»  Ankstesnių laikraščio numerių archyvas  English version 


Laikraštis Diabetas
Lietuvos diabeto asociacijos laikraštis
Nr. 4 (76) Lapkričio mėn., 2012

Lilly - pagrindinis rėmėjas.
Laikraštį remia: Abbott diabetes care, Abovita, Bayer, Berlin Chemie Menarini Baltic, Interlux, Microlife, Novo Nordisk Pharma, Roche Lietuva Diabeto priežiūros padalinys, Sanofi Aventis Lietuva, Wörwag Pharma GmbH & Co. KG.
Pagrindinis šio numerio rėmėjas - Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos


Lapkričio 14-oji – Pasaulinė diabeto ir Jungtinių Tautų diena

      Pasaulinė diabeto diena yra oficialiai pripažinta Jungtinių Tautų (toliau – JT) diena, kuri minima nuo 2007 metų. Tai paskelbė JT Generalinė Asamblėja, 2006 m. gruodžio 20 dieną pasirašydama rezoliuciją 61/225. Šia svarbia rezoliucija pripažinta, kad diabetas yra „lėtinė, sunki ir brangiai kainuojanti liga, sukelianti sunkias komplikacijas, kurios daro žalą šeimoms, valstybėms ir visam pasauliui.“

      Jungtinės Tautos parėmė kovą prieš diabetą, pabrėždamos pasaulinę diabeto grėsmę ir nušviesdamos Pasaulinės diabeto dienos reikšmę. Rezoliucija pirmą kartą atkreipė dėmesį į lėtinę neužkrečiamą ligą ir pripažino ją svarbia pasaulio sveikatos neganda greta tokių infekcinių epidemijų kaip maliarija, tuberkuliozė ir ŽIV/AIDS.
      2009–2013 metų kampanija kviečia visus, atsakingus už diabeto priežiūrą, suprasti diabetą ir jį kontroliuoti. Sergančiuosius diabetu ji skatina pagerinti savo žinias apie ligą. Vyriausybėms ji praneša apie būtinybę įdiegti veiksmingas diabeto profilaktikos ir kontrolės programas ir priemones, kurios užtikrintų, kad visi sergantieji ir turintys riziką susirgti gautų geriausią įmanomą priežiūrą. Sveikatos priežiūros specialistus kampanija kviečia tobulinti savo žinias ir mokslu pagrįstas naujausias rekomendacijas taikyti praktiškai. Ji visai visuomenei skelbia apie didelę diabeto įtaką ir teikia informaciją apie tai, kaip atpažinti ligą, kaip jos išvengti arba kaip atitolinti komplikacijas.

      Pagrindiniai 2009–2013 metų diabeto kampanijos tikslai:       1. Kiekviena vyriausybė privalo įdiegti efektyvias diabeto profilaktikos ir priežiūros programas ir priemones.
      2. Kiekvienas asmuo, sergantis diabetu, turi būti mokomas geriau kontroliuoti savo ligą.
      3. Kiekvienas turi atpažinti diabeto požymius, mokėti, kaip išvengti ar atitolinti diabeto komplikacijas, taip pat II tipo diabetą.
      4. Kiekviena valstybė turi minėti Pasaulinę diabeto dieną.

      Kas yra diabetas?       Diabetas yra lėtinė liga, kuria susergama dėl nepakankamos insulino gamybos kasoje arba sutrikusio jo veikimo audiniuose. Insulinas yra kasos gaminamas hormonas, kurio reikia, kad kraujo gliukozė patektų į ląsteles ir būtų paversta energija. Tiek insulino stoka, tiek sutrikusi jo veikla gausina gliukozės kraujyje kiekį (hiperglikemija), dėl to ilgainiui pažeidžiamos organizmo kraujagyslės, įvairūs audiniai ir organai.

      Yra 3 pagrindiniai diabeto tipai:       I tipo diabetas yra autoimuninė liga, kuri pažeidžia insuliną gaminančias kasos ląsteles. Ši liga būdinga vaikams ir jaunesnio amžiaus suaugusiesiems. Kad žmogus išgyventų, būtinos insulino injekcijos.
      II tipo diabetui būdingas insulino neįsisavinimas ir jo trūkumas. Šia liga serga daugiau negu 90% viso pasaulio diabeto ligonių. II tipo diabeto galima išvengti. Juo suserga vidutinio ir vyresnio darbingo amžiaus žmonės.
      Gestacinis diabetas yra gliukozės intolerancija nėštumo metu. Jis nustatomas nėščioms moterims. Moteris, sirgusi šio tipo diabetu, turi didelę riziką susirgti II tipo diabetu vyresniame amžiuje. Maždaug pusei moterų, sirgusių gestaciniu diabetu, po 5–10 metų išsivysto II tipo diabetas.

      Suprasti diabetą – žinoti jo požymius       • Dažnas šlapinimasis,
      • besaikis troškulys,
      • didėjantis alkis,
      • svorio mažėjimas,
      • nuovargis,
      • negebėjimas susikaupti ar išlaikyti dėmesį,
      • suprastėjusi rega,
      • vėmimas ir skrandžio skausmai (dažnai painiojami su gripu),
      • plaštakų ir pėdų dilgčiojimas ar nejautrumas,
      • kiti požymiai: neryškus matymas, dažnos infekcijos, blogai gyjančios žaizdos.
      Sergantiesiems II tipo diabetu šie požymiai gali būti neryškūs arba jų gali iš viso nebūti.

      Suprasti diabetą – žinoti riziką       Didesnę grėsmę susirgti II tipo diabetu patiria asmenys, turintys rizikos veiksnių. Rizikos veiksniai gali būti šie:
      • nutukimas arba antsvoris,
      • judėjimo stoka,
      • anksčiau nustatytas gliukozės tolerancijos sutrikimas,
      • nesubalansuotas maitinimasis,
      • vyresnis amžius,
      • per didelis kraujo spaudimas, per didelis kraujo cholesterolis,
      • artimi giminės sirgo ar serga diabetu,
      • moterims – gestacinis diabetas,
      • tautybė – dažniau diabetu serga azijiečiai, ispanai, vietiniai JAV, Kanados ir Australijos gyventojai, afroamerikiečiai.

      Pasaulinė diabeto diena ir mokymas       Diabetas yra sudėtinga liga. Ji visą likusį gyvenimą reikalauja, kad ligoniai kasdien priimtų įvairiausius sprendimus, susijusius su ligos kontrole. Diabetu sergantys žmonės privalo tikrinti kraujo gliukozę, vartoti vaistus, reguliariai mankštintis, reguliuoti maitinimąsi. Be to, atsiradus diabeto komplikacijų, jie turi išmokti gyventi su jomis ir psichologiškai prisitaikyti. Kadangi diabeto gydymo sėkmė labai priklauso nuo to, kokius sprendimus pacientai priima, labai svarbu, kad būtų užtikrintas pastovus kokybiškas profesionalus ligonių poreikius atitinkantis jų mokymas.
      Be diabeto mokymo sergantieji yra nepasiruošę tinkamai kontroliuoti savo ligos, pakeisti savo įpročių, adaptuotis psichologiškai ir socialiai. Bloga diabeto kontrolė didina komplikacijų grėsmę. Taigi mokymas yra svarbiausia diabeto komplikacijų profilaktikos priemonė ir yra šios Pasaulinės diabeto dienos kampanijos pagrindinis akcentas. Diabeto mokytojo vaidmuo diabeto priežiūros komandos darbe yra nepaprastai svarbus. Diabeto mokytojas, atsižvelgdamas į paciento gebėjimus, leidžia jam rinktis teisingiausius ligos kontrolės sprendimus.
      Dauguma diabetu sergančių žmonių nėra informuoti apie kainą, atstumą, atitinkamų paslaugų trūkumą. Dar daugiau nežino, kad tokios paslaugos teikiamos arba nėra įsitikinę mokymo nauda. Jie gali galvoti, kad pakanka bendrauti su gydytoju. Pasaulinė diabeto diena pabrėžia struktūrintų diabeto mokymo programų svarbą, mokymą laiko svarbiausiu ir efektyviausiu diabeto kontrolės ir profilaktikos veiksniu, siekia pagerinti diabeto mokymo galimybes sveikatos apsaugos sistemose ir bendruomenėse.

      Cukrinio diabeto epidemija       Diabeto epidemija plinta visame pasaulyje. Šiandien per 366 mln. pasaulio gyventojų serga cukriniu diabetu ir nėra nė vienos šalies, turtingos ar nepasiturinčios, kuri būtų apsaugota nuo šios alinančios ligos. Dar 300 mln. žmonių turi didelę riziką sirgti diabetu. Nesiimant jokių veiksmų, šis skaičius 2030 m. išaugs iki 552 mln. pasaulio generacijos ir dar 500 mln. žmonių gyvens su didele rizika susirgti diabetu. Pasaulis privalo imtis veiksmų jau dabar. 3 iš 4 sergančiųjų diabetu gyvena žemo ir vidutinio ekonominio išsivystymo lygio šalyse. Vien Kinijoje diabetu serga 92 mln., o Indijoje – 50 mln. gyventojų. Per artimiausius 20 metų labiausiai sergančiųjų daugės Afrikos regione (98%), Vidurio Rytų šalyse (94 p%) ir Pietryčių Azijoje (72%). 2011 m., Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos Higienos instituto Sveikatos informacijos centro duomenimis, įregistruota per 81 tūkst. (t. y. apie 2,5% visų Lietuvos gyventojų) diabetu sergančių Lietuvos gyventojų. Epidemiologiniai tyrimai rodo, kad Lietuvoje serga apie 5% žmonių. Tai rodo, kad sergančiųjų yra 2–3 kartus daugiau, negu jų gydoma.
      Kas 8 sekundes pasaulyje nuo diabeto miršta žmogus. Didžioji dalis iš 4 mln. žmonių, kurie miršta kasmet dėl šios ligos, yra 40–60 metų amžiaus. Dauguma šių žmonių gyvena žemo ir vidutinio ekonominio išsivystymo lygio šalyse, kuriose žmonės yra socialiai nesaugūs, gyvena skurdžiai.
      Diabetas yra viena iš 10 nedarbingumo priežasčių pasaulyje. Šimtai milijonų diabetu sergančių žmonių nedirba ir kenčia dėl ilgalaikių grėsmingų komplikacijų (širdies kraujagyslių ligų, apatinių galūnių amputacijų, aklumo, inkstų nepakankamumo ir kt. ligų). Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, pasaulyje yra 15 mln. dėl diabeto apakusių žmonių, kasmet dėl šios ligos 1 mln. ligonių yra amputuojamos kojos.
      Diabetas turi įtakos aukštoms sveikatos priežiūros kainoms, darbo netekimui, mažina ekonomikos augimą. Tarptautinė diabeto federacija apskaičiavo, kad 2010 m. pasaulyje diabetui išleisti 378 bilijonai JAV dolerių, apie 12% viso pasaulio sveikatos priežiūros išlaidų. Manoma, kad 2030 m. išlaidos sudarys apie 490 bilijonų JAV dolerių.
      Cukrinio diabeto epidemijos augimą apibūdina trys geografiniai regionai. Kai kuriose pasaulio šalyse diabetu serga milžiniškas skaičius žmonių (Kinijoje – 92 mln., o Indijoje – 50 mln. gyventojų). Kituose regionuose yra didžiausias diabeto paplitimas (Vidurio Rytuose 1 iš 5 suaugusiųjų serga diabetu). Per artimiausius 20 metų labiausiai daugės sergančių diabetu (Afrikoje – net 98%).

      Cukrinis diabetas ir kitos neužkrečiamosios ligos       Pasaulis išgyvena lėtinių neužkrečiamųjų ligų epidemiją, kuri veikia visų valstybių sveikatos apsaugos sistemas. Diabetas, širdies ir kraujagyslių ligos, vėžys ir kvėpavimo sistemos ligos yra lėtinės, brangiai kainuojančios ir daugeliu atvejų – išvengiamos ligos. Šios keturios ligos turi bendrus modifikuotus rizikos veiksnius ir yra pagrindinės skurdo priežastys, kliūtys ekonomikai vystytis bei rimta grėsmė siekiant Jungtinių Tautų Tūkstantmečio vystymosi planų.
      Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Ban Ki Moonas neseniai pripažino, kad neinfekcinių ligų grėsmė yra didesnė negu infekcinių: „Vėžys, diabetas, širdies ligos jau nebėra gerovės ligos. Šiandien jos vargina skurdžiausių šalių žmones ir ekonomikas labiau, negu infekcinės ligos. Tai rodo išties kritinę visuomenės sveikatos būklę ir patvirtina, kaip lėtai šioje srityje vyksta kokie nors pokyčiai.“
      Neužkrečiamosios ligos yra vienas iš žudikų, turinčių įtaką 60% viso pasaulio žmonių mirčių. Maždaug 35 mln. žmonių kasmet miršta nuo šio tylaus žudiko, iš jų apie 18 mln. yra moterys (apie 65% moterų mirčių). Cukrinis diabetas yra devinta vyraujanti moterų mirties priežastis. Iš 2,1 mln. moterų, kurios miršta kasmet nuo diabeto, dauguma yra 40–60 m. amžiaus. Gestacinis diabetas nustatomas 1 iš 25 nėščiųjų pasaulyje.

      Cukrinis diabetas yra pasaulinė sveikatos nelaimė       Cukrinis diabetas yra viena iš keturių prioritetinių neužkrečiamųjų ligų (širdies kraujagyslių ligos, vėžys, kvėpavimo takų ligos, diabetas), kurias identifikavo Pasaulio sveikatos organizacija. Cukrinio diabeto rizikos veiksniai yra tokie pat, kaip ir kitų neinfekcinių ligų: fizinio aktyvumo stoka, netinkamas maitinimasis, nutukimas. Vengiant diabeto, kartu galima išvengti ir kitų neinfekcinių ligų. Cukrinis diabetas yra svarbi širdies kraujagyslių ligų atsiradimo priežastis. Širdies ligos yra vyraujanti cukrinio diabeto komplikacija ir mirties priežastis.

      Cukrinis diabetas ir klimato kaita       Cukrinis diabetas turi tokią pat riziką ir galimus sprendimus, kaip ir klimato kaita. Gerai suprojektuoti miestai su tinkamu visuomeniniu transportu ir gera maisto gamybos sistema turėtų įtakos žmonių fiziniam aktyvumui ir tinkamam maitinimuisi. Dėl to ženkliai mažėtų rizika sirgti diabetu, mažėtų ir oro tarša.

      Cukrinis diabetas ir psichinė sveikata       Cukrinis diabetas gali sukelti psichines ligas ar pabloginti psichinę sveikatą. Psichinės sveikatos problemos ir jų gydymas gali didinti riziką sirgti diabetu. Žmogui, sergančiam diabetu, depresija gali trikdyti ligos savikontrolę ir bloginti gyvenimo kokybę.

      Kritinis ryšys. Cukrinis diabetas ir infekcinės ligos       ŽIV/AIDS didina riziką sirgti cukriniu diabetu. Jų gydymas gali išprovokuoti II tipo diabetą. Cukrinis diabetas didina riziką sirgti tuberkulioze. Sergantiesiems diabetu yra 3 kartus didesnė rizika susirgti tuberkulioze ir žymiai greičiau mirti nuo jos. Tose šalyse, kur siaučia maliarijos epidemija, abi ligos veikia viena kitą, todėl sudėtingiau jas gydyti, greičiau miršta žmonės.

      Cukrinis diabetas ir skurdas       Skurdas gali turėti įtakos susirgti diabetu. Ši liga žymiai labiau paplitusi tarp neturtingų žmonių. Taip pat diabetas gali įtraukti į uždarą skurdo ratą: didelės gydymo kainos ar darbo praradimas.

      Cukrinis diabetas ir moterys       Vaikai, kuriuos gimdo diabetu sergančios motinos, turi didesnę riziką vyresniame amžiuje susirgti diabetu. Cukrinis diabetas ir nėštumas kelia riziką tiek motinos, tiek vaiko gyvybei ir ligotumui. Be to, dėl diabeto mergaitės ir moterys gali netekti išsilavinimo, ekonominių ir socialinių galimybių, jei šeimoje yra sergančiųjų diabetu.

      Kodėl būtina veikti?       Tam yra keturios priežastys:
      • Cukrinis diabetas labai brangiai kainuoja pasaulio mastu, ir tai yra rizika tolimesniems padariniams.
      • Diabetas trukdo Tūkstantmečio planams įgyvendinti.
      • Mes jau žinome, kaip stabdyti šią pasaulinę katastrofą.
      • Mes turime pasaulinę platformą, kad garantuotume diabeto įsipareigojimus.

      Ką turime daryti?       1. Gerinti sergančiųjų diabetu sveikatos rezultatus:
      • Teikti būtiną priežiūrą visiems diabeto ligoniams.
      • Gerinti sveikatos priežiūros sistemas, kad būtina priežiūra būtų tvirtai teikiama.
      • Teikti pagalbą žmonėms, turintiems komplikacijų.

      2. Užkirsti kelią II tipo diabeto vystymuisi:
      • Patvirtinti sveikatos priežiūros priėjimą visoje politikoje.
      • Užtikrinti visiems fizinio aktyvumo ir tinkamo maitinimosi priėjimą, ypač nėščioms moterims ir vaikams.
      • Kur būtina, atsižvelgti į aukštos rizikos prevencinę programą.

      3. Stabdyti sergančiųjų diabetu diskriminaciją:
      • Leisti sergantiesiems diabetu naudotis savo teisėmis ir pareigomis.
      • Didinti visuomenės žinojimą apie diabetą ir mažinti su diabetu susietą gėdą.
      • Leisti žmonėms, sergantiems diabetu, būti atsakomybės už savo sveikatą centre.

      Dalia Augustinaitė
      Parengta pagal Tarptautinės diabeto federacijos inf.


Puslapis 3
Brangūs skai­ty­to­jai!

      Kartą, važiuojant autobusu, šalia sėdinti moteris ėmė man priekaištauti: „Kodėl švenčiate Pasaulinę diabeto dieną? Kokia čia šventė, jei diabetas – nelaimė, o jūs organizuojate visokius renginius, su vėliavom žygiuojat?“ Paradoksas, ar ne? Kelionės kaimynei tada pasakiau: „Tai, jūsų manymu, geriau organizuoti raudų dienas?“ Ji linktelėjo galva, taip, ji iš tiesų taip mananti. Še tau, ir devintinės! Tada supratau, kiek dar daug žmonių, susirgę diabetu, dėl nežinojimo yra pasimetę ir nelaimingi, netgi sveiki žmonės, išgirdę apie diabetą, ima mosuoti rankomis, lyg bičių apsėsti. Matyt, dar daug reikės laiko, kol visi supras, kad diabetas yra lėtinė, sunki ir brangiai atsieinanti liga, sukelianti sunkias komplikacijas, darančias žalą šeimoms, valstybėms, visam pasauliui. Pasaulyje milijonai žmonių, stokodami žinių, kaip atpažinti diabetą ir kaip jį valdyti, nė neįtaria, kad jau serga diabetu. Vieną dieną jis apsireikš visu savo gražumu. Ši grandinė ilgėja geometrine progresija. Galima būtų skųstis, raudoti, kad epidemija nesustabdomai plinta, bet tai ne išeitis. Pasaulinę diabeto dieną minime, kad atkreiptume visų dėmesį į klastingą ir gyvenimą griaunančią ligą. Mokymas, švietimas yra pagrindinė išsigelbėjimo priemonė dar sveikiesiems ir jau susirgusiesiems. Per daugiau nei dvidešimt asociacijos gyvavimo metų žmonės vis mokosi valdyti ligą, kartoja išmoktas pamokas, nes mokslas ir medicinos pasiekimai tobulėja, sergančiųjų gyvenimas tampa vis labiau prognozuojamas. Mokytis patiems, skleisti informaciją kitiems – tai didi ir garbinga misija, suteikianti gyvenimui daugiau pilnatvės ir prasmės.
      Šis laikraščio numeris yra paskutinis šiais metais. Vėliau atmirguliuos ir sužibės šv. Kalėdos, paskui įžengs Naujieji metai, ir vėl gyvenimas suksis jam vienam įprastu ritmu. Todėl šia proga sveikinu visus artėjančių švenčių proga, linkiu sėkmės, gelbstint pasimetusius, prislėgtus diabeto negandos, rūpintis, kad mūsų aplinka būtų geresnė, kad kuo daugiau žmonių būtų sveiki, o mes visi – laimingesni.
      Su geriausiais linkėjimais,
     
      Vida Augustinienė


Puslapis 4
Informacija apie 2011 m. atliktų kraujo tyrimų rezultatus

      2011 m. iš viso profilaktiškai kraujo gliukozė patikrinta ~6,86 tūkst. Lietuvos gyventojų, tarp jų per 6 tūkst. (~88,7 proc. pasitikrinusiųjų), kuriems cukrinis diabetas nėra diagnozuotas (1 pav.). Iš jų 8,7 proc. gliukozės rodiklis nustatytas didesnis nei norma. 91,1 proc. tų žmonių yra vyresni negu 45 m., 67,7 proc. turi antsvorį ir 16,6 proc. giminėje turi diabeto ligonių (2 pav.).


1 pav. Atlikti tyrimai


2 pav. Nesergančių cukriniu diabetu (CD), kurių gliukozė didesnė nei norma, rizikos veiksniai

      Žmonėms, kurių kraujyje rasta per daug gliukozės, rekomenduota detaliai išsitirti sveikatą. Tyrimų rezultatai pateikti Sveikatos apsaugos ministerijai, Pasaulio sveikatos organizacijai ir Tarptautinei diabeto federacijai.

      Lietuvos diabeto asociacijos informacija


Puslapiai 6-7
Lietuvos diabeto asociacijos kronika


Seminaras LDA kolektyvinių narių vadovams "Gyvenimas nejaučiant amžiaus"
      »  2012 m. rugpjūčio 17–23 ir 24–30 d. Pervalkoje vyko Lietuvos diabeto asociacijos (LDA) mokymo stovyklos I tipo diabetu sergantiems žmonėms. Mokymo stovykloms vadovavo LDA Garbės ir valdybos, Europos slaugytojų diabetologų federacijos, Lietuvos slaugytojų diabetologų draugijos ir Plungės diabeto klubo narė slaugytoja diabetologė A. Danylienė. Jai talkino gydytojas V. Danyla, Plungės diabeto klubo jaunimo atstovė I. Jokubauskaitė. Pagrindinis rėmėjas – Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.
      »  Rugpjūčio 21 ir 28 d. su stovyklautojais susitiko LDA prezidentė V. Augustinienė. Rugpjūčio 21 d. su stovyklos darbu susipažino B. Pscheidl iš Vokietijos. Ji papasakojo apie naujas technologijas, kurios naudojamos Vokietijoje diabetui valdyti. Su mokymo programa ir reabilitacijos galimybėmis Kačerginės vaikų sanatorijoje „Žibutė“ stovyklautojus supažindino vaikų gydytoja endokrinologė L. Krova.
      »  Rugpjūčio 22 d. Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos (LPOAT) pirmininkė V. Augustinienė su asociacijos „Sveikatos forumas“ atstovais L. Kalėtinu ir L. Starkiene aptarė bendradarbiavimo galimybes. LPOAT pakviesta tapti šios asociacijos nare.
      »  Rugpjūčio 25–26 d. Kačerginės vaikų sanatorijoje „Žibutė“ vyko LDA organizuotas sąskrydis „Kad cukrai būtų geri“, skirtas vaikams, jaunimui ir jų šeimų nariams. Pagrindinis rėmėjas – Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.
      »  Rugpjūčio 27 d. LDA vadovė susitiko su Nacionalinės dietetikos federacijos prezidente med. m. dr. L. Petkevičiene ir aptarė bendradarbiavimo galimybes, siekiant padėti sergantiems žmonėms išmokti tinkamai maitintis.
      »  Rugpjūčio 30 d. LPOAT pirmininkė V. Augustinienė atsakė į TV 3 žurnalistų klausimus apie pacientų teisių ribojimą, renkantis gydymo įstaigas, ir patekimą pas specialistus.
      »  Rugpjūčio 30 d., spalio 10 d. ir 25 d. LR sveikatos apsaugos ministerijoje vyko Ligų ir kompensuojamųjų vaistų sąrašų tikslinimo komisijos posėdžiai, kuriuose dalyvavo šios komisijos narė, LPOAT pirmininkė V. Augustinienė.
      »  Rugpjūčio 31 d. Vilniuje vyko LDA kolektyvinių narių vadovų mokymo seminaras „Gyvenimas nejaučiant amžiaus“. Pagrindinis rėmėjas – Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Po seminaro vyko LDA tarybos susirinkimas, per kurį aptartas veiklos plano vykdymas, pasirengimas respublikinėms sporto varžyboms ir Pasaulinės diabeto dienos renginiams bei kiti einamieji klausimai.
      »  Rugsėjo 5–7 d. Kaune vyko 2012 m. Lietuvos greitosios medicinos pagalbos medikų žaidynės. Atidarymo ceremonijoje sveikinimo žodis buvo suteiktas LPOAT pirmininkei V. Augustinienei.
      »  Rugsėjo 12–14 d. Briuselyje (Belgija) vyko Europos pacientų forumo (EPF) valdybos posėdžiai ir susitikimas su šios organizacijos veiklos rėmimo partneriais. Dalyvavo EPF valdybos narė, LPOAT pirmininkė V. Augustinienė.
      »  Rugsėjo 15 d. Rokiškyje vyko LDA ir diabeto klubo „Rokiškis“ organizuotos respublikinės sporto varžybos „Cukrinis diabetas – ne kliūtis sportuoti“. Pagrindinis rėmėjas – Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.
      »  Rugsėjo 19–21 d. Sofijoje (Bulgarija) vyko pirmoji konferencija apie sveikatos nelygybę naujai įstojusiose į Europos Sąjungą šalyse „Politikos formuotojai ir pacientai – pokyčių kūrimas“, kurioje priimta rezoliucija, kviečianti imtis veiksmų. Konferenciją organizavo Nacionalinė pacientų organizacija. Dalyvavo LPOAT pirmininkė V. Augustinienė.
      »  Rugsėjo 21–23 d. Lisabonoje (Portugalija) vyko Tarptautinės diabeto federacijos (TDF) Europos regiono metinis susirinkimas ir konferencija „Kartu mes esame stipresni“. LDA atstovavo prezidentė V. Augustinienė.
      »  Rugsėjo 25 d. Marijampolės klubo „Diabetikas ABC“ organizuotame seminare LDA prezidentė V. Augustinienė skaitė pranešimą „Neįgaliųjų, sergančių cukriniu diabetu, teisės ir socialiniai poreikiai“.
      »  Rugsėjo 26 d. Vilniuje vyko LPOAT susirinkimas. Į Tarybą priimtas naujas narys – „Cistinės fibrozės asociacija“ (pirmininkė L. Kazlauskienė). LPOAT priėmė kvietimą ir nutarė tapti asociacijos „Sveikatos forumas“ nariu.
      »  Rugsėjo 28–29 d. Berlyne (Vokietija) vyko Europos slaugytojų diabeto mokytojų federacijos konferencija, kurioje dalyvavo šios federacijos, LDA Garbės ir valdybos, Lietuvos slaugytojų diabetologų draugijos narė A. Danylienė.
      »  Rugsėjo 30 d. Berlyne (Vokietija) vyko TDF Europos regiono simpoziumas, o spalio 1–5 d. – Europos diabeto studijų asociacijos 48-oji metinė konferencija. LDA veiklą stendiniu pranešimu pristatė prezidentė V. Augustinienė, Garbės ir valdybos narė A. Danylienė. Spalio 2 d. vyko TDF susirinkimas, kuriame pristatytas TDF pasaulio diabeto planas 2011–2021 m. Aptarti TDF narystės ir bendradarbiavimo, Pasaulinės diabeto dienos bei Pasaulio diabeto kongreso, vyksiančio 2013 m. gruodžio 2–6 d. Melburne (Australija), klausimai.
      »  Spalio 11 d. LR sveikatos apsaugos ministerijoje vyko Kolegijos posėdis, kuriame aptarti sveikatos priežiūros įstaigų 2012 m. pirmo pusmečio finansiniai rezultatai ir viršplaninių Privalomojo sveikatos draudimo fondo įplaukų už 2012 m. tris ketvirčius panaudojimas. Dalyvavo šios Kolegijos narė, LPOAT pirmininkė V. Augustinienė.
      »  Spalio 20 d. Kaune, Lietuvos medicinos ir farmacijos istorijos muziejuje vyko Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) organizuotas pašto ženklo, skirto žymiam mokslininkui diabetologui O. Minkovskiui, pristatymas. Iškilmingame renginyje ir spaudos konferencijoje kartu su LSMU ir EASD atstovais dalyvavo LDA prezidentė V. Augustinienė.
      »  Spalio 27 d. Pasvalio diabeto draugija „Sveikata“ minėjo savo veiklos 20-ies metų veiklos sukaktį.
      »  Spalio 27 d. Kaune vyko Lietuvos slaugytojų diabetologų draugijos konferencija, kurioje pranešimą apie LDA veiklą skaitė prezidentė V. Augustinienė.
      »  Lapkričio 8 d. Jonavos rajono sergančiųjų cukriniu diabetu klubas „Ramunė“ minėjo 20-ies metų įkūrimo sukaktį ir Pasaulinę diabeto dieną. Renginio dalyvius sveikino LDA prezidentė V. Augustinienė.
      »  Lapkričio 14 d. – Pasaulinė diabeto diena. Vilniuje, Gedimino pr. 28/2, IV salėje, 10–17 val. vyks respublikinė konferencija „Diabeto kontrolės mokymas ir profilaktika“. Registruotis galima tel. (8 5) 262 0783. Renginiai vyks visoje Lietuvoje. Informacijos teirautis savo rajonų diabeto klubuose, draugijose ar bendrijose.


Puslapis 8
Eksperimentinės diabetologijos pradininkas įamžintas pašto ženklu

      Spalio 20 dieną apyvartoje pasirodė naujas pašto ženklas, skirtas eksperimentinės diabetologijos pradininkui Oskarui Minkovskiui. Šis visame pasaulyje garsus gydytojas ir mokslininkas, atlikdamas įvairius eksperimentus, pirmasis pasaulyje nustatė cukrinio diabeto priežastį – kasos veiklos sutrikimą, kai organizmas nebegamina hormono insulino. Lietuva yra pirmoji pasaulyje valstybė, kuri išleido profesoriui O. Minkovskiui skirtą pašto ženklą.
      2012 m. sukanka 90 metų, kai pirmą kartą buvo išgrynintas ir gydymui pradėtas naudoti gyvulinis insulinas, kuris nuo mirties gelbsti daugelį cukrinio diabeto ligonių. Lietuvos sveikatos mokslų universitetas (LSMU) ir Endokrinologijos klinika inicijavo pašto ženklo, skirto prof. O. Minkovskiui, išleidimą. Pašto ženklo išleidimo idėją aktyviai palaikė Lietuvos Respublikos susisiekimo ir LR sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) bei LR Seimo Sveikatos reikalų komitetas.
      Lietuvių kilmės mokslininkas prof. O. Minkovskis (Oskar Minkowski) gimė 1858 m. sausio 13 d. Kaune, mirė 1931 m. birželio 18 d. Fiurstenberge. 1872 m. su šeima persikėlė į Karaliaučių, vėliau studijavo Strasbūre ir Freiburge. 1888 m. apsistojo Strasbūre ir kartu su Freiherriu von Mehringu atliko klasika tapusius eksperimentus su šunimis. Mokslininkas 1889 m. nustatė, kad operacijos metu pašalinta kasa sukelia cukrinį diabetą. Taigi taip nustatyta kasos svarba, vystantis cukriniam diabetui. Tai tapo insulino atradimo ir išskyrimo priežastimi.
      „Daugelis pasaulyje vis dar mažai žino, kad prof. O. Minkovskis yra kilęs iš Lietuvos. Pašto ženklas yra išskirtinis būdas, norint pagerbti pasaulio medicinai nusipelniusį mokslininką iš Kauno ir dar kartą atkreipti visuomenės dėmesį į šią klastingą ligą“, – teigia LSMU Endokrinologijos klinikos vadovė ir Endokrinologijos instituto direktorė prof. R. Verkauskienė.
      Prieš pašto ženklo pristatymą vyko spaudos konferencija, kurią pradėjo LSMU Endokrinologijos klinikos vadovė prof. R. Verkauskienė. Didžiosios Britanijos ambasadorius D. Hunt pasidžiaugė, kad Lietuvoje yra tokių žymių mokslininkų. Spaudos konferencijoje kalbėjo LSMU akademinė bendruomenė ir jos vadovas, Senato pirmininkas prof. V. Grabauskas, Europos diabeto tyrimo asociacijos (angl. European Association for the Study of Diabetes) prezidentas prof. A. J. M. Boulton iš Jungtinės Karalystės, šios organizacijos vykdomasis direktorius V. Jorgens iš Vokietijos, Lietuvos diabeto asociacijos prezidentė V. Augustinienė, Lietuvos endokrinologų draugijos pirmininkas prof. A. Norkus.
      Be to, pašto ženklas buvo pristatytas konferencijoje, skirtoje Pasaulinei diabeto dienai pažymėti. LSMU Senato pirmininkas prof. V. Grabauskas kalbėjo apie diabetą, kaip apie globalią visuomenės sveikatos problemą. Su Europos diabeto tyrimo asociacijos veikla konferencijos dalyvius supažindino šios asociacijos prezidentas, Mančesterio (Jungtinė Karalystė) ir Majamio (JAV) universitetų prof. A. J. M. Boulton. Europos diabeto tyrimo asociacijos vykdomasis direktorius dr. V. Jorgens pristatė O. Minkovskio pasiekimus diabetologijos srityje. Apie O. Minkovskio kursus Lietuvoje papasakojo Mančesterio ir Majamio universitetų med. dr. L. Vileikytė.
      Pašto ženklų leidybos departamento vadovas E. Vaišnoras pristatė patį ženklą ir trumpai papasakojo apie šio ženklo atsiradimo istoriją. Po pristatymo ir pasisakymų vyko diskusijos. Renginyje dalyvavo LR SAM viceministras A. Klišonis, Lietuvos gydytojai endokrinologai, Lietuvos endokrinologų draugijos nariai, žurnalistai.
      Pašto ženklas „Oskaras Minkovskis – eksperimentinės diabetologijos pradininkas“ išleidžiamas 100 tūkst. tiražu. Jo nominalioji vertė – 1,35 Lt. Pašto ženklo autoriai – dailininkas V. Butrimas ir grafikė L. Butrimienė.

      Lietuvos diabeto asociacijos inf.

Puslapis 9
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro

Į S A K Y M A S

Dėl lietuvos respublikos sveikatos apsaugos ministro
2008 m. spalio 10 d. įsakymo Nr. V-982
„Dėl sergančiųjų cukriniu diabetu slaugos paslaugų teikimo reikalavimų aprašo patvirtinimo“
pakeitimo


2012 m. rugsėjo 3 d. Nr. V-814, Vil­nius

      »  Įsakymo tekstas


Puslapis 13
Diabetinės pėdos kabinete – dar modernesnė įranga


Klubo pirmininkė E.Mickevičienė ir "Rotary" klubo prezidentas A.Krauleidis
      „Rotary“ klubo nariai geranoriškai rūpinasi tais, kuriems labiausiai reikia pagalbos: dėmesio sulaukia gydymo įstaigos, vaikai su negalia, senelių namai. Prieš trejus metus idėja kaip nors pagelbėti sergantiesiems diabetu kilo Plungės „Rotary“ klubo garbės prezidentui E. Bulavui. Ši idėja buvo įgyvendinta.

      Klinikoje „Inesa“ įsikūrė diabetinės pėdos kabinetas, aprū-pintas patogia daugiafunkce kėde, mobilia spintele su steriliais instrumentais ir tvarsliava, o neseniai įranga papildyta papildoma įranga, leidžiančia dar lengviau ir patogiau suteikti profesionalią pagalbą. Šiame kabinete atliekama pacientų pėdų priežiūra, jei susitrina nuospaudų, atsiranda karpų ar odos sustorėjimų, įskyla kulnai, įauga nagai ir pan. Kabinete esančios modernios vokiškos įrangos – „Rotary“ klubo dovanos – vertė siekia 45 tūkstančius litų.
      „Smagu, kad atsiranda žmonių, prie kurių širdies galima prisiglausti, į kuriuos galima atsiremti ištikus bėdai“, – nuoširdžiai dėkodama „Rotary“ klubo nariams, sakė Plungės miesto sergančiųjų cukriniu diabetu klubo vadovė E. Mickevičienė.

Plungės diabeto klubo atstovai klinikoje "Inesa" priėmė "Rotary" klubo dovanas
      Slaugytoja diabetologė, diabeto mokyklėlės darbo kuratorė A. Danylienė dėkojo ne tik brangią dovaną padovanojusiam klubui, bet ir šeimos klinikos „Inesa“ vadovei I. Klišonienei už tai, kad jos vadovaujama klinika priglaudė po savo stogu, neignoruoja žmonių, sergančių klastinga, pavojinga ir plintančia liga – cukriniu diabetu. Papildomos įrangos perdavimo ir priėmimo dokumentus pasirašė dabartinis Plungės „Rotary“ klubo prezidentas A. Krauleidis ir Plungės diabeto klubo vadovė E. Mickevičienė.
      Visi susirinkusieji tądien apdovanoti prasmingomis atminimo dovanėlėmis – apyrankėmis, simbolizuojančiomis vienybę prieš diabetą.

      Austėja Šiaurytė,
      „Plungės žinios“Puslapiai 14-15
Europos pacientų forumas

      Europos pacientų forumas (EPF) buvo įsteigtas 2003 m. Jo tikslas – vienyti susijungusias Europos pacientų organizacijas bendriems visuomenės sveikatos propagavimo siekiams įgyvendinti. EPF padeda pacientų organizacijoms keistis ne tik gerąją praktika, bet ir blogos praktikos pavyzdžiais, susijusiais su pacientų teisėmis, lygiaverčiu gydymu ir sveikatos priežiūros prieinamumu ir kt. EPF vizija – aukštos kokybės, į pacientą centre orientuota, lygiateisė sveikatos priežiūra visos Europos pacientams. EPF misija – būti kolektyviniu pacientų balsu Europos Sąjungoje, skelbti ES pacientų judėjimo solidarumą, stiprumą bei vienybę, telkti stiprų ir vieningą pacientų balsą ES sveikatos politikos ir programų centre.


EASD ir TDF Europos regiono vadovai prie LDA stendo
      Šiuo metu EPF jungia 55 organizacijas, vienijančias įvairio-mis lėtinėmis ligomis sergančius asmenis ir pacientams ES lygiu atstovaujančias, taip pat nacionalines pacientų organizacijų koalicijas. EPF atspindi apie 150 milijonų pacientų, sergančių įvairiomis ligomis Europoje, balsą. Lietuvos pacientų organizacijų atstovų taryba nuo 2007 m. yra EPF narė ir šiuo metu vienija 30 lėtinėmis ligomis sergančių asmenų organizacijas. Šiomis ligomis serga apie trečdalis Lietuvos gyventojų.
      Nuo 2009 m. esu išrinkta EPF valdybos nare, todėl atstovauju pacientams per posėdžius. Per 2012 m. rugsėjo 13 d. Briuselyje (Belgija) vykusį valdybos posėdį buvo patvirtintas 2012 m. birželio 21 d. posėdžio protokolas, priimti nauji EPF nariai, svarstytas strateginis 2014–2020 m. EPF veiklos planas, peržiūrėtas 2012 m. biudžetas ir 2013 m. biudžeto projektas, įvertinta sekretoriato pateikta ataskaita apie veiklos vykdymą, aptarti kiti svarbūs einamieji klausimai. 2013 m. EPF minės savo veiklos 10-metį. Ta proga, Airijai pirmininkaujant Europos Tarybai, Dubline planuojama surengti konferenciją.
      Po valdybos posėdžio įvyko trumpas EPF rėmėjų pasitarimas. Jo tikslas – sudaryti galimybę esamiems ir potencialiems rėmėjams sužinoti daugiau apie pagrindinius EPF pasiekimus ir įtaką per paskutinius finansinius metus, tikslus ir iššūkius 2013 m. bei ateityje, įgyvendinant naująjį strateginį planą ir ES sveikatos politiką platesniu mastu. Kitais žodžiais tariant, kaip mes naudojame ir vertiname ribotą pramonės finansinę paramą, kodėl ji reikalinga ir ateityje. Taip pat rėmėjai turėjo galimybę pasidalyti idėjomis ir mintimis su EPF valdybos nariais ir sekretoriato darbuotojais. Daugiau informacijos apie Europos pacientų forumą rasite adresu www.eu-patient.eu.

      Politikos formuotojai ir pacientai – permainų kūrimas       Pirmoji konferencija apie sveikatos priežiūros nelygybę naujose Europos Sąjungos šalyse „Politikos formuotojai ir pacientai – permainų kūrimas“ vyko 2012 m. rugsėjo 20–21 d. Sofijoje (Bulgarija). Joje diskutavo apie 150 dalyvių iš 13 Europos Sąjungos šalių, iš kurių 12 yra naujos narės, ir 3 šalių kandidačių. Konferencijoje buvo aptariami Pietryčių Europos sveikatos nevienodumai. Dalyvavo septynių šalių sveikatos ministerijų atstovai. Renginį inicijavo ir organizavo Bulgarijos nacionalinė pacientų organizacija, bendradarbiaudama su EPF ir remiama Bulgarijos sveikatos ministrės D. Atanasovos bei Europos Parlamento nario A. Kovatchevo.
      Pirmoji konferencija apie sveikatos priežiūros nelygybę naujose ES šalyse narėse baigėsi rezoliucijos priėmimu. Dokumente pažymima sveikatos priežiūros nelygybės svarba, kaip vienas iš svarbiausių politikos prioritetų: sveikatos priežiūros nelygybė formuoja svarbiausią ES sveikatos strategijos atramą, „Kartu sveikatai“ (Together for Health), ir yra esminis elementas siekiant pagrindinių tikslų Europos 2020 m. strategijoje. Rezoliucija atspindi dar ir ketinimus pažiūrėti į skirtumus tarp ES šalių narių į sveikatos priežiūrą, priežiūros kokybę ir kvietimą pripažinti Europos regiono kultūrų skirtumus ir jų įtaką sveikatos nelygybei. Konferencijos dalyviai ragina ES nares šalis, bendradarbiaujant su ES institucijomis ir sveikatos partneriais, pripažinti sveikatos priežiūros nelygybės švelninimą naujose narėse ir šalyse kandidatėse kaip politinį prioritetą Europos, nacionaliniu, regioniniu ir vietiniu lygiais. Rezoliucija kviečia diskutuoti apie gydymo prieinamumo gerinimą ir skatina bendradarbiauti visus sveikatos partnerius. Informacija apie konferencijos rezultatus bus aptariama Europos Parlamente bei Europos Komisijoje.
      Konferencija yra pirmas žingsnis link besitęsiančios ir ekonomiškai efektyvios strategijos kūrimo ir įgyvendinimo, nugalint sveikatos priežiūros nelygybes naujose ES narėse šalyse ir šalyse kandidatėse. Lenkijos pacientų federacija prisiėmė atsakomybę kitą konferenciją organizuoti 2013 m. Varšuvoje. Bulgarijos pacientų organizacija ir EPF tęs paramą, kovojant prieš sveikatos nelygybes, parengdama išsamią pacientų organizacijų apklausą, kad galėtų pateikti pacientams konkrečius duomenis apie tyrimo rezultatus.

      Renginiai Lisabonoje       2012 m. rugsėjo 21–23 d. Lisabonoje (Portugalija) vyko Tarptautinės diabeto federacijos (TDF) Europos regiono Generalinė Asamblėja ir konferencija „Kartu mes esame stipresni“. Generalinę Asamblėją pasveikino TDF naujasis išrinktasis prezidentas M. Hirst, kuris nuo 2013 m. perims vadovavimą TDF, ir supažindino su kitos kadencijos organizacijos veiklos prioritetais. Vykdomoji direktorė A. Keeling pasidalijo mintimis apie TDF parnerių vaidmenį ir ryšius.
      Renginyje patvirtintas TDF Europos regiono Generalinės Asamblėjos, vykusios 2012 m. gruodžio 2 d. Dubajuje (Jungtiniai Arabų Emyratai), protokolas. Regiono vadovai ir valdybos nariai išsamiai pristatė metinę veiklos ataskaitą, patvirtino finansinės veiklos dokumentus. Pristatyti 2013 m. projektų ir iniciatyvų prioritetai. 2012–2015 m. kadencijai išrinkti 7 valdybos nariai iš Azerbaidžano, Suomijos, Izraelio, Nyderlandų, Slovėnijos, Ispanijos ir Jungtinės Karalystės. TDF Europos regiono prezidente tapo prof. S. Karadeniz iš Turkijos.
      Per konferencijos „Kartu mes esame stipresni“ plenarinį posėdį buvome supažindinti su Portugalijos diabeto asociacijos, seniausios asociacijos pasaulyje, veikla. Supažindinta su diabeto situacija Portugalijoje, gydymo perspektyvomis, aptarta ekonominės krizės įtaka sveikatos sektoriui. Vėliau diskusijos vyko darbo grupėse (DG). DG „Gyvenimas sergant diabetu“ kalbėta apie diabeto naštos mastą, vyresnio amžiaus žmonių ligą, pacientų patirtį ir perspektyvas. DG „Palaikymas ir politika“ dalytasi informacija apie išmoktas pamokas iš narių asociacijų. Mintimis dalijosi Danijos, Azerbaidžano ir kitų šalių diabeto asociacijų atstovai. DG „Nuo diabeto gydymo iki priežiūros: kliūčių įveikimas“ skleista informacija apie tai, su kokiomis kliūtimis gydant susiduria pacientai, kaip jie elgiasi, kokią įtaką pacientų kasdienei diabeto kontrolei turi glikuoto hemoglobino (HbA1c) tyrimas. DG „Narystės didinimo klausimai“ kelti klausimai, ko mes siekiame, kuo gali prisidėti TDF prie šalių diabeto organizaci      jų narystės didėjimo. Aptartos rekomendacijos. Daugiau informacijos apie TDF ir jos regioninę veiklą galima rasti adresu www.idf.org.

      Diabeto renginiai Berlyne       2012 m. rugsėjo 28–29 d. Berlyne (Vokietija) vyko Europos slaugytojų diabeto mokytojų federacijos ( Federation of European Nurses in Diabetes, FEND) konferencija, kurioje dalyvavo šios federacijos, Lietuvos diabeto asociacijos (LDA) valdybos, Lietuvos slaugytojų diabetologų draugijos narė A. Danylienė. Šioje konferencijoje dalyvavo ir daugiau slaugytojų diabetologų iš Lietuvos.
      Rugsėjo 30 d. vyko TDF Europos regiono simpoziumas. Čia buvo gvildenamos dvi pagrindinės temos: didesnis ir lygiavertis kompensavimas už sveikatos priežiūrą visiems Europos gyventojams; geresnė ligos kontrolė ir medicinos priemonių prieinamumas. Šios abi temos labai aktualios šiandien visoje Europoje.
      Spalio 1–5 d. Berlyne vyko Europos diabeto studijų asociacijos (European Association for the Study of Diabetes, EASD) 48-oji metinė konferencija, kurioje dalyvavo per 18 tūkst. dalyvių – mokslininkų, įvairių sričių gydytojų, slaugytojų, laboratorijų darbuotojų, studentų, pacientų organizacijų, pramonės atstovų, žurnalistų ir kt. Čia buvo gausu svarbios, naujos informacijos, skirtos mokslinei bendruomenei. Buvo atrinkta 1270 pranešimų tezių iš 2307 pateiktų. Konferencijos temos buvo 6: diabeto genetika, diabeto prognozės ir prevencija, diabetas ir imunologija, insulino klausimai, lipidų metabolizmas, diabetas vaikystėje ir diabeto komplikacijos. Darbas vyko plenariniuose posėdžiuose, darbo grupėse, buvo diskutuojama prie mokslinių ir diabeto organizacijų stendų. LDA veiklą stendiniu pranešimu pristatė prezidentė V. Augustinienė ir valdybos narė A. Danylienė. EASD ir TDF vadovai susipažino su asociacijų veikla, domėjosi apie tai, su kokiais sunkumais susiduriame savo veikloje, kaip sekasi bendradarbiauti su valdžios institucijomis, kokia yra diabeto priežiūra kiekvienoje šalyje, kas neramina sergančius žmones, kaip ir kas remia organizacijų veiklą. Malonu pažymėti, kad LDA veikla buvo labai gerai įvertinta, sulaukėme pagyrų ir įvertinimo, kad iš mūsų organizacijos veiklos ir pasiekimų yra ko pasimokyti kitoms šalims. Labai džiaugiamės, kad prie mūsų stendo apsilankė daug renginio dalyvių, taip pat ir medikų iš Lietuvos.
      Spalio 2 d. vyko Tarptautinės diabeto federacijos susirinkimas, kuriame pristatytas TDF pasaulio diabeto planas 2011–2021 m. Aptarti TDF narystės ir bendradarbiavimo, Pasaulinės diabeto dienos bei Pasaulio diabeto kongreso, vyksiančio 2013 m. gruodžio 2–6 d. Melburne (Australija), klausimai.
      Spalio 3 d. vyko fondo „Insulinas gyvenimui. Vokietija“ (Insulin for Life Germany) 20 tūkst. eurų perdavimo ceremonija fondui „Insulinas gyvenimui. Australija ir pasaulis“ (Insulin for Life Australia and Global).
      49-oji metinė EASD konferencija vyks 2013 m. rugsėjo 23–27 d. Barselonoje (Ispanija). Daugiau informacijos ir pranešimus bus galima rasti adresu www.easd.org.

      Vida Augustiniene
      Lietuvos diabeto asociacijos prezidentė
      Lietuvos pacientų organizacijų
      atstovų tarybos pirmininkė
      Europos pacientų forumo valdybos narė


Puslapis 16-17
Lietuvos diabeto asociacijos vasaros diabeto mokymo stovyklos

      2012 metais Lietuvos diabeto asociacija (LDA) organizavo 4 septynių dienų trukmės cukriniu diabetu sergančiųjų savarankiško gyvenimo įgūdžių ugdymo stovyklas. Visos stovyklos vyko Pervalkoje. Joms vadovavo Europos slaugytojų diabetologų federacijos, LDA Garbės ir valdybos, Slaugytojų diabetologų draugijos narė slaugytoja diabetologė A. Danylienė. Jai talkino gydytojas V. Danyla ir padėjėja I. Jokubauskaitė. Stovyklose žinių sėmėsi 15 vaikų bei jaunuolių ir 45 suaugusieji.
      Mokymo stovyklos vyko birželio 8–14 d., birželio 15–21, rugpjūčio 17–23 d. ir rugpjūčio 24–30 d. Jose dalyvavo sergantieji cukriniu diabetu iš Elektrėnų, Mažeikių, Šiaulių, Kauno, Radviliškio, Šakių, Klaipėdos, Plungės, Raseinių, Ignalinos, Vilniaus, Pasvalio, Panevėžio, Pakruojo, Kuršėnų, Rokiškio, Telšių, Alytaus, Šilutės, Tauragės, Kretingos, Kelmės.
      Mokymas stovyklose vyko pagal LDA parengtą mokymo programą. Buvo mokoma pagrindinių ligos valdymo principų: taisyklingai maitintis, apskaičiuoti suvalgyto maisto angliavandenių, baltymų ir riebalų kiekį gramais, angliavandenius skaičiuoti vienetais, pasirinkti tinkamą insulino dozę pagal nustatytą gliukozės kiekį kraujyje ir planuojamą suvalgyti angliavandenių kiekį, mokėti teisingai leistis insuliną ir žinoti tam tinkamiausias kūno vietas, suprasti hipoglikemijos ir hiperglikemijos bei ketoacidozės priežastis, tinkamai elgtis, atsiradus pirmiesiems gliukozės mažėjimo ar gausėjimo kraujyje simptomams. Buvo organizuotos kultūrinė ir poilsio programos, įvairūs susitikimai su medikais, ligos kontrolės priemonių specialistais. Stovyklų dalyviai laisvalaikį leido sportuodami, kurdami, vykdami į ekskursijas ir tiesiog kalbėdamiesi.
      Sergantieji diabetu kraujo gliukozę tyrė kasdien, ne mažiau kaip 4 kartus, duomenis registravo dienynuose. Vaikų ir jaunuolių dienynų analizė parodė, kad prieš pusryčius gliukozė svyravo nuo 4,6 iki 12,7 mmol/l (vidurkis – 9,3 mmol/l), prieš pietus – nuo 4,0 iki 11,9 mmol/l (8,7 mmol/l), prieš vakarienę – nuo 4,9 iki 13,7 mmol/l (8,1 mmol/l), o vėlai vakare – nuo 3,9 iki 14,6 mmol/l (7,8 mmol/l).
      Išanalizavus I tipo diabetu sergančių suaugusiųjų dienynus, paaiškėjo, kad prieš pusryčius gliukozės kiekis svyravo nuo 3,9 iki 11,1 mmol/l (vidurkis – 6,6 mmol/l), prieš pietus – nuo 4,6 iki 11,8 mmol/l (7,4 mmol/l), prieš vakarienę – nuo 5,2 iki 9,0 mmol/l (6,9 mmol/l), vėlai vakare – nuo 5,6 iki 13,8 mmol/l (8,5 mmol/l).
      II tipo diabetu sergančiųjų dienynų rezultatai buvo tokie: prieš pusryčius gliukozės kiekis buvo nuo 5,4 iki 10,1 mmol/l (vidurkis – 7,3 mmol/l), prieš pietus – nuo 4,6 iki 8,6 mmol/l (6,1 mmol/l), prieš vakarienę – nuo 5,4 iki 10,5 mmol/l (6,7 mmol/l) ir vėlai vakare – nuo 6,0 iki 10,5 mmol/l (8,0 mmol/l).
      Vaikų stovyklos dalyvių amžius buvo nuo 8 iki 16 metų. Dauguma dalyvių (76,5%) turi vidutinį neįgalumą, kiti (23,5%) – 80% neįgalumą. Ligos trukmė taip pat įvairi – nuo 7 mėnesių iki 13 metų. 23,5% stovyklautojų tikino, kad turėjo problemų dėl žinių apie cukrinį diabetą stokos, nors visi nurodė, jog apie cukrinį diabetą jau buvo mokęsi. Kiekvienam stovyklos dalyviui buvo atliktas glikuoto hemoglobino tyrimas, kuris parodė, ar diabetas per paskutinius 3 mėnesius buvo gydytas veiksmingai. Ligos kontrolės rodikliai buvo baisūs. Kaip matyti iš 1 pav., net 62% dalyvių HbA1c buvo didesnis nei 8%, o 31% dalyvių – HbA1c > 7% < 8%. Visų dalyvių HbA1c vidurkis siekė 8,7%.
      Stovyklos dalyviai ne tik atostogavo ir puikiai leido laiką, bet ir rimtai dirbo: klausė paskaitų, pildė žinių apie diabetą įvertinimo anketas, aptarinėjo klaidas, mokėsi geriau kontroliuoti ligą. Stovyklautojų žinios buvo vertinamos anketine atvykusiųjų ir išvykstančiųjų apklausa. Atvykimo dieną įvertinus vaikų žinias, paaiškėjo, kad tik 75,3% jų atsakymų buvo teisingi; neteisingų buvo 21,1%; abejojo – 3,2%. Nebuvo nė vieno vaiko, kuris į visus anketos klausimus atsakytų teisingai. Išvykimo dieną teisingų atsakymų padaugėjo iki 94,9%. Per 7 dienas, praleistas mokymo stovyklose, žinios vidutiniškai pagerėjo apie 19,6%.
      Suaugusiesiems, sergantiems I tipo cukriniu diabetu, kaip ir vaikams bei jaunuoliams, buvo atliktas glikuoto hemoglobino tyrimas (2 pav.). Rezultatai nebuvo džiuginantys – tik 10% tirtų suaugusiųjų HbA1c buvo mažesnis nei 6%. Visų dalyvių HbA1c vidurkis – apie 7,2%.
      Suaugusiųjų, sergančių I tipo cukriniu diabetu, žinios atvykimo dieną taip pat buvo vertinamos. Iš viso 78,5% atsakymų buvo teisingi; 15,6% – neteisingi; 5,5% – abejojo dėl jų. Atvykimo dieną tik 18,2% I tipo diabetu sergančiųjų žinojo teisingus atsakymus į visus anketos klausimus. Per 7 dienas, praleistas mokymo stovykloje, jų žinios apie cukrinį diabetą ir jo valdymą vidutiniškai pagerėjo apie 20,5%.
      Dažniausios klaidos, kurias daro vaikai ir jaunuoliai bei I tipo diabetu sergantys suaugusieji, yra tokios: nežino acetono atsiradimo šlapime priežasčių, kokiais atvejais reikia tirti šlapimą dėl galimo acetono atsiradimo; neišvardija, kuriuos organus pažeidžia cukrinis diabetas; nežino, kaip koreguoti mitybą ir insulino dozes, esant skirtingoms situacijoms. Jiems trūksta žinių, kiek laiko veikia greito veikimo insulinas, kada greito veikimo insulino pikas; neįvardija I tipo cukrinio diabeto atsiradimo priežasčių.
      Suaugusiesiems, sergantiems II tipo cukriniu diabetu, taip pat buvo atliktas glikuoto hemoglobino tyrimas (3 pav.). 13% suaugusiųjų HbA1c buvo mažesnis nei 6%. Paaiškėjo, kad 47% tirtų suaugusiųjų HbA1c siekė nuo 6 iki 7%. Didelės dalies – beveik penktadalio – dalyvių glikuotas hemoglobinas didesnis nei 8%. Visų dalyvių HbA1c vidurkis buvo 7%.
      II tipo diabetu sergančiųjų žinios atvykimo dieną buvo prastesnės, nei I tipo diabetu sergančiųjų. Jų dažniausios klaidos tokios pat, kaip ir I tipo diabetu sergančiųjų, be to, jie daugeliu atveju net nežinojo gliukozės kraujyje normos, fizinio aktyvumo įtakos diabeto kontrolei. Tarp II tipo diabetu sergančiųjų stovyklautojų buvo ir tokių, kurie kraujo gliukozę matuodavosi tik 1 kartą per mėnesį. Sergantieji II tipo cukriniu diabetu, pildydami žinių vertinimo anketą, pirmą atvykimo dieną teisingai atsakė tik į 67,1% jų klausimų atsakymų buvo teisingi; neteisingų atsakymų buvo net 26,3%; abejojo – 5,7%. Per 7 dienas, praleistas mokymo stovyklose, žinios vidutiniškai pagerėjo apie 25%.
      Vienas iš pagrindinių LDA siekių yra užtikrinti, kad visi žmonės, sergantys cukriniu diabetu, gautų savo amžiui tinkamą priežiūrą ir praktinį mokymą: nuolatinis cukriniu diabetu sergančiųjų mokymas, gera diabeto kontrolė garantuoja geresnius gydymo rezultatus. Tai padeda sulėtinti ar net sustabdyti komplikacijų progresavimą, gerina ligonio gyvenimo kokybę, trukmę, mažina grėsmę, ligai progresuojant, tapti neįgaliuoju.
      Diabetu sergančiųjų savarankiško gyvenimo įgūdžių ugdymo stovyklos ir mokymai daugeliui yra vienintelė galimybė pradėti savarankiškai save prižiūrėti. Pasitikėjimo suteikia ne tik profesionali komanda, bet ir likimo draugai. Be to, gerai organizuota laisvalaikio programa leidžia sergantiesiems patirti daug džiaugsmo ir pasijusti pilnateisiais visuomenės nariais. Stovyklautojai sustiprėjo tiek fiziškai, tiek dvasiškai, įgijo savarankiškų ligos kontrolės įgūdžių.
      Širdingai dėkojame stovyklų rėmėjams: Neįgaliųjų reikalų departamentui prie LR socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Abbott Diabetes Care, Abovita, Optifarma, WÖRWAG Pharma GmbH&Co. KG, Roche Lietuva Diabeto priežiūros padaliniui, STADA-Nizhpharm-Baltija, Neringos savivaldybės merui A. Vinkui, Neringos savivaldybės administracijai, direktoriui A. Vyšniauskui, savivaldybės gydytojai V. Gedžiuvienei, diabeto klubams ir bendrijoms: Kuršėnų „Ventai“, Mažeikių „Žemaičių spėkai“, Pasvalio „Sveikatai“, Rokiškio „Rokiškiui“, Šakių „Lineliui“, Šiaulių „Lemčiai“, Radviliškio „Likimui“, taip pat Elektrėnų bei Plungės rajono diabeto klubams.

      Apžvalgą parengė
      gydytoja endokrinologė Ona Jurkauskienė,
      Aušra Rimkutė ir Svetlana Kuznecova

1 pav. Vaikų ir jaunuolių glikuoto hemoglobino tyrimo rezultatai

2 pav. Suaugusiųjų, sergančių I tipo diabetu, glikuoto hemoglobino tyrimo rezultatai

3 pav. Suaugusiųjų, sergančių II tipo diabetu, glikuoto hemoglobino tyrimo rezultatai


Puslapis 18
Sporto varžybos „Cukrinis diabetas – ne kliūtis sportuoti“
Diena pilna įspūdžių

      Rugsėjo 15 dieną Rokiškyje vyko Lietuvos diabeto asociacijos (LDA) surengtos sporto varžybos „Cukrinis diabetas – ne kliūtis sportuoti“. Renginyje dalyvavo 9 diabeto ligonių komandos. Jos atvyko iš Anykščių, Marijampolės, Mažeikių, Pasvalio, Plungės, Rokiškio ir Šakių. Sporto varžybų dalyvius pasveikino LDA prezidentė V. Augustinienė. Ji palinkėjo gerų emocijų ir pergalių.


Marijampolės komanda su LDA prezidente V.Augustinienė
      Bene įdomiausias žaidimas buvo bočia (angl. boccia). Tai unikalus parolimpinis italų žaidimas su rutuliais gerai suplūktoje, lygioje aikštėje, Lietuvoje pradėtas žaisti 1992 metais. Jis reikalauja koncentracijos, jėgos ir tikslumo. Žaidimo tikslas – nuridenti rutulį taip, kad jis sustotų kuo arčiau taikinio – balto rutulio. Tik pradėjus žaisti bočią, dalyvius apėmė azartas. Visi stengėsi surinkti kuo daugiau taškų, kad jų komanda laimėtų. Palaikymo komandos skandavo šūkius. Bočią geriausiai žaidė Plungės diabeto klubo komanda „Žemaičiai“. Jiems atiteko ir aukso taurė, kurią įteikė LDA prezidentė. Antrą vietą užėmė Mažeikių „Žemaičių spėka“. Trečią vietą užėmė Marijampolės komanda.
      Susirinkusieji galėjo išbandyti jėgas baudų mėtymo varžybose. Taikliausias iš vyrų buvo A. Bezoraitis (Šakių rajono cukralige sergančiųjų klubas „Linelis“), antra vieta atiteko G. Jurkui iš Plungės diabeto klubo, trečias buvo M. Narijauskas iš Marijampolės klubo „Diabetikas ABC“; iš moterų tiksliausia buvo D. Pilotienė (Pasvalio rajono sergančių cukriniu diabetu draugija „Sveikata“), antroje vietoje liko I. Gerdžiūnienė (Šakių rajono cukralige sergančiųjų klubas „Linelis“), trečioje – J. Jelinskienė (Pasvalio rajono sergančių cukriniu diabetu draugija „Sveikata“). Be to, renginio dalyviai galėjo varžytis mėtydami strėlytes į smiginį: pirma vieta tarp moterų atiteko Pasvalio diabeto draugijos „Sveikata“ narei V. Kazlauskienei, antra – Marijampolės klubo „Diabetikas ABC“ narei L. Cvirkienei, trečia – I. Jakutienei iš Mažeikių rajono diabeto klubo „Žemaičių spėka“; tarp vyrų taikliausias buvo K. Gokas iš Anykščių rajono cukralige sergančiųjų klubo „Ateitis“, antras – G. Jurkus iš Plungės rajono sergančiųjų cukriniu diabetu klubo, trečias – D. Rubinas iš Mažeikių rajono diabeto klubo „Žemaičių spėka“. Visų rungčių nugalėtojai buvo apdovanoti diplomais ir medaliais.

Bočios varžybų nugalėtojai - Plungės diabeto komanda "Žemaičiai"
      Po varžybų aplankėme Rokiškio dvaro rūmus, kur įsikūręs muziejus. Čia vyko edukacinė programa „Sūrio kelias“. Mums įdomiai ir vaizdžiai papasakojo apie senovinius pieno produktų gaminimo būdus, parodė etnografinių pieno rauginimo, sviesto mušimo ir kitokių indų, atnešė paragauti AB „Rokiškio sūris“ sūrių.
      Sporto varžybų „Cukrinis diabetas – ne kliūtis sportuoti“ iniciatorius ir vyriausiasis teisėjas - Rokiškio Sporto Komiteto specialistas neįgaliųjų sportui, Rokiškio diabetikų klubo „Rokiškis“ narys, Rokiškio rajono neįgaliųjų sporto klubo „Olimpija“ prezidentas Vidmantas Pilibaitis.

      Lina Cvirkienė,
      Marijampolės klubo „Diabetikas ABC“ narė

      Agnė Gulbinskytė,
      Plungės diabeto klubo narėPuslapis 19
Tarptautinė diabeto stovykla Slovėnijoje

      Net nespėjau pastebėti, kaip atėjo ruduo, nes vis dar tebe-gyvenu vasaros įspūdžiais. Vasaros pradžioje sulaukiau Lietuvos diabeto asociacijos pasiūlymo dalyvauti atrankoje į tarptautinę diabeto stovyklą Slovėnijoje. Nedvejodama sutikau. Kai sužinojau, jog mano anketa sėkmingai atrinkta ir manęs laukia Slovėnijoje, labai nudžiugau.
      Taigi, liepos 13–20 dienomis dalyvavau tarptautinėje diabeto stovykloje Rogloje, Slovėnijoje. Savaitė prabėgo greitai. Visos dienos buvo užimtos – veiklos netrūko. Rytai prasidėdavo paskaitomis apie Tarptautinės diabeto federacijos (TDF) veiklą, vyko įvairios diskusijos apie klinikinius tyrimus, diabeto komplikacijas ir tai, kaip jų išvengti, apie gydymąsi insulino pompa ir maisto bei fizinio krūvio derinimą. Be viso to, rengėme projektus apie tai, kaip atitolinti atotrūkį tarp TDF ir nacionalinių diabeto asociacijų, kaip kuo plačiau paskleisti žinią apie cukrinį diabetą ir jo prevenciją. Vyko apskritojo stalo diskusija „Ar jie mūsų sąjungininkai, ar priešai?“ su farmacijos ir medicinos prietaisų įmonių atstovais. Savo gerąja patirtimi dalijosi Švedijos, Olandijos ir Didžiosios Britanijos diabetu sergantys jauni žmonės. Dviratininkas profesionalas papasakojo apie komandą „TeamType 1“, tarp kurios narių yra ir diabetu sergančių žmonių. Likau sužavėta komandos misija – „Mes siekiame įteigti viso pasaulio žmonėms cukriniu diabetu sergančių viltį ir įkvėpimą. Tinkamas maitinimasis, mankšta, gydymo ir technologijų taikymas kiekvienam, sergančiajam cukriniu diabetu, gali padėti siekiant savo svajonės.“

Stovyklautojai Rogloje su TDF Europos regiono išrinktuoju (elect) prezidentu Joao Manuel Valente Nabais (centre)
      Tarptautinėje diabeto stovykloje mes ne tik kalbėjome apie rimtus dalykus, bet ir aktyviai leidome laiką. Grožėjomės Roglos apylinkėmis vaikščiodami po kalnus (miestelis įsikūręs daugiau kaip 1500 m aukštyje), varžėmės žaisdami krepšinį ir futbolą, mokėmės žaisti tenisą, sieninį (dar vad. skvošu), plaukiojome baseine, mėgavomės sauna. Savo jėgas galėjome išbandyti laipiodami sienomis, dviračių parke važinėdami „BMX“ dviračiais.
      Stovykloje dalyvavo 20 šalių atstovai, todėl vakarais vykdavo dalyvių prisistatymai, kai supažindindavome ir su savo šalimi, šalies politika sergančiųjų cukriniu diabetu atžvilgiu, asociacijos vykdoma veikla. Pristatydama Lietuvą atlikau lietuvių liaudies dainą, po kurios visi sakė, kad turime labai gražią savo kalbą.
      Ačiū Lietuvos diabeto asociacijai, kad pasitikėjo manimi ir suteikė galimybę dalyvauti tokioje stovykloje. Už pagalbą ruošiantis ir palaikymą nuoširdžiai dėkoju V. Augustinienei ir S. Kuznecovai.
      Man diabetas niekada nebuvo kliūtimi kažką veikti ar siekti savo užsibrėžtų tikslų. Įsiminė komandos „TeamType 1“ šūkis – „Diabetas nesustabdys mūsų. Jis skatina mus veikti.“

      Gintarė Nefaitė


Puslapis 20
Są­skry­dis „Kad cuk­rai bū­tų ge­ri“

      Rug­pjū­čio 25–26 die­no­mis Ka­čer­gi­nė­je vy­ko ak­ty­vaus po­il­sio są­skry­dis „Kad cuk­rai bū­tų ge­ri“. Jį su­ren­gė Lie­tu­vos dia­be­to aso­cia­ci­ja. Į Ka­čer­gi­nę at­vy­ko ne­ma­žas bū­rys vai­kų, ser­gan­čių cuk­ri­niu dia­be­tu, ir jų tė­ve­lių. Ati­da­ry­mas pra­si­dė­jo aso­cia­ci­jos vė­lia­vos pa­kė­li­mu, or­ga­ni­za­to­rių ir fir­mų at­sto­vų pa­svei­ki­ni­mu. Vi­si da­ly­viams lin­kė­jo ge­rų emo­ci­jų, pa­gi­lin­ti ži­nias apie li­gą, pa­si­da­ly­ti pa­tir­ti­mi, pa­ben­drau­ti ir su­si­drau­gau­ti.


      Ba­y­er kom­pa­ni­jos at­sto­vai su­ren­gė vai­kų pie­ši­nių kon­kur-­są. Vi­si da­ly­viai bu­vo ap­do­va­no­ti „auk­so“ me­da­liais, nes pie­ši­niai bu­vo nuo­sta­būs, įdo­mūs ir ori­gi­na­lūs. Po pie­tų vi­si da­ly­viai su­si­ruo­šė į eks­kur­si­ją – ap­lan­kė vos už 2 km į ry­tus nuo Ka­čer­gi­nės iš­ki­lu­sį Pyp­lių pi­lia­kal­nį. Nuo jo at­si­ve­ria pui­kūs Ne­mu­no slė­nio ir Ne­vė­žio in­ta­ko vaiz­dai. Vai­kai ga­lė­jo iš­ban­dy­ti šiau­rie­tiš­ką­jį ėji­mą su laz­do­mis, ku­ris vi­siems la­bai pa­ti­ko. Gė­rė­jo­mės gra­žiu Ka­čer­gi­nės kraš­to­vaiz­džiu, Ne­mu­no kran­tais, kvė­pa­vo­me gry­nu pu­šy­no oru. Po eks­kur­si­jos ruo­šė­mės va­ka­rie­nei, ma­ta­vo­me cuk­raus kie­kį krau­jy­je. Va­ka­re vai­kų lau­kė gat­vės šo­kiai. Pro­fe­sio­na­lūs šo­kė­jai mo­kė pa­grin­di­nių šo­kio žings­ne­lių, sa­vo ge­ra nuo­tai­ka pri­pil­dė vai­kų šir­dis džiaugs­mo. Vai­kai ir tė­ve­liai ban­dė kuo tiks­liau at­kar­to­ti ju­de­sius, vi­si mė­ga­vo­si šo­kiu. Kai iš­mo­ko ke­le­tą de­ri­nių, vi­si su­šo­ko sma­gų gat­vės šo­kį. Po links­my­bių šo­kių aikš­te­lė­je vi­si mau­dė­si ba­sei­ne, kai­ti­no­si pir­ty­je. Die­na pra­bė­go la­bai greitai.

Sąskrydis Kačerginėje "Kad cukrai būtų geri"
      Sek­ma­die­nio ry­tą vai­kų lau­kė „Ki­to­kie pus­ry­čiai“. Vai­kams bu­vo pri­min­ta, kaip skai­čiuo­ti an­glia­van­de­nius, ku­riuo­se pro­duk­tuo­se jų yra. Jie ga­lė­jo pa­ska­nau­ti gri­kių mil­tų bly­nų. Po ska­nių pus­ry­čių vai­kų ir jų tė­ve­lių lau­kė psi­cho­lo­gų pa­skai­tos. Sky­rė­me lai­ko ir eks­kur­si­jai po Ka­čer­gi­nę. Ap­lan­kė­me po­eto V. My­ko­lai­čio-Pu­ti­no, skulp­to­riaus Juo­zo Zi­ka­ro, ra­šy­to­jo J. Bi­liū­no na­mą ir P. Ma­šio­tui at­min­ti skir­tą ąžuo­li­nių skulp­tū­rų par­ke­lį, Ka­čer­gi­nės šal­ti­nį, ku­ris gar­sus sa­vo gy­do­mo­sio­mis sa­vy­bė­mis. Vai­kai ir jų tė­ve­liai bu­vo dė­kin­gi už sma­giai pra­leis­tą sa­vait­ga­lį, su­si­ra­do nau­jų drau­gų, pa­ben­dra­vo, pa­si­da­li­jo pa­tir­ti­mi.
      Už nuo­sta­bų sa­vait­ga­lį vai­kams ir jų tė­ve­liams dė­ko­ju Lie­tu­vos dia­be­to aso­cia­ci­jos pre­zi­den­tei V. Au­gus­ti­nie­nei. Jū­sų pa­stan­gos at­si­spin­dė­jo lai­min­guo­se vai­kų vei­duo­se. Pa­dė­kos žo­dis taip pat ta­ria­mas fir­moms Ab­bot Dia­be­tes Ca­re, Abo­vi­ta, Bayer, Ro­che Lie­tu­va Diabeto priežiūros pa­da­li­niui. Ačiū vai­kams ir jų tė­ve­liams, ku­rie da­ly­va­vo są­skry­dy­je, links­mi­no­si, šo­ko, pie­šė ir tie­siog sma­giai lei­do lai­ką. Ačiū Jums vi­siems!

      Ag­nė Gul­bins­ky­tė,
      Lie­tu­vos dia­be­to aso­cia­ci­jos
      val­dy­bos na­rė


Puslapis 21
Cuk­ri­nis dia­be­tas – išmo­ki­me su juo su­si­drau­gau­ti
Dia­be­to mo­ky­mo sto­vyk­la Per­val­ko­je


      Dia­be­to mo­ky­mo sto­vyk­la – tai pui­ki ga­li­my­bė il­sė­tis, mo-ky­tis val­dy­ti li­gą, jos ne­bi­jo­ti, o svar­biau­sia – su ja su­si­drau­gau­ti! To­kias mo­ky­mo sto­vyk­las kiek­vie­nais me­tais ren­gia Lie­tu­vos dia­be­to aso­cia­ci­ja (LDA).
      Rug­pjū­tį da­ly­va­vo­me I ti­po dia­be­tu ser­gan­čių­jų mo­ky­mo sto­vyk­lo­je Per­val­ko­je. Sto­vyk­lai va­do­va­vo slau­gy­to­ja dia­be­to­lo­gė A. Da­ny­lie­nė. Jai tal­ki­no gy­dy­to­jas V. Da­ny­la ir pa­dė­jė­ja I. Jo­ku­baus­kai­tė. Sto­vyk­los va­do­vei te­ko ne­leng­vas už­da­vi­nys – kiek­vie­ną die­ną ma­ta­vo vi­sų da­ly­vių gli­ke­mi­ją prieš kiek­vie­ną val­gį ir prieš mie­gą, val­gio me­tu ap­tar­da­vo tai, kas ko ir kiek ga­li val­gy­ti, po pus­ry­čių ren­gė pa­skai­tė­les įvai­riais dia­be­to klau­si­mais, kan­triai at­sa­ki­nė­jo į vi­sų klau­si­mus, o kad mo­ky­mai ne­pra­ilg­tų, or­ga­ni­za­vo iš­vy­kas.
      Kiek­vie­ną die­ną į sto­vyk­lą at­vyk­da­vo sve­čių. Op­ti­far­mos at­sto­vė R. Jur­kū­nai­tė pri­sta­tė nau­jus gliu­ko­zės ma­ta­vi­mo apa­ra­tė­lius, pa­ma­ta­vo vi­sų gliu­ko­zės kie­kį krau­jy­je, su­ren­gė var­žy­bas. Ro­che Lie­tu­va Dia­be­to prie­žiū­ros pa­da­li­nio at­sto­vė D. Ši­liu­vie­nė mo­kė ana­li­zuo­ti gliu­ko­zės kie­kio krau­jy­je rod­me­nis ir keis­ti gy­dy­mą. Abo­vi­tos at­sto­vės at­li­ko krau­jo gliu­ko­zės ir gli­kuo­to he­mo­glo­bi­no ty­ri­mus. Stovyklautojus džiugino rėmėjų do­va­nė­lės.

Susitikimas su LDA prezidente
      Sto­vyk­lo­je lan­kė­si ir LDA pre­zi­den­tė V. Au­gus­ti­nie­nė. Ji do­mė­jo­si, kaip mums se­ka­si drau­gau­ti su sa­vo li­ga, pa­pa­sa­ko­jo apie LDA veik­lą bei dia­be­to gy­dy­mo, ty­ri­mo ir kon­tro­lės nau­jie­nas.
      Ši sto­vyk­la – tai pui­ki mo­kyk­la, ypač tiems, ku­rie jau daug me­tų ser­ga dia­be­tu, kur ga­li­ma iš­mok­ti su­pras­ti dia­be­tą bei su­si­drau­gau­ti su juo.

      Ra­sa Bli­ker­tie­nė,
      Šiau­lių dia­be­to klu­bo „Lem­tis“ na­rė

      Jur­gi­ta Za­bo­le­vi­čie­nė,
      Ig­na­li­nos ra­jo­no dia­be­to
      klu­bo „Gy­dū­nė“ na­rė
Puslapis 22
Mū­sų ko­lek­ty­vi­nių na­rių kū­ry­ba

                                                    „Bi­ru­tė ne kar­tą yra sa­ve pa­va­di­nu­si „kai­mo lik­tar­na“.

                                                                                                                  An­ta­nas Mi­ke­lis


      Pa­ne­vė­žio dia­be­to drau­gi­jos „Vil­tis“ na­rė Bi­ru­tė Se­nu­ly­tė-Skrips­kie­nė gi­mė 1931 m. ko­vo 15 die­ną Rad­vi­liš­kio ra­jo­no Vel­žių kai­me. Šei­ma bu­vo di­de­lė, jo­je Bi­ru­tė – penk­tas vai­kas, dar ke­tu­ri – ma­žes­ni. Pir­mie­ji jos li­te­ra­tū­ri­niai ban­dy­mai pra­si­dė­jo mo­kan­tis Še­du­vos gim­na­zi­jo­je. Li­te­ra­tū­ros mo­ky­to­jas, kla­sės auk­lė­to­jas D. Kaz­laus­kas pa­ju­to, kad mer­gai­tės ra­ši­niams bū­din­ga po­ezi­ja. Bi­ru­tė ta­da jau ra­šė ei­lė­raš­čius, bet ne­drį­so jų vie­šin­ti. Šeš­to­je kla­sė­je ji įsi­lie­jo į li­te­ra­tų bū­re­lį. Šios mo­ki­nės ei­lė­raš­čių pa­si­ro­dė sien­laik­raš­čiuo­se: kla­sės – „Vai­vo­rykš­tė“, mo­kyk­los – „Sau­lės ta­ku“.
      1965-ai­siais, dirb­da­ma Skė­mių aš­tuon­me­tės mo­kyk­los mo­ky­to­ja, pra­dė­jo ben­dra­dar­biau­ti su ra­jo­no laik­raš­čiu. Ra­šė ei­lė­raš­čius, straips­ne­lius apie kai­mo žmo­nes, šei­mos san­ty­kius, vai­kų auk­lė­ji­mą, liau­dies tra­di­ci­jas, lais­va­lai­kį. Vi­suo­me­ni­nė­je veik­lo­je da­ly­va­vo ir dirb­da­ma Pa­kal­niš­kių pra­di­nės mo­kyk­los mo­ky­to­ja. Ak­ty­viai įsi­jun­gė į apy­lin­kės de­pu­ta­tų, mo­te­rų ta­ry­bos dar­bą, lan­kė re­dak­ci­jo­je su­reng­tus žur­na­lis­ti­kos meist­riš­ku­mo už­si­ė­mi­mus. Per žie­mos atos­to­gas Pa­kal­niš­kių mo­kyk­lo­je bū­da­vo or­ga­ni­zuo­ja­mos kai­mo mo­te­rų, vy­rų, vai­kų rank­dar­bių pa­ro­dos, va­ka­ro­nės, su­si­ti­ki­mai su ra­jo­no li­te­ra­tais, re­dak­ci­jos dar­buo­to­jais.
      Dirb­da­ma Pa­kal­niškiuo­se, Bi­ru­tė su­rin­ko šios mo­kyk­los is­to­ri­ją. Tai – kai­mo žmo­nių, ku­rie ten mo­kė­si, pri­si­mi­ni­mai, pa­sa­ko­ji­mai apie tuos lai­kus, kai pa­sta­tas bu­vo ne mo­kyk­la, o smuk­lė, sta­ty­ta 1812–1819 me­tais kar­tu su Rau­dond­va­rio rū­mais. Tai ir kai­mo jau­nuo­lio K. Plun­gės, ini­ci­ja­vu­sio kai­mo mo­kyk­los sta­ty­bą, pas­kui dir­bu­sio pir­muo­ju šios mo­kyk­los mo­ky­to­ju (1912) at­si­mi­ni­mai. Su­kaup­tą ir su­tvar­ky­tą me­džia­gą kraš­to­ty­ri­nin­kė pa­li­ko Dau­gy­ve­nės kul­tū­ros is­to­ri­jos mu­zie­jaus draus­ti­nio di­rek­to­riui E. Pra­sce­vi­čiui, kad bū­tų eks­po­nuo­ja­ma ir vi­siems pri­ei­na­ma Kle­bo­niš­kių kai­mo mu­zie­jaus sky­riu­je.
      B. Se­nu­ly­tė-Skrips­kie­nė su plunks­na ne­si­ski­ria ir da­bar. Ji pri­klau­so Lie­tu­vos mo­ky­to­jų li­te­ra­tų drau­gi­jai „Spin­du­lys“, Pa­ne­vė­žio ra­jo­no mo­ky­to­jų sen­jo­rų ben­dri­jos „Šar­ma“ li­te­ra­tų bū­re­liui, da­ly­vau­ja Vy­dū­no drau­gi­jos veik­lo­je.
      B. Se­nu­ly­tės-Skrips­kie­nės ei­lė­raš­čiai spaus­din­ti Rad­vi­liš­kio kraš­to po­ezi­jos al­ma­na­che „Ta­kai prie šal­ti­nio“ (1999), Pa­ne­vė­žio ra­jo­no mo­ky­to­jų sen­jo­rų drau­gi­jos al­ma­na­che „Ru­dens spal­vos“ (2007). Ji pa­ti iš­lei­do sa­vo kū­ry­bos rin­ki­nį „Lauk­ne­šė­lis gim­ti­nei“ (2008).
      Kaip yra ra­šęs ra­jo­no laik­raš­ty­je „Ko­mu­niz­mo auš­ra“ (1975 10 05) re­dak­to­rius A. Mi­ke­lis, „Bi­ru­tė ne kar­tą yra sa­ve pa­va­di­nu­si „kai­mo lik­tar­na“. Bet stip­riai pa­se­no tas jos epi­te­tas. Pa­gal at­lie­ka­mus vi­suo­me­ni­nius įpa­rei­go­ji­mus, pa­gal tą am­ži­ną per­pe­tum mo­bi­le Bi­ru­tę rei­kė­tų pa­va­din­ti Pa­kal­niš­kių žvaigž­de­le, ne­šan­čia džiaugs­mą ir švie­są.“

Eilėraščiai iš B. Se­nu­ly­tės-Skips­kie­nės kny­gos
„Žvilgs­nis nuo Baž­nyč­kal­nio. Vel­žių kai­mas“ (2012)


Ko susimąstei?
Nulingavo vasarų pulkai,
Rudenys su paukščiais išplasnojo.
Ko, mergaite, tu susimąstei,
Kai laukuos prinoko vasarojai?

Ar jaunystės gaila tau dienų,
Ar naktų mėnulio sidabrinių,
Kad nubėgus prie baltų beržų
Karčią ašarą brauki parimus?

O tos dienos – nė nepajutai –
Pralėkė lyg stirnos basakojės.
Jau nuauksino lapus beržai...
Muzikantai piršliui maršą groja.

Gal ranka šiandien ir sudrebės,
Kai mielasis maus ant piršto žiedą.
Siekit laimės – tyros, didelės,
Nes maža rasos lašais nurieda.


Patarimas
Kai širdelė tau skaudės –
Niekas, niekas nepadės,
Vaikščiosi tarsi surūgus,
O aplink tamsa ir pūgos, –
Tu dainelę prisimink.
Linksmą, gerą pasirink,
Ir užtrauk ją iš širdies.
Liūdesys tuoj išdulkės.

Niekad nenuleisk galvos.
Lai visi visi galvos,
Kad esi labai laiminga,
Kad gerų draugų nestinga.
Nusivylusi jauties?
Ką užuojauta padės?
Visad vaikščiok išdidi,
Nuoskaudas paslėpk širdy.

Gintarėlis
Žmonės poilsį suranda
Šiltam pajūry.
Juos vilioja saulė, bangos,
Gintarai gelsvi.

Žmonių širdys audros laukia:
Išmes gintarų.
Aš – kiekvienoj žemės saujoj
Gintarą randu.

Gintarėlis miežio grūde, –
Kviečio želmeny.
Gintarais ir rasos spindi
Naktį paupy.

Kam prie jūros man keliauti
Gintarų purslų?
Aš – žmogaus širdy kiekvieno
Gintarą randu.

Lopšinė
Mik, maža dukrele,
Mik, užmerk akis.
Žvaigždės galvas kelia,
Artinas naktis.

Mik. Pinu į dainą
Pasakas gyvas.
Štai mėnuo ateina
Užliūliuot tavęs.

Mik. Naktis palaisto
Gėlių širdeles.
Sidabru nuglaisto
Ežerus, upes.

Mik. Lizdely miega
Trys strazdai maži.
Samanėlių sniege
Knaisiojas ežys.

Miki. Voverytė
Miega ant šakos.
Miegok, kol saulytė
Tau ranka pamos.

Pilkoji valandėlė
Į kambarį įslinko pilkoji valandėlė,
Kaip elgeta benamė, aplojama šunų.
Langai pasidabino auksiniais žiburėliais.
Už lango pūgos baras, o kambary jauku.

O kambary svečiuojas ir Puškinas, ir Nėris,
Ir Anderseno juokas, ir knygnešių kova.
Taip gera susitikti su jais šįvakar vėlei,
Sušildyt savo širdį jų žodžių šiluma.

Žiemos languos gėlėtuos skaitau apie zylelę,
Apie ramunės žiedą švelnius žodžius randu.
Pilkoji valandėle, maža paros dalele,
Pabūk dienelei gęstant su manimi kartu.

Dovana
Jeigu ilgai mąstai,
Prekystalį užgulęs,
Ir negali išrinkti,
Ką mylimai įteikt, –
Tebus ta dovana
Keli žiedai primulės.
Jas prie širdies priglaudęs
Tu pas mane ateik.

Tu man nedovanok
Brangiausių suvenyrų:
Nei auskarų, nei žiedo
Nelaukiu iš tavęs.
Tu savo širdyje
Atneški meilę tyrą,
Tegul ji mus abudu
Keliais tiesiausiais ves.


Puslapis 23
„Lem­ties“ na­rių iš­vy­ka

      Šiau­lių kraš­to žmo­nių, ser­gan­čių dia­be­tu, klu­bo „Lem­tis“ na­riai rug­pjū­čio 11 d. il­sė­jo­si prie Lūks­to eže­ro Var­niuo­se (Tel­šių r.). Čia jie mė­ga­vo­si pui­kiu oru, ge­ra drau­gi­ja, mau­dė­si, žai­dė pa­plū­di­mio tin­kli­nį, fut­bo­lą ant smė­lio, krep­ši­nį, taip pat šaš­kė­mis ar šach­ma­tais, mė­tė į smi­gi­nį, len­kė ran­kas ir kt. Vi­si, ku­rie no­rė­jo su­ži­no­ti dau­giau apie sa­vo svei­ka­tą, rin­ko­si prie A. Raz­ba­daus­ko ir N. Is­to­mi­nos „svei­ka­to­bu­so“, kur ga­lė­jo su­ži­no­ti kū­no ma­sės in­dek­są, pa­ros ka­lo­ri­jų nor­mą, krau­jo­spūdį, pa­kal­bė­ti svei­kos gy­ven­se­nos klau­si­mais.

      Re­da Ja­ku­ty­tė,
      klu­bo „Lem­tis“ na­rė

Pa­bū­ki­me kar­tu

      Jo­niš­kio dia­be­to klu­bas šiais me­tais vi­sus su­kvie­tė į tra­di­ci­nį ren­gi­nį „Pa­bū­ki­me kar­tu“. Šven­tė vy­ko Skaist­gi­rio kul­tū­ros na­muo­se. Į ją at­vy­ko net 140 dia­be­to klu­bų na­rių iš Ak­me­nės, Jo­niš­kio, Ma­žei­kių, Pa­kruo­jo, Pa­sva­lio, Plun­gės, Šiau­lių, Tau­ra­gės ir kt. mies­tų bei ra­jo­nų. Gau­siau­siai su­si­rin­ko ren­gi­nio or­ga­ni­za­to­riai – net 31 na­rys.
      Jo­na­vos dia­be­to klu­bo pir­mi­nin­kas J. Lai­va pa­pa­sa­ko­jo, kad šven­tės „Pa­bū­ki­me kar­tu“ idė­ja ki­lo prieš 10 me­tų Tau­ra­gės ra­jo­no dia­be­to klu­bo pir­mi­nin­kui A. Ardinskui. Ją pa­rė­mė jo­na­viš­kai ir plun­giš­kiai. Tad šių tri­jų ra­jo­nų at­sto­vų pir­ma­sis su­si­rin­ki­mas vy­ko Plun­gės ra­jo­ne. Ki­tą­met ren­gi­nys per­si­kė­lė į Jo­na­vą, tre­čiais me­tais – į Tau­ra­gę. Šven­tė, ke­liau­da­ma iš ra­jo­no į ra­jo­ną, šie­met pa­sie­kė ir Jo­niš­kį.
      Su­si­rin­ku­siuo­sius pa­svei­ki­no Lie­tu­vos dia­be­to aso­cia­ci­jos pre­zi­den­tė V. Au­gus­ti­nie­nė. Ji lin­kė­jo at­ei­ty­je dar la­biau plės­tis ren­gi­niui ir ap­jung­ti vi­są ša­lį. Ji Jo­niš­kio dia­be­to klu­bo „Vil­tis“ va­do­vei A. Goš­tau­tie­nei, dė­ko­da­ma už šven­tę, įtei­kė pa­dė­kos raštą. Šven­tės da­ly­vius pa­svei­ki­no ir ki­ti svečiai.
      Per ren­gi­nį klu­bai pri­sis­ta­tė, pa­ro­dė me­ni­nes pro­gra­mė­les, dai­na­vo, gro­jo, de­kla­ma­vo, pir­mi­nin­kai ap­si­kei­tė do­va­nė­lė­mis ir kar­tu už­pū­tė di­džiu­lio tor­to žva­ku­tes. Pau­zes tarp pa­si­ro­dy­mų už­pil­dė įvai­rios at­rak­ci­jos.

      Le­ta Dob­ro­vols­ky­tė,
      Jo­niškio ra­jo­no laik­raš­tis „Si­dab­rė“


Puslapis 24
Iden­ti­fi­ka­vi­mo apy­ran­kė

      Pra­ne­ša­me, kad dia­be­tu ser­gan­tys žmo­nės ga­li įsi­gy­ti iden­ti­fi­ka­vi­mo apy­ran­kę. Ne­lai­mės at­ve­ju, pvz., iš­ti­kus hi­pog­li­ke­mi­jai, ji pa­dės ša­lia esan­tie­ms, taip pat me­di­kams grei­čiau nu­sta­ty­ti, kad žmo­gus ser­ga cuk­ri­niu dia­be­tu. Apy­ran­kė­je iš­gra­vi­ruo­tas žen­kle­lis „dia“, taip pat ser­gan­čio­jo var­das, pa­var­dė, te­le­fo­nas, ku­riuo rei­kė­tų pra­neš­ti apie žmo­gaus būk­lę; nu­ro­do­mi jo vais­tai – in­su­li­nas ar tab­le­tės.
      Apy­ran­kių (pa­si­dab­ruo­tų, pa­auk­suo­tų, si­dab­ri­nių ar auk­si­nių pa­gal pa­gei­da­vi­mą ir fi­nan­si­nes ga­li­my­bes) ga­li­ma už­si­sa­ky­ti ar tei­rau­tis smul­kes­nės in­for­ma­ci­jos ad­re­su:

      UAB „Alpera“
      Titnago g. 10, LT-02300 Vilnius
      Tel.: 8 5 2311667. Tel./faksas: 8 5 2455012
      Mob. tel. 8 687 16182

      Dia­be­to klu­bų, ben­dri­jų, drau­gi­jų va­do­vai kvie­čia­mi apie šią ga­li­my­bę in­for­muo­ti sa­vo mies­to ir ra­jo­no ser­gan­čiuo­sius, taip pat pa­dė­ti gau­ti apy­ran­kes pa­gei­dau­jan­tie­siems. Apie apy­ran­kės reikš­mę rei­kė­tų pa­skelbti ra­jo­no grei­to­sios pa­gal­bos, po­li­ci­jos dar­buo­to­jams bei vi­sai ben­druo­me­nei.

      Lietuvos diabeto asociacija


Puslapis 25
Vais­ti­niai au­ga­lai – nuo dia­be­to

      Nuo se­no vais­ta­žo­lė­mis gy­do­ma dau­gy­bė li­gų. Ar ga­li vais­ti­niai au­ga­lai, žo­le­lės pri­si­dė­ti prie žmo­gaus ir gy­dy­to­jo pa­stan­gų, sie­kiant su­val­dy­ti cuk­ri­nį dia­be­tą? Se­no­vės iš­min­tis ir šiuo­lai­ki­nis moks­las tei­gia, kad ga­li. Tin­ka­mai pa­rink­ta, pa­ruošta ir do­zuo­ja­ma vais­ta­žo­lių ar­ba­ta gy­do pa­ma­žu ir švel­niai. Vais­ta­žo­lių ar­ba­tos po­vei­kį le­mia ne tik žo­lių rūšis, bet ir jų pa­ruošimas, tiks­lus do­za­vi­mas, gė­ri­mo bū­das, pvz., vie­ną ar­ba­tą rei­kia ger­ti prieš val­gį, ki­tą – po val­gio, tre­čią – gurkšno­ti per die­ną.
      Kiek­vie­na tau­ta tu­ri sa­vo vais­ti­nių au­ga­lų rin­ki­nį cuk­raus kie­kiui ma­žin­ti. Lie­tu­viams nuo se­no ži­no­ma, kad mė­ly­nių la­pų, šir­da­žo­lių, ta­ka­žo­lių žo­lės, dil­gė­lių, kiaul­pie­nių, var­na­lė­šų šak­nų, šal­tekš­nių žie­vės, pu­pe­lių ankš­čių, ar­ti­šo­kų la­pų ir kt. ar­ba­ta ma­ži­na cuk­raus pa­si­sa­vi­ni­mą ir grei­ti­na me­džia­gų apy­kai­tą. An­tai, ja­po­niš­kų šil­kme­džių la­puo­se yra na­tū­ra­lių, bio­lo­giškai ak­ty­vių me­džia­gų, ku­rios slo­pi­na cuk­raus ir ki­tų an­glia­van­de­nių vir­ti­mo į gliu­ko­zę pro­ce­są, to­dėl po val­gio į krau­ją pa­ten­ka ma­žes­nis gliu­ko­zės kiekis.
      Se­no­vės ki­nai nuo se­no ža­li­ą­ją ar­ba­tą gė­rė ne tik kaip trošku­lį mal­ši­nan­tį gė­ri­mą, bet ir ži­no­jo ją esant liek­nė­ji­mo, me­džia­gų apy­kai­tą ska­ti­nan­čia prie­mo­ne. Ji ne tik to­ni­zuo­ja, ma­ži­na nuo­var­gį, ge­ri­na fi­zi­nę ir pro­ti­nę veik­lą, bet ir ma­ži­na cho­les­te­ro­lio kie­kį krau­jy­je, spar­ti­na me­džia­gų apy­kai­tą, rie­ba­lų me­ta­bo­liz­mą, pa­si­žy­mi an­ti­sep­ti­nė­mis sa­vy­bė­mis.
      La­bai nau­din­gos vais­ti­nės ait­rū­nės, raukš­lė­to­jo svai­de­nio, plau­kuo­to­jo vir­šūk­lio, sly­vi­nio gvaz­dik­me­džio, hi­ma­la­ji­nio ked­ro, vais­ti­nės ož­ra­gės, guls­čio­sios ra­gu­žės, in­di­nio nim­ba­me­džio, ag­ras­ti­nio la­pai­nio, šir­džia­la­pės drabs­nės, rie­šu­ti­nės viks­vuo­lės, akuo­­to­jo rau­gerškio ir kt. ar­ba­tos. De­ja, dau­ge­lis šių au­ga­lų au­ga to­li­mo­se ša­ly­se.
      Stip­riau­siai vei­kian­čiu au­ga­lu nuo dia­be­to, au­gan­čiu In­di­jo­je, nau­do­ja­mu ajur­ve­do­je, lai­ko­ma miš­ki­nė pokš­te­nė (Gym­ne­ma syl­vest­re). Iš hin­di kal­bos išver­tus, au­ga­lo pa­va­di­ni­mas reiškia cuk­raus ar sal­du­mo „nai­kin­to­ją“. Pas­ta­rų­jų de­šimt­me­čių moks­lo ty­ri­nė­ji­mai įro­dė, kad se­no­vės gy­dy­to­jų at­ras­tas ato­grą­žų miš­kų vi­jok­li­nis au­ga­las ne tik slo­pi­na po­trau­kį sal­du­my­nams, bet ir ma­ži­na cuk­raus kie­kį šla­pi­me ir krau­jy­je, ska­ti­na in­su­li­no veik­lą bei ka­sos funk­ci­ją. Bū­tent šias sa­vy­bes – ka­sos be­ta ląs­te­lių re­ge­ne­ra­ci­ją, be­ta ląs­te­lių kie­kio gau­sė­ji­mą, ak­ty­ves­nę in­su­li­no pro­duk­ci­ją ir veik­lą – nu­sta­tė ir pa­tvir­ti­no dau­ge­lis moks­li­nin­kų. Vais­ti­nių au­ga­lų ži­ny­nuo­se taip pat rašoma, kad miš­ki­nė plokš­te­nė tu­ri vi­ru­sus slo­pi­na­mų­jų, cho­les­te­ro­lį ma­ži­nan­čių sa­vy­bių. Ji yra nau­din­ga esant lė­ti­niam vi­du­rių už­kie­tė­ji­mui, ska­ti­na vi­daus or­ga­nų veik­lą, nor­ma­li­zuo­ja me­džia­gų apy­kai­tą.

      Gy­dy­to­ja Rū­ta Sa­muo­lie­nė


Puslapis 26
Dėl sa­vo dia­be­to aš ne­ga­liu...
o gal – ga­liu?

      Pa­sau­li­nės dia­be­to die­nos šū­kis jau ket­vir­ti me­tai yra tas pats – „Dia­be­to mo­ky­mas ir profilaktika“.
      Šie­met ypa­tin­gas dė­me­sys ski­ria­mas trims pa­grin­di­niams tei­gi­niams:
      • Kiek­vie­nam pri­ei­na­mas mo­ky­mas.
      • Mū­sų gy­ven­se­na su­ku­ria ri­zi­ką mū­sų svei­ka­tai.
      • Žmo­nės, ser­gan­tys dia­be­tu, su­si­du­ria su stig­ma ir dis­kri­mi­na­ci­ja.

      „Dėl sa­vo dia­be­to aš ne­ga­liu spor­tuo­ti, val­gy­ti ne na­muo­se, dirb­ti pa­mai­ni­nį dar­bą ir t. t.“ To­kie žo­džiai ga­na daž­nai gir­di­mi iš pa­cien­tų lū­pų.
      Cuk­ri­nio dia­be­to val­dy­mas la­bai su­si­jęs su gy­ven­se­na, o ne tik tin­ka­mų vais­tų var­to­ji­mu. Sa­ko­me, kad apie 90 proc. dia­be­to gy­dy­mo ar val­dy­mo sėk­mės pri­klau­so nuo pa­ties pa­cien­to. Ta­čiau kur sly­pi sun­ku­mai? Ko­dėl ne vi­si pa­sie­kia sa­vų gy­dy­mo tiks­lų ar­ba ko­dėl apie juos net ne­ži­no? Ne vi­suo­met leng­va kny­go­se ir in­ter­ne­te ras­tus gy­ven­se­nos kei­ti­mo pa­ta­ri­mus pri­tai­ky­ti sa­va­ran­kiškai ir at­si­rink­ti tai, kas tin­ka. Daž­nai skir­tin­guo­se šal­ti­niuo­se gau­su prieš­ta­rau­jan­čių fak­tų. Ne vi­sa­da bū­na nau­din­ga ir ser­gan­čio dia­be­tu kai­my­no pa­tir­tis. In­for­ma­ci­ja, gy­dy­mo, taip pat iš­ty­ri­mo ga­li­my­bės, ži­nios apie li­gą nuo­la­tos kin­ta.

Prie Lietuvos diabeto asociacijos stendo Europos diabeto studij7 asociacijos konferencijoje Berlyne (Vokietija) 2012 m.
      Nepa­si­klys­ti in­for­ma­ci­jos jū­ro­je ga­li pa­dė­ti slau­gy­to­jai dia­be­to­lo­gai, ku­rie, tu­rint šei­mos gy­dy­to­jo ar­ba en­dok­ri­no­lo­go siun­ti­mą, ga­li kon­sul­tuo­ti mai­ti­ni­mo­si, sa­vi­kon­tro­lės, kom­pli­ka­ci­jų pre­ven­ci­jos ir ki­tais rū­pi­mais klau­si­mais. Ši pa­slau­ga vi­siems pri­ei­na­ma ta­po tik nuo 2011 me­tų, to­dėl dar ne vi­si apie ją ži­no.
      Slau­gy­to­jas dia­be­to­lo­gas kon­sul­tuo­ja šiais at­ve­jais:
      • pir­mą kar­tą diag­no­za­vus dia­be­tą, kai vis­kas yra nau­ja ir ne­ži­no­ma;
      • kai ne­pa­sie­kia­ma gli­ke­mi­jos kon­tro­lė (t. y. gli­ke­mi­ja prieš val­gį, po val­gio ir gli­kuo­tas he­mog­lo­bi­nas ne­ati­tin­ka rei­kia­mų nor­mų), pa­de­da ras­ti ne­sėk­mės prie­žas­tis ir mo­ko jas įveik­ti;
      • at­si­ra­dus kom­pli­ka­ci­jų – bū­ti­na pa­pil­do­ma in­for­ma­ci­ja apie nau­ją būk­lę;
      • kei­čiant gy­dy­mą (pvz., pra­de­dant gy­dy­tis in­su­li­nu, kei­čiant in­su­li­no pre­pa­ra­tus, pra­de­dant gy­dy­tis in­su­li­no pom­pa ar die­giant nau­jas šiuo­lai­ki­nių tech­no­lo­gi­jų prie­mo­nes ir kt.);
      • kai rei­ka­lin­ga pa­pil­do­ma in­for­ma­ci­ja, pla­nuo­jant nėš­tu­mą ir nėš­tu­mo lai­ko­tar­piu.
      Jei jū­sų gy­dy­mo įstai­go­je ši pa­slau­ga ne­pri­ei­na­ma, ga­li­ma kreip­tis į uni­ver­si­te­ti­nes li­go­ni­nes ar­ba klaus­ti in­for­ma­ci­jos dia­be­to klu­buo­se. Mū­sų tiks­las – kiek­vie­nam pri­ei­na­mas mo­ky­mas ir in­for­ma­ci­ja. Tik in­for­ma­ci­ja pa­grįs­ti spren­di­mai, kaip keis­ti gy­ven­se­ną, ga­li pa­dė­ti iš­lai­ky­ti ge­rą svei­ka­tą ir dar­bin­gu­mą, net ser­gant il­gus me­tus.
      Prieš ke­lis me­tus at­lik­tus ap­klau­są, bu­vo gau­ti to­kie re­zul­ta­tai: 36 proc. ap­klaus­tų­jų ne­bu­vo lin­kę pa­sa­ky­ti ap­lin­ki­niams, kad ser­ga dia­be­tu; 42 proc. tei­gė, kad dia­be­tas ne­truk­do gy­ven­ti įpras­tą gy­ve­ni­mą, ben­drau­ti; 22 proc. dėl li­gos ri­bo­jo fi­zi­nį ak­ty­vu­mą, 20 proc. – po­bū­vius ir ke­lio­nes, 16 proc. – pro­fe­si­nę veik­lą. Tai di­de­li skai­čiai. Daž­nai žmo­gų la­biau ri­bo­ja ne­ži­no­ji­mas ir klai­din­gi įsi­ti­ki­ni­mai, nei pa­ti li­ga ir fi­zi­nė ne­ga­lia.
      „Vi­sai ne­se­niai aš ma­niau, kad dėl dia­be­to ne­ga­liu spor­tuo­ti, nes bus hi­pog­li­ke­mi­ja. Da­bar aš ži­nau, kad ga­liu, tik rei­kia ne­pa­mirš­ti prieš spor­tą tir­ti gliu­ko­zės kie­kį krau­jy­je. Ma­nau, kad ži­no­ji­mas pa­de­da įveik­ti vi­sas kliū­tis.“ Šia min­ti­mi, par­si­vež­ta iš vie­nos dia­be­to sto­vyk­los, no­riu pa­lin­kė­ti kiek­vie­nam tin­ka­mai tai­ky­ti ži­nias ir įveik­ti vi­sas kliū­tis.

      Gy­dy­to­ja endokrinologė Eval­da Da­ny­tė


Vyr. redaktorė Vida Augustinienė
Redakcijos kolegija: D. Augustinaitė, E. Baltrušaitienė, J.S. Danilevičius, E.M. Jakimavičienė, O.R. Jurkauskienė, L. Kaulakienė, K.Noreikienė, A. Norkus, R. Ostrauskas, A. Rimkutė, E. Rudinskienė, M. Šaltytė, A. Šimkus, J. Uleckienė.
Už autorių pareikštas mintis redakcija neatsako.
Laikraščio steigėja ir leidėja: Lietuvos diabeto asociacija. Laikraštis išeina kartą per metų ketvirtį. Tiražas 5000 egz.
Redakcijos adresas: Lietuvos diabeto asociacija, Gedimino pr. 28/2, 404 kabinetas, LT-01104 Vilnius, tel. (8 5) 262 07 83, faks. 261 06 39.