris. Mišraus veikimo insulino analogas gerokai daugiau mažina kraujo gliukozę po valgio, gerina ilgalaikę diabeto kontrolę, taigi ir apsaugo nuo komplikacijų.
      Visus insulino injektoriui keliamus reikalavimus atitinka FlexPen. Jame telpa yra 300 TV insulino. Jį sunaudojus, imamas naujas injektorius. Patogu, kad su tuo injektoriumi galima švirkšti įvairius insulinus – greito, ilgo, mišraus veikimo analogus. Dėl to insulino leidimo schemą galima derinti pagal ligonio poreikius.
      Flexpen yra labai gražaus dizaino ir itin tikslus insulino dozatorius. Atliktais tyrimais nustatyta, kad jis daug tikslesnis nei kiti injektoriai1. Tai itin svarbu atvejais, kai glikemijos kontrolės rodikliai labai artimi normai ir menkiausia dozės paklaida gali sukelti hipoglikemiją. Flexpen labai paprastas, juo naudotis išmoksta tiek maži vaikai, tiek vyresnio amžiaus sergantieji. Švirkšti insuliną FlexPen dozatoriumi reikia mažiau jėgos, lengva spausti injektoriaus stūmoklį, paprasta švirkšti2. FlexPen ir techniškai tobulas. Didelė ir aiški skalė. Insulino dozę galima didinti kas vienetą. Suklydus nustatant dozę, galima sukti dozatorių priešinga kryptimi. Negalima nustatyti didesnės insulino dozės kaip insulino likutis injektoriuje. Sušvirkštus insuliną, injektorius grįžta į nulinę padėtį ir yra paruoštas kitai injekcijai.
      Su FlexPen insuliną galima švirkšti bet kur ir bet kada (darbe, svečiuose, kelionėje), todėl visai nevaržoma žmogaus laisvė.
      Laiku atliekama insulino terapija laiduoja gerą diabeto kontrolę, padeda išvengti komplikacijų ir gerai jaustis.

      1. Journal of Clinical Research 2005; 8:33-40.
      2. Diabetes 2005; 54(Suppl 1):A129.

      Gyd. Vaida Kakarienė
      Panevėžys


Puslapis 31
Identifikavimo apyranke

      Sergantis žmogus, ištiktas hipoglikemijos, gali buti panašus i išgerusi alkoholio. Jis svirduliuoja, griuva, praranda sąmonę. Dreba rankos, pilta šaltas prakaitas. Tokiu atveju dažniausiai vietoj skubios medicinos pagalbos iškviečiama policija. O juk kiekvieną uždelstą minutę gresia mirtis.
      Del žiniu stokos apie cukrini diabetą sunku atskirti sergantiji nuo neblaivaus. Del to visame pasaulyje diabetu sergantys žmones nešioja skiriamąji ženklą - dažniausiai apyrankę. LDA jau nuo 1992 m. pradejo propaguoti diabetu sergančiojo ženkleli, ragino savo klubus informuoti žmones apie jo svarbą. Toks ženklelis pavaizduotas ir ant LDA nario pažymejimo. Raides “dia” reiškia - cukrinis diabetas.
      Lietuvos diabeto asociacijos sukurta apyrankė suteikia informaciją apie ligonį. Joje išgraviruojama: vardas, pavardė, telefonas, kuriuo reikėtų pranešti apie žmogaus būklę; nurodomi ir vaistai: insulinas ar tabletės.
      Ženklelio reikšmę turi suprasti ne tik pats diabetu sergantis žmogus, bet ir medicinos, policijos darbuotojai bei kiekvienas visuomenės narys. Nežinia, kur žmogų gali ištikti priepuolis. Kviečiami visi diabeto klubai informuoti savo rajono sergančiuosius apie jau esamą galimybę įsigyti apyrankę. Jų galima užsisakyti UAB “Alpera”. Jūsų pageidavimu, esti sidabrinių, auksinių, paauksuotų ar pasidabruotų (atitinkamai skirsis kainos). Daugiau informacijos prašoma teirautis UAB “Alpera”. Tel. (8-5) 231-16-67, mob. 8-687 16182.

      LDA informacija


Maloniai kviečia

      Kavine-valgykla "DIA". Joje didelis pasirinkimas skaniu patiekalu ne tik diabetu sergantiems, bet ir sveikiems žmonems. Dirbame kasdien (išskyrus šventadienius) 10-17 val.
      Musu adresas: Vilniaus g. 29, Vilnius


Vyr. redaktorė Vida Augustinienė
Redakcijos kolegija: D. Augustinaitė, E. Baltrušaitienė, J.S. Danilevičius, E.M. Jakimavičienė, O.R. Jurkauskienė, D. Kartheiser, L. Kaulakienė, K.Noreikienė, A. Norkus, R. Ostrauskas, E. Rudinskienė, M. Šaltytė, A. Šimkus, J. Uleckienė, N. Voveraitienė.
Už autorių pareikštas mintis redakcija neatsako.
Laikraščio steigėja ir leidėja: Lietuvos diabeto asociacija. Laikraštis išeina kartą per metų ketvirtį.
Redakcijos adresas: Lietuvos diabeto asociacija, Gedimino pr. 28/2, 404 kabinetas, LT-01104 Vilnius, tel. (8-5) 262-07-83, faks. 261-06-39.